Γιατί έγινε η επίθεση στους Πύργους;

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί έγινε η επίθεση στους Πύργους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Σεπ 2021, 13:36

Δημοκράτης έγραψε:
16 Σεπ 2021, 10:52
Χαοτικός έγραψε:
12 Σεπ 2021, 00:37
Golden Age έγραψε:
12 Σεπ 2021, 00:27
Ο Μπιν Λάντεν δεν ήταν ούτε Ιρακινός, ούτε Αφγανός, ούτε φυσικά..Σέρβος (για αυτούς κάθε άλλο παρα νοιαζόταν). Ήταν Σαουδάραβας.

Στα κατηγορώ του προς τις ΗΠΑ τις κατηγορούσε για ότι έγινε σε μουσουλμανικές χώρες (πχ Παλαιστινιακό με Ισραήλ κλπ), ως ισλαμική αλληλεγγύη, γιατί έγιναν σε μουσουλμανικά εδάφη κλπ.

Στόχος του βέβαια ήταν η "θεαματική ένοπλη προπαγάνδα". Αφενός να πείσει τους Μουσουλμάνος να στραφούν προς το ριζοσπαστικό ισλαμισμό, αφετέρου γιατί πίστευε ότι αυτό θα ήταν η έναρξη ενός αγώνα για να επιβληθεί το Ισλάμ παγκοσμίως.
Συμφέροντα εξουσίας δηλαδή των εκεί πλουτοκρατών.
:smt005::smt005::smt005:
ξεκόλλα το κεφάλι σου, δεν είναι όλα θέμα πλουτοκρατίας
Δεν θα έπρεπε η Δύση συνολικά να την πέσει και να αποδυναμώσει κάθε ισλανικό πανωσήκωμα κεφαλιού;
αυτό έγινε
Η πλουτοκρατία δεν είναι η ακριβής λέξη. Το έχω ξαναπεί ότι όταν αναφερόμαστε σε κάτι (γενικά) δεν αναφερόμαστε αποκλειστικά σε μία έννοια. αναφερόμαστε σε ένα φασματάκι που περιέχει και αυτήν την έννοια. όταν πεις εσύ "οι χασικλήδες" πχ και θες να καταδείξεις κάτι, δεν εννοείς αποκλειστικά τη χρήση μίας και μόνο ουσίας. Θες να πεις και για τους αλήτες. Οτιδήποτε αρνητικό μπορεί να παίζει στα εξάρχεια ας πούμε, όταν κοντραριζόμαστε για ένα θέμα που αφορά αναρχικούς ή ακροαριστερούς κλπ. Φαντάσου μετά εγώ να απομονώσω τη λέξη και απορρίπτω το επιχείρημά σου, πηγαίνοντας την κουβέντα στην βιοχημεία της φάσης και ότι δεν έχει να κάνει και μπλα μπλα μπλα.
Αυτό που συ λέω το τηρώ , λογικά δεν το έχεις δει. Δεν καλύπτεται μία κατάσταση με έναν μόνο ορισμό. πάντα μιλάμε κατά προσέγγιση. και επειδή ο άλλος δεν έχει διάθεση να σε καταλάβει - προκατάλαψη, εγωισμός, να σου πάει κόντρα εξαρχής, θα παίξει με τις λέξεις που ανέφερες ενώ στο μυαλό σου θα έχεις μία πιο σύνθετη κατάσταση.

Στο συγκεκριμένο τώρα , εννοώ την εξουσία (αλλά να, και πάλι δεν είναι ότι πιο εύστοχο γιατί πολλά σημαίνει η λέξη). θα μπορούσα να βάλω τους "καπιταλιστές και καλά. αλλά αν ας πούμε μιλάγαμε για μια εποχή προ του καπιταλισμού;
απλά λοιπόν πιστεύω ότι δεν είναι το νούμερο ένα το ζήτημα της θρησκείας ή του πολιτισμού που θα γίνει ένας πόλεμος. Είναι ζήτημα μιας ταξικότητας. Συμφερόντων κλπ. ίσως διαφωνείς. Αλλά νομίζω κατάλαβες ως το βλέπω εγώ. Αν έχεις διαφορετική και πιο συγκεκριμένη άποψη περιέγραψέ την.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών