Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Οκτ 2021, 22:25

sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:21
Null έγραψε:
21 Οκτ 2021, 20:50
Υπάρχει και το Gab αλλά έχει λίγους Έλληνες
Και το https://www.minds.com/.
Ιζνογκούντ: "Θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη!"
Εικόνα
:smt005::smt005::smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Οκτ 2021, 22:31

taxalata xalasa έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:25
sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:21
Null έγραψε:
21 Οκτ 2021, 20:50
Υπάρχει και το Gab αλλά έχει λίγους Έλληνες
Και το https://www.minds.com/.
Ιζνογκούντ: "Θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη!"
Εικόνα
:smt005::smt005::smt005:
Είναι μέρος των "εναλλακτικών" "λύσεων".
:102:
Για εμένα δεν είναι τίποτε από τα δύο, είναι όμως το *diaspora (ή μια δυνητικά παρόμοια πλατφόρμα) στο οποίο έχω αναφερθεί ήδη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Οκτ 2021, 22:32

sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Οκτ 2021, 20:53
σκατά στα social media αλλά όσο υπάρχουν πρέπει να σπάσουμε το μονοπώλιο του φβ
γραφόμαστε όλοι στο μοναδικό ελεύθερο κοινωνικό δίκτυο. μέσα από αυτό, το φως του Προέδρου θα εξαφανίσει κάθε σκότος που θέλει να επιβάλλει στην ανθρωπότητα η πολιτική ορθότητα των μεγαλοκαπιταλιστών και των αριστερών σφουγγοκωλάριων τους!
Έχω βαρεθεί να το λέω αλλά δε γαμείς, αν θέλουμε πραγματικά μη παρεμβατική ελευθερία του λόγου και κυρίως μη ελεγχόμενη και χωρίς παρακολούθηση διαδικτυακή επικοινωνία έτσι όπως έχουμε συνηθίσει με αυτά που αποκαλούμε σήμερα social media πρέπει να στραφούμε σε πλατφόρμες σαν το *diaspora ή κάτι τέλος πάντων με παρόμοιο decentralized infrastructure.
Το συμπέρασμα που έχω βγάλει μέχρι στιγμής είναι ότι δεν θέλουμε μάλλον κάτι τέτοιο εφόσον ούτε προχωράνε τέτοια πρότζεκτ και ταυτόχρονα ανεβαίνουν σε δημοτικότητα τα ίνστα τα τικ τοκ και το ίδιο το φβ.
Από την άλλη πάλι υπάρχει και το θέμα της άγνοιας - μη ολοκληρωμένης ενημέρωσης για αυτά τα θέματα αλλά και πάλι...
Έχεις σκεφτεί ποτέ να σταματήσεις να βλέπεις τα κοινωνικά προβλήματα σαν μια σειρά κακών ατομικών επιλογών;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Οκτ 2021, 22:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:32
sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Οκτ 2021, 20:53
σκατά στα social media αλλά όσο υπάρχουν πρέπει να σπάσουμε το μονοπώλιο του φβ
γραφόμαστε όλοι στο μοναδικό ελεύθερο κοινωνικό δίκτυο. μέσα από αυτό, το φως του Προέδρου θα εξαφανίσει κάθε σκότος που θέλει να επιβάλλει στην ανθρωπότητα η πολιτική ορθότητα των μεγαλοκαπιταλιστών και των αριστερών σφουγγοκωλάριων τους!
Έχω βαρεθεί να το λέω αλλά δε γαμείς, αν θέλουμε πραγματικά μη παρεμβατική ελευθερία του λόγου και κυρίως μη ελεγχόμενη και χωρίς παρακολούθηση διαδικτυακή επικοινωνία έτσι όπως έχουμε συνηθίσει με αυτά που αποκαλούμε σήμερα social media πρέπει να στραφούμε σε πλατφόρμες σαν το *diaspora ή κάτι τέλος πάντων με παρόμοιο decentralized infrastructure.
Το συμπέρασμα που έχω βγάλει μέχρι στιγμής είναι ότι δεν θέλουμε μάλλον κάτι τέτοιο εφόσον ούτε προχωράνε τέτοια πρότζεκτ και ταυτόχρονα ανεβαίνουν σε δημοτικότητα τα ίνστα τα τικ τοκ και το ίδιο το φβ.
Από την άλλη πάλι υπάρχει και το θέμα της άγνοιας - μη ολοκληρωμένης ενημέρωσης για αυτά τα θέματα αλλά και πάλι...
Έχεις σκεφτεί ποτέ να σταματήσεις να βλέπεις τα κοινωνικά προβλήματα σαν μια σειρά κακών συλλογικών επιλογών;
Όχι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Οκτ 2021, 22:37

sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:31
Είναι μέρος των "εναλλακτικών" "λύσεων".
:102:
Για εμένα δεν είναι τίποτε από τα δύο, είναι όμως το *diaspora (ή μια δυνητικά παρόμοια πλατφόρμα) στο οποίο έχω αναφερθεί ήδη.
αδυνατώ να κατανοήσω την χρησιμότητα των σόσιαλ μίντια εφόσον γνωρίζουμε ότι το 99% των χρηστών ποστάρει δηθενιές και παραμύθα.

ποια σόσιαλ μίντια;

φέϊκερς μίντια να λες.

όλοι οι γουάναμπις μαζεμένοι να παραμυθιάζονται.

ωραία πράματα.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Οκτ 2021, 22:42

taxalata xalasa έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:37

αδυνατώ να κατανοήσω την χρησιμότητα των σόσιαλ μίντια εφόσον γνωρίζουμε ότι το 99% των χρηστών ποστάρει δηθενιές και παραμύθα.
Ok boomer

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Οκτ 2021, 22:43

taxalata xalasa έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:37
sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:31
Είναι μέρος των "εναλλακτικών" "λύσεων".
:102:
Για εμένα δεν είναι τίποτε από τα δύο, είναι όμως το *diaspora (ή μια δυνητικά παρόμοια πλατφόρμα) στο οποίο έχω αναφερθεί ήδη.
αδυνατώ να κατανοήσω την χρησιμότητα των σόσιαλ μίντια εφόσον γνωρίζουμε ότι το 99% των χρηστών ποστάρει δηθενιές και παραμύθα.

ποια σόσιαλ μίντια;

φέϊκερς μίντια να λες.

όλοι οι γουάναμπις μαζεμένοι να παραμυθιάζονται.

ωραία πράματα.
Κοίταξε, οκ, νομίζω ότι καταλαβαίνω το πόηντ σου αλλά αυτή είναι η μία (υπαρκτότατη) πλευρά που μπορείς να δεις τα πράγματα. Η τεχνολογία είναι ένα εργαλείο, ένα μέσο αν θέλεις.
Ακόμη και στο φβ (που λέει ο λόγος) υπάρχουν γκρουπ με μουσικούς (και χίλια δυο αλλά) πχ από τα οποία με ορθή χρήση μπορείς να αντλήσεις πολύτιμες πληροφορίες να λύσεις ή να σου λύσουν απορίες κτλ και γενικά να βοηθήσεις - βοηθηθείς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Οκτ 2021, 22:47

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:42
taxalata xalasa έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:37

αδυνατώ να κατανοήσω την χρησιμότητα των σόσιαλ μίντια εφόσον γνωρίζουμε ότι το 99% των χρηστών ποστάρει δηθενιές και παραμύθα.
Ok boomer
καλώς την απόδειξη...
και σκεφτόμουν, ποια μύγα θα πιαστεί πρώτα
και έσκασε η κοντή η λίζα
που μας τά 'κανε κορνίζα.

ουστ!!! κοπροσκύλα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 21 Οκτ 2021, 22:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Οκτ 2021, 22:55

sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:43
Η τεχνολογία είναι ένα εργαλείο, ένα μέσο αν θέλεις.
Εννοείται...και είμαστε υπέρμαχοι της τεχνολογίας που είναι ακόμα σε εμβρυακό στάδιο σε σχέση με το μέλλον.

άλλο αυτό και άλλο τα fakers wannabes social media και η αξία που τους δίνουν τα ίδια τα θύματα.

σιγά μην είναι τα fake media και το fakebook η αποκάλυψη της τεχνολογίας του 0-1.

έλεος....

οι μουσικοί θα έπρεπε να έχουν το δικό τους μαγαζάκι στο ίντερνετ να διαφημίζονται και να έχουν τους φανς τους και ότι γουστάρουν.

Γιατί βάλανε το βλαμμένο, νταβατζή;

όχι συγκεντρωτισμός στο ίντερνετ.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Οκτ 2021, 23:01

taxalata xalasa έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:55
sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:43
Η τεχνολογία είναι ένα εργαλείο, ένα μέσο αν θέλεις.
Εννοείται...και είμαστε υπέρμαχοι της τεχνολογίας που είναι ακόμα σε εμβρυακό στάδιο σε σχέση με το μέλλον.

άλλο αυτό και άλλο τα fakers wannabes social media και η αξία που τους δίνουν τα ίδια τα θύματα.

σιγά μην είναι τα fake media και το fakebook η αποκάλυψη της τεχνολογίας του 0-1.

έλεος....

οι μουσικοί θα έπρεπε να έχουν το δικό τους μαγαζάκι στο ίντερνετ να διαφημίζονται και να έχουν τους φανς τους και ότι γουστάρουν.

Γιατί βάλανε το βλαμμένο, νταβατζή;

όχι συγκεντρωτισμός στο ίντερνετ.
Οκ, μαζί σου είμαι ψηλέ, απλά λέω ότι επειδή το παρόν iteration αυτών που λέμε social media ειναι τέρμα γτπ ως επί των πλείστων δεν σημαίνει ότι στο μέλλον (εάν ακολουθήσουμε κάτι στο παράδειγμα που έθεσα και κατά την μη ταπεινή μου γνώμη πάντα) δεν θα γαμήσει μία (ή και περισσότερες) πραγματικά ελεύθερη (μέσα στα δυτικά δημοκρατικά πλαίσια), χωρίς εκμετάλλευση και ρουφιανιά εις βάρος των χρηστών, πλατφόρμα social media.

Ίσως δεν τόνισα επαρκώς το decentralized νωρίτερα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7418
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 21 Οκτ 2021, 23:04

πόσο φελλός μπορεί να είναι κάποιος για να κάνει εγγραφή στο social media του Trump.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Οκτ 2021, 23:10

sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 23:01
Οκ, μαζί σου είμαι ψηλέ, απλά λέω ότι επειδή το παρόν iteration αυτών που λέμε social media ειναι τέρμα γτπ ως επί των πλείστων δεν σημαίνει ότι στο μέλλον (εάν ακολουθήσουμε κάτι στο παράδειγμα που έθεσα και κατά την μη ταπεινή μου γνώμη πάντα) δεν θα γαμήσει μία (ή και περισσότερες) πραγματικά ελεύθερη (μέσα στα δυτικά δημοκρατικά πλαίσια), χωρίς εκμετάλλευση και ρουφιανιά εις βάρος των χρηστών, πλατφόρμα social media.

Ίσως δεν τόνισα επαρκώς το decentralized νωρίτερα.
decentralized

μαζί σου

γι 'αυτό είπα π.χ. οι μουσικοί να έχουν δική τους πλαταφόρμα δικτύωσης. σιγά το δύσκολο. αλλά είμαστε υπνωτισμένοι από το βλαμμένο...
η εκδίκηση του nerd.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48620
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Δικό του Φέησμπουκ ξεκινά ο Τράμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 21 Οκτ 2021, 23:17

sys3x έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:21
Null έγραψε:
21 Οκτ 2021, 20:50
Υπάρχει και το Gab αλλά έχει λίγους Έλληνες
Και το https://www.minds.com/.
Εκεί να πάει ο Μόρτιμερ, που είναι ένας εγκέφαλος ουλάκερος.
:003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών