Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2022, 19:17

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 18:15
τέλος πάντων συμφωνώ ότι η ελεύθερη οπλοκατοχή είναι ένας παράγοντας που συντελεί ως έναν βαθμό
πιστεύεις πως αν απαγορευτεί θα μειωθούν σημαντικά οι δολοφονίες με όπλα στις ΗΠΑ; εγώ πιστεύω πως η διαφορά θα είναι σχεδόν μηδαμινή γιατί τα αίτια δεν είναι η ελεύθερη οπλοκατοχή
Όχι, θέλει αρκετό χρόνο για να δούμε σημαντική διαφορά γιατί ήδη υπάρχουν 1,2 όπλα ανά άτομο (!) στις ΗΠΑ. Το οποίο είναι πάνω από διπλάσιο από την αμέσως επόμενη χώρα (1 όπλο ανά 2 κατοίκους στην Υεμένη). Σε μια δεκαετία μπορεί να δεις κάποιο τρεντ, ακόμη κι αν δεν ληφθεί απολύτως κανένα άλλο μέτρο.

Αλλά τι συζητάμε; Δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα τέτοιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2022, 19:19

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 18:38
αν θες να καταλάβεις την κουλτούρα των όπλων που έχουν εκεί πρέπει να ψάξεις στην ιστορία της γέννησης των ΗΠΑ
Πόσο διαφορετική είναι από την δική μας Επανάσταση; Και παρότι πιο πρόσφατη, η δική μας εθνογένεση δεν κατέληξε σε κουλτούρα μαζικής κατανάλωσης όπλων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2022, 19:24

Maspoli έγραψε:
26 Μάιος 2022, 19:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 19:08
Maspoli έγραψε:
26 Μάιος 2022, 18:57
Άλλο οπλοκατοχή, άλλο οπλοφορία. Και προφανώς τέτοια φαινόμενα δεν έχουν να κάνουν με την "κουλτούρα των όπλων" αλλά με μια βαθύτερη κουλτούρα αποθέωσης-αποκτήνωσης του ατόμου μέσα στις "φιλελεύθερες αρχές" που δομήθηκε και δομείται η ηπανική κοινωνία. "Κουλτούρα όπλων" υπάρχει σε διάφορες περιοχές του κόσμου, τέτοια αρρώστια όμως που να οδηγεί σε τέτοιες πράξεις, στις ΗΠΑ έχει την πηγή της.
Ναι, είδαμε και την κουλτούρα που γαλούχησε τις αλβανικές, ρώσικες, κινέζικες κλπ μαφίες...
Ας μην μπερδεύεις/μπερδεύεσαι.

Το να μπουκάρεις σε ένα σχολείο και να σκοτώνεις μαθητές ή συμμαθητές είναι διαφορετικού τύπου έγκλημα από πόλεμο συμμοριών.
Μα δεν νομίζω ότι το θέμα αφορά μόνον στις μαζικές δολοφονίες μαθητών αλλά στο πλαίσιο της οπλοφορίας/εγκληματικότητας, γενικότερα.

Στη Νορβηγία π.χ. σαφώς και δεν υπάρχει κουλτούρα οπλοφορίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2022, 19:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 18:48
hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2022, 17:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 13:52
Σε κάθε περίπτωση, οι μαζικές/τυφλές δολοφονίες για πολιτικούς/θρησκευτικούς/κοινωνικούς λόγους δεν εξαρτώνται από την άδεια οπλοφορίας ή την ανοχή στην παράνομη οπλοφορία σε κάθε χώρα.
Άλλος ένας που μπερδεύει την αιτία με την δυνατότητα.
Ακόμη ένας που θεωρεί την αναφορά της αιτίας ως αυτόματη λύση του προβλήματος.
Ακόμη μια φορά που η απάντησή σου είναι στα γαλικά και όχι στα ελληνικά, όπου στόχος της απάντησης δεν είναι να συζητήσεις κάτι αλλά να προσπαθήσεις να πετάξεις ατάκα της μιας γραμμής που μιμείται συντακτικά την παρατιθέμενη πρόταση (κάτι σαν τον ψυχαναγκασμό της Νικολακοπούλου να βγάλει ομοιοκαταληξία ακόμη κι αν είναι πανηλίθια), όσο κι αν το υποτιθέμενο συμπέρασμα της δικής σου πρότασης δεν προκύπτει από πουθενά και δεν απαντάει στο παρατιθέμενο.

Μπορεί να ήταν αναμενόμενο, ακόμη και χαριτωμένο από έφηβο, αλλά καταντάει κουραστικά αντιδραστικό, ατελέσφορο και ανούσιο όταν προέρχεται από έναν μεσήλικα.

Για να το πω με μια λέξη: παιδαριώδες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2022, 19:31

hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2022, 19:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 18:48
hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2022, 17:47


Άλλος ένας που μπερδεύει την αιτία με την δυνατότητα.
Ακόμη ένας που θεωρεί την αναφορά της αιτίας ως αυτόματη λύση του προβλήματος.
Ακόμη μια φορά που η απάντησή σου είναι στα γαλικά και όχι στα ελληνικά, όπου στόχος της απάντησης δεν είναι να συζητήσεις κάτι αλλά να προσπαθήσεις να πετάξεις ατάκα της μιας γραμμής που μιμείται συντακτικά την παρατιθέμενη πρόταση, όσο κι αν το υποτιθέμενο συμπέρασμα της δικής σου πρότασης δεν προκύπτει από πουθενά και δεν απαντάει στο παρατιθέμενο.

Μπορεί να ήταν αναμενόμενο, ακόμη και χαριτωμένο από έφηβο, αλλά καταντάει κουραστικά αντιδραστικό, ατελέσφορο και ανούσιο όταν προέρχεται από έναν μεσήλικα.

Για να το πω με μια λέξη: παιδαριώδες.
Το να κάνεις τόσο περιγραφική εισαγωγή για να καταλήξεις σε μία λέξη, είναι επίσης παιδαριώδες.

Ενιγουέι, από τέτοια ψαγμένα ελληνικά έχω συνηθίσει. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2022, 19:33

Δεν θέλω να αφήνω αναιτιολόγητα τα συμπεράσματά μου, σε αντίθεση με μερικούς άλλους.

Αλλά είναι λογικό από την δική σου οπτική η αιτιολόγηση να φαντάζει ως μια παιδαριώδης διαδικασία. Εξηγεί διάφορα πράγματα για το άτομό σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2022, 19:46

hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2022, 19:33
Δεν θέλω να αφήνω αναιτιολόγητα τα συμπεράσματά μου, σε αντίθεση με μερικούς άλλους.

Αλλά είναι λογικό από την δική σου οπτική η αιτιολόγηση να φαντάζει ως μια παιδαριώδης διαδικασία. Εξηγεί διάφορα πράγματα για το άτομό σου.
Προτείνω στους πικραμένους, που οι εκφράσεις μου πληγώνουν την αισθητική τους να ανοίξουν ξεχωριστό θέμα και να μην επιχειρούν παρεμβολές σε άλλα, γιατί είναι κουραστικό για τους άλλους χρήστες. Εκεί, υπόσχομαι να απαντώ αν δω κάτι ενδιαφέρον και όχι τα ίδια και τα ίδια. Αυτά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2022, 19:51

Σου υπογράφω ότι είναι διασκεδαστικό για τους άλλους χρήστες. Και ως γνωστόν εγώ ενδιαφέρομαι για την διασκέδαση των άλλων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 26 Μάιος 2022, 20:06

hellegennes έγραψε:
26 Μάιος 2022, 19:19
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 18:38
αν θες να καταλάβεις την κουλτούρα των όπλων που έχουν εκεί πρέπει να ψάξεις στην ιστορία της γέννησης των ΗΠΑ
Πόσο διαφορετική είναι από την δική μας Επανάσταση; Και παρότι πιο πρόσφατη, η δική μας εθνογένεση δεν κατέληξε σε κουλτούρα μαζικής κατανάλωσης όπλων.
Κάνει ένα λάθος ο αλογομουρης που το ξεκινά από το 1776
Κανονικά ξεκινά από ακόμα πιο πισω, βλέπε 30κονταετή μέχρι συνθήκη της βεστφαλίας. Εκεί είναι το σημείο μηδέν.
Ξεκινάς από τότε και βλέπεις τι είναι αυτό που ώθησε κόσμο προς τον νέο κόσμο, τι έγινε εκει, πως έφτασαν στο να καταγραφεί στο σύνταγμά τους και κυρίως τι ακολούθησε μετά.
Για την δική σου παρατήρηση, για αρχή, εμέις δεν έχουμε εθνογέννεση αλλά εθνέγερση. Άλλη αφετηρία λοιπόν.
Με βάση αυτό, το αντίστοιχο δικό μας σημείο μηδέν, η εικονομαχία, είχε διαφορετική κατάληξη.

Αλλά αυτό είναι μια κουβέντα για συμπόσιο* :lol:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Μάιος 2022, 20:13

Η αλυσοπρίωνη σφαγή του Τέξας.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 26 Μάιος 2022, 20:16

Otto Weininger έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:46
Mitharadir έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:38

Αν η οπλοφορία πρόσφερε ασφάλεια στους πολίτες τότε δεν θα είχαμε τόσους νεκρούς και τραυματίες στις ΗΠΑ κάθε χρόνο απο επιθέσεις μανιακων με όπλα.
Να σου θυμίσω πως όταν ο παλαβός μπήκε στην εκκλησία στις ΗΠΑ να κάνει μακελειό, έφαγε μολύβι απο 2 μπαρμπάδια που ήταν εκεί και οπλοφορουσαν. Αλλά σας πούμε αυτό είναι μικρό ποσοστό.

Πόσοι νομοταγείς πολίτες έχουν σωθεί επειδή είχαν το όπλο και υπερασπίστηκαν την οικογένεια τους όταν κάποιοι μπούκαραν στα σπίτια τους;

Και τέλος, θυμίσω το καλοκαίρι με τα επεισόδια στις ΗΠΑ λόγω Floyd. Ποια μαγαζιά δεν κάηκαν/λεηλατήθηκαν/καταστράφηκαν ; Μα φυσικά όσα οι ιδιοκτήτες τους τα προστάτευσαν με τα όπλα.*

Χωρίς καν να ρίξουν, σχεδόν ποτέ. Αρκούσε η θέα του όπλου και ο όχλος έστριβε για αλλού.

Εικόνα
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 26 Μάιος 2022, 20:16



wtf
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 26 Μάιος 2022, 20:17

η αστυνομία κυνήγησε το δράστη ο οποίος κατέφυγε στο σχολείο ...εκεί περιμένανε μια ολόκληρη ώρα χωρίς να επεμβουνε



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nostromos την 26 Μάιος 2022, 20:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 26 Μάιος 2022, 20:17

Lugozzi έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:16
Otto Weininger έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:46
Mitharadir έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:38

Αν η οπλοφορία πρόσφερε ασφάλεια στους πολίτες τότε δεν θα είχαμε τόσους νεκρούς και τραυματίες στις ΗΠΑ κάθε χρόνο απο επιθέσεις μανιακων με όπλα.
Να σου θυμίσω πως όταν ο παλαβός μπήκε στην εκκλησία στις ΗΠΑ να κάνει μακελειό, έφαγε μολύβι απο 2 μπαρμπάδια που ήταν εκεί και οπλοφορουσαν. Αλλά σας πούμε αυτό είναι μικρό ποσοστό.

Πόσοι νομοταγείς πολίτες έχουν σωθεί επειδή είχαν το όπλο και υπερασπίστηκαν την οικογένεια τους όταν κάποιοι μπούκαραν στα σπίτια τους;

Και τέλος, θυμίσω το καλοκαίρι με τα επεισόδια στις ΗΠΑ λόγω Floyd. Ποια μαγαζιά δεν κάηκαν/λεηλατήθηκαν/καταστράφηκαν ; Μα φυσικά όσα οι ιδιοκτήτες τους τα προστάτευσαν με τα όπλα.*

Χωρίς καν να ρίξουν, σχεδόν ποτέ. Αρκούσε η θέα του όπλου και ο όχλος έστριβε για αλλού.

[img]https://i.postimg.cc/qBm1tDtP/EZZn ... .jpg[/img]

This is what peak libery face looks like
THIS IS USA
:g030::smt023:romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Σφαγη δεκαδων παιδιων σε σχολειο του Τεξας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 26 Μάιος 2022, 20:18

nostromos έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:17
διάβασε και το άρθρο.

Για πολύ, για πάρα πολύ ξύλο η τοπική αστυνομία
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών