Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12691
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 26 Μάιος 2022, 20:49

Kauldron έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:34
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:31
Kauldron έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:00

Στο ελληνικό γούπατο έχουν έρθει ήδη 26000. Χωρίς δυνατότητα να έρθουν μέσω θαλάσσης, περνάνε ένα σωρό χώρες για να φτάσουν εδώ, ενώ είναι πιο προσβάσιμες χώρες όπως η Γερμανία, Ολλανδία, κλπ.
Καλα κανουν! Πηξε. Πουτινοφιλοι και φασιστοφιλοι θα ειστε μειοψηφια λαι στο περιθωριο.
Ε, εσείς έχετε άτομα σαν τον ελτσάβ από πάνω απ' το πόστ σου, θα χτίσετε με τέτοιους μια μεγάλη, ευρωπαϊκή, δημοκρατική παράταξη.
Δε βλέπεις ήθος, επίπεδο?
Θέλω να σου κάμω μια ερώτηση κι αν θες φυσικά μου απαντάς. Γιατί θα πρέπει να έχει δίκιο ο εισβολέας σ'έναν πόλεμο, αυτός που διεκδικεί εδάφη με το έτσι θέλω, να σκοτώνει άμαχο πληθυσμό και να μην έχει δίκιο ο αμυνόμενος;
Αν η Τουρκία επί παραδείγματι έκανε εισβολή στην Ελλάδα για τα νησιά, εμείς σαν αμυνόμενοι θα φταίγαμε κάπου;
Εσύ πού θα έδινες δίκιο σε μια τέτοια περίπτωση; Από περιέργεια ρωτώ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 26 Μάιος 2022, 20:51

Στο τσακ πρόλαβα και τα διάβασα.
Τα νήματα του χελωνου είναι εγγύηση.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Μάιος 2022, 21:06

Πασιφάη έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:49
Kauldron έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:34
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:31


Καλα κανουν! Πηξε. Πουτινοφιλοι και φασιστοφιλοι θα ειστε μειοψηφια λαι στο περιθωριο.
Ε, εσείς έχετε άτομα σαν τον ελτσάβ από πάνω απ' το πόστ σου, θα χτίσετε με τέτοιους μια μεγάλη, ευρωπαϊκή, δημοκρατική παράταξη.
Δε βλέπεις ήθος, επίπεδο?
Θέλω να σου κάμω μια ερώτηση κι αν θες φυσικά μου απαντάς. Γιατί θα πρέπει να έχει δίκιο ο εισβολέας σ'έναν πόλεμο (ελληνικος στρατος), αυτός που διεκδικεί εδάφη με το έτσι θέλω (στην ηττημενη οθωμανια), να σκοτώνει άμαχο πληθυσμό (μουσλίμια) και να μην έχει δίκιο ο αμυνόμενος (κεμάλ);
Αν η Τουρκία επί παραδείγματι έκανε εισβολή στην Ελλάδα για τα νησιά, εμείς σαν αμυνόμενοι θα φταίγαμε κάπου; όχι. οπως δεν έφταιγε ο κεμάλ που προσπάθησε να σώσει ότι μπορούσε από την διάλυση της οθωμανίας. και ναι... υποπροϋποθέσεις... αν αρχισουμε να ειμαστε τρεντι ναζιδια και αριαν ρεις τοτε νομιμοποιουμε την εισβολη ως ηλιθιοι... μην ξεχναμε την ηλιθιοτητα που rules.....
Εσύ πού θα έδινες δίκιο σε μια τέτοια περίπτωση; Από περιέργεια ρωτώ. Και εγω απορώ...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1569
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 27 Μάιος 2022, 01:27

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:31
Kauldron έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:00

Στο ελληνικό γούπατο έχουν έρθει ήδη 26000. Χωρίς δυνατότητα να έρθουν μέσω θαλάσσης, περνάνε ένα σωρό χώρες για να φτάσουν εδώ, ενώ είναι πιο προσβάσιμες χώρες όπως η Γερμανία, Ολλανδία, κλπ.
Καλα κανουν! Πηξε. Πουτινοφιλοι και φασιστοφιλοι θα ειστε μειοψηφια λαι στο περιθωριο.
Φωνές ακούς; :102:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Μάιος 2022, 02:56

Δημοκράτης έγραψε:
26 Μάιος 2022, 15:57
EKPLIKTIKOS έγραψε:
26 Μάιος 2022, 15:54
Slavic genocide best day of my life
Ώρα είναι να μας πεις ότι ο τιμπος με νικ ντονμπας ζ δεν είναι αξιόπιστη πηγή ή ότι ο χρυσαυγιτης δεν φέρνει μόνο διασταυρωμενα γεγονοτα
:D
Ο Κόλντρος την έχει δει Ζ.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1481
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 27 Μάιος 2022, 03:51

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί το συγκεκριμένο πόστ.
Μεγάλωσα ως μισός ρώσος μεταξύ ουκρανών , από τους οποίους οι μισοί εώς το 2011 δήλωναν ρώσοι συχνά. Μέχρι να κάνουν την χώρα τους μπουρδέλο πράκτορες της CIA και της FSB.
Εν πάσει περιπτώσει εγώ προσωπικά πιστεύω στο κοινό ρωσοουκρανικό έθνος και δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί αυτή η προπαγάνδα που γίνεται τώρα. Κάποιοι πεινάνε και θα κλέψουν και καταστήματα.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10678
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 27 Μάιος 2022, 09:35

ksmyrn έγραψε:
27 Μάιος 2022, 01:27
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:31
Kauldron έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:00

Στο ελληνικό γούπατο έχουν έρθει ήδη 26000. Χωρίς δυνατότητα να έρθουν μέσω θαλάσσης, περνάνε ένα σωρό χώρες για να φτάσουν εδώ, ενώ είναι πιο προσβάσιμες χώρες όπως η Γερμανία, Ολλανδία, κλπ.
Καλα κανουν! Πηξε. Πουτινοφιλοι και φασιστοφιλοι θα ειστε μειοψηφια λαι στο περιθωριο.
Φωνές ακούς; :102:
Οχι αλλα ακουω μαλακιες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Μάιος 2022, 09:37

Πασιφάη έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:49
Kauldron έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:34
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:31


Καλα κανουν! Πηξε. Πουτινοφιλοι και φασιστοφιλοι θα ειστε μειοψηφια λαι στο περιθωριο.
Ε, εσείς έχετε άτομα σαν τον ελτσάβ από πάνω απ' το πόστ σου, θα χτίσετε με τέτοιους μια μεγάλη, ευρωπαϊκή, δημοκρατική παράταξη.
Δε βλέπεις ήθος, επίπεδο?
Θέλω να σου κάμω μια ερώτηση κι αν θες φυσικά μου απαντάς. Γιατί θα πρέπει να έχει δίκιο ο εισβολέας σ'έναν πόλεμο, αυτός που διεκδικεί εδάφη με το έτσι θέλω, να σκοτώνει άμαχο πληθυσμό και να μην έχει δίκιο ο αμυνόμενος;
Αν η Τουρκία επί παραδείγματι έκανε εισβολή στην Ελλάδα για τα νησιά, εμείς σαν αμυνόμενοι θα φταίγαμε κάπου;
Εσύ πού θα έδινες δίκιο σε μια τέτοια περίπτωση; Από περιέργεια ρωτώ.
Γράφεις σε μία γενιά που μεγάλωσε με strategy games στα οποία η εισβολή είναι αυτοσκοπός. :102:

Απλά κάποιοι ζουν σε virtual reality θεωρώντας ότι το να σκοτώνεται κόσμος είναι στα πλαίσια ενός παγκόσμιου gaming.
Η ανωμαλία στα όριά της.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Μάιος 2022, 10:40

taxalata xalasa έγραψε:
26 Μάιος 2022, 21:06
Πασιφάη έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:49
Kauldron έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:34


Ε, εσείς έχετε άτομα σαν τον ελτσάβ από πάνω απ' το πόστ σου, θα χτίσετε με τέτοιους μια μεγάλη, ευρωπαϊκή, δημοκρατική παράταξη.
Δε βλέπεις ήθος, επίπεδο?
Θέλω να σου κάμω μια ερώτηση κι αν θες φυσικά μου απαντάς. Γιατί θα πρέπει να έχει δίκιο ο εισβολέας σ'έναν πόλεμο (ελληνικος στρατος), αυτός που διεκδικεί εδάφη με το έτσι θέλω (στην ηττημενη οθωμανια), να σκοτώνει άμαχο πληθυσμό (μουσλίμια) και να μην έχει δίκιο ο αμυνόμενος (κεμάλ);
Αν η Τουρκία επί παραδείγματι έκανε εισβολή στην Ελλάδα για τα νησιά, εμείς σαν αμυνόμενοι θα φταίγαμε κάπου; όχι. οπως δεν έφταιγε ο κεμάλ που προσπάθησε να σώσει ότι μπορούσε από την διάλυση της οθωμανίας. και ναι... υποπροϋποθέσεις... αν αρχισουμε να ειμαστε τρεντι ναζιδια και αριαν ρεις τοτε νομιμοποιουμε την εισβολη ως ηλιθιοι... μην ξεχναμε την ηλιθιοτητα που rules.....
Εσύ πού θα έδινες δίκιο σε μια τέτοια περίπτωση; Από περιέργεια ρωτώ. Και εγω απορώ...
Μπορείς να μας ζωγραφίσεις τι καταλαβαίνεις όταν ακούς τη λέξη "επιχείρημα";

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12691
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Μάιος 2022, 13:35

stavmanr έγραψε:
27 Μάιος 2022, 09:37
Πασιφάη έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:49
Kauldron έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:34


Ε, εσείς έχετε άτομα σαν τον ελτσάβ από πάνω απ' το πόστ σου, θα χτίσετε με τέτοιους μια μεγάλη, ευρωπαϊκή, δημοκρατική παράταξη.
Δε βλέπεις ήθος, επίπεδο?
Θέλω να σου κάμω μια ερώτηση κι αν θες φυσικά μου απαντάς. Γιατί θα πρέπει να έχει δίκιο ο εισβολέας σ'έναν πόλεμο, αυτός που διεκδικεί εδάφη με το έτσι θέλω, να σκοτώνει άμαχο πληθυσμό και να μην έχει δίκιο ο αμυνόμενος;
Αν η Τουρκία επί παραδείγματι έκανε εισβολή στην Ελλάδα για τα νησιά, εμείς σαν αμυνόμενοι θα φταίγαμε κάπου;
Εσύ πού θα έδινες δίκιο σε μια τέτοια περίπτωση; Από περιέργεια ρωτώ.
Γράφεις σε μία γενιά που μεγάλωσε με strategy games στα οποία η εισβολή είναι αυτοσκοπός. :102:

Απλά κάποιοι ζουν σε virtual reality θεωρώντας ότι το να σκοτώνεται κόσμος είναι στα πλαίσια ενός παγκόσμιου gaming.
Η ανωμαλία στα όριά της.
Βασικά γράφω τα αυτονόητα , σε ένα μάτσο πολεμοχαρείς τύπους, που νομίζουν πως κατέχουν το αλάνθαστο γνωστικό κριτήριο περί επεκτατικών συρράξεων. Τεσπα. Εγώ δεν είμαι διεθνολόγος, ούτε γεωπολιτική αναλύτρια και προφανώς δεν επιθυμώ να εμπλακώ σε πολιτικά παιχνίδια. Έκαμα όντως μιαν ανθρώπινη ερώτηση, όπως αυτή βγαίνει προφανώς και απ'το στόμα όλων εκείνων των ανθρώπων που εξαναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τον τόπο τους. Η ιστορία, μας έχει διδάξει τον αποτροπιασμό και είναι αμείλικτη ως προς τις συνέπειες που έχουν σημαδέψει το λαό μας, αλλά και άλλους.
Δεν μπορώ να διανοηθώ πως εν έτει 2022, είναι δεδομένο, το να διαπραγματευόμαστε την ευημερία και την ειρήνη.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Μάιος 2022, 13:41

Μερικες παρατηρήσεις
Σε πολεμικές συγκρούσεις δεν υπάρχει δίκιο ή άδικο αλλά αντίπαλα συμφέροντα
Ή καλύτερη άμυνα είναι ή προληπτική επίθεση και σε κάθε πόλεμο υπάρχουν παράπλευρες απώλειες
Στηρίζουμε σε μιά πολεμική σύγκρουση τρίτων αυτόν που εξυπηρετεί τα δικά μας συμφέροντα ως χώρα

Οι καλοί από εδώ και οι κακοί από απέναντι υπάρχει μόνον σε ρομαντικές ταινίες

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Μάιος 2022, 13:43

Και κατά ερμηνεία του πολέμου Ρωσιας Ουκρανιας ή επίθεση είναι ή επέκταση του ΝΑΤΟ προς ανατολάς
Και ή αντίδραση της Ρωσιας είναι ή ίδια με της Αμερικης τότε με τους σοβιετικούς πυραύλους στην Κουβα ...

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7143
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 27 Μάιος 2022, 13:45

elchav έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:39
Οι αντιστοίχοι τσέχοι χυσαυγίτες

Κάθε χώρα έχει το βόθρο της
:+1::goodpost:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34309
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 27 Μάιος 2022, 14:02

Πασιφάη έγραψε:
27 Μάιος 2022, 13:35
Βασικά γράφω τα αυτονόητα , σε ένα μάτσο πολεμοχαρείς τύπους, που νομίζουν πως κατέχουν το αλάνθαστο γνωστικό κριτήριο περί επεκτατικών συρράξεων. Τεσπα. Εγώ δεν είμαι διεθνολόγος, ούτε γεωπολιτική αναλύτρια και προφανώς δεν επιθυμώ να εμπλακώ σε πολιτικά παιχνίδια. Έκαμα όντως μιαν ανθρώπινη ερώτηση, όπως αυτή βγαίνει προφανώς και απ'το στόμα όλων εκείνων των ανθρώπων που εξαναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τον τόπο τους. Η ιστορία, μας έχει διδάξει τον αποτροπιασμό και είναι αμείλικτη ως προς τις συνέπειες που έχουν σημαδέψει το λαό μας, αλλά και άλλους.
Δεν μπορώ να διανοηθώ πως εν έτει 2022, είναι δεδομένο, το να διαπραγματευόμαστε την ευημερία και την ειρήνη.
Οι οπαδοί της Ρωσίας εκτός αυτής δεν θεωρούν ότι πολεμούν με τους Ουκρανούς αλλά με τον δυτικό κόσμο και ειδικά με τους Αμερικάνους.Είναι άνθρωποι που τα έχουν για δικούς τους λόγους με τη Δύση και πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν καν την ιστορία της περιοχής.Το αμάρτημα των Ουκρανών είναι ότι θέλουν να ενταχθούν στη Δύση και άρα να αποκοπούν από τη Ρωσία.Δεν τους ενδιαφέρει κάτι άλλο.
Το όλο θέμα έχει σουρεαλιστική διάσταση διότι η προσέγγιση με τη Δύση ήταν αρχικά και σκοπός της μετακομμουνιστικής Ρωσίας.Αυτός άλλωστε ήταν ο λόγος που διαλύθηκε η ΕΣΣΔ,οι ίδιοι οι Ρώσοι ή μάλλον κάποιοι Ρώσοι τη διέλυσαν.
Αλλά κατά την εξέλιξη των γεγονότων σε κάποιο σημείο η διάθεση της επίσημης Ρωσίας άλλαξε.Αυτό συνέβη με τον Πούτιν.Επειδή αυτοί άλλαξαν γνώμη έχουν την απαίτηση να αλλάξουν και όσοι ήσαν μαζί τους επί ΕΣΣΔ,αυτοί όμως δεν βλέπουν τον λόγο.Η Ρωσία μπορεί να έχει διάφορα γεωπολιτικά σχέδια συνεργασίας με την Κίνα,η Ουκρανία ή η Γεωργία γιατί θα πρέπει να ασχολείται με την Ασία ή τους Κινέζους;
Aυτά βέβαια για εκεί πέρα,επί τόπου.Εδώ είναι απλά η τάση των δυσαρεστημένων με τη δική μας κατάσταση που βρίσκει καταφύγιο στο Ζ.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πινακίδες "Απαγορεύονται οι Ουκρανοί" στη Πράγα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Μάιος 2022, 15:19

elchav έγραψε:
26 Μάιος 2022, 14:39
Οι αντιστοίχοι τσέχοι χυσαυγίτες

Κάθε χώρα έχει το βόθρο της
Εμάς έχει λίγο παραπάνω γιατί η συγκεκριμένη είδηση είναι fake.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών