Σοκάρει το… φαινόμενο «Τίφανι»

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23079
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Σοκάρει το… φαινόμενο «Τίφανι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Δεκ 2022, 22:53

BigChiefWahoo έγραψε:
11 Δεκ 2022, 12:20
AlienWay έγραψε:
09 Δεκ 2022, 10:19
Οτι δηλαδή αν δεν υπήρχε η κρίση θα εξέλειπε το φαινόμενο;
Νομίζω το σωστό είναι "εξέλιπε",δεν είμαι σίγουρος,Στύγιος ;
Πλέον ούτε κι εγώ είμαι σίγουρος, που το έγραψα. Το γκούγκλαρα και είδα ότι υπάρχουν και οι δύο μορφές της λέξης, ωστόσο αυτή που ήξερα, μάλλον είναι η λάθος. Οπως συμβαίνει πάντα με την πάρτη μου :011:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σοκάρει το… φαινόμενο «Τίφανι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Δεκ 2022, 23:24

Feindflug έγραψε:
11 Δεκ 2022, 13:37
hellegennes έγραψε:
11 Δεκ 2022, 13:17
Feindflug έγραψε:
09 Δεκ 2022, 19:05
Ακόμα πιο απλά, σε ένα νησί με 10 γυναίκες κι έναν άντρα, στην καλύτερη των περιπτώσεων, σε έναν χρόνο θα έχουμε 10 γυναίκες, 1 άνδρα και 10 παιδιά.

Σε ένα νησί με 10 άνδρες και μία γυναίκα, στην καλύτερη των περιπτώσεων, σε έναν χρόνο θα έχουμε 10 άνδρες, 1 γυναίκα κι ένα παιδί.

Περισσότερες πιθανότητες για να επιζήσει το είδος, έχουμε στην πρώτη περίπτωση.

Edit: Δεν είναι ηθική άποψη. Είναι βιολογική πραγματικότητα.
Δεν είναι η βιολογική πραγματικότητα, για δυο λόγους. Πρώτον γιατί δεν παρατηρούμε την υπόθεσή σου πουθενά. Δεν υπάρχει άνιση κατανομή πληθυσμού κατά μέσο όρο, ο πληθυσμός είναι 50-50. Κι αν ποτέ συνέβαινε σε ένα νησί να έχεις 10 γυναίκες και 1 άντρα, πολύ γρήγορα ο πληθυσμός αυτός θα αφανιζόταν από γενετικό εκφυλισμό.

Δεύτερον, αν είχε νόημα αυτό που λες, που το έχω ξανακούσει πολλές φορές, η πιθανότητα να γεννηθεί αρσενικό ή θηλυκό δεν θα ήταν περίπου 50-50, εξελικτικά θα είχαμε καταλήξει σε άλλη στρατηγική.

Στην πραγματικότητα, αν σε ένα είδος η πιθανότητα να γεννηθεί θηλυκό ή αρσενικό είναι κοντά στο 50-50, δηλαδή σε ισορροπία, αυτό σημαίνει ότι η πιθανότητα για κάθε ξεχωριστό άτομο (αρσενικό ή θηλυκό) να αφήσει απογόνους είναι περίπου ίδια. Με λίγα λόγια, σε ένα νησί με 10 άντρες και 100 γυναίκες, περίπου 10 άντρες και 10 γυναίκες θα αφήσουν απογόνους και οι υπόλοιπες 90 γυναίκες θα μείνουν στο ράφι.

Είναι καθαρά στατιστικό το θέμα. Ονομάζεται Αρχή του Φίσερ.
Τύπε, δεν σου μίλησε κανείς για τις μελισσούλες και τα λουλουδάκια;

Το παράδειγμα με το νησί και τους άντρες και τις γυναίκες, είναι φανταστικό και απλουστευμένο για να γίνει κατανοητό ότι ένας άνδρας μπορεί να γονιμοποιήσει πολλές γυναίκες, ενώ μια γυναίκα μπορεί να γονιμοποιηθεί από έναν άντρα, σε διάστημα 9 μηνών. Γι' αυτό οι άνδρες είναι αναλώσιμοι και οι γυναίκες πολύτιμες.
Εξήγησα γιατί είναι λανθασμένη αυτή η θέση. Το ότι ένας άντρας θεωρητικά μπορεί να γονιμοποιήσει πολλές γυναίκες δεν παίζει κανέναν ρόλο στην βιολογική πραγματικότητα, όσον αφορά το ανθρώπινο είδος. Οι άντρες είναι το ίδιο βιολογικά πολύτιμοι με τις γυναίκες. Δεν ισχύει αυτό που λες. Το βλέπεις με όρους 1+1=2, αλλά η βιολογική πραγματικότητα είναι μακράν πολυπλοκότερη.

Η επαλήθευση ότι είναι λανθασμένη αυτή η θέση είναι πως ο πληθυσμός είναι 50-50 και πάντα ήταν 50-50, σε πατριαρχικές και μητριαρχικές κοινωνίες και σε κοινωνίες των προγονικών μας ειδών. Ο κλάδος των ανθρωπιδών δεν είναι ίδιος με τον κλάδο των αιλουροειδών. Αν ίσχυε η υπόθεσή σου πως οι γυναίκες είναι βιολογικά πιο πολύτιμες, θα καταλήγαμε σε πληθυσμούς με λίγους άντρες και πολλές γυναίκες.

Ας το ξαναπώ ότι ένας σημαντικός λόγος που δεν ισχύει η απλούστευσή σου είναι πως είναι μακράν σημαντικότερο στην διαιώνιση του ανθρώπινου είδους η γενετική ποικιλία που προσφέρει το ζευγάρωμα. Οι άντρες απ' αυτήν την άποψη είναι εξίσου βιολογικά πολύτιμοι με τις γυναίκες. Το πόσα παιδιά μπορεί να κάνει μια γυναίκα και πόσα ένας άντρας στον ίδιο χρόνο είναι βιολογικά αδιάφορο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σοκάρει το… φαινόμενο «Τίφανι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Δεκ 2022, 17:52

hellegennes έγραψε:
11 Δεκ 2022, 23:24
Feindflug έγραψε:
11 Δεκ 2022, 13:37
hellegennes έγραψε:
11 Δεκ 2022, 13:17


Δεν είναι η βιολογική πραγματικότητα, για δυο λόγους. Πρώτον γιατί δεν παρατηρούμε την υπόθεσή σου πουθενά. Δεν υπάρχει άνιση κατανομή πληθυσμού κατά μέσο όρο, ο πληθυσμός είναι 50-50. Κι αν ποτέ συνέβαινε σε ένα νησί να έχεις 10 γυναίκες και 1 άντρα, πολύ γρήγορα ο πληθυσμός αυτός θα αφανιζόταν από γενετικό εκφυλισμό.

Δεύτερον, αν είχε νόημα αυτό που λες, που το έχω ξανακούσει πολλές φορές, η πιθανότητα να γεννηθεί αρσενικό ή θηλυκό δεν θα ήταν περίπου 50-50, εξελικτικά θα είχαμε καταλήξει σε άλλη στρατηγική.

Στην πραγματικότητα, αν σε ένα είδος η πιθανότητα να γεννηθεί θηλυκό ή αρσενικό είναι κοντά στο 50-50, δηλαδή σε ισορροπία, αυτό σημαίνει ότι η πιθανότητα για κάθε ξεχωριστό άτομο (αρσενικό ή θηλυκό) να αφήσει απογόνους είναι περίπου ίδια. Με λίγα λόγια, σε ένα νησί με 10 άντρες και 100 γυναίκες, περίπου 10 άντρες και 10 γυναίκες θα αφήσουν απογόνους και οι υπόλοιπες 90 γυναίκες θα μείνουν στο ράφι.

Είναι καθαρά στατιστικό το θέμα. Ονομάζεται Αρχή του Φίσερ.
Τύπε, δεν σου μίλησε κανείς για τις μελισσούλες και τα λουλουδάκια;

Το παράδειγμα με το νησί και τους άντρες και τις γυναίκες, είναι φανταστικό και απλουστευμένο για να γίνει κατανοητό ότι ένας άνδρας μπορεί να γονιμοποιήσει πολλές γυναίκες, ενώ μια γυναίκα μπορεί να γονιμοποιηθεί από έναν άντρα, σε διάστημα 9 μηνών. Γι' αυτό οι άνδρες είναι αναλώσιμοι και οι γυναίκες πολύτιμες.
Εξήγησα γιατί είναι λανθασμένη αυτή η θέση. Το ότι ένας άντρας θεωρητικά μπορεί να γονιμοποιήσει πολλές γυναίκες δεν παίζει κανέναν ρόλο στην βιολογική πραγματικότητα, όσον αφορά το ανθρώπινο είδος. Οι άντρες είναι το ίδιο βιολογικά πολύτιμοι με τις γυναίκες. Δεν ισχύει αυτό που λες. Το βλέπεις με όρους 1+1=2, αλλά η βιολογική πραγματικότητα είναι μακράν πολυπλοκότερη.

Η επαλήθευση ότι είναι λανθασμένη αυτή η θέση είναι πως ο πληθυσμός είναι 50-50 και πάντα ήταν 50-50, σε πατριαρχικές και μητριαρχικές κοινωνίες και σε κοινωνίες των προγονικών μας ειδών. Ο κλάδος των ανθρωπιδών δεν είναι ίδιος με τον κλάδο των αιλουροειδών. Αν ίσχυε η υπόθεσή σου πως οι γυναίκες είναι βιολογικά πιο πολύτιμες, θα καταλήγαμε σε πληθυσμούς με λίγους άντρες και πολλές γυναίκες.

Ας το ξαναπώ ότι ένας σημαντικός λόγος που δεν ισχύει η απλούστευσή σου είναι πως είναι μακράν σημαντικότερο στην διαιώνιση του ανθρώπινου είδους η γενετική ποικιλία που προσφέρει το ζευγάρωμα. Οι άντρες απ' αυτήν την άποψη είναι εξίσου βιολογικά πολύτιμοι με τις γυναίκες. Το πόσα παιδιά μπορεί να κάνει μια γυναίκα και πόσα ένας άντρας στον ίδιο χρόνο είναι βιολογικά αδιάφορο.
Ρε δικέ μου, το πολύτιμες και το αναλώσιμοι τα έγραψα με πλάγια γράμματα, γιατί δεν τα χρησιμοποίησα με την κυριολεκτική έννοια, ούτε είμαι οπαδός της μητριαρχίας.

Στην βιολογική πραγματικότητα δεν είναι κάποιο φύλο προτιμότερο από το άλλο, όπως πολύ σωστά γράφεις, αλλά όλοι ξέρουμε ότι στον πόλεμο πηγαίνουν οι άνδρες και προστατεύουν τις γυναίκες. Γιατί; Η απάντηση είναι στο παράδειγμα με το νησί*. Γι' αυτό και οι άνδρες κάνουν πιο επικίνδυνα επαγγέλματα. Αυτό δεν τις κάνει πιο πολύτιμες ιεραρχικά.

*Όχι βέβαια μόνο γι' αυτό, αλλά ελπίζω να πιάνεις το νόημα και να μην παίξεις με τις λέξεις πάλι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σοκάρει το… φαινόμενο «Τίφανι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2022, 22:57

Η απάντηση για τον πόλεμο δεν είναι επειδή οι γυναίκες είναι πιο πολύτιμες, η απάντηση είναι γιατί οι άντρες είναι βιολογικά δυνατότεροι. Στην σύγχρονη πραγματικότητα βέβαια αυτό δεν ισχύει γιατί οι μάχες δεν είναι σώμα με σώμα, αλλά για διάφορους πολιτικούς -κυρίως- λόγους δεν υπάρχει ίση συμμετοχή αντρών-γυναικών στον στρατό εκτός από τις χώρες που επέλεξαν να απαλλαχθούν από τις πολιτικές τους αγκυλώσεις, όπως το Ισραήλ.

Το ίδιο ισχύει και με τα επικίνδυνα επαγγέλματα. Δεν αρέσουν καθόλου στις γυναίκες και ζυγίζουν την σωματική τους ακεραιότητα κατά μέσο όρο ως πιο πολύτιμη από την χρηματική απολαβή που προσφέρει το ρίσκο. Δεν είναι πως υπάρχει κάποια συλλογική στρατηγική να αποτρέπονται οι γυναίκες από το να επιλέγουν τέτοια επαγγέλματα. Ούτε οι άντρες λένε συλλογικά "θα κάνουμε αυτήν την δουλειά εμείς οι άντρες για να προστατευτούν οι γυναίκες από το ρίσκο".

Όσο για το νησί, το ξέρεις ότι πληθυσμοί της Ευρώπης δεν έχουν επανέλθει ακόμα σε ισορροπία μετά τις απώλειες του Β΄ΠΠ; Κι αυτό παρά το φαινόμενο του Baby Boom, που οφείλεται στην αγκίστρωση των ανθρώπων στην οικογένεια ως απάντηση στην φρίκη του πολέμου και την απειλή ενός νέου (πυρηνικού).

Ρεαλιστικά, θα έπρεπε οι πληθυσμοί να επιστρέψουν γρήγορα στην πρότερη ισορροπία γιατί όλες οι γυναίκες θα έκαναν παιδιά. Εντούτοις το ποσοστό των γυναικών που έμειναν χωρίς παιδιά είναι υψηλότερο από αυτό που θα περίμενε κανείς αν ίσχυε το 1 άντρας γονιμοποιεί όσες γυναίκες θέλει. Θεωρητικά ισχύει, ρεαλιστικά όχι και δεν είναι μόνο κοινωνικός ο λόγος.

Γιατί όταν δημιουργείται φυλετική ανισορροπία σε έναν πληθυσμό, αυτό που συμβαίνει είναι πως το ένα φύλο αποκτά καλύτερες διαπραγματευτικές δυνατότητες. Με λίγα λόγια, αυτό που θα συμβεί αν μειωθεί δραστικά ο αριθμός των ανδρών σε έναν πληθυσμό, είναι ότι οι άντρες θα έχουν καλύτερο διαπραγματευτικό ατού, δεν θα συμβεί να ζευγαρώσουν με περισσότερες γυναίκες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών