ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Φεβ 2023, 14:43

enaon έγραψε:
13 Φεβ 2023, 14:39
δεν εχεις βαλει μονάδες γιώργο, ο χελης δεν ειναι φιλολογος, επρεπε να το παρατηρήσει.

τεσπα βρε, τον χελη πειράζω οχι εσένα, βοήθησες με τον τρόπο σου να παρουμε πληροφορίες και να περάσει ευχαριστα η ωρα, σορυ αν νοιώθεις οτι σε εθιξα αλλα δεν υπαρχει τέτοιο θέμα, δεν εχω απαιτήσεις και δεν θα το εκανα στα αλήθεια.
Δεν εβαλα γιατι δεν ηξερα πως να βαλω το τετραγωνο στο s.

Μετα καταλαβα πως μπαινουν οι δυναμεις.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Φεβ 2023, 14:46

enaon έγραψε:
13 Φεβ 2023, 12:34
Gherschaagk έγραψε:
13 Φεβ 2023, 08:22
Να παρακαλάμε να μην γίνει σεισμός δλδ.
Ωραία θα είναι να μην γίνει, αλλά εννοώ ότι ίσως δεν μπορούμε να κρίνουμε εμείς αν ένα κτίριο έχει θεμέλια από ένα βιντεακι.
Good point, αν και μπορώ να κρίνω εκ του αποτελέσματος πως κάποια πράγματα δεν τα κάνουν καθόλου καλά. Και αν αληθεύει το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιούνται τα κατάλληλα δομικά υλικά, τότε κάποιοι πήραν ανθρώπους στον λαιμό τους.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Φεβ 2023, 14:48

George_V έγραψε:
13 Φεβ 2023, 14:43
ναι αλλα τωρα χανουμε την στόχευση, που ειναι ο χέλης :003:

καλημέρα, δεν αλλάζει κατι αν κανεις λαθος σε πράξεις μαθηματικές, παραμένεις πολυ δυνατός αλλου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2023, 15:06

enaon έγραψε:
13 Φεβ 2023, 12:34
Gherschaagk έγραψε:
13 Φεβ 2023, 08:22
Να παρακαλάμε να μην γίνει σεισμός δλδ.
Ωραία θα είναι να μην γίνει, αλλά εννοώ ότι ίσως δεν μπορούμε να κρίνουμε εμείς αν ένα κτίριο έχει θεμέλια από ένα βιντεακι.
Αν μιλάτε για ένα κτίριο που έπεσε οριζόντια, φαίνεται ότι είχε θεμέλια. Η γνώμη μου είναι ότι έπεσε από υγροποίηση του εδάφους (liquefaction), όχι λόγω θεμελίων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2023, 15:11

enaon έγραψε:
13 Φεβ 2023, 14:48
George_V έγραψε:
13 Φεβ 2023, 14:43
ναι αλλα τωρα χανουμε την στόχευση, που ειναι ο χέλης :003:

καλημέρα, δεν αλλάζει κατι αν κανεις λαθος σε πράξεις μαθηματικές, παραμένεις πολυ δυνατός αλλου.
Δεν είχε πει κάτι λάθος σε εκείνο το ποστ. Μην μου ξαναπείς τώρα για τις ζώνες που αναπροσαρμόστηκαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Φεβ 2023, 15:17

hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2023, 15:06
Αν μιλάτε για ένα κτίριο που έπεσε οριζόντια, φαίνεται ότι είχε θεμέλια. Η γνώμη μου είναι ότι έπεσε από υγροποίηση του εδάφους (liquefaction), όχι λόγω θεμελίων.
ενα που εβαλε και ο στ πριν μια δυο μέρες πρεπει να λεει. Η αλήθεια ειναι οτι και εμενα μου φανηκε μικρό το βαθος της θεμελίωσης και πήγα να δω τι ειναι το νορμαλ αλλά δεν εβγαλα ακρη, και η αλήθεια ειναι οτι αυτο το κτίριο μοιαζει να τα πηγε μια χαρα, δεν σκότωσε καποιον μαλλον.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Φεβ 2023, 15:18

George_V έγραψε:
13 Φεβ 2023, 14:21
hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2023, 14:17
Δεν χρειάζεται να είσαι μηχανικός, Γιώργο, για να ξέρεις ότι οι μονάδες πολλαπλασιάζονται. Το μαθαίνουμε στο Γυμνάσιο.
Το λαθος μου ηταν οτι θεωρησα οτι πρεπει να ειναι σε ιδιες μοναδες μετρησης για να εκτελεσω τον τυπο.

Ειμαι λαθος το παραδέχτηκα.

Αλλα οπως ειπα οταν εχω ενα θεμα ρωταω τον καταλληλο ανθρωπο. Αν μου πει οτι ειμαι λαθος ειμαι λαθος.
Ο ποιο κατάλληλος είμαι εγώ. Οι άλλοι είναι απλές οδοντόκρεμες. :003:
Αν ένα κτίριο έχει σχεδιαστεί να αντέχει 0,36g μπορεί να αντέξει και επιτάχυνση μέχρι και 0,60g
Ο λόγος είναι ότι αυτές οι επιταχύνσεις είναι οι επιταχύνσεις που το κτίριο δεν θα πάθει ζημιά.
Όμως από το να πάθει ζημιά μέχρι να πέσει υπάρχει ένα μεγάλο φάσμα ζημιών στους δοκούς οι οποίες απελευθερώνουν ενέργεια και το κτίριο δεν πέφτει. Αυτές οι ρωγμές σχεδιάζονται να γίνουν στα δοκάρια και όχι στα υποστυλώματα και να είναι όσο το δυνατόν πολλές και μικρές.
Αυτός ο μηχανισμός προστασίας λέγεται πλαστιμότητα. Το κτίριο χαλάει αλλά δεν πέφτει να σκοτώσει κόσμο.
Παράδειγμα πλαστιμότητας στο βίντεο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 13 Φεβ 2023, 15:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Φεβ 2023, 15:23

hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2023, 15:11
Δεν είχε πει κάτι λάθος σε εκείνο το ποστ. Μην μου ξαναπείς τώρα για τις ζώνες που αναπροσαρμόστηκαν.
δεν είσαι δίκαιος, σου ειπα και για τις μονάδες αλλά εκανες την πάπια. Την επόμενη φορά :003:

Άβαταρ μέλους
Freelancer
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 29 Μαρ 2021, 09:34

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Freelancer » 13 Φεβ 2023, 15:54

O θεός μας έστειλε τον σεισμό στους Τούρκους,αλλά και ο Αλαχ έστειλε τον Μητσοτάκη στην Ελλάδα!
Oπότε είμαστε πάτσι!

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Φεβ 2023, 16:01

enaon έγραψε:
13 Φεβ 2023, 14:39
δεν εχεις βαλει μονάδες γιώργο, ο χελης δεν ειναι φιλολογος, επρεπε να το παρατηρήσει.

τεσπα βρε, τον χελη πειράζω οχι εσένα, βοήθησες με τον τρόπο σου να παρουμε πληροφορίες και να περάσει ευχαριστα η ωρα, σορυ αν νοιώθεις οτι σε εθιξα αλλα δεν υπαρχει τέτοιο θέμα, δεν εχω απαιτήσεις και δεν θα το εκανα στα αλήθεια.
Έχεις κάνα πρόβλημα με τους φιλόλογους ή είναι γενικευτική μαλακία έκφραση που καταλαμβάνει το πχόρουμ;

Κι αν λείψω εγώ , έχω βγάλει ήδη καμιά 25αριά . Αναπαράγομαι ο πούστης :g030::lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Φεβ 2023, 16:12

Στύγιος έγραψε:
13 Φεβ 2023, 16:01
Έχεις κάνα πρόβλημα με τους φιλόλογους ή είναι γενικευτική μαλακία έκφραση που καταλαμβάνει το πχόρουμ;

Κι αν λείψω εγώ , έχω βγάλει ήδη καμιά 25αριά . Αναπαράγομαι ο πούστης :g030::lol:
αμαν μωρε, οχι δεν έχω με τους πραγματκους φιλολόγους κανενα πρόβλημα, μακάρι να ήμουν λίγο καλύτερος στα φιλολογικά :003:

το λεμε μεταξύ μας οι πρακτικοί οταν οταν δεν μας νοιαζει το πρακτικό αποτέλεσμα της κουβεντας, αλλα η κουβεντα αυτη καθε αυτή, καπως έτσι.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Φεβ 2023, 16:19

enaon έγραψε:
13 Φεβ 2023, 16:12
Στύγιος έγραψε:
13 Φεβ 2023, 16:01
Έχεις κάνα πρόβλημα με τους φιλόλογους ή είναι γενικευτική μαλακία έκφραση που καταλαμβάνει το πχόρουμ;

Κι αν λείψω εγώ , έχω βγάλει ήδη καμιά 25αριά . Αναπαράγομαι ο πούστης :g030::lol:
αμαν μωρε, οχι δεν έχω με τους πραγματκους φιλολόγους κανενα πρόβλημα, μακάρι να ήμουν λίγο καλύτερος στα φιλολογικά :003:

το λεμε μεταξύ μας οι πρακτικοί οταν οταν δεν μας νοιαζει το πρακτικό αποτέλεσμα της κουβεντας, αλλα η κουβεντα αυτη καθε αυτή, καπως έτσι.
Κι εγώ το ίδιο λέω μετά από 25 χρόνια στην τάξη. Ψάχνω νέες μεθόδους διδασκαλίας ,αλλά κάθε φορά προσκρούω σε τείχος αδιαφορίας..

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Φεβ 2023, 16:19

Τελικά το νήμα κατάντησε διαφημιστικό βήμα μίας αμφιβόλου λειτουργικότητας πατέντας και μάλιστα με τις ευλογίες των συντονιστών...

Άντε και εις ανώτερα...

Να φέρουμε και τον Σώρας για διαφήμιση...

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 13 Φεβ 2023, 16:33

Αρθρο του διάσημου καθηγητή Θ. Τάσιου για το σεισμό της Τουρκίας και τι μπορεί να συμβεί στην Ελλάδα σε περίπτωση τέτοιου σεισμού.
Εχουμε λοιπόν σπουδαίους κανονισμούς, αλλά δεν έχουμε συντήρηση. Φτιάχνουμε κτίρια και τα εγκαταλείπουμε. Αν σκουριάσουν, αν στην πορεία αφαιρεθούν κομμάτια, αν έρθουν ηλεκτρολόγοι και μηχανικοί και σκαλίσουν τα υποστυλώματα, αν αλλάξει χρήση το ισόγειο, όλα αυτά δεν ελέγχονται από κανέναν. Ομως όλα αυτά συμβάλλουν στην τρωτότητα του κτιρίου και τη διακινδύνευση.
https://www.kathimerini.gr/world/562273 ... 1676288174

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Φεβ 2023, 16:37

Ίακχος έγραψε:
13 Φεβ 2023, 16:33
αν έρθουν ηλεκτρολόγοι και μηχανικοί και σκαλίσουν τα υποστυλώματα
αυτα τα εχω δει αρκετες φορές με τα ματια μου και πράγματι δεν υπαρχει κανένας έλεγχος, πολλες φορές δεν το εχει δει ουτε ο μηχανικός.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών