ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8851
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 13 Φεβ 2023, 22:09

Χμμμ, άρχισαν τα όργανα για αναβολή εκλογών στην Τουρκία.
Z

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 13 Φεβ 2023, 22:12

Καραμελίτσα έγραψε:
13 Φεβ 2023, 22:09
Χμμμ, άρχισαν τα όργανα για αναβολή εκλογών στην Τουρκία.
Σωστή κίνηση. Δεν είναι δυνατόν να στηθούν κάλπες όταν οι προτεραιότητες είναι στην οργάνωση της ανθρωπιστικής βοήθειας και στην ανακούφιση των πληγέντων...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2023, 22:34

enaon έγραψε:
13 Φεβ 2023, 15:23
hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2023, 15:11
Δεν είχε πει κάτι λάθος σε εκείνο το ποστ. Μην μου ξαναπείς τώρα για τις ζώνες που αναπροσαρμόστηκαν.
δεν είσαι δίκαιος, σου ειπα και για τις μονάδες αλλά εκανες την πάπια. Την επόμενη φορά :003:
Στέκεσαι σε λεπτομέρειες. Δεν πρόσεξα καν αν ανέφερε μονάδες αλλά δεν έχει σημασία γιατί μιλάμε για επιτάχυνση, δεν χρειάζεται να δω τις μονάδες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8448
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 14 Φεβ 2023, 18:56

hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2023, 15:06
enaon έγραψε:
13 Φεβ 2023, 12:34
Gherschaagk έγραψε:
13 Φεβ 2023, 08:22
Να παρακαλάμε να μην γίνει σεισμός δλδ.
Ωραία θα είναι να μην γίνει, αλλά εννοώ ότι ίσως δεν μπορούμε να κρίνουμε εμείς αν ένα κτίριο έχει θεμέλια από ένα βιντεακι.
Αν μιλάτε για ένα κτίριο που έπεσε οριζόντια, φαίνεται ότι είχε θεμέλια. Η γνώμη μου είναι ότι έπεσε από υγροποίηση του εδάφους (liquefaction), όχι λόγω θεμελίων.

Ωωωω τι έγραψες... (Και δεν το γράφω ειρωνικά.)
Ένας καθηγητής που μας έκανε μάθημα ουσιαστικά μεταλλικών κτιρίων, μας έλεγε το εξής:
Ένα μεταλλικό κτίριο δεν έχει πρόβλημα με έναν μεγάλο σεισμό, φτάνει μόνο να ξέρεις που θα το χτίσεις, γιατί η υγροποίηση του εδάφους από έναν σεισμό, όσο και εάν είναι πολύ μικρή, χτυπά πρώτα τα μεταλλικά κτίρια και μετά τα τσιμεντένια...
Και δυστυχώς η υγροποίηση του εδάφους έχει μεγάλη σχέση με την συχνότητα του σεισμού και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν την λαμβάνει υπόψιν!!!
Μόνο κάτι ψαγμένοι μηχανικοί και αυτό μόνο όταν έχεις πολύ δύσκολο έδαφος όπως π.χ. δίπλα σε ποτάμι...

ΥΓ 1
Το ξέρετε ότι υπήρχαν πολλά ποτάμια και χείμαρροι στην Αττική, τους οποίους τους μπάζωσαν και έγιναν πολυκατοικίες.
Τα σπίτια δίπλα σε αυτά τα πρώην ποτάμια και χειμάρρους, όπως και σε άλλες περίεργες περιπτώσεις όπως π.χ. στα Άνω Λιόσια που υπήρχαν ορυχεία λιγνίτη σχεδόν επιφανειακά, κινδυνεύουν ιδιαίτερα...

ΥΓ 2
Στην σχολή μου φαίνεται μας το είχαν πει ρευστοποίηση του εδάφους και όχι υγροποίηση...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2023, 19:14

Εγώ το διδάχτηκα ως liquefaction, οπότε το μυαλό μου πηγαίνει στην υγροποίηση, άλλωστε το έδαφος συμπεριφέρεται σαν υγρό μόνο. Δεν ξέρω ποια είναι η επίσημη λέξη στα ελληνικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 14 Φεβ 2023, 19:21

hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2023, 19:14
Εγώ το διδάχτηκα ως liquefaction, οπότε το μυαλό μου πηγαίνει στην υγροποίηση, άλλωστε το έδαφος συμπεριφέρεται σαν υγρό μόνο. Δεν ξέρω ποια είναι η επίσημη λέξη στα ελληνικά.
Αν θυμάμαι καλά ο αντίστοιχος ελληνικός όρος είναι ρευστοποίηση
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 14 Φεβ 2023, 20:18

Awesomatic έγραψε:
14 Φεβ 2023, 19:21
hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2023, 19:14
Εγώ το διδάχτηκα ως liquefaction, οπότε το μυαλό μου πηγαίνει στην υγροποίηση, άλλωστε το έδαφος συμπεριφέρεται σαν υγρό μόνο. Δεν ξέρω ποια είναι η επίσημη λέξη στα ελληνικά.
Αν θυμάμαι καλά ο αντίστοιχος ελληνικός όρος είναι ρευστοποίηση
Επιβεβαιωνω ρευστοποίηση στα Ελληνικά όπως μάθαμε στο μάθημα της εδαφοδυναμικης στο ΕΜΠ



πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 15 Φεβ 2023, 11:33

Tι να κάνει και ο Έρντο.Βομβαρδίσθηκε. :102:



πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Φεβ 2023, 11:56

https://www.liberal.gr/b-eythymiopoyloy ... in-toyrkia


ατά την προεκλογική εκστρατεία του 2018 ο Ερντογάν γυρνούσε στις επαρχίες που σήμερα έχουν ισοπεδωθεί από τον σεισμό και παινευόταν ότι με τον...θεσμό της «οικοδομικής αμνηστίας» είχε λύσει το πρόβλημα πάνω από 140.000 ανθρώπων. Στην Τουρκία, αυτή τη στιγμή που πληκτρολογούμε αυτές τις γραμμές, κυκλοφορεί βίντεο με αυτές τις δηλώσεις του από το όχι και τόσο μακρινό 2018.

Η οικοδομική αμνηστία ήταν το μέτρο που είχε επιλεγεί τότε για να μην κατεδαφιστούν κτίρια που δεν πληρούσαν καμία από τις προδιαγραφές του οικοδομικού και αντισεισμικού κανονισμού.

3,1 εκατομμύρια κτίρια έλαβαν αμνηστία πριν από τις γενικές εκλογές του 2018 τη στιγμή που το υπουργείο Πολεοδομίας αναγνώριζε ότι οι μισές κατασκευές στην Τουρκία δεν τηρούσαν τους σχετικούς κανονισμούς. Η κυβέρνηση Ερντογάν σχεδίαζε να εκδώσει νέα αμνηστία για την οικοδόμηση πριν από τις εκλογές του Μαΐου.

Αντίθετα, στην πόλη Ερζίν, στην επαρχία Χατάι (που ισοπεδώθηκε), έμεινε όρθια και δεν θρήνησαν νεκρούς από το σεισμό. Εκεί, ο δήμαρχος Οκές Ελμάσογλου πάλεψε με νύχια και με δόντια να μην επιτραπεί παράνομη δόμηση, συχνά ήρθε σε ρήξη με κατοίκους, έγινε δυσάρεστος στέλνοντας υποθέσεις στον Εισαγγελέα. Και οι πολίτες της Ερζίν επέζησαν.

Ας μην κρυβόμαστε. Η κατάσταση μας είναι πάρα πολύ οικεία. Ρέματα που έχουν μπαζωθεί και οικοδομηθεί, βίλες μέσα σε δασικές εκτάσεις και στον αιγιαλό. Κάθε λογής οικοδομική παρανομία που νομιμοποιείται προεκλογικά.

Και μετά στην πρώτη δυνατή βροχή έχουμε πλημμύρες (να θυμίσουμε τη Μάνδρα;), στην πρώτη φωτιά σπίτια που καίγονται και όλοι μαζί ως μέλη χορού σε αρχαία τραγωδία, έκπληκτοι να ουρλιάζουμε «που είναι το Κράτος;».

Μπορούμε ακόμα να φανταστούμε τι θα άκουσε ο κ. Ελμάσογλου στην προσπάθειά του να εφαρμοστούν οι πολεοδομικοί κανονισμοί: είναι εξαιρετικά πιθανόν να τον αποκαλούσαν «προδότη της Πατρίδας», ίσως να τον αποκαλούσαν «Έλληνα» για να τον προσβάλλουν. Μπορεί να τον έλεγαν «φιλελέφτ», «ευρωλιγούρη» :smt005: και άλλα επίθετα από το υβρεολόγιο της αντίδρασης, είναι κοινό εδώ «στα μέρη Τύρου και Σιδώνος», ας μην πιστεύουμε ότι πρωτοτυπούμε.

Έχουν γίνει τόσα πολλά πλέον που δεν υπάρχει καμία δικαιολογία και για κανέναν. Η συνθήκη συνενοχής πολιτών και πολιτικού συστήματος είναι σε όλους μας, πλέον, γνωστή.

Τα γράφουμε αυτά γιατί κάπου πήρε το μάτι μας ένα σχόλιο ότι η κυβέρνηση, ενόψει εκλογών, ετοιμάζεται να «τακτοποιήσει» αυθαίρετα.

Το εντυπωσιακό είναι ότι αυτή η κτηνώδης συνενοχή στο έγκλημα έχει εκλογικευθεί: «Θα γεμίσουν ταμεία με τα πρόστιμα».

Μόνο που κάποια στιγμή έρχεται ο λογαριασμός και αυτόν δεν μπορεί να τον καλύψει κανένας. Γιατί είναι σε πτώματα.

[Τις δημοσιογραφικές πληροφορίες για το άρθρο τις αλιεύσαμε από το KReport της 13ης Φεβρουαρίου και από τα ρεπορτάζ του BBC από τη σεισμόπληκτη Τουρκία]

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 18 Φεβ 2023, 15:56

Και κάποιοι δικοί μας καθυστερημένοι...

Εικόνα

https://www.ethnos.gr/World/article/247 ... exeisymbei
Στις πόλεις που επλήγησαν από τον φονικό σεισμό στην Τουρκία βρέθηκαν τρεις Έλληνες εθελοντές διασώστες του Λαϊκού Μετώπου προκειμένου να βοηθήσουν στις έρευνες διάσωσης. Οι τρεις Έλληνες, ωστόσο, συνελήφθησαν από την αντιτρομοκρατική καθώς άνοιξαν μία σημαία με σφυροδρέπανο.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27076
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Φεβ 2023, 16:01

Japetus έγραψε:
18 Φεβ 2023, 15:56
Και κάποιοι δικοί μας καθυστερημένοι...

Εικόνα

https://www.ethnos.gr/World/article/247 ... exeisymbei
Στις πόλεις που επλήγησαν από τον φονικό σεισμό στην Τουρκία βρέθηκαν τρεις Έλληνες εθελοντές διασώστες του Λαϊκού Μετώπου προκειμένου να βοηθήσουν στις έρευνες διάσωσης. Οι τρεις Έλληνες, ωστόσο, συνελήφθησαν από την αντιτρομοκρατική καθώς άνοιξαν μία σημαία με σφυροδρέπανο.
Και αυτοι πανε και βγάζουν σημαιες με σφυροδρεπανα.

Αφου στην Τουρκια τα τελευταια 100 χρονια βλεπουν σφυροδρεπαν και τους ανεβαινει πυρετος. Τι πανε και τους πατανε τον κάλο?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23404
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 18 Φεβ 2023, 16:03

ναι αλλα ειμαστε αδερφια ... η θαλασσα δεν εχει συνορα :003:
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 18 Φεβ 2023, 16:09

Λιγότερη αντίδραση θα είχαν εάν ύψωναν ελληνική σημαία παρά τη σημαία με το σφυροδρέπανο στη συγκεκριμένη περιοχή της Τουρκίας :lol: σε αντίθεση με την πλατεία Συντάγματος που διατρέχεις μεγαλύτερο κίνδυνο εάν έχεις ελληνική σημαία παρά σφυροδρέπανο. :8)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών