ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Φεβ 2023, 00:38

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30302
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 08 Φεβ 2023, 00:40

Faytuks News Δ@Faytuks

UPDATE: Turkey-Syria earthquake death toll rises to 7,562; over 35,852 injured
Наше дело правое - победа будет за нами!

katinasalamaki
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 26 Αύγ 2021, 11:50

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katinasalamaki » 08 Φεβ 2023, 00:41

hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:29

Το ζουμπάει γιατί θέλει να δείξει ότι η κατάρρευση συμβαίνει εκ θεμελίων όταν είναι με εκρηκτικά. Σε έναν σεισμό τα κτήρια παθαίνουν ζημιές λόγω των διατμητικών δυνάμεων, αυτό προσπαθεί να δείξει με το δεύτερο.
Νομίζω ότι συγκρίνει δύο διαφορετικές κατασκευαστικές μεθόδους, αφού λέει, ενώ εδώ βλέπουμε...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Φεβ 2023, 00:43

katinasalamaki έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:41
hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:29

Το ζουμπάει γιατί θέλει να δείξει ότι η κατάρρευση συμβαίνει εκ θεμελίων όταν είναι με εκρηκτικά. Σε έναν σεισμό τα κτήρια παθαίνουν ζημιές λόγω των διατμητικών δυνάμεων, αυτό προσπαθεί να δείξει με το δεύτερο.
Νομίζω ότι συγκρίνει δύο διαφορετικές κατασκευαστικές μεθόδους, αφού λέει, ενώ εδώ βλέπουμε...
Όχι, συγκρίνει δύο failure modes. Δύο τύπους κατάρρευσης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 08 Φεβ 2023, 00:45

katinasalamaki έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:21

Στις άκρες των μπαλκονιών στραβωνουν τα σίδερα για να υπάρχει μπαλκόνι μετά από 40 χρονια.
Νομίζω αυτό θέλει να πει, χωρίς γωνίες υπάρχει μικρή συνάφεια. Μη μένουμε στις λέξεις.

Στην άλλη όχθη η ενημέρωση απλά δεν υπάρχει. Κάνεις δεν κατάλαβε γιατί ο καθηγητής ζουπαει το ένα κτήριο μόνο. Μπορεί οι ειδικοί να ξέρουν τις διαφορές των δύο κτηρίων αλλά η μάζα δεν κατάλαβε τίποτα.
Αγαπητή κατινασαλαμακι, όπως δεν περιμένεις να σε γιατρέψει ή να σε υπερασπιστεί ένα δελτίο ειδήσεων, έτσι να μην περιμένεις ότι θα πρέπει να κατανοήσεις φαινόμενα δια ζουπηγμάτων.
Και το τι κάνουν στα μπαλκόνια και γιατί, εμπειρικά μπορεί να το γνωρίζεις άριστα, αλλά την ευθύνη λόγων και πράξεων δια της υπογραφής δεν την έχεις.
Όπως δεν την έχει και ο κάθε παρλαπίπας που γράφει αυτά:
seismic έγραψε:
06 Φεβ 2023, 23:28

...μετά από τον σεισμό κανένας χάλυβας οπλισμού δεν είναι κομμένος, ενώ το σκυρόδεμα έχει γίνει μπάζα γύρω του.
Αυτό σημαίνει ότι όσο χάλυβα οπλισμού και να βάλετε δουλειά δεν θα κάνετε γιατί δεν αντέχει το σκυρόδεμα ... είναι βούτυρο.

katinasalamaki
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 26 Αύγ 2021, 11:50

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katinasalamaki » 08 Φεβ 2023, 00:46

hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:43
katinasalamaki έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:41
hellegennes έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:29

Το ζουμπάει γιατί θέλει να δείξει ότι η κατάρρευση συμβαίνει εκ θεμελίων όταν είναι με εκρηκτικά. Σε έναν σεισμό τα κτήρια παθαίνουν ζημιές λόγω των διατμητικών δυνάμεων, αυτό προσπαθεί να δείξει με το δεύτερο.
Νομίζω ότι συγκρίνει δύο διαφορετικές κατασκευαστικές μεθόδους, αφού λέει, ενώ εδώ βλέπουμε...
Όχι, συγκρίνει δύο failure modes. Δύο τύπους κατάρρευσης.
Τότε απλά δεν έπρεπε να αλλάξει δοκίμιο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Φεβ 2023, 00:50

Πιθανόν χρησιμοποίησε το δεύτερο για να φαίνεται καλύτερα η κίνηση γιατί είναι ψηλότερο, αλλά έχει βάση και προφανώς δεν μπορούσε να το ζουλήξει εύκολα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Φεβ 2023, 01:01

ethereal έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:45
katinasalamaki έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:21

Στις άκρες των μπαλκονιών στραβωνουν τα σίδερα για να υπάρχει μπαλκόνι μετά από 40 χρονια.
Νομίζω αυτό θέλει να πει, χωρίς γωνίες υπάρχει μικρή συνάφεια. Μη μένουμε στις λέξεις.

Στην άλλη όχθη η ενημέρωση απλά δεν υπάρχει. Κάνεις δεν κατάλαβε γιατί ο καθηγητής ζουπαει το ένα κτήριο μόνο. Μπορεί οι ειδικοί να ξέρουν τις διαφορές των δύο κτηρίων αλλά η μάζα δεν κατάλαβε τίποτα.
Αγαπητή κατινασαλαμακι, όπως δεν περιμένεις να σε γιατρέψει ή να σε υπερασπιστεί ένα δελτίο ειδήσεων, έτσι να μην περιμένεις ότι θα πρέπει να κατανοήσεις φαινόμενα δια ζουπηγμάτων.
Και το τι κάνουν στα μπαλκόνια και γιατί, εμπειρικά μπορεί να το γνωρίζεις άριστα, αλλά την ευθύνη λόγων και πράξεων δια της υπογραφής δεν την έχεις.
Όπως δεν την έχει και ο κάθε παρλαπίπας που γράφει αυτά:
seismic έγραψε:
06 Φεβ 2023, 23:28

...μετά από τον σεισμό κανένας χάλυβας οπλισμού δεν είναι κομμένος, ενώ το σκυρόδεμα έχει γίνει μπάζα γύρω του.
Αυτό σημαίνει ότι όσο χάλυβα οπλισμού και να βάλετε δουλειά δεν θα κάνετε γιατί δεν αντέχει το σκυρόδεμα ... είναι βούτυρο.
Εσύ δεν έχεις δικαίομα υπογραφής σπαζαρχίδη εγώ έχω. https://www.researchgate.net/post/The_t ... JBsNj4SObU
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 08 Φεβ 2023, 01:13

"συμμορία των πεντε" ακούω
"έπαιρναν όλα τα δημόσια έργα" της χωρας ακούω

Εικόνα

γεια σου αρχιερέα με τους νταβατζήδες σου & την εξωστρέφεια της διαπλοκής




μακάρι και το ίδιο τέλος (one way or another) :g094::g094::g094:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 08 Φεβ 2023, 01:17

Γάμησε τα.... Φρίκη να χάνεις έτσι τα παιδιά σου
SpoilerShow
Εικόνα
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 08 Φεβ 2023, 01:32

Απ' το 2005 θυμάμαι χιουμοριστικά email με τίτλο ONLY IN TURKEY με φωτο από πατέντες και αυθαιρεσίες

Άβαταρ μέλους
shelby
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: 15 Αύγ 2022, 19:44
Phorum.gr user: shelby

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shelby » 08 Φεβ 2023, 01:40

Ακόμα ένα βαρίδι στο οικοδόμημα της ΕΕ μιας και την "ανθρωπιστική" βοήθεια θα την πληρώσουν οι φορολογούμενοι...

katinasalamaki
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 26 Αύγ 2021, 11:50

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katinasalamaki » 08 Φεβ 2023, 02:13

ethereal έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:45
katinasalamaki έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:21

Στις άκρες των μπαλκονιών στραβωνουν τα σίδερα για να υπάρχει μπαλκόνι μετά από 40 χρονια.
Νομίζω αυτό θέλει να πει, χωρίς γωνίες υπάρχει μικρή συνάφεια. Μη μένουμε στις λέξεις.

Στην άλλη όχθη η ενημέρωση απλά δεν υπάρχει. Κάνεις δεν κατάλαβε γιατί ο καθηγητής ζουπαει το ένα κτήριο μόνο. Μπορεί οι ειδικοί να ξέρουν τις διαφορές των δύο κτηρίων αλλά η μάζα δεν κατάλαβε τίποτα.
Αγαπητή κατινασαλαμακι, όπως δεν περιμένεις να σε γιατρέψει ή να σε υπερασπιστεί ένα δελτίο ειδήσεων, έτσι να μην περιμένεις ότι θα πρέπει να κατανοήσεις φαινόμενα δια ζουπηγμάτων.
Και το τι κάνουν στα μπαλκόνια και γιατί, εμπειρικά μπορεί να το γνωρίζεις άριστα, αλλά την ευθύνη λόγων και πράξεων δια της υπογραφής δεν την έχεις.
Όπως δεν την έχει και ο κάθε παρλαπίπας που γράφει αυτά:
seismic έγραψε:
06 Φεβ 2023, 23:28

...μετά από τον σεισμό κανένας χάλυβας οπλισμού δεν είναι κομμένος, ενώ το σκυρόδεμα έχει γίνει μπάζα γύρω του.
Αυτό σημαίνει ότι όσο χάλυβα οπλισμού και να βάλετε δουλειά δεν θα κάνετε γιατί δεν αντέχει το σκυρόδεμα ... είναι βούτυρο.
Αγαπητός είμαι. Το όνομα είναι από ταινία με Κώστα Βουτσά που νομίζει πως είναι κάποιος και φωνάζει την υπηρέτρια να του φέρει σαλαμακι, και αυτή του λέει να τσακιστεί να το πάρει μόνος του.
Μπορούμε τουλάχιστον να συμφωνήσουμε ότι υπάρχει περιθώριο βελτίωσης στον τρόπο κατασκευής ώστε τα κτήρια να μην κουνιούνται σαν βάρκες; Γιατί μπορεί ο καθηγητής να είπε ότι τα κτήρια με αντισεισμική μελέτη δεν καταρρέουν αλλά ωποσδηποτε καταπονουνται, έτσι δεν είναι; αν λοιπόν υπαρχει τρόπος να μειωθεί η ταλάντωση γιατί να μην εφαρμοστεί; το ερώτημα λοιπόν είναι αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης των κατασκευών ώστε να μειωθεί η ταλαντωσή τους. Για παράδειγμα οι ακριανες τοιχιοκολώνες γιαυτό δεν μπαίνουν; για να μειωθεί η ταλάντωση; ας προτείνω και εγώ την μορφή πιραμιδας μπας και πάρουν καμία ιδέα οι ειδικοί.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: ΣΕΙΣΜΌΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΊΑ..με πολλους νεκρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 08 Φεβ 2023, 02:24

katinasalamaki έγραψε:
08 Φεβ 2023, 02:13
ethereal έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:45
katinasalamaki έγραψε:
08 Φεβ 2023, 00:21

Στις άκρες των μπαλκονιών στραβωνουν τα σίδερα για να υπάρχει μπαλκόνι μετά από 40 χρονια.
Νομίζω αυτό θέλει να πει, χωρίς γωνίες υπάρχει μικρή συνάφεια. Μη μένουμε στις λέξεις.

Στην άλλη όχθη η ενημέρωση απλά δεν υπάρχει. Κάνεις δεν κατάλαβε γιατί ο καθηγητής ζουπαει το ένα κτήριο μόνο. Μπορεί οι ειδικοί να ξέρουν τις διαφορές των δύο κτηρίων αλλά η μάζα δεν κατάλαβε τίποτα.
Αγαπητή κατινασαλαμακι, όπως δεν περιμένεις να σε γιατρέψει ή να σε υπερασπιστεί ένα δελτίο ειδήσεων, έτσι να μην περιμένεις ότι θα πρέπει να κατανοήσεις φαινόμενα δια ζουπηγμάτων.
Και το τι κάνουν στα μπαλκόνια και γιατί, εμπειρικά μπορεί να το γνωρίζεις άριστα, αλλά την ευθύνη λόγων και πράξεων δια της υπογραφής δεν την έχεις.
Όπως δεν την έχει και ο κάθε παρλαπίπας που γράφει αυτά:
seismic έγραψε:
06 Φεβ 2023, 23:28

...μετά από τον σεισμό κανένας χάλυβας οπλισμού δεν είναι κομμένος, ενώ το σκυρόδεμα έχει γίνει μπάζα γύρω του.
Αυτό σημαίνει ότι όσο χάλυβα οπλισμού και να βάλετε δουλειά δεν θα κάνετε γιατί δεν αντέχει το σκυρόδεμα ... είναι βούτυρο.
Αγαπητός είμαι. Το όνομα είναι από ταινία με Κώστα Βουτσά που νομίζει πως είναι κάποιος και φωνάζει την υπηρέτρια να του φέρει σαλαμακι, και αυτή του λέει να τσακιστεί να το πάρει μόνος του.
Μπορούμε τουλάχιστον να συμφωνήσουμε ότι υπάρχει περιθώριο βελτίωσης στον τρόπο κατασκευής ώστε τα κτήρια να μην κουνιούνται σαν βάρκες; Γιατί μπορεί ο καθηγητής να είπε ότι τα κτήρια με αντισεισμική μελέτη δεν καταρρέουν αλλά ωποσδηποτε καταπονουνται, έτσι δεν είναι; αν λοιπόν υπαρχει τρόπος να μειωθεί η ταλάντωση γιατί να μην εφαρμοστεί; το ερώτημα λοιπόν είναι αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης των κατασκευών ώστε να μειωθεί η ταλαντωσή τους. Για παράδειγμα οι ακριανες τοιχιοκολώνες γιαυτό δεν μπαίνουν; για να μειωθεί η ταλάντωση; ας προτείνω και εγώ την μορφή πιραμιδας μπας και πάρουν καμία ιδέα οι ειδικοί.
Έχει πολύ μεγάλη απόσταση η κουβέντα για βελτίωση μεθόδων και κατασκευών από το να λέμε "γι' αυτό μπαίνουν οι ακριανές τοιχιοκολώνες" (sic).
Και σαφώς για να είμαστε εντός θέματος ,προς το παρόν, θα έπρεπε ήδη να έχουν γραφτεί σκέψεις και προβληματισμοί για το ποιοι κανονισμοί είναι εν ισχύ στην Τουρκία & Συρία, αν είχαμε καταρρεύσεις δημοσίων κτιρίων (νοσοκομεία, σχολεία κλπ), αν γίνονται εδαφοτεχνικές μελέτες, αν...αν...αν...
Αντ' αυτών έχουμε την περιφερόμενη λαίλαπα με τα βούτυρα και τη διεθνή καριέρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών