Τρομοκρατία στο σούσι

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8852
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 10 Μαρ 2023, 00:00

Τρία άτομα συνελήφθησαν για την «τρομοκρατία του σούσι», όπως ονομάστηκαν οι ανθυγιεινές φάρσες που απειλούν το παγκοσμίου φήμης χαρακτηριστικό των εστιατορίων με ιμάντα μεταφοράς σούσι. Τον προηγούμενο μήνα, ένα βίντεο με έναν άνδρα να γλείφει ένα μπουκάλι σάλτσας σόγιας σε έναν ιμάντα μεταφοράς σούσι έγινε viral, προκαλώντας οργή. Στο βίντεο, φαίνεται να συνθλίβει πιάτα σούσι. Έκτοτε, δεκάδες τέτοια βίντεο έχουν πολλαπλασιαστεί προκαλώντας την ανησυχία της κοινής γνώμης, όπως αναφέρει το BBC.

Τα περιστατικά που έχουν μαγνητοσκοπηθεί περιλαμβάνουν θαμώνες – πολλοί από τους οποίους είναι παιδιά και νέοι – που χαλάνε τις παραγγελίες άλλων αγγίζοντας πιάτα σούσι που περνούν από δίπλα τους.

Ένα βίντεο που εμφανίστηκε τον περασμένο μήνα έδειχνε έναν πελάτη να βάζει wasabi στο πιάτο ενός άλλου, ενώ ένα άλλο άτομο έγλειφε τα ξυλάκια που παρουσιάζονταν. Σε ένα άλλο βίντεο, που τραβήχτηκε σε κατάστημα της αλυσίδας Sushiro, ένας θαμώνας φαίνεται να τρίβει σάλιο σε κομμάτια σούσι που περνούν.

Η ιογενής τάση έχει τρομοκρατήσει πολλούς Ιάπωνες και έχει ωθήσει στη λήψη μέτρων από αρκετές αλυσίδες σούσι με ιμάντα μεταφοράς – γνωστές ως kaitenzushi σε τοπικό επίπεδο.

Ιάπωνες δήλωσαν ότι φοβούνται λίγο από την τάση, παραδεχόμενοι πως είναι λιγότερο πρόθυμοι να πάνε σε εστιατόρια. Η Ιαπωνία φημίζεται για τα αυστηρά πρότυπα καθαριότητας και τη μαγειρική εθιμοτυπία της. Έτσι, αυτές οι φάρσες όχι μόνο σόκαραν εκατομμύρια ανθρώπους σε όλη τη χώρα, αλλά οδήγησαν και σε πτώση των τιμών των μετοχών εταιρειών. Αυτό ώθησε αρκετές αλυσίδες kaitenzushi να απευθύνουν δημόσιες εκκλήσεις προς τους παραβάτες να σταματήσουν το σαμποτάζ των τροφίμων τους. Ορισμένα εστιατόρια έκαναν ακόμη και την επιλογή να σταματήσουν εντελώς τη λειτουργία της κύριας ατραξιόν τους – με τους ιμάντες μεταφοράς σούσι να σταματούν σε όλη τη χώρα. Αρκετές αλυσίδες σούσι έχουν ήδη απειλήσει με νομικές ενέργειες – αλλά οι συλλήψεις της Τετάρτης πιστεύεται ότι είναι οι πρώτες συλλήψεις παραβατών.

Η αστυνομία στην πόλη Ναγκόγια της κεντρικής Ιαπωνίας ισχυρίζεται ότι ο Ryoga Yoshino, 21 ετών, έγλειψε ένα κοινό μπουκάλι με σάλτσα σόγιας σε ένα εστιατόριο σούσι Kura Sushi με ιμάντα μεταφοράς στις 3 Φεβρουαρίου.Συμμετείχαν επίσης δύο ανήλικοι ηλικίας 19 και 15 ετών. Η αστυνομία δήλωσε ότι οι ενέργειές τους συνιστούσαν παρεμπόδιση επιχειρηματικής δραστηριότητας σύμφωνα με τον Ποινικό Κώδικα της Ιαπωνίας. Όλοι οι ύποπτοι παραδέχθηκαν τις παραβάσεις τους, δήλωσε η αστυνομία. Ο ένας φέρεται επίσης να ζήτησε συγγνώμη για τις πράξεις του.
https://www.naftemporiki.gr/kosmos/1448 ... n-iaponia/
Z

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Μαρ 2023, 00:05

Οι γιαπωνεζοι ειναι οι πιο σιχασιαρηδες και υστερικοι με την καθαριοτητα στον κοσμο.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 10 Μαρ 2023, 00:06

Καραμελίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:00
Τρία άτομα συνελήφθησαν για την «τρομοκρατία του σούσι», όπως ονομάστηκαν οι ανθυγιεινές φάρσες που απειλούν το παγκοσμίου φήμης χαρακτηριστικό των εστιατορίων με ιμάντα μεταφοράς σούσι. Τον προηγούμενο μήνα, ένα βίντεο με έναν άνδρα να γλείφει ένα μπουκάλι σάλτσας σόγιας σε έναν ιμάντα μεταφοράς σούσι έγινε viral, προκαλώντας οργή. Στο βίντεο, φαίνεται να συνθλίβει πιάτα σούσι. Έκτοτε, δεκάδες τέτοια βίντεο έχουν πολλαπλασιαστεί προκαλώντας την ανησυχία της κοινής γνώμης, όπως αναφέρει το BBC.

Τα περιστατικά που έχουν μαγνητοσκοπηθεί περιλαμβάνουν θαμώνες – πολλοί από τους οποίους είναι παιδιά και νέοι – που χαλάνε τις παραγγελίες άλλων αγγίζοντας πιάτα σούσι που περνούν από δίπλα τους.

Ένα βίντεο που εμφανίστηκε τον περασμένο μήνα έδειχνε έναν πελάτη να βάζει wasabi στο πιάτο ενός άλλου, ενώ ένα άλλο άτομο έγλειφε τα ξυλάκια που παρουσιάζονταν. Σε ένα άλλο βίντεο, που τραβήχτηκε σε κατάστημα της αλυσίδας Sushiro, ένας θαμώνας φαίνεται να τρίβει σάλιο σε κομμάτια σούσι που περνούν.

Η ιογενής τάση έχει τρομοκρατήσει πολλούς Ιάπωνες και έχει ωθήσει στη λήψη μέτρων από αρκετές αλυσίδες σούσι με ιμάντα μεταφοράς – γνωστές ως kaitenzushi σε τοπικό επίπεδο.

Ιάπωνες δήλωσαν ότι φοβούνται λίγο από την τάση, παραδεχόμενοι πως είναι λιγότερο πρόθυμοι να πάνε σε εστιατόρια. Η Ιαπωνία φημίζεται για τα αυστηρά πρότυπα καθαριότητας και τη μαγειρική εθιμοτυπία της. Έτσι, αυτές οι φάρσες όχι μόνο σόκαραν εκατομμύρια ανθρώπους σε όλη τη χώρα, αλλά οδήγησαν και σε πτώση των τιμών των μετοχών εταιρειών. Αυτό ώθησε αρκετές αλυσίδες kaitenzushi να απευθύνουν δημόσιες εκκλήσεις προς τους παραβάτες να σταματήσουν το σαμποτάζ των τροφίμων τους. Ορισμένα εστιατόρια έκαναν ακόμη και την επιλογή να σταματήσουν εντελώς τη λειτουργία της κύριας ατραξιόν τους – με τους ιμάντες μεταφοράς σούσι να σταματούν σε όλη τη χώρα. Αρκετές αλυσίδες σούσι έχουν ήδη απειλήσει με νομικές ενέργειες – αλλά οι συλλήψεις της Τετάρτης πιστεύεται ότι είναι οι πρώτες συλλήψεις παραβατών.

Η αστυνομία στην πόλη Ναγκόγια της κεντρικής Ιαπωνίας ισχυρίζεται ότι ο Ryoga Yoshino, 21 ετών, έγλειψε ένα κοινό μπουκάλι με σάλτσα σόγιας σε ένα εστιατόριο σούσι Kura Sushi με ιμάντα μεταφοράς στις 3 Φεβρουαρίου.Συμμετείχαν επίσης δύο ανήλικοι ηλικίας 19 και 15 ετών. Η αστυνομία δήλωσε ότι οι ενέργειές τους συνιστούσαν παρεμπόδιση επιχειρηματικής δραστηριότητας σύμφωνα με τον Ποινικό Κώδικα της Ιαπωνίας. Όλοι οι ύποπτοι παραδέχθηκαν τις παραβάσεις τους, δήλωσε η αστυνομία. Ο ένας φέρεται επίσης να ζήτησε συγγνώμη για τις πράξεις του.
https://www.naftemporiki.gr/kosmos/1448 ... n-iaponia/
Αυτή τη wasabi πως την τρώτε ρε παιδιά, εξηγείστε μου λίγο; :102: .. γεύση άζαξ έχει, ειλικρινά.
Δεν μου άρεσε το σούσι πάντως. Τα νουντλς με πάπια μούρλια.

Δεν με νοιάζει λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Μαρ 2023, 00:13

Το σουσι ειναι οικολογικη καταστροφη. Για να τροφοδοτηθει η βιομηχανια του σουσι γινεται υπεραλιευση στις θαλασσες

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48498
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 10 Μαρ 2023, 00:16

Να ρωτήσω κάτι, το σούσι πώς το ψήνετε πρίν το φάτε?
Σε βίντεο που είχα δεί δε θυμάμαι να το έψηναν.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Μαρ 2023, 00:19

Kauldron έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:16
Να ρωτήσω κάτι, το σούσι πώς το ψήνετε πρίν το φάτε?
Σε βίντεο που είχα δεί δε θυμάμαι να το έψηναν.
Απορίες του κωλδρονου
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23107
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μαρ 2023, 00:21

Υδράργυρος έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:05
Οι γιαπωνεζοι ειναι οι πιο σιχασιαρηδες και υστερικοι με την καθαριοτητα στον κοσμο.
Είναι συνειδητοποιημένοι. Καθαρίζουν τον χώρο τους.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8852
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 10 Μαρ 2023, 00:32

user έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:06

Αυτή τη wasabi πως την τρώτε ρε παιδιά, εξηγείστε μου λίγο; :102: .. γεύση άζαξ έχει, ειλικρινά.
Δεν μου άρεσε το σούσι πάντως. Τα νουντλς με πάπια μούρλια.

Δεν με νοιάζει λοιπόν.
Εμένα μ' αρέσει πολύ το γουασάμπι. Δοκιμάσε το σε σκορδαλιά.
Z

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 10 Μαρ 2023, 00:37

Δεν με ενθουσιάζει το σούσι. Δοκίμασα ένα κάπου σούσι με κάτι σάλτσες και λιωμένα τυριά απο πάνω. Προφανώς δεν είναι γιαπωνέζικη συνταγή, αλλά είχε γίνει κόλαση.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 10 Μαρ 2023, 00:45

Είχατε και στο χωριό σας σούσι;

(Εγώ πεθαίνω για Okonomiyaki, όπως το έφτιαχναν κάποτε οι Γιαπωνέζοι φίλοι μου, καλή τους ώρα.)

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 10 Μαρ 2023, 15:29

Καραμελίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:32
user έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:06

Αυτή τη wasabi πως την τρώτε ρε παιδιά, εξηγείστε μου λίγο; :102: .. γεύση άζαξ έχει, ειλικρινά.
Δεν μου άρεσε το σούσι πάντως. Τα νουντλς με πάπια μούρλια.

Δεν με νοιάζει λοιπόν.
Εμένα μ' αρέσει πολύ το γουασάμπι. Δοκιμάσε το σε σκορδαλιά.
Ωραία είναι αλλά δε τη τρώω. Άντε μια φορά το χρόνο την 25η Μαρτίου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Μαρ 2023, 15:59

Καραμελίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:32
user έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:06

Αυτή τη wasabi πως την τρώτε ρε παιδιά, εξηγείστε μου λίγο; :102: .. γεύση άζαξ έχει, ειλικρινά.
Δεν μου άρεσε το σούσι πάντως. Τα νουντλς με πάπια μούρλια.

Δεν με νοιάζει λοιπόν.
Εμένα μ' αρέσει πολύ το γουασάμπι. Δοκιμάσε το σε σκορδαλιά.
Σοβαρά τώρα, το έχεις κάνει αυτό;
Στα ίσα, Λίτσα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8852
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Τρομοκρατία στο σούσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 10 Μαρ 2023, 19:55

sys3x έγραψε:
10 Μαρ 2023, 15:59
Καραμελίτσα έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:32
user έγραψε:
10 Μαρ 2023, 00:06

Αυτή τη wasabi πως την τρώτε ρε παιδιά, εξηγείστε μου λίγο; :102: .. γεύση άζαξ έχει, ειλικρινά.
Δεν μου άρεσε το σούσι πάντως. Τα νουντλς με πάπια μούρλια.

Δεν με νοιάζει λοιπόν.
Εμένα μ' αρέσει πολύ το γουασάμπι. Δοκιμάσε το σε σκορδαλιά.
Σοβαρά τώρα, το έχεις κάνει αυτό;
Στα ίσα, Λίτσα.
Προφανώς και ναι. Μία περίοδο έβαζα χρένο παντού.
Z

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών