Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2023, 15:54

Stalker έγραψε:
20 Απρ 2023, 15:47
Αλληγορίες με την καταστροφή του περιβάλλοντος από αλόγιστη χρήση της τεχνολογίας επιτρέπονται ή θεωρείται και αυτό πλύση εγκεφάλου;
Δεδομένης της απίστευτης επιτυχίας του Don't Look Up, θα έλεγα πως όχι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Απρ 2023, 16:07

Gherschaagk έγραψε:
20 Απρ 2023, 15:52
Δεν είμαι όλοι οι γονείς στον κόσμο που είπαν πως δεν θέλουν να ρίξουν λεφτά στην ταινία.

Εδώ υποτίθεται πως οι πρωταγωνιστές ζούνε μέσα σε μια τεράστια χελώνα.
Τι να κάνουμε, φαίνεται ήταν πολύ μπροστά για την εποχή της η ταινία :)

Το μέσα στην χελώνα είναι το Strange Worlds του τίτλου, πάνω στο κέλυφος ζούνε, περικλεισμένοι από οροσειρά που δεν ξέρουν τι έχει από πίσω και που ο ματσό εξερευνητής παππούς χάθηκε προσπαθώντας να διασχίσει.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Απρ 2023, 16:14

hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2023, 15:54
Stalker έγραψε:
20 Απρ 2023, 15:47
Αλληγορίες με την καταστροφή του περιβάλλοντος από αλόγιστη χρήση της τεχνολογίας επιτρέπονται ή θεωρείται και αυτό πλύση εγκεφάλου;
Δεδομένης της απίστευτης επιτυχίας του Don't Look Up, θα έλεγα πως όχι.
Τι εννοείς επιτυχία εδώ; Κατευθείαν νετφλιξ βγήκε, που δεν δίνει στοιχεία ακροαματικότητας, ενώ από κριτικής άποψης ήταν υποψήφιο για τέσσερα όσκαρ.

Δεν καταλαβαίνω καν αν είναι ειρωνικό το ποστ σου. H άποψη μου είναι ότι πρόκειται για τελείως fail ταινία πάντως.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2023, 16:24

Stalker έγραψε:
20 Απρ 2023, 16:14
hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2023, 15:54
Stalker έγραψε:
20 Απρ 2023, 15:47
Αλληγορίες με την καταστροφή του περιβάλλοντος από αλόγιστη χρήση της τεχνολογίας επιτρέπονται ή θεωρείται και αυτό πλύση εγκεφάλου;
Δεδομένης της απίστευτης επιτυχίας του Don't Look Up, θα έλεγα πως όχι.
Τι εννοείς επιτυχία εδώ; Κατευθείαν νετφλιξ βγήκε, που δεν δίνει στοιχεία ακροαματικότητας, ενώ από κριτικής άποψης ήταν υποψήφιο για τέσσερα όσκαρ.

Δεν καταλαβαίνω καν αν είναι ειρωνικό το ποστ σου. H άποψη μου είναι ότι πρόκειται για τελείως fail ταινία πάντως.
Δεν είναι ειρωνικό το ποστ μου. Η ταινία ήταν εξαιρετικά επιτυχημένη. Δεν ξέρω αν τα στοιχεία για την τηλεθέαση τα έδωσε το ίδιο το Netflix αλλά υπάρχουν και δείχνουν ότι έχει από τις μεγαλύτερες τηλεθεάσεις σε streaming πλατφόρμα.

Με την κριτική σου δεν συμφωνώ, αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο. Η ταινία είναι αλληγορική και τείνει προς τον σουρεαλισμό γιατί έχει κωμική κατεύθυνση. Δεν ξέρω γιατί ψάχνεις one on one αντιστοιχίες και σε ενόχλησε ότι είναι σχόλιο για την κλιματική αλλαγή χωρίς να την αναφέρει. Γι' αυτό το λέμε αλληγορία. Όλοι ξέρουμε τι θέλει να πει αλλά χρησιμοποιεί διαφορετικό όχημα.

Αλλά ξαναλέω ότι αυτό είναι θέμα άποψης, δεν έχει σχέση με την επιτυχία της.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4799
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 20 Απρ 2023, 16:33

Gherschaagk έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:54
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:49
Gherschaagk έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:41


Παιδική ταινία της Ντισνεη που μπλέκει μέσα ομοφυλοφιλία.

Θα πηγαίνατε τα παιδιά σας;
ε ναι γιατί τα παιδιά δεν ξέρουν ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, από τη Ντίσνεϊ το περίμεναν. εγω πάντως εκεί στα 11 την έβρισκα βαρετή, όλο έψαχνα για καμιά τσόντα μέσα στα χιόνια, και το 95% που έβαζαν ήταν λεσβιακά. μποριιινγκ.
Ξέρεις πολλές παιδικές ταινίες να μπλέκουν τέτοια θέματα;
εγώ πάλι δεν βλέπω πού εμπλέκεται ομοφυλοφιλία στο τρέιλερ. για non-binary τον κόβω τον εγγονό. :003:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Απρ 2023, 16:35

Bill Hicks έγραψε:
20 Απρ 2023, 16:33
Gherschaagk έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:54
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:49


ε ναι γιατί τα παιδιά δεν ξέρουν ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, από τη Ντίσνεϊ το περίμεναν. εγω πάντως εκεί στα 11 την έβρισκα βαρετή, όλο έψαχνα για καμιά τσόντα μέσα στα χιόνια, και το 95% που έβαζαν ήταν λεσβιακά. μποριιινγκ.
Ξέρεις πολλές παιδικές ταινίες να μπλέκουν τέτοια θέματα;
εγώ πάλι δεν βλέπω πού εμπλέκεται ομοφυλοφιλία στο τρέιλερ. για non-binary τον κόβω τον εγγονό. :003:
Συμφωνούμε.

Η ταινία είναι ό,τι νάναι με πατάτες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Απρ 2023, 16:58

hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2023, 16:24
Η ταινία είναι αλληγορική και τείνει προς τον σουρεαλισμό γιατί έχει κωμική κατεύθυνση. Δεν ξέρω γιατί ψάχνεις one on one αντιστοιχίες και σε ενόχλησε ότι είναι σχόλιο για την κλιματική αλλαγή χωρίς να την αναφέρει. Γι' αυτό το λέμε αλληγορία. Όλοι ξέρουμε τι θέλει να πει αλλά χρησιμοποιεί διαφορετικό όχημα.
Γιατί για κλιματική αλλαγή είπε αυτός που το γύρισε. Σαν να θέλει κάποιος να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο για τους κίνδυνους άτακτης εξόδου από το ευρώ και κάνει ταινία για αυτό με τον γκοτζίλα να καταστρέφει την Αθήνα, επειδή είναι πολύ στον κόσμο του για να καταλάβει τον βαθμό στον οποίο αυτοσαμποτάρεται έτσι.

Ο σουρεαλισμός που σημειώνεις δεν νομίζω ότι ήταν επίτηδες τέτοιος, περισσότερο ωραιοποιείς το πολύ αισθητό σεφερλιτζιλίκι του εγχειρήματος, ο κόσμος της ταινίας κατοικείται από αντιπαθητικές καρικατούρες που δεν λένε κάτι για αυτό που και καλά σατιρίζουν, ενώ από άποψη πλοκής το ήδη far-fetched καταστροφολογικό σενάριο πρέπει να το προσπαθήσουν για να αποτύχουν σε βαθμό που να έρθει σε πέρας, απαξιώνοντας περαιτέρω τον κίνδυνο.

Μαζί με τον στρατηγό που τους χρεώνει το τζάμπα σνακ επειδή η κομπίνα του είναι δεύτερη φύση, το ότι οι κεντρικοί χαρακτήρες έχουν κονσέρβα ολοκλήρωση τις στάνταρ βλακείες ότι αυτό που τελικά μετράει είναι η οικογένεια και οι φίλοι, να είσαι καλά με τους δικούς σου και τον εαυτό σου και ας καεί ο κόσμος, παίζει να είναι οι μόνες στιγμές ικανοποιητικής σάτιρας, αν και υποψιάζομαι ότι το τελευταίο ήταν στα σοβαρά :|
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2023, 17:05

Bill Hicks έγραψε:
20 Απρ 2023, 16:33
Gherschaagk έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:54
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:49


ε ναι γιατί τα παιδιά δεν ξέρουν ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι, από τη Ντίσνεϊ το περίμεναν. εγω πάντως εκεί στα 11 την έβρισκα βαρετή, όλο έψαχνα για καμιά τσόντα μέσα στα χιόνια, και το 95% που έβαζαν ήταν λεσβιακά. μποριιινγκ.
Ξέρεις πολλές παιδικές ταινίες να μπλέκουν τέτοια θέματα;
εγώ πάλι δεν βλέπω πού εμπλέκεται ομοφυλοφιλία στο τρέιλερ. για non-binary τον κόβω τον εγγονό. :003:
Βλέπεις όμως την υπερπροσπάθεια για "εκπροσώπηση" όλων των φυλών, ηλικιών, κτλ. Το επόμενο στάδιο θα ήταν να φοράνε και ταμπέλες "είμαι Ινδή", "είμαι Κολομβιανός".

Φαίνεται όταν το κάνεις για να το κάνεις και δεν είναι απλώς μέρος του έργου. Το πρόβλημα είναι όταν ξεκινάς να φτιάξεις μια ταινία με σκοπό την υπερεκπροσώπηση και όχι με σκοπό να πεις μια ωραία ιστορία. Έτσι καταλήγεις με μια βαρετή ιστορία που κανείς δεν θέλει να δει και αυτός είναι τελικά ο λόγος που πάτωσε τόσο άσχημα.

Αν το τρέιλερ ήταν πιο αντιπροσωπευτικό της ταινίας, θα πάτωνε ακόμη χειρότερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14879
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 20 Απρ 2023, 17:08

η bud, η αμερικάνικη, -όχι η budweiser-budvar η τσέχικη :g094:- (fix title ffs) βγάζει νέα διαφήμηση για να περισώσει την ζημιά απ το τραβελοκάτουρό της


ο λόγος στον κ. Μπακογιαννόπουλο.απ.τα.Λιντλ για την κριτική
:lol:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2023, 17:19

Πολύ βιαστική κίνηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Απρ 2023, 17:31

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Απρ 2023, 15:04


καιρός είναι. η ομοφυλόφιλια είναι κάτι που υπάρχει. εφόσον μιλάμε για συναίνεση ενηλίκων, προφανώς όταν προσφέρεις ένα θέαμα, δεν γίνεται να την αποκρύπτεις. θα ήταν φτιαχτό. από εκεί και πέρα, καθώς μεγαλώνεις, διαμορφώνεις και τα γούστα σου όπως ορίζεις, όπως κάναμε όλοι. πόσο μάλλον τώρα τα πιτσιρίκια που με το ίντερνετ τα βλέπουν όλα.
"κατι που υπαρχει" ειναι και η κοπροφιλια, η νεκροφιλια, και πολλα τετοια.

εχουμε καποιο λογο να τα παρουσιασουμε στους μπομπιρες;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14879
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 20 Απρ 2023, 17:31

hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2023, 17:19
Πολύ βιαστική κίνηση.
δεν έχω(ουμε) καθαρή εικόνα για τον κουβά στις πωλήσεις.

δεικτες έχουμε, και αντιδράσεις σαν και αυτή
SpoilerShow
"So, here’s the deal. Anheuser-Busch totally s--- the bed with this Dylan Mulvaney thing. I’m not, though, for destroying an American, an iconic company for something like this," Trump Jr. said Thursday.
:102:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Απρ 2023, 17:37

Orion22 έγραψε:
20 Απρ 2023, 17:31
hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2023, 17:19
Πολύ βιαστική κίνηση.
δεν έχω(ουμε) καθαρή εικόνα για τον κουβά στις πωλήσεις.

δεικτες έχουμε, και αντιδράσεις σαν και αυτή
SpoilerShow
"So, here’s the deal. Anheuser-Busch totally s--- the bed with this Dylan Mulvaney thing. I’m not, though, for destroying an American, an iconic company for something like this," Trump Jr. said Thursday.
:102:
Κακώς φοβάται ο Τραμπ Τζρ μην ξεφύγει το πράγμα, θα στείλουμε πράσινες από τις οικοδομές κατευθείαν, να πίνουν οι Αμερικανοί να ανεβαίνει η τεστοστερόνη.
Και η Ντίσνευ δεν χρειάζεται, με το Arcane η Tencent έδειξε ότι είναι έτοιμη να αναλάβει. Ο ΝτεΣάντις πρέπει να είναι αμείλικτος.

:003:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14879
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 20 Απρ 2023, 18:04

:lol::smt038
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Η Budweiser μόλις έκανε πράξη το "go woke go broke "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 20 Απρ 2023, 18:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Απρ 2023, 15:03
Gherschaagk έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:55
Imperium έγραψε:
20 Απρ 2023, 14:51
Αμα πουλάς σοκολάτα, μίλα για τη γεύση.

Δεν βλέπεις πουθενά σποτάκια να λένε - είμαστε... χριστιανοί, δύτες, τζογαδώροι, φρικιά, Φινλανδοι, ή αεροσυνοδοί άρα η σοκολάτα είναι πρίμα.

Ποιος λόγος εξαιρεί τους πούστηδες; Αρα κάτι άλλο παίζει.
Αυτό που παίζει είναι μανεη.
Το μάνεη παίζει παντού. Αλλά σε κάθε περίπτωση, άλλα πρότυπα θα χρησιμοποιήσει ένα σουπερ μαρκετ και άλλα το χ ποτό, άρωμα, αυτοκίνητο κλπ

Άλλο το προϊόν που απευθύνεται στην τσέπη και άλλο το προϊόν που ποντάρει στο πρεστίζ.

Η Λάκτα εδώ και χρόνια έπαιζε στο ζουζουνίστικο στυλάκι, καρδούλες, αγάπες κλπ

Αγιοβαλεντίνικο μουντ.

Στην τελική, ακόμη και ως γεύση ήταν και είναι ψιλογκέι σοκολάτα.
ΠΑΥΛΙΔΗΣ Υγείας 70%
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών