Το τέλος των Playmobil

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Το τέλος των Playmobil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 07 Μαρ 2024, 16:21

Ασέβαστος έγραψε:
21 Οκτ 2023, 12:11
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Οκτ 2023, 12:02
Ασέβαστος έγραψε:
21 Οκτ 2023, 12:01


αδιαφορο, τα παιδια δεν παιζουν πια με τετοια, εχουν ταμπλετ.
Παίζουν κ με τέτοια κ με ταμπλετ
τα τελευταια 10 χρονια που εχω παιδι, δεν εχω δει κανενα παιδι να παιζει με τετοια. αντε αμα του τα παρεις δωρο να ασχοληθει 10 λεπτα, και τελος.
εγώ που έχω αγόρια με μεγάλη διαφορά ηλικίας έζησα τη μετάβαση απο τις πλαστικές κούκλες στο κινητό και τα τάμπλετ απο την γενια του 2000 μέχρι τη γενιά του 2015. Ειναι στενάχωρο βέβαια να βλέπεις ένα παιδάκι πέντε χρονών να μην δίνει σημασία στα παλιά παιχνίδια. Κάπου στο 2005 σκεπτόμασταν πολύ σοβαρά οτι τα παιδιά τότε έχουν εθιστεί στην πληθώρα πλαστικών παιχνιδιών - κουκλών κάτι που εμείς δεν είχαμε λόγω φτώχιας. Δεν φανταζόμασταν τότε οτι τα νέα παιδιά θα τα πετάξουν σε πέντε δέκα χρόνια.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Το τέλος των Playmobil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Μαρ 2024, 17:43

Εντωμεταξύ με το κλείσιμο των παιδιών σε μικρότερους χώρους (μικρά διαμερίσματα κτλ) αυξήθηκαν κατά πολύ τα ποσοστά της μυωπίας παγκοσμίως. Τώρα με την ακόμα μεγαλύτερη προσήλωσή τους σε κοντινά αντικείμενα (οθόνες), η μυωπία αυξάνεται ακόμα περισσότερο και αρχίζει να παρατηρείται σε ακόμα μικρότερες ηλικίες: https://www.bbc.com/future/article/2022 ... ss-in-kids

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Το τέλος των Playmobil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 07 Μαρ 2024, 18:02

Ασέβαστος έγραψε:
21 Οκτ 2023, 12:11
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Οκτ 2023, 12:02
Ασέβαστος έγραψε:
21 Οκτ 2023, 12:01


αδιαφορο, τα παιδια δεν παιζουν πια με τετοια, εχουν ταμπλετ.
Παίζουν κ με τέτοια κ με ταμπλετ
τα τελευταια 10 χρονια που εχω παιδι, δεν εχω δει κανενα παιδι να παιζει με τετοια. αντε αμα του τα παρεις δωρο να ασχοληθει 10 λεπτα, και τελος.
Τι λες ρε συ. Εμενα τρελαινονται για playmobil και το ιδιο ισχυει για οσα αλλα παιδια ξερω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Το τέλος των Playmobil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Μαρ 2024, 18:20

Κι εγώ αυτό έχω διαπιστώσει. Σε όποιο σπίτι έχει μικρά παιδιά, το μόνο παιχνίδι που θα δεις σίγουρα είναι playmobil.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το τέλος των Playmobil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μαρ 2024, 19:08

axilmar έγραψε:
21 Οκτ 2023, 11:22
Αφου ειναι πανακριβα. Ενα σετ με 1 μονο ανθρωπακι μεσα παει στα 10 με 15 ευρω.

Ενα σετ με πολλα ανθρωπακια και πλουσιο σκηνικο κανει 150-300 ευρω. Ποιος μπορει να δωσει τοσα πολλα για ενα παιχνιδι;

Ακομα και με τους μισθους των ξενων, πολλα λεφτα ειναι.
Πάντα ήταν πανάκριβα. Ίσως στο παρελθόν να ήταν αναλογικά ακριβότερα. Απλά ο κόσμος έχει προχωρήσει και τα παιδιά πλέον παίζουν λιγότερο με φυσικά παιχνίδια και περισσότερο με ηλεκτρονικά.

Ή μήπως όχι...;

Στην πραγματικότητα, τα φυσικά παιχνίδια συνεχίζουν να είναι μεγάλο κομμάτι της αγοράς. Για παιδιά κάτω των 10 συνεχίζουν να είναι ο κύριος όγκος παιχνιδιών.

Στην Ελλάδα και στην Κύπρο τα Πλεϊμομπίλ συνεχίζουν να είναι τα πιο δημοφιλή παιχνίδια:

Εικόνα

Αυτό που φταίει στην περίπτωση της Mattel, της Hasbro και άλλων εταιρειών που πουλάνε κλασικά παιχνίδια είναι ότι υπάρχει μετακίνηση καταρχήν σε φθηνότερα παιχνίδια που κατασκευάζονται στην Κίνα, σε τρεντ του Τικτόκ και σε "έξυπνα" παιχνίδια, διασυνδεδεμένα παιχνίδια και παζλ. Μεγάλο έδαφος έχουν κερδίσει τα τελευταία χρόνια τα παιχνίδια STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics).

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν εταιρείες όπως η Playmobil είναι ότι ο κόσμος απομακρύνεται από τα καθαρά παραδοσιακά παιχνίδια και ψάχνεται για καινούργια πράγματα και αυτές οι εταιρείες δεν έχουν προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

Fun fact: τα πλεϊμομπίλ που παίζαμε μικροί κατασκευάζονταν στην Ελλάδα από την Lyra Toys, με συμφωνία και προδιαγραφές της γερμανικής εταιρείας.

Τέλος, τα πλεϊμομπίλ μπορεί να χάνουν έδαφος, αλλά η κατάσταση σίγουρα δεν είναι όπως την παρουσιάζει η είδηση. Η εταιρεία έκλεισε το τελευταίο της έτος με τζίρο 614 εκατομμύρια ευρώ. Εδώ η πορεία της την προπροηγούμενη δεκαετία:


Εικόνα


Ακόμη και με τον πληθωρισμό υπολογισμένο, το 2004, 20 χρόνια πριν, έκανε τζίρο 553 σημερινά εκατομμύρια ευρώ, 10% κάτω από τον περσινό της τζίρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Το τέλος των Playmobil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Μαρ 2024, 19:12

Πάντως προσαρμόζεται και η Playmobil, κοιτάξτε πόσα videos υπάρχουν στα Ελληνικά: https://www.youtube.com/@GRPlaymobil/videos

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών