Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 08 Δεκ 2023, 06:55

Όλο και πιο δύσκολο αλλά ταυτόχρονα και ακριβό γίνεται το κάπνισμα στη Γαλλία, σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα της κυβέρνησης.

Με σκοπό την καταπολέμηση του καπνίσματος, ο υπουργός Υγείας Ορελιέν Ρουσό παρουσίασε σήμερα το πρόγραμμα της κυβέρνησης, το οποίο προβλέπει γενική άνοδο των τιμών του καπνού αλλά και των τσιγάρων. Σύμφωνα με το πρόγραμμα, προβλέπεται ότι το 2024 η μέση τιμή ενός πακέτου τσιγάρων θα φτάσει στα 12 ευρώ

Παράλληλα, ο υπουργός παρουσίασε μέτρα σε σχέση με το πού επιτρέπεται και πού απαγορεύεται το κάπνισμα. Έτσι, θα ισχύει απαγόρευση του καπνίσματος στα δημόσια πάρκα, στις παραλίες, στα δάση και σε περιοχές γύρω από τα δημόσια κτήρια, αρχής γενομένης από τα σχολεία.

Ακόμη, θα απαγορεύεται η είσοδος των ανήλικων σε καταστήματα που πουλούν τσιγάρα και είδη καπνού.
https://www.lifo.gr/now/world/kapnisma- ... sti-gallia
ο διωγμος των καπνιστων ειναι ρατσισμος. ελπιζω να μην παρει ιδεες ο πρωθυπουργος απο τον Μακρον. προσωπικα μου αρεσει και ο ναργιλες.
υπευθυνος ειμαι εγω για την υγεια μου και οχι ο καθε πολιτικος
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 08 Δεκ 2023, 07:09

Με την ίδια λογική θα βγει ένας πιο κλαρινοlibertarian και θα σου πει "υπεύθυνος για την υγεία μου είμαι εγώ, γιατί να πληρώνω φόρους για την περίθαλψη του καρκινιάρη που κάπνιζε μια ζωή;".
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 08 Δεκ 2023, 07:10

GoBzi έγραψε:
08 Δεκ 2023, 07:09
Με την ίδια λογική θα βγει ένας πιο κλαρινοlibertarian και θα σου πει "υπεύθυνος για την υγεία μου είμαι εγώ, γιατί να πληρώνω φόρους για την περίθαλψη του καρκινιάρη που κάπνιζε μια ζωή;".
12 ευρω το πακετο ειναι παρανοια. αν ειναι να δινεις τοσα, κανεις καθημερινα ναργιλε. δεν πεφτει λογο στον πολιτικο αν εγω θελω να φουμαρω
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Δεκ 2023, 07:48

Δείτε παλιά καλή 70ς Γαλλία στον κινηματογράφο όπου το να μην καπνίζεις στα εστιατόρια ήταν απαγορευμένο, να αναπνεύσετε τον αέρα της ελευθερίας.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24557
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Δεκ 2023, 07:48

Παντως αν παει δωδεκα ευρω η κονσερβα τονος απλα δεν την παιρνεις, τι αραγε ειναι τοσο διαφορετικο στα τσιγαρα και πρεπει οπωσδήποτε να τα σκασεις καθημερινα, α ναι: οτι ειναι πρεζα και με τα 12 ευρω κανουμε πιο δυσκολο να τα ξεκινησει καποιος και να γινει κι αυτος πρεζονι.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Δεκ 2023, 08:06

Στα δάση λέει απαγορεύεται και στις παραλίες, μην ενοχλούνται οι αρκούδες και οι τσιπούρες. Γελοίοι νόμοι, καψωνολογικης.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 08 Δεκ 2023, 08:06

southern έγραψε:
08 Δεκ 2023, 07:10
GoBzi έγραψε:
08 Δεκ 2023, 07:09
Με την ίδια λογική θα βγει ένας πιο κλαρινοlibertarian και θα σου πει "υπεύθυνος για την υγεία μου είμαι εγώ, γιατί να πληρώνω φόρους για την περίθαλψη του καρκινιάρη που κάπνιζε μια ζωή;".
12 ευρω το πακετο ειναι παρανοια. αν ειναι να δινεις τοσα, κανεις καθημερινα ναργιλε. δεν πεφτει λογο στον πολιτικο αν εγω θελω να φουμαρω
Κάνε νταφού τύπε να σου βγει πιο φτηνά. Αλλά εκεί γιατί πέφτει λόγος στον πολιτικό; Στην τελική ναρκωτικό το ένα, ναρκωτικό και το άλλο. Μήπως να μην πέφτει λόγος σε κανέναν και να πουλάμε πρέζα ελεύθερα όπως γίνεται στον Καναδά;

Από την στιγμή που επιβαρύνεις το εθνικό σύστημα υγείας, φυσικά και πέφτει λόγος στον πολιτικό. Ζούμε σε μια κοινωνία, όχι σε ζούγκλα. Όταν οι πράξεις σου έχουν έμμεσα ή άμεσα αρνητικό αντίκτυπο στους άλλους η πολιτεία πρέπει να σου θέσει κάποια όρια.

Αυτά που λες τα λένε κάτι μοντέρνοι γιάνκιδες redneck που ζευγαρώνουν με τα αδέρφια τους. Έγινε της μόδας εκεί, φυσικά και θα το υιοθετήσει ο Έλληνας.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Δεκ 2023, 08:09

Υπάρχει και το κομμουνιστικό σύστημα να τα δίνουν με δελτίο.
The Communist system made sure the cigarette supply was adequate. By 1990 it verged on collapse as the economy faltered, with growing shortages of food and essentials. However it was missing cigarettes that outraged the Russians. In 1990, there was a summer-long cigarette shortage that led to public outrage and protests in major cities. In Moscow, the city council decided to ration cigarette purchases to half a pack of cigarettes per day. The shortage was caused when half the Russian cigarette factories closed for repair, and imports from Bulgaria plunged. President Gorbachev pleaded with Washington for help, and the largest American tobacco companies hurriedly made plans to ship 34 billion cigarettes to Russia, at a dollar a pack.[8][9] [10] The crisis eased and a new opportunity emerged. As Communism collapsed in Eastern Europe and the USSR, 1989-1991, Philip Morris, R.J. Reynolds and Reemtsma (the main German firm) moved in and bought out 75% of the old tobacco industry. Marlboro and the other Western brands replaced the old papirosa, with a plentiful supply and massive advertising. They were welcomed as "liberators."[11]

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1245
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 08 Δεκ 2023, 08:12

Αυτός το τερμάτισε εντελώς, για ποιον Μητσοτάκη λέμε τώρα.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Δεκ 2023, 08:12

Τα μπολσεβίκικα κτήνη πρωτοπόροι πάντα στην ανελευθερια
According to Tricia A. Starks, the Soviet Union in the 1920s launched an antismoking campaign carried out by the Communist party on a national scale. It was led by Nikolai Semashko in his role as Commissar of Public Health. The program sought with little success to reduce tobacco cultivation and production. However it did launch an intense propaganda attack against tobacco. The campaign was highly innovative in its approach to antismoking propaganda and treatment programs. These initiatives involved the mass distribution of antismoking materials such as posters, pamphlets, articles, plays, and films, alongside the implementation of special state-sponsored smoking cessation programs that claimed high success rates.[7]

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24557
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Δεκ 2023, 08:13

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Δεκ 2023, 08:06
Στα δάση λέει απαγορεύεται και στις παραλίες, μην ενοχλούνται οι αρκούδες και οι τσιπούρες. Γελοίοι νόμοι, καψωνολογικης.
Απλως οπως εχουμε παρατηρησει ολοι, οι καπνιστές δε θεωρουν σκουπιδια τις γοπες και τα πακετα, ενω ειναι και οι τρεις.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 08 Δεκ 2023, 08:16

foscilis έγραψε:
08 Δεκ 2023, 08:13
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Δεκ 2023, 08:06
Στα δάση λέει απαγορεύεται και στις παραλίες, μην ενοχλούνται οι αρκούδες και οι τσιπούρες. Γελοίοι νόμοι, καψωνολογικης.
Απλως οπως εχουμε παρατηρησει ολοι, οι καπνιστές δε θεωρουν σκουπιδια τις γοπες και τα πακετα, ενω ειναι και οι τρεις.
:goodpost:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Δεκ 2023, 08:22

foscilis έγραψε:
08 Δεκ 2023, 08:13
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Δεκ 2023, 08:06
Στα δάση λέει απαγορεύεται και στις παραλίες, μην ενοχλούνται οι αρκούδες και οι τσιπούρες. Γελοίοι νόμοι, καψωνολογικης.
Απλως οπως εχουμε παρατηρησει ολοι, οι καπνιστές δε θεωρουν σκουπιδια τις γοπες και τα πακετα, ενω ειναι και οι τρεις.
Ναι, καλά ,τα μόνα σκουπίδια που υπάρχουν στην παραλία. Υπερβολές.
Σε κλειστούς χώρους καλώς το απαγόρεψαν, τα άλλα είναι επίσης υπερβολές.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14121
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 08 Δεκ 2023, 08:30

foscilis έγραψε:
08 Δεκ 2023, 08:13
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
08 Δεκ 2023, 08:06
Στα δάση λέει απαγορεύεται και στις παραλίες, μην ενοχλούνται οι αρκούδες και οι τσιπούρες. Γελοίοι νόμοι, καψωνολογικης.
Απλως οπως εχουμε παρατηρησει ολοι, οι καπνιστές δε θεωρουν σκουπιδια τις γοπες και τα πακετα, ενω ειναι και οι τρεις.
Τους ξεπερνουν παντως οι σκυλολαγνοι που θεωρουν τα γαβγισματα ως την 9η του Μπετοβεν και οποιον δεν θελει να τα ακουει απολιτιστο αμουσο που πρεπει να φαει κανσελ.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 08 Δεκ 2023, 08:42

GoBzi έγραψε:
08 Δεκ 2023, 08:06
southern έγραψε:
08 Δεκ 2023, 07:10
GoBzi έγραψε:
08 Δεκ 2023, 07:09
Με την ίδια λογική θα βγει ένας πιο κλαρινοlibertarian και θα σου πει "υπεύθυνος για την υγεία μου είμαι εγώ, γιατί να πληρώνω φόρους για την περίθαλψη του καρκινιάρη που κάπνιζε μια ζωή;".
12 ευρω το πακετο ειναι παρανοια. αν ειναι να δινεις τοσα, κανεις καθημερινα ναργιλε. δεν πεφτει λογο στον πολιτικο αν εγω θελω να φουμαρω
Κάνε νταφού τύπε να σου βγει πιο φτηνά. Αλλά εκεί γιατί πέφτει λόγος στον πολιτικό; Στην τελική ναρκωτικό το ένα, ναρκωτικό και το άλλο. Μήπως να μην πέφτει λόγος σε κανέναν και να πουλάμε πρέζα ελεύθερα όπως γίνεται στον Καναδά;

Από την στιγμή που επιβαρύνεις το εθνικό σύστημα υγείας, φυσικά και πέφτει λόγος στον πολιτικό. Ζούμε σε μια κοινωνία, όχι σε ζούγκλα. Όταν οι πράξεις σου έχουν έμμεσα ή άμεσα αρνητικό αντίκτυπο στους άλλους η πολιτεία πρέπει να σου θέσει κάποια όρια.

Αυτά που λες τα λένε κάτι μοντέρνοι γιάνκιδες redneck που ζευγαρώνουν με τα αδέρφια τους. Έγινε της μόδας εκεί, φυσικά και θα το υιοθετήσει ο Έλληνας.
Το τσιγάρο δεν είναι πρέζα. Είμαστε εκατομμύρια και θα το λάβει πολύ σοβαρά ο κάθε Ελ πολιτικός. Πήξε :c020:
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών