Τα τελευταία λόγια που έγραψε στο FB ο Αμερικανός στρατιωτικός που αυτοπυρπολήθηκε έξω απ την Ισραηλινή Πρεσβεία των ΗΠΑ

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Animal
Δημοσιεύσεις: 1146
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020, 18:58

Τα τελευταία λόγια που έγραψε στο FB ο Αμερικανός στρατιωτικός που αυτοπυρπολήθηκε έξω απ την Ισραηλινή Πρεσβεία των ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Animal » 26 Φεβ 2024, 20:48

Σε ανάρτησή του στο διαδίκτυο ανέφερε: «Σε πολλούς από εμάς μας αρέσει συνήθως να αναρωτιόμαστε: "Τι θα έκανα αν ζούσα κατά τη διάρκεια της σκλαβιάς; Στην εποχή των νόμων του Τζιμ Κρόου(νόμοι φυλετικού διαχωρισμού που ίσχυαν ως τη δεκαετία του 60-70 στις Πολιτείες του Αμερικανικού Νότου); Ή στο απαρτχάιντ; Επίσης αναρωτιούνται τι θα έκανα εάν η χώρα μου διέπραττε μια γενοκτονία; Η απάντηση είναι πως ήδη το κάνει. Αυτή τη στιγμή!». Το όνομά του αλλά και η αναφορά του στην «πατρίδα που ήδη διαπράττει γενοκτονία» έκανε πολλούς να αναφερθούν σε πιθανή ισραηλίτικη καταγωγή του «ανθρώπου πυρσού». Ωστόσο τα πλήρη στοιχεία της ταυτότητας του Άαρον Μπουσνελ δεν έχουν ακόμη διευκρινιστεί.

«Το όνομά μου είναι Άαρον Μπουσνελ», ακούγεται να λέει στο βίντεο και προσθέτει: «είμαι ενεργό μέλος της Πολεμικής Αεροπορίας των Ηνωμένων Πολιτειών και δεν θα είμαι πλέον συνένοχος στη γενοκτονία. Πρόκειται να προχωρήσω σε μια ακραία πράξη διαμαρτυρίας, αλλά σε σύγκριση με αυτό που βιώνουν οι άνθρωποι στην Παλαιστίνη στα χέρια των καταπιεστών τους δεν είναι καθόλου ακραίο. Και η άρχουσα τάξη μας έχει αποφασίσει ότι θα είναι φυσιολογικό».

Η διαμαρτυρία του Άαρον Μπουσνελ έκανε άμεσα τον γύρο του κόσμου, με το όνομα και την πράξη να αναδεικνύονται άμεσα από πολλούς χρήστες σε ένα σύμβολο του αγώνα των Παλαιστινιών.

Η γνωστή δημοσιογράφος και ανταποκρίτρια του Al Jazeera, Sana Saeed, έγραψε: «Το όνομα του Άαρον Μπουσνελ θα παραμείνει ζωντανό ως παράδειγμα μια ηθικής ανταρσίας και διαμαρτυρίας ενάντια σε ένα καθεστώς γενοκτονίας. Έδωσε τη ζωή του για κάτι μεγαλύτερο από τον εαυτό του, ενάντια στη στολή που φορούσε. Οι δομές σαπίζουν, οι άνθρωποι ασφυκτιούν και αυτή η κυβέρνηση και οι θεσμοί της αρνούνται να νοιαστούν». «Έκανε την απόλυτη θυσία για την ανθρωπότητα. Η καρδιά μου είναι με την οικογένειά του», έγραψε ένας άλλος Αμερικανός στρατιώτης.

Οι νεκροίο στη Λωρίδα της Γάζας έχουν ξεπεράσει τους 29.000 στη συντρπιτική πλειονότητά τους άμαχοι, γυναίκες και παιδιά. Η τραγική διαμαρτυρία του Άαρον Μπουσνελ σημειώθηκε την ώρα που ο Ισραηλινός πρωθυπουργός Μπενιαμίν Νετανιάχου σχεδιάζει μια μαζική επίθεση στην πόλη της Ράφα, τη νοτιότερη πόλη στη Λωρίδα της Γάζας και τελευταίο καταφύγιο των παλαιστίνιων αμάχων. Περίπου 1,5 εκατ. εκτοπισμένοι άνθρωποι έχουν συγκεντρωθεί στην παλαιστινιακή πόλη στα σύνορα με την Αίγυπτο, υποφέροντας από την πείνα, τη δίψα και τον πόλεμο, ελπίζοντας για μια σωτηρία την ύστατη στιγμή.


Πηγή: https://www.ieidiseis.gr/kosmos/236862/ ... l-stis-ipa

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών