Η κοινωνία της παραιτησης

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 04 Απρ 2024, 01:26

:roll:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 01:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:10
Σενέκας έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:07
Βίνγκιλοτ έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:02


Γιατί όχι; Και δεν μιλάω για το κόμμα συγκεκριμένα, αλλά γιατί να μη μπορεί να γίνει πολιτική κριτική σ' αυτό; Είναι οι ατομικές επιλογές αυθύπαρκτες; Είναι η ατομική επιλογή το τελικό και απόλυτο μέτρο των πάντων;
όταν το ζήτημα αφορά μια εντελώς προσωπική υπόθεση, ζωτικής σημασίας κιόλας(με την κυριολεκτική έννοια κιόλας) τότε φυσικά και είναι. Δε μπορείς να γίνεις κριτής στο τι θέλει ο καθένας, το τι αντέχει, τι θέλει να βιώσει και τι όχι και πως ή πότε θέλει να τελειώσει τη ζωή σου. Αν είσαι κοντινός του άνθρωπος έχεις κάθε δικαίωμα να προσπαθήσεις να τον νουθετήσεις για το αντίθετο αλλά πρέπει να έχεις στο νου σου ότι αυτό έχει καθαρά εγωιστικά κίνητρα απο τη μεριά σου
Δεν υπάρχουν εντελώς προσωπικές υποθέσεις. Αυτός μπορεί να θέλει να τελειώσει τη ζωή του, το σέβομαι αλλά εγώ μπορεί να μη θέλω να ζω σε μια κοινωνία που λέει αμέ να μια καλή λύση να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
Κι εγώ μπορεί να μη θέλω να ζω σε μια κοινωνία, που ενδιαφέρεται περισσότερο για τους θύτες παρά για τα θύματα και δεν θεωρώ καλή λύση το να βοηθάμε τον κάθε θύτη να ενσωματωθεί, γιατί άλλιώς θα στάξει η ουρά της ηθικής του κάθε δίποδου γαϊδάρου.

Παρακάτω;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8188
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 04 Απρ 2024, 06:42

Σαπιο το ‘συστημα’ και απάνθρωπο, απογοητεύει,
οδηγει σε απόγνωση και αδιέξοδα, ρημάζει τα όνειρα , ψαλιδίζει τον ενθουσιασμό,
τα ‘σχέδια’, σβήνει την αισιοδοξία και την προσδοκία για ένα καλύτερο μέλλον,
για μια ελπιδοφόρα προοπτική για ένα καλύτερο αύριο !!!
Και σπρώχνει στην άβυσσο
και τους πιο αδυναμους
στον βέβαιο θάνατο !!!
Και … ‘νομιμα’ !!!
Με τους νόμους ‘τους’!
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5732
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 04 Απρ 2024, 07:14

Νεο-Μεσαίωνας
Ή Μεσαίωνας 2.0

Σκοταδισμός, φανατισμός, ασθένειες, πολεμος
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Απρ 2024, 08:08

Έχω ψυχολογικά προβλήματα, αλλά αν μπορούσα θα ζούσα μέχρι τα 200 και βάλε.
Τι να πουν και αυτοί που είναι κληνήρεις, τετραπληγικοί, χωρίς πόδια, χωρίς χέρια;
Θύτης δεν είμαι. Δεν έχω κάνει κανένα έγκλημα.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 04 Απρ 2024, 10:10

Δεν έχει νόημα η φράση «ηθική του διαλεκτικού υλισμού». Δεν είναι θεωρία ηθικής φιλοσοφίας, είναι σαν να μιλάει κάποιος για την ηθική του δεύτερου νόμου του Νεύτωνα.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Απρ 2024, 10:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:10
Σενέκας έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:07


όταν το ζήτημα αφορά μια εντελώς προσωπική υπόθεση, ζωτικής σημασίας κιόλας(με την κυριολεκτική έννοια κιόλας) τότε φυσικά και είναι. Δε μπορείς να γίνεις κριτής στο τι θέλει ο καθένας, το τι αντέχει, τι θέλει να βιώσει και τι όχι και πως ή πότε θέλει να τελειώσει τη ζωή σου. Αν είσαι κοντινός του άνθρωπος έχεις κάθε δικαίωμα να προσπαθήσεις να τον νουθετήσεις για το αντίθετο αλλά πρέπει να έχεις στο νου σου ότι αυτό έχει καθαρά εγωιστικά κίνητρα απο τη μεριά σου
Δεν υπάρχουν εντελώς προσωπικές υποθέσεις. Αυτός μπορεί να θέλει να τελειώσει τη ζωή του, το σέβομαι αλλά εγώ μπορεί να μη θέλω να ζω σε μια κοινωνία που λέει αμέ να μια καλή λύση να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
Κι εγώ μπορεί να μη θέλω να ζω σε μια κοινωνία, που ενδιαφέρεται περισσότερο για τους θύτες παρά για τα θύματα και δεν θεωρώ καλή λύση το να βοηθάμε τον κάθε θύτη να ενσωματωθεί, γιατί άλλιώς θα στάξει η ουρά της ηθικής του κάθε δίποδου γαϊδάρου.

Παρακάτω;
Εγώ το λέω ως επεξήγηση της θέσης μου, εσύ δεν ξέρω γιατί το λες οπότε δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 10:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Απρ 2024, 10:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:10

Δεν υπάρχουν εντελώς προσωπικές υποθέσεις. Αυτός μπορεί να θέλει να τελειώσει τη ζωή του, το σέβομαι αλλά εγώ μπορεί να μη θέλω να ζω σε μια κοινωνία που λέει αμέ να μια καλή λύση να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
Κι εγώ μπορεί να μη θέλω να ζω σε μια κοινωνία, που ενδιαφέρεται περισσότερο για τους θύτες παρά για τα θύματα και δεν θεωρώ καλή λύση το να βοηθάμε τον κάθε θύτη να ενσωματωθεί, γιατί άλλιώς θα στάξει η ουρά της ηθικής του κάθε δίποδου γαϊδάρου.

Παρακάτω;
Εγώ το λέω ως επεξήγηση της θέσης μου, εσύ δεν ξέρω γιατί το λες οπότε δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω.
Είναι απολύτως ασαφής η θέση σου. Από τη μία λες ότι σέβεσαι την επιθυμία κάποιου να τελειώσει την ζωή ΤΟΥ και καπάκι αναφέρεις ότι εσύ μπορεί να μη θες να ζεις σε μια τέτοια κοινωνία.

Οπότε, το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να προκύψει είναι ότι το "θέλω" αυτού που "σέβεσαι" μετράει λιγότερο ως κριτήριο από το δικό σου "μπορεί να μη θέλω να..."
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Απρ 2024, 11:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 10:50
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Απρ 2024, 10:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 01:32


Κι εγώ μπορεί να μη θέλω να ζω σε μια κοινωνία, που ενδιαφέρεται περισσότερο για τους θύτες παρά για τα θύματα και δεν θεωρώ καλή λύση το να βοηθάμε τον κάθε θύτη να ενσωματωθεί, γιατί άλλιώς θα στάξει η ουρά της ηθικής του κάθε δίποδου γαϊδάρου.

Παρακάτω;
Εγώ το λέω ως επεξήγηση της θέσης μου, εσύ δεν ξέρω γιατί το λες οπότε δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω.
Είναι απολύτως ασαφής η θέση σου. Από τη μία λες ότι σέβεσαι την επιθυμία κάποιου να τελειώσει την ζωή ΤΟΥ και καπάκι αναφέρεις ότι εσύ μπορεί να μη θες να ζεις σε μια τέτοια κοινωνία.

Οπότε, το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να προκύψει είναι ότι το "θέλω" αυτού που "σέβεσαι" μετράει λιγότερο ως κριτήριο από το δικό σου "μπορεί να μη θέλω να..."
Τώρα μάλιστα, μίλησες σχετικά. Δεν υπάρχει ασάφεια ωστόσο. Αυτός θέλει κάτι και εγώ το σέβομαι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά προσπαθώ να διαμορφώσω ένα άλλο κοινωνικό περιβάλλον. Δεν είμαστε σε κάποια σύγκρουση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 11:10

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 10:50
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Απρ 2024, 10:44

Εγώ το λέω ως επεξήγηση της θέσης μου, εσύ δεν ξέρω γιατί το λες οπότε δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω.
Είναι απολύτως ασαφής η θέση σου. Από τη μία λες ότι σέβεσαι την επιθυμία κάποιου να τελειώσει την ζωή ΤΟΥ και καπάκι αναφέρεις ότι εσύ μπορεί να μη θες να ζεις σε μια τέτοια κοινωνία.

Οπότε, το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να προκύψει είναι ότι το "θέλω" αυτού που "σέβεσαι" μετράει λιγότερο ως κριτήριο από το δικό σου "μπορεί να μη θέλω να..."
Τώρα μάλιστα, μίλησες σχετικά. Δεν υπάρχει ασάφεια ωστόσο. Αυτός θέλει κάτι και εγώ το σέβομαι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά προσπαθώ να διαμορφώσω ένα άλλο κοινωνικό περιβάλλον. Δεν είμαστε σε κάποια σύγκρουση.
Οκ, μέχρι να διαμορφώσεις λοιπόν το περιβάλλον, όπου οι άνθρωποι δεν θα υποφέρουν ώστε να θέλουν να πεθάνουν, υποθέτω ότι σέβεσαι το δικαίωμα επιλογής τους στο σημερινό περιβάλλον.

Εκτός αν και πάλι δεν κατάλαβα καλά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Απρ 2024, 11:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:10
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 10:50


Είναι απολύτως ασαφής η θέση σου. Από τη μία λες ότι σέβεσαι την επιθυμία κάποιου να τελειώσει την ζωή ΤΟΥ και καπάκι αναφέρεις ότι εσύ μπορεί να μη θες να ζεις σε μια τέτοια κοινωνία.

Οπότε, το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να προκύψει είναι ότι το "θέλω" αυτού που "σέβεσαι" μετράει λιγότερο ως κριτήριο από το δικό σου "μπορεί να μη θέλω να..."
Τώρα μάλιστα, μίλησες σχετικά. Δεν υπάρχει ασάφεια ωστόσο. Αυτός θέλει κάτι και εγώ το σέβομαι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά προσπαθώ να διαμορφώσω ένα άλλο κοινωνικό περιβάλλον. Δεν είμαστε σε κάποια σύγκρουση.
Οκ, μέχρι να διαμορφώσεις λοιπόν το περιβάλλον, όπου οι άνθρωποι δεν θα υποφέρουν ώστε να θέλουν να πεθάνουν, υποθέτω ότι σέβεσαι το δικαίωμα επιλογής τους στο σημερινό περιβάλλον.

Εκτός αν και πάλι δεν κατάλαβα καλά.
Σέβομαι τη θέληση. Δεν αναγνωρίζω δικαίωμα επιλογής, γιατί αυτό θεωρώ ότι έχει καταστροφικές συνέπειες, όχι στον ίδιο που θα είναι goner, αλλά στους υπόλοιπους.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Η κοινωνία της παραιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 04 Απρ 2024, 11:51

το ζητημα ειναι τοσο πολυ απλο που δεν χρειαζονται φιλοσοφικες συζητησεις
γιατι το μονο που κανουν ειναι να σας γυρισουν χιλιαδες χρονια πισω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών