Η μασκα κοβιτ σαν "σινιάλο αρετής"

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Imperium
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Η μασκα κοβιτ σαν "σινιάλο αρετής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Απρ 2024, 16:52

Στην παρακάτω φωτογραφία βλεπετε τους υπαλήλους του Γκούγκλ που απολύθηκαν επειδή στήριξαν τους Παλαιστίνιους σε κάποια διαδήλωση ή κάτι παρόμοιο.

Εικόνα

Δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι λεπτομέρειες της υπόθεσης, το αρθρο το είδα εδώ.
https://www.telegraph.co.uk/business/20 ... l-protest/

Αυτό όμως που πρόσεξα, και μου φάνηκε παράξενο ήταν οτι όλοι, μεχρι ενός φορούσαν μάσκα κόβιτ. Δεδομένου οτι η φωτο δεν μπορει να είναι παρα λίγων ημερών, είναι να αναρωτιέται κανείς τι ακριβώς συμβαινει εδώ.

Όσο και να το σκέφτηκα, δεν μπόρεσα να καταλήξω σε κάτι άλλο:
- Στην Αμερική, τα τελευταία χρόνια, η μάσκα έχει αποκτήσει έναν περίεργο συμβολισμό, κάτι σαν σημαία του "καλού ανθρώπου".
- "Ναι, είμαι Μπουλουμας, ναι αγαπάω τους τρανς, ναι νοιάζομαι για τον συνάνθρωπό μου, και φροντίζω να μην σκοτώνω γιαγιάδες ασύστολα, και ιδού η απόδειξη. Δεν μπορείτε φυσικά να αρνηθείτε τις καλές μου προθέσεις, εφόσον είναι οφθαλμοφανή τα κίνητρά μου!"

"Και μόνο να υπαινιχθείτε κάτι άλλο (δλδ. οτι μπορεί να μην έχω δίκιο) σημαίνει οτι μάλλον ΕΣΕΙΣ είστε οι προβληματικοί της υπόθεσης!"
ΥΓ. Ορίστε, το κουόταρα κι όλας, για τους revolutionarily challenged.

Ενα άλλο μέρος που βλέπουμε το ίδιο φαινόμενο της σορηδών μασκοφορείας είναι στούς παράνομους μετανάστες. Μόλις πλησιάσουν σύνορα (ή μάλλον δημοσιογράφους), τσούπ, ως δια μαγείας - και μάλλον κατόπιν εκπαίδευσης, απο... καλοθελητές - οπα και εμφανίζονται οι μασκες. Γενικά φαίνεται οτι μόλις τις έβαλαν, απ' την κατάστασή τους. Βέβαια, μπορεί να μην φταίνε οι ίδιοι και να τους τις βαζουν οι συνοριακοί, στην οποία περίπτωση οι συνοριακοί είναι αυτοί που πρέπει να εξετάσουν τις προτεραιότητές τους.

Πάντως όπως και νά 'χει το πράγμα, η μασκούλα κάνει το θαύμα της. Από παρείσακτοι αμφιβόλων κινήτρων, ξαφνικά γίνονται "καλοί" άνθρωποι, συμμορφωμένοι με τους νόμους, και γιατί όχι, ακόμα και θύματα. Δεν έχει σημασία αν τους βλέπεις στις Ευρωπαϊκές ακτές της Μεσογείου, η στο Ριο Γκράντε στα σύνορα του Τέξας, που έχουν έρθει απο την Κολομβία με τα πόδια, ολόκληρό το Darien Gap έχουν διασχίσει, αλλά πάντα, μόλις εμφανιστεί κάμερα, αμέσως η μάσκα. Αμ, είδατε, είδατε τι καλός άνθρωπος είμαι στα αλήθεια;

Τόσο θλιβέρο, όσο βέβαια και αναμενόμενο, αλλά ξέρωγώ, με αυτην την τελευταία φωτό των Γκουγκλάδων μου φαίνεται οτι το παραξηλώνουν, κομματάκι...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 18 Απρ 2024, 17:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Re: Η μασκα κοβιτ σαν "σινιάλο αρετής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 18 Απρ 2024, 17:05

...ή την χρησιμοποιούν για να κρύψουν τα χαρακτηριστικά τους, για το ντεναϊαμπίλιτυ. Εξαιρετικό έξπλοϊτ του συστήματος.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Η μασκα κοβιτ σαν "σινιάλο αρετής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Απρ 2024, 17:11

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
18 Απρ 2024, 17:05
...ή την χρησιμοποιούν για να κρύψουν τα χαρακτηριστικά τους, για το ντεναϊαμπίλιτυ. Εξαιρετικό έξπλοϊτ του συστήματος.
Tι να κρύψουν;

Στα γραφεία του Google ειναι τραβηγμένη η φωτό, και είναι όλοι αναγνωρίσιμοι ως συνάδελφοι.
Του αλλουνού φαίνεται και η κονκάρδα. Μονο τα πάνινα αρκουδάκια τους που δεν κρατούν.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η μασκα κοβιτ σαν "σινιάλο αρετής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Απρ 2024, 17:15

Εικόνα
Imperium έγραψε:
18 Απρ 2024, 16:52
Και μόνο να υπαινιχθείτε κάτι άλλο (δλδ. οτι μπορεί να μην έχω δίκιο) σημαίνει οτι μάλλον ΕΣΕΙΣ είστε οι προβληματικοί της υπόθεσης!
Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Η μασκα κοβιτ σαν "σινιάλο αρετής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 18 Απρ 2024, 17:20

Μπορεί να μην έχεις δίκιο.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Η μασκα κοβιτ σαν "σινιάλο αρετής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Απρ 2024, 17:21

Βίνγκιλοτ έγραψε:
18 Απρ 2024, 17:20
Μπορεί να μην έχεις δίκιο.
Αποκλείεται, αφου φοράω μάσκα.









Αυτό στο οποίο νομίζεις οτι απαντας, θα το κουοτάρω, για τους αργόστροφους, αλλά δεν βαριέσαι, δεν θα τους βοηθήσει...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Η μασκα κοβιτ σαν "σινιάλο αρετής"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 18 Απρ 2024, 19:05

Σίγουρα δεν έχεις δίκιο.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών