Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 19 Νοέμ 2023, 19:37

19.11.2023
Καλιφόρνια: Άντρας «νταντά» καταδικάστηκε σε 707 χρόνια φυλάκισης – Κακοποίησε σεξουαλικά 17 παιδιά.

Εικόνα

Σε 707 χρόνια φυλάκισης καταδικάστηκε ένας 34χρονος άντρας από την Καλιφόρνια που δούλευε ως φροντιστής παιδιών, καθώς κακοποίησε περισσότερα από δέκα ανήλικα.


Ο Matthew Zakrzewski, κρίθηκε ένοχος για 34 κακουργήματα, συμπεριλαμβανομένων των άσεμνων και λαγνικών πράξεων με ανήλικο κάτω των 14 ετών, για κακοποίηση παιδιών. η οποία περιελάμβανε την παρενόχληση 16 νεαρών αγοριών που εμπιστευόταν υπό τη φροντίδα του καθώς και την προβολή πορνογραφίας σε ένα ακόμη παιδί, ανακοίνωσε η Εισαγγελία της κομητείας Όραντζ.



Κακοποίησε παιδιά ηλικίας από 2 έως 12 ετών.
Ο Zakrzewski διέπραξε τα φρικτά εγκλήματά του σε περισσότερα από τρία χρόνια από τον Ιανουάριο του 2014, έως τον Μάιο του 2019. Τα νεαρά θύματά του ήταν ηλικίας από 2 έως 12 ετών, μεταδίδει η New York Post.

«Καμάρωνα τον εαυτό μου που έφερνα χαμόγελα στα παιδιά σας και όλες οι καλές στιγμές που μοιραστήκαμε ήταν 100% γνήσιες», δήλωσε ο Zakrzewski πριν η δικαστής του Ανώτατου Δικαστηρίου της κομητείας Orange, Kimberly Menninger, του διαβάσει την ετυμηγορία.

Ο άρρωστος άνδρας βρήκε δουλειά μέσω της ιστοσελίδας του. Αυτοαποκαλούταν «ο αυθεντικός Sitter Buddy» και προσέφερε πολλαπλές υπηρεσίες, όπως φύλαξη παιδιών, καθοδήγηση και φύλαξη παιδιών κατά τη διάρκεια της νύχτας και των διακοπών.

«Η θανατική καταδίκη είναι πολύ καλή γι’ αυτόν… Σας παρακαλώ μην δείξετε έλεος σε αυτό το ζώο» δήλωσε μια γιαγιά δύο εκ των θυμάτων, σύμφωνα με το ABC 7. Άλλοι γονείς δήλωσαν ότι έμειναν με ενοχές που προσέλαβαν το «τέρας» για να προσέχει τα παιδιά τους.

«Ένα από τα πρώτα πράγματα που του έμαθε ήταν να κρατάει μυστικά»

«Θα έχω ενοχές για το υπόλοιπο της ζωής μου που άφησα αυτό το ζώο στη ζωή μας», δήλωσε μια μητέρα. «Προσέλαβα μια φορά στη ζωή μου μπέιμπι σίτερ. Μόνο μια φορά στη ζωή μου».

«Ερχόταν στο σπίτι μας μια φορά το μήνα για ένα χρόνο»
, δήλωσε μια μητέρα της οποίας ο 2χρονος γιος έπεσε θύμα του Zakrzewski. «Ένα από τα πρώτα πράγματα που του έμαθε ήταν να κρατάει μυστικά», είπε η μητέρα.

Ο εισαγγελέας χαρακτήρισε την υπόθεση απώλεια της αθωότητας και της παιδικής ηλικίας 17 παιδιών

«Πρόκειται για μια υπόθεση θρυμματισμένης αθωότητας και πολύτιμων παιδικών χρόνων που εκλάπησαν από 17 μικρά αγόρια»
, δήλωσε ο εισαγγελέας της κομητείας Όραντζ Τοντ Σπίτζερ. «Αυτά τα παιδιά δεν θα γνωρίσουν ποτέ τους ανθρώπους που προορίζονταν πραγματικά να γίνουν, επειδή η παιδική τους ηλικία διακόπηκε ξαφνικά και ανεξήγητα ό… από ένα ”αρπακτικό” που μεταμφιέστηκε σε θεόσταλτο».



Ένοχος για 34 κακουργήματα και ποινή φυλάκισης 707 χρόνια.
Ο άνδρας κρίθηκε ένοχος για τις 34 κακουργηματικές κατηγορίες τον Οκτώβριο, όπου τότε αντιμετώπιζε μέγιστη ποινή φυλάκισης από 690 χρόνια έως ισόβια συν οκτώ χρόνια.

Στις τελικές παρατηρήσεις της κατά τη διάρκεια της δίκης, η εισαγγελέας Juliet Oliver αποκάλυψε ότι ο Zakrzewski είχε στον υπολογιστή του ένα «ολόκληρο βιβλίο» για την παιδοφιλία και είχε βιντεοσκοπήσει τα περισσότερα από τα στοιχεία που χρησιμοποιήθηκαν εναντίον του.

Συνελήφθη μόνο αφού μία από τους γονείς των παιδιών τον κατήγγειλε στην αστυνομία επειδή άγγιξε ανάρμοστα τον οκτάχρονο γιο της και μοιράστηκε την ανησυχία της για άλλα παιδιά στις αρχές Μαΐου του 2019.

Η αστυνομία άνοιξε έρευνα για τον Zakrzewski και ανακάλυψε ένα δεύτερο επτάχρονο θύμα στο Λος Άντζελες και άλλα 10 αγόρια σε όλη τη Νότια Καλιφόρνια.

Συνελήφθη στις 17 Μαΐου 2019 σε τοπικό αεροδρόμιο μετά την αποβίβασή του από διεθνή πτήση.

Μετά την αρχική κατάθεση πέντε κατηγοριών κακουργήματος εναντίον του Zakrzewski, οι ερευνητές ζήτησαν τη βοήθεια του κοινού για τον εντοπισμό άλλων πιθανών θυμάτων μέσω αποδεικτικών βίντεο και συμβουλών, με αποτέλεσμα να απαγγελθούν οι πρόσθετες κατηγορίες.


https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/d ... ia-vinteo/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Νοέμ 2023, 20:59

20.11.2023
Θεσ/νίκη: Κάθειρξη 15 ετών σε 57χρονο που βίαζε την ανήλικη κόρη του μπροστά στον αδερφό της – «Προσπάθησα να αυτοκτονήσω».
«Καμία γυναίκα, κανένα παιδί να μην βιώσει αυτό που βίωσα εγώ».

Εικόνα

Το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Θεσσαλονίκης, επέβαλε ποινή φυλάκισης 15 ετών σε έναν 57χρονο πατέρα ο οποίος κρίθηκε ένοχος για βιασμό κατ’ εξακολούθηση της ανήλικης κόρης του, από το 2007 έως το 2009.


Η έφεσή του δεν είχε ανασταλτικό αποτέλεσμα στην εκτέλεση της ποινής.

Σύμφωνα με το grtimes, o κατηγορούμενος δεν εμφανίστηκε στο δικαστήριο αλλά εκπροσωπήθηκε από πληρεξούσια δικηγόρο ενώ από σήμερα κατέστη φυγόποινος.

Ο 57χρονος δεν εντοπίστηκε και δεν εμφανίστηκε για να απολογηθεί ούτε ενώπιον του 1ου τακτική ανακριτή ο οποίος εξέδωσε ένταλμα σύλληψης, στις 11 Απριλίου 2022.

Η υπόθεση αποκαλύφθηκε ύστερα από 13 χρόνια. Το 2022, η 30χρονη γυναίκα από τη Θεσσαλονίκη κατήγγειλε στην αστυνομία ότι ο πατέρας της, με την απειλή όπλου, τη βίαζε, από τα 15 έως τα 17 της χρόνια, μπροστά στα μάτια του ανήλικου αδελφού της ο οποίος λόγω αναπηρίας δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Η 30χρονη επισήμανε πως δεν βρήκε στήριξη από τη μητέρα και τον μεγαλύτερο αδελφό της οι οποίοι γνώριζαν αλλά δεν έκαναν τίποτα.

«Προσπάθησα να αυτοκτονήσω. Το ήξερε η μητέρα μου κι ο άλλος, ο μεγαλύτερος αδελφός μου. Του έλεγα “σε παρακαλώ, σώσε με”. Ζήτησα από τον αδελφό μου να καταθέσει και μου είπε: “Θα μας κάνεις ρεζίλι”. Όταν είπα στη μάνα μου ότι “με βιάζει”, αυτή με απειλούσε ότι αν μιλήσω θα μου κάνει κακό και σε μένα και στις κόρες μου. Έχω να μιλήσω με τη μάνα μου, από τον Ιανουάριο του 2022. Μου είπε να μην αναφέρω το όνομα της. Δεν έχω καμία επαφή μαζί της ούτε τηλεφωνικά» κατέθεσε η παθούσα.

«Ο πατέρας μου πάντα κακοποιούσε τη μητέρα μου. Μια φορά την χτύπησε με τη λαβή του πιστολιού στο κεφάλι. Μπαινοέβγαινε στις φυλακές για διάφορα αδικήματα. Εμείς ήμασταν νόμιμα στην Ελλάδα, αυτός όχι. Τον Αύγουστο του 2009 έγινε ο τελευταίος βιασμός. Όταν γνώρισα τον άνδρα μου, το 2010, του το είπα από την πρώτη στιγμή. Αλλά δεν του είπα ποιος το έκανε.

Ο σύζυγος μου με στήριξε από την αρχή. Φοβόμουν για τη ζωή μου, για τον άνδρα και για τις κόρες μου. Τον Ιανουάριο του 2022, τον κατήγγειλα. Αυτός με απείλησε ότι θα κάνει το ίδιο στις κόρες μου. Καμία γυναίκα, κανένα παιδί να μην βιώσει αυτό που βίωσα εγώ. Ακόμη και σήμερα το ξανά βιώνω. Εγώ είμαι σημαδεμένη για μια ζωή. Τουλάχιστον να μην νιώσουν και τα παιδιά μου το ίδιο» επισήμανε.

«Με φόβισαν οι απειλές της μητέρας μου. Με χτυπούσε όταν ήμουν μικρή κι ότι έλεγε το έκανε. Μου είπε ότι θα μου καταστρέψει το γάμο, αν μιλήσω. Φοβόμουν ότι θα χάσω τον άνθρωπο μου, γι’ αυτό δεν έκανα την καταγγελία πιο νωρίς. Πήρα θάρρος όταν απείλησε τα παιδιά μου. Ο μεγαλύτερος αδελφός μου μεγάλωσε με τον παππού και τη γιαγιά. Μάλωναν συνέχεια με τον πατέρα μου γιατί ο αδελφός μου δεν ήθελε να έχει πάρε- δώσε μαζί του» πρόσθεσε η ίδια.

Στην κατάθεση της, η μητέρα της 30χρονης και σύζυγος του κατηγορούμενου ανάφερε πως δεν ήξερε τίποτα: «Το άκουσα πρώτη φορά το 2022. Τον κατηγόρησε (σ.σ. τον πατέρα της) γιατί δεν της πήρε τα δώρα που του ζήτησε για τις γιορτές».

Πώς έγινε η καταγγελία.

Με αφορμή ένα περιστατικό ενδοοικογενειακής βίας που έγινε την πρωτοχρονιά του 2022, στο σπίτι μητέρας της, η κοπέλα αποφάσισε να λύσει τη σιωπή της ύστερα από σχεδόν 13 χρόνια.
Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις: Ακολούθησε το pronews.gr στο Instagram για να «δεις» τον πραγματικό κόσμο!

Τα λεγόμενα της επιβεβαιώθηκαν ως αληθή, από πραγματογνώμονα – ψυχολόγο και ο 57χρονος πατέρας κατέστη κατηγορούμενος, σύμφωνα με το τοπικό μέσο.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... toktoniso/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Δεκ 2023, 21:31

05.12.2023
Ρόδος: 33χρονος Ιρανός καταδικάστηκε για την σεξουαλική κακοποίηση 15χρονης.
Οι διαπιστώσεις για τους βιασμούς.

Εικόνα

Ποινή κάθειρξης 12 ετών επέβαλε την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου, το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Ρόδου σε έναν 33χρονο Ιρανό, που κρίθηκε ερήμην ένοχος εξακολουθητικού βιασμού μιας ανήλικης.


Η σεξουαλική κακοποίηση της ανήλικης σημειώθηκε το 2018 και η υπόθεση εκδικάστηκε πέντε χρόνια μετά. Με τον δράστη να καταδικάζεται αλλά να συνεχίζει να κυκλοφορεί ελεύθερος.

Παραμένει άγνωστο αν βρίσκεται ακόμη στην Ελλάδα.


Όπως έκριναν οι δικαστές, στις 13 Σεπτεμβρίου του 2018, αφού οδήγησε την ανήλικη, ηλικίας τότε 15 ετών, σε εγκαταλελειμμένη καλύβα εντός αγροτεμαχίου στην περιοχή Πλατάνι, την κακοποίησε σεξουαλικά.

Με διάφορες απειλές για τη ζωή και τη σωματική της ακεραιότητα και με άσκηση σωματικής βίας την εξανάγκασε να βγάλει τα ρούχα και την βίασε.

Σύμφωνα με το dimokratiki.gr, την πράξη αυτή φέρεται να επανέλαβε και την 14η, 16η, 17η και 18η Σεπτεμβρίου 2018.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... -15xronis/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Δεκ 2023, 21:33

20 Δεκεμβρίου, 2023
Εφιάλτης για ανήλικη: 47χρονος Μαροκινός την βίαζε για τουλάχιστον 5 χρόνια.

Εικόνα

Ένα μαρτύριο ζούσε στα χέρια ενός 47χρονου Μαροκινού ανήλικη, καθώς την βίαζε συστηματικά.


Ο 47χρονος, που συνελήφθη το βράδυ της Τετάρτης (20.12.23) στον Κολωνό δυνάμει εντάλματος, κατηγορείται ότι τουλάχιστον από το 2017 και έχοντας την επίβλεψη της ανήλικης, προέβαινε σε βιασμό κατ’ εξακολούθηση και κατάχρηση ανήλικης σε ασέλγεια κατ’ εξακολούθηση.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι προκαταρκτική έρευνα από την Υποδιεύθυνση Προστασίας Ανηλίκων έδειξε ότι ο 47χρονος, που διατηρούσε φιλική σχέση με τη μητέρα του θύματος, βίαζε την ανήλικη από το 2017, όταν ήταν 11 ετών έως τον περασμένο Οκτώβριο.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ο 47χρονος τα τελευταία δύο χρόνια βίαζε φύση παρά φύση την ανήλικη.
https://lawandorder.gr/efialtis-aniliki ... 5-chronia/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Ιαν 2024, 20:39

17.01.2024
Νέα υπόθεση βιασμού 11χρονης από 32χρονο: «Ένιωσα πολύ φόβο».
Στιγμές φρίκης έζησε το 11χρονο κορίτσι στα χέρια του 32χρονου βιαστή της.

Εικόνα

Μετά την υπόθεση του κυκλώματος μαστροπείας που δρούσε στην Αττική, μια νέα μαρτυρία βιασμού 11χρονης έρχεται στο φως της δημοσιότητας.

Στιγμές φρίκης έζησε το 11χρονο κορίτσι στα χέρια του 32χρονου βιαστή της σε μια επαρχιακή πόλη της Ελλάδας. Η μητέρα του κοριτσιού, μιλώντας στο «Πρωινό ΣουΣου» στο OPEN, περιέγραψε καρέ-καρέ την παραπλάνηση της κόρης της και έπειτα ανέφερε πως ο 32χρονος ασελγούσε στο παιδί της.

Ήταν η πρώτη φορά που βγήκε έξω χωρίς την συνοδεία των γονιών της και βρισκόταν με την φίλη της υπό την ευθύνη της μητέρας του δεύτερου κοριτσιού -η οποία ήταν φίλη της μητέρας της 11χρονης- και βρισκόταν σε ένα πάρκο στο κέντρο της πόλης.

Τότε, ο 32χρονος, χωρίς να γίνει αντιληπτός από τη γυναίκα που πρόσεχε τα κορίτσια, «τα προσέγγισε δείχνοντας κάποιες φωτογραφίες από διακοπές και είπε στην 11χρονη “έλα να σου δείξω το σπίτι μου”», όπως χαρακτηριστικά ανέφερε η μητέρα του κοριτσιού.

«Ένιωσα πως χάθηκα μαμά, ένιωσα πολύ φόβο» ήταν τα λόγια του θύματος. Οι Αρχές αφού ενημερώθηκαν από την μητέρα για την εξαφάνιση, έσπευσαν στο σημείο και ξεκίνησαν έρευνα.
Έτσι, λίγο αργότερα βρήκαν το κορίτσι με έναν άγνωστο άνδρα. Η 11χρονη ένιωσε ασφάλεια αμέσως μόλις είδε την Αστυνομία: «Αχ Θεέ μου ήρθαν για εμένα», ενώ έδωσε απευθείας τις απαραίτητες περιγραφές, με μια συνεχή φράση στο στόμα της: «Μου έκαναν κακό».

Ο 32χρονος κρίθηκε σε 12 χρόνια φυλάκιση, ποινή που έκανε την μητέρα του θύματος να νιώσει δικαίωση αλλά «δεν μπορείς σε ένα παιδί 11,5 χρονών να ρίχνεις τέτοια βάρη και αίσχη».

Αξίζει να σημειωθεί πως ο 32χρονος κατά τη διάρκεια της δίκης θέλησε να παρουσιάσει πως η 11χρονη τον παραπλάνησε και πως επειδή ήταν ανεπτυγμένο παιδί είχε την όψη μιας κοπέλας 20 χρονών.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... poly-fovo/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Ιαν 2024, 20:56

24/01/2024
Καθηγήτρια στις ΗΠΑ κινδυνεύει με 13 χρόνια φυλακή, επειδή έκανε 30 φορές σεξ με μαθητή της.

Εικόνα

Μία πρώην καθηγήτρια οικιακής οικονομίας -που έγινε γνωστή με ένα viral αποχαιρετιστήριο βίντεο από μαθητές και εμφανίστηκε στο Good Morning America το 2020- παραδέχτηκε ότι έκανε σεξ με έναν μαθητή γυμνασίου έως και 30 φορές.


Η 33χρονη Heather Hare ομολόγησε την ενοχή της ενώπιον του ομοσπονδιακού δικαστηρίου για παράνομη σεξουαλική δραστηριότητα και τώρα έρχεται αντιμέτωπη με ποινή έως και ισόβια κάθειρξη. Η γυναίκα έκανε σεξ με το θύμα, με τον μαθητή στο γυμνάσιο Bryant στο Αρκάνσας, δεκάδες φορές κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2021-2022. Πριν από τη σύλληψή της και την παραίτησή της από το γυμνάσιο τον Απρίλιο του περασμένου έτους, η καθηγήτρια λατρεύτηκε από τους μαθητές της. Ηχογράφησαν ακόμα και ένα βίντεο αποχαιρετισμού, όταν το μάθημά της σταμάτησε προσωρινά κατά τη διάρκεια της πανδημίας. «Με πλήγωσε που τη βλέπω τόσο αναστατωμένη, γιατί είναι τόσο εξυπηρετική και πάντα τόσο ωραία», είπε μια μαθήτρια, η Bella Watkins, στο Good Morning America το 2020. «Το να τη βλέπω να κλαίει ήταν απαίσιο. Είπα “πρέπει να κάνω κάτι για αυτήν”».

Η Hare πέρασε το κατώφλι των Αρχών τον Απρίλιο του 2023 μετά από διάφορες αναρτήσεις στο TikTok και στο Snapchat που ισχυρίζονταν ότι είχε σχέση με έναν μαθητή, σύμφωνα με τοπικές αναφορές. Συνελήφθη ξανά τον Ιούλιο, αφού εμφανίστηκε ένας δεύτερος μαθητής, με αποτέλεσμα οι Αρχές να αναζητήσουν πρόσθετες κατηγορίες για σεξουαλική επίθεση πρώτου βαθμού, δήλωσε το αστυνομικό τμήμα του Μπράιαντ.



Οι ερευνητές αποκάλυψαν ότι η Hare, όταν συνάντησε το θύμα για πρώτη φορά, ξεκίνησε ατομικές συνεδρίες συμβουλευτικής μαζί του. Η 33χρονη καθηγήτρια τελικά έδωσε στον μαθητή τον αριθμό τηλεφώνου της και μίλησε μαζί του μέσω Instagram και Snapchat. Είπε στο θύμα ότι ονειρευόταν ότι έκαναν σεξ και του έδωσε τη διεύθυνση του σπιτιού της στο Κόνγουεϊ του Αρκάνσας. Έμενε στο σπίτι με τον σύζυγό της και τη μικρή της κόρη. Μεταξύ του σχολικού έτους 2021 και 2022, έκανε σεξ με το θύμα έως και 30 φορές, μεταξύ των οποίων πολλές φορές στο σπίτι της στο Κόνγουεϊ, στο όχημά της, στην τάξη της και στους χώρους στάθμευσης στο γυμνάσιο Bryant. Παραδέχτηκε ότι είχε σεξουαλική επαφή με το θύμα μεταξύ 21 Απριλίου και 24 Απριλίου 2022, όταν επέβλεπε μια εκδρομή στην Ουάσιγκτον.



Ο εισαγγελέας των ΗΠΑ Τζόναθαν Ντ. Ρος είπε: «Αυτή η πρώην καθηγήτρια εκμεταλλεύτηκε τη θέση εμπιστοσύνης και την ευπάθεια ενός ανηλίκου, χρησιμοποιώντας τον ρόλο της για να δελεάσει τον ανήλικο σε παράνομη σεξουαλική δραστηριότητα». Ο Ρος πρόσθεσε: «Το γραφείο μας θα συνεχίσει να επιδιώκει σημαντικές κυρώσεις εναντίον οποιουδήποτε επαγγελματία εκπαίδευσης κακοποιεί σεξουαλικά τους μαθητές του». Οι εισαγγελείς είπαν ότι αντιμετωπίζει ελάχιστη ποινή 10 ετών και μέγιστη ισόβια κάθειρξη. Οι εισαγγελείς συνιστούν να περάσει 13 χρόνια στη φυλακή, σύμφωνα με τη συμφωνία ένστασης που είδε η DailyMail.com (https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... rison.html).
https://www.newsbeast.gr/world/arthro/1 ... athiti-tis

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Φεβ 2024, 19:52

03.02.2024
Κερατσίνι: Συνελήφθη 78χρονος που βίαζε την εγγονή του από το 2017.
Την πρώτη φορά που την κακοποίησε άρχισε να την αγγίζει στα γεννητικά όργανα ρωτώντας την συνεχώς αν της αρέσει.

Εικόνα

Νέα στοιχεία έρχονται στη δημοσιότητα για τον 78χρονο που συνελήφθη στο Κερατσίνι καθώς κατηγορείται για βιασμό ανηλίκου κατ’ εξακολούθηση, γενετήσιες πράξεις κατ’ εξακολούθηση και κατάχρηση ανηλίκου που δεν έχει συμπληρώσει τα 14 χρόνια του.


Όπως προκύπτει η ανήλικη ήταν εγγονή του 78χρονου και από το 2017, δηλαδή από τότε που ήταν 9 ετών, βίωνε μία κόλαση στα χέρια του.

Πιο συγκεκριμένα ο 78χρονος, τουλάχιστον από τις αρχές του 2017 έως και τα τέλη του 2019, με τη χρήση σωματικής βίας και κατανικώντας την αντίσταση του παιδιού, εξανάγκαζε την 9χρονη τότε εγγονή του σε ανοχή γενετήσιων πράξεων.

Οι επαίσχυντες πράξεις λάμβαναν χώρα στο σπίτι του 78χρονου κατά το διάστημα που η μητέρα του παιδιού βρισκόταν σε άλλο χώρο της οικίας με τη γιαγιά της μικρής. Ο κατηγορούμενος φέρεται να ακινητοποιούσε το παιδί παρά την αντίσταση που προέβαλε και να προέβαινε σε βιασμό και γενετήσιες πράξεις.

Μάλιστα, όπως προέκυψε από την έρευνα της ΕΛ.ΑΣ., την πρώτη φορά που ο 78χρονος κακοποίησε την εγγονή του άρχισε να την αγγίζει στα γεννητικά όργανα ρωτώντας την συνεχώς αν της αρέσει.

Ο άνδρας συνελήφθη το πρωί της Παρασκευής (2/2) και κατηγορείται για βιασμό ανηλίκου κατ’ εξακολούθηση, γενετήσιες πράξεις κατ’ εξακολούθηση και κατάχρηση ανηλίκου που δεν έχει συμπληρώσει τα 14.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... o-to-2017/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Φεβ 2024, 20:04

05.02.2024
Ρέθυμνο – Μητέρα 14χρονης: «”Μαμά ό,τι άκουσες αυτό είναι” μου είπε – Ντρέπεται».
Πώς αποκαλύφθηκε ο εφιάλτης της ανήλικης.

Εικόνα

Η μητέρα της 14χρονης από το Ρέθυμνο που κακοποιούνταν σεξουαλικά από 12 άτομα, μίλησε σε τηλεοπτικό σταθμό και τόνισε πως η ανήλικη της είπε μετά την αποκάλυψη του εφιάλτη που ζούσε «μαμά ό,τι άκουσες αυτό είναι» (https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... -14xronis/).


«Δε θέλει να μου μιλήσει, δε θέλει να μου πει πολλά. Ντρέπεται το κοπέλι μου. “Ό,τι έμαθες από την Αστυνομία, μαμά”. “Θα το παλέψουμε, μην αγχώνεσαι, εγώ είμαι δίπλα σου. Εγώ είμαι η μάνα σου, εγώ είμαι και ο πατέρας σου”» είπε η μητέρα του κοριτσιού, μιλώντας στο Star.

Σημειώνεται ότι πριν λίγες μέρες πριν τη δημοσιοποίηση της υπόθεσης από την Αστυνομία, ο πατέρας του κοριτσιού βρέθηκε νεκρός μέσα στο αυτοκίνητό του, έχοντας εισπνεύσει υγραέριο και όλα οδηγούν στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για αυτοκτονία (https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... es-imeres/).

Ο ίδιος δεν άφησε καμία εξήγηση για τους λόγους που τον οδήγησαν εκεί, ενώ καμία εμπλοκή του δεν έχει προκύψει στην υπόθεση του παιδιού.

Πώς αποκαλύφθηκε ο εφιάλτης της ανήλικης.
Από μία ανώνυμη καταγγελία στο «Χαμόγελο του Παιδιού» άρχισε να ξετυλίγεται η φρίκη που ζούσε η 14χρονη κοπέλα που είχε πέσει θύμα βιασμού και σεξουαλικής κακοποίησης στο Ρέθυμνο της Κρήτης.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση του οργανισμού, η καταγγελία για τα δεινά που τραβούσε η κοπέλα έγινε το καλοκαίρι του 2023 από ένα άτομο που θέλησε να διατηρήσει την ανωνυμία του.

Στην καταγγελία γινόταν λόγος για κατ’ εξακολούθηση σεξουαλική εκμετάλλευση και κακοποίηση ανήλικης από την ευρύτερη ορεινή περιοχή στην ενδοχώρα του Ρεθύμνου, όπου φέρεται να εμπλέκονται ενήλικοι άνδρες, τόσο αλλοδαποί, όσο και ημεδαποί.

Στη συνέχεια υπήρξε ενημέρωση των Αρχών της περιοχής και ακολούθησε αστυνομική έρευνα από την οποία προέκυψε η εμπλοκή 12 ατόμων.

Ειδικότερα, από την εξέταση της ανήλικης, παρουσία παιδοψυχολόγου, διαπιστώθηκε ο βιασμός της τουλάχιστον από έναν εκ των 12 εμπλεκομένων και η τέλεση γενετήσιων πράξεων από τους υπόλοιπους.

Σε έρευνα που έγινε στα τέλη Ιανουαρίου στο σπίτι του δράστη που φέρεται να βίασε την κοπέλα βρέθηκαν και κατασχέθηκαν δύο κινητά τηλέφωνα και ένα φυσίγγιο πιστολιού.

Η ανακοίνωση του Χαμόγελου του Παιδιού.

«Το καλοκαίρι του 2023 δεχτήκαμε στην «Εθνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056», ανώνυμη αναφορά, από ευαισθητοποιημένους πολίτες για κατ’ εξακολούθηση σεξουαλική εκμετάλλευση και κακοποίηση ανήλικης από την ευρύτερη ορεινή περιοχή στην ενδοχώρα του Ρεθύμνου, όπου φέρεται να εμπλέκονται ενήλικοι άνδρες, τόσο αλλοδαποί, όσο και ημεδαποί.

Προχωρήσαμε, όπως σε κάθε ανάλογο περιστατικό στην άμεση ενημέρωση των αρμόδιων Αρχών, και απευθυνθήκαμε στην Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ρεθύμνου.

Έγινε τηλεφωνική διασύνδεση του ατόμου που κάλεσε από την «Εθνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056» με στελέχη από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ρεθύμνου, καθώς το άτομο που κάλεσε επιθυμούσε να διατηρήσει την ανωνυμία του.

Έπειτα από την ενημέρωση και τη διασύνδεση αυτή, στο πλαίσιο της εμπιστοσύνης και της καλής συνεργασίας με τον Οργανισμό, η Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ρεθύμνου, κίνησε άμεσα όλες τις απαραίτητες διαδικασίες για να εντοπισθεί η 15χρονη και κατόπιν εισαγγελικής εντολής διερευνήθηκαν διακριτικά οι συνθήκες διαβίωσης της.

Η κινητοποίηση της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνου για την εν λόγω υπόθεση της ανήλικης ήταν άμεση, καθώς αποτελεί σύνηθες φαινόμενο σε περιπτώσεις ανώνυμων αναφορών, να μην κινούνται οι προβλεπόμενες διαδικασίες από όλες τις αρμόδιες Αρχές, να αρχειοθετούνται οι αναφορές και να μη διερευνάται η ισχύς τους, με αποτέλεσμα επικίνδυνοι άνθρωποι να μπορούν να δρουν εις βάρος των παιδιών, ανενόχλητοι.

Η σεξουαλική κακοποίηση των παιδιών είναι καιρός να μη «Μένει Μυστικό»!

Πρέπει να γίνεται αναφορά και ο κόσμος να αρχίσει να μιλάει, καθώς σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν εμφανή ανησυχητικά σημάδια –είτε στο σώμα, είτε στη διάθεση ή στη γενικότερη συμπεριφορά ενός παιδιού, που προμηνύουν ότι βρίσκεται σε κίνδυνο, αλλά καταλήγει να «μένει τελικά… μυστικό».

Βοηθήστε και εσείς ένα παιδί να σωθεί έγκαιρα από τις ολέθριες επιπτώσεις κάθε μορφής κακοποίησης, επικοινωνώντας εσείς, ή προτρέποντας το ίδιο το παιδί να επικοινωνήσει απευθείας με το έμπειρο επιστημονικό προσωπικό του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού», δωρεάν και ανώνυμα:

Στην Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056, η οποία είναι στελεχωμένη αποκλειστικά από εξειδικευμένους Κοινωνικούς Λειτουργούς και Ψυχολόγους και διαθέσιμη πανελλαδικά, 24ώρες το 24ωρο, 365 ημέρες το χρόνο. Μέσω της Εφαρμογής CHAT 1056, έναν νέο τρόπο άμεσης επικοινωνίας στη διάθεση κάθε παιδιού που υφίσταται κακοποίηση, ώστε να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια να συνομιλήσει μέσω γραπτού κειμένου».
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... ntrepetai/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Φεβ 2024, 20:11

06.02.2024
Ρέθυμνο: Νέες αποκαλύψεις για την 15χρονη – Κακοποιήθηκε σεξουαλικά από τρεις άνδρες με διαφορά λίγων λεπτών.
Ο 38χρονος Πακιστανός ισχυρίστηκε ότι η ανήλικη είχε συναινέσει στις συναντήσεις τους.

Εικόνα

Στη δημοσιότητα ήρθαν νέα στοιχεία για την υπόθεση βιασμού και μαστροπείας στο Μυλοπόταμο Ρεθύμνου, με θύμα μια 15χρονη, καθώς στη δικογραφία που έχει μεταβιβαστεί στον Εισαγγελέα, αναφέρεται ότι ανήλικη κακοποιήθηκε από τρεις άνδρες την ίδια ημέρα, με διαφορά μάλιστα λίγων λεπτών (https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... -12-atoma/).


Σύμφωνα με πηγές της αστυνομίας, δεν υπάρχουν ενδείξεις από την προανάκριση που να υποδηλώνουν ότι οι άνδρες που εμπλέκονται με το περιστατικό είχαν σεξουαλικές σχέσεις με την 15χρονη εναντίον χρηματικής αμοιβής.

Η σεξουαλική κακοποίηση του κοριτσιού φαίνεται να συνέβαινε συνεχώς τα τελευταία τρία χρόνια, από τότε που ήταν 12 ετών.

Συνολικά κατηγορούνται δώδεκα άτομα των οποίων οι ηλικίες είναι από 18 έως 38 ετών από την ευρύτερη περιοχή του Μυλοποτάμου.


Η αστυνομία και συγκεκριμένα η Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Ρεθύμνου που έχει αναλάβει την προανάκριση, εκτιμά ότι η κακοποίηση της κοπέλας από ήταν 12 ετών, γινόταν και μέχρι πριν από 20 ημέρες.

Σύμφωνα με πλήροφορίες, η υπόθεση εμπλέκει περίπου 12 ενήλικους άνδρες, 10 Έλληνες και 2 αλλοδαπούς, από την περιοχή του Μυλοποτάμου.

Κατηγορούνται ότι εκμεταλλεύονταν σεξουαλικά μιαν ανήλικη, ηλικίας 14 ετών σήμερα, συμμετέχοντας σε σεξουαλικές πράξεις μαζί της.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, πριν από περίπου 10 ημέρες συνελήφθη ένας άντρας 38 ετών, Πακιστανικής καταγωγής, ο οποίος οδηγήθηκε ενώπιον εισαγγελέα και ανακρίτριας και κρίθηκε ως προφυλακιστέος.

Ως προς τους υπόλοιπους εμπλεκόμενους, έχουν πλέον τεθεί υπό την εποπτεία των αρχών ασφαλείας και της δικαιοσύνης και αναμένεται να αντιμετωπίσουν νομικές κυρώσεις.

Ο 38χρονος Πακιστανός αναφέρει ότι υπήρξε «συναίνεση».

Ο 38χρονος Πακιστανός συνελήφθη και παρουσιάστηκε στα δικαστήρια, όπου απολογήθηκε για τις πράξεις του.

Ωστόσο, οι επιχειρήματά του δεν έπεισαν τους δικαστικούς λειτουργούς. Σύμφωνα με αναφορές, ισχυρίστηκε ότι η 14χρονη είχε συναινέσει στις συναντήσεις τους.

Παρόλα αυτά, σημειώνεται ότι σύμφωνα με τον νόμο, η συναίνεση του ανηλίκου δεν έχει νομική αξία σε τέτοιες περιπτώσεις.

Κατά συνέπεια, όλες οι σεξουαλικές πράξεις με ανήλικους θεωρούνται παράνομες και διώκονται από το νόμο.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... on-lepton/


06.02.2024
Συνελήφθη πατέρας που ασελγούσε στις δύο κόρες του και ένας Φιλιππινέζος που κακοποιούσε το παιδί της συντρόφου του!
Προκαλούν σοκ τα σεξουαλικά εγκλήματα κατά ανήλικων παιδιών.

Εικόνα

Σοκ προκαλεί η αύξηση των σεξουαλικών εγκλημάτων κατά παιδιών και μάλιστα από στενούς συγγενείς ή από πρόσωπα που βρίσκονται στο στενό κύκλο τους.


Συνελήφθη, κατά τις μεσημβρινές ώρες της 5ης Φεβρουαρίου 2024, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Προστασίας Ανηλίκων, 55χρονος Έλληνας ο οποίος ασελγούσε στις ίδιες του τις ανήλικες κόρες!

Στο πλαίσιο προκαταρκτικής εξέτασης που διενεργήθηκε από την ανωτέρω υπηρεσία κατόπιν εισαγγελικής παραγγελίας, προέκυψε ότι ο 55χρονος διέπραξε τα παραπάνω αδικήματα κατά το χρονικό διάστημα από το έτος 2014 έως το 2019.

Επίσης, συνελήφθη στο πλαίσιο ελέγχου από περιπολούντες αστυνομικούς της Άμεσης Δράσης, κατά τις μεσημβρινές ώρες της 4ης Φεβρουαρίου 2024, 54χρονος Φιλιππινέζος, ο οποίος ασελγούσε στο παιδί της συντρόφου του.

Πλέον ο Φιλιππινέζος κατηγορείται για βιασμό ανηλίκου ηλικίας 6-12 ετών, ενώ να σημειωθεί πως εκκρεμούσε ένταλμα σύλληψής του.

Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στο Τμήμα Εκτελέσεων Αποφάσεων και Βουλευμάτων της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... rofou-tou/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 11 Φεβ 2024, 22:02

10|02|2024
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ! ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΓΝΑΔΗΔΕΣ ΠΟΥ ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ.
Η πρόεδρος της Ουγγαρίας Καταλίν Νόβακ έδωσε χάρη σε καταδικασμένο παιδόφιλο, ζήτησε συγγνώμη και… παραιτήθηκε.

Εικόνα

Η πρόεδρος της Ουγγαρίας Καταλίν Νόβακ ανακοίνωσε σήμερα την παραίτησή της μετά τις αυξανόμενες πιέσεις που δέχθηκε για την απόφασή της να δώσει χάρη σε έναν κατάδικο εμπλεκόμενο σε υπόθεση σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών σε οικοτροφείο.


Η απονομή χάριτος σε έναν άνδρα που καταδικάστηκε ως συνεργός στη συγκάλυψη της υπόθεσης προκάλεσε αγανάκτηση στη χώρα της κεντρικής Ευρώπης.

«Παραιτούμαι από τη θέση μου», δήλωσε κατά τη διάρκεια επίσημης ομιλίας που μεταδόθηκε από την κρατική τηλεόραση η στενή συνεργάτης του πρωθυπουργού Βίκτορ Όρμπαν.


https://www.facebook.com/novak.katalin.official

«Έκανα λάθος… Σήμερα είναι η τελευταία μέρα που απευθύνομαι προς εσάς ως πρόεδρος», τόνισε.
«Ζητώ συγγνώμη από αυτούς που πλήγωσα και από όλα τα θύματα που μπορεί να είχαν την εντύπωση ότι δεν τα υποστήριζα. Είμαι, ήμουν, και θα παραμείνω υπέρ της προστασίας των παιδιών και των οικογενειών», πρόσθεσε η 46χρονη πρώην υπουργός Οικογενειακής Πολιτικής.

Έτσι λοιπόν γίνονται εκεί που υπάρχει ΚΡΑΤΟΣ και όχι μπουρδέλα όπως η Ελλαδίτσα. Στην Ελλάδα αποδείχτηκε ότι ο παιδοβιαστής Λιγνάδης που φωτογραφιζόταν με την πρόεδρο της Δημοκρατίας, χαριεντιζόταν με τον πρωθυπουργό , αγκαλιαζόταν με τη φίλη του τη Μενδώνη., ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ- ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΥΣΤΗΔΩΝ.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... %a1%ce%94/
https://www.newsbeast.gr/world/arthro/1 ... raitithike

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Φεβ 2024, 19:22

11/02/2024
Φρίκη στο Ζεφύρι: Συνελήφθη 42χρονος αλλοδαπός για βιασμό 12χρονου αυτιστικού – Τον δελέασε με ένα πατίνι.

Εικόνα

Από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Προστασίας Ανηλίκων της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, συνελήφθη βραδινές ώρες της 9-2-2024, 42χρονος αλλοδαπός κατηγορούμενος για κατάχρηση ανίκανου προς αντίσταση σε γενετήσια πράξη και γενετήσιες πράξεις με ανήλικο που συμπλήρωσε τα 12 έτη και ανήκει στο φάσμα του αυτισμού.


Ο 42χρονος γνωρίζοντας το έντονο ενδιαφέρον του αγοριού στα πατίνια που απορρέει από τη αναπτυξιακή του δυσκολία, με το πρόσχημα να του χαρίσει ένα πατίνι, τον οδήγησε μεσημβρινές ώρες της 9-2-2024 εντός της οικίας του και προέβη στις ανωτέρω αξιόποινες πράξεις.

Μετά την καταγγελία της μητέρας του ανηλίκου, αστυνομικοί του Τμήματος Ασφαλείας Ζεφυρίου με τη συνδρομή αστυνομικών της Ο.Π.Κ.Ε. τον ακινητοποίησαν εξωτερικά της οικίας του.

Ο συλληφθείς οδηγήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών.
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... u-aftismou

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Φεβ 2024, 20:31

15/02/2024
Πατέρας εξωθούσε στην πορνεία την ανήλικη κόρη του για 5 ευρώ.
Ο πατέρας της την παρότρυνε να βρίσκεται με τον 67χρονο και κάποιες φορές, μάλιστα, τη μάλωνε.

Εικόνα

Μια φρικιαστική υπόθεση σεξουαλικής εκμετάλλευσης ενός ανήλικου κοριτσιού με τη συνδρομή του πατέρα της, η οποία είχε προκαλέσει πανελλήνιο σάλο, προσδιορίστηκε από την Εισαγγελία Εφετών Δωδεκανήσου να εκδικαστεί σε δεύτερο βαθμό στο Μικτό Ορκωτό Εφετείο Δωδεκανήσου την 4η Μαρτίου 2024.


Όπως αναφέρει η εφημερίδα Δημοκρατική της Ρόδου (https://www.dimokratiki.gr/15-02-2024/p ... -5-evro-3/), το πρωτόδικο δικαστήριο, με απόφαση που έλαβε κατά πλειοψηφία, έκρινε τους κατηγορούμενους, και συγκεκριμένα έναν 67χρονο κάτοικο Καλύμνου κι έναν 41χρονο συντοπίτη του, ενόχους για βιασμό κατ’ εξακολούθηση, ασέλγεια με ανήλικο ηλικίας κάτω των 15 ετών κατ’ εξακολούθηση, σωματεμπορία ανηλίκου κατ’ εξακολούθηση και για απλή συνέργεια σε ασέλγεια με ανήλικο ηλικίας κάτω των 15 ετών έναντι αμοιβής κατ’ εξακολούθηση και κατά συνήθεια.

Στον πρώτο δεν αναγνωρίστηκε κανένα ελαφρυντικό, ενώ στον δεύτερο αναγνωρίστηκε το ελαφρυντικό της μετέπειτα καλής συμπεριφοράς.

Στον πρώτο επιβλήθηκε ποινή κάθειρξης 28 ετών (εκτιτέα τα 25) και χρηματική ποινή ύψους 100.000 ευρώ και στον δεύτερο ποινή κάθειρξης 13 ετών.

Οι κατηγορούμενοι συνελήφθησαν από αστυνομικούς του αστυνομικού τμήματος Καλύμνου έπειτα από καταγγελία της ανήλικης κόρης του 41χρονου, τον Αύγουστο του 2017.

Η υπόθεση είχε προκαλέσει σοκ και αποτροπιασμό στην κοινή γνώμη, αφού ο πατέρας φέρεται να εξωθούσε στην πορνεία την 14χρονη κόρη του στον πρώτο έναντι αμοιβής από 5 έως 20 ευρώ τη φορά από τον Οκτώβριο του 2013 έως και τον Αύγουστο του 2017!

Η ανήλικη φέρεται να εξομολογήθηκε τα όσα βίωνε στις θείες της και την 16η Αυγούστου 2017 κατήγγειλε τον πατέρα της και τον 67χρονο στους αστυνομικούς του ΑΤ Καλύμνου.

Το κορίτσι διέμενε με τον πατέρα του και τον αδελφό του σε ισόγεια κατοικία απέναντι από ένα χωράφι κοντά σε ένα καφενείο. Σύμφωνα με όσα ισχυρίστηκε το παιδί, ο 67χρονος την τράβηξε με το ζόρι σε ένα χωράφι και εκεί τη βίασε.

Ο πατέρας της και ο αδελφός της έλειπαν από το σπίτι και ο ηλικιωμένος φέρεται να της άφησε τότε ως αμοιβή το ποσό των 5 ευρώ.

Μάλιστα, υποστηρίζει ότι τότε είχε εξιστορήσει το τι είχε συμβεί στον πατέρα της και εκείνος την παρότρυνε να ξεχάσει τι είχε συμβεί και ότι θα κανόνιζε τον 67χρονο ο ίδιος.

Ωστόσο, η κοπέλα ισχυρίστηκε ότι ο 67χρονος συνέχισε να ασελγεί σε βάρος της σχεδόν 2 με 3 φορές κάθε εβδομάδα.

Πιο συγκεκριμένα, υποστήριξε ότι τη βίαζε και της άφηνε κάθε φορά 5 με 10 ευρώ και ότι η ίδια άφηνε τα χρήματα στον πατέρα της.

Τόνισε, επίσης, ότι για όσα περνούσε είχε μιλήσει σε ψυχολόγο του σχολείου της, αλλά ντρεπόταν πολύ. Επιπλέον, υποστήριξε ότι ο πατέρας της την παρότρυνε να βρίσκεται με τον 67χρονο και κάποιες φορές, μάλιστα, τη μάλωνε.

Οι κατηγορούμενοι αρνήθηκαν κατηγορηματικά τα όσα υποστηρίζει η ανήλικη και τόνισαν ότι πρόκειται για μυθεύματα.
https://www.newsbeast.gr/society/arthro ... gia-5-evro

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Φεβ 2024, 21:27

Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024
Λαύριο: Ο πατριός βίαζε την ανήλικη θετή κόρη του όταν απουσίαζε η μητέρα της.

Εικόνα

Σε κόλαση είχε μετατρέψει τη ζωή της 13χρονης κόρης της συντρόφου του ένας 33χρονος στο Λαύριο, ο οποίος συνελήφθη.


Ο πατριός κατηγορείται για τον βιασμό της θετής κόρης του επί σχεδόν έναν χρόνο. Όταν το ζευγάρι μαζί με το κορίτσι είχαν μετακομίσει στην Εύβοια, αλλά και μετά στο Λαύριο, η 13χρονη βίωνε τον απόλυτο εφιάλτη.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο 33χρονος εκμεταλλευόμενος την απουσία της μητέρας της 13χρονης και καταχρώμενος την εμπιστοσύνη της την βίαζε και ασελγούσε εις βάρος της.

Μέχρι πριν από λίγες ημέρες, η τραγική αυτή ιστορία αποκαλύφθηκε και αμέσως επιλήφθηκε η Υποδιεύθυνση Προστασίας Ανηλίκων. Οι αστυνομικοί πέρασαν χειροπέδες στον πατριό και η υπόθεση έχει πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης.

Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στις αρμόδιες δικαστικές Αρχές.

Η ανακοίνωση της Αστυνομίας αναφέρει τα εξής:
«Συνελήφθη 33χρονος ημεδαπός, δυνάμει σχετικού Εντάλματος Ανακριτικού Τμήματος του Πρωτοδικείου Αθηνών, για υπόθεση που αφορά σε διάπραξη γενετήσιων πράξεων.

Ειδικότερα, ο 33χρονος, σύμφωνα με καταγγελία που πραγματοποιήθηκε, το χρονικό διάστημα από τον Ιούνιο 2022 έως τον Μάιο 2023, στις περιοχές της Εύβοιας και Αττικής όπου διέμεναν οικογενειακώς, ενώ είχε υπό την επίβλεψη του ανήλικη ημεδαπή, εκμεταλλευόμενος την απουσία της μητέρας της και καταχρώμενος την εμπιστοσύνη της, ενέργησε γενετήσιες πράξεις σε βάρος της ανήλικης.

Σε βάρος του 33χρονου σχηματίσθηκε δικογραφία από την Υποδιεύθυνση Προστασίας Ανηλίκων της Διεύθυνσης Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, για βιασμό και κατάχρηση ανηλίκου που δεν συμπλήρωσε τα 14 έτη, ενώ η σύλληψή του πραγματοποιήθηκε από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Προστασίας Ανηλίκων Αττικής”.
https://www.enikos.gr/society/lavrio-o- ... s/2109614/

runner
Δημοσιεύσεις: 2682
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 18 Φεβ 2024, 22:12

https://www.zougla.gr/greece/livadeia-k ... n-to-2024/
Να ανεβάζουμε όμως και τέτοιες ειδήσεις.
Οι νεαροί έμειναν πάνω από έναν χρόνο στις φυλακές επειδή η 17χρονη είπε ψέματα.
Το χειρότερο είναι πως στην υπόθεση αυτή η ΕΛ.ΑΣ. είχε δώσει στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες και τα στοιχεία των κατηγορουμένων.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τί γίνεται με τους βιασμούς ανηλίκων;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Φεβ 2024, 22:18

21 Φεβρουαρίου, 2024
Φρίκη: Πατέρας κατηγορείται ότι βίαζε τις κόρες τουΣυγκλονίζει η 22χρονη, «μπορεί να κάνει το ίδιο και αλλού».

Εικόνα

Νέα υπόθεση βιασμού είδε το φως της δημοσιότητας, αφού ένας πατέρας κατηγορείται ότι ασελγούσε στις ανήλικες κόρες του.


Σύμφωνα με την τηλεόραση του Star τον κατήγγειλαν τα ίδια του τα παιδιά.

Οι ανήλικες, ζούσαν αυτή την κόλαση για μεγάλο χρονικό διάστημα. Κάποια στιγμή τα κορίτσια όταν ήταν σε ηλικία 16 και 13 ετών κατάφεραν να εξομολογηθούν η μία στην άλλη το περιστατικό και πήγαν να καταγγείλουν το περιστατικό. Σημειώνεται ότι ο άνδρας βρίσκεται στις φυλακές Τριπόλεως.

Όπως ανέφερε η 22χρονη, η μεσαία κόρη της οικογένειας η μητέρα τους, τους είχε φύγει από το σπίτι αλλά πριν φύγει είχε πει στην μεγάλη της κόρη να μην φοράει σορτσάκιαμπροστά στον πατέρα της.

«Η μητέρα μας δεν ήρθε να μας δει, δεν έχω επαφή μαζί της», είπε η νεαρή και συμπλήρωσε: «Είμαι χαρούμενη που είναι στις φυλακές Τριπόλεως, όταν τον είδα του είπα “μου κατέστρεψες την παιδική ηλικία”».

«Δεν πρέπει να βγει ποτέ από την φυλακή γιατί μπορεί να κάνει το ίδιο και αλλού», πρόσθεσε.

Σε παλαιότερη συνέντευξη ο πατέρας της οικογένειας είχε πει στα τηλεοπτικά μέσα ότι «δυσκολεύεται να ζήσει την οικογένεια του και να ταΐσει τα τέσσερα παιδιά του από τότε που έφυγε από το σπίτι η σύζυγός του».

Δείτε το βίντεο:
https://lawandorder.gr/friki-pateras-ka ... oy-vinteo/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών