Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4498
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 22 Σεπ 2021, 20:44

Beria έγραψε:
22 Σεπ 2021, 18:00
Πτολεμαίος έγραψε:
22 Σεπ 2021, 17:58

Το πτώμα πρέπει να στέλνεται μεσοκάναλα.
Δεν υπάρχει φόνος αν δεν υπάρχει πτώμα.
Έτσι!
Από φυλάκιση 7-8 έτη, να πας κάθειρξη ισόβια
Ωραίες συμβουλές
Να με συμπαθας μπερια μου αλλά αν (λέω αν, δεν είναι κάτι που επιδιώκω, ούτε επιθυμώ, μακριά από μένα) χαλάσω κάποιον που έχει εισβάλει σπίτι μου και δεν το πάρει χαμπάρι κανένας στη γειτονιά, έχει συσκευαστει και πεταχτεί μεσοκαναλα (το τονίζω το μεσοκαναλα).
Δεν είμαι σε ηλικία να σπατάλησω "7-8 έτη" επειδή καποιος είναι εγκληματιας και τεμπέλης θέλοντας να μπει σπίτι μου για το εύκολο χρήμα το οποίο δεν έχω κιόλας κάτι που είναι μεγαλύτερο ρίσκο διότι υπάρχει πιθανότητα βασανισμού για να "αποκαλύψω που έχω τα λεφτά".
Nein. Δεν χαρίζω κανενος τα χρόνια μου. Και από τη στιγμή που ένα πτώμα θα καλυφθεί από τους πρώτους 2 πόντους νερό (έχοντας αλλά 200 μέτρα να διανύσει μέχρι τον πάτο) μια νύχτα με φεγγάρι (ή και χωρίς) τότε αντε γειά. Οι μοίρες θα έχουν σφραγιστει. Εγώ ελεύθερος κι ωραίος και ο άλλος θα παριστάνει τον κουστω.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69761
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Σεπ 2021, 20:47

Γιάννης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 20:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:53
Γιάννης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:48
Τι θες να σου εξηγήσω ρε Όττο; Αυτό που θεωρείς αυτοάμυνα εσύ και ο νομοθέτης του Τέξας, δεν το θεωρεί αυτοάμυνα η ελληνική δικαιοσύνη.

Γούστα είναι αυτά.
Δηλαδή αν μπει κάποιος σπίτι σου, το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς είναι η διαφύλαξη της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και της σωματικής ακεραιότητας του εισβολέα; :lol:
Όχι, αλλά είσαι εκτός θέματος. Με τον Όττο συζητάμε κατά πόσο συνιστά αυτοάμυνα ο πισώπλατος πυροβολισμός την ώρα που ο εισβολέας πλέον φεύγει.
Μου αρέσει μου τονίζεις το "πισώπλατα" ως πράξη μοβόρικης δειλίας. Από ΠΟΥ έφευγε τρέχοντας ο εισβολέας; Και με ποιο σκεπτικό μπαίνει μόνος ή με την παρέα του σε κάθε σπίτι, γνωρίζοντας ότι οι ιδιοκτήτες/ένοικοι είναι μέσα; Πόσες φορές υπάρχει πιθανότητα να επιστρέψει αν καταλάβει ότι θα τη βγάζει στο χαλαρό, επειδή είναι πολύ σημαντική η δική ΤΟΥ ζωούλα;

Παρ' το όπως θες αλλά γι' αυτά τα δίποδα, αξίζει το ίδιο ενδιαφέρον για τη ζωή τους με αυτό που έχουν οι ίδιοι για τις ζωές των χώρων που εισβάλλουν. Δηλαδή, μηδενικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γιάννης

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 22 Σεπ 2021, 20:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Σεπ 2021, 20:47
Γιάννης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 20:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:53


Δηλαδή αν μπει κάποιος σπίτι σου, το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς είναι η διαφύλαξη της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και της σωματικής ακεραιότητας του εισβολέα; :lol:
Όχι, αλλά είσαι εκτός θέματος. Με τον Όττο συζητάμε κατά πόσο συνιστά αυτοάμυνα ο πισώπλατος πυροβολισμός την ώρα που ο εισβολέας πλέον φεύγει.

Μου αρέσει μου τονίζεις το "πισώπλατα" ως πράξη μοβόρικης δειλίας.
Όχι. Το τονίζω ως πράξη που αναιρεί το επιχείρημα της αυτοάμυνας.

Όλα τα άλλα που γράφεις είναι φληναφήματα ανάξια σχολιασμού - σου εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να τα χρησιμοποιήσεις ως επιχειρήματα προς υπεράσπισή σου σε δικαστήριο οποιασδήποτε πολιτισμένης χώρας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69761
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Σεπ 2021, 20:54

axilmar έγραψε:
22 Σεπ 2021, 17:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:34
axilmar έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:19
Προσωπικα πιστευω τα εξης:

1) οταν ειναι μεσα στο σπιτι σου, θα πρεπει να μπορεις να τους πυροβολησεις.

2) εαν καταφερουν να φυγουν απο το σπιτι σου, δεν θα πρεπει να μπορεις να τους πυροβολησεις.

Η διακριση αυτη ειναι αναγκαια για τον εξης απλο λογο: η τιμωρια για την ληστεια δεν μπορει να ειναι ο πυροβολισμος, και ο θανατος. Ουτε και οι πολιτες εχουν το δικαιωμα να τιμωρουν τους αλλους πολιτες για ληστεια.

Οταν ειναι μεσα στο σπιτι σου ομως, δεν ξερεις τι προθεσεις εχουν, οποτε τοτε ολα θα επρεπε να επιτρεπονται.
Μα δεν ισχύει ούτε αυτό.

Και ακριβώς αυτή η παράνοια των υποθέσεων αναφορικά με τις προθέσεις του κάθε δίποδου (λες και δεν υπάρχουν περιπτώσεις βασανιστηρίων και δολοφονιών των ιδιοκτητών) είναι που κάνει τους περισσότερους να αδιαφορούν για το τι επιτρέπεται νομικά και τι όχι.

Με τα αν, η κατάσταση θα συνεχίζει ως έχει.
Δεν ειπα τι ισχυει, λεω τι θα επρεπε να ισχυει. Ακριβως για τους λογους που θετεις (βασανιστηρια/δολοφονιες ιδιοκτητων).
Ε, όταν θα γίνει νόμος και δεν θα παραμείνει ευχολόγιο, το ξανασυζητάμε. Μέχρι να γίνει αυτό, κάποιοι θα βλέπουν τους εισβολείς ως άγρια ζώα και τους υπερασπιστές των δικαιωμάτων τους ως υστερικούς ζωόφιλους ή παραλλαγή των τσιρλιντιζούδων τύπου "κι εσύ είσαι δολοφόνος αθώων ανθρώπων".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Σεπ 2021, 20:59

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Σεπ 2021, 17:24
Otto Weininger έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:40
Γιάννης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:35


Ποιος το λέει αυτό;
Βασικοί κανόνες αυτοάμυνας. Από την στιγμή που βρίσκεσαι σε επικίνδυνη κατάσταση, αποκλιμακωνεις όσο πιο γρήγορα μπορείς. Στις πιο ιδανικές συνθήκες για σενα.

Ο γύφτος μπουκαρε στο σπίτι ενώ ήξερε ότι ο 63χρονος ήταν μέσα. Μπορεί να ήλπιζε ότι θα τον πιάσει στον ύπνο κλπ. Πάντως επέλεξε να μπει ενώ γνώριζε για την παρουσία του ιδιοκτήτη, άρα αν μη τι άλλο έτοιμος για όλα.

Άρα δεν του αφήνεις περιθώριο να πάει να φέρει ενισχύσεις ή να προσπαθήσει ξανά πιο προετοιμασμένος, if you know what I mean.
Πρώτη φορά βλέπω τη λέξη αποκλιμάκωση με αυτή την έννοια. Εγώ ξέρω το να σκοτώσεις κάποιον είναι η ύστατη μορφή κλιμάκωσης.
Έχεις δίκιο να το σκέφτεσαι έτσι. Αποκλιμάκωση της κατάστασης όμως με όρους αυτοάμυνας είναι να μηδενιστεί η απειλή.
Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι τρέχεις να σωθείς ή μέχρι ότι πας στα άκρα.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:
έρχεσαι οργισμένος προς το μέρος μου εμφανώς έτοιμος να με βρίσεις και να χτυπήσεις. Παρότι έχεις έρθει επιθετικά προς εμένα βέβαια, ακόμα δεν έχεις σηκώσει χέρι αν και είναι θέμα χρόνου. Τότε συνειδητοποιώ/βλέπω ότι στην τσέπη σου έχεις μαχαίρι πχ.
Τι κάνω κατά την γνώμη σου;

Άλλο παράδειγμα:
Μου κάνεις επίθεση, τρως μια δύο καλές και ξαφνικά αρχίζεις και τρέχεις προς το αυτοκίνητο σου.
Σε αφήνω να φτάσεις ή όχι;

Με αυτά προσπαθώ να σου δώσω το σκεπτικό μου για κάποιες αρχές της αυτοάμυνας ανεξάρτητα από το νομικό καθεστώς ή τις συνέπειες μετά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69761
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Σεπ 2021, 21:00

Γιάννης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 20:53
Όλα τα άλλα που γράφεις είναι φληναφήματα ανάξια σχολιασμού - σου εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να τα χρησιμοποιήσεις ως επιχειρήματα προς υπεράσπισή σου σε δικαστήριο οποιασδήποτε πολιτισμένης χώρας.
Δεν σκοπεύω να τα χρησιμοποιήσω ως επιχειρήματα. Ξέρω πολύ καλά το δικονομικό σκεπτικό και αν γίνει η στραβή θα προσπαθήσω να το φέρω στα μέτρα μου, με τις πολιτισμένες παπαριές που γουστάρουν. Ούτως ή άλλως, για τη δικαιοσύνη μετράνε πάντα πολύ περισσότερο τα δικαιώματα του θύτη, παρά του θύματος. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γιάννης

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 22 Σεπ 2021, 21:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Σεπ 2021, 21:00
Γιάννης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 20:53
Όλα τα άλλα που γράφεις είναι φληναφήματα ανάξια σχολιασμού - σου εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να τα χρησιμοποιήσεις ως επιχειρήματα προς υπεράσπισή σου σε δικαστήριο οποιασδήποτε πολιτισμένης χώρας.
Δεν σκοπεύω να τα χρησιμοποιήσω ως επιχειρήματα. Ξέρω πολύ καλά το δικονομικό σκεπτικό και αν γίνει η στραβή θα προσπαθήσω να το φέρω στα μέτρα μου, με τις πολιτισμένες παπαριές που γουστάρουν. Ούτως ή άλλως, για τη δικαιοσύνη μετράνε πάντα πολύ περισσότερο τα δικαιώματα του θύτη, παρά του θύματος. :lol:
ok karen


Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12756
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 22 Σεπ 2021, 21:34

nostromos έγραψε:
22 Σεπ 2021, 20:36
εδω να σημειωσουμε οτι το θυμα δεχθηκε τη βολη πισωπλατα γιατι ειχε δει την καραμπινα και ετρεχε να γλυτωσει ... χωρις αυτη το πιθανοτερο ηταν να εχουμε την εξης εξελιξη

Από τα σχόλια


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23398
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Σεπ 2021, 21:36

αυτη η Κατερινα πουλαει παραμυθι ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 22 Σεπ 2021, 21:40

Otto Weininger έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:01
Beria έγραψε:
22 Σεπ 2021, 15:48
Στο μεταξύ γράφετε ότι καταδικάστηκε επειδή προστάτευσε το σπίτι του, ενώ καταδικάστηκε επειδή τον πυροβόλησε πισώπλατα ενώ έφευγε.
Σαχλαμαρηδες
Εν προκειμένω και αυτό αυτοάμυνα είναι.
Για να προλάβει την επόμενη εισβολή του γιούφτου!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Σεπ 2021, 21:44

Nandros έγραψε:
22 Σεπ 2021, 21:40
Otto Weininger έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:01
Beria έγραψε:
22 Σεπ 2021, 15:48
Στο μεταξύ γράφετε ότι καταδικάστηκε επειδή προστάτευσε το σπίτι του, ενώ καταδικάστηκε επειδή τον πυροβόλησε πισώπλατα ενώ έφευγε.
Σαχλαμαρηδες
Εν προκειμένω και αυτό αυτοάμυνα είναι.
Για να προλάβει την επόμενη εισβολή του γιούφτου!
.
Πάνω κάτω ναι, αυτό είναι το σκεπτικό.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23398
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Σεπ 2021, 21:48

να σου κατσει καμια συμμορια γυφτων με κουκουλες και παλουκια νυχτιατικα σε κανενα απομονωμενο σπιτι και θα σκεφτεις να τους την αναψεις ...? πλακα κανουμε τωρα ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Σεπ 2021, 22:12

Υδράργυρος έγραψε:
22 Σεπ 2021, 13:42
Χαοτικός έγραψε:
22 Σεπ 2021, 02:14
Να σου την πέσει τώρα το μουνόπανο με μαχαίρι ή και πιστόλι, να κοιμούνται τα παιδιά μέσα και να σκέφτεσαι αν θα τον γαμήσεις μην πας φυλακή. Ρε δεν γαμιέστε;
Τύπε δεν τον σκότωσε σε άμυνα. Ο γύφτος μόλις τον είδε έτρεξε να φύγει και αυτός τον σκότωσε πισώπλατα ενώ έτρεχε. Δεν υπήρχε συμπλοκή. Και λίγα έφαγε
Κακώς καταδικάστηκε. να μην πήγαινε ο γύφτος σπίτι του. Τον έφερε σε τέτοια ψυχική κατάσταση και αντέδρασε έτσι. Και είχε γίνει συμπλοκή
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Προσαγωγές για τον θάνατο του 18χρονου στην Πιπερίτσα – «Θα γίνει μακελειό, θα πάρουμε το αίμα μας πίσω»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Σεπ 2021, 22:19

nostromos έγραψε:
22 Σεπ 2021, 21:48
να σου κατσει καμια συμμορια γυφτων με κουκουλες και παλουκια νυχτιατικα σε κανενα απομονωμενο σπιτι και θα σκεφτεις να τους την αναψεις ...? πλακα κανουμε τωρα ...?
Γι'αυτό είναι ωραίο το Τέξας
Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών