Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13498
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Ιουν 2021, 10:34

Το πρόβλημα είναι η γραμματική διατύπωση του νόμου: άλλο έντιμος, άλλο σύννομος.
Το πρώτο αφήνει περιθώρια υποκειμενικής κρίσης στον δικαστή, το δεύτερο όχι

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιουν 2021, 10:50

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:21
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:14
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:12

Αυτός είναι ο νόμος. Δυστυχώς.
Κατά περίπτωση και κατ' εξαίρεση ο νόμος.

Αν δεν μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε πως το παιδί πρέπει να απομακρυνθεί από τον πατέρα του όσο περισσότερο γίνεται φοβάμαι πως θα ξαναζήσουμε σαν κοινωνία την δολοφονία της Καρολάιν.
Το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου δεν λαμβάνεται υπόψη κατά περίπτωση, ούτε κατά την κρίση των δικαστών. Ο ΑΠ έχει νομολογήσει ότι ισχύουν αντικειμενικά κριτήρια: έχει - δεν έχει ποινικό μητρώο, αλλά ακόμα και στην περίπτωση που έχει, σε τι παραβάσεις του νόμου αφορά.
Εξ' όσων διαβάζω, ο Μπάμπης δεν έχει ποινικό μητρώο, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο το δικαστήριο να μην του αναγνωρίσει τουλάχιστον αυτό το ελαφρυντικό. Αν συμβεί έτσι, ακόμα κι αν τού ρίξει τις μάξιμουμ ποινές για όλα τα κακουργήματα και τα πλημμελήματα που διέπραξε, νομίζω ότι θα φάει συνολικά καμιά 15 χρόνια κατά συγχώνευση, που θα πει, πρακτικά σε 7 χρόνια μάξιμουμ θα είναι έξω και φυσικά θα διεκδικήσει την επιμέλεια της κόρης του.
Μα είναι κοινωνιοπαθής ο Babis. Αν δεν το βλέπουν αυτό οι δικαστές, το βλέπουν οι ψυχίατροι και ψυχολόγοι. Δεν γίνεται να τον αφήσουν να την γλυτώσει και να πάρει το παιδί, που εδώ που τα λέμε, αν πάρουν την επιμέλεια οι γονείς του, είναι σαν να την πήρε αυτός.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13498
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Ιουν 2021, 10:58

Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:50
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:21
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:14


Κατά περίπτωση και κατ' εξαίρεση ο νόμος.

Αν δεν μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε πως το παιδί πρέπει να απομακρυνθεί από τον πατέρα του όσο περισσότερο γίνεται φοβάμαι πως θα ξαναζήσουμε σαν κοινωνία την δολοφονία της Καρολάιν.
Το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου δεν λαμβάνεται υπόψη κατά περίπτωση, ούτε κατά την κρίση των δικαστών. Ο ΑΠ έχει νομολογήσει ότι ισχύουν αντικειμενικά κριτήρια: έχει - δεν έχει ποινικό μητρώο, αλλά ακόμα και στην περίπτωση που έχει, σε τι παραβάσεις του νόμου αφορά.
Εξ' όσων διαβάζω, ο Μπάμπης δεν έχει ποινικό μητρώο, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο το δικαστήριο να μην του αναγνωρίσει τουλάχιστον αυτό το ελαφρυντικό. Αν συμβεί έτσι, ακόμα κι αν τού ρίξει τις μάξιμουμ ποινές για όλα τα κακουργήματα και τα πλημμελήματα που διέπραξε, νομίζω ότι θα φάει συνολικά καμιά 15 χρόνια κατά συγχώνευση, που θα πει, πρακτικά σε 7 χρόνια μάξιμουμ θα είναι έξω και φυσικά θα διεκδικήσει την επιμέλεια της κόρης του.
Μα είναι κοινωνιοπαθής ο Babis. Αν δεν το βλέπουν αυτό οι δικαστές, το βλέπουν οι ψυχίατροι και ψυχολόγοι. Δεν γίνεται να τον αφήσουν να την γλυτώσει και να πάρει το παιδί, που εδώ που τα λέμε, αν πάρουν την επιμέλεια οι γονείς του, είναι σαν να την πήρε αυτός.
Το ξέρεις, φαντάζομαι, ότι ο Μπάμπης αρνήθηκε ψυχιατρική αξιολόγηση. Που θα πει, για το ποινικό δεν μπορεί να ληφθεί υπόψη, ούτε έχει κάποιον λόγο το δικαστήριο να διατάξει ακούσια ψυχιατρική εξέταση.
Αργότερα, για το θέμα να αναλάβει ενδεχομένως την επιμέλεια της κόρης του ο ίδιος, ναι. Αλλά κάποιος θα πρέπει να το αιτηθεί, όταν έρθει η ώρα, η πεθερά του φαντάζομαι. Εν τούτοις, οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι -γιατί ο καθένας θα διορίσει δικό του εμπειρογνώμονα- είναι κάτι σαν τους νομικούς συμβούλους: ό,τι πληρώσει ο πελάτης, τέτοια πραγματογνωμοσύνη βγάζουν. :lol:
Γελάω, αλλά είναι για κλάματα η υπόθεση.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιουν 2021, 12:42

Ναύτης έγραψε:
21 Ιουν 2021, 01:05
Εν τω μεταξύ, ο Μπάμπης μάλλον θα ισχυριστεί ότι σκότωσε την Καρολάιν από...
αγάπη!Show
«Η Καρολάιν κοιμόταν. Για να μην την τρομάξω, ξάπλωσα δίπλα της και την πήρα αγκαλιά. Η Καρολάιν ήταν μπρούμυτα στο κρεββάτι και η δεξιά πλευρά του προσώπου της ακουμπούσε στο μαξιλάρι. Εγώ της είπα: Να πάρω τη μικρή και να ανεβούμε επάνω; Και αυτή μου απάντησε: όχι μην φέρεις τη μικρή, δεν σας θέλω, και ξεκίνησε να τινάζει το σώμα της για να φύγει από την αγκαλιά μου. Εγώ συνέχιζα να την κρατάω σφικτά στην αγκαλιά μου και της έλεγα ότι πρέπει η μικρή να ανέβει πάνω να κοιμηθεί. Συνέχιζε να τινάζεται και εγώ την κρατούσα όλο και πιο σφιχτά γιατί ήθελα να την κάνω να με ακούσει και να την πείσω να κοιμηθούμε και οι 3 μαζί. Κάποια στιγμή όπως τιναζόταν το πρόσωπό σας στο μαξιλάρι, εννοώ δηλαδή το στόμα της και η μύτη της ακουμπούσαν στο μαξιλάρι, εγώ συνέχιζα να την κρατάω στην αγκαλιά μου μέχρι που σταμάτησε να κουνιέται. Όλο αυτό κράτησε γύρω στα 5 λεπτά από την ώρα που την αγκάλιασα μέχρι την ώρα που σταμάτησε να κουνιέται. Τα έχασα. Προσπάθησα να την ξυπνήσω, την κούναγα αλλά ήταν μάταιο. Τότε συνειδητοποίησα τι είχε συμβεί».
Βασανιζόταν, μάλιστα, επί 38 ημέρες, να λέει ψέμματα, επειδή ήθελε να σκεφτεί τι θ' απογίνει το παιδί του.
Τι καλό παιδί που είναι, τελικά, αυτός ο Μπάμπης. Να δείτε που τον έχουμε παρεξηγήσει.
δηλαδη σαν να λεει κατα λαθος την επνιξε.

πρεπει να πω οτι στ αληθεια δε μου μοιαζει για τοσο απαλπιστικα μαλακας ωστε να το πει αυτο. πρεπει να τον εχει συμβουλεψει δικηγορος, μονο αυτοι λενε τετοιες επικες μαλακιες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιουν 2021, 13:13

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:33
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:30
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:28
Ο έτερος συνήγορος, Α. Παπαϊωαννίδης, δήλωσε μεταξύ άλλων σήμερα το πρωί: "επιθυμία του εντολέως μου είναι το καλύτερο για το παιδί. Οι οικογένειες να είναι ενωμένες και όπου αυτός μπορεί να βοηθήσει, θα το κάνει".*

*μτφ: με την πρώτη άδεια που θα πάρει, ο Μπάμπης θα δολοφονήσει και τα πεθερικά του, ώστε να ξεκαθαρίσει και το θέμα της επιμέλειας. :lol:
Το καλύτερο που μπορεί να γίνει για το παιδί είναι να δοθεί για υιοθεσία και να χαθούν τα ίχνη του. Να μεγαλώσει χωρίς να γνωρίζει την ιστορία της οικογένειάς του.
Δεν έχω γνώμη γι' αυτό, φαντάζομαι θα πουν οι παιδοψυχολόγοι.
Νομίζω, πάντως, ότι δεν είναι εύκολο να γίνει αυτό που γράφεις, όταν υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες και κριθούν ικανοί να αναλάβουν την επιμέλεια.
ιδανικα θα υπαρχουν θειοι του παιδιου, που θα μπορουν να το μεγαλωσουν σαν δικο τυος, χωρις να μαθει ποτε ποιοι ειναι οι πραγματικοι του γονεις.
οι παππουδες δεν μου μοιαζουν καλη λυση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιουν 2021, 13:17

Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:41


Θες να πεις πως δεν έχεις το μυαλό να σκεφτείς πως ακόμη κι αν σου κάθεται η καθ' όλα νόμιμη ανήλικη εσύ θα προτιμήσεις την ενήλικη έτσι για σπάσιμο; Οκ.
το θεμα δεν ειναι τι θα κανω εγω. εγω ειμαι μια μοναδα, και μπορει να εχω τις οποιες προτιμησεις, σε μικρες η μεγαλες.

το θεμα ειναι πως αντιμετωπιζω αυτους που τα κανουν. κι αν δεν εχω παραπανω γνωσεις, πρεπει να το κανω συμφωνα με τα οσα λεει η επιστημη και οι νομοθετες.
δεν πρεπει να λεω σε ταδε ηλικια καλως, σε δεινα κακως, γιατι ετσι λεω εγω. ποιος ειμαι εγω για να λεω;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2021, 13:21

Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:13
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:33
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:30


Το καλύτερο που μπορεί να γίνει για το παιδί είναι να δοθεί για υιοθεσία και να χαθούν τα ίχνη του. Να μεγαλώσει χωρίς να γνωρίζει την ιστορία της οικογένειάς του.
Δεν έχω γνώμη γι' αυτό, φαντάζομαι θα πουν οι παιδοψυχολόγοι.
Νομίζω, πάντως, ότι δεν είναι εύκολο να γίνει αυτό που γράφεις, όταν υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες και κριθούν ικανοί να αναλάβουν την επιμέλεια.
ιδανικα θα υπαρχουν θειοι του παιδιου, που θα μπορουν να το μεγαλωσουν σαν δικο τυος, χωρις να μαθει ποτε ποιοι ειναι οι πραγματικοι του γονεις.
οι παππουδες δεν μου μοιαζουν καλη λυση.
Υπάρχει θείος της μικρής και είναι ο αδελφός του δολοφόνου. Γιατί είναι ιδανική περίπτωση;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιουν 2021, 14:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:21
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:13
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:33

Δεν έχω γνώμη γι' αυτό, φαντάζομαι θα πουν οι παιδοψυχολόγοι.
Νομίζω, πάντως, ότι δεν είναι εύκολο να γίνει αυτό που γράφεις, όταν υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες και κριθούν ικανοί να αναλάβουν την επιμέλεια.
ιδανικα θα υπαρχουν θειοι του παιδιου, που θα μπορουν να το μεγαλωσουν σαν δικο τυος, χωρις να μαθει ποτε ποιοι ειναι οι πραγματικοι του γονεις.
οι παππουδες δεν μου μοιαζουν καλη λυση.
Υπάρχει θείος της μικρής και είναι ο αδελφός του δολοφόνου. Γιατί είναι ιδανική περίπτωση;
Αδερφός του δολοφόνου δεν είναι καλή περίπτωση. Αδερφός ή αδερφή της νεκρής είναι καλή περίπτωση γιατί κάποια στιγμή οι παππούδες και οι γιαγιάδες πσραμεγαλώνουν και δεν μπορούν να φροντίσουν ένα παιδί στο μεγάλωμά του.

Καλύτερα να μεγαλώσει στις Φιλιππίνες πάντως παρά εδώ. Νομίζω από κει ήταν η συχωρεμένη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2021, 15:03

το παιδι δεν μπορει να μεγαλωσει στο οικογενειακο περιβαλλον του δραστη ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιουν 2021, 15:08

nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2021, 15:03
το παιδι δεν μπορει να μεγαλωσει στο οικογενειακο περιβαλλον του δραστη ...
Μπορεί. Το θέμα είναι αν είναι σωστό.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2021, 15:11

Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 15:08
nostromos έγραψε:
22 Ιουν 2021, 15:03
το παιδι δεν μπορει να μεγαλωσει στο οικογενειακο περιβαλλον του δραστη ...
Μπορεί. Το θέμα είναι αν είναι σωστό.
ο αλλος ακομη δεν μπηκε φυλακη και σκεφτεται την ανατροφη του κοριτσιου ... απο τωρα σχεδιαζει τις μαλακιες που θα πει για το θυμα-μητερα για να καλυψει ηθικα την πραξη του ...αδερφια και γονεις τον εχουνε ηδη συγχωρεσει οτι και να λενε στα καναλια ... δεν ειναι σωστο για κανενα λογο να παει στο περιβαλλον του δραστη εφοσων υπαρχει εναλλακτικη ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Ιουν 2021, 15:13

Ο Πατέρας της Καρολάιν ενδιαφέρεται για να πάρει για την μικρή στην Αγγλία.
the end

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7066
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 22 Ιουν 2021, 15:18

Το phorum αφού έλυσε την υπόθεση, δίκασε και τον δολοφόνο, τώρα αποφασίζει και για την επιμέλεια του παιδιού.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2021, 15:20

Parrot έγραψε:
22 Ιουν 2021, 15:18
Το phorum αφού έλυσε την υπόθεση, δίκασε και τον δολοφόνο, τώρα αποφασίζει και για την επιμέλεια του παιδιού.
να εισαι σιγουρος οτι το δικαστηριο επηρεαζεται απο την κοινη γνωμη ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιουν 2021, 15:31

Πάνας έγραψε:
22 Ιουν 2021, 15:13
Ο Πατέρας της Καρολάιν ενδιαφέρεται για να πάρει για την μικρή στην Αγγλία.
Καλύτερο αυτό.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών