Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Ιουν 2021, 11:35

Nostalgia έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:29
ST48410 έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:24
Nostalgia έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:01
Εαν τραβαγε οσα τραβαγε οπως προσπαθεις να μας παρουσιασεις και συνεχιζε να μενει σε αυτη την σχεση τοτε μιλαμε για προβληματικο ανθρωπο. Η αγαπη δεν αρκει για να μεινει καποιος σε μια προβληματικη σχεση, οι λογοι παντα ειναι αλλοι που σε "κρατουν", η αγαπη απλα ειναι η δικαιολογια.
Ανεξάρτητα με την συγκεκριμένη υπόθεση για την οποία υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε (πχ αν είναι γνήσιο το ημερολόγιο και τι άλλο μπορεί να γράφει μέσα), την παραπάνω τοποθέτηση την είδα και από άλλους χρήστες και μου κάνει εντύπωση.

Αν πάθει ο/η σύντροφός σας κατάθλιψη και παρουσιάσει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά θα αναζητήσετε αμέσως δικηγόρο; Δεν θα το παλέψετε για κάποιο σεβαστό διάστημα να δείτε αν μπορεί με την βοήθεια ειδικού να ξεπεραστεί το πρόβλημα και να επανέλθετε σε μια πιο φυσιολογική κανονικότητα; Ιδίως όταν υπάρχει και μικρό παιδί. Δηλαδή το ότι κάποιος παραμένει σε μια σχέση όπου ο άλλος αντιμετωπίζει επιλόχειο κατάθλιψη σημαίνει αυτομάτως για εσάς ότι είναι προβληματικός;
Εαν δεν μπορουσε αλλο ας εφευγε, οχι να την σκοτωσει, αυτο λεμε, εαν εφθασε στα ορια του μπορουσε να φυγει.
Όχι δε λέω αυτό. Προφανώς δεν δικαιολογείται ο φόνος και δεν μιλάω καν για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτή η διατύπωση με προβληματίζει "Εαν τραβαγε οσα τραβαγε οπως προσπαθεις να μας παρουσιασεις και συνεχιζε να μενει σε αυτη την σχεση τοτε μιλαμε για προβληματικο ανθρωπο."

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29830
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 20 Ιουν 2021, 11:37

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:22
Otto Weininger έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:13
Στο "εν βρασμώ" παίζει ρόλο και το πώς έγινε το κακό.
Εμένα η ένσταση μου δεν είναι στο "εν βρασμώ". Προφανώς και υπάρχει εν βρασμώ. Έγκλημα που δε το έχει προμελετήσει αλλά το έκανες πάνω σε ειδικές συνθήκες που σου δημιούργησαν φόρτιση.

Το θέμα μου εμένα είναι με την ποινή. 15 χρόνια max σημαίνει ότι με μεροκάματα στη φυλακή είσαι έξω στα έξι. Είτε σκότωσες τον πατέρα τη στιγμή που βάραγε για 1000η φορά τη μάνα σου είτε σκότωσες το γείτονα γιατί σου έβρεξε το αυτοκίνητο με το λάστιχο. Έχω σοβαρή ένσταση στο ότι το "εν βρασμώ" πρέπει να είναι πάντοτε ελαφρυντικό.
Αφενός δεν είναι πάντα ελαφρυντικό, αφετέρου δεν μετράει πάντα το ίδιο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 20 Ιουν 2021, 11:41

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:34
talaipwros έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:25
Δεν υπάρχει κατι αντίστοιχο στο Ελληνικό δίκαιο;
Θα προτιμούσα να το απαντήσει ένας δικηγόρος αυτό. Εγώ έχω διαβάσει το παρακάτω. Εσύ τι καταλαβαίνεις από το παρακάτω; Εμένα μου φαίνεται ότι αν καταφέρεις να κερδίσει το "ήμουν εκτός εαυτού, δεν ήξερα τι έκανα αυτά τα 5 λεπτά" πληρείς τις παρακάτω προϋποθέσεις ανεξαρτήτως συγκεκριμένου εγκλήματος:

Ο βρασμός ψυχής ή ορθότερα βρασμός ψυχικής ορμής αποτελεί νομικό όρο με τον οποίο χαρακτηρίζεται κυρίως ο αποκλεισμός της σκέψης που οφείλεται σε αιφνίδια υπερδιέγερση συναισθήματος. Ο βρασμός ψυχικής ορμής χρησιμοποιείται από τον νομοθέτη μόνο στο έγκλημα της ανθρωποκτονίας και η ύπαρξή του θεμελιώνει προνομιούχο έγκλημα. Έγκλημα, δηλαδή, που τιμωρείται ελαφρύτερα σε σχέση με το βασικό έγκλημα.

Συγκεκριμένα, ενώ η ανθρωποκτονία από πρόθεση τιμωρείται με ισόβια κάθειρξη, η ανθρωποκτονία από πρόθεση σε βρασμό ψυχικής ορμής τιμωρείται με πρόσκαιρη κάθειρξη (5-20 χρόνια) - σσ. προφανώς είναι παλαιότερο της αλλαγής του ΠΚ - . Ο «βρασμός ψυχικής ορμής» θα πρέπει να συντρέχει και κατά την απόφαση για την τέλεση του εγκλήματος και κατά τη στιγμή της τέλεσης. Αν ο δράστης αποφασίσει σε βρασμό ψυχικής ορμής να σκοτώσει κάποιον, όταν τον σκοτώνει όμως είναι ψύχραιμος, τότε δεν τελεί σε βρασμό ψυχικής ορμής.

Βρασμός ψυχικής ορμής δεν είναι ο εκνευρισμός του δράστη και δε συντρέχει στις περιπτώσεις απλής προσβολής του εγωισμού. Θα πρέπει να έχει αποκλειστεί η σκέψη, ο δράστης δηλαδή να μην είναι σε θέση να σταθμίσει τα αίτια που τον κινούν στην τέλεση της πράξης και τα αίτια που τον συγκρατούν από την τέλεση της πράξης. Ο βρασμός ψυχικής ορμής αποκλείεται σε κάθε προμελετημένη ανθρωποκτονία.

Με βαση αυτό
Βρασμός ψυχικής ορμής δεν είναι ο εκνευρισμός του δράστη και δε συντρέχει στις περιπτώσεις απλής προσβολής του εγωισμού. Θα πρέπει να έχει αποκλειστεί η σκέψη, ο δράστης δηλαδή να μην είναι σε θέση να σταθμίσει τα αίτια που τον κινούν στην τέλεση της πράξης και τα αίτια που τον συγκρατούν από την τέλεση της πράξης. Ο βρασμός ψυχικής ορμής αποκλείεται σε κάθε προμελετημένη ανθρωποκτονία.
Δεν υπαρχει ζήτημα

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9984
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 20 Ιουν 2021, 11:41

ST48410 έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:35
Nostalgia έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:29
ST48410 έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:24


Ανεξάρτητα με την συγκεκριμένη υπόθεση για την οποία υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε (πχ αν είναι γνήσιο το ημερολόγιο και τι άλλο μπορεί να γράφει μέσα), την παραπάνω τοποθέτηση την είδα και από άλλους χρήστες και μου κάνει εντύπωση.

Αν πάθει ο/η σύντροφός σας κατάθλιψη και παρουσιάσει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά θα αναζητήσετε αμέσως δικηγόρο; Δεν θα το παλέψετε για κάποιο σεβαστό διάστημα να δείτε αν μπορεί με την βοήθεια ειδικού να ξεπεραστεί το πρόβλημα και να επανέλθετε σε μια πιο φυσιολογική κανονικότητα; Ιδίως όταν υπάρχει και μικρό παιδί. Δηλαδή το ότι κάποιος παραμένει σε μια σχέση όπου ο άλλος αντιμετωπίζει επιλόχειο κατάθλιψη σημαίνει αυτομάτως για εσάς ότι είναι προβληματικός;
Εαν δεν μπορουσε αλλο ας εφευγε, οχι να την σκοτωσει, αυτο λεμε, εαν εφθασε στα ορια του μπορουσε να φυγει.
Όχι δε λέω αυτό. Προφανώς δεν δικαιολογείται ο φόνος και δεν μιλάω καν για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτή η διατύπωση με προβληματίζει "Εαν τραβαγε οσα τραβαγε οπως προσπαθεις να μας παρουσιασεις και συνεχιζε να μενει σε αυτη την σχεση τοτε μιλαμε για προβληματικο ανθρωπο."
Εξ αρχής η σχέση ήταν προβληματική, λόγω της μικρής ηλικίας της γυναίκας και της μεγάλης διαφοράς ηλικίας μεταξύ τους.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 20 Ιουν 2021, 11:42

Άπαξ και απέδειξαν ότι έβγαλε τις καρτες των καμερών πριν την φάει, πάει το εν βρασμώ , ξεχαστε το.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Ιουν 2021, 11:45

vagabondo έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:41
Εξ αρχής η σχέση ήταν προβληματική, λόγω της μικρής ηλικίας της γυναίκας
Συμφωνώ σε αυτό. Διαφωνώ πως το ότι δεν την παράτησε αν και εφόσον η κοπέλα έπαθε κατάθλιψη μετά τη γέννα, δείχνει αυτό από μόνο του ως στοιχείο, προβληματικό άνθρωπο.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13472
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 20 Ιουν 2021, 11:45

Υπάρχει ο ισχυρισμός τού πρότερου σύννομου βίου, ελαφρυντικό το οποίο πολύ δύσκολα το δικαστήριο θα μπορέσει να απορρίψει, ειδικά μετά την πρόσφατη νομολογία του ΑΠ.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Ιουν 2021, 11:47

Cecily Anne έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:42
Άπαξ και απέδειξαν ότι έβγαλε τις καρτες των καμερών πριν την φάει, πάει το εν βρασμώ , ξεχαστε το.
:+1:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Ιουν 2021, 11:49

Cecily Anne έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:42
Άπαξ και απέδειξαν ότι έβγαλε τις καρτες των καμερών πριν την φάει, πάει το εν βρασμώ , ξεχαστε το.
όχι μόνο πάει το εν βρασμώ, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι και η βάση ότι η δολοφονία δεν έγινε λόγω προβλημάτων στη σχέση τους αλλά είχε κάποιο άλλο κίνητρο
δεν κάνεις φόνο εκ προμελέτης - δεν καταστρώνεις όλο αυτό το σχέδιο επειδή τσακώθηκες μερικές φορές με τη γυναίκα σου, τέτοιου είδους φόνοι όντως γίνονται εν βρασμώ πάνω σε τσακωμό
πιστεύω πως ο τύπος για κάποιο λόγο ήθελε να τη κάνει να σωπάσει
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70019
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιουν 2021, 11:52

Ναύτης έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:45
Υπάρχει ο ισχυρισμός τού πρότερου σύννομου βίου, ελαφρυντικό το οποίο πολύ δύσκολα το δικαστήριο θα μπορέσει να απορρίψει, ειδικά μετά την πρόσφατη νομολογία του ΑΠ.
Aυτό ισχύει για πολλές δολοφονίες εν ψυχρώ.

Γενικώς, αν τεκμηριωθεί το "εν ψυχρώ" (που έχει τη μεγαλύτερη απαξία ως έγκλημα) αυτά τα ελαφρυντικά δεν είναι κάτι σημαντικό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 20 Ιουν 2021, 11:52

Nostalgia έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:26
Prepon έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:12
Nostalgia έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:01


Ρε αγορινα, δεν μπορω να καταλαβω τι προσπαθεις να μας πεις ανεβαζοντας συνεχεια οτι αυτος ηταν μετρημενος και ηρεμος και αυτη ευεξαπτη και με ξεσπασματα. Εμενα αυτο μου χτυπαει μεγαλυτερο καμπανακι ως προς εκεινον οτι προκειται για ανθρωπο χωρις συναισθηματα που ειναι ικανος για ολα. Εαν τραβαγε οσα τραβαγε οπως προσπαθεις να μας παρουσιασεις και συνεχιζε να μενει σε αυτη την σχεση τοτε μιλαμε για προβληματικο ανθρωπο. Η αγαπη δεν αρκει για να μεινει καποιος σε μια προβληματικη σχεση, οι λογοι παντα ειναι αλλοι που σε "κρατουν", η αγαπη απλα ειναι η δικαιολογια. Μπορει επειδη ενοιωθε σουπερ γαματος τυπος να μην ηθελε να αποδεχτει οτι απο την στιγμη που θα εφευγε η γυναικα του θα γινοταν ενας ακομα "χασομουνης" οπως τοσοι αλλοι. Μπορει ολο αυτο να του χαλαγε το πρεστιζ που ειχε δημιουργησει στο κεφαλι του. Μπορει να μην γουσταρε στην ιδεα οτι κατι που θεωρουσε κτημα του θα το γαμαει αλλος, μπορει 1002 πραγματα να ειχε στο κεφαλι του, παντως νορμαλ δεν ηταν.

Αυτα τα ηρεμα και μετρημενα "ρομποτακια" ειναι συνηθως τα χειροτερα....
Αν ήταν χωρίς συναισθήματα δεν θα την ρωταγε όλη μέρα αν έχει φάει γιατί δε θα νοιάζονταν.
Δεν θα την πήγαινε σε ψυχολόγους.
Ούτε θα έτρεχε αυτός το παιδί στους γιατρούς για να ξαπλαρει η άλλη όλη μέρα.

Γενικά θα ήταν απαθής και θα τα είχε γράψει όλα στ αρχιδια του.

Εδώ δείχνει ότι προσπάθησε πράγματι να βελτιώνει τη σχέση τους.


Κατά τα άλλα δεν προσπαθώ να πω κάτι.

Ό,τι αντιλαμβάνομαι, πχ ήταν καλό παιδί ο Μπάμπης, το λέω. Μπορεί να κάνω και λαθος, χεστηκα. Δεν είμαι Νάρκισσος για να θέλω σώνει και καλά να επιβεβαιωθω και για αυτό να μιλάω πάντα κατόπιν εορτής, σαν τους γνωστούς εδώ μέσα.

Την ανθρώπινη ψυχή - άβυσσο επιχειρώ να ψιλαφησω όπως έκαναν και οι άλλοι σοφοί πριν από εμένα, διαχρονικα
Δηλαδη θες να πεις οτι εγινε εν βρασμω, ενω την σκοτωσε οχι πανω σε ενα καυγα αλλα στον υπνο της μερικες ωρες μετα και τοποθετωντας και το μωρο διπλα στην νεκρη μητερα και καθαριζοντας και τον σκυλο. Ενταξει καλο παιδι ο Μπαμπης απλα ξεφυγε λογω νευρων.
Όχι εν βρασμώ.

Αλλά έγινε με αιτία. Γιατί τον τρελλανε; Γιατί πιθανόν φοβήθηκε ότι μπορεί να κάνει κακό στο παιδι ; Δεν ξέρω.
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13472
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 20 Ιουν 2021, 11:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:52
Ναύτης έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:45
Υπάρχει ο ισχυρισμός τού πρότερου σύννομου βίου, ελαφρυντικό το οποίο πολύ δύσκολα το δικαστήριο θα μπορέσει να απορρίψει, ειδικά μετά την πρόσφατη νομολογία του ΑΠ.
Aυτό ισχύει για πολλές δολοφονίες εν ψυχρώ.

Γενικώς, αν τεκμηριωθεί το "εν ψυχρώ" (που έχει τη μεγαλύτερη απαξία ως έγκλημα) αυτά τα ελαφρυντικά δεν είναι κάτι σημαντικό.
Κι όμως είναι, γιατί σπάει τα ισόβια.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 20 Ιουν 2021, 11:59

ST48410 έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:35
Nostalgia έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:29
ST48410 έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:24


Ανεξάρτητα με την συγκεκριμένη υπόθεση για την οποία υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε (πχ αν είναι γνήσιο το ημερολόγιο και τι άλλο μπορεί να γράφει μέσα), την παραπάνω τοποθέτηση την είδα και από άλλους χρήστες και μου κάνει εντύπωση.

Αν πάθει ο/η σύντροφός σας κατάθλιψη και παρουσιάσει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά θα αναζητήσετε αμέσως δικηγόρο; Δεν θα το παλέψετε για κάποιο σεβαστό διάστημα να δείτε αν μπορεί με την βοήθεια ειδικού να ξεπεραστεί το πρόβλημα και να επανέλθετε σε μια πιο φυσιολογική κανονικότητα; Ιδίως όταν υπάρχει και μικρό παιδί. Δηλαδή το ότι κάποιος παραμένει σε μια σχέση όπου ο άλλος αντιμετωπίζει επιλόχειο κατάθλιψη σημαίνει αυτομάτως για εσάς ότι είναι προβληματικός;
Εαν δεν μπορουσε αλλο ας εφευγε, οχι να την σκοτωσει, αυτο λεμε, εαν εφθασε στα ορια του μπορουσε να φυγει.
Όχι δε λέω αυτό. Προφανώς δεν δικαιολογείται ο φόνος και δεν μιλάω καν για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτή η διατύπωση με προβληματίζει "Εαν τραβαγε οσα τραβαγε οπως προσπαθεις να μας παρουσιασεις και συνεχιζε να μενει σε αυτη την σχεση τοτε μιλαμε για προβληματικο ανθρωπο."
Κοιταξε, αυτο που προσπαθει να παρουσιασει ο Prepon ειναι οτι προκειται για μια σχεση που ο Μπαμπης ετρωγε ξυλο, τον εβριζε, του συμπεριφεροταν πολυ ασχημα κλπ. Οποιος λοιπον μενει σε τετοια σχεση ειναι προβληματικος και ο ιδιος οχι μονη η σχεση. Εσυ εκανες αναφορα σε περιπτωση που καποιος στην σχεση παθαινει καταθλιψη, σε τετοια περιπτωση εαν δεις οτι δεν μπορεις να το λυσεις ζητας βοηθεια απο ειδικο. Οταν ομως φθασεις στο σημειο της βιαιης συμπεριφορας τι κανεις; Περιμενεις ελπιζοντας οτι καποτε θα λυθει; Θελω να πιστευω οτι οταν υπαρχει τοσο σοβαρο προβλημα το καλυτερο για ολους ειναι νοσηλεια σε κλινικη. Προφανως ομως εδω δεν μιλαμε για τετοια περιπτωση.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70019
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιουν 2021, 12:01

vagabondo έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:41

Εξ αρχής η σχέση ήταν προβληματική, λόγω της μικρής ηλικίας της γυναίκας και της μεγάλης διαφοράς ηλικίας μεταξύ τους.
Χειριστικές καταστάσεις μπορούν να υπάρχουν και σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το πρόβλημα δεν ήταν μόνον η μικρή ηλικία της γυναίκας.
Αυτό λειτούργησε συνδυαστικά με το

α) ήταν απομονωμένη από τους ανθρώπους που θεωρητικώς μπορούσαν να τη βοηθήσουν
β) η οικογένεια της ήταν αποστασιοποιημένη από το πρόβλημα της (συνειδητά ή μη)

Με λίγα λόγια, οι σχέσεις της τόσο με οικογένεια όσο και με φίλους, ήταν επιφανειακές.

Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίει το ότι ήταν μικρή αλλά το ότι ήταν μόνη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8050
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 20 Ιουν 2021, 12:02

Nostalgia έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:59
ST48410 έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:35
Nostalgia έγραψε:
20 Ιουν 2021, 11:29


Εαν δεν μπορουσε αλλο ας εφευγε, οχι να την σκοτωσει, αυτο λεμε, εαν εφθασε στα ορια του μπορουσε να φυγει.
Όχι δε λέω αυτό. Προφανώς δεν δικαιολογείται ο φόνος και δεν μιλάω καν για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτή η διατύπωση με προβληματίζει "Εαν τραβαγε οσα τραβαγε οπως προσπαθεις να μας παρουσιασεις και συνεχιζε να μενει σε αυτη την σχεση τοτε μιλαμε για προβληματικο ανθρωπο."
Κοιταξε, αυτο που προσπαθει να παρουσιασει ο Prepon ειναι οτι προκειται για μια σχεση που ο Μπαμπης ετρωγε ξυλο, τον εβριζε, του συμπεριφεροταν πολυ ασχημα κλπ. Οποιος λοιπον μενει σε τετοια σχεση ειναι προβληματικος και ο ιδιος οχι μονη η σχεση. Εσυ εκανες αναφορα σε περιπτωση που καποιος στην σχεση παθαινει καταθλιψη, σε τετοια περιπτωση εαν δεις οτι δεν μπορεις να το λυσεις ζητας βοηθεια απο ειδικο. Οταν ομως φθασεις στο σημειο της βιαιης συμπεριφορας τι κανεις; Περιμενεις ελπιζοντας οτι καποτε θα λυθει; Θελω να πιστευω οτι οταν υπαρχει τοσο σοβαρο προβλημα το καλυτερο για ολους ειναι νοσηλεια σε κλινικη. Προφανως ομως εδω δεν μιλαμε για τετοια περιπτωση.
Ο Prepon θέλει να παρουσιάζεται ως αντισυμβατικός και έχει υιοθετήσει τώρα ένα αφήγημα για να το επιτύχει. Πιθανολογώ πως ούτε που πιστεύει όσα ισχυρίζεται. Τουλάχιστον το ελπίζω να μην τα πιστεύει.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών