Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 03 Ιούλ 2021, 22:00

Belisarius έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 21:35
dtri2020 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 17:15
Σε όλα τα πράγματα υπάρχει ατομική ευθύνη, όσο να μην θέλουμε να το δεχθούμε. Αυτό που σχολιάζει εδώ ο Αρκάς.

Εικόνα

Η κατασταση είναι τελείως παρανοϊκή. Από την μια πολλοί υποστηρίζετε κάτι σαν το παρακάτω:

Εικόνα

Και από την άλλη, όταν σας βρεί το "κακό", γκρινιάζετε πως δεν ήταν εκεί η αστυνομία να σας προστατέψει!

Μεγαλώστε επιτέλους! Δεν είστε πια πιτσιρικάδες!
Η ΝΔ λεει ότι είναι ατομική ευθύνη να προστατευτούμε από τους κλέφτες και τους ληστές; Γιατί αυτό είναι μεγαλύτερη μαλακία από το να κάνουμε ότι κοιμόμαστε του ΣΥΡΙΖΑ. Τουλάχιστον εκείνοι καταλάβαιναν το αδύνατο και το επικίνδυνο του πράγματος. Αν είναι έτσι είναι πράγματι τουλάχιστον επικίνδυνη η κυβέρνηση.
Αλμα νοητικό το συμπέρασμα πως η ΝΔ είναι επικίνδυνη κυβέρνηση.
Που προκύπτει να υποθέσω από τα όσα παραθέτει ο dtr2020 στο παραπάνω ποστ, δηλαδή, από ένα σκίτσο του Αρκά, και από την αντίφαση που δημιουργείται από τη φωτό της γνωστής... και μη εξαιρετεας μαχητικής φρασεολογίας
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Ιούλ 2021, 22:07

George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46
Θύμα «phishing» νεαρή Καλαματιανή -Πώς της πήραν 4000 ευρώ σε δευτερόλεπτα


Την απογοήτευσή της που, ακόμα κι αν άμεσα αντιληφθείς ότι έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης, το ελληνικό τραπεζικό σύστημα δεν μπορεί να σε βοηθήσει, εκφράζει μέσα από το «Θάρρος» μια 30χρονη Καλαματιανή, η οποία μέσα σε δευτερόλεπτα έχασε από το λογαριασμό της 4.000 ευρώ, και παρότι ειδοποίησε την ίδια στιγμή την τράπεζα, η κλοπή δεν απετράπη. Σε αντίθεση, όπως μας μετέφερε, με ευρωπαϊκές τράπεζες, που απάντησαν άμεσα στα αιτήματά της προσπαθώντας να τη βοηθήσουν.


Ένας ακόμα λόγος που γνωστοποιεί την περιπέτειά της, η οποία ακόμα δεν έχει τελειώσει, είναι για να ενημερωθεί ο κόσμος και να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός, καθώς οι κινήσεις των απατεώνων είναι μελετημένες, ώστε τα θύματα να μην έχουν μεγάλα περιθώρια αντίδρασης, ενώ ακόμα και η ίδια που αντέδρασε άμεσα, δεν κατάφερε κάτι.

Με ένα μήνυμα
Η περιπέτειά της ξεκίνησε στις 28 Μαΐου, ημέρα Παρασκευή, αργά το μεσημέρι. Μάλιστα, όπως κατάλαβε αργότερα και μας μετέφερε, η επιλογή της ημέρας και της ώρας δεν είναι τυχαία, καθώς μέχρι το θύμα να αντιδράσει, οι υπηρεσίες και οι τράπεζες έχουν κλείσει.

Την ημέρα εκείνη, λοιπόν, η 30χρονη βρισκόταν στην εργασία της και έλαβε στο κινητό της ένα μήνυμα που αφορούσε τραπεζικό λογαριασμό που διατηρούσε μαζί με την αδελφή της.

Το κακό ξεκίνησε από τη στιγμή που άνοιξε το μήνυμα, καθώς μετά συνειδητοποίησε πως δεν είχε σταλεί από την τράπεζα. Το μήνυμα ανέφερε πως εκείνη τη στιγμή γίνεται παράνομη ενέργεια στο λογαριασμό τους και πρέπει να συνδεθεί σε αυτόν για να την ακυρώσει. Χωρίς να κάνει δεύτερη σκέψη και ζαλισμένη από τη δουλειά, πάτησε το σύνδεσμο και τη μετέφερε σε σελίδα που δεν της άφησε αμφιβολία ότι βρίσκεται σε περιβάλλον της Τράπεζας Πειραιώς.

Κλοπή σε δευτερόλεπτα
Όταν καταχώρησε τους κωδικούς της χρεωστικής της κάρτας που της ζητήθηκαν, της έβγαλε μήνυμα: «Σας ευχαριστούμε που ολοκληρώσατε τη διαδικασία ακύρωσης της συναλλαγής». «Την ίδια στιγμή με μετέφερε σε άλλη σελίδα, προφανώς για να με καθυστερήσουν και να γίνει η μεταφορά των χρημάτων. Επειδή, όμως, ταυτόχρονα είχα μπροστά μου υπολογιστή, ήρθε ενημέρωση ότι έχει γίνει μεταφορά 3.995 ευρώ σε άγνωστο πρόσωπο σε τράπεζα της Ισπανίας. Τότε κατάλαβα τι είχε γίνει. Τηλεφώνησα αμέσως στην τράπεζα, τους είπα τι έγινε και ζήτησα να ακυρώσουν τη συναλλαγή. Μου ακύρωσαν την κάρτα και μου ζήτησαν να κάνω ενυπόγραφη αίτηση ακύρωσης εμβάσματος, για την οποία μάλιστα κατέβαλα και 15 ευρώ. Αμέσως μετά πήγα και κατήγγειλα το συμβάν στην Αστυνομία», τόνισε η 30χρονη.

Τράπεζα στην Ισπανία
Στην Αστυνομία, όπως είπε, κατάλαβε αρχικά ότι θα γινόταν κάποια παρέμβαση μέσω της Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος και της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για να παγώσουν την παράνομη διαδικασία, αλλά τελικά ούτε αυτό μπόρεσε να γίνει.

«Κανείς δεν μπόρεσε να παρέμβει και να κάνει κάτι, παρά το γεγονός ότι ειδοποίησα άμεσα. Ούτε η τράπεζα έχει κάποιο σύστημα να κάνει άμεσα ανάκληση της συναλλαγής ούτε η Αστυνομία να παγώσει τη διαδικασία. Στην τράπεζα, για την αίτηση που κατέθεσα μέσα σε λίγη ώρα από την κλοπή, μου απάντησαν έπειτα από πολλές ημέρες.

Παρά τα επανειλημμένα τηλεφωνήματα δε μου απαντούσαν κι όταν απάντησαν, μου είπαν να μπαίνω να κοιτάω το λογαριασμό μου και από εκεί θα μάθω αν ακυρώθηκε η συναλλαγή. Όταν πια έκανα φασαρία, μου είπαν ότι δεν υπάρχει ακόμα απάντηση στην αίτησή μου, και όταν έπειτα από πολλές ημέρες ήρθε η απάντηση, αυτή έλεγε ότι έγινε ανάληψη των χρημάτων από τράπεζα της Ισπανίας.

Ζήτησα από την Πειραιώς να μου δώσουν όλα τα αποδεικτικά στοιχεία της συναλλαγής και ακόμα δε μου έχουν απαντήσει», υπογράμμισε, για να προσθέσει πως ζήτησε από την τράπεζα να επικοινωνήσει με την τράπεζα της Ισπανίας και της απάντησαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο.

Καμία εξέλιξη
Στη συνέχεια, ανέφερε, επειδή δεν μπορούσε απλώς να περιμένει τι θα γίνει, έψαξε τα στοιχεία της τράπεζας στην Ισπανία και διαπίστωσε πως ανήκει σε πολυεθνική. Πλήρωσε και μετέφρασε την αίτηση ακύρωσης που είχε καταθέσει στην ελληνική τράπεζα και την έστειλε στα κεντρικά της ξένης τράπεζας στην Ελβετία. «Οι ξένες τράπεζες αμέσως ήρθαν σε επαφή μαζί μου και μου απάντησαν ότι μεταβίβασαν την ίδια στιγμή το αίτημά μου στο υποκατάστημα στην Ισπανία. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι από τη δική μου τράπεζα, όταν έβλεπαν τον αριθμό του κινητού μου, δε μου απαντούσαν και η ξένη τράπεζα ανταποκρίθηκε αμέσως», κατέληξε η 30χρονη.

Κλείνοντας σχολίασε ότι όλες αυτές τις μέρες, τουλάχιστον, δύο γνωστοί της έχουν λάβει ίδια μηνύματα, τα οποία παρουσιάζονται σαν να είναι από την Εθνική Τράπεζα και προέτρεψε τον κόσμο να είναι πολύ προσεκτικός.

Πάντως, μέχρι χθες που μιλήσαμε, δεν υπήρχε καμία εξέλιξη στη υπόθεση και, φυσικά, κανείς δεν την έχει ενημερώσει για το τι ακριβώς έγιναν τα χρήματα, αφού μάλλον και από την τράπεζα της Ισπανίας μεταφέρθηκαν ηλεκτρονικά, χωρίς όμως κι αυτό να είναι 100% σίγουρο…
Πηγη: https://www.tharrosnews.gr/2021/07/thym ... terolepta/

Ενταξει αυτη ειναι βλαμμένη που εφαγε το δόλωμα και την πατησε.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο πως το Ελληνικο συστημα δεν σε βοηθάει καθόλου στο προβλημα σου.

Η Οικονομικη Αστυνομια και η Διωξη Ηλ. Εγκληματος πετάνε χαρταετο ενω οι ΕΛ τράπεζες σε γράφουν κυριολεκτικα στα @@ τους και δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα.

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

Υ.Γ. Για την ιστορια καθε μέρα παιρνω τέτοια μαιηλ τουλαχιστον 2 και η πλειοψηφια τους ειναι απο τράπεζες που δεν εχω λογαριασμο.

Χτες πηρε και η μανα μου μαιηλ το οποιο ελεγε "Η καρτα σας εχει παγώσει παρακαλώ πατηστε το συνδεσμο για να κανετε τη διαδικασια αρσης παγωματος"

Αλλα της εκοψε και με πηρε τηλ. πρωτα οποτε της ειπα να το σβήσει και να μην κανει τιποτα.
Δεν ειναι αντιδημοκρατική ασέβεια, να καταφέρεσαι εναντίον του συστήματος που έκλεισε στη φυλακή τη ΧΑ και συνέλλαβε τον Παπά, γεγονός για το οποίο είσαι τόσο πολύ ευτυχής;

Προχθές ήσουν τρισευτυχισμένος που το σύστημα συνέλλαβε αυτόν τον τόσο μεγάλο "κακό". Τί γκρίνιες είναι τώρα αυτές;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 03 Ιούλ 2021, 22:16

Μπαντάς έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 22:00
Belisarius έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 21:35
dtri2020 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 17:15
Σε όλα τα πράγματα υπάρχει ατομική ευθύνη, όσο να μην θέλουμε να το δεχθούμε. Αυτό που σχολιάζει εδώ ο Αρκάς.

Εικόνα

Η κατασταση είναι τελείως παρανοϊκή. Από την μια πολλοί υποστηρίζετε κάτι σαν το παρακάτω:

Εικόνα

Και από την άλλη, όταν σας βρεί το "κακό", γκρινιάζετε πως δεν ήταν εκεί η αστυνομία να σας προστατέψει!

Μεγαλώστε επιτέλους! Δεν είστε πια πιτσιρικάδες!
Η ΝΔ λεει ότι είναι ατομική ευθύνη να προστατευτούμε από τους κλέφτες και τους ληστές; Γιατί αυτό είναι μεγαλύτερη μαλακία από το να κάνουμε ότι κοιμόμαστε του ΣΥΡΙΖΑ. Τουλάχιστον εκείνοι καταλάβαιναν το αδύνατο και το επικίνδυνο του πράγματος. Αν είναι έτσι είναι πράγματι τουλάχιστον επικίνδυνη η κυβέρνηση.
Αλμα νοητικό το συμπέρασμα πως η ΝΔ είναι επικίνδυνη κυβέρνηση.
Που προκύπτει να υποθέσω από τα όσα παραθέτει ο dtr2020 στο παραπάνω ποστ, δηλαδή, από ένα σκίτσο του Αρκά, και από την αντίφαση που δημιουργείται από τη φωτό της γνωστής... και μη εξαιρετεας μαχητικής φρασεολογίας
Έχεις διαβάσει όλα τα πόστ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Belisarius την 03 Ιούλ 2021, 22:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27072
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Ιούλ 2021, 22:17

Golden Age έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 22:07
George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46
Θύμα «phishing» νεαρή Καλαματιανή -Πώς της πήραν 4000 ευρώ σε δευτερόλεπτα


Την απογοήτευσή της που, ακόμα κι αν άμεσα αντιληφθείς ότι έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης, το ελληνικό τραπεζικό σύστημα δεν μπορεί να σε βοηθήσει, εκφράζει μέσα από το «Θάρρος» μια 30χρονη Καλαματιανή, η οποία μέσα σε δευτερόλεπτα έχασε από το λογαριασμό της 4.000 ευρώ, και παρότι ειδοποίησε την ίδια στιγμή την τράπεζα, η κλοπή δεν απετράπη. Σε αντίθεση, όπως μας μετέφερε, με ευρωπαϊκές τράπεζες, που απάντησαν άμεσα στα αιτήματά της προσπαθώντας να τη βοηθήσουν.


Ένας ακόμα λόγος που γνωστοποιεί την περιπέτειά της, η οποία ακόμα δεν έχει τελειώσει, είναι για να ενημερωθεί ο κόσμος και να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός, καθώς οι κινήσεις των απατεώνων είναι μελετημένες, ώστε τα θύματα να μην έχουν μεγάλα περιθώρια αντίδρασης, ενώ ακόμα και η ίδια που αντέδρασε άμεσα, δεν κατάφερε κάτι.

Με ένα μήνυμα
Η περιπέτειά της ξεκίνησε στις 28 Μαΐου, ημέρα Παρασκευή, αργά το μεσημέρι. Μάλιστα, όπως κατάλαβε αργότερα και μας μετέφερε, η επιλογή της ημέρας και της ώρας δεν είναι τυχαία, καθώς μέχρι το θύμα να αντιδράσει, οι υπηρεσίες και οι τράπεζες έχουν κλείσει.

Την ημέρα εκείνη, λοιπόν, η 30χρονη βρισκόταν στην εργασία της και έλαβε στο κινητό της ένα μήνυμα που αφορούσε τραπεζικό λογαριασμό που διατηρούσε μαζί με την αδελφή της.

Το κακό ξεκίνησε από τη στιγμή που άνοιξε το μήνυμα, καθώς μετά συνειδητοποίησε πως δεν είχε σταλεί από την τράπεζα. Το μήνυμα ανέφερε πως εκείνη τη στιγμή γίνεται παράνομη ενέργεια στο λογαριασμό τους και πρέπει να συνδεθεί σε αυτόν για να την ακυρώσει. Χωρίς να κάνει δεύτερη σκέψη και ζαλισμένη από τη δουλειά, πάτησε το σύνδεσμο και τη μετέφερε σε σελίδα που δεν της άφησε αμφιβολία ότι βρίσκεται σε περιβάλλον της Τράπεζας Πειραιώς.

Κλοπή σε δευτερόλεπτα
Όταν καταχώρησε τους κωδικούς της χρεωστικής της κάρτας που της ζητήθηκαν, της έβγαλε μήνυμα: «Σας ευχαριστούμε που ολοκληρώσατε τη διαδικασία ακύρωσης της συναλλαγής». «Την ίδια στιγμή με μετέφερε σε άλλη σελίδα, προφανώς για να με καθυστερήσουν και να γίνει η μεταφορά των χρημάτων. Επειδή, όμως, ταυτόχρονα είχα μπροστά μου υπολογιστή, ήρθε ενημέρωση ότι έχει γίνει μεταφορά 3.995 ευρώ σε άγνωστο πρόσωπο σε τράπεζα της Ισπανίας. Τότε κατάλαβα τι είχε γίνει. Τηλεφώνησα αμέσως στην τράπεζα, τους είπα τι έγινε και ζήτησα να ακυρώσουν τη συναλλαγή. Μου ακύρωσαν την κάρτα και μου ζήτησαν να κάνω ενυπόγραφη αίτηση ακύρωσης εμβάσματος, για την οποία μάλιστα κατέβαλα και 15 ευρώ. Αμέσως μετά πήγα και κατήγγειλα το συμβάν στην Αστυνομία», τόνισε η 30χρονη.

Τράπεζα στην Ισπανία
Στην Αστυνομία, όπως είπε, κατάλαβε αρχικά ότι θα γινόταν κάποια παρέμβαση μέσω της Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος και της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για να παγώσουν την παράνομη διαδικασία, αλλά τελικά ούτε αυτό μπόρεσε να γίνει.

«Κανείς δεν μπόρεσε να παρέμβει και να κάνει κάτι, παρά το γεγονός ότι ειδοποίησα άμεσα. Ούτε η τράπεζα έχει κάποιο σύστημα να κάνει άμεσα ανάκληση της συναλλαγής ούτε η Αστυνομία να παγώσει τη διαδικασία. Στην τράπεζα, για την αίτηση που κατέθεσα μέσα σε λίγη ώρα από την κλοπή, μου απάντησαν έπειτα από πολλές ημέρες.

Παρά τα επανειλημμένα τηλεφωνήματα δε μου απαντούσαν κι όταν απάντησαν, μου είπαν να μπαίνω να κοιτάω το λογαριασμό μου και από εκεί θα μάθω αν ακυρώθηκε η συναλλαγή. Όταν πια έκανα φασαρία, μου είπαν ότι δεν υπάρχει ακόμα απάντηση στην αίτησή μου, και όταν έπειτα από πολλές ημέρες ήρθε η απάντηση, αυτή έλεγε ότι έγινε ανάληψη των χρημάτων από τράπεζα της Ισπανίας.

Ζήτησα από την Πειραιώς να μου δώσουν όλα τα αποδεικτικά στοιχεία της συναλλαγής και ακόμα δε μου έχουν απαντήσει», υπογράμμισε, για να προσθέσει πως ζήτησε από την τράπεζα να επικοινωνήσει με την τράπεζα της Ισπανίας και της απάντησαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο.

Καμία εξέλιξη
Στη συνέχεια, ανέφερε, επειδή δεν μπορούσε απλώς να περιμένει τι θα γίνει, έψαξε τα στοιχεία της τράπεζας στην Ισπανία και διαπίστωσε πως ανήκει σε πολυεθνική. Πλήρωσε και μετέφρασε την αίτηση ακύρωσης που είχε καταθέσει στην ελληνική τράπεζα και την έστειλε στα κεντρικά της ξένης τράπεζας στην Ελβετία. «Οι ξένες τράπεζες αμέσως ήρθαν σε επαφή μαζί μου και μου απάντησαν ότι μεταβίβασαν την ίδια στιγμή το αίτημά μου στο υποκατάστημα στην Ισπανία. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι από τη δική μου τράπεζα, όταν έβλεπαν τον αριθμό του κινητού μου, δε μου απαντούσαν και η ξένη τράπεζα ανταποκρίθηκε αμέσως», κατέληξε η 30χρονη.

Κλείνοντας σχολίασε ότι όλες αυτές τις μέρες, τουλάχιστον, δύο γνωστοί της έχουν λάβει ίδια μηνύματα, τα οποία παρουσιάζονται σαν να είναι από την Εθνική Τράπεζα και προέτρεψε τον κόσμο να είναι πολύ προσεκτικός.

Πάντως, μέχρι χθες που μιλήσαμε, δεν υπήρχε καμία εξέλιξη στη υπόθεση και, φυσικά, κανείς δεν την έχει ενημερώσει για το τι ακριβώς έγιναν τα χρήματα, αφού μάλλον και από την τράπεζα της Ισπανίας μεταφέρθηκαν ηλεκτρονικά, χωρίς όμως κι αυτό να είναι 100% σίγουρο…
Πηγη: https://www.tharrosnews.gr/2021/07/thym ... terolepta/

Ενταξει αυτη ειναι βλαμμένη που εφαγε το δόλωμα και την πατησε.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο πως το Ελληνικο συστημα δεν σε βοηθάει καθόλου στο προβλημα σου.

Η Οικονομικη Αστυνομια και η Διωξη Ηλ. Εγκληματος πετάνε χαρταετο ενω οι ΕΛ τράπεζες σε γράφουν κυριολεκτικα στα @@ τους και δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα.

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

Υ.Γ. Για την ιστορια καθε μέρα παιρνω τέτοια μαιηλ τουλαχιστον 2 και η πλειοψηφια τους ειναι απο τράπεζες που δεν εχω λογαριασμο.

Χτες πηρε και η μανα μου μαιηλ το οποιο ελεγε "Η καρτα σας εχει παγώσει παρακαλώ πατηστε το συνδεσμο για να κανετε τη διαδικασια αρσης παγωματος"

Αλλα της εκοψε και με πηρε τηλ. πρωτα οποτε της ειπα να το σβήσει και να μην κανει τιποτα.
Δεν ειναι αντιδημοκρατική ασέβεια, να καταφέρεσαι εναντίον του συστήματος που έκλεισε στη φυλακή τη ΧΑ και συνέλλαβε τον Παπά, γεγονός για το οποίο είσαι τόσο πολύ ευτυχής;

Προχθές ήσουν τρισευτυχισμένος που το σύστημα συνέλλαβε αυτόν τον τόσο μεγάλο "κακό". Τί γκρίνιες είναι τώρα αυτές;
Πρωτον Αντιδημοκρατικη ασέβεια ειναι η ιδια η υπαρξη της ΧΑ.

Δευτερον οσον αφορα τους ποινικους μαχαιροβγάλτες μαφιοζους μια χαρα κανει τη δουλεια της η Αστυνομια. Βλ. περιπτωση Παπα και Λαγου.

Μας τα χαλαει στις οικονομικες απατες. Εκει θα ηθελα περισσοτερη δουλεια.

Υ.Γ. Επισκεπτηρια στο Δομοκο εχει

Δευτέρα πρωί: 09:30 – 11:30
Τετάρτη απόγευμα: 15:00 – 17:00
Παρασκευή απόγευμα: 15:00 – 17:00

Μη ξεχασεις να πας κανα σωβρακο στον υπαρχηγο σου.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 03 Ιούλ 2021, 22:30

Belisarius έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 22:16
Μπαντάς έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 22:00
Belisarius έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 21:35

Η ΝΔ λεει ότι είναι ατομική ευθύνη να προστατευτούμε από τους κλέφτες και τους ληστές; Γιατί αυτό είναι μεγαλύτερη μαλακία από το να κάνουμε ότι κοιμόμαστε του ΣΥΡΙΖΑ. Τουλάχιστον εκείνοι καταλάβαιναν το αδύνατο και το επικίνδυνο του πράγματος. Αν είναι έτσι είναι πράγματι τουλάχιστον επικίνδυνη η κυβέρνηση.
Αλμα νοητικό το συμπέρασμα πως η ΝΔ είναι επικίνδυνη κυβέρνηση.
Που προκύπτει να υποθέσω από τα όσα παραθέτει ο dtr2020 στο παραπάνω ποστ, δηλαδή, από ένα σκίτσο του Αρκά, και από την αντίφαση που δημιουργείται από τη φωτό της γνωστής... και μη εξαιρετεας μαχητικής φρασεολογίας
Έχεις διαβάσει όλα τα πόστ;
Για να μη σε αδικήσω και προκειμένου να σε παρακολουθήσω σωστά και τίμια, αυτό είχα ξεκινήσει να κάνω μόλις.

Δεν δικαιολογώ πάντως το συμπέρασμα, συνεχίζω να το θεωρώ υπέρβαση.

Πέραν τούτου
Να υπενθυμίσουμε πως με μηνύματα και τηλεοπτικά σποτς (από όσο θυμάμαι), οι τράπεζες με πολύ γρήγορο αυτοματισμό ενημερώνουν τους πολίτες για τυχόν σκαμς.

Επίσης νομίζω πως σε τέτοιες περιπτώσεις αλλαγής εισόδου από άγνωστο μπραουζερ, δεν σου επιτρέπουν την είσοδο.

Εκτός αν είχαμε σφαιρικό χακαρισμα γραμμής και ρούτερ

Θεωρώ την ίδια την είδηση υπερβολική, ίσως και να μην έχει να κάνει καθόλου με την πραγματικότητα.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 04 Ιούλ 2021, 01:04

George_V έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 22:17
Golden Age έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 22:07
George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46


Πηγη: https://www.tharrosnews.gr/2021/07/thym ... terolepta/

Ενταξει αυτη ειναι βλαμμένη που εφαγε το δόλωμα και την πατησε.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο πως το Ελληνικο συστημα δεν σε βοηθάει καθόλου στο προβλημα σου.

Η Οικονομικη Αστυνομια και η Διωξη Ηλ. Εγκληματος πετάνε χαρταετο ενω οι ΕΛ τράπεζες σε γράφουν κυριολεκτικα στα @@ τους και δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα.

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

Υ.Γ. Για την ιστορια καθε μέρα παιρνω τέτοια μαιηλ τουλαχιστον 2 και η πλειοψηφια τους ειναι απο τράπεζες που δεν εχω λογαριασμο.

Χτες πηρε και η μανα μου μαιηλ το οποιο ελεγε "Η καρτα σας εχει παγώσει παρακαλώ πατηστε το συνδεσμο για να κανετε τη διαδικασια αρσης παγωματος"

Αλλα της εκοψε και με πηρε τηλ. πρωτα οποτε της ειπα να το σβήσει και να μην κανει τιποτα.
Δεν ειναι αντιδημοκρατική ασέβεια, να καταφέρεσαι εναντίον του συστήματος που έκλεισε στη φυλακή τη ΧΑ και συνέλλαβε τον Παπά, γεγονός για το οποίο είσαι τόσο πολύ ευτυχής;

Προχθές ήσουν τρισευτυχισμένος που το σύστημα συνέλλαβε αυτόν τον τόσο μεγάλο "κακό". Τί γκρίνιες είναι τώρα αυτές;
Πρωτον Αντιδημοκρατικη ασέβεια ειναι η ιδια η υπαρξη της ΧΑ.

Δευτερον οσον αφορα τους ποινικους μαχαιροβγάλτες μαφιοζους μια χαρα κανει τη δουλεια της η Αστυνομια. Βλ. περιπτωση Παπα και Λαγου.

Μας τα χαλαει στις οικονομικες απατες. Εκει θα ηθελα περισσοτερη δουλεια.

Υ.Γ. Επισκεπτηρια στο Δομοκο εχει

Δευτέρα πρωί: 09:30 – 11:30
Τετάρτη απόγευμα: 15:00 – 17:00
Παρασκευή απόγευμα: 15:00 – 17:00

Μη ξεχασεις να πας κανα σωβρακο στον υπαρχηγο σου.
Πρώτον, τα ίδια λένε διάφοροι δικτάτορες για τους ιδεολογικούς τους αντιπάλους.

Δεύτερον, οι πραγματικοί μαχαιροβγάλτες μαφιόζοι σουλατσάρουν ελεύθεροι χάρη στο αγαπημένο σου τόξο, εξού και τα προβλήματα της εγκληματικότητας που υπάρχουν. Το πως εσύ θέλεις να αποκαλείς τους πολιτικούς αντιπάλους του συστήματος είναι δικό σου θέμα.


Τί να κάνουμε, η ΧΑ δεν έχει σχέση με οικονομικές απάτες. Το ξέρω ότι σας τσούζει αυτό, αλλά ξυδάκι. Για το αγαπημένο σου τόξο πάλι...άστο καλύτερα....

Η ΧΑ είναι το ένα και μοναδικό κόμμα στη Μεταπολίτευση, που ελέγχθηκε εξονυχιστικότατα και μάλιστα δύο φορές από όλους τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του κράτους, αστυνομικούς και δικαστικούς. Και είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ. Πήξε τώρα.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 04 Ιούλ 2021, 01:06

George_V έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 22:17
Golden Age έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 22:07
George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46


Πηγη: https://www.tharrosnews.gr/2021/07/thym ... terolepta/

Ενταξει αυτη ειναι βλαμμένη που εφαγε το δόλωμα και την πατησε.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο πως το Ελληνικο συστημα δεν σε βοηθάει καθόλου στο προβλημα σου.

Η Οικονομικη Αστυνομια και η Διωξη Ηλ. Εγκληματος πετάνε χαρταετο ενω οι ΕΛ τράπεζες σε γράφουν κυριολεκτικα στα @@ τους και δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα.

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

Υ.Γ. Για την ιστορια καθε μέρα παιρνω τέτοια μαιηλ τουλαχιστον 2 και η πλειοψηφια τους ειναι απο τράπεζες που δεν εχω λογαριασμο.

Χτες πηρε και η μανα μου μαιηλ το οποιο ελεγε "Η καρτα σας εχει παγώσει παρακαλώ πατηστε το συνδεσμο για να κανετε τη διαδικασια αρσης παγωματος"

Αλλα της εκοψε και με πηρε τηλ. πρωτα οποτε της ειπα να το σβήσει και να μην κανει τιποτα.
Δεν ειναι αντιδημοκρατική ασέβεια, να καταφέρεσαι εναντίον του συστήματος που έκλεισε στη φυλακή τη ΧΑ και συνέλλαβε τον Παπά, γεγονός για το οποίο είσαι τόσο πολύ ευτυχής;

Προχθές ήσουν τρισευτυχισμένος που το σύστημα συνέλλαβε αυτόν τον τόσο μεγάλο "κακό". Τί γκρίνιες είναι τώρα αυτές;
Πρωτον Αντιδημοκρατικη ασέβεια ειναι η ιδια η υπαρξη της ΧΑ.

Δευτερον οσον αφορα τους ποινικους μαχαιροβγάλτες μαφιοζους μια χαρα κανει τη δουλεια της η Αστυνομια. Βλ. περιπτωση Παπα και Λαγου.

Μας τα χαλαει στις οικονομικες απατες. Εκει θα ηθελα περισσοτερη δουλεια.

Υ.Γ. Επισκεπτηρια στο Δομοκο εχει

Δευτέρα πρωί: 09:30 – 11:30
Τετάρτη απόγευμα: 15:00 – 17:00
Παρασκευή απόγευμα: 15:00 – 17:00

Μη ξεχασεις να πας κανα σωβρακο στον υπαρχηγο σου.


Λογικά θα του πάει η Ουκρανή εθνικιστρια σωβρακα
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Ιούλ 2021, 11:06

Αφου οι τραπεζες στελνουν OTP για καθε συναλλαγη, ή θελουν επιβεβαιωση απο το κινητο, πως στο καλο αυτη εχασε τα χρηματα της;

δλδ και το username και password να ειχαν οι απατεωνες, πως καταφεραν να βαλουν τον προσωρινο κωδικο;

Εκτος και εαν η συγκεκριμενη τραπεζα δεν εχει τετοιο συστημα. Εαν δεν εχει, τοτε πολυ κακως.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2021, 11:32

axilmar έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 11:06
Αφου οι τραπεζες στελνουν OTP για καθε συναλλαγη, ή θελουν επιβεβαιωση απο το κινητο, πως στο καλο αυτη εχασε τα χρηματα της;

δλδ και το username και password να ειχαν οι απατεωνες, πως καταφεραν να βαλουν τον προσωρινο κωδικο;

Εκτος και εαν η συγκεκριμενη τραπεζα δεν εχει τετοιο συστημα. Εαν δεν εχει, τοτε πολυ κακως.
Λογικά μέσα στη φόρμα που της είπαν να βάλει τα στοιχεία της, θα της ζήτησαν και τον προσωρινό κωδικό που θα ήρθε στο κινητό της. Αν πιαστείς μπόσικος κάνεις όλες τις ανοησίες μαζεμένες.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 04 Ιούλ 2021, 11:42

και βέβαια έχει προσωρινο κωδικό που τον λαμβάνεις στο κινητό. είτε πρόκειται να πληρωσεις μια δεη, είτε να μεταφερεις στον γιωργο (έναν τρίτο) χρηματα, είτε να κάνεις ένα έμβασμα. αλλα ειπαμε η κυρία ήταν "ζαλισμένη" από την δουλειά και δεν καταλαβαινε τι έκανε. χρόνο ομως να μπει να χαζευει τα μειλς της ειχε.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2021, 11:46

Naranjita έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 11:42
και βέβαια έχει προσωρινο κωδικό που τον λαμβάνεις στο κινητό. είτε πρόκειται να πληρωσεις μια δεη, είτε να μεταφερεις στον γιωργο (έναν τρίτο) χρηματα, είτε να κάνεις ένα έμβασμα. αλλα ειπαμε η κυρία ήταν "ζαλισμένη" από την δουλειά και δεν καταλαβαινε τι έκανε. χρόνο ομως να μπει να χαζευει τα μειλς της ειχε.
Προφανώς έκανε χαζομάρα κι η ίδια. Δεν τίθεται θέμα. Αλλά υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν από τεχνολογία ούτε τα στοιχειώδη. Ιδίως μεγαλύτερης ηλικίας. Αυτοί πρέπει να προστατευθούν.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 04 Ιούλ 2021, 11:49

ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 11:46
Naranjita έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 11:42
και βέβαια έχει προσωρινο κωδικό που τον λαμβάνεις στο κινητό. είτε πρόκειται να πληρωσεις μια δεη, είτε να μεταφερεις στον γιωργο (έναν τρίτο) χρηματα, είτε να κάνεις ένα έμβασμα. αλλα ειπαμε η κυρία ήταν "ζαλισμένη" από την δουλειά και δεν καταλαβαινε τι έκανε. χρόνο ομως να μπει να χαζευει τα μειλς της ειχε.
Προφανώς έκανε χαζομάρα κι η ίδια. Δεν τίθεται θέμα. Αλλά υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν από τεχνολογία ούτε τα στοιχειώδη. Ιδίως μεγαλύτερης ηλικίας. Αυτοί πρέπει να προστατευθούν.
αυτοι σιγα μην μπουν να διαβαζουν μειλς, λες και ξερουν τι ειναι το μειλ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2021, 11:59

Naranjita έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 11:49
αυτοι σιγα μην μπουν να διαβαζουν μειλς, λες και ξερουν τι ειναι το μειλ.
Δίκιο έχεις. Όμως όπως έγραψα και παραπάνω το κράτος έκανα υποχρεωτική τη χρήση του πλαστικού χρήματος αφού έβαζε αναγκαστικά μισθούς και συντάξεις απευθείας στην τράπεζα.

Γενικώς δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η περίπτωση είναι δύσκολη. Υπάρχει μεταφορά σε λογαριασμό τρίτου. Ε, να βρεθεί αυτός ο τρίτος και να δικαιολογήσει πως βρέθηκαν τα λεφτά εκεί. Και δεν έχει σημασία αν είναι σε άλλη χώρα. Φαντάζομαι πως όλες οι χώρες θα συνεργαζόντουσαν προκειμένου να πιάσουν έναν απατεώνα.

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 04 Ιούλ 2021, 12:48

Belisarius έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 21:35
Η ΝΔ λεει ότι είναι ατομική ευθύνη να προστατευτούμε από τους κλέφτες και τους ληστές; Γιατί αυτό είναι μεγαλύτερη μαλακία από το να κάνουμε ότι κοιμόμαστε του ΣΥΡΙΖΑ. Τουλάχιστον εκείνοι καταλάβαιναν το αδύνατο και το επικίνδυνο του πράγματος. Αν είναι έτσι είναι πράγματι τουλάχιστον επικίνδυνη η κυβέρνηση.
Ας ξαναδούμε την έννοια της ατομικής ευθύνης σε λογικά πλαίσια.

Αρχικά, ας οπτικοποιήσουμε την εικόνα της ανοησίας. Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε έναν ανεύθυνο και ανόητο 17χρονο νεαρό που έχει ανέβει σε μία από τις πολεμίστρες του κάστρου της Ναυπάκτου.

Εικόνα

Γιατί ο νεαρός αυτός είναι ανόητος; Γιατί λίγα δευτερόλεπτα αργότερα θα πηδήξει από την πολεμίστρα και θα φάει τα μούτρα του στο έδαφος αποκάτω της! Από την παρακάτω εικόνα μπορούμε να πάρουμε μια εικόνα για το ύψος στο οποίο βρίσκεται.

Εικόνα

Είναι κάτι περισσότερο από το τετραπλάσιο του ύψους του, κάπου 7,5 μέτρα.

Παρ' όλη την ανευθυνότητα και ανοησία του ο νεαρός θα επιβιώσει. Ωστόσο ενδιαφέρον έχει η αντίδραση του πατέρα του. Ο οποίος, αντί να επικρίνει την ανευθυνότητα και την ανοησία του παιδιού του, προσπάθησε να βρεί άλλες εξηγήσεις για αυτές.
Δεν επικροτώ την δράση του παιδιού μου που πήδηξε από τις πολεμίστρες του κάστρου ΑΛΛΑ

α) Που ήταν οι αρχές;
β) Που ήταν το λιμενικό; Δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί και να εποπτεύει την περιοχή;
γ) Ο δήμος; Που είναι; Τι μέτρα έχει πάρει; Στο λιμάνι γίνονται έργα και η δημοτική αρχή δεν εχει πάρει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας.
δ) Η αστυνομία που ήταν όταν ξέρουμε πως γίνεται συνάθροιση στο λιμάνι μάλιστα εν μέσω κορονοϊού και δεν τηρούνται τα μέτρα προστασίας;


Αυτούς λοιπόν καταδικάζω και όχι το παιδί μου που πήδηξε από ύψος 7,5 μέτρων!
Πολλοί από εσάς, αλλά προφανώς όχι όλοι, καταλαβαίνετε πως ο πατέρας αυτού του 17χρονου είναι εξίσου ανεύθυνος και ανόητος με τον γιό του. Γιατί πιστεύει πως οι κρατικές η άλλες αρχές θα πρέπει να βρίσκονται παντού για να προστατέψουν τον γιό του, τον ίδιο και την οικογένεια του από τις ανοησίες τους.

Είναι ο ίδιος "πατέρας" που όταν ο καιρός είναι αυτός που λέμε "χαλασμός κυρίου" θα πάρει την βάρκα του να πάει για ψάρεμα, η θα πάρει το αυτοκίνητο να πάει βόλτα η θα πάει εκδρομή στο βουνό. Και όταν θα χάσει την ζωή του, οι δικοί του θα χαλάσουν τον κόσμο για την οργάνωση του κράτους.

Και φυσικά είναι ο ίδιος "πατέρας" η "μάνα" που όταν της ζητηθεί, θα βάλει τα στοιχεία του τραπεζικοιύ του λογαριασμού σε μια άγνωστη εφαρμογή! Και μετά θα κλαίγεται που έχασε τα λεφτά του και θα γκρινιάζει για την λειτουργία του κράτους η των άλλων αρχών.

Ας έλθουμε τώρα και στο ερώτημα για την ευθύνη των πολιτικών. Ιστορικά, το κράτος έχει μόνο μία μέθοδο για να σε προστατέψει από τους εγκληματίες, την αστυνομία. Αν λοιπόν θέλεις πραγματική προστασία θα πρέπει να αποδεχθείς την ύπαρξη και την λειτουργία της αστυνομίας. Θα πρέπει δηλαδή να αποδεχθείς πως στην γειτονιά σου θα κυκλοφορούν αστυνομικοί, πως θα σε σταματάνε και θα σε ελέγχουν και ότι άλλο συνεπάγεται αυτό. Και όχι να φωνάζεις "Εξω οι μπάτσοι από τις γειτονιές μας", όπως κάνουν πολλοί.

Αλλά και πάλι η αστυνομία δεν μπορεί να βρίσκεται παντού. Δεν μπορεί να σου κρατάει το χέρι για να μην πηδήξεις από τις πολεμίστρες, να μην βγείς για ψάρεμα όταν γίνεται χαλασμός κυρίου, να μην πας βόλτα με το αυτοκίνητο όταν ρίχνει καρεκλοπόδαρα και φυσικά να μην δίνεις τους κωδικούς του τραπεζικού σου λογαριασμού στον οποιονδήποτε. Σε αυτά πρέπει να δείχνεις υπευθυνότητα και τα σκέφτεσαι μόνος σου.

Αλλά φυσικά πρέπει πρώτα να μεγαλώσεις, να πήξει το μυαλό σου!
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιούλ 2021, 12:52

George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46
Ενταξει αυτη ειναι βλαμμένη που εφαγε το δόλωμα και την πατησε.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο πως το Ελληνικο συστημα δεν σε βοηθάει καθόλου στο προβλημα σου.

Η Οικονομικη Αστυνομια και η Διωξη Ηλ. Εγκληματος πετάνε χαρταετο ενω οι ΕΛ τράπεζες σε γράφουν κυριολεκτικα στα @@ τους και δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα.

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.
Το λέω χρόνια τώρα. Για να ροκανίζουν το χρήμα σου είναι καλές, αν είναι να κάνουν κάτι, πετάνε χαρταετό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών