Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 04 Ιούλ 2021, 14:49

Μπαντάς έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:29
:lol: Σε κάνα δύο τρείς τετραετίες δηλαδή. Μέχρι τότε, θα έχουν απομείνει μόνον οι ανοημονες στη χώρα.
Φυσική επιλογή. Κρυφτείτε.
Θυμίζω απλά ότι το ίδιο μπορούσαν να γράψουν κάποτε και οι συριζαίοι τις πρώτης φοράς.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 04 Ιούλ 2021, 14:54

Belisarius έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:49
Μπαντάς έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:29
:lol: Σε κάνα δύο τρείς τετραετίες δηλαδή. Μέχρι τότε, θα έχουν απομείνει μόνον οι ανοημονες στη χώρα.
Φυσική επιλογή. Κρυφτείτε.
Θυμίζω απλά ότι το ίδιο μπορούσαν να γράψουν κάποτε και οι συριζαίοι τις πρώτης φοράς.
Της συμφοράς

Η κύρια και ουσιαστική διαφορά :lol:
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 04 Ιούλ 2021, 14:55

dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:29
Με συγχωρείς. Φαίνεται πως είμαι πραγματικά ένας πολύ καθυστερημένος ΝΔκράτης που δεν μπορεί να κατανοήσει την ασφάλεια που κρύβεται στα IOU του Γιανη (Βαρουφάκη) η την εξασφάλιση που παρέχει η έφοδος του Λαφαζάνη στο νομισματοκοπείο!

Και έχουμε και επέτειο αύριο!
Δεν ξέρω αν κατανοείς ή όχι "τιτάνες" όπως ο Λαφ και ο Μπαρούφ αλλά καλά το έθεσες.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 04 Ιούλ 2021, 14:58

Belisarius έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:55
dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:29
Με συγχωρείς. Φαίνεται πως είμαι πραγματικά ένας πολύ καθυστερημένος ΝΔκράτης που δεν μπορεί να κατανοήσει την ασφάλεια που κρύβεται στα IOU του Γιανη (Βαρουφάκη) η την εξασφάλιση που παρέχει η έφοδος του Λαφαζάνη στο νομισματοκοπείο!

Και έχουμε και επέτειο αύριο!
Δεν ξέρω αν κατανοείς ή όχι "τιτάνες" όπως ο Λαφ και ο Μπαρούφ αλλά καλά το έθεσες.
:cry

Ουδείς τιτάνας στον τόπο του
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Ιούλ 2021, 15:39

dtri2020 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 20:24
klg έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 17:43
Σωστά, το information security που αδυνάτουν multi-billion dollar τράπεζες να υλοποιήσουν σωστά και ο 17 χρονος που πήδηξε από το κενό. Το ένα και το αυτό.

Αλλά θες αυτοί να μεγαλώσουν.

:str8jack:
Πολύ καλό!

Είμαι σίγουρος πως κάτι τέτοια λες στους φίλους σου στις καφετέριες και είμαι σίγουρος πως θα σε περνάνε για πολύ σπουδαίο.

Εδώ έχουμε ένα απλό, απλούστατο πρόβλημα. Μια ανόητη παρασύρθηκε και "έδωσε" τους κωδικούς πρόσβασης στον τραπεζικό της λογαριασμό σε κάποιους απατεώνες. Και αυτοί, εντελώς αναμενόμενα, της ξαλάφρωσαν τοον λογαριααμό! Κανένα τραπεζικό σύστημα δεν μπορεί να σε προστατέψει από μια τέτοια ανοησία!

Το να "δίνεις" τους κωδικούς του τραπεζικού σου λογαριασμού είναι κάτι ανάλογο σαν να δίνεις σε κάποιον διαρρήκτη τα κλειδιά του σπιτιού σου. Όσο καλές κλειδαριές και να έχει βάλε στις πόρτες και στα παράθυρα ο κλειδαράς που τις εγκατέστησε, από την στιγμή που εσύ ο ίδιος έδωσες τα κλειδιά αχρήστεψες όλες τις δικλείδες ασφάλειας.

Βέβαια, είναι πολλοί εκείνοι που, παρ' όλο που μπορεί οι ίδιοι έδωσαν τα κειδιά στους διαρρήκτες, θα κατηγορήσουν τελικά τον κλειδαρά όταν τους διαρρήξουν το σπίτι.Το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση με τις τράπεζες! Η αλήθεια όμως είναι πως αν με κάποιον τρόπο δώσεις τους κωδικούς σου, τα ήθελες, τα έπαθες!
Green Dragon έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 18:53
Δείξε λίγο έλεος άνθρωπέ μου, καίγονται τα εγκεφαλικά κύτταρά μας με τις ασυναρτησίες που γράφεις.
Δεν επικροτώ την δράση του παιδιού μου που πήδηξε από τις πολεμίστρες του κάστρου αλλά που ήταν οι αρχές; Που ήταν το λιμενικό; Δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί και να εποπτεύει την περιοχή; Ο δήμος; Που είναι; Τι μέτρα έχει πάρει; Στο λιμάνι γίνονται έργα και η δημοτικοί αρχή δεν εχει πάρει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας. Η αστυνομία που ήταν όταν ξέρουμε πως γίνεται συνάθροιση στο λιμάνι μάλιστα εν μέσω κορονοϊού και δεν τηρούνται τα μέτρα προστασίας; Αυτή λοιπόν καταδικάζω και όχι το παιδί μου που πήδηξε από ύψος 10 μέτρων!
Το 2015 έχει αφήσει βαριά κληρονομιά. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μέχρι την κανονικότητα!
Σορρυ μπάρμπα, μάλλον εσύ πας σε καφετέριες και λες μαλακίες με τους φίλους σου. Επειδή εγώ έχω δουλέψει σε τράπεζα (και όχι εδώ στο πακιστάν) σε αυτό ακριβώς το κομμάτι, ξέρω πολύ καλύτερα καταπόσον μπορεί να σε προστατέψει η τράπεζα από τέτοια ανοησία (low hanging fruit phising). Και η απάντηση φυσικά μπορεί να σε προστατέψει. Αν τώρα εσύ θες να κάνεις opt out από τέτοιου είδους προστασία επειδή σου κάνει τη ζωή δύσκολη, τότε θα κάναμε άλλη συζήτηση. Ειδικά πάντως για την Πειραιώς, που όταν τους είχα έντονα ζητήσει τη δυνατότητα κάνω 2FA τουλάχιστον με το hardware key μου και όχι με τα γελοία sms τους και μου το παίζανε τρελίτσα, θα σου πρότεινα να μιλάς πολύ μετρημένα σε σχέση με το τι υλοποιούν σε security.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 04 Ιούλ 2021, 15:49

Αν ετρεχαν λινουξ τα ΑΤΜ, αυτο δε θα γινονταν
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 04 Ιούλ 2021, 15:59

lafkiotis έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:49
Αν ετρεχαν λινουξ τα ΑΤΜ, αυτο δε θα γινονταν
Η αν ήμασταν στο Πακιστάν! Γαιτί στο Πακιστάν έχει δουλέψει φίλος μας ο klg κα τα πάντα δουλεύουν ρολόι. Όλος ο Αγιος Παντελεήμονας το ξέρει αυτό!
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Ιούλ 2021, 16:05

dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:59
lafkiotis έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:49
Αν ετρεχαν λινουξ τα ΑΤΜ, αυτο δε θα γινονταν
Η αν ήμασταν στο Πακιστάν! Γαιτί στο Πακιστάν έχει δουλέψει φίλος μας ο klg κα τα πάντα δουλεύουν ρολόι. Όλος ο Αγιος Παντελεήμονας το ξέρει αυτό!
Αγόρια στο πακισταν είστε. Καθίστε τώρα να σας γαμάνε τα κωλαράκια οι πουτσοτράπεζές σας, ενώ καταργούν το fiduciary responsibility του ΔΣ του ΤΧΣ (γιατί οι τραπεζίτες που γαμάνε τα λεφτά σας δεν φταίνε αγόρια, αλλά φταίει η γκόμενα του topic) και εσείς να το παίζετε τρελίτσα στο phorum, ότι δεν υπάρχει κανένα σύστημα στις τράπεζες που μπορεί να φλαγκάρει ύποπτο ένα wire που κάνει drain το account σου και μεταφέρει όλα τα χρήματα σε ένα άκυρο account στην Ισπανία και να απαιτήσει MFA για τη συναλλαγή.

Ρε πόσο τριτοκοσμικοί είστε;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 04 Ιούλ 2021, 16:08

klg έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:05
dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:59
lafkiotis έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:49
Αν ετρεχαν λινουξ τα ΑΤΜ, αυτο δε θα γινονταν
Η αν ήμασταν στο Πακιστάν! Γαιτί στο Πακιστάν έχει δουλέψει φίλος μας ο klg κα τα πάντα δουλεύουν ρολόι. Όλος ο Αγιος Παντελεήμονας το ξέρει αυτό!
Αγόρια στο πακισταν είστε. Καθίστε τώρα να σας γαμάνε τα κωλαράκια οι πουτσοτράπεζές σας, ενώ καταργούν το fiduciary responsibility του ΔΣ του ΤΧΣ (γιατί οι τραπεζίτες που γαμάνε τα λεφτά σας δεν φταίνε αγόρια, αλλά φταίει η γκόμενα του topic) και εσείς να το παίζετε τρελίτσα στο phorum, ότι δεν υπάρχει κανένα σύστημα στις τράπεζες που μπορεί να φλαγκάρει ύποπτο ένα wire που κάνει drain το account σου και μεταφέρει όλα τα χρήματα σε ένα άκυρο account στην Ισπανία και να απαιτήσει MFA για τη συναλλαγή.

Ρε πόσο τριτοκοσμικοί είστε;

:o man, σε πήγα με τα χίλια από αυτό το ποστ και μόνο
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 04 Ιούλ 2021, 16:08

Με Debian δε θα γινονταν αυτο
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 04 Ιούλ 2021, 16:11

klg έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:05
dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:59
lafkiotis έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:49
Αν ετρεχαν λινουξ τα ΑΤΜ, αυτο δε θα γινονταν
Η αν ήμασταν στο Πακιστάν! Γαιτί στο Πακιστάν έχει δουλέψει φίλος μας ο klg κα τα πάντα δουλεύουν ρολόι. Όλος ο Αγιος Παντελεήμονας το ξέρει αυτό!
Αγόρια στο πακισταν είστε. Καθίστε τώρα να σας γαμάνε τα κωλαράκια οι πουτσοτράπεζές σας, ενώ καταργούν το fiduciary responsibility του ΔΣ του ΤΧΣ (γιατί οι τραπεζίτες που γαμάνε τα λεφτά σας δεν φταίνε αγόρια, αλλά φταίει η γκόμενα του topic) και εσείς να το παίζετε τρελίτσα στο phorum, ότι δεν υπάρχει κανένα σύστημα στις τράπεζες που μπορεί να φλαγκάρει ύποπτο ένα wire που κάνει drain το account σου και μεταφέρει όλα τα χρήματα σε ένα άκυρο account στην Ισπανία και να απαιτήσει MFA για τη συναλλαγή.

Ρε πόσο τριτοκοσμικοί είστε;
Πακιστανοί! Αυτό δεν έγραψες;
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Ιούλ 2021, 16:24

dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:11
klg έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:05
dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 15:59


Η αν ήμασταν στο Πακιστάν! Γαιτί στο Πακιστάν έχει δουλέψει φίλος μας ο klg κα τα πάντα δουλεύουν ρολόι. Όλος ο Αγιος Παντελεήμονας το ξέρει αυτό!
Αγόρια στο πακισταν είστε. Καθίστε τώρα να σας γαμάνε τα κωλαράκια οι πουτσοτράπεζές σας, ενώ καταργούν το fiduciary responsibility του ΔΣ του ΤΧΣ (γιατί οι τραπεζίτες που γαμάνε τα λεφτά σας δεν φταίνε αγόρια, αλλά φταίει η γκόμενα του topic) και εσείς να το παίζετε τρελίτσα στο phorum, ότι δεν υπάρχει κανένα σύστημα στις τράπεζες που μπορεί να φλαγκάρει ύποπτο ένα wire που κάνει drain το account σου και μεταφέρει όλα τα χρήματα σε ένα άκυρο account στην Ισπανία και να απαιτήσει MFA για τη συναλλαγή.

Ρε πόσο τριτοκοσμικοί είστε;
Πακιστανοί! Αυτό δεν έγραψες;
Έγραψα "και όχι εδώ στο πακιστάν". Εντάνει υποθέτω τεχνικά η Νέα Υόρκη τη λες και μικρό πακιστάν, οπότε έχεις δίκιο, λογικό είναι να καταλάβεις αυτό αντί για την Αθήνα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 04 Ιούλ 2021, 17:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Ιούλ 2021, 16:24

lafkiotis έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:08
Με Debian δε θα γινονταν αυτο
Σε debian έγινε αυτό, οπότε;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Ιούλ 2021, 16:29

Αλλά να το κάνουμε πιο απλό.

dtri2020 στείλε αγόρι μου ένα ερώτημα στην Τράπεζα της Ελλάδος να σου απαντήσει 1) εαν η Βασιλεία 2 υποχρεώνει όλους αυτούς τους κατσαπλιάδες να έχουν WFD συστήματα και 2) γιατί η Πειραιώς στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έκανε λόγο του WFD block το transaction.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 04 Ιούλ 2021, 16:36

klg έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 16:29
Αλλά να το κάνουμε πιο απλό.

dtri2020 στείλε αγόρι μου ένα ερώτημα στην Τράπεζα της Ελλάδος να σου απαντήσει 1) εαν η Βασιλεία 2 υποχρεώνει όλους αυτούς τους κατσαπλιάδες να έχουν WFD συστήματα και 2) γιατί η Πειραιώς στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έκανε λόγο του WFD block το transaction.
Η απάντηση θα είναι τύπου: "ναι η Βασιλεία2 τους υποχρεώνει αλλά ο Τσίπρας μπλα-μπλα-μπλα".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών