Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιούλ 2021, 13:01

Ασέβαστος έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 08:47
Naranjita έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 23:04


δυστυχως, κυκλοφορουν ένα σωρό σκατοκέφαλοι. ειδικά για το έμβασμα, έδωσε η μαλακω και τον εξαψηφιο που της ηρθε στο κινητο, ειμαι σιγουρη.
αυτο.
Ναι, ρε φίλε, αλλά η τραπεζική ασφάλεια έχει τρύπες. Θα έπρεπε ας πούμε από μια ηλικία και πάνω να μην επιτρέπεται να κάνεις ηλεκτρονικές αναλήψεις και αγορές χωρίς εξακρίβωση των στοιχείων σου ή να έχει 3-way authentication.

Ο 60άρης χαλαρά την πατάει με ένα σωρό τρόπους. Οι απατεώνες ξέρουν καλά την δουλειά τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιούλ 2021, 13:03

George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 23:36
Η δε Οικονομικη Αστυνομια και η ΔΗΕ μαλλον κοιμοντουσαν.
Η ΔΗΕ κάνει μια χαρά την δουλειά της, αλλά σε περιπτώσεις σαν κι αυτήν χρειάζονται την συνδρομή των αντίστοιχων τμημάτων άλλων χωρών (στην περίπτωση αυτή της Ισπανίας). Και εκεί χαλάει η μαγιά, γιατί οι αστυνομίες μεταξύ τους δεν συνεργάζονται. Μου έλεγε παιδικός μου φίλος που δουλεύει στην ΔΗΕ ότι ελάχιστες αστυνομίες είναι συνεργάσιμες. Παίρνουν π.χ. στην Σκότλαντ Γιαρντ και τους γράφουν στ' αρχίδια τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2021, 13:07

hellegennes έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:01
Οι απατεώνες ξέρουν καλά την δουλειά τους.
+1. Κανονικά η τράπεζα θα 'πρεπε να σκιστεί να δείξει ότι ενδιαφέρεται τόσο για την συγκεκριμένη πελάτισσά της όσο και για να μην το ακούσουν άλλοι πελάτες της και αποσύρουν τα χρήματά τους από το στιγμή που υπάρχει απατεώνας που κυνηγά στοχευμένα αυτούς. Ωστόσο οι τράπεζες στην Ελλάδα λειτουργούν υπό ένα καθεστώς παρόμοιο με το δημόσιο και δείχνουν το ανάλογο ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 04 Ιούλ 2021, 13:08

παρεμπιπτόντως, ακόμη μία φάρσα μαμά τράκαρα, προλίγου.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2021, 13:13

Naranjita έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:08
παρεμπιπτόντως, ακόμη μία φάρσα μαμά τράκαρα, προλίγου.
Ο κακός χαμός γίνεται με τέτοια τηλέφωνα που ζητούν και χρήματα από ηλικιωμένους. Ευτυχώς υπάρχουν τα κινητά και όποτε παίρνουν τη μάνα μου ακολουθεί κλήση σε μένα και ησυχάζει. Ωστόσο κάποια φορά μπορούν να σε βρουν χαλαρό, να σε αγχώσουν πολύ και να κάνεις λάθη.

Το πρωί μου έλεγε γνωστή μεγάλης ηλικίας ότι σταμάτησε αυτοκίνητο μπροστά της, βγήκαν δύο γυναίκες και την αγκάλιασαν λέγοντάς της πως χαίρονταν που είχαν να την δουν μετά από τόσο καιρό. Μετά από λίγο διαπίστωσε ότι έλειπε ο χρυσός σταυρός από το λαιμό της.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 04 Ιούλ 2021, 13:16

ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:07
hellegennes έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:01
Οι απατεώνες ξέρουν καλά την δουλειά τους.
+1. Κανονικά η τράπεζα θα 'πρεπε να σκιστεί να δείξει ότι ενδιαφέρεται τόσο για την συγκεκριμένη πελάτισσά της όσο και για να μην το ακούσουν άλλοι πελάτες της και αποσύρουν τα χρήματά τους από το στιγμή που υπάρχει απατεώνας που κυνηγά στοχευμένα αυτούς. Ωστόσο οι τράπεζες στην Ελλάδα λειτουργούν υπό ένα καθεστώς παρόμοιο με το δημόσιο και δείχνουν το ανάλογο ενδιαφέρον.
α μπράβο,

δηλ αν πάω στον σκλαβενιτη και αγοράσω ένα μπουκάλι χλωρίνη, που πάνω του γράφει να μην το πιω, με κεφαλαια, αλλά εγώ πάω και το πιω γιατι μου ειπε ενας άγνωστος να το κάνω, για τους δικους του λόγους, μετά πρέπει να ζητήσω ευθυνη για την δηλητηριαση μου όχι μόνον από την Κλινεξ, αλλά και από το σουπερ. όχι βέβαια γιατι ειμαι ηληθια και ηπια την χλωρινη, ούτε γιατι ακουσα εναν άγνωστο που μου πε να το κανω για το καλό μου, αλλά γιατί το κεφαλαιο, οι βιομηχανιες και το σουπερ, το κράτος, η αστυνομία, η ΣΙΑ και οι άχρηστοι οι επιστημονες, δεν εχουν φτιάξει μπουκαλι χλωρινης που κάθε φορά που το ανοιγω να φωναζει δυνατά ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΕΣ ΜΩΡΗ ΜΑΛΑΚΩ!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2021, 13:17

dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 12:48
Δεν είναι το ίδιο με το παράδειγμά σου. Εδώ έγινε ότι έγινε και η κοπέλα έκανε βλακεία. Αλλά ζητάει τη συνδρομή των αρχών και της τράπεζας για να πιάσουν έναν απατεώνα που μπορεί να συνεχίσει τη δράση του. Δεν είναι παράλογο κάτι τέτοιο.

Εσύ αν κάνεις μία ηλεκτρονική αγορά από κατάστημα και μετά αυτοί ενώ έχουν πάρει τα χρήματα δεν σου στείλουν το προϊόν, δεν θα θέλεις να δράσουν οι αρμόδιες υπηρεσίες;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιούλ 2021, 13:23

Naranjita έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:16
ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:07
hellegennes έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:01
Οι απατεώνες ξέρουν καλά την δουλειά τους.
+1. Κανονικά η τράπεζα θα 'πρεπε να σκιστεί να δείξει ότι ενδιαφέρεται τόσο για την συγκεκριμένη πελάτισσά της όσο και για να μην το ακούσουν άλλοι πελάτες της και αποσύρουν τα χρήματά τους από το στιγμή που υπάρχει απατεώνας που κυνηγά στοχευμένα αυτούς. Ωστόσο οι τράπεζες στην Ελλάδα λειτουργούν υπό ένα καθεστώς παρόμοιο με το δημόσιο και δείχνουν το ανάλογο ενδιαφέρον.
α μπράβο,

δηλ αν πάω στον σκλαβενιτη και αγοράσω ένα μπουκάλι χλωρίνη, που πάνω του γράφει να μην το πιω, με κεφαλαια, αλλά εγώ πάω και το πιω γιατι μου ειπε ενας άγνωστος να το κάνω, για τους δικους του λόγους, μετά πρέπει να ζητήσω ευθυνη για την δηλητηριαση μου όχι μόνον από την Κλινεξ, αλλά και από το σουπερ. όχι βέβαια γιατι ειμαι ηληθια και ηπια την χλωρινη, ούτε γιατι ακουσα εναν άγνωστο που μου πε να το κανω για το καλό μου, αλλά γιατί το κεφαλαιο, οι βιομηχανιες και το σουπερ, το κράτος, η αστυνομία, η ΣΙΑ και οι άχρηστοι οι επιστημονες, δεν εχουν φτιάξει μπουκαλι χλωρινης που κάθε φορά που το ανοιγω να φωναζει δυνατά ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΕΣ ΜΩΡΗ ΜΑΛΑΚΩ!!!
Το μπουκάλι της χλωρίνης θα πρέπει να γράφει επάνω (όπως το κάνει) ότι δεν πρέπει να το πιεις. Θα πρέπει να έχει και σχετικό σύμβολο για να προστατευτεί κάποιος που δεν ξέρει γράμματα και καπάκι για να γλιτώσουν τα παιδάκια που ανεπίβλεπτα θα προσπαθήσουν να το ανοίξουν. Όλα αυτά είναι λογικά. Αν το πιεις, τα περισσότερα σενάρια που μπορώ να σκεφτώ αφορούν δικό σου λάθος. Παρόλα αυτά θέλεις μετά η οργανωμένη πολιτεία (που σε φορολογεί) να έχει ένα νοσοκομείο για να σου δώσει την κατάλληλη φροντίδα. Και θέλεις όταν θα γίνει αυτό να έρθει το ΕΚΑΒ να σε πάρει σε σύντομο χρόνο πριν χαιρετίσεις τα εγκόσμια.

Εγώ δεν είπα ότι φταίει η τράπεζα (αν και ο klg που είναι γνώστης λέει ότι το σύστημα επιβεβαίωσης συναλλαγής δεν είναι τόσο ασφαλές όσο θα μπορούσε). Εγώ διαμαρτύρομαι για την αδιαφορία μετά.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 04 Ιούλ 2021, 13:27

ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:23


Εγώ δεν είπα ότι φταίει η τράπεζα (αν και ο klg που είναι γνώστης λέει ότι το σύστημα επιβεβαίωσης συναλλαγής δεν είναι τόσο ασφαλές όσο θα μπορούσε). Εγώ διαμαρτύρομαι για την αδιαφορία μετά.
δεν εχει να κανει με αδιαφορια, αλλα με τον συνδυασμό αρχων και τραπεζων τριτων χωρων που μπορει να ειναι μπολικες γιατι σιγα μην εμειναν τα χρηματα στην ισπανια, μπορει να χουν αλλαξει πεντεξι χωρες σε ελαχιστο χρόνο.

εδώ ενα έγκλημα γίνεται στην χωρα μας και για να δώσει η κοσμοτε στοιχεια κλησεων και σημα στην αστυνομια της βγαζει τα αντερα και περνανε μηνες, θες να συνεννοηθούν πολλές χώρες?
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 04 Ιούλ 2021, 13:35

ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:17
dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 12:48
Δεν είναι το ίδιο με το παράδειγμά σου. Εδώ έγινε ότι έγινε και η κοπέλα έκανε βλακεία. Αλλά ζητάει τη συνδρομή των αρχών και της τράπεζας για να πιάσουν έναν απατεώνα που μπορεί να συνεχίσει τη δράση του. Δεν είναι παράλογο κάτι τέτοιο.

Εσύ αν κάνεις μία ηλεκτρονική αγορά από κατάστημα και μετά αυτοί ενώ έχουν πάρει τα χρήματα δεν σου στείλουν το προϊόν, δεν θα θέλεις να δράσουν οι αρμόδιες υπηρεσίες;
Το παράδειγμα μου αφορά την ατομική ευθύνη για να μην πέσει κανείς θύμα απάτης η οποιασδήποτε άλλη δυσάρεστης κατάστασης. Αναλογικά, το να δίνεις τους κωδικούς του τραπεζικού σου λογαριασμού ισοδυναμεί με το να πηδάς από τις πολεμίστρες ενός κάστρου.

Η συνδρομή της αστυνομίας η οποιαδήποτε άλλης αρχής θεωρείται δεδομένη! Αλλά αφορά την διερεύνηση και εξιχνίαση της απάτης και φυσικά τοποθετείται χρονικά μετά την διάπραξη της! Ηαστυνομία μπορεί να πετύχει, μπορεί και όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση τα αποτελέσματα της είναι αμφίβολα! Το θύμα μάλλον θα πρέπει να το πάρει απόφαση πως ακόμη και αν συλληφθούν οι απατεώνες, τα χρήματα της χάθηκαν οριστικά.

Δεν είναι το ίδιο με τις πιστωτικές η χρεωστικές κάρτες. Η εκκαθάριση σε αυτές γίνεται με αρκετή καθυστέρηση και αφήνει αρκετό χρόνο αντίδρασης. Αντίθετα, η μεταβίβαση χρημάτων μεταξύ τραπεζικών λογαριασμών είναι σχεδόν άμεση.
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 04 Ιούλ 2021, 13:36

dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 12:48

Ας ξαναδούμε την έννοια της ατομικής ευθύνης σε λογικά πλαίσια.

Αρχικά, ας οπτικοποιήσουμε την εικόνα της ανοησίας. Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε έναν ανεύθυνο και ανόητο 17χρονο νεαρό που έχει ανέβει σε μία από τις πολεμίστρες του κάστρου της Ναυπάκτου.

Εικόνα

Γιατί ο νεαρός αυτός είναι ανόητος; Γιατί λίγα δευτερόλεπτα αργότερα θα πηδήξει από την πολεμίστρα και θα φάει τα μούτρα του στο έδαφος αποκάτω της! Από την παρακάτω εικόνα μπορούμε να πάρουμε μια εικόνα για το ύψος στο οποίο βρίσκεται.

Εικόνα

Είναι κάτι περισσότερο από το τετραπλάσιο του ύψους του, κάπου 7,5 μέτρα.

Παρ' όλη την ανευθυνότητα και ανοησία του ο νεαρός θα επιβιώσει. Ωστόσο ενδιαφέρον έχει η αντίδραση του πατέρα του. Ο οποίος, αντί να επικρίνει την ανευθυνότητα και την ανοησία του παιδιού του, προσπάθησε να βρεί άλλες εξηγήσεις για αυτές.
Δεν επικροτώ την δράση του παιδιού μου που πήδηξε από τις πολεμίστρες του κάστρου ΑΛΛΑ

α) Που ήταν οι αρχές;
β) Που ήταν το λιμενικό; Δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί και να εποπτεύει την περιοχή;
γ) Ο δήμος; Που είναι; Τι μέτρα έχει πάρει; Στο λιμάνι γίνονται έργα και η δημοτική αρχή δεν εχει πάρει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας.
δ) Η αστυνομία που ήταν όταν ξέρουμε πως γίνεται συνάθροιση στο λιμάνι μάλιστα εν μέσω κορονοϊού και δεν τηρούνται τα μέτρα προστασίας;


Αυτούς λοιπόν καταδικάζω και όχι το παιδί μου που πήδηξε από ύψος 7,5 μέτρων!
Πολλοί από εσάς, αλλά προφανώς όχι όλοι, καταλαβαίνετε πως ο πατέρας αυτού του 17χρονου είναι εξίσου ανεύθυνος και ανόητος με τον γιό του. Γιατί πιστεύει πως οι κρατικές η άλλες αρχές θα πρέπει να βρίσκονται παντού για να προστατέψουν τον γιό του, τον ίδιο και την οικογένεια του από τις ανοησίες τους.

Είναι ο ίδιος "πατέρας" που όταν ο καιρός είναι αυτός που λέμε "χαλασμός κυρίου" θα πάρει την βάρκα του να πάει για ψάρεμα, η θα πάρει το αυτοκίνητο να πάει βόλτα η θα πάει εκδρομή στο βουνό. Και όταν θα χάσει την ζωή του, οι δικοί του θα χαλάσουν τον κόσμο για την οργάνωση του κράτους.

Και φυσικά είναι ο ίδιος "πατέρας" η "μάνα" που όταν της ζητηθεί, θα βάλει τα στοιχεία του τραπεζικοιύ του λογαριασμού σε μια άγνωστη εφαρμογή! Και μετά θα κλαίγεται που έχασε τα λεφτά του και θα γκρινιάζει για την λειτουργία του κράτους η των άλλων αρχών.

Ας έλθουμε τώρα και στο ερώτημα για την ευθύνη των πολιτικών. Ιστορικά, το κράτος έχει μόνο μία μέθοδο για να σε προστατέψει από τους εγκληματίες, την αστυνομία. Αν λοιπόν θέλεις πραγματική προστασία θα πρέπει να αποδεχθείς την ύπαρξη και την λειτουργία της αστυνομίας. Θα πρέπει δηλαδή να αποδεχθείς πως στην γειτονιά σου θα κυκλοφορούν αστυνομικοί, πως θα σε σταματάνε και θα σε ελέγχουν και ότι άλλο συνεπάγεται αυτό. Και όχι να φωνάζεις "Εξω οι μπάτσοι από τις γειτονιές μας", όπως κάνουν πολλοί.

Αλλά και πάλι η αστυνομία δεν μπορεί να βρίσκεται παντού. Δεν μπορεί να σου κρατάει το χέρι για να μην πηδήξεις από τις πολεμίστρες, να μην βγείς για ψάρεμα όταν γίνεται χαλασμός κυρίου, να μην πας βόλτα με το αυτοκίνητο όταν ρίχνει καρεκλοπόδαρα και φυσικά να μην δίνεις τους κωδικούς του τραπεζικού σου λογαριασμού στον οποιονδήποτε. Σε αυτά πρέπει να δείχνεις υπευθυνότητα και τα σκέφτεσαι μόνος σου.

Αλλά φυσικά πρέπει πρώτα να μεγαλώσεις, να πήξει το μυαλό σου!
Δε ζητάει τα στοιχεία μία άσχετη εφαρμογή. Ζητάει τα στοιχεία ένας απατεώνας που προσπαθεί να σε πείσει με ψυχολογικές, οπτικές και τεχνολογικές τεχνικές ότι είναι η πραγματική τράπεζα.

Άλλο να πάει ο μαλάκας και να πέσει από τη πολεμίστρα και άλλο να υπάρχει βελάκι και ταμπέλα που να λέει προς μπαλκόνι και την ώρα που πάει να περάσει, πριν δει τι γίνεται, να του μιλήσει κάποιος για να τον αναγκάσει να γυρίσει το κεφάλι του και άλλος να του δώσει μία σπρωξιά.

Επίσης υπάρχουν προδιαγραφές ασφαλείας, πρέπει να υπάρχουν κάγκελα και προείδοποιήσεις κτλ.

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 04 Ιούλ 2021, 14:18

Belisarius έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:36
Δε ζητάει τα στοιχεία μία άσχετη εφαρμογή. Ζητάει τα στοιχεία ένας απατεώνας που προσπαθεί να σε πείσει με ψυχολογικές, οπτικές και τεχνολογικές τεχνικές ότι είναι η πραγματική τράπεζα.

Άλλο να πάει ο μαλάκας και να πέσει από τη πολεμίστρα και άλλο να υπάρχει βελάκι και ταμπέλα που να λέει προς μπαλκόνι και την ώρα που πάει να περάσει, πριν δει τι γίνεται, να του μιλήσει κάποιος για να τον αναγκάσει να γυρίσει το κεφάλι του και άλλος να του δώσει μία σπρωξιά.

Επίσης υπάρχουν προδιαγραφές ασφαλείας, πρέπει να υπάρχουν κάγκελα και προείδοποιήσεις κτλ.
Καλά ρε σείς πραγματικά, όταν πάτε και ανοίγετε e-banikng καταλαβαίνετε τι κάνετε; Καταλαβαίνετε πως πίσω από τις εφαρμογές αυτές είναι το πορτοφόλι σας και πως πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί; Έχετε διαβάσει ποτέ τους όρους;

Eurobank: όροι τραπεζικών συναλλαγών.
Τράπεζα Πειραιώς: όροι τραπεζικών συναλλαγών.
Attica Bank: εξειδικευμένοι όροι ηλεκτρονικών τραπεζικών συναλλαγών.

Αν δεν καταλαβαίνετε τι διαχειρίζεστε μείνετε στην χρήση της κάρτας και των ΑΤΜ. Αν και εκεί προσωπικά έχω πετύχει ανθρώπους να έχουν γραμμένο το PIN τους πάνω στην κάρτα!
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 04 Ιούλ 2021, 14:24

dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:18
Belisarius έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:36
Δε ζητάει τα στοιχεία μία άσχετη εφαρμογή. Ζητάει τα στοιχεία ένας απατεώνας που προσπαθεί να σε πείσει με ψυχολογικές, οπτικές και τεχνολογικές τεχνικές ότι είναι η πραγματική τράπεζα.

Άλλο να πάει ο μαλάκας και να πέσει από τη πολεμίστρα και άλλο να υπάρχει βελάκι και ταμπέλα που να λέει προς μπαλκόνι και την ώρα που πάει να περάσει, πριν δει τι γίνεται, να του μιλήσει κάποιος για να τον αναγκάσει να γυρίσει το κεφάλι του και άλλος να του δώσει μία σπρωξιά.

Επίσης υπάρχουν προδιαγραφές ασφαλείας, πρέπει να υπάρχουν κάγκελα και προείδοποιήσεις κτλ.
Καλά ρε σείς πραγματικά, όταν πάτε και ανοίγετε e-banikng καταλαβαίνετε τι κάνετε; Καταλαβαίνετε πως πίσω από τις εφαρμογές αυτές είναι το πορτοφόλι σας και πως πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί; Έχετε διαβάσει ποτέ τους όρους;

Eurobank: όροι τραπεζικών συναλλαγών.
Τράπεζα Πειραιώς: όροι τραπεζικών συναλλαγών.
Attica Bank: εξειδικευμένοι όροι ηλεκτρονικών τραπεζικών συναλλαγών.

Αν δεν καταλαβαίνετε τι διαχειρίζεστε μείνετε στην χρήση της κάρτας και των ΑΤΜ. Αν και εκεί προσωπικά έχω πετύχει ανθρώπους να έχουν γραμμένο το PIN τους πάνω στην κάρτα!
Γραφείς συνεχώς ανοησίες.

Δεν έκλεψαν εμάς τραπεζικά. Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με άτομα μειωμένης νοητικής αντίληψης όπως π.χ. οι ψηφοφόροι της ΝΔ.
Πλέον μιλάμε για ένα σύστημα που τείνει να γίνει μονοπωλιακό. Θα βάλουν όλοι την υπογραφή τους κάτω από τους όρους εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα παζαρέματος. Δεν μπορεί κανείς να αποφύγει τις τραπεζικές συναλλαγές. Άρα οφείλει το κράτος να προστατέψει τους ανθρώπους που θα βρεθούν σε μία κακή στιγμή ή έχουν πρόβλημα στην αντίληψη.

Αλλά μη σε απασχολεί. Αυτά ξεπερνάνε τις ικανότητες αντίληψης του μέσου ΝΔκράτη. Θα γίνουν αυτά που πρέπει όταν αλλάξει η κυβέρνηση.

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 04 Ιούλ 2021, 14:29

Belisarius έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:24
Γραφείς συνεχώς ανοησίες.

Δεν έκλεψαν εμάς τραπεζικά. Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με άτομα μειωμένης νοητικής αντίληψης όπως π.χ. οι ψηφοφόροι της ΝΔ.
Πλέον μιλάμε για ένα σύστημα που τείνει να γίνει μονοπωλιακό. Θα βάλουν όλοι την υπογραφή τους κάτω από τους όρους εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα παζαρέματος. Δεν μπορεί κανείς να αποφύγει τις τραπεζικές συναλλαγές. Άρα οφείλει το κράτος να προστατέψει τους ανθρώπους που θα βρεθούν σε μία κακή στιγμή ή έχουν πρόβλημα στην αντίληψη.

Αλλά μη σε απασχολεί. Αυτά ξεπερνάνε τις ικανότητες αντίληψης του μέσου ΝΔκράτη. Θα γίνουν αυτά που πρέπει όταν αλλάξει η κυβέρνηση.
Με συγχωρείς. Φαίνεται πως είμαι πραγματικά ένας πολύ καθυστερημένος ΝΔκράτης που δεν μπορεί να κατανοήσει την ασφάλεια που κρύβεται στα IOU του Γιανη (Βαρουφάκη) η την εξασφάλιση που παρέχει η έφοδος του Λαφαζάνη στο νομισματοκοπείο!

Και έχουμε και επέτειο αύριο!
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 04 Ιούλ 2021, 14:29

Belisarius έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:24
dtri2020 έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 14:18
Belisarius έγραψε:
04 Ιούλ 2021, 13:36
Δε ζητάει τα στοιχεία μία άσχετη εφαρμογή. Ζητάει τα στοιχεία ένας απατεώνας που προσπαθεί να σε πείσει με ψυχολογικές, οπτικές και τεχνολογικές τεχνικές ότι είναι η πραγματική τράπεζα.

Άλλο να πάει ο μαλάκας και να πέσει από τη πολεμίστρα και άλλο να υπάρχει βελάκι και ταμπέλα που να λέει προς μπαλκόνι και την ώρα που πάει να περάσει, πριν δει τι γίνεται, να του μιλήσει κάποιος για να τον αναγκάσει να γυρίσει το κεφάλι του και άλλος να του δώσει μία σπρωξιά.

Επίσης υπάρχουν προδιαγραφές ασφαλείας, πρέπει να υπάρχουν κάγκελα και προείδοποιήσεις κτλ.
Καλά ρε σείς πραγματικά, όταν πάτε και ανοίγετε e-banikng καταλαβαίνετε τι κάνετε; Καταλαβαίνετε πως πίσω από τις εφαρμογές αυτές είναι το πορτοφόλι σας και πως πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί; Έχετε διαβάσει ποτέ τους όρους;

Eurobank: όροι τραπεζικών συναλλαγών.
Τράπεζα Πειραιώς: όροι τραπεζικών συναλλαγών.
Attica Bank: εξειδικευμένοι όροι ηλεκτρονικών τραπεζικών συναλλαγών.

Αν δεν καταλαβαίνετε τι διαχειρίζεστε μείνετε στην χρήση της κάρτας και των ΑΤΜ. Αν και εκεί προσωπικά έχω πετύχει ανθρώπους να έχουν γραμμένο το PIN τους πάνω στην κάρτα!
Γραφείς συνεχώς ανοησίες.

Δεν έκλεψαν εμάς τραπεζικά. Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με άτομα μειωμένης νοητικής αντίληψης όπως π.χ. οι ψηφοφόροι της ΝΔ.
Πλέον μιλάμε για ένα σύστημα που τείνει να γίνει μονοπωλιακό. Θα βάλουν όλοι την υπογραφή τους κάτω από τους όρους εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα παζαρέματος. Δεν μπορεί κανείς να αποφύγει τις τραπεζικές συναλλαγές. Άρα οφείλει το κράτος να προστατέψει τους ανθρώπους που θα βρεθούν σε μία κακή στιγμή ή έχουν πρόβλημα στην αντίληψη.

Αλλά μη σε απασχολεί. Αυτά ξεπερνάνε τις ικανότητες αντίληψης του μέσου ΝΔκράτη. Θα γίνουν αυτά που πρέπει όταν αλλάξει η κυβέρνηση.
:lol: Σε κάνα δύο τρείς τετραετίες δηλαδή. Μέχρι τότε, θα έχουν απομείνει μόνον οι ανοημονες στη χώρα.
Φυσική επιλογή. Κρυφτείτε.
μακρυά απο κουκυά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών