Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Ιούλ 2021, 22:46

Θύμα «phishing» νεαρή Καλαματιανή -Πώς της πήραν 4000 ευρώ σε δευτερόλεπτα


Την απογοήτευσή της που, ακόμα κι αν άμεσα αντιληφθείς ότι έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης, το ελληνικό τραπεζικό σύστημα δεν μπορεί να σε βοηθήσει, εκφράζει μέσα από το «Θάρρος» μια 30χρονη Καλαματιανή, η οποία μέσα σε δευτερόλεπτα έχασε από το λογαριασμό της 4.000 ευρώ, και παρότι ειδοποίησε την ίδια στιγμή την τράπεζα, η κλοπή δεν απετράπη. Σε αντίθεση, όπως μας μετέφερε, με ευρωπαϊκές τράπεζες, που απάντησαν άμεσα στα αιτήματά της προσπαθώντας να τη βοηθήσουν.


Ένας ακόμα λόγος που γνωστοποιεί την περιπέτειά της, η οποία ακόμα δεν έχει τελειώσει, είναι για να ενημερωθεί ο κόσμος και να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός, καθώς οι κινήσεις των απατεώνων είναι μελετημένες, ώστε τα θύματα να μην έχουν μεγάλα περιθώρια αντίδρασης, ενώ ακόμα και η ίδια που αντέδρασε άμεσα, δεν κατάφερε κάτι.

Με ένα μήνυμα
Η περιπέτειά της ξεκίνησε στις 28 Μαΐου, ημέρα Παρασκευή, αργά το μεσημέρι. Μάλιστα, όπως κατάλαβε αργότερα και μας μετέφερε, η επιλογή της ημέρας και της ώρας δεν είναι τυχαία, καθώς μέχρι το θύμα να αντιδράσει, οι υπηρεσίες και οι τράπεζες έχουν κλείσει.

Την ημέρα εκείνη, λοιπόν, η 30χρονη βρισκόταν στην εργασία της και έλαβε στο κινητό της ένα μήνυμα που αφορούσε τραπεζικό λογαριασμό που διατηρούσε μαζί με την αδελφή της.

Το κακό ξεκίνησε από τη στιγμή που άνοιξε το μήνυμα, καθώς μετά συνειδητοποίησε πως δεν είχε σταλεί από την τράπεζα. Το μήνυμα ανέφερε πως εκείνη τη στιγμή γίνεται παράνομη ενέργεια στο λογαριασμό τους και πρέπει να συνδεθεί σε αυτόν για να την ακυρώσει. Χωρίς να κάνει δεύτερη σκέψη και ζαλισμένη από τη δουλειά, πάτησε το σύνδεσμο και τη μετέφερε σε σελίδα που δεν της άφησε αμφιβολία ότι βρίσκεται σε περιβάλλον της Τράπεζας Πειραιώς.

Κλοπή σε δευτερόλεπτα
Όταν καταχώρησε τους κωδικούς της χρεωστικής της κάρτας που της ζητήθηκαν, της έβγαλε μήνυμα: «Σας ευχαριστούμε που ολοκληρώσατε τη διαδικασία ακύρωσης της συναλλαγής». «Την ίδια στιγμή με μετέφερε σε άλλη σελίδα, προφανώς για να με καθυστερήσουν και να γίνει η μεταφορά των χρημάτων. Επειδή, όμως, ταυτόχρονα είχα μπροστά μου υπολογιστή, ήρθε ενημέρωση ότι έχει γίνει μεταφορά 3.995 ευρώ σε άγνωστο πρόσωπο σε τράπεζα της Ισπανίας. Τότε κατάλαβα τι είχε γίνει. Τηλεφώνησα αμέσως στην τράπεζα, τους είπα τι έγινε και ζήτησα να ακυρώσουν τη συναλλαγή. Μου ακύρωσαν την κάρτα και μου ζήτησαν να κάνω ενυπόγραφη αίτηση ακύρωσης εμβάσματος, για την οποία μάλιστα κατέβαλα και 15 ευρώ. Αμέσως μετά πήγα και κατήγγειλα το συμβάν στην Αστυνομία», τόνισε η 30χρονη.

Τράπεζα στην Ισπανία
Στην Αστυνομία, όπως είπε, κατάλαβε αρχικά ότι θα γινόταν κάποια παρέμβαση μέσω της Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος και της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για να παγώσουν την παράνομη διαδικασία, αλλά τελικά ούτε αυτό μπόρεσε να γίνει.

«Κανείς δεν μπόρεσε να παρέμβει και να κάνει κάτι, παρά το γεγονός ότι ειδοποίησα άμεσα. Ούτε η τράπεζα έχει κάποιο σύστημα να κάνει άμεσα ανάκληση της συναλλαγής ούτε η Αστυνομία να παγώσει τη διαδικασία. Στην τράπεζα, για την αίτηση που κατέθεσα μέσα σε λίγη ώρα από την κλοπή, μου απάντησαν έπειτα από πολλές ημέρες.

Παρά τα επανειλημμένα τηλεφωνήματα δε μου απαντούσαν κι όταν απάντησαν, μου είπαν να μπαίνω να κοιτάω το λογαριασμό μου και από εκεί θα μάθω αν ακυρώθηκε η συναλλαγή. Όταν πια έκανα φασαρία, μου είπαν ότι δεν υπάρχει ακόμα απάντηση στην αίτησή μου, και όταν έπειτα από πολλές ημέρες ήρθε η απάντηση, αυτή έλεγε ότι έγινε ανάληψη των χρημάτων από τράπεζα της Ισπανίας.

Ζήτησα από την Πειραιώς να μου δώσουν όλα τα αποδεικτικά στοιχεία της συναλλαγής και ακόμα δε μου έχουν απαντήσει», υπογράμμισε, για να προσθέσει πως ζήτησε από την τράπεζα να επικοινωνήσει με την τράπεζα της Ισπανίας και της απάντησαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο.

Καμία εξέλιξη
Στη συνέχεια, ανέφερε, επειδή δεν μπορούσε απλώς να περιμένει τι θα γίνει, έψαξε τα στοιχεία της τράπεζας στην Ισπανία και διαπίστωσε πως ανήκει σε πολυεθνική. Πλήρωσε και μετέφρασε την αίτηση ακύρωσης που είχε καταθέσει στην ελληνική τράπεζα και την έστειλε στα κεντρικά της ξένης τράπεζας στην Ελβετία. «Οι ξένες τράπεζες αμέσως ήρθαν σε επαφή μαζί μου και μου απάντησαν ότι μεταβίβασαν την ίδια στιγμή το αίτημά μου στο υποκατάστημα στην Ισπανία. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι από τη δική μου τράπεζα, όταν έβλεπαν τον αριθμό του κινητού μου, δε μου απαντούσαν και η ξένη τράπεζα ανταποκρίθηκε αμέσως», κατέληξε η 30χρονη.

Κλείνοντας σχολίασε ότι όλες αυτές τις μέρες, τουλάχιστον, δύο γνωστοί της έχουν λάβει ίδια μηνύματα, τα οποία παρουσιάζονται σαν να είναι από την Εθνική Τράπεζα και προέτρεψε τον κόσμο να είναι πολύ προσεκτικός.

Πάντως, μέχρι χθες που μιλήσαμε, δεν υπήρχε καμία εξέλιξη στη υπόθεση και, φυσικά, κανείς δεν την έχει ενημερώσει για το τι ακριβώς έγιναν τα χρήματα, αφού μάλλον και από την τράπεζα της Ισπανίας μεταφέρθηκαν ηλεκτρονικά, χωρίς όμως κι αυτό να είναι 100% σίγουρο…
Πηγη: https://www.tharrosnews.gr/2021/07/thym ... terolepta/

Ενταξει αυτη ειναι βλαμμένη που εφαγε το δόλωμα και την πατησε.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο πως το Ελληνικο συστημα δεν σε βοηθάει καθόλου στο προβλημα σου.

Η Οικονομικη Αστυνομια και η Διωξη Ηλ. Εγκληματος πετάνε χαρταετο ενω οι ΕΛ τράπεζες σε γράφουν κυριολεκτικα στα @@ τους και δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα.

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

Υ.Γ. Για την ιστορια καθε μέρα παιρνω τέτοια μαιηλ τουλαχιστον 2 και η πλειοψηφια τους ειναι απο τράπεζες που δεν εχω λογαριασμο.

Χτες πηρε και η μανα μου μαιηλ το οποιο ελεγε "Η καρτα σας εχει παγώσει παρακαλώ πατηστε το συνδεσμο για να κανετε τη διαδικασια αρσης παγωματος"

Αλλα της εκοψε και με πηρε τηλ. πρωτα οποτε της ειπα να το σβήσει και να μην κανει τιποτα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25174
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Ιούλ 2021, 22:49

George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

https://inews.co.uk/inews-lifestyle/mon ... sbc-933643

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 02 Ιούλ 2021, 23:04

1,
«ΠΡΟΣΟΧΗ. ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!! – Η Τράπεζα Πειραιώς δεν θα σας ζητήσει ποτέ και με κανέναν τρόπο τους κωδικούς σας και τα προσωπικά σας δεδομένα, μέσω email ή μέσω sms. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ​»

2,

22116305Σημαντική Ενημέρωση για προσπάθειες εξαπάτησης / Important Notice for common scams
ERB
Eurobank
προς

26/04/2021 19:15
Υπενθυμίζουμε στους πελάτες μας πως άγνωστοι επιτήδειοι προσπαθούν να ξεγελάσουν και να εξαπατήσουν τους πολίτες ώστε να τους αποκαλύψουν τα στοιχεία των λογαριασμών τους (κωδικούς e-Banking, στοιχεία καρτών, κωδικούς μίας χρήσης (OTP), κ.λπ.) και να τους αποσπάσουν χρήματα.

Αν και οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν οι απατεώνες συνεχώς εξελίσσονται, κάποιες από αυτές είναι οι εξής:
• Αποστολή πλαστών επειγουσών ειδοποιήσεων, μέσω email, SMS, Viber (υποτίθεται από την τράπεζα των θυμάτων) για ένα «πρόβλημα» με τους λογαριασμούς τους
• Ενέργειες που έχουν σκοπό να χρησιμοποιήσουν τα θύματα ως ενδιάμεσο για παράνομες μεταφορές χρημάτων «προσφέροντάς» τους ένα ποσοστό ως προμήθεια
• Τηλεφωνήματα για επισκευή υποτιθέμενης βλάβης του υπολογιστή των θυμάτων τους
• Τηλεφωνήματα ή επικοινωνίες για δήθεν επικερδείς επενδυτικές ευκαιρίες
• Αποστολή παραποιημένων ή πλαστών τιμολογίων, εντολών πληρωμής
• Αποστολή παραποιημένων ή πλαστών αποδεικτικών κατάθεσης/πληρωμών
• Πλαστά e-mails κληρονομιάς καθώς και άλλες προσφορές ή δώρα που ακούγονται πολύ ωραία και εξωπραγματικά για να είναι αληθινά
• Πλαστά e-mails από ψεύτικους εργαζόμενους φιλανθρωπικών οργανώσεων

Συμβουλεύουμε τους πελάτες μας να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και επιφυλακτικοί. Αν κάποιος πελάτης θεωρεί ότι έχει πέσει θύμα σχετικής απόπειρας εξαπάτησης, παρακαλούμε να επικοινωνήσει άμεσα με το Europhone Banking, στο 210 9555000 (από κινητό ή σταθερό).

3,
alpha bank

Αγνοήστε email, SMS ή τηλεφωνήματα που σας ζητούν κωδικούς!
αγνοήστε οποιαδήποτε επικοινωνία σας ζητά να συμπληρώσετε τους κωδικούς ή τα προσωπικά σας στοιχεία
μην απαντάτε σε email που σας ζητούν στοιχεία των λογαριασμών ή των κωδικών σας και να μην ακολουθείτε τους συνδέσμους (links) που προτείνουν.
Εάν αντιληφθείτε ή υποπτευθείτε οποιαδήποτε φυσική ή ηλεκτρονική προσπάθεια υποκλοπής των κωδικών σας, αν δώσατε τηλεφωνικά τους κωδικούς σας ή τους συμπληρώσατε σε κάποιο ύποπτο email ή παράθυρο, επικοινωνήστε άμεσα με την Τράπεζα τηλεφωνικά στο 210 326 0000 προκειμένου να απενεργοποιήσετε τη συνδρομή σας.


έφερα ως παράδειγμα τρεις τράπεζες που λένε μπροστά μπροστά για τις προσπάθειες απάτης που έχουν γίνει μάστιγα.
δυστυχώς, όσα μέτρα και να πάρει μια τράπεζα, δεν μπορεί να γλιτώσει κάποιον από την βλακεία του. ήταν ζαλισμένη από την δουλειά λεει. που δουλευει η μανταμ? στην βιβεχρώμ και παιρνει τζουρες απο τα καζανια με τις μπογιές?

μια φορά δε, είχα γνωρίσει ένα ζευγάρι που μου ρθε με μειλ απο νιγηρία οτι ειχαν κληρονομισει εναν συγγενή και επρεπε να δωσουν στοιχεία τραπεζης. ε μάλλιασε η γλωσσα μου να τους εξηγώ πως αφου δεν εχουν καν συγγενή στην αφρική πως ειναι δυνατον να κληρονομουν κάποιον.

δυστυχως, κυκλοφορουν ένα σωρό σκατοκέφαλοι. ειδικά για το έμβασμα, έδωσε η μαλακω και τον εξαψηφιο που της ηρθε στο κινητο, ειμαι σιγουρη.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Ιούλ 2021, 23:36

talaipwros έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:49
George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

https://inews.co.uk/inews-lifestyle/mon ... sbc-933643
Ναι δε μιλαω να βγαλει λεφτα απο τη τσεπη της η τραπεζα να στα δωσει γιατι ο Χ ηταν μαλακας και την εφαγε.

Αλλα τουλαχιστον ας κανει ενεργειες να ακυρωσει τη συναλλαγη και να βρει τον απατεωνα. Εδω ουτε στο τηλεφωνο απανταγε η τραπεζα.

Η δε Οικονομικη Αστυνομια και η ΔΗΕ μαλλον κοιμοντουσαν.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 02 Ιούλ 2021, 23:51

Δεν μπορεί κι η ΔΗΕ να τα προλάβει όλα. Γω καρτοκινητό έχω και με παίρνουν για phishing τρελά νούμερα. Μπλοκ κι απόρριψη.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 02 Ιούλ 2021, 23:59

Ένας από τους λόγους που δεν χρησιμοποιω <<πλαστικό χρήμα>>
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Ιούλ 2021, 00:18

Κάθε λογαριασμός δεν είναι συνδεδεμένος είτε με φυσικό πρόσωπο, είτε με εταιρεία;

Κάποιος που κάνει παράνομη μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό του σε τι μπορεί να ελπίζει προκειμένου να μείνει ανώνυμη η ταυτότητά του;

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Ιούλ 2021, 07:57

ST48410 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:18
Κάθε λογαριασμός δεν είναι συνδεδεμένος είτε με φυσικό πρόσωπο, είτε με εταιρεία;

Κάποιος που κάνει παράνομη μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό του σε τι μπορεί να ελπίζει προκειμένου να μείνει ανώνυμη η ταυτότητά του;
Στο τραπεζικό απόρρητο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 03 Ιούλ 2021, 08:04

Gewponos90 έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 23:59
Ένας από τους λόγους που δεν χρησιμοποιω <<πλαστικό χρήμα>>
δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να μην χρησιμοποιείς καθόλου όμως για μικροποσά και για καθημερινές αγορες δεν υπάρχει λόγος. Βλέπω κάποιους που δεν έχουν καθόλου μετρητά και ακόμα και τον σπαστο καφέ και τα τσιγαρα τα αγοράζουν με «πλαστικό»

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 03 Ιούλ 2021, 08:11

George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46
Ενταξει αυτη ειναι βλαμμένη που εφαγε το δόλωμα και την πατησε.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο πως το Ελληνικο συστημα δεν σε βοηθάει καθόλου στο προβλημα σου.

Η Οικονομικη Αστυνομια και η Διωξη Ηλ. Εγκληματος πετάνε χαρταετο ενω οι ΕΛ τράπεζες σε γράφουν κυριολεκτικα στα @@ τους και δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα.

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

Υ.Γ. Για την ιστορια καθε μέρα παιρνω τέτοια μαιηλ τουλαχιστον 2 και η πλειοψηφια τους ειναι απο τράπεζες που δεν εχω λογαριασμο.

Χτες πηρε και η μανα μου μαιηλ το οποιο ελεγε "Η καρτα σας εχει παγώσει παρακαλώ πατηστε το συνδεσμο για να κανετε τη διαδικασια αρσης παγωματος"

Αλλα της εκοψε και με πηρε τηλ. πρωτα οποτε της ειπα να το σβήσει και να μην κανει τιποτα.
Είναι εντυπωσιακό πως θέλετε πάντα έναν "πατερούλη" να σας προσέχει και να διορθώνει τις ανοησίες σας!

Δεν θα ενηλικιωθείτε ποτέ;
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12526
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 03 Ιούλ 2021, 08:15

2 factor authentication κανείς ;
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Ιούλ 2021, 08:19

dtri2020 έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 08:11
George_V έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 22:46
Ενταξει αυτη ειναι βλαμμένη που εφαγε το δόλωμα και την πατησε.

Αλλα ειναι εντυπωσιακο πως το Ελληνικο συστημα δεν σε βοηθάει καθόλου στο προβλημα σου.

Η Οικονομικη Αστυνομια και η Διωξη Ηλ. Εγκληματος πετάνε χαρταετο ενω οι ΕΛ τράπεζες σε γράφουν κυριολεκτικα στα @@ τους και δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα.

Οι ξένες τράπεζες παλι ειναι πολυ πιο δεκτικες στο να σε βοηθησουν οσο μπορουν στο μετρο του δυνατου.

Τελικα ειναι μαλακισμένες οι ΕΛ τραπεζες.

Υ.Γ. Για την ιστορια καθε μέρα παιρνω τέτοια μαιηλ τουλαχιστον 2 και η πλειοψηφια τους ειναι απο τράπεζες που δεν εχω λογαριασμο.

Χτες πηρε και η μανα μου μαιηλ το οποιο ελεγε "Η καρτα σας εχει παγώσει παρακαλώ πατηστε το συνδεσμο για να κανετε τη διαδικασια αρσης παγωματος"

Αλλα της εκοψε και με πηρε τηλ. πρωτα οποτε της ειπα να το σβήσει και να μην κανει τιποτα.
Είναι εντυπωσιακό πως θέλετε πάντα έναν "πατερούλη" να σας προσέχει και να διορθώνει τις ανοησίες σας!

Δεν θα ενηλικιωθείτε ποτέ;
Νομίζω δε διάβασες παρακάτω.

Δε ζήτησα να μας αποζημιώσει η τράπεζα για τη βλακεια μας.

Αλλά να κάνει τη δουλειά της όπως και οι άλλοι θεσμοί (Οικ. Αστυνομία ΔΗΕ οι οποίες προφανώς πετούσαν χαρταετό) ώστε να βρεθεί ο απατεώνας και να προαχθεί στη Δικαιοσύνη.

Δλδ είναι ανάγκη "να έχουμε μπαμπά" επειδή ζητάμε να λειτουργήσουν το σύστημα και οι θεσμοί σωστά?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14580
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 03 Ιούλ 2021, 08:25

Naranjita έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 23:04
1,
«ΠΡΟΣΟΧΗ. ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!! – Η Τράπεζα Πειραιώς δεν θα σας ζητήσει ποτέ και με κανέναν τρόπο τους κωδικούς σας και τα προσωπικά σας δεδομένα, μέσω email ή μέσω sms. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ​»

2,

22116305Σημαντική Ενημέρωση για προσπάθειες εξαπάτησης / Important Notice for common scams
ERB
Eurobank
προς

26/04/2021 19:15
Υπενθυμίζουμε στους πελάτες μας πως άγνωστοι επιτήδειοι προσπαθούν να ξεγελάσουν και να εξαπατήσουν τους πολίτες ώστε να τους αποκαλύψουν τα στοιχεία των λογαριασμών τους (κωδικούς e-Banking, στοιχεία καρτών, κωδικούς μίας χρήσης (OTP), κ.λπ.) και να τους αποσπάσουν χρήματα.

Αν και οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν οι απατεώνες συνεχώς εξελίσσονται, κάποιες από αυτές είναι οι εξής:
• Αποστολή πλαστών επειγουσών ειδοποιήσεων, μέσω email, SMS, Viber (υποτίθεται από την τράπεζα των θυμάτων) για ένα «πρόβλημα» με τους λογαριασμούς τους
• Ενέργειες που έχουν σκοπό να χρησιμοποιήσουν τα θύματα ως ενδιάμεσο για παράνομες μεταφορές χρημάτων «προσφέροντάς» τους ένα ποσοστό ως προμήθεια
• Τηλεφωνήματα για επισκευή υποτιθέμενης βλάβης του υπολογιστή των θυμάτων τους
• Τηλεφωνήματα ή επικοινωνίες για δήθεν επικερδείς επενδυτικές ευκαιρίες
• Αποστολή παραποιημένων ή πλαστών τιμολογίων, εντολών πληρωμής
• Αποστολή παραποιημένων ή πλαστών αποδεικτικών κατάθεσης/πληρωμών
• Πλαστά e-mails κληρονομιάς καθώς και άλλες προσφορές ή δώρα που ακούγονται πολύ ωραία και εξωπραγματικά για να είναι αληθινά
• Πλαστά e-mails από ψεύτικους εργαζόμενους φιλανθρωπικών οργανώσεων

Συμβουλεύουμε τους πελάτες μας να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και επιφυλακτικοί. Αν κάποιος πελάτης θεωρεί ότι έχει πέσει θύμα σχετικής απόπειρας εξαπάτησης, παρακαλούμε να επικοινωνήσει άμεσα με το Europhone Banking, στο 210 9555000 (από κινητό ή σταθερό).

3,
alpha bank

Αγνοήστε email, SMS ή τηλεφωνήματα που σας ζητούν κωδικούς!
αγνοήστε οποιαδήποτε επικοινωνία σας ζητά να συμπληρώσετε τους κωδικούς ή τα προσωπικά σας στοιχεία
μην απαντάτε σε email που σας ζητούν στοιχεία των λογαριασμών ή των κωδικών σας και να μην ακολουθείτε τους συνδέσμους (links) που προτείνουν.
Εάν αντιληφθείτε ή υποπτευθείτε οποιαδήποτε φυσική ή ηλεκτρονική προσπάθεια υποκλοπής των κωδικών σας, αν δώσατε τηλεφωνικά τους κωδικούς σας ή τους συμπληρώσατε σε κάποιο ύποπτο email ή παράθυρο, επικοινωνήστε άμεσα με την Τράπεζα τηλεφωνικά στο 210 326 0000 προκειμένου να απενεργοποιήσετε τη συνδρομή σας.


έφερα ως παράδειγμα τρεις τράπεζες που λένε μπροστά μπροστά για τις προσπάθειες απάτης που έχουν γίνει μάστιγα.
δυστυχώς, όσα μέτρα και να πάρει μια τράπεζα, δεν μπορεί να γλιτώσει κάποιον από την βλακεία του. ήταν ζαλισμένη από την δουλειά λεει. που δουλευει η μανταμ? στην βιβεχρώμ και παιρνει τζουρες απο τα καζανια με τις μπογιές?

μια φορά δε, είχα γνωρίσει ένα ζευγάρι που μου ρθε με μειλ απο νιγηρία οτι ειχαν κληρονομισει εναν συγγενή και επρεπε να δωσουν στοιχεία τραπεζης. ε μάλλιασε η γλωσσα μου να τους εξηγώ πως αφου δεν εχουν καν συγγενή στην αφρική πως ειναι δυνατον να κληρονομουν κάποιον.

δυστυχως, κυκλοφορουν ένα σωρό σκατοκέφαλοι. ειδικά για το έμβασμα, έδωσε η μαλακω και τον εξαψηφιο που της ηρθε στο κινητο, ειμαι σιγουρη.
οι τράπεζες όχι,το μπουρδέλο όμως?
Έκδοση εξουσιοδότησης

Εκδώστε την εξουσιοδότηση που χρειάζεστε ηλεκτρονικά.

Μπορείτε να μπείτε στην υπηρεσία με 2 τρόπους:

με τoυς προσωπικούς σας κωδικούς web banking σε Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, Τράπεζα Πειραιώς, Alpha Bank, Eurobank, Παγκρήτια Τράπεζα, Τράπεζα Ηπείρου, Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας ή Τράπεζα Κεντρικής Μακεδονίας
https://www.gov.gr/ipiresies/polites-ka ... siodoteses

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 03 Ιούλ 2021, 08:42

George_V έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 08:19
Νομίζω δε διάβασες παρακάτω.

Δε ζήτησα να μας αποζημιώσει η τράπεζα για τη βλακεια μας.

Αλλά να κάνει τη δουλειά της όπως και οι άλλοι θεσμοί (Οικ. Αστυνομία ΔΗΕ οι οποίες προφανώς πετούσαν χαρταετό) ώστε να βρεθεί ο απατεώνας και να προαχθεί στη Δικαιοσύνη.

Δλδ είναι ανάγκη "να έχουμε μπαμπά" επειδή ζητάμε να λειτουργήσουν το σύστημα και οι θεσμοί σωστά?
Τα διάβασα όλα. Αλλά μάλλον έχετε καταλάβει κάτι λάθος σχετικά με την λειτουργία των "θεσμών"!

Κατ' αρχάς να συμφωνήσουμε πως εδώ ισχύει ότι ισχύει γενικότερα: σε καμμία περίπτωση δεν φταίει η αστυνομία η οποιοσδήποτε άλλος "θεσμός" αν εσύ δεν φύλαξες το πορτοφόλι σου και στο έκλεψαν οι πορτοφολάδες. Ήταν από την αρχή ευθύνη σου να φυλάξεις το πορτοφόλι σου!

Το ίδιο ισχύει και αν άφησες ξεκλείδωτο το σπίτι σου και σε έκλεψαν!

Δευτερον αυτό που ζητάς στην αρχική ανάρτηση είναι ουσιαστικά να επέμβει(ουν) "το σύστημα και οι θεσμοί" και να διορθώσουν την ανοησία! Αυτό δεν μπορεί να γίνει! Το μόνο που μπορεί να γίνει και γίνεται είναι να διερευνήσουν "το σύστημα και οι θεσμοί" το "έγκλημα" (δηλαδή την ανοησία) και πιθανόννα πιάσουν τους εγκληματίες! Και ίσως τότε να βρούν και ένα μέρος από τα χρήματα που χάθηκαν!
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14580
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Eπεσες θυμα απάτης? Το ΕΛ συστημα σε γράφει στα @@ του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 03 Ιούλ 2021, 08:47

ναι οκ.κοιτα ακριβώς από πάνω σου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών