Τι γνώμη έχετε για την μείωση των ισοβίων σε 20 χρόνια και των πολυισοβίων σε 25;

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συμφωνώ. Ακόμα και οι ισοβίτες αξίζουν μια ευκαιρία να επανενταχθούν κάποτε στην κοινωνία.
2
13%
Διαφωνώ. Τα ισόβια να είναι ισόβια.
13
81%
Δαφωνώ. Επαναφορά της θανατικής ποινής εδώ και τώρα.
1
6%
 
Σύνολο ψήφων: 16

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι γνώμη έχετε για την μείωση των ισοβίων σε 20 χρόνια και των πολυισοβίων σε 25;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιούλ 2022, 12:47

Νομίζω ότι το πράγμα είναι πολύ πιο απλό.

Εκ των πραγμάτων η δικαιοσύνη κινείται στο πλαίσιο που αντιμετωπίζει ως πολύ σημαντικό αυτόν που ζει και ως ασήμαντο αυτόν που πέθανε.

Οι νεκροί που "συγκλονίζουν" την ανθρωπότητα είναι απλώς ένα μαρκετίστικο πρότζεκτ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι γνώμη έχετε για την μείωση των ισοβίων σε 20 χρόνια και των πολυισοβίων σε 25;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιούλ 2022, 13:46

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:41
stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 04:40
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 04:28

Πρώτον δεν θα το θέλω .
Δεύτερον το θύμα θα είναι ζωντανό και ίσως περπατήσει .
Τρίτον ο θάνατος κάποιου είναι μία μη αναστρέψιμη προς το παρών κατάσταση για την ιατρική .
Έδωσα το πρώτο αντεπιχείρημα με αναπηρία.
Θέλεις να σου δώσω το αντίστοιχο με θάνατο;

Δεν μου έγραψες όμως την απάντηση: τελικά αν αφήσεις κάποιον ανάπηρο, πρέπει να σε αφήσουν κι εσένα ανάπηρο;
Το επιχείρημα πως η ιατρική επιστήμη κάνει θαύματα θα μπορεί να ισχύει και στη δική σου περίπτωση, στο παραπάνω παράδειγμα/ερώτημα. Μπορείς να περιμένεις την επιστήμη να σε κάνει καλά.
Είναι όμως έτσι;
Η σημαντική διαφορά σε αυτό το παράδειγμα δεν είναι το αναστρέψιμο της κατάστασης αλλά το πρώτο που έγραψα . Ότι θα είναι από λάθος . Ενώ ο δολοφόνος αφαιρεί μία ή περισσότερες ζωές με πλήρη γνώση.
Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι άφησες έναν ανάπηρο, ή έναν νεκρό.
Επομένως κακώς έγραψες την απορία
"Εάν με σκοτώσουν για να μου πάρουν το κινητό θα βγω και εγώ σε είκοσι χρόνια ;"
θέλοντας να δείξεις ότι πρέπει ως δίκαιο να υπάρχει ταύτιση της φυσικής κατάστασης του δράστη με το θύμα.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Τι γνώμη έχετε για την μείωση των ισοβίων σε 20 χρόνια και των πολυισοβίων σε 25;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 03 Ιούλ 2022, 12:42

stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 13:46
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:41
stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 04:40


Έδωσα το πρώτο αντεπιχείρημα με αναπηρία.
Θέλεις να σου δώσω το αντίστοιχο με θάνατο;

Δεν μου έγραψες όμως την απάντηση: τελικά αν αφήσεις κάποιον ανάπηρο, πρέπει να σε αφήσουν κι εσένα ανάπηρο;
Το επιχείρημα πως η ιατρική επιστήμη κάνει θαύματα θα μπορεί να ισχύει και στη δική σου περίπτωση, στο παραπάνω παράδειγμα/ερώτημα. Μπορείς να περιμένεις την επιστήμη να σε κάνει καλά.
Είναι όμως έτσι;
Η σημαντική διαφορά σε αυτό το παράδειγμα δεν είναι το αναστρέψιμο της κατάστασης αλλά το πρώτο που έγραψα . Ότι θα είναι από λάθος . Ενώ ο δολοφόνος αφαιρεί μία ή περισσότερες ζωές με πλήρη γνώση.
Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι άφησες έναν ανάπηρο, ή έναν νεκρό.
Επομένως κακώς έγραψες την απορία
"Εάν με σκοτώσουν για να μου πάρουν το κινητό θα βγω και εγώ σε είκοσι χρόνια ;"
θέλοντας να δείξεις ότι πρέπει ως δίκαιο να υπάρχει ταύτιση της φυσικής κατάστασης του δράστη με το θύμα.
Το θέμα είναι ότι γενικά σαν άνθρωπος θεωρώ τον θάνατο το χειρότερο κακό που μπορείς να κάνεις σε κάποιον/κάποια οπότε δεν μπορώ να συγχωρήσω φόνο .

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών