Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24710
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Ιούλ 2022, 13:14

Και στις ΗΠΑ υπάρχει αντίστοιχο θέμα και κάπου είχε διαβάσει μια θεωρία συνωμοσίας ότι δεν αλλάζει επίτηδες γιατί δεν θέλουν ούτε οι δικαστικοί, ούτε οι δικηγόροι γιατί δεν θέλουν να γίνεται εύκολα η ανάλυση αρκετών στοιχείων.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4343
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 14 Ιούλ 2022, 13:29

Крaсная армия έγραψε:
13 Ιούλ 2022, 14:47
Κομμουνισμό.

Δίκες μόνο για Καπιταλιστές με συνοπτικές διαδικασίες.
Δολοφόνοι και βιαστές;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 14 Ιούλ 2022, 13:44

Γι' αυτούς τα Γκουλάγκ.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2022, 13:55

Крaсная армия έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 13:44
Γι' αυτούς τα Γκουλάγκ.
Οι σύγχρονοι νεάντερταλς έχετε μπλέξει την πραγματικότητα με τις πίστες στα παιχνίδια.

Ελπίζω σ' αυτά να τα πηγαίνετε καλύτερα. :D
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 14 Ιούλ 2022, 14:05

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Ιούλ 2022, 14:03
Σκέψου ότι μέσα σε αυτά τα ντοσιέ κρίνονται ζωές ανθρώπων
Μπα. Στους περισσότερους έχει μηνύσεις για εξύβριση, για λέρωμα μπουγάδας, για παράνομο παρκάρισμα, για περιουσιακά και για ένα σωρό σαχλαμάρες.

Είμαστε δικομανής χώρα. Πρέπει να το παραδεχτούμε. Παράγουμε συνεχώς νέους δικηγόρους και κάπου πρέπει να τους βρούμε δουλειά. Έχουμε τους περισσότερους δικαστές ανά 1000 κατοίκους στην ΕΕ. Τους πληρώνουμε περισσότερο από κάθε άλλη χώρα και στη Βουλή οι 70 στους 300 δηλώνουν δικηγόροι. :102:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21407
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 14 Ιούλ 2022, 14:27

Εμπεδοκλής έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:05
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Ιούλ 2022, 14:03
Σκέψου ότι μέσα σε αυτά τα ντοσιέ κρίνονται ζωές ανθρώπων
Μπα. Στους περισσότερους έχει μηνύσεις για εξύβριση, για λέρωμα μπουγάδας, για παράνομο παρκάρισμα, για περιουσιακά και για ένα σωρό σαχλαμάρες.

Είμαστε δικομανής χώρα. Πρέπει να το παραδεχτούμε. Παράγουμε συνεχώς νέους δικηγόρους και κάπου πρέπει να τους βρούμε δουλειά. Έχουμε τους περισσότερους δικαστές ανά 1000 κατοίκους στην ΕΕ. Τους πληρώνουμε περισσότερο από κάθε άλλη χώρα και στη Βουλή οι 70 στους 300 δηλώνουν δικηγόροι. :102:
ισχύουν όλα αυτά
αλλά σίγουρα ανάμεσα σε αυτούς τους φακέλους θα υπάρχουν φάκελοι που περιέχουν και σοβαρές υποθέσεις
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6969
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 14 Ιούλ 2022, 14:29

Τί πάει να πεί "δικομανής"..; Απ' την στιγμή που είμαι φορολογούμενος πολίτης έχω δικαίωμα -σε κάθε περίπτωση που νομίζω ότι θίχτηκα- να προσφύγω στη δικαιοσύνη ώστε να επιλυθεί το όποιο πρόβλημα μου.
Το πρόβλημα είναι ότι η δικαιοσύνη είναι αργή..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2022, 14:35

Parrot έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:29
Τί πάει να πεί "δικομανής"..; Απ' την στιγμή που είμαι φορολογούμενος πολίτης έχω δικαίωμα -σε κάθε περίπτωση που νομίζω ότι θίχτηκα- να προσφύγω στη δικαιοσύνη ώστε να επιλυθεί το όποιο πρόβλημα μου.
Το πρόβλημα είναι ότι η δικαιοσύνη είναι αργή..
Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δικομανείς δεν έχουν ιδέα ούτε από τα άρθρα ούτε από τους ρυθμούς της δικαιοσύνης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6969
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 14 Ιούλ 2022, 14:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:35
Parrot έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:29
Τί πάει να πεί "δικομανής"..; Απ' την στιγμή που είμαι φορολογούμενος πολίτης έχω δικαίωμα -σε κάθε περίπτωση που νομίζω ότι θίχτηκα- να προσφύγω στη δικαιοσύνη ώστε να επιλυθεί το όποιο πρόβλημα μου.
Το πρόβλημα είναι ότι η δικαιοσύνη είναι αργή..
Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δικομανείς δεν έχουν ιδέα ούτε από τα άρθρα ούτε από τους ρυθμούς της δικαιοσύνης.
Τί σημασία έχει αυτό..; Ως φορολογούμενος πολίτης έχω δικαίωμα να προσφύγω στη δικαιοσύνη για ο,τιδήποτε νομίζω ότι με θίγει ή έχω πρόβλημα και να επιλυθεί απ' την δικαιοσύνη και να βρεθεί αν έχω δίκιο ή άδικο ή αν έχει νομική βάση η όποια μου προσφυγή..
Οπότε το κράτος έχει υποχρέωση να βρει λύσεις για να κάνει την απονομή της δικαιοσύνης ταχύτερη..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2022, 15:53

Parrot έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:35
Parrot έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:29
Τί πάει να πεί "δικομανής"..; Απ' την στιγμή που είμαι φορολογούμενος πολίτης έχω δικαίωμα -σε κάθε περίπτωση που νομίζω ότι θίχτηκα- να προσφύγω στη δικαιοσύνη ώστε να επιλυθεί το όποιο πρόβλημα μου.
Το πρόβλημα είναι ότι η δικαιοσύνη είναι αργή..
Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δικομανείς δεν έχουν ιδέα ούτε από τα άρθρα ούτε από τους ρυθμούς της δικαιοσύνης.
Τί σημασία έχει αυτό..; Ως φορολογούμενος πολίτης έχω δικαίωμα να προσφύγω στη δικαιοσύνη για ο,τιδήποτε νομίζω ότι με θίγει ή έχω πρόβλημα και να επιλυθεί απ' την δικαιοσύνη και να βρεθεί αν έχω δίκιο ή άδικο ή αν έχει νομική βάση η όποια μου προσφυγή..
Οπότε το κράτος έχει υποχρέωση να βρει λύσεις για να κάνει την απονομή της δικαιοσύνης ταχύτερη..


Έστω λοιπόν ότι το κράτος δεν την κάνει ταχύτερη την απονομή, εσύ ΤΙ ακριβώς θα κάνεις; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4343
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 14 Ιούλ 2022, 15:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 15:53
Parrot έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 14:35


Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δικομανείς δεν έχουν ιδέα ούτε από τα άρθρα ούτε από τους ρυθμούς της δικαιοσύνης.
Τί σημασία έχει αυτό..; Ως φορολογούμενος πολίτης έχω δικαίωμα να προσφύγω στη δικαιοσύνη για ο,τιδήποτε νομίζω ότι με θίγει ή έχω πρόβλημα και να επιλυθεί απ' την δικαιοσύνη και να βρεθεί αν έχω δίκιο ή άδικο ή αν έχει νομική βάση η όποια μου προσφυγή..
Οπότε το κράτος έχει υποχρέωση να βρει λύσεις για να κάνει την απονομή της δικαιοσύνης ταχύτερη..


Έστω λοιπόν ότι το κράτος δεν την κάνει ταχύτερη την απονομή, εσύ ΤΙ ακριβώς θα κάνεις; :lol:
Θα πάει στο γήπεδο του Πανιώνιου να επιστρατεύσει μια γάτα.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιούλ 2022, 15:57

Ε δε νομίζω , φάκελοι προς καταστροφή μάλλον είναι ,αλλά ποιος κάθεται να κάνει πρωτόκολλο για όλους αυτούς. Ένα χαλασμένο φωτοτυπικό έχουμε σχολείο ,έχει γίνει πρωτόκολλο καταστροφής εδώ και 5 χρόνια! κι ακόμα έρχεται να το παραλάβει ο δήμος.....

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 14 Ιούλ 2022, 16:27

Крaсная армия έγραψε:
13 Ιούλ 2022, 14:47
Κομμουνισμό.

Δίκες μόνο για Καπιταλιστές με συνοπτικές διαδικασίες.
Παιζει να μην υπηρχε μεγαλυτερη παραγωγη χαρτουρας απο την σοβιετικη γραφειοκρατια στην ιστορια.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Ιούλ 2022, 16:33

Στύγιος έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 15:57
Ε δε νομίζω , φάκελοι προς καταστροφή μάλλον είναι ,αλλά ποιος κάθεται να κάνει πρωτόκολλο για όλους αυτούς. Ένα χαλασμένο φωτοτυπικό έχουμε σχολείο ,έχει γίνει πρωτόκολλο καταστροφής εδώ και 5 χρόνια! κι ακόμα έρχεται να το παραλάβει ο δήμος.....
Καλα εδω σε Υπουργεια κρατανε αρχεια σε ακαταλληλους χωρους οπου μολις βρεξει πλημμυριζει το υπογειο και το αρχειο γινεται πολτος χαρτιου.

Και πας μετα εσυ να παρεις ενα χαρτι/πιστοποιητικο και σου λενε "δεν υπαρχει κυριε στο αρχειο μας. Το χασαμε" γιατι ειναι τοσο αμπαλοι που δεν εχουν κανει ουτε ψηφιοποιηση.

Και φτου κι απο την αρχη να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας γιατι το Δημοσιο σε θεωρει ελεφαντα επειδη εχασε το αρχειο του.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Δικαιοσύνη αφοδεύουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιούλ 2022, 16:47

George_V έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 16:33
Στύγιος έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 15:57
Ε δε νομίζω , φάκελοι προς καταστροφή μάλλον είναι ,αλλά ποιος κάθεται να κάνει πρωτόκολλο για όλους αυτούς. Ένα χαλασμένο φωτοτυπικό έχουμε σχολείο ,έχει γίνει πρωτόκολλο καταστροφής εδώ και 5 χρόνια! κι ακόμα έρχεται να το παραλάβει ο δήμος.....
Καλα εδω σε Υπουργεια κρατανε αρχεια σε ακαταλληλους χωρους οπου μολις βρεξει πλημμυριζει το υπογειο και το αρχειο γινεται πολτος χαρτιου.

Και πας μετα εσυ να παρεις ενα χαρτι/πιστοποιητικο και σου λενε "δεν υπαρχει κυριε στο αρχειο μας. Το χασαμε" γιατι ειναι τοσο αμπαλοι που δεν εχουν κανει ουτε ψηφιοποιηση.

Και φτου κι απο την αρχη να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας γιατι το Δημοσιο σε θεωρει ελεφαντα επειδη εχασε το αρχειο του.
Το ωραίο ξέρεις ποιο είναι George; Αναγκάζομαι να κρατάω στο ντουλάπι μου του σχολείου φετινά και περσινά γραπτά* ( διαγωνίσματα +τεστ) μαθητών , διότι ανά πάσα στιγμή μπορούν να αναζητηθούν απ' την υπηρεσία ως ..δημόσια έγγραφα πλέον. :fp:

* Οι άχρηστοι στο ΚΕΔΥ δε μπορούν να διαγνώσουν π.χ δυσλεξία,δυσορθογραφία κλπ από μόνοι τους με τεστ και γραπτά και χρειάζονται τα δικά μας γραπτά. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στύγιος την 14 Ιούλ 2022, 16:53, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών