Με ψείρισαν

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 23 Ιούλ 2022, 18:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 18:07
Σε τι χρειάζεται το πορτοφόλι εν ετει 2022 ρε μάΝγκες μπορείτε να με πείτε?

Μια κάρτα θες αντε κ ένα 20ευρω με κάνα ψιλό για κάνα τιπ, το πετάς χύμα στην τσέπη. Άμα χάσεις κάρτα μπαίνεις καπακια στο ebanking/mobile banking κ την παγωνεις. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν θέλετε να είστε hard-core ούτε καν κάρτα δε χρειάζεται πληρώνεις απ το κινητό. Ultra mode: έχεις smartwatch με e-sim, δε χρειάζεσαι ούτε κινητο :-?
:-?
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 23 Ιούλ 2022, 18:09

Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14700
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Ιούλ 2022, 18:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 18:07
Σε τι χρειάζεται το πορτοφόλι εν ετει 2022 ρε μάΝγκες μπορείτε να με πείτε?

Μια κάρτα θες αντε κ ένα 20ευρω με κάνα ψιλό για κάνα τιπ, το πετάς χύμα στην τσέπη. Άμα χάσεις κάρτα μπαίνεις καπακια στο ebanking/mobile banking κ την παγωνεις. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν θέλετε να είστε hard-core ούτε καν κάρτα δε χρειάζεται πληρώνεις απ το κινητό. Ultra mode: έχεις smartwatch με e-sim, δε χρειάζεσαι ούτε κινητο :-?
Στο God Mode πού μπαίνει η sim, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9204
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 23 Ιούλ 2022, 19:59

Feindflug έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 18:09
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 18:07
Σε τι χρειάζεται το πορτοφόλι εν ετει 2022 ρε μάΝγκες μπορείτε να με πείτε?

Μια κάρτα θες αντε κ ένα 20ευρω με κάνα ψιλό για κάνα τιπ, το πετάς χύμα στην τσέπη. Άμα χάσεις κάρτα μπαίνεις καπακια στο ebanking/mobile banking κ την παγωνεις. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν θέλετε να είστε hard-core ούτε καν κάρτα δε χρειάζεται πληρώνεις απ το κινητό. Ultra mode: έχεις smartwatch με e-sim, δε χρειάζεσαι ούτε κινητο :-?
Στο God Mode πού μπαίνει η sim, τύπε;
Εκεί πρέπει να τσιπαριστείς ο ίδιος αλλά μετά ποιος ακούει τη Νατάσα και δεν τη φοβήθηκε...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70249
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιούλ 2022, 13:16

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 18:07
Σε τι χρειάζεται το πορτοφόλι εν ετει 2022 ρε μάΝγκες μπορείτε να με πείτε?

Μια κάρτα θες αντε κ ένα 20ευρω με κάνα ψιλό για κάνα τιπ, το πετάς χύμα στην τσέπη. Άμα χάσεις κάρτα μπαίνεις καπακια στο ebanking/mobile banking κ την παγωνεις. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν θέλετε να είστε hard-core ούτε καν κάρτα δε χρειάζεται πληρώνεις απ το κινητό. Ultra mode: έχεις smartwatch με e-sim, δε χρειάζεσαι ούτε κινητο :-?

Παρόλα αυτά γιατί μπαίνετε στα ΜΜΜ? Πόσο μαζοχες παίζει να είστε? Δλδ να είσαι 15 το καταλαβαίνω ή παππούς που δεν κάνει να οδηγάει, αλλιώς καλύτερα με κινέζικο παπάκι πάρα μέσα στα κουτιά αυτά που μπαίνει η σάρα κ η μάρα
Σοβαρά τώρα;

Παίδες, αυτό το "καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε" έχει καταντήσει ψιλοαναπηρία, έτσι;

Για την προσομοίωση με παντεσπάνια, κανένα σχόλιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Ιούλ 2022, 15:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 13:16

Σοβαρά τώρα;

Παίδες, αυτό το "καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε" έχει καταντήσει ψιλοαναπηρία, έτσι;
Καμία σχέση με παντεσπανια. Για κινέζικο παπι μίλησα. Δεν είπα να σε πηγαίνει ο σοφέρ παντού με τη μερσεντες. Αν δεν υπάρχουν λεφτά ούτε γι αυτό, βαστατε ποδαράκια μου/ποδηλατο/πατινι, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι αυτής της κατηγορίας. Φοβούνται μη βραχούν κ λιώσουν. Προσωπικά δεν μπαίνω σ αυτόν τον καρκίνο που λένε ΜΜΜ πάρα μόνο σε ανάγκη, δηλαδή την τελευταία δεκαετία μπορεί να έχω μπει ίσαμε 2 φορές. Όμως έχει τύχει να γυρίσω με τα πόδια από την άλλη άκρη της Αθήνας ή να αγγαρεψω κάποιον να έρθει να με πάρει. Το καθημερινό μου μέσο είναι δίτροχο, έχω φάει βροχα με το τσουβάλι βέβαια

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 24 Ιούλ 2022, 15:21

Συμφωνω με ΕKPLIKTIKOS

Δεν εχω πορτοφολι. Βαζω τα λεφτα στην τσεπη του παντελονιου και την καρτα στο μπουφαν η στο πουκαμισο η σε οτι τυχει να φοραω τοτε.

Πιο παλια που ειχα πορτοφολι μου το ειχαν φαει στο μετρο. Δυο φορες...

Με το καινουριο συστημα, δεν εχω απωλειες για πανω απο 10ετια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70249
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2022, 13:44

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 15:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 13:16

Σοβαρά τώρα;

Παίδες, αυτό το "καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε" έχει καταντήσει ψιλοαναπηρία, έτσι;
Καμία σχέση με παντεσπανια. Για κινέζικο παπι μίλησα. Δεν είπα να σε πηγαίνει ο σοφέρ παντού με τη μερσεντες. Αν δεν υπάρχουν λεφτά ούτε γι αυτό, βαστατε ποδαράκια μου/ποδηλατο/πατινι, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι αυτής της κατηγορίας. Φοβούνται μη βραχούν κ λιώσουν. Προσωπικά δεν μπαίνω σ αυτόν τον καρκίνο που λένε ΜΜΜ πάρα μόνο σε ανάγκη, δηλαδή την τελευταία δεκαετία μπορεί να έχω μπει ίσαμε 2 φορές. Όμως έχει τύχει να γυρίσω με τα πόδια από την άλλη άκρη της Αθήνας ή να αγγαρεψω κάποιον να έρθει να με πάρει. Το καθημερινό μου μέσο είναι δίτροχο, έχω φάει βροχα με το τσουβάλι βέβαια
Ναι ρε συ, όλοι οι δικυκλιστές το ίδιο λένε (ανεξαρτήτως κυβικών) αλλά τα παπιά γενικώς, είναι για μικρές αποστάσεις. Αν μένεις νότια προάστια και η δουλειά σου είναι Μαρούσι, Περιστέρι, Μεσογείων (που πρέπει να διανυθούν λεωφόροι με πυκνή και συνεχή κυκλοφορία) πολύ πιο γρήγορα φτάνεις με το μετρό, παρά με παπί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23429
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 25 Ιούλ 2022, 13:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 18:07
Σε τι χρειάζεται το πορτοφόλι εν ετει 2022 ρε μάΝγκες μπορείτε να με πείτε?

Μια κάρτα θες αντε κ ένα 20ευρω με κάνα ψιλό για κάνα τιπ, το πετάς χύμα στην τσέπη. Άμα χάσεις κάρτα μπαίνεις καπακια στο ebanking/mobile banking κ την παγωνεις. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν θέλετε να είστε hard-core ούτε καν κάρτα δε χρειάζεται πληρώνεις απ το κινητό. Ultra mode: έχεις smartwatch με e-sim, δε χρειάζεσαι ούτε κινητο :-?

Παρόλα αυτά γιατί μπαίνετε στα ΜΜΜ? Πόσο μαζοχες παίζει να είστε? Δλδ να είσαι 15 το καταλαβαίνω ή παππούς που δεν κάνει να οδηγάει, αλλιώς καλύτερα με κινέζικο παπάκι πάρα μέσα στα κουτιά αυτά που μπαίνει η σάρα κ η μάρα
Την κάρτα αν την εχεις πεταμένη χύμα σε τσέπη και εχει δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών (που πλέον όλες έχουν) μπορει ο άλλος να σου τραβήξει λεφτα ακομα και χωρις να χρειαστεί να στην παρει. Δεν νομιζω τα κλεφτρονια εδω στο ελλαδισταν να εχουν τοσο εξελιγμένα συστήματα με κλεψοPosάκια βέβαια, δεν μου εχει τυχει ποτέ αλλα εχει τυχει σε γνωστο μου Έλληνα, σε αλλη ευρωπαική χώρα.
Αν δεν θες πορτοφόλι, την καρτα καλό ειναι να τη βαζεις σε ενα card holder που βρίσκεις απειρα πλέον και καλά, με αντικλεπτικό πανω για τέτοιες ακριβώς περιπτώσεις.

Ισχύει οτι το πορτοφόλι δεν το λες και τερμα πρακτικό στις μερες μας. Το μονο που κανει ειναι να σου προσφέρει κάποιο κύρος. Αλλιως σε βλέπει ο άλλος/η αν ανοιξεις πορτοφόλι (και ας εχεις μονο καρτες μεσα οπως εγω, και σπάνια ή καθολου μετρητό), και αλλιως σε βλεπει οταν βγαζεις το τσαλακωμένο και ιδρωμένο 10ευρο απο την τσέπη σαν ξεπλένης, και να ακουει τα ψιλά σου να κουδουνίζουν. Εγω εδω και πολλά χρονια εχω σταματήσει τελείως να κραταω ψιλα μόνο και μόνο γιατι με εκνευρίζει ο ηχος. Αν ειναι να αφηνω πουρμπούρια τους λεω να τα κρατάνε απο τα ρέστα του χάρτινου ή να το χτυπάνε στο posάκι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιούλ 2022, 14:19

Scouser έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 17:49

H λύση για αυτό που ζητάω, δηλαδή να μηδενιστούν οι πιθανότητες κλοπής/ληστείας σε βάρος μου, δεν υπάρχει. Εδώ συζητάμε για το τι γίνεται, προκειμένου να μειωθούν οι πιθανότητες να ψειρίσματος στο μέλλον. Εν προκειμένω, συζητάμε για το τι κάνουμε στα ΜΜΜ, με δεδομένο ότι στο πανέμορφο κράτος που ζούμε η οδήγηση στις μεγάλες πόλεις (δηλαδή τις εξής 2) είναι μια αηδία και μισή, το δε ποδήλατο είναι out of the question.
μοτοσικλετα.

λυση οχι μονο για το ψειρισμα, αλλα για γενικοτερη ευζωια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιούλ 2022, 14:21

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 15:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 13:16

Σοβαρά τώρα;

Παίδες, αυτό το "καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε" έχει καταντήσει ψιλοαναπηρία, έτσι;
Καμία σχέση με παντεσπανια. Για κινέζικο παπι μίλησα. Δεν είπα να σε πηγαίνει ο σοφέρ παντού με τη μερσεντες. Αν δεν υπάρχουν λεφτά ούτε γι αυτό, βαστατε ποδαράκια μου/ποδηλατο/πατινι, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι αυτής της κατηγορίας. Φοβούνται μη βραχούν κ λιώσουν. Προσωπικά δεν μπαίνω σ αυτόν τον καρκίνο που λένε ΜΜΜ πάρα μόνο σε ανάγκη, δηλαδή την τελευταία δεκαετία μπορεί να έχω μπει ίσαμε 2 φορές. Όμως έχει τύχει να γυρίσω με τα πόδια από την άλλη άκρη της Αθήνας ή να αγγαρεψω κάποιον να έρθει να με πάρει. Το καθημερινό μου μέσο είναι δίτροχο, έχω φάει βροχα με το τσουβάλι βέβαια
ε, μα. :goodpost:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιούλ 2022, 14:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 13:44
EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 15:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 13:16

Σοβαρά τώρα;

Παίδες, αυτό το "καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε" έχει καταντήσει ψιλοαναπηρία, έτσι;
Καμία σχέση με παντεσπανια. Για κινέζικο παπι μίλησα. Δεν είπα να σε πηγαίνει ο σοφέρ παντού με τη μερσεντες. Αν δεν υπάρχουν λεφτά ούτε γι αυτό, βαστατε ποδαράκια μου/ποδηλατο/πατινι, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι αυτής της κατηγορίας. Φοβούνται μη βραχούν κ λιώσουν. Προσωπικά δεν μπαίνω σ αυτόν τον καρκίνο που λένε ΜΜΜ πάρα μόνο σε ανάγκη, δηλαδή την τελευταία δεκαετία μπορεί να έχω μπει ίσαμε 2 φορές. Όμως έχει τύχει να γυρίσω με τα πόδια από την άλλη άκρη της Αθήνας ή να αγγαρεψω κάποιον να έρθει να με πάρει. Το καθημερινό μου μέσο είναι δίτροχο, έχω φάει βροχα με το τσουβάλι βέβαια
Ναι ρε συ, όλοι οι δικυκλιστές το ίδιο λένε (ανεξαρτήτως κυβικών) αλλά τα παπιά γενικώς, είναι για μικρές αποστάσεις. Αν μένεις νότια προάστια και η δουλειά σου είναι Μαρούσι, Περιστέρι, Μεσογείων (που πρέπει να διανυθούν λεωφόροι με πυκνή και συνεχή κυκλοφορία) πολύ πιο γρήγορα φτάνεις με το μετρό, παρά με παπί.
δεν ξερω απο αθηνα, αλλα θα πω οτι αυτο μου μοιαζει εξαιρετικ ασπανιο.

καταρχην το να δουλευει κανεις στην αλλη ακρη, αλλα ακομη κι αν ισχυει, παλι δεν μπορει να ειναι πιο συντομο το

περπατημα μεχρι τη σταση, περιμενε συγκοινωνια, ξαναπερπατημα μεχρι δουλεια

απο διτροχο που ξεκινα απο το σπιτι και σταματα στη δουλεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 25 Ιούλ 2022, 14:38

Μεγάλο λάθος ο φίλος που ήταν με το σακίδιο στην πλάτη -και όλα αβέρτα πάγκα πίσω του...

Τόσα χρόνια Αθήνα και Πειραία έχω μάθει τα κόζια και δεν την έχω πατήσει ποτέ (μη λέω και μεγάλο λόγο για το μέλλον βέβαια...).

Αυτά φωνάζω κάθε λίγο και στην οικογένεια: μην είστε αμέριμνοι έστω και αν είστε σε βόλτα στο χαλαρό, το μάτι να παίζει στο βάθος πεδίου, γεννήστε ένα δεύτερο είδος προσοχής, όπως βγαίνετε εσείς το πρωί για δουλειά, έτσι βγαίνει και ο άλλος για "δουλειά", προλάβετε!
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Ιούλ 2022, 14:45

vantono έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 13:55

Την κάρτα αν την εχεις πεταμένη χύμα σε τσέπη και εχει δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών (που πλέον όλες έχουν) μπορει ο άλλος να σου τραβήξει λεφτα ακομα και χωρις να χρειαστεί να στην παρει. Δεν νομιζω τα κλεφτρονια εδω στο ελλαδισταν να εχουν τοσο εξελιγμένα συστήματα με κλεψοPosάκια βέβαια, δεν μου εχει τυχει ποτέ αλλα εχει τυχει σε γνωστο μου Έλληνα, σε αλλη ευρωπαική χώρα.
Αν δεν θες πορτοφόλι, την καρτα καλό ειναι να τη βαζεις σε ενα card holder που βρίσκεις απειρα πλέον και καλά, με αντικλεπτικό πανω για τέτοιες ακριβώς περιπτώσεις.
Δεν έχω ακούσει κανέναν στην Ελλάδα να το πάθει, αλλά αν έχεις mobile banking σου έρχεται αμέσως ειδοποίηση για συναλλαγή. Μου φαίνεται μια εξαιρετική ιδέα για κλεφτρονι μαζοχα που θέλει να τον πιάσουν άμεσα στα πράσα κ να τον σαπίσουν στις μάπες. Αν παρόλα αυτά το φοβάσαι τόσο πολύ, η προσωρινή απενεργοποιηση είναι κυριολεκτικά ένα κλικ στο mobile banking. Την έχεις απενεργοποιημενη στα ΜΜΜ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70249
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2022, 14:54

Ασέβαστος έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 14:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 13:44
EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 15:06


Καμία σχέση με παντεσπανια. Για κινέζικο παπι μίλησα. Δεν είπα να σε πηγαίνει ο σοφέρ παντού με τη μερσεντες. Αν δεν υπάρχουν λεφτά ούτε γι αυτό, βαστατε ποδαράκια μου/ποδηλατο/πατινι, αλλά οι περισσότεροι δεν είναι αυτής της κατηγορίας. Φοβούνται μη βραχούν κ λιώσουν. Προσωπικά δεν μπαίνω σ αυτόν τον καρκίνο που λένε ΜΜΜ πάρα μόνο σε ανάγκη, δηλαδή την τελευταία δεκαετία μπορεί να έχω μπει ίσαμε 2 φορές. Όμως έχει τύχει να γυρίσω με τα πόδια από την άλλη άκρη της Αθήνας ή να αγγαρεψω κάποιον να έρθει να με πάρει. Το καθημερινό μου μέσο είναι δίτροχο, έχω φάει βροχα με το τσουβάλι βέβαια
Ναι ρε συ, όλοι οι δικυκλιστές το ίδιο λένε (ανεξαρτήτως κυβικών) αλλά τα παπιά γενικώς, είναι για μικρές αποστάσεις. Αν μένεις νότια προάστια και η δουλειά σου είναι Μαρούσι, Περιστέρι, Μεσογείων (που πρέπει να διανυθούν λεωφόροι με πυκνή και συνεχή κυκλοφορία) πολύ πιο γρήγορα φτάνεις με το μετρό, παρά με παπί.
δεν ξερω απο αθηνα, αλλα θα πω οτι αυτο μου μοιαζει εξαιρετικ ασπανιο.

καταρχην το να δουλευει κανεις στην αλλη ακρη, αλλα ακομη κι αν ισχυει, παλι δεν μπορει να ειναι πιο συντομο το

περπατημα μεχρι τη σταση, περιμενε συγκοινωνια, ξαναπερπατημα μεχρι δουλεια

απο διτροχο που ξεκινα απο το σπιτι και σταματα στη δουλεια.
Επειδή δεν μένεις Αθήνα, δεν ξέρεις και τι σημαίνει να κινείσαι με παπί στη Μεσογείων, στην Κηφισίας, στη Μεταμόρφωση κλπ

Και θα επαναλάβω ότι άλλο μια στριτ μηχανή και άλλο ένα παπί. Καμμία σχέση.

Όσο για τα υπόλοιπα, τα περπάτα από εδώ μέχρι εκεί, περίμενε κλπ είναι απολύτως σχετικά γιατί εξαρτώνται από την απόσταση τόσο της δουλειάς όσο και του σπιτιού από τις στάσεις των μμε, όσο εξαρτώνται και από τις λεωφόρους ταχείας ή αργής κύκλοφορίας που πρέπει να διανύεις τις ώρες αιχμής.

Και σαφέστατα υπάρχουν πολλοί που πηγαίνουν από τη μία στην άλλη για τη δουλειά τους.

Με λίγα λόγια μην προσπαθείς να συγκρίνεις το οτιδήποτε στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, με μια επαρχιακή πόλη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών