Με ψείρισαν

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Ιούλ 2022, 15:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 13:44

Ναι ρε συ, όλοι οι δικυκλιστές το ίδιο λένε (ανεξαρτήτως κυβικών) αλλά τα παπιά γενικώς, είναι για μικρές αποστάσεις. Αν μένεις νότια προάστια και η δουλειά σου είναι Μαρούσι, Περιστέρι, Μεσογείων (που πρέπει να διανυθούν λεωφόροι με πυκνή και συνεχή κυκλοφορία) πολύ πιο γρήγορα φτάνεις με το μετρό, παρά με παπί.
Μπα, κ γω βόρεια προάστια δουλευα και μένω νότια. Πράγματι έχω μηχανή αλλά και παπι να είχα περίπου ίδια ώρα θα έκανα, αντε να κερδίσεις κάνα λεπτό συνολικά σε καμία Συγγρού. Εντελώς αμελητέο.

Περισσότερο έχει να κάνει με το αίσθημα ασφαλείας η μηχανή σε σχέση με το παπι καθώς και την καλύτερη ενεργητική ασφάλεια (αλλα φρένα, χοντρα λάστιχα, σε βλέπουν περισσότερο οι άλλοι, πιο πολύ γκάζι στο χέρι σου να φύγεις από μια άσχημη κατάσταση).

Παρ όλα αυτά άλλο τα σημερινά πάπια και άλλο τα 50αρια της δεκαετίας του 90 (είχα κ τέτοιο). Τα σημερινά είναι σαφώς αναβαθμισμενα σε αναρτήσεις, λάστιχα, κινητήρα κτλ και κατοσταριζουν κιόλας, οπότε ακόμα και στη Συγγρού δεν πας τραγικά αργά σε σχέση με τη ροή της κίνησης

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 25 Ιούλ 2022, 15:01

τα καλα του καπιταλισμου που λεγαμε :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Ιούλ 2022, 15:05

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 15:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 13:44

Ναι ρε συ, όλοι οι δικυκλιστές το ίδιο λένε (ανεξαρτήτως κυβικών) αλλά τα παπιά γενικώς, είναι για μικρές αποστάσεις. Αν μένεις νότια προάστια και η δουλειά σου είναι Μαρούσι, Περιστέρι, Μεσογείων (που πρέπει να διανυθούν λεωφόροι με πυκνή και συνεχή κυκλοφορία) πολύ πιο γρήγορα φτάνεις με το μετρό, παρά με παπί.
Μπα, κ γω βόρεια προάστια δουλευα και μένω νότια. Πράγματι έχω μηχανή αλλά και παπι να είχα περίπου ίδια ώρα θα έκανα, αντε να κερδίσεις κάνα λεπτό συνολικά σε καμία Συγγρού. Εντελώς αμελητέο.

Περισσότερο έχει να κάνει με το αίσθημα ασφαλείας η μηχανή σε σχέση με το παπι καθώς και την καλύτερη ενεργητική ασφάλεια (αλλα φρένα, χοντρα λάστιχα, σε βλέπουν περισσότερο οι άλλοι, πιο πολύ γκάζι στο χέρι σου να φύγεις από μια άσχημη κατάσταση).

Παρ όλα αυτά άλλο τα σημερινά πάπια και άλλο τα 50αρια της δεκαετίας του 90 (είχα κ τέτοιο). Τα σημερινά είναι σαφώς αναβαθμισμενα σε αναρτήσεις, λάστιχα, κινητήρα κτλ και κατοσταριζουν κιόλας, οπότε ακόμα και στη Συγγρού δεν πας τραγικά αργά σε σχέση με τη ροή της κίνησης
με παπί στην Συγγρού και με 100. Deathwish ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Ιούλ 2022, 15:09

Scouser έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 19:59
Πορτοφόλι, γυαλιά ηλίου και δίπλωμα οδήγησης στον ηλεκτρικό. Μόνη παρηγοριά το ότι στο πορτοφόλι υπήρχε μόνο ένα πενηντάευρο. Απαίσια αίσθηση το να σε κλέβουν, είναι κατανοητό το γιατί σε πολλές κουλτούρες η κλοπή τιμωρείται με κόψιμο χεριού. :-?
κωλόγυφτοι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2022, 15:17

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 15:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 13:44

Ναι ρε συ, όλοι οι δικυκλιστές το ίδιο λένε (ανεξαρτήτως κυβικών) αλλά τα παπιά γενικώς, είναι για μικρές αποστάσεις. Αν μένεις νότια προάστια και η δουλειά σου είναι Μαρούσι, Περιστέρι, Μεσογείων (που πρέπει να διανυθούν λεωφόροι με πυκνή και συνεχή κυκλοφορία) πολύ πιο γρήγορα φτάνεις με το μετρό, παρά με παπί.
Μπα, κ γω βόρεια προάστια δουλευα και μένω νότια. Πράγματι έχω μηχανή αλλά και παπι να είχα περίπου ίδια ώρα θα έκανα, αντε να κερδίσεις κάνα λεπτό συνολικά σε καμία Συγγρού. Εντελώς αμελητέο.

Περισσότερο έχει να κάνει με το αίσθημα ασφαλείας η μηχανή σε σχέση με το παπι καθώς και την καλύτερη ενεργητική ασφάλεια (αλλα φρένα, χοντρα λάστιχα, σε βλέπουν περισσότερο οι άλλοι, πιο πολύ γκάζι στο χέρι σου να φύγεις από μια άσχημη κατάσταση).

Παρ όλα αυτά άλλο τα σημερινά πάπια και άλλο τα 50αρια της δεκαετίας του 90 (είχα κ τέτοιο). Τα σημερινά είναι σαφώς αναβαθμισμενα σε αναρτήσεις, λάστιχα, κινητήρα κτλ και κατοσταριζουν κιόλας, οπότε ακόμα και στη Συγγρού δεν πας τραγικά αργά σε σχέση με τη ροή της κίνησης
Αυτό ακριβώς εννοώ. Δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα. Σαφώς και υπάρχει πάντα μια χ επικινδυνότητα για όλες τις μηχανές αλλά μόνον και μόνον η επαυξημένη ένταση σε ένα παπί για τους λόγους που ανέφερες είναι πολύ πιο κουραστική (στη φάση που δεν είσαι τέρμα γιόλο).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 25 Ιούλ 2022, 15:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4520
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 25 Ιούλ 2022, 15:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 13:16
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 18:07
Σε τι χρειάζεται το πορτοφόλι εν ετει 2022 ρε μάΝγκες μπορείτε να με πείτε?

Μια κάρτα θες αντε κ ένα 20ευρω με κάνα ψιλό για κάνα τιπ, το πετάς χύμα στην τσέπη. Άμα χάσεις κάρτα μπαίνεις καπακια στο ebanking/mobile banking κ την παγωνεις. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν θέλετε να είστε hard-core ούτε καν κάρτα δε χρειάζεται πληρώνεις απ το κινητό. Ultra mode: έχεις smartwatch με e-sim, δε χρειάζεσαι ούτε κινητο :-?

Παρόλα αυτά γιατί μπαίνετε στα ΜΜΜ? Πόσο μαζοχες παίζει να είστε? Δλδ να είσαι 15 το καταλαβαίνω ή παππούς που δεν κάνει να οδηγάει, αλλιώς καλύτερα με κινέζικο παπάκι πάρα μέσα στα κουτιά αυτά που μπαίνει η σάρα κ η μάρα
Σοβαρά τώρα;

Παίδες, αυτό το "καβάλα παν στην εκκλησιά, καβάλα προσκυνάνε" έχει καταντήσει ψιλοαναπηρία, έτσι;

Για την προσομοίωση με παντεσπάνια, κανένα σχόλιο.
Όντως ατυχες ποστ, δεν το περίμενα από EKPLIKTIKO
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Ιούλ 2022, 15:19

Otto Weininger έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 15:05

με παπί στην Συγγρού και με 100. Deathwish ;
Με ό,τι δίτροχο και να είσαι τα 100 είναι ρίσκο. Σίγουρα ο κίνδυνος είναι αυξημένος σε σχέση με το αυτοκίνητο. Αυτά είναι πράγματα που νομίζω καταλαβαίνουν ολοι εδω, δεν υπάρχει κάτι να συζητησουμε: τα δίτροχα είναι πιο επικίνδυνα από τα αυτοκίνητα.

Επειδή εδώ μιλάμε όμως για κανονικούς ανθρώπους, δηλαδή όχι καυλωμενα και άπειρα 20χρονα, με λογική και σύνεση θα γυρνάς σπίτι σου όρθιος. Είτε με παπι, είτε με τα πόδια, είτε με το αμάξι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2022, 15:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 15:19
Otto Weininger έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 15:05

με παπί στην Συγγρού και με 100. Deathwish ;
Με ό,τι δίτροχο και να είσαι τα 100 είναι ρίσκο. Σίγουρα ο κίνδυνος είναι αυξημένος σε σχέση με το αυτοκίνητο. Αυτά είναι πράγματα που νομίζω καταλαβαίνουν ολοι εδω, δεν υπάρχει κάτι να συζητησουμε: τα δίτροχα είναι πιο επικίνδυνα από τα αυτοκίνητα.

Επειδή εδώ μιλάμε όμως για κανονικούς ανθρώπους, δηλαδή όχι καυλωμενα και άπειρα 20χρονα, με λογική και σύνεση θα γυρνάς σπίτι σου όρθιος. Είτε με παπι, είτε με τα πόδια, είτε με το αμάξι.
Ναι ρε συ αλλά οι συγκεκριμένες μηχανές που λέμε, είναι ακριβές. Σαφώς και σε συνδυασμό με αυτοκίνητο, αποτελούν εξαιρετική λύση αλλά ως μοναδικό μέσο, είναι εργένικη φάση, ανεξαρτήτως αν είσαι άντρας ή γυναίκα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιούλ 2022, 16:24

vantono έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 13:55
Την κάρτα αν την εχεις πεταμένη χύμα σε τσέπη και εχει δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών (που πλέον όλες έχουν) μπορει ο άλλος να σου τραβήξει λεφτα ακομα και χωρις να χρειαστεί να στην παρει. Δεν νομιζω τα κλεφτρονια εδω στο ελλαδισταν να εχουν τοσο εξελιγμένα συστήματα με κλεψοPosάκια βέβαια, δεν μου εχει τυχει ποτέ αλλα εχει τυχει σε γνωστο μου Έλληνα, σε αλλη ευρωπαική χώρα.
Την βάζεις σε anti RFID θήκη και δεν χτυπάει με τίποτα. Ένα λεπτό πλαστικό είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Ιούλ 2022, 16:48

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 14:38
Μεγάλο λάθος ο φίλος που ήταν με το σακίδιο στην πλάτη -και όλα αβέρτα πάγκα πίσω του...

Τόσα χρόνια Αθήνα και Πειραία έχω μάθει τα κόζια και δεν την έχω πατήσει ποτέ (μη λέω και μεγάλο λόγο για το μέλλον βέβαια...).

Αυτά φωνάζω κάθε λίγο και στην οικογένεια: μην είστε αμέριμνοι έστω και αν είστε σε βόλτα στο χαλαρό, το μάτι να παίζει στο βάθος πεδίου, γεννήστε ένα δεύτερο είδος προσοχής, όπως βγαίνετε εσείς το πρωί για δουλειά, έτσι βγαίνει και ο άλλος για "δουλειά", προλάβετε!
Το αφεντικό μου ειναι σαν τον τεκνοβίκινγκ και η αφεντικίνα μια χοντρή αφρικάνερ πενηνταπεντάρα, γνωρίστηκαν στον πόλεμο της Αγκόλας όπου αυτός ήταν εθελοντής (ως άγγλος υπήκοος) και αυτή η λοχίας του (ως στρατευμένη νοτιοαφρικάνα). Έχουν ζήσει Νότιο Αφρική μέχρι το 2000. Αυτά τα άτομα λοιπόν έκρινε έξυπνη ιδέα να στοχεύσει ένα κλεφτρόνι στο μετρό προς αεροδρόμιο. Τον είχαν κοζάρει από Αγία Παρασκευή, αυτός δεν είχε καταλάβει τίποτα. Δουκίσσης που κατέβηκαν για να αλλάξουν αρχίζει να τους πλευρίζει, η χοντρή του κάνει τη χειρονομία "σε έχω δει" που φέρνεις δυο δάχτυλα στα μάτια και μετά δείχνεις τα δικά σου μάτια, ρίχνει ένα διαβολικό γέλιο που εμένα προσωπικά στην αναπαράσταση ήταν αρκετό να με κάνει να χεστώ πάνω μου και του δείχνει τον τεκνοβίκινγκ δίπλα της (δυο κεφάλια πιο πάνω actually) ο οποίος χαμογελούσε φαρδιά με τα χέρια στη μέση κοιτάζοντάς τον κατάματα. Το κλεφτρόνι έκλασε πατάτες έκανε κατευθείαν μεταβολή και πήρε τον πουλόδρομο από τις σκάλες.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23337
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 25 Ιούλ 2022, 17:30

hellegennes έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 16:24
vantono έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 13:55
Την κάρτα αν την εχεις πεταμένη χύμα σε τσέπη και εχει δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών (που πλέον όλες έχουν) μπορει ο άλλος να σου τραβήξει λεφτα ακομα και χωρις να χρειαστεί να στην παρει. Δεν νομιζω τα κλεφτρονια εδω στο ελλαδισταν να εχουν τοσο εξελιγμένα συστήματα με κλεψοPosάκια βέβαια, δεν μου εχει τυχει ποτέ αλλα εχει τυχει σε γνωστο μου Έλληνα, σε αλλη ευρωπαική χώρα.
Την βάζεις σε anti RFID θήκη και δεν χτυπάει με τίποτα. Ένα λεπτό πλαστικό είναι.
Το ξέρω. Μια παρόμοια λειτουργία εχουν και τα card holders συν του οτι ειναι 3-4 θηκες μαζεμένες (αναλόγως το καρντ που θα παρεις) για να εχεις πανω απο 2 καρτες συγκεντρωμένες. Σαν πορτοφολάκι ουσιαστικά.

Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω σχετικά με τις χύμα τραπεζόκαρτες στην τσέπη, ειναι οτι αν ερθουν σε πολύ στενή επαφή με κλειδιά ή κέρματα, απομαγνητίζονται και μετά δεν ξαναλειτουργούν στο ανέπαφο. Πας για επανέκδοση.
Εχει τύχει σε πολλούς γνωστους μου αυτό και ψάχνονταν. Αργησαν να πάρουν πρέφα τι είχε παιχτεί.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Με ψείρισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιούλ 2022, 17:50

Υπόψη ότι δεν χρειάζεσαι POS για να κάνεις πουστιά. Όλα τα smartphones έχουν RFID reader. Αν πλησιάσεις την κάρτα σου στο κινητό σου θα βαρέσει αμέσως, έχεις εφαρμογές ή όχι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών