Αφησαν ελεύθερο τον τραμπουκο, προφυλακισαν τον αμυνόμενο.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Αφησαν ελεύθερο τον τραμπουκο, προφυλακισαν τον αμυνόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 06 Οκτ 2022, 18:47

Άλλη μια επιτυχία της ελληνικής δικαιοσύνης. Στις ΗΠΑ γελάνε.
...
Στο ειδώλιο κάθονται συνολικά δύο άτομα, ο 20χρονος που εμφανίζεται στο βίντεο να ανοίγει το τσαντάκι που φοράει χιαστί στον ώμο και ξεκινάει το επεισόδιο γρονθοκοπώντας τον δεύτερο κατηγορούμενο και ο 25χρονος που αφού δέχθηκε το δυνατό χτύπημα και έκανε μερικά βήματα πίσω, στη συνέχεια τράβηξε πιστόλι και πυροβόλησε συνολικά τέσσερις φορές.
...

«Ξεκίνησα τη φασαρία γιατί κοίταξε την κοπέλα μου - Δεν ήθελε να μας σκοτώσει»

Το επεισόδιο, όπως κατέθεσε σήμερα στο δικαστήριο ο πρώτος μάρτυρας και κατηγορούμενος που δέχθηκε τον πυροβολισμό στην κοιλιακή χώρα, ξεκίνησε από μια παρεξήγηση που έγινε για μία κοπέλα. «Τον έχασα από το οπτικό μου πεδίο και ξεκίνησε να πυροβολεί. Πρώτα πυροβόλησε στον αέρα, μετά στο σώμα μου και τον φίλο μου. Όλα ξεκίνησαν από μια παρεξήγηση για μια κοπέλα» ανέφερε ο 20χρονος.

Ο ίδιος τόνισε στο δικαστήριο πως ο πιστολέρο δεν είχε σκοπό να τους σκοτώσει, αφού αν πραγματικά ήταν αυτή η πρόθεσή του, τότε θα το είχε κάνει. Το επεισόδιο, όπως είπε, ξεκίνησε μέσα από το μαγαζί και ύστερα μεταφέρθηκε έξω. «Η φασαρία έγινε μέσα και μετά βγήκαμε έξω και έπεσε ξύλο. Αυτός ήταν μέσα και καθόταν με μια παρέα απέναντι μας. Τον είχα δει μέσα στο μαγαζί. Εγώ ξεκίνησα την φασαρία γιατί με ενόχλησε που κοίταξε την κοπέλα μου», ανέφερε.

Σε άλλο σημείο, κατέθεσε ότι «μας είδε μαζί με τον φίλο μου, δεν ξέρω αν φοβήθηκε. Εμείς ξεκινήσαμε να τρέχουμε. Πιστεύω ότι την ώρα που έτρεχα μου έριχνε με το πιστόλι για να φοβηθώ και να φύγω. Εμένα πρέπει να με πέτυχε η τελευταία σφαίρα, δεν ξέρω αν σημαδευε εμένα και τις υπόλοιπες φορές, αλλά ίσως να ήταν για εκφοβισμό. Αν ήθελε να με σκοτώσει θα μπορούσε να το κάνει από πιο κοντινή απόσταση».

Ο 20χρονος φοιτητής ο οποίος κατηγορείται για πρόκληση σωματικής βλάβης και δεν είναι κρατούμενος, σημείωσε μιλώντας για τον πιστολέρο, πως "δεν είχε σκοπό να με σκοτώσει αλλά είμαι βέβαιος ότι ήθελε να με τραυματίσει. Έμεινα τρεις ημέρες στο νοσοκομείο. Δεν θα ήθελα να τιμωρηθεί ο κατηγορούμενος καθώς εγώ το ξεκίνησα. Αποδέχομαι την συγνώμη που μου ζήτησε και πιστεύω ότι πήρε μια κακιά τροπή το επεισόδιο από την δική μου ενέργεια".

Όπως κατέθεσε, μεταξύ άλλων, ο αστυνομικός που κλήθηκε στο σημείο του επεισοδίου, συνολικά έπεσαν τέσσερις πυροβολισμοί με τον 25χρονο κατηγορούμενο να ρίχνει δύο σφαίρες σε ευθεία βολή. Στο σημείο που έλαβε χώρα το συμβάν βρέθηκε και το Τμήμα Εγκληματολογικών Ερευνών, ενώ εντοπίστηκαν κάλυκες και βολίδα.

Η δίκη διεκόπη και αναμένεται να συνεχιστεί με την εξέταση των υπολοίπων μαρτύρων στις 19 Οκτωβρίου. Ο 25χρονος που πυροβόλησε παραμένει κρατούμενος.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... s-sto-bar/

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αφησαν ελεύθερο τον τραμπουκο, προφυλακισαν τον αμυνόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 06 Οκτ 2022, 20:32

Σοβαρά τώρα, τύπε;

Πιστεύεις ότι ο τύπος έτσι απλά παραδέχτηκε ότι έφταιγε και δεν ήθελε να τον σκοτώσει ο άλλος;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αφησαν ελεύθερο τον τραμπουκο, προφυλακισαν τον αμυνόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 06 Οκτ 2022, 21:52

Feindflug έγραψε:
06 Οκτ 2022, 20:32
Σοβαρά τώρα, τύπε;

Πιστεύεις ότι ο τύπος έτσι απλά παραδέχτηκε ότι έφταιγε και δεν ήθελε να τον σκοτώσει ο άλλος;
Υπάρχει και βίντεο που του επιτίθεται πισώπλατα με μπουνιές.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αφησαν ελεύθερο τον τραμπουκο, προφυλακισαν τον αμυνόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 06 Οκτ 2022, 21:55

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
06 Οκτ 2022, 21:52
Feindflug έγραψε:
06 Οκτ 2022, 20:32
Σοβαρά τώρα, τύπε;

Πιστεύεις ότι ο τύπος έτσι απλά παραδέχτηκε ότι έφταιγε και δεν ήθελε να τον σκοτώσει ο άλλος;
Υπάρχει και βίντεο που του επιτίθεται πισώπλατα με μπουνιές.
Δηλαδή ρε τύπε, δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να απειλήθηκε από κάποιους αυτός που πυροβολήθηκε, με σκοπό να κάνει δήλωση που θα ρίξει στα μαλακά τον τύπο που τον πυροβόλησε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Αφησαν ελεύθερο τον τραμπουκο, προφυλακισαν τον αμυνόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 07 Οκτ 2022, 16:19

Όταν δέχεσαι επίθεση από 2 ή περισσότερα άτομα , θεωρώ λογικό και νόμιμο κάθε είδους άμυνα .
1 vs 1 είναι ένας ανδρικός καυγάς , περισσότεροι vs 1 είναι επίθεση που μπορεί κάλλιστα να καταλήξει σε δολοφονική ή σε βαριές σωματικές βλάβες . Προτιμώ να πυροβολήσω κάνα δύο άτομα από το να μείνω στο κοριτσάκι για όσο ζω ή να μου κάνουν τα μούτρα κιμά και να χρειάζομαι δέκα πλαστικές ή να μείνω στον τόπο από κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις . Και αυτά επειδή θεώρησε ο ένας ότι του κοίταξα την γκόμενα .

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών