Το νήμα των εγκλημάτων

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22785
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 18 Μάιος 2023, 23:04

Εδώ σε αυτό το νήμα, να βάλουμε υπόθεσεις εγκλημάτων, που μας εχουν απασχολήσει και ερευνούμε για οποίους λόγους.
Προσωπικά πάντα κάτι με ίντριγκαρε ειδικά στους κατά συρροήν δολοφόνους, μάλλον επειδή ήμουν τότε φλώρος και τώρα πολύ ορθολογικο ον χωρίς πάθη και άλλα τέτοια θλιβερά, που θυμάμαι πως το 1999 που πρώτη φορά πήραμε pc και τις γνωστές σαπιες συνδεσεις, αντί να τον γεμίσω με ιούς για μια τσόντα ενός λεπτού, η να χαζεύω τρακάρισματσ στο show no mercy, για να πουλαω ηλιθια μούρη στον oποιον άσχετο, αλλά και να μη ξεχνώ να φοράω τη ζώνη μου, με έναν εναλλακτικό Άρη σταθακη, μελετούσα ιστορίες serial killers. Είχαν αγωνια, σασπενς, ερευνα, μυστήριο, ψυχολογία, ατμόσφαιρα, και ήταν αλήθεια, που το έκανε πιο δυνατό.

Μία που που έχει μείνει, είναι αυτή, από την μακρινή Αυστραλία. Εκεί κάπου τέλη 70ς, αρχές 80ς, υπήρξαν 5  απαγωγές αγοριών ετών 14 έως νεων ανδρών έως 25. Αυτό που τις συνδεε είναι πως βρέθηκαν νεκροί, πλυμενοι πλήρως, κάποιοι με ξένα ρούχα, ενώ η αιτία θανάτου ήταν η αιμορραγία μετά από ανεπαληλλους βιασμούς, και κάποιο αντικείμενο που τους έβαλαν στον πρωκτο. Σε κάποιους έγινε εγχείριση, και τους έκαναν μετά ραμματα, για να το αφαιρέσουν. Η τελευταία 5η περίπτωση ενός 16χρονου αγοριού, είναι και η πιο φρικτή, γιατί απο ότι λένε οι πληροφορίες, βασανίστηκε και βιάστηκε σε ένα δωμάτιο από περισσότερους από έναν άνδρα για έναν μήνα, μέχρι να πεθάνει από εσωτερική αιμορραγία. Ακόμα υπήρχαν φήμες για snuff film.

Ο μόνος τελικά που βρέθηκε και κατάδικαστηκε ως ένοχος, ήταν ο Ολλανδός (τυχαίο;, μην ξεχνάμε το κόμμα :p2: ), που σίγουρα ήταν ο απαγωγέας του τελευταίου αγοριού, και το όνομα του για διάφορους λόγους, αναδύθηκε και σε άλλες δύο περιπτώσεις θυμάτων, και σε πολλές άλλες περιπτώσεις βιασμών νεω ανδρών. Από εκεί και πέρα, σε κανέναν ποτέ δεν απαγγελθηκαν κατηγορίες, αλλά υπάρχει ένα πολύ μακρύ νήμα, από τον κύκλο του, επιχειρηματίας, γιατρος, κομμωτής, τρανσέξουαλ, και άλλα λούμπεναρια, και οι πιο τραβηγμένες θεωρίες, φτάνουν ως pedophile rings υψηλού status. Τίποτα από όλα αυτά βέβαια ποτέ δεν βγήκαν στο φως, γι αυτό αφήνουν ακόμα μια ατμόσφαιρα φρίκης, ίντριγκας, και μυστηρίου.

Εδώ πολύ καλό podcast. To προτείνω ειδικα μέχρι πριν 3 χρόνια. Τα πρώτα του είναι κάπως ακατέργαστα


Εδώ ειδικό σαιτ για την υπόθεση, με όσα όνοματα έχουν παίξει πέριξ αυτής της φρίκης.
https://familymurders.com/players/
Εδώ το μόνο σκουπίδι που καταδικαστηκε.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bevan_Spencer_von_Einem

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Μάιος 2023, 19:25

21|05|2023
Σαν σήμερα το έγκλημα που συγκλόνισε την Ελλάδα! Θεόφιλος Σεχίδης: Ο 24χρονος που σκότωσε πατέρα, μάνα, αδερφή, γιαγιά και θείο. Έβαλε τα μυαλά τους στο ψυγείο “για να τα μελετήσει”…

Εικόνα

Σαν σήμερα το 1996 ο Θεόφιλος Σεχίδης κατέσφαξε και διαμέλισε την οικογένειά του, με τα πρωτοσέλιδα της εποχής να κάνουν λόγο για το «έγκλημα του αιώνα». Πέθανε στις 12 Φεβρουαρίου 2019 στο Ψυχιατρείο των Φυλακών Κορυδαλλού.


Ο Θεόφιλος Σεχίδης, σαν σήμερα το 1996 κατέσφαξε την οικογένεια του. Τη διαμέλισε και έφτασε στο σημείο να βάλει στο ψυγείο τα μυαλά τους για να τα μελετήσει. Για τρεις μήνες κανείς δεν γνώριζε τίποτα. Το φριχτό έγκλημα του Θεόφιλου Σεχίδη από τη Θάσο αποκαλύφθηκε τρεις μήνες μετά και συγκεκριμένα στις 9 Αυγούστου.

Ο 24χρονος (τότε) φοιτητής της Νομικής σκότωσε με άγριο τρόπο τους γονείς του, Μαρία και Δημήτρη, την αδερφή του, τον θείο του και τη γιαγιά του ενώ στη συνέχεια τους τεμάχισε. Μάλιστα έκανε καθημερινά το δρομολόγιο με το φέρι μποτ για την Καβάλα, μεταφέροντας τα μέλη των ανθρώπων της οικογένειάς του σε μαύρες σακούλες και το βράδυ πήγαινε στην χωματερή της Καβάλας και τα έθαβε.

Στις 21 Ιουλίου και πηγαίνοντας στην θεία του, ο Σεχίδης έπεσε σε μπλόκο αστυνομικών στην Καβάλα. Κατόπιν ελέγχου βρέθηκε μια κοντόκανη καραμπίνα, ένα κυνηγετικό όπλο και φυσίγγια. Δεν στοιχειοθετήθηκε κάτι για τους φόνους, αλλά η αστυνομία τον έβαλε στο μικροσκόπιο της. Άλλωστε και ο ίδιος περίμενε πως θα είναι ο Νο.1 ύποπτος.

«Ήταν άρρωστοι και ήθελα να τους λυτρώσω»
Μετά από πολύωρη ανάκριση, ο Σεχίδης εξαντλημένος πλέον, ομολόγησε την 9η Αυγούστου, πως στις 19 και 20 Μαΐου της ίδιας χρονιάς (1996) σκότωσε τον πατέρα, τη μητέρα, την αδελφή, τον θείο και τη γιαγιά του στον Λιμένα Θάσου. Τεμάχισε τα πτώματα και τα έβαλε μέσα σε σακούλες.

«Ήταν άρρωστοι και ήθελα να τους λυτρώσω» είχε πει στην απολογία του: «Μου έκαναν ψυχολογικό πόλεμο επειδή ήξερα ότι ήμουν άλλης μάνας παιδί και δεν μου έλεγαν την αλήθεια. Έπρεπε να φύγω από τη μέση με κάθε τρόπο. Είχαν το στίγμα από το πρόβλημα της αδελφής μου (σ.σ. έπασχε από σχιζοφρένεια), αν προστίθετο και το δικό μου, θα ήταν καταστροφή. Θα αποδεικνυόταν ότι ο πατέρας μου, ο ατσαλάκωτος διευθυντής του σχολείου, στη ζωή του ήταν ένας βρώμικος άνθρωπος. Εξάλλου, έξω στην κοινωνία, έτσι κι αλλιώς, δεν τον πολυσυμπαθούσαν».

Στη συνέχεια ο Θεόφιλος Σεχίδης είχε πει: «Λίγες μέρες πριν γίνει το κακό, 3-4 μέρες νομίζω, βρισκόμουν στην Κομοτηνή, όταν ξαφνικά, χωρίς να τους περιμένω, έρχονται ο πατέρας μου με τον θείο μου. Έρχονται δήθεν για να πάρουν το αυτοκίνητο του πατέρα μου, που το είχα εγώ. Εγώ ξαφνιάστηκα. Είχα να δω τον θείο μου ένα-ενάμιση χρόνο περίπου, αφότου είχε έρθει την τελευταία φορά και πάλι να ασκήσει σωματική βία πάνω μου, ώστε να καλύψουν το θέμα της καταγωγής μου. Εγώ, μόλις τον είδα, κατάλαβα πως δεν είχε έρθει για το αυτοκίνητο. Καθίσαμε, είπαμε διάφορα, φάγαμε μαζί και πριν φύγουν μου είπαν πως μόλις φτάσουν στη Θάσο, την ίδια κιόλας ημέρα, αν μπορούσα να τους έπαιρνα τηλέφωνο να μιλήσουμε. Εγώ, για ν’ αποφύγω δυσάρεστες εξελίξεις, καθυστέρησα μια ημέρα να τους τηλεφωνήσω, αλλά πάλι σκέφθηκα ότι μπορεί να ξανάρχονταν στην Κομοτηνή και τελικά τηλεφώνησα στο σπίτι.

«Είχα καταλάβει το σχέδιό τους, τους ξέκανα, για να μην με ξεκάνουν»

Μου είπαν πως έπρεπε να πάω αμέσως στη Θάσο για να μιλήσουμε. Τώρα πια επαληθεύονταν οι υποψίες μου. Έκανα μια τελευταία προσπάθεια ν’ αρνηθώ και να τους δώσω να καταλάβουν ότι είχα καταλάβει το σχέδιό τους, αφού το πράγμα είχε γίνει πλέον φανερό˙ όμως επέμεναν. Κι έτσι, την επομένη, 18 Μαΐου, πήγα στη Θάσο, στον Λιμένα. Τους βρήκα όλους μαζεμένους στο σπίτι. Η ατμόσφαιρα ήταν βαριά και η συμπεριφορά τους έδειχνε πως έψαχναν δικαιολογία για καβγά. Ήταν εριστικοί από την πρώτη στιγμή που έφτασα κι όταν το βράδυ πήγα στο δωμάτιό μου για να κοιμηθώ, διαπίστωσα ότι μου είχαν πετάξει τις περισσότερες ζωγραφιές μου και όλες τις φωτογραφίες μου που είχα από μικρός.

Ε, εκείνο το βράδυ κοιμηθήκαμε κανονικά, κοιμήθηκε και ο θείος στο σπίτι κι όταν ξημέρωσε ξανάρχισαν οι λογομαχίες και οι απειλές σωματικής βίας από τον θείο. Μέχρι που κάποια στιγμή ο θείος μού λέει ότι θέλει να πάμε μια βόλτα πάνω στο αρχαίο θέατρο, αυτή ήταν η αρχή. Βρισκόμουν εν αμύνη. Τους ξέκανα, για να μην με ξεκάνουν. Προσπάθησε να με χτυπήσει (ο θείος) με ένα μαχαίρι. Τον έσπρωξα και έπεσε σε γκρεμό, από ύψος 10 μέτρων, κατέβηκα κάτω και τον είδα να ψυχορραγεί, και για να μη βασανίζεται άλλο, του έκοψα με το μαχαίρι το κεφάλι».

Για τους φόνους των γονιών του και της αδερφής του είχε πει: «Ο πατέρας μου είχε ένα μαχαίρι, φοβήθηκα. Μόλις γύρισε για να πάει στην τουαλέτα, τον πυροβόλησα και έπεσε νεκρός. Μετά του έκοψα την καρωτίδα μ’ ένα μαχαίρι. Κρατούσε κι αυτή μαχαίρι (η μητέρα του). Της άρπαξα το χέρι, την αφόπλισα και της έκοψα τον λαιμό με το μαχαίρι».

Βέβαια, η ιατροδικαστική έκθεση έδειξε ότι η μητέρα του, η Μαρία Σεχίδη είχε πυροβοληθεί στο κεφάλι, ενώ είχε πει και για την αδερφή του, πως κρατούσε και εκείνη μαχαίρι. Την επόμενη μέρα (στις 20 Μαΐου), τους επισκέφτηκε όπως συνήθιζε, η γιαγιά του η Ερμιόνη, η οποία με το που μπήκε δέχτηκε μια μαχαιριά στην καρδιά. Στην ομολογία του, είχε πει και κι αυτή «άρπαξε ένα μαχαίρι να με χτυπήσει. Τί να έκανα κι εγώ, την σκότωσα»!

Ο Θεόφιλος Σεχίδης ξεκίνησε να τεμαχίζει τα πτώματα της οικογένειάς του, ακούγοντας… Τσαϊκόφσκι. Έκοψε τα κρανία τους με σιδηροπρίονο και αφαίρεσε τους εγκεφάλους τους. Μετά τους τοποθέτησε σε πιάτο και τους έβαλε στο ψυγείο, καθώς όπως είχε πει, είχε κάποιες γνώσεις και ήθελε να τους μελετήσει. Στη συνέχεια να τους φάει για να τους τιμωρήσει. Μετά τον τεμαχισμό, πήγε στο σούπερ μάρκετ για να αγοράσει μεγάλες σακούλες σκουπιδιών, ώστε να βάλει τα μέλη των πτωμάτων μέσα.

«Δύο-τρεις εγκεφάλους τούς έβγαλα και τους έβαλα στο ψυγείο. Είχα κάποιες ψυχιατρικές και ιατρικές γνώσεις και ήθελα να εξετάσω την ανατομία του ανθρώπινου εγκεφάλου. Αυτό είναι όλο. Δεν μετάνιωσα για τίποτα, καλά έκανα. Το ένα κεφάλι ήδη είχε σπάσει, τα μυαλά είχαν βγει, οπότε γιατί να μην τα βάλω στο ψυγείο;».

Τελικά, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τα σχέδια του. Δεν μελέτησε ποτέ τους εγκεφάλους, διότι όπως ο ίδιος είπε: «ήταν χαλασμένο το ψυγείο κι όταν τελείωσα με τα πτώματα και πήγα μετά από μια εβδομάδα να το πάρω (σ.σ.: το πιάτο) είχε αλλοιωθεί και το πέταξα».

Με τα σιδηροπρίονα ο Σεχίδης έκοβε τα οστά των πτωμάτων και με το μαχαίρι τις σάρκες τους. Στους τοίχους είχε γράψει με αίμα τη λέξη «λάθος»!

Στον ανακριτή είχε πει «δεν μετανιώνω για τίποτα», ενώ δεν είχε δεχθεί δικηγόρο, ζητώντας να υπερασπιστεί ο ίδιος τον εαυτό του. Ήταν πάντα χαμογελαστός και ήρεμος και συνήθιζε να λέει στους δημοσιογράφους: «Χαμογελάτε, είναι μεταδοτικό». Η ψυχιατρική πραγματογνωμοσύνη που παρήγγειλε το δικαστήριο κατέληξε πως ήταν «ψυχικά άρρωστο άτομο, που χρήζει ψυχιατρικής παρακολούθησης».

Του ασκήθηκε ποινική δίωξη για ανθρωποκτονίες κατά συρροή, οπλοφορία, οπλοχρησία και οπλοκατοχή, όπως επίσης και για περιύβριση νεκρού και καταδικάστηκε σε 5 φορές ισόβια.

Δεν ήταν σχιζοφρενής, έπασχε από σχιζότυπη διαταραχή.
Ο καθηγητής ψυχιατρικής Γιώργος Καπρίνης και ο ψυχίατρος Χρήστος Σκαρόπουλος, που επί πέντε μήνες είχαν παρακολουθήσει τον Θεόφιλο Σεχίδη, είχαν καταλήξει στο συμπέρασμα πως δεν ήταν σχιζοφρενής. Η πρώτη λέξη που μας έρχεται στο μυαλό δεν είναι συνήθως; Δίχως να γνωρίζουμε επακριβώς και την ιατρικής της ερμηνεία και εφαρμογή. Οι Καπρίνης και Σκαρόπουλος όμως κατέληξαν στο ότι «ήταν «άτομο προσανατολισμένο στο χώρο, το χρόνο και τον εαυτό του και έχει καλά οργανωμένο λόγο, απαντά με ευθύτητα, έχει χιούμορ, απουσιάζει όμως το συναίσθημα». Δεν έπασχε λοιπόν από σχιζοφρένεια, αλλά από σχιζότυπη διαταραχή, η οποία θα μπορούσε να αναπτυχθεί σε σχιζοφρένεια, όμως δεν συνέβη κάτι τέτοιο: «Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ότι στην περίπτωσή του είχε μειωμένες αντιστάσεις στην ιδέα διάπραξης των εγκλημάτων. Πάντως, δε χρήζει θεραπευτικής αγωγής. Στις συζητήσεις που κάναμε μάς είπε ότι είχε τη γνώμη πως είναι νόθο παιδί και γι’αυτό ήθελε να τους εξοντώσει».

Την εποχή εκείνη, κυκλοφορούσε έντονα πως η οικογενειακή κατάσταση του Σεχίδη ήταν περίπλοκη, πολύπλοκη και γεμάτη ιδιαιτερότητες: «Η οικογένεια Σεχίδη είχε πολλές ιδιομορφίες και ο Θεόφιλος διαβίωσε σε εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες».

Ο Θεόφιλος Σεχίδης είχε υποβληθεί μάλιστα σε πλήρη νευρολογική εξέταση, σε ηλεκτροεγκεφαλικό έλεγχο και χαρτογράφηση του εγκεφάλου, όπου δε διαπιστώθηκε τίποτε το παθολογικό, καθώς επίσης και σε μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου, όπου επίσης ήταν η φυσιολογική. Βέβαια, όταν μεταφέρθηκε στον Κορυδαλλό και έκανε ξανά αξονική εγκεφάλου, προέκυψαν κάποια μη φυσιολογικά ευρήματα, καθώς παρουσίασε κάποιες ψυχολογικές διαταραχές και δυσκολευόταν στην επικοινωνία με το περιβάλλον του.

Κάτι που ήρθε σε πλήρη αντίθεση ακόμα και με το γεγονός, ότι ενώ αρχικά είχε κάνει έφεση, στη συνέχεια με πλήρη αυτογνωσία είπε, στις 2 Ιουνίου του 1998 στο δικαστήριο: «Δεν έχω τίποτα καινούριο να παρουσιάσω στο δικαστήριο. Όταν υπάρχουν πέντε πτώματα από πίσω, τι ρόλο μπορεί να παίζει ο πρότερος έντιμος βίος; Ασφαλώς θα με ενδιέφερε να μειωθεί η ποινή. Αλίμονο. Αλλά, η υπόθεση είναι εσχάτως σοβαρή. Τι μπορεί να γίνουν οι πέντε φορές ισόβια; Είτε τρις, είτε δις ισόβια, μια ζωή στη φυλακή είναι πάλι».

Ο Θεόφιλος Σεχίδης δεν πέρασε μια ζωή στη φυλακή βέβαια, ήταν σύντομη, καθώς στα 47 πέθανε στον Κορυδαλλό από ανακοπή καρδιάς, στις 12 Φεβρουαρίου του 2019.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... b5-%cf%84/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Μάιος 2023, 21:27

22|05|2023
Έμετ Τιλ: Το έγκλημα που κηλίδωσε για πάντα την αμερικανική ιστορία.

Εικόνα

Την Τρίτη 25 Απριλίου 2023 η Κάρολιν Μπράιαντ Ντόναμ άφησε την τελευταία της πνοή. Ήταν πια 88 χρονών όταν έφυγε ήρεμα από την ζωή σε έναν οίκο ευγηρίας στο Γουεστλέικ της Λουιζιάνα. Ο θάνατός της είναι το τελευταίο κεφάλαιο σε μια ιστορία που αποτελεί μέχρι και σήμερα τις πιο σκοτεινές σελίδες στην αμερικανική ιστορία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αυτή της άγριας δολοφονίας του Έμετ Τιλ.


«Ο θάνατος της Κάρολιν Μπράιαντ Ντόναμ κλείνει ένα επώδυνο κεφάλαιο για την οικογένεια του Έμετ Τιλ και των μαύρων ανθρώπων της Αμερικής. Το τραγικό με την θάνατο της Μπράιαντ είναι ότι δεν λογοδότησε ποτέ για τον θάνατο του νεαρού Έμετ, ο οποίος αποτελεί έναν μάρτυρα για το Κίνημα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων», δήλωσε ο Μαλίκ Σαμπάζ των «Μαύρων Δικηγόρων για Δικαιοσύνη» συμπληρώνοντας ότι η κληρονομιά που αφήνει πίσω της η Μπράιαν είναι αυτή της «ανειλικρίνειας και της αδικίας».

«Το Μισσισσιππή… ένας άλλος κόσμος»
Ο Έμετ Τιλ μεγάλωσε με την μητέρα του στην σχετικά ασφαλή για τους Αφροαμερικάνους κοινότητα του Σικάγο. Εξάλλου γι’ αυτό η μητέρα του λίγο μετά την γέννηση του Έμετ έφυγε από την πατρίδα της στο Μισσισσιππή για την πόλη Άργκο του Ιλινόις, ώστε το παιδί της να μην μεγαλώσει υπό την απειλή της Κου Κλουξ Κλαν, η οποία ήταν μόνιμη στις πολιτείες του Νότου. Όμως, τον Αύγουστο του 1955, ο 14χρονος πλέον Έμετ αποφάσισε να ταξιδέψει ως το δέλτα του Μισσισσιππή στην μικρή πόλη Μάνεϊ, για να επισκεφτεί τον θείο του, Μόουζ Ράιτ μαζί με δύο ξάδερφούς του, τον Γουίλερ Πάρκερ και τον Κέρτις Τζόουνς.

Η μητέρα του προειδοποίησε τον Έμετ ότι το Μισσισσιππή ήταν ένας τελείως άλλος κόσμος από το Σικάγο και ότι θα έπρεπε να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός και να μην έρχεται σε επαφή με τους λευκούς. Το απόγευμα της 24ης Αυγούστου, ο Έμετ μαζί με τα ξαδέρφια του και άλλα παιδιά από τη γειτονιά πήγαν ως το κέντρο της πόλης, για να αγοράσουν γλυκά στο παντοπωλείο που είχε ο 24χρονος λευκός Ρόι Μπράιαντ και η 21χρονη σύζυγός του Κάρολιν.

Το περιστατικό.
Ο 14χρονος Έμετ μπήκε στο μαγαζί και από εκεί και πέρα το τι ακριβώς συνέβη μέχρι και σήμερα δεν είναι σίγουρο. Η ίδια η Κάρολιν υποστήριξε ότι ο Έμετ την παρενόχλησε με βίαιο και αισχρό τρόπο. Όπως κατέθεσε αργότερα στο δικαστήριο για την δολοφονία του Έμετ, το παιδί της έπιασε το χέρι καθώς έβαζε καραμέλες και της είπε: «Τι θα έλεγες για ένα ραντεβού, μωρό;». Όπως είπε κατάφερε να απελευθερωθεί από την λαβή του, αλλά ο Έμετ την ακολούθησε ως το ταμείο, την έπιασε από τη μέση και την τράβηξε κοντά του λέγοντας: «Τι τρέχει μωρό μου, δεν μπορείς να το αντέξεις;». Η Κάρολιν κατάφερε να ξεφύγει και ο 14χρονος της είπε: «Δεν χρειάζεται να με φοβάσαι μωρό μου», ενώ σύμφωνα με την Κάρολιν χρησιμοποίησε ακόμα μια λέξη που δεν μπορούσε να την μεταφέρει η ίδια και της είπε: «Έχω πάει με λευκή γυναίκα ξανά». Τότε μπήκαν στο μαγαζί κάποιοι από τους φίλους του Έμετ και τον τράβηξαν να φύγουν.

Την μαρτυρία της ωστόσο αναιρούν τα όσα λένε τα ξαδέρφια του Έμετ που ήταν μαζί του. Ο Σιμεόν Ράιτ και ο Γούιλερ Πάρκερ υποστήριξαν ότι ο 14χρονος μπήκε μέσα στο μαγαζί και έμεινε μόνος με την Κάρολιν για λιγότερο από ένα λεπτό πριν τον ακολουθήσει και ο Ράιτ, ο οποίος τόνισε ότι δεν άκουσε ή είδε τίποτα ανάρμοστο. «Ο Έμετ πλήρωσε γι’ αυτά που πήρε και βγήκαμε μαζί από το μαγαζί», ανέφερε ο Ράιτ. Το 2006, όταν το FBI άνοιξε ξανά την υπόθεση, μια ακόμα μαρτυρία αυτόπτη μάρτυρα που δεν κατονομάστηκε δημόσια υποστηρίζει την μαρτυρία του Ράιτ. Φυσικά, τότε, η αστυνομία δεν εξέτασε ποτέ επίσημα τα ξαδέρφια του Έμετ.

Η Κάρολιν (ΦΩΤΟ) μετά το περιστατικό βγήκε έξω από το μαγαζί και πήγε στο αυτοκίνητό της, για να πάρει ένα όπλο που είχε εκεί μέσα. Όταν τα παιδιά είδαν αυτήν την κίνηση αποφάσισαν να φύγουν. Τότε, ο Ράιτ και ο Πάρκερ παραδέχονται ότι ο Έμετ σφύριξε στην κοπέλα. Όπως λένε οι ίδιοι γι’ αυτούς ήταν ένα σοκ το ότι ένας μαύρος άντρας σφύριζε σε μια λευκή κοπέλα. Πάντως, η μητέρα του Έμετ υποστήριξε ότι ο γιος της συνήθιζε να σφυρίζει ως τρόπο αντιμετώπισης του τραυλισμού από τον οποίο έπασχε μετά τη νόσησή του με πολιομυελίτιδα. Ο Έμετ δυσκολευόταν να προφέρει κάποια γράμματα και η ίδια τον είχε διδάξει να κάνει ένα ελαφρό σφύριγμα πριν μιλήσει για να τον βοηθά στην έκφραση. Άλλες αναφορές αυτοπτών μαρτύρων υποστήριξαν ότι το σφύριγμα δεν απευθυνόταν στην Κάρολιν αλλά στην ομάδα ανθρώπων που κάθονταν έξω από το μαγαζί και έπαιζαν ένα παιχνίδι.

Ο άντρας της Κάρολιν, Ρόι, την ημέρα του περιστατικού δεν βρισκόταν στην πόλη. Επέστρεψε στις 27 Αυγούστου και σύμφωνα με την έρευνα που έκαναν αργότερα ακτιβιστές ανθρωπίνων δικαιωμάτων η Κάρολιν δεν φαίνεται να του αποκάλυψε το γεγονός. Αντίθετα, το έμαθε από άλλα άτομα στην πόλη και εξαγριώθηκε που η γυναίκα του τού το είχε κρύψει. Η ίδια φέρεται να είπε στο FBI ότι δεν αποκάλυψε κάτι στο σύζυγό της, γιατί φοβόταν ότι θα κάνει κακό στο αγόρι.

Ο Ρόι πράγματι άρχισε να γυρίζει την πόλη μαζί με τον ετεροθαλή αδερφό του, Τζον Γουίλιαμ Μίλαμ, προσπαθώντας να βρουν ποιο μαύρο αγόρι είχε παρενοχλήσει την Κάρολιν. Αφού απήγαγαν αρχικά ένα άλλο αγόρι, το οποίο οι αυτόπτες μάρτυρες δεν αναγνώρισαν, φαίνεται ότι έμαθαν πως ο «δράστης» δεν ήταν ντόπιος αλλά από το Σικάγο και τα ξημερώματα της 28ης Αυγούστου κατέληξαν στο σπίτι του Μόουζ Ράιτ. Πήραν τον Έμετ από το κρεβάτι του, τον έβαλαν στο αυτοκίνητό τους και έφυγαν.

Χρόνια αργότερα, η Κάρολιν Μπράιαντ υποστήριξε στους ερευνητές του FBI που ασχολήθηκαν ξανά με την υπόθεση ότι ο άντρας της τής είχε φέρει στο σπίτι τον Έμετ μέσα στη νύχτα για να τον αναγνωρίσει. Αυτή είχε προσπαθήσει να τον σώσει αρνούμενη ότι αυτός ήταν το αγόρι που την παρενόχλησε. Ωστόσο, σύμφωνα με την ίδια, ο Έμετ με ένα αυτάρεσκο χαμόγελο είχε πει «Ναι, εγώ ήμουν».

Από τότε δεν είδε ξανά κανείς ζωντανό τον Έμετ. Η εξαφάνισή του σήμανε συναγερμό στην οικογένεια του Έμετ και σύντομα η μητέρα του έφτασε στην πόλη. Ειδοποιήθηκε η αστυνομία, η οποία ανέκρινε τους Μπράιαντ και Μίλαμ. Αυτοί υποστήριξαν ότι τον πήραν από την αυλή του θείου του, αλλά τον άφησαν λίγο μετά έξω από το μαγαζί του Μπράιαντ. Και οι δύο συνελήφθησαν για απαγωγή.

Τρεις μέρες μετά κάποια παιδιά που ψάρευαν στον ποταμό Ταλαχάσι βρέθηκαν αντιμέτωποι με ένα σοκαριστικό θέαμα: η σορός του Έμετ επέπλεε στο νερό. Το κεφάλι του ήταν τόσο παραμορφωμένο και πρησμένο που αρχικά δεν μπορούσαν να καταλάβουν σε ποιον άνηκε. Ήταν φανερό ότι είχε ξυλοκοπηθεί άγρια και ότι είχε πυροβοληθεί στο κεφάλι. Το ένα του μάτι είχε αποκολληθεί από την κόγχη, ενώ γύρω από το λαιμό του είχε ένα αγκαθωτό σύρμα. Ήταν γυμνός και το πτώμα του τελικά αναγνωρίστηκε από ένα δαχτυλίδι που φορούσε στο οποίο ήταν χαραγμένα τα αρχικά του. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι ποτέ δεν έγινε νεκροψία στο πτώμα του.

Στην περιοχή του Μισσισσιππή το λιντσάρισμα μαύρων από λευκούς άντρες που ήθελαν να επιβάλουν «δικαιοσύνη» δεν ήταν κάτι άγνωστο, αν και στη δεκαετία του ’50 πλέον τα φαινόμενα αυτά δεν ήταν τόσο συχνά. Η κατάσταση άγριας παραμόρφωσης στην οποία βρισκόταν το πτώμα του Έμετ προκάλεσε χείμαρρο αντιδράσεων κατά των δολοφόνων ακόμα και στον συντηρητικό Νότο, ενώ σε όλες τις ΗΠΑ προκλήθηκε ένα κύμα οργής.

Η μητέρα του Έμετ, Μάιμι Τιλ, προσπάθησε να μεταφερθεί το πτώμα του γιου της στο Σικαγο για να ταφεί, για να αποφύγει μια «γρήγορη ταφή» στο Μισσισσιππή, ενώ επέμενε έντονα το φέρετρο να μείνει ανοιχτό στην κηδεία ώστε όλοι να δουν την κατάσταση της απίστευτης παραμόρφωσης στην οποία βρισκόταν το παιδί της. «Δεν υπήρχε τρόπος, για να περιγράψω αυτό που βρισκόταν μέσα στο κουτί. Κανένας τρόπος. Και ήθελα ο κόσμος να δει από μόνος του τι έκαναν στο αγόρι μου», θα πει αργότερα.



Οι φωτογραφίες της Μάιμι Τιλ μπροστά από το φέρετρο με τον παραμορφωμένο Έμετ δημοσιεύτηκαν αρχικά στα περιοδικά Jet και Chicago Defender και η επίδρασή τους ήταν τεράστια. Μέχρι και σήμερα θεωρούνται από τις πιο επιδραστικές και καταλυτικές για το κίνημα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στις ΗΠΑ.

Και τελικά… αθώοι.
Μετά την πρώτη κατακραυγή για το λιντσάρισμα και τον άγριο φόνο του Έμετ Τιλ, το κλίμα στον Νότο άρχισε να αλλάζει. Υπέρμαχοι του διαχωρισμού λευκών και μαύρων υποστήριξαν ότι ο διαχωρισμός θα έπρεπε να γίνει πιο αυστηρός, για να… προστατευτούν οι μαύροι. Εφημερίδες άρχισαν να γράφουν για περιστατικά εξεγέρσεων από τους μαύρους που δεν συνέβησαν ποτέ, ενώ δημοσίευαν τις χαμογελαστές φωτογραφίες των Μπράιαντ και Μίλαμ ντυμένων με στρατιωτικές στολές. Ο σερίφης της περιοχής που αρχικά δήλωνε σίγουρος ότι οι δύο είχαν δολοφονήσει τον Έμετ, άρχισε να υποστηρίζει ότι δεν ήταν απόλυτα βέβαιος ότι το παραμορφωμένο πτώμα άνηκε στο αγόρι.

Οι αρχές τελικά απήγγειλαν κατηγορίες για ανθρωποκτονία στους Μπράιαντ και Μίλαμ και η δίκη ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 1955 και διήρκησε πέντε μέρες. Οι ένορκοι ήταν αποκλειστικά λευκοί άντρες καθώς είχαν εξαιρεθεί τόσο οι γυναίκες όσο και οι μαύροι πολίτες. Στην δικαστική αίθουσα σύμφωνα με τους παριστάμενους επικρατούσε μια ανεξήγητη χαλαρότητα. Στους ενόρκους είχε επιτραπεί να πίνουν μπύρες κατά τη διάρκεια της δίκης, ενώ πολλοί λευκοί άντρες στο ακροατήριο είχαν εμφανιστεί με τα όπλα τους στις ζώνες.

Η υπεράσπιση προσπάθησε να δημιουργήσει αμφιβολίες γύρω από το αν το πτώμα που βρέθηκε στον ποταμό Ταλαχάσι ήταν του Έμετ και έφτασαν μάλιστα στο σημείο να υποστηρίζουν ότι το αγόρι μπορεί να βρίσκεται κάπου ζωντανό. Όπως έγινε αργότερα γνωστό, ο σερίφης μια μέρα πριν ξεκινήσει η δίκη είχε βάλει στα κρατητήρια δύο μαύρους υπαλλήλους των Μπράιαντ και Μίλαμ που σύμφωνα με αναφορές είχαν αναγκαστεί να είναι μαζί τους, όταν απήγαγαν τον Έμετ και ήταν μάρτυρες όσων είχαν συμβεί. Οι δικηγόροι της οικογένειας του Έμετ δεν είχαν ιδέα για την ύπαρξη τους. Τελικά μόνο τρία άτομα κατέθεσαν ότι είδαν το αγόρι μαζί με τους δύο απαγωγείς του – ο ένας κατέθετε τόσο σιγά που ο δικαστής του ζήτησε επανειλημμένα να μιλάει πιο δυνατά. Ένας γιατρός κατέθεσε ότι το πτώμα βρισκόταν σε τόσο άσχημη κατάσταση που δεν θα μπορούσε να κρίνει με σιγουριά σε ποιον άνηκε.

Η πιο συγκλονιστική στιγμή της δίκης ήταν όταν ο θείος του Έμετ Τιλ, Μόουζ Ράιτ, σηκώθηκε όρθιος και δείχνοντας με το δάχτυλό του προς τον Ρόι Μπράιαντ αναγνώρισε ότι αυτός ήταν που πήρε τον ανιψιό του από το σπίτι. Όπως αναφέρθηκε, ο Ράιτ ίσως ήταν ο πρώτος μαύρος άντρας που κατέδειξε την ενοχή ενός λευκού στον Νότο μέσα στο δικαστήριο και έζησε.

Στην τελική αγόρευση, οι συνήγοροι υπεράσπισης υποστήριξαν ότι η θεωρία των κατηγόρων για τα όσα συνέβησαν το βράδυ εκείνο ήταν «απίθανη» και είπαν στους ενόρκους ότι αν καταδίκαζαν τους Μπράιαντ και Μίλαμ «θα έτριζαν τα κόκκαλα των πρόγονων του έθνους μας».

Στην πολιτεία του Μισσισσιππή μόνο τρεις ήταν οι δυνατές ετυμηγορίες σε δίκη για φόνο: θανατική ποινή, ισόβια κάθειρξη και αθώωση. Στις 23 Σεπτεμβρίου, οι ένορκοι συζήτησαν για 67 μόλις λεπτά πριν αποφασίσουν: Οι Μπράιαντ και Μίλαμ ήταν αθώοι για τις κατηγορίες του φόνου. Μάλιστα ένας από τους ενόρκους είπε ότι «αν δεν είχαμε κάνει διάλειμμα για να πιούμε ένα αναψυκτικό θα είχαμε αποφασίσει νωρίτερα».

Όπως έγινε αργότερα γνωστό, ένας ένορκος ήταν ο μόνος που ψήφισε δύο φορές για την ενοχή των δύο αντρών, ωστόσο στην τρίτη ψηφοφορία άλλαξε κι αυτός την ψήφο του υπέρ της αθώωσης. Σε μετέπειτα συνεντεύξεις τους, οι ένορκοι υποστήριξαν ότι γνώριζαν πως οι Μπράιαντ και Μίλαμ ήταν ένοχοι, αλλά θεωρούσαν ότι τα ισόβια ή η θανατική ποινή δεν μπορούν να υποβληθούν σε λευκούς άντρες μόνο και μόνο επειδή σκότωσαν έναν μαύρο. Το 2005 δύο ένορκοι είπαν ότι είχαν πιστέψει τότε τους συνηγόρους υπεράσπισης και ότι οι κατήγοροι δεν είχαν καταφέρει να αποδείξουν πέραν πάσης αμφιβολίας ότι το πτώμα που βρέθηκε στο ποτάμι άνηκε στον Έμετ Τιλ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το 2004 το υπουργείο Δικαιοσύνης των ΗΠΑ αποφάσισε να ανοίξει ξανά την υπόθεση. Έγινε εκταφή στη σορό του Έμετ και πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά νεκροψία και εξέταση DNA. Αποδείχθηκε πλέον πέραν πάσης αμφιβολίας ότι το πτώμα άνηκε στον Έμετ Τιλ. Το κρανίο του είχε πολύ σοβαρά τραύματα, είχε σπασμένα οστά στους μηρούς και σπασμένα χέρια. Μεταλλικά υπολείμματα στο κρανίο υποδείκνυαν ότι είχε δεχθεί σφαίρα στο κεφάλι με 45αρι όπλο.

Μετά την αθώωση των δύο, οι αντιδράσεις ήταν έντονες. Ωστόσο, τον Νοέμβριο του 1955 ένα σώμα ενόρκων αρνήθηκε να απαγγείλει κατηγορίες στους Μπράιαντ και Μίλαμ για απαγωγή. Οι δύο προστατευμένοι από το νόμο που απαγορεύει να δικαστεί κάποιος δύο φορές για το ίδιο έγκλημα έδωσαν συνέντευξη στο περιοδικό Look το 1956 και παραδέχθηκαν ότι σκότωσαν τον Έμετ Τιλ. Όπως δήλωσαν δεν πίστευαν ότι είχαν κάνει κάτι κακό καθώς απλώς προστάτευσαν αυτό που είχαν δικαίωμα να προστατεύσουν.

«Όταν ένας νέγρος φτάνει στο σημείο να αναφέρει το σεξ σε μια λευκή γυναίκα, μοιάζει σα να έχει βαρεθεί τη ζωή. Πιθανότατα θα τον σκοτώσω. Εγώ και οι δικοί μου πολεμήσαμε για την πατρίδα και έχουμε κάποια δικαιώματα», ανέφερε στο περιοδικό ο Μίλαμ.

Η ανερυθρίαστη μαρτυρία των δύο αντρών προκάλεσε έντονες αντιδράσεις κυρίως στους ακτιβιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, οι οποίοι πίεσαν τις αρχές για αλλαγή του νόμου. Έτσι, πέρασε ο νόμος Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του 1957 σύμφωνα με τον οποίο οι ομοσπονδιακές αρχές παίρνουν τις υποθέσεις από τις τοπικές στις περιπτώσεις που είναι πιθανό να παραβιάζονται τα προσωπικά δικαιώματα των εμπλεκομένων.

Η δικαιοσύνη φαίνεται ότι βρήκε τους Μπράιαντ και Μίλαμ με διαφορετικό τελικά τρόπο. Μετά την παραδοχή τους ότι δολοφόνησαν τον Έμετ Τιλ, οι περισσότεροι ντόπιοι τους γύρισαν την πλάτη ακόμα κι όσοι αρχικά τους είχαν στηρίξει. Οι μαύροι κάτοικοι της πόλης μποϊκοτάρισαν τα καταστήματά τους με αποτέλεσμα τελικά να χρεοκοπήσουν. Οι τράπεζες αρνήθηκαν να τους χορηγήσουν δάνεια, για να δημιουργήσουν φυτείες βαμβακιού. Όταν ο Μίλαμ τελικά κατάφερε να δανειστεί ένα ποσό και αγόρασε μια έκταση, κανένας μαύρος εργάτης δεν πήγε να δουλέψει. Έτσι, αναγκάστηκε να πληρώνει υψηλότερα μεροκάματα σε λευκούς με αποτέλεσμα σύντομα να χρεοκοπήσει και πάλι. Και οι δύο μετακόμισαν τελικά στο γειτονικό Τέξας, ωστόσο όταν έγινε κι εκεί γνωστή η ταυτότητά τους αντιμετώπισαν παρόμοια προβλήματα. Μετά από χρόνια επέστρεψαν στο Μισσισσιππή, ενώ και οι δύο αντιμετώπισαν προβλήματα με τον νόμο κυρίως για οικονομικές απάτες, ενώ ο Μίλαμ κατηγορήθηκε και για επίθεση.

Το 1979 ο Ρόι Μπράιαντ χώρισε με την Κάρολιν και ξαναπαντρεύτηκε όπως και η Κάρολιν, η οποία πλέον απέκτησε το επίθετο Ντόναμ. Το 1985 σε μια νέα του συνέντευξη ο Ρόι Μπράιαντ αρνήθηκε ότι είχε δολοφονήσει τον Έμετ Τιλ παρά την δική του ομολογία το 1956: «Αν ο Έμετ Τιλ δεν είχε ξεπεράσει τα όρια, πιθανότατα δεν θα του είχε συμβεί τίποτα», είχε δηλώσει ωστόσο.

Ο Μίλαμ πέθανε το 1980 σε ηλικία 61 ετών και ο Ρόι Μπραντ το 1994 σε ηλικία 63 ετών. Και οι δύο πέθαναν από καρκίνο.

Η «πέτρα του σκανδάλου»
Ενώ το γεγονός ότι ο Ρόι Μπράιαντ και ο Τζον Μίλαμ απήγαγαν, λιντσάρισαν και δολοφόνησαν τον Έμετ Τιλ είναι πλέον αδιαμφισβήτητο, μυστήριο παραμένει τι ακριβώς συνέβη μέσα στο κατάστημα και πυροδότησε την άγρια δολοφονία.

Η Κάρολιν δεν αναίρεσε ποτέ την εκδοχή των γεγονότων που είχε αφηγηθεί. Ωστόσο, υπάρχουν αναφορές σύμφωνα με τις οποίες αρχικά οι εμπλεκόμενοι έκαναν λόγο μόνο για τα όσα ο Τιλ «της είπε» χωρίς να αναφέρονται σε φυσική επαφή. Ο θείος του Έμετ, Μόουζ Ράιτ, είχε δηλώσει ότι οι δύο, όταν πήγαν σπίτι του να πάρουν το αγόρι, κατηγόρησαν τον ανιψιό του για τα «όσα είχε πει», ενώ αντίστοιχες δηλώσεις είχε κάνει και ο σερίφης που συνέλαβε τους δύο άντρες. Όταν η υπόθεση ξανάνοιξε, ένα σώμα ενόρκων αρνήθηκε το 2007 να απαγγείλει κατηγορίες στην Κάρολιν για ψευδή κατάθεση που οδήγησε στο λιντσάρισμα του Τιλ.

Το 2017 ο ιστορικός και συγγραφέας Τίμοθι Τάισον στο βιβλίο του «The Blood of Emmett Till» μετέφερε λεπτομέρειες για μια συνέντευξη που είχε πάρει το 2008 από την Κάρολιν Ντόναμ – πρώην Μπράιαντ. Ο Τάισον υποστήριξε ότι κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τού είχε πει ότι κατασκεύασε η ίδια ορισμένες από τις λεπτομέρειες στην κατάθεσή της στη δίκη. «Αυτό το σημείο δεν είναι αλήθεια», φέρεται να είπε η Κάρολιν σχετικά με την αναφορά ότι ο Τιλ την έπιασε από την μέση και της είπε ανάρμοστες λέξεις. Παράλληλα, σύμφωνα με τον Τάισον, η Κάρολιν του είπε πως «τίποτα από αυτά που έκανε το αγόρι δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει όσα έγιναν». Ο Τάισον υποστήριξε πως ο Ρόι Μπράιαντ ήταν βίαιος και απέναντι στην Κάρολιν και ότι ήταν φανερό πως η ίδια φοβόταν τον σύζυγό της.

Ωστόσο, ο Τάισον δεν κατέγραψε ποτέ αυτή τη δήλωση της Κάρολιν σε κασέτα και η ίδια αρνήθηκε ότι είχε δηλώσει ότι ο Τιλ δεν την ακούμπησε. Ο Τάισον παραδέχθηκε ότι δεν είχε ηχογραφήσει την δήλωση αυτή επειδή η Κάρολιν την έκανε όσο ο ίδιος ετοίμαζε το μαγνητόφωνο. Μετά τα στοιχεία αυτά, το υπουργείο Δικαιοσύνης άνοιξε ξανά την υπόθεση ωστόσο δύο χρόνια αυτή έκλεισε ξανά καθώς δεν είχαν βρεθεί πειστικά στοιχεία για περαιτέρω έρευνα. Το μόνο στοιχείο που έφερε ο Τάισον ως αποδεικτικό της δήλωσης ήταν κάποιες χειρόγραφες σημειώσεις που είχε κάνει κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, οι οποίες, ωστόσο δεν θεωρήθηκαν πειστικές. Η Κάρολιν ενώπιον του δικαστηρίου αρνήθηκε ότι είχε ανασκευάσει την αρχική της δήλωση.

Τον Αύγουστο του 2022 ένα σώμα ενόρκων αρνήθηκε ξανά να απαγγείλει κατηγορίες στην Κάρολιν παρόλο που είχε βρεθεί νωρίτερα ένα ένταλμα σύλληψής της από το 1955, το οποίο δεν είχε εκτελεστεί τότε. Στο ένταλμα η Κάρολιν καταζητούνταν για συμμετοχή στην απαγωγή και τη δολοφονία του Έμετ Τιλ.

Η Κάρολιν Μπράιαντ-Ντόναμ έγραψε τα απομνημονεύματά της με την εντολή αυτά να μην εκδοθούν μέχρι το 2036 ή μέχρι η ίδια να πεθάνει. Ωστόσο, ένα μέρος αυτών διέρρευσε στον Τύπο τον Ιούλιο του 2022 από τον Τίμοθι Τάισον.

Σε αυτό, η Κάρολιν δεν αρνείται τα όσα είχε καταθέσει τότε ωστόσο ολοκληρώνει το βιβλίο της γράφοντας: «Ένιωθα πάντα τόσο θύμα όσο και ο Έμετ. Ήρθε στο κατάστημά μας και έβαλε τα χέρια του πάνω μου χωρίς να τον έχω προκαλέσει. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει πεθάνει γι’ αυτό; Απόλυτα, ξεκάθαρα, όχι! Αλλά και οι δύο πληρώσαμε το τίμημα γι’ αυτό. Ναι, το πληρώσαμε. Αυτός το πλήρωσε βαριά με την απώλεια της ζωής του. Εγώ το πλήρωσα βαριά με μια διαστρεβλωμένη ζωή».

Ο Γουίλερ Πάρκερ, ο ξάδερφος του Έμετ ο οποίος πλέον είναι πάστορας και αποτελεί έναν από τους τελευταίους εν ζωή αυτόπτες μάρτυρες του περιστατικού δήλωσε μετά τον θάνατο της Κάρολιν: «Οι καρδιές μας βρίσκονται με την οικογένεια της Κάρολιν Μπράιαν Ντόναμ. Ως άτομο της θρησκείας εδώ και 60 χρόνια, αναγνωρίζω ότι η απώλεια οποιασδήποτε ζωής είναι τραγική. Δεν έχω πια καμία κακία απέναντί της παρόλο που πλέον κανένας δεν θα κριθεί υπόλογος για τον θάνατο του ξαδέρφου και καλύτερου μου φίλου. Πλέον εναπόκειται σε εμάς να σταθούμε υπόλογοι απέναντι σε όλες τις προκλήσεις που ακόμα αντιμετωπίζουμε προσπαθώντας να ξεπεράσουμε τις φυλετικές αδικίες».
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %80%ce%ac/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Μάιος 2023, 21:02

22.05.2023
Zodiac: Ντετέκτιβ ισχυρίζονται ότι αποκάλυψαν τον διαβόητο serial killer.

Εικόνα

Εξελίξεις στην υπόθεση του serial killer δολοφόνου Zodiac.


Μια ομάδα εθελοντών ερευνητών, που μελετά την υπόθεση του serial killer δολοφόνου Zodiac, ισχυρίζεται ότι ταυτοποίησε τον δράστη.

Μάλιστα, κατηγόρησε το FBI ότι δεν έκανε αρκετά, για να διερευνήσει τα στοιχεία που είχε στη διάθεσή του και να φτάσει στη σύλληψη του διαβόητου serial killer.

Σύμφωνα με την New York Post, ο δημοσιογράφος Τόμας Κόλμπερτ, ο οποίος εργάζεται για τον ανεξάρτητο οργανισμό έρευνας «Case Breakers», ισχυρίζεται ότι, παρόλο που το FBI θεωρούσε, ήδη από το 2016, ως ύποπτο τον βετεράνο της Αμερικανικής Πολεμικής Αεροπορίας, Γκάρι Φράνσις Ποστ, δεν διερεύνησε αρκετά τα στοιχεία σε βάρος του.

Η ομάδα των ντετέκτιβ δήλωσε ότι το FBI έχει μερικό δείγμα DNA του υπόπτου στη βάση δεδομένων του, αλλά δεν το χρησιμοποίησε στην έρευνά του για τον κατά συρροή δολοφόνο, που ευθύνεται για πέντε δολοφονίες στη βόρεια Καλιφόρνια, στα τέλη της δεκαετίας του 1960.



Ο Κόλμπερτ έκανε λόγο για «συγκάλυψη» καθώς ο ύποπτος έφυγε από τη ζωή το 2018. Σε Δελτίο Τύπου που εξέδωσαν οι ανεξάρτητοι ερευνητές, ανέφεραν ότι έχουν συλλέξει και οι ίδιοι δείγμα DNA του Ποστ και ζητούν από την Αμερικάνικη Υπηρεσία να συγκρίνει το δείγμα με αυτό που συλλέχθηκε στον φόνο της Cheri Jo Bates το 1966, για τον οποίο πιστεύουν ότι ευθύνεται ο Zodiac.

Από την μεριά του το FBI αμφισβητεί ότι η δολοφονία της Bates σχετίζεται με τον Zodiac.

Οι «Case Breakers» ζητούν να επανεξεταστεί ο χειρισμός της υπόθεσης τόσο από τις τοπικές όσο και από τις ομοσπονδιακές αρχές, εις ένδειξη σεβασμού στα θύματα και τις οικογένειές τους.

Ο Zodiac έχει βάλει στο στόχαστρο τουλάχιστον επτά θύματα, τρία ζευγάρια και έναν οδηγό ταξί. Δύο από αυτούς επέζησαν. Ο δολοφόνος ισχυριζόταν πως είχε σκοτώσει 37 άτομα σε επιστολές που έστειλε σε εφημερίδες και την αστυνομία.



Αποκάλεσε τον εαυτό του «Zodiac» στο τέταρτο μήνυμά του προς τον Τύπο τον Αύγουστο του 1969, με το οποίο οι δημοσιογράφοι επινόησαν το παρατσούκλι του. Υπέγραφε την αλληλογραφία του με έναν κύκλο και ένα σταυρό από πάνω, που φαινομενικά εμφανιζόταν ως στόχος ή σύμβολο συντεταγμένων. Οι επιστολές περιλάμβαναν πολύπλοκα κρυπτογράμματα, μερικά από τα οποία δεν έχουν επιλυθεί μέχρι σήμερα.

Η υπόθεση θεωρήθηκε ανενεργή το 2004, αλλά το αστυνομικό τμήμα του Σαν Φρανσίσκο την άνοιξε ξανά τον Μάρτιο του 2007.

Οι φόνοι δεν λύθηκαν ποτέ και αποτέλεσαν το θέμα πολλών ταινιών και ντοκιμαντέρ, συμπεριλαμβανομένης της ταινίας Zodiac του 2007 του David Fincher.
https://thestandard.gr/diethni/zodiac-n ... al-killer/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Μάιος 2023, 19:38

26|05|2023
Το έγκλημα της Κηφισιάς που συντάραξε την Ελλάδα: Πατέρας σκότωσε με τσεκούρι τον σχιζοφρενή γιο του για να τον “λυτρώσει”

Εικόνα

Ένα έγκλημα που συντάραξε την ελληνική κοινωνία, τον Ιούλιο του 1996 στην Κηφισιά, όπου πατέρας σκότωσε με τσεκούρι τον σχιζοφρενή γιο του, τον 27χρονο Βαγγέλη, για να “λυτρώσει” την οικογένειά του.


Η “θυσία” του 27χρονου Βαγγέλη έγινε την ώρα που εκείνος κοιμόταν στο δωμάτιό του, ο πατέρας του, τον σκότωσε με τσεκούρι. Στη συνέχεια φόρτωσε το πτώμα του παιδιού του στο πορτ-μπαγκάζ του αμαξιού του και το μετέφερε σε μια οικοδομή στον Κάλαμο. Το περιέλουσε με βενζίνη, του έβαλε φωτιά και με ένα πριόνι, το τεμάχισε σε έντεκα κομμάτια, τα οποία έβαλε σε μαύρες σακούλες με σκοπό να εξαφανίσει τα ίχνη της εγκληματικής του πράξης. Ένας ανυποψίαστος περαστικός ειδοποίησε την αστυνομία. Ο Απόστολος Κοσμάς, μόλις τον πλησίασαν οι άνδρες της Ασφάλειας, ξέσπασε: “Είναι το παιδί μου”.



Η μητέρα του Βαγγέλη, Ελευθερία Κοσμά την ώρα του φονικού βρισκόταν στο εξοχικό τους, στον Κάλαμο μαζί με το μικρότερο γιο της οικογένειας. Μέσα σε λίγα λεπτά από τη στιγμή που ειδοποιήθηκε έτρεξε κοντά στο σύζυγό της, θέλοντας να μοιραστεί μαζί του, το βάρος της ηθικής και ποινικής απαξίας, μιας τέτοιας πράξης. Η σύζυγος και τα υπόλοιπα παιδιά του Απόστολου Κοσμά, δεν τον εγκατέλειψαν ποτέ. Δεν υπερασπίστηκαν το έγκλημα αλλά τον πατέρα και σύζυγο.

“Είχα αδυναμία στο παιδάκι μου. Ηταν ο πρωτότοκος. Στην εφηβεία εκδήλωσε τα πρώτα συμπτώματα. Ο μεγάλος μας γιος ήταν τελικά ένας ψυχικά ασθενής άνθρωπος. Ερχόταν και μου έλεγε: “Ένας γείτονάς μας, μπαίνει στο μυαλό μου και μου υπαγορεύει τι να κάνω. Το κεφάλι μου, πονάει. Θα τον σκοτώσω”. Ένιωθα τρομερή πίεση από τη συμπεριφορά του γιου μου, ο οποίος είχε γίνει επικίνδυνος για όλους. Δεν άντεξα , θόλωσε το μυαλό μου, έχασα τον έλεγχο και διέπραξα αυτό το τρομερό έγκλημα εις βάρος του ίδιου μου, του παιδιού. Μεταμορφώθηκα σε στυγνό εγκληματία. Εκείνη τη στιγμή δεν είχα συναισθήματα. Ήταν στιγμή τρέλας. Η συνείδησή μου δεν λειτουργούσε. Δεν κατάλαβα τι έκανα. Το μόνο που θέλω είναι να προλάβω την καταστροφή της οικογένειάς μου”
, είχε πει στην απολογία του, ο Απόστολος Κοσμάς.

Εικόνα

Δέκα ολόκληρα χρόνια η οικογένεια του 27χρονου Βαγγέλη υπέφερε, ζούσε με την αγωνία του.
Η οικογένεια δεν ήθελε να παραδεχθεί την οδυνηρή πραγματικότητα. Η αρρώστια του, όπως έλεγαν όλοι, είχε επιδεινωθεί. Ήταν ένα παιδί ευφυέστατο που παρά τη βαριά κατάσταση της υγείας του προσπαθούσε και διατήρησε για καιρό “νησίδες λογικής” στο ταραγμένο του μυαλό, θα πει ο ψυχίατρός του. Η σχιζοφρένεια παρανοϊκού τύπου όμως με ανεξέλεγκτη επιθετικότητα ήταν μια αρρώστια έξω από τα μέτρα του Απόστολου Κοσμά και της γυναίκας του. Η λύση στο πρόβλημα της οικογένειας, σύμφωνα με τους ψυχιάτρους ήταν η αναγκαστική νοσηλεία του Βαγγέλη στο ψυχιατρείο. Ο πατέρας όμως δεν άντεχε στην ιδέα του εγκλεισμού.

“Για πρώτη φορά, μας συνιστούν εισαγωγή σε ψυχιατρείο. Τον πάμε στην κλινική Γαλήνη. Είδα να τον πιάνουν 4-5 μαζί και να τον δένουν. Τον δένουν και τον κλείνουν σε ένα υπόγειο για ένα μήνα.Ήταν βαριά περίπτωση, το παιδάκι μου, ζητούσε να φύγει. Δεν άντεχε και δεν άντεχα κι εγώ να το βλέπω κλεισμένο εκεί μέσα. Υπέγραψα και τον πήρα σπίτι μας με δική μου ευθύνη.Τον πήγα στο γιατρό και του έδωσε φαρμακευτική αγωγή”.

Στην ίδια λογική κινείται και η μητέρα, η οποία είχε αναφέρει: “Του είχα υποσχεθεί του παιδιού μου ότι ποτέ ξανά δεν θα το έκλεινα σε ίδρυμα. Με είχε πιστέψει το αγόρι μου γιατί με αγαπούσε.Δεν θέλαμε να το βάλουμε στο ψυχιατρείο. Εκεί που το ένα παιδί βιάζει το άλλο. Αγάπη του δίναμε ελπίζοντας…Αγάπη και υπομονή”.

“Πλάνη” θα αποφανθεί ο εισαγγελέας και “μοιραίο λάθος” θα επισημάνουν οι ειδικοί.

Πατέρας σκότωσε με τσεκούρι τον σχιζοφρενή γιο του: Η αντίστροφη μέτρηση.


Η αντίστροφη μέτρηση ξεκίνησε όταν ο Βαγγέλης σταμάτησε να παίρνει τα φάρμακά του κι είχε αρχίσει να γίνεται επικίνδυνος.

Εικόνα

“Θα μας σκότωνε. Αρχίζει να μου ζητάει χρήματα για όπλα. Ο γιατρός λέει να τον βάλουμε μέσα. Για δεύτερη φορά. Παίρνουμε εισαγγελική εντολή. Η αστυνομία φοβάται. “Είναι επικίνδυνος” μας λένε. “Πρέπει να έρθουν τα ΕΚΑΜ”. Όχι, τα ΕΚΑΜ. Όχι, το παιδάκι μας. Παίρνει τις σταγόνες του κι είναι καλύτερα. Δεν ήθελα να το κλείσω σε ψυχιατρείο. Δεν το άντεχα. Τον έβαζα σε διάφορες δουλειές γνωστών μου αλλά αυτός έφευγε. Αγόραζε χασίς. Χειροτέρευε. Χτυπούσε τη μητέρα του”.

Ο Βαγγέλης του δίνει ρητή παραγγελία: ”Αν μέχρι να γυρίσω δεν μου έχεις βρει λεφτά για όπλα , θα σε σκοτώσω”, μου είχε πει ο γιος μου. Πήγα στην αστυνομία αλλά ο Διοικητής έλειπε. Γυρίζω σπίτι πανικοβλημένος κι ακούω τον Βαγγέλη να επιστρέφει σπίτι. Μου φωνάζει και … σας παρακαλώ, τα υπόλοιπα διαβάστε τα μόνοι σας” έλεγε κλαίγοντας στην απολογία του ο Απόστολος Κοσμάς.

“Σας παρακαλώ. Δικάστε με 100χρονια. Δεν με νοιάζει. Μη με στενοχωρείτε άλλο. Διαβάστε τα από τα χαρτιά σας. Πώς μπόρεσα να σκοτώσω το παιδί μου; Είμαι εγκληματίας; Μήπως είμαι τρελός; Καλύτερα να είχα αυτοκτονήσει”. Και δίνει μια υπόσχεση στο Θεό και στο δικαστήριο.

“Αν βγω από τη φυλακή, θα βοηθήσω τα παιδάκια που έχουν την ίδια αρρώστια με τον Βαγγέλη μου. Σας παρακαλώ, δώστε μου μια άδεια να πάω κι εγώ στον τάφο του παιδιού μου. Να κλάψω … Δεν έχω πάει ποτέ”.

Ο Απόστολος Κοσμάς καταδικάστηκε σε 15χρόνια κάθειρξη και 6 μήνες φυλάκιση. Δεν πρόλαβε να βγει από τη φυλακή και η εξασθενημένη καρδιά του τον πρόδωσε. Έφυγε από τη ζωή έπειτα από οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου κι έτσι γράφτηκε το τέλος μιας οικογενειακής τραγωδίας που συγκλόνισε τότε την κοινή γνώμη.


ΠΗΓΗ: mixanitouxronou.gr
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %be%ce%b5/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Μάιος 2023, 19:45

26|05|2023
Αναβιώνει το τετραπλό φονικό στην ΑνδραβίδαΞεκλήρισε μία οικογένεια για λίγα ενοίκια!

Εικόνα

Η τετραπλή δολοφονία μιας οικογένειας στην Ανδραβίδα που είχε συγκλονίσει το πανελλήνιο τον Μάρτιο του 2022 πρόκειται να αναβιώσει στις δικαστικές αίθουσες την ερχόμενη εβδομάδα.


Ο 61χρονος δράστης, ο οποίος εκτέλεσε τους δύο γονείς και έπνιξε τα δύο από τα τρία παιδιά της οικογένειας επειδή του χρωστούσαν τα ενοίκια του σπιτιού όπου διέμεναν, παραπέμπεται σε δίκη σύμφωνα με το βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμειοδικών Πατρών.

Ο δράστης θα βρεθεί ενώπιον του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου με την κατηγορία της ανθρωποκτονίας με δόλο κατά συρροή, παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία κατ εξακολούθηση και παράνομη κατοχή όπλων και πυρομαχικών και θα δικαστεί για την αποτρόπαια εγκληματική του πράξη σε βάρος του 32χρονου Αρμάντο Κλότσι, της συζύγου του Μαρίας καθώς και των δύο ανήλικων παιδιών τους, ηλικίας 1,5 και 2,5 ετών.

Εικόνα
Ο 61χρονος δράστης.

Οι σοροί του 32χρονου και της 28χρονης είχαν εντοπιστεί πάνω σε τρέιλερ στην αποθήκη του σπιτιού. Το ηλικίας τριών ετών παιδί είχε βρεθεί πάνω σε κλινοσκεπάσματα στο δάπεδο της αποθήκης, δίπλα από το τρέιλερ, ενώ το άλλο παιδί, ηλικίας δύο ετών, είχε εντοπιστεί νεκρό μέσα στο σπίτι από τον 12χρονο αδελφό του.

Το έγκλημα έδειχνε να είναι προμελετημένο, με τον δράστη να είχε σκοπό να «εξαφανίσει» τα ίχνη της δολοφονημένης οικογένειας, γι’ αυτό και είχε ξεκινήσει να «φορτώνει» τις σορούς σε τρέιλερ για να τις μεταφέρει. Όπως είχε γίνει γνωστό, η οικογένεια του χρωστούσε κάποια ενοίκια κι ο 61χρονος ήθελε να τους εκδιώξει πριν λήξει το μισθωτήριο.

Εικόνα

Εικόνα

Ο δράστης έπνιξε τα δύο από τα τρία παιδιά της οικογένειας, γλίτωσε το μεγαλύτερο.

Τα ίχνη του 61χρονου, μετά το τετραπλό φονικό είχαν χαθεί μυστηριωδώς.

Η αστυνομία είχε στήσει επιχείρηση σύλληψης έξω από την κατοικία του στην Ανδραβίδα και ο δράστης είχε εντοπιστεί να κυκλοφορεί στην Περιμετρική Οδό των Πατρών στο ύψος του Παμπελοποννησιακού Σταδίου όπου είχε στηθεί μπλόκο, με τους αστυνομικούς να τον σταματούν και στη συνέχεια να τον συλλαμβάνουν χωρίς εκείνος να προβαίνει σε καμία αντίσταση.

Ο φίλος του 12χρονου αγοριού που ήταν μαζί την ώρα της φριχτής ανακάλυψης είχε πει στους αστυνομικούς:
«Είχαμε πάει βόλτα το απόγευμα και κάποια στιγμή πήγαμε μαζί σπίτι του για να πάρει κάτι που ήθελε. Χτύπησε την πόρτα, όμως δεν άνοιξε κανείς. Και μας λέει να περιμένουμε για να μπει από το παράθυρο. Ξαφνικά μου λέει “γρήγορα γρήγορα έλα μέσα κάτι έχει πάθει η μάνα μου”. Μπαίνω και εγώ από το παράθυρο, ψάχνουμε το σπίτι και βλέπουμε το μωρό μέσα στην κούνια και νομίζαμε ότι κοιμόταν. Μετά είδαμε αίματα στο δωμάτιο όπου κοιμούνταν οι γονείς. Όμως δεν αντικρίσαμε τα άλλα μέλη της οικογένειας μέσα στο σπίτι. Μετά βγήκα έξω και ο φίλος μου βγήκε κρατώντας τον αδερφό του, που είχε έντονα κόκκινα σημάδια στο λαιμό και αίμα στο στόμα του…».

Εικόνα

Εικόνα

Εκτέλεσε τους γονείς κι έπνιξε τα παιδιά.
Η προϊσταμένη της ιατροδικαστικής υπηρεσίας Πατρών είχε αναφέρει τότε: «τόσο η σορός του 32χρονου πατέρα, όσο και η σορός της 37χρονης μητέρας έφεραν κακώσεις στο κεφάλι από βραχύκαννο πυροβόλο όπλο». Όσον αφορά τα δύο παιδιά, ηλικίας τριών και δύο ετών, αντίστοιχα «αιτία θανάτου και των δύο είναι η ασφυξία δια αποφράξεως των έξω στομίων των αεροφόρων οδών», ενώ σχετικά με την ώρα θανάτου και των τεσσάρων μελών της οικογένειας, ανέφερε ότι «από την ώρα της πρώτης αυτοψίας στο σπίτι είχαν περάσει περίπου τεσσερισήμισι με πέντε ώρες από την ώρα του θανάτου.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %bd%ce%b4/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Μάιος 2023, 19:29

25/05/2023
Άγριο έγκλημα πίσω από τη νεκρή γυναίκα στη Βαρβάκειο: Την έσφαξε ο σύντροφός της!

Εικόνα

Στα χέρια των αρχών βρίσκεται ο δράστης του στυγερού εγκλήματος στη Βαρβάκειο Αγορά, με θύμα μια γυναίκα 60 ετών.


Σύμφωνα με τις πληροφορίες, πρόκειται για τον σύντροφό της, ο οποίος φέρεται να ομολόγησε ότι μαχαίρωσε μέχρι θανάτου τη γυναίκα, σε πάρκο απέναντι από τη Βαρβάκειο (https://panictimes.gr/sok-kentro-tis-at ... varvakeio/). Οι αρχές έφτασαν στα ίχνη του δράστη, αφού ερεύνησαν βιντεοληπτικό υλικό από κάμερες της περιοχής. Πρόκειται για άτομο τοξικοεξαρτημένο, που διατηρούσε δεσμό με την 60χρονη γυναίκα.

Υπενθυμίζεται ότι η 60χρονη που βρέθηκε το πρωί της Τρίτης νεκρή με πέντε μαχαιριές στον λαιμό, απέναντι από τη Βαρβάκειο, ταυτοποίηθηκε και είναι σεσημασμένη για ναρκωτικά. Βρέθηκε σε λίμνη αίματος, χωρίς να έχει επάνω της κανένα προσωπικό αντικείμενο. Δίπλα στην άτυχη γυναίκα, βρέθηκαν το λουρί της τσάντας της αλλά και χρησιμοποιημένες σύριγγες.

Έως τώρα δεν την έχει αναζητήσει κανένα συγγενικό ή φιλικό της πρόσωπο.

Το θύμα που έφερε τραύματα από μαχαίρι στον λαιμό και στο υπόλοιπο σώμα, εντοπίστηκε νεκρό από έναν τοξικομανή. Ο οποίος μάλιστα, ειδοποίησε την αστυνομία. Το σημείο μάλιστα, είναι γνωστό στέκι χρηστών ναρκωτικών ουσιών. Μάλιστα, καταστηματάρχες της περιοχής, ανέφεραν ότι γνώριζαν το θύμα καθώς ήταν τοξικοεξαρτημένο και τριγυρνούσε συχνά στο σημείο.
https://panictimes.gr/agrio-egklima-pis ... akeio-tin/



26/05/2023
Πασίγνωστη εκατομμυριούχος η 60χρονη που έσφαξε ο σύντροφος της στη Βαρβάκειο – Έφαγε μια περιουσία στις ουσίες.

Εικόνα

Η εξάρτησή της από την κοκαΐνη οδήγησε την 60χρονη γυναίκα που βρέθηκε σφαγμένη από τον σύντροφό της στη Βαρβάκειο Αγορά, στην απόλυτη καταστροφή.


Σύμφωνα με πληροφορίες, το θύμα του στυγερού εγκλήματος, προερχόταν από επιφανή οικογένεια με μεγάλη περιουσία. Μάλιστα, η γυναίκα είχε σπουδάσει ψυχολογία στο Αμερικάνικο Κολλέγιο, ωστόσο όχι μόνο δεν κατάφερε να εξελιχθεί στη ζωή της αλλά έχασε όλη την περιουσία για τα ναρκωτικά, στα οποία εθίστηκε από νεαρή ηλικία.

Όπως αναφέρει το ρεπορτάζ του news247, η 60χρονη είχε κληρονομήσει ένα μεγάλο ακίνητο το οποίο πούλησε για ένα εκατομμύριο ευρώ. Όλα τα χρήματα που έλαβε από την πώληση, τα ξόδεψε στην κόκα.

Αφού έχασε όλα της τα χρήματα και την περιουσία, η 60χρονη περιπλανιόταν στην Ομόνοια, μαζί με τους τοξικοεξαρτημένους. Κάποια στιγμή, η ίδια διέμεινε σε δομή του ΟΚΑΝΑ, σε μια προσπάθεια να ορθοποδήσει. Στο πρόγραμμα αυτό, γνώρισε τον 42χρονο σύντροφό της, ο οποίος έγινε ο άνθρωπος που τη στέρησε τη ζωή με τον πιο βίαιο τρόπο. Ο 42χρονος ήταν για χρόνια χρήστης ηρωίνης και τελικά αποβλήθηκε από τον ΟΚΑΝΑ επειδή ήταν βίαιος.

Το θύμα και ο δράστης είχαν συλληφθεί πολλές φορές για μικροποσότητες ναρκωτικών.

Μέχρι στιγμής κανένας συγγενής της 60χρονης δεν την έχει αναζητήσει.

Μάλιστα, όπως ανέφερε ο 42χρονος στους αστυνομικούς, η 60χρονη ήταν τόσο πολύ εθισμένη στην κοκαΐνη που έκανε ενδοφλέβια χρήση, γεγονός που είναι εξαιρετικά σπάνιο. Σύμφωνα με τον ίδιο, κάθε φορά που έκανε χρήση, η ίδια γινόταν πολύ επιθετική και ξεσπούσε με έντονο τρόπο.

Υπενθυμίζεται ότι οι αξιωματικοί του Τμήματος Ανθρωποκτονιών εντόπισαν τον δράστη από τις κάμερες της περιοχής διαπίστωσαν ότι έμενε σε κακόφημο ξενοδοχείο της περιοχής. Ο 42χρονος ομολόγησε ότι σκότωσε την σύντροφό του με μαχαίρι.

Ο ίδιος ανέφερε ότι το πρωί της Τρίτης, αφού προμηθευτήκαν τις δόσεις τους, έκαναν χρήση ναρκωτικών στην Πλατεία Βαρβακείου και στη συνέχεια ο ίδιος πήγε στην τουαλέτα. Όταν γύρισε, η 62χρονη σύμφωνα με τα λεγόμενα του, ήταν επιθετική και άρχισε να τον βρίζει. Τότε, όπως ισχυρίστηκε ο δράστης, πιάστηκαν στα χέρια, ενώ εκείνη κρατούσε ένα μαχαίρι. Αφού κατάφερε να της αρπάξει, άρχισε να την μαχαιρώνει με μένος. Ο ίδιος δεν κατάφερε να εξηγήσει πώς την μαχαίρωσε 20 φορές.

Έπειτα, ο ίδιος είπε ότι έφυγε από το σημείο και πέταξε το μαχαίρι σε κάδο σκουπιδιών, το οποίο δεν έχει εντοπιστεί. Όσον αφορά την τσάντα της γυναίκας που έλειπε και το κομμένο λουρί που βρέθηκε δίπλα της, υποστήριξε ότι δεν γνωρίζει τίποτα και ότι την έκλεψε άλλο άτομο.

Υπενθυμίζεται ότι οι αστυνομικοί εντόπισαν στον χώρο που διέμενε, τα ρούχα που φορούσε κατά την διάρκεια του εγκλήματος και ήταν γεμάτα αίματα, αλλά και ένα αναδιπλούμενο μαχαίρι και δύο λάμες.

Ο δράστης οδηγήθηκε στον εισαγγελέα.
https://www.olympia.gr/1544637/viral/pa ... is-oysies/

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 28 Μάιος 2023, 19:49

The Rebel έγραψε:
27 Μάιος 2023, 19:45
26|05|2023
Αναβιώνει το τετραπλό φονικό στην ΑνδραβίδαΞεκλήρισε μία οικογένεια για λίγα ενοίκια!



aπαισιο τερας
ακομα και για για τζογαδορο landlord της Ηλειας
εδω εχει κι αλλα στοιχεια

https://www.protothema.gr/greece/articl ... u-fonikou/
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Μάιος 2023, 19:57

28|05|2023
ΔΥΟ ΓΥΦΤΟΙ ΕΝΟΧΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ 10ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΜΕΝΙΔΙ ΤΟ 2017 – ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΕΝΩ ΕΠΑΙΖΕ – ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝΑΛΗΘΕΙΑ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ;

Εικόνα

Ανακουφισμένοι νιώθουν οι γονείς του μικρού Μάριου, που δολοφονήθηκε από αδέσποτη σφαίρα στις 8 Ιουνίου του 2017, στην αυλή του σχολείου του στο Μενίδι μετά το βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών Αθηνών, σύμφωνα με το οποίο δυο Γύφτους θα καθίσουν στο εδώλιο, κατηγορούμενοι για τον αδόκητο θάνατο του Μάριου.


«Επιτέλους οι διωκτικές και δικαστικές αρχές έστω και 6 ολόκληρα χρόνια μετά τον τραγικό θάνατο του μικρού Μάριου, παραπέμπουν σε δίκη τα πρόσωπα, οι ενέργειες των οποίων είχαν ως αποτέλεσμα την απώλεια της παιδικής ζωής. Είναι πλέον θέμα ημερών και εκτιμώ μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου θα προσδιοριστεί η δίκη. Οι γονείς νιώθουν μια ανακούφιση έστω και με αυτή την υπέρμετρη καθυστέρηση που δυο φυσικά πρόσωπα παραπέμπονται για τους άσκοπους πυροβολισμούς από τους προέκυψε ο αδόκητος θάνατος του μικρού Μάριου» αναφέρει ο δικηγόρος της οικογένειας κ. Θεόδωρος Μαντάς.

Οι δυο Ρομά βρίσκονταν σε σπίτι πολύ κοντά στο σχολείο από το προαύλιο του οποίου προήλθαν οι πυροβολισμοί και η αδέσποτη σφαίρα που χτύπησε θανάσιμα τον 11χρονο Μάριο Σουλούκο. Σύμφωνα με το βούλευμα και οι δυο δράστες πυροβολούσαν στον αέρα γνωρίζοντας όμως ότι μπορεί να προκαλέσουν θάνατο ή τραυματισμό κάποιου αφού βρίσκονταν σε κατοικημένη περιοχή. Οι δύο κατηγορούμενοι οδηγούνται πλέον στο εδώλιο του Μικτού Ορκωτού Εφετείου, με την κατηγορία ο πρώτος για ανθρωποκτονία από πρόθεση με ενδεχόμενο δόλο και ο δεύτερος για απόπειρα ανθρωποκτονίας με ενδεχόμενο δόλο.

Στην προκαταρκτική εξέταση και πριν τους εργαστηριακούς ελέγχους οι δυο είχαν καταθέσει στις αρχές αρνούμενοι κάθε εμπλοκή τους στην υπόθεση. Έξι χρόνια μετά όμως η Δικαιοσύνη τους στέλνει στο εδώλιο αφού όπως αναφέρει το βούλευμα “ο πρώτος εξ αυτών στις Αχαρνές Αττικής στις 8 Ιουνίου 2017 και περί ώρα 21.25, γνώριζε ότι από την πράξη του ενδέχεται να σκοτώσεις άλλον και το αποδέχτηκε. Ειδικότερα, στον ως άνω τόπο και χρόνο, ευρισκόμενος έξωθεν της επί της οδού … οικίας του, ευρισκόμενος σε ήρεμη ψυχική κατάσταση που του επέτρεπε την πλήρη σκέψη, έκανε άσκοπη χρήση ραβδωτού πυροβόλου όπλου διαμετρήματος (Cal.) 9mm Parabellum (9X19) και ενώ γνώριζε ότι από τους άσκοπους αυτούς πυροβολισμούς του υπό συνθήκες άπνοιας εντός πυκνοκατοικημένης αστικής περιοχής, σε χρόνο με συχνή διέλευση πεζών και οχημάτων και ενώ σε απόσταση μικρότερη των δύο (2) χιλιομέτρων βρίσκονταν δημοτικό σχολείο στο οποίο διοργανώνονταν σχολική εορτή, (γνώριζε ότι) ενδέχεται κάποια από τις βολίδες του όπλου αυτού να σκοτώσει άνθρωπο. Το γεγονός αυτό το αποδέχθηκε και με τους προαναφερόμενους άσκοπους πυροβολισμούς του σκότωσε τον γεννηθέντα στις 16-05-2006 Μάριο Σουλούκο του Αθανασίου, ο οποίος συμμετείχε σε σχολική εορτή του 6ου δημοτικού σχολείου Αχαρνών, που βρίσκεται σε απόσταση εγγύτερη – όπως αναφέρεται – των δύο χιλιομέτρων από την προαναφερόμενη οικία… Βολίδα του παραπάνω όπλου του έπληξε τον ως άνω ανήλικο στην κεφαλή, επιφέροντας το θάνατό του».

Για τον δεύτερο κατηγορούμενο το βούλευμα αναφέρει: «Στις 8 Ιουνίου 2017 και περί ώρα 21.25, καίτοι γνώριζε και αποδεχόταν ότι από τους άσκοπους πυροβολισμούς του ενδέχεται να σκοτώσει άνθρωπο, ήτοι να εκτελέσει την αξιόποινη πράξη της ανθρωποκτονίας, επιχείρησε πράξη που περιέχει τουλάχιστον αρχή εκτέλεσης του κακουργήματος αυτού, η διάπραξη τους οποίου όμως δεν ολοκληρώθηκε όχι από δική του βούληση αλλά από εμπόδια εξωτερικά».

Να υπενθυμίσουμε ότι το Τριμελές Διοικητικό Εφετείο με απόφαση του, είχε απορρίψει ομοφώνως την έφεση του Ελληνικού Δημοσίου, που δεν ήθελε να πληρώσει στην οικογένεια του μικρού Μάριου την αποζημίωση των 490.000 ευρώ.

Τότε ο πατέρας του Μάριου κ. Θανάσης Σουλούκος εξήγησε ότι η απόφαση αυτή είναι μια μερική ικανοποίηση, αλλά όχι δικαίωση, αφού το παιδί του δεν γυρίζει πίσω. «Για τη δολοφονία του παιδιού μου υπεύθυνο είναι το ελληνικό δημόσιο. Την ευθύνη την έχει αποκλειστικά η πολιτεία γιατί εδώ και πολλά χρόνια σε όλες αυτές τις περιοχές που έχουν έντονο πρόβλημα της εγκληματικότητας και παραβατικότητας έχουν αφήσει τον κάθε παραβατικό να αλωνίζει να κάνει ό,τι θέλει ανεξέλεγκτα και να παίζει με τις ζωές μας. Υπάρχουν δυο καταδικαστικές αποφάσεις και όλα αυτά τα χρόνια, εδώ και 5 χρόνια το ελληνικό δημόσιο δεν έπεσε πάνω στο πρόβλημα να δώσει λύση για να επανέλθει η ασφάλειά μας και να ζούμε σαν κανονικοί άνθρωποι. Αντιθέτως έδειξε ένα πολύ σκληρό πρόσωπο απέναντι στην οικογένειά μου. Μας γέμισε στεναχώρια, άγχος και ψυχολογική φόρτιση».

Πλέον οι γονείς οι μικρού Μάριου νιώθουν μια ανακούφιση με την παραπομπή σε δίκη των δυο ατόμων, χωρίς βέβαια αυτό να απαλύνει τον πόνο τους για τον άδικο χαμό του Μάριού τους.
https://lawandorder.gr/taytopoiithikan- ... io-menidi/
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %a7%ce%a1/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Μάιος 2023, 20:55

28 Μαΐου, 2023
Χανιά: Ανοίγουν κλειστά στόματα για την εξαφάνιση πολύτεκνης μητέρας.

Εικόνα

Οι συγγενείς και οι αστυνομικοί που τρέχουν την έρευνα μετά την εξαφάνιση της πολύτεκνης μητέρας στα Χανιά, αισιοδοξούν πως σύντομα θα υπάρξουν εξελίξεις.


Οι έμπειροι αστυνομικοί ανέλαβαν την έρευνα σε συνεργασία και με το τοπικό τμήμα για να βρουν τον ή τους δράστες που χτύπησαν και μετά εξαφάνισαν τη Σανίκο Τσαούσι 75 χρόνων, την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022. Φαίνεται πως οι κάμερες της περιοχής και τα στίγματα της κινητής τηλεφωνίας «μίλησαν» για το τι ακριβώς συνέβη εκείνο το πρωινό.

Η άτυχη γυναίκα είχε πάρει τον εσωτερικό δρόμο του χωριού προς το νεκροταφείο για να πάει στο σπίτι του γιου της, που ήταν τραυματισμένος από τροχαίο. Το αίμα που βρέθηκε στην άκρη του δρόμου που πέρασε, «μαρτυρούσε» το έγκλημα που είχε διαπραχθεί. Η αστυνομία δεν κινήθηκε έγκαιρα, με αποτέλεσμα η βροχή να το ξεπλύνει και να σβήσει τα όποια στοιχεία υπήρχαν στον τόπο.

Όλα δείχνουν ότι κάποιο αυτοκίνητο τη χτύπησε και οι επιβαίνοντες σε αυτό, την εξαφάνισαν ζωντανή ή νεκρή. Η οικογένειά της όλο αυτό τον καιρό οργώνει κυριολεκτικά την περιοχή και ζητά από κατοίκους που ξέρουν, να μιλήσουν και να βρουν ό,τι έχει απομείνει από τη μητέρα και γιαγιά.

Ο γιος αλλά και οι νύφες της αγνοούμενης είναι πεπεισμένοι ότι έχει βρει τραγικό θάνατο, αλλά τονίζουν ότι ακόμα κι αν κάποιος τη χτύπησε και την εξαφάνισε, δε θέλουν να τιμωρηθεί. Αρκεί να βρουν ό,τι έχει απομείνει από εκείνη. «Ήταν ένας πολύ καλός άνθρωπος, ούτε της άξιζε να την χάσουμε, ούτε να μην ξέρουμε πού είναι. Είμαστε 7 οικογένειες που θέλουμε την μητέρα μας, δεν μας νοιάζει να τιμωρηθεί κάποιος. Θέλουμε τον άνθρωπο μας, να έχουμε ένα μνήμα, ένα κερί. Είναι το μόνο πράγμα που ζητάμε. Να μιλήσει κάποιος από αυτό το χωριό, να μας τη δώσουνε», αναφέρει η νύφη της.

Ο γιος της, Δημήτρης εκτιμά πως οτιδήποτε έγινε, έγινε στο νεκροταφείο, πράγμα που όπως αναφέρει του το είπαν και οι αστυνομικοί. «Την πήραν εξωγήινοι ή την χτύπησαν λένε οι αστυνομικοί. Μας ενδιαφέρει να την βρούμε και να την πάμε εκεί που είναι ο πατέρας μου».

«Μου κάνει εντύπωση ένας εργάτης στο νεκροταφείο που είπε πως είδε την μάνα μου να ανεβαίνει και του είπε “καλημέρα”. Σε μένα είπε αλλά και άλλα στην αστυνομία. Τα λέει μπερδεμένα», τόνισε στην εκπομπή Φως στο Τούνελ ο γιος της αγνοούμενης.

Δείτε το βίντεο:
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... s/3784898/
https://thesstoday.gr/%CF%87%CE%B1%CE%B ... %84%CE%B7/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Μάιος 2023, 21:46

30.5.23
Εγκλήματα: Γυναίκες στην Ελλάδα που έβαλαν τους εραστές τους να δολοφονήσουν τους άνδρες τους.
Οι στυγερές δολοφονίες των Χριστόδουλου Καλαντζάκη και Αχιλλέα Τέντα που συγκλόνισαν το Πανελλήνιο.

Εικόνα

Γυναίκες ηθικοί αυτουργοί που με τα εγκλήματά τους συγκλόνισαν το Πανελλήνιο.


Το «αρρωστημένο» τους μυαλό, τις οδηγούσε στην χειραγώγηση των εραστών τους που σκότωναν τους συζύγους των σατανικών αυτών γυναικών.

Χριστόδουλος Καλαντζάκης: Ο Βούλγαρος αστυνομικός, εραστής της συζύγου του, πήγε στην Κρήτη για να τον σκοτώσει.
Η στυγερή δολοφονία του καρδιολόγου Χριστόδουλου Καλαντζάκη είχε σοκάρει την κοινωνία ολόκληρης της Κρήτης, τον Οκτώβριο του 2017 όταν βρέθηκε δολοφονημένος δίπλα από το αυτοκίνητό του. Το σώμα αλλά και το αυτοκίνητο του άτυχου 62χρονου ήταν γαζωμένα από σφαίρες καραμπίνας, τις οποίες «άδειασε» ο δράστης.

Η Βουλγάρα σύζυγός του και μητέρα του παιδιού του είχε ερωτική σχέση με τον ομοεθνή της αστυνομικό και σχεδίαζαν μαζί τη δολοφονία του Χριστόδουλου Καλαντζάκη.

Εικόνα
O άτυχος καρδιολόγος Χριστόδουλος Καλαντζάκης δέχθηκε θανάσιμα πυρά από τον εραστή της γυναίκας του.

Μάλιστα, η παράνομη σχέση των δύο εραστών χρονολογείται από παλιά, όταν ο 37χρονος ήρθε από τη Βουλγαρία αποκλειστικά για αυτόν τον σκοπό: Να στήσει και να φέρει εις πέρας την ενέδρα θανάτου στον 62χρονο γιατρό!

Εικόνα

Όπως αποκαλύφθηκε στην προανάκριση, το στυγερό έγκλημα στην περιοχή Πιλαλήματα της Σητείας ήταν προμελετημένο αρκετό καιρό πριν, όταν και αποφασίστηκε να έρθει στην Κρήτη ο 37χρονος δράστης για να του δείξει η ερωμένη του, το δρομολόγιο που ακολουθούσε κάθε Σαββατοκύριακο ο καρδιολόγος πηγαίνοντας στον Μακρύ Γιαλό προκειμένου να εξετάσει τους ασθενείς του.

Κρυμμένος σε αγριελιές, ο εραστής μόλις είδε το αυτοκίνητο του θύματος, άνοιξε πυρ με κυνηγετική καραμπίνα. Η πρώτη βολή αιφνιδίασε και τραυμάτισε τον καρδιολόγο, ο οποίος έχασε τον έλεγχο του οχήματος. Όταν όμως βγήκε από το αυτοκίνητο για να ζητήσει βοήθεια, ο δράστης τον πυροβόλησε θανάσιμα ακόμα δυο φορές.

Εικόνα
Η σύζυγος του καρδιολόγου αρνήθηκε ότι είχε συμμετοχή στη δολοφονία του άνδρα της.

Όμως, αν και εν ενεργεία αστυνομικός στην πατρίδα του, ο Βούλγαρος έκανε σημαντικά λάθη, όπως το να στήσει ενέδρα θανάτου σε ένα σημείο γεμάτο κυνηγούς με αποτέλεσμα να παρακολουθήσει τη σκηνή της δολοφονίας ένας 73χρονος ή να παρατήσει την κυνηγετική καραμπίνα σε κοντινό σημείο με τα αποτυπώματά του πάνω της!

Κατά τη διάρκεια της προανάκρισης, οι Αρχές βρήκαν πολλά στοιχεία που «έδειχναν» εκείνον ως δολοφόνο, με τον Βούλγαρο τελικά να ομολογεί ότι εκείνος σκότωσε τον Χριστόδουλο Καλαντζάκη.

Στις 14 Ιουνίου 2023 πρόκειται να εκδικαστεί η υπόθεση της δολοφονίας του καρδιολόγου Χριστόδουλου Καλαντζάκη. Στο εδώλιο του κατηγορουμένου θα καθίσουν η 42χρονη χήρα του θύματος και ο εραστής της που ήταν αστυνομικός.

Στο πρωτόδικο δικαστήριο η χήρα του θύματος είχε κριθεί ένοχη για ηθική αυτουργία και ο εραστής της για ανθρωποκτονία από πρόθεση σε ήρεμη ψυχική κατάσταση. Και στους δυο είχε επιβληθεί η ποινή της ισόβιας κάθειρξης χωρίς να τους αναγνωριστούν ελαφρυντικά.

Κατά την απολογία του, ο κατηγορούμενος και πρώην αστυνομικός πήρε πάνω του όλη την ευθύνη, λέγοντας πως σχεδίασε μόνος του, τη δολοφονία του καρδιολόγου.

Από την πλευρά της, η χήρα του γιατρού αρνείται κάθε κατηγορία και μάλιστα κατά τη διάρκεια της απολογίας της, στράφηκε κατά του εραστή της τονίζοντας στο δικαστήριο ότι την απειλούσε και ανέβαζε φωτογραφίες τους στο Facebook για να την εκδικηθεί. Ισχυρίστηκε ότι δεν γνώριζε τις προθέσεις του εραστή της χαρακτηρίζοντάς τον «ανισόρροπο». Οι συγγενείς του θύματος καταθέτοντας στην πρώτη δίκη υποστήριξαν ότι στο έγκλημα συμμετείχαν οι δύο κατηγορούμενοι επειδή ήθελαν να καρπωθούν τη μεγάλη περιουσία του Χριστόδουλου Καλαντζάκη.

Αχιλλέας Τέντας: Πέταξαν το πτώμα σε πηγάδι και το σφράγισαν με τσιμέντο.
Μία ακόμη περίπτωση που είχε συγκλονίσει το Πανελλήνιο ήταν αυτή και του 58χρονου Αχιλλέα Τέντα, ο οποίος στις 8 Δεκεμβρίου του 2001 στραγγαλιζόταν με συρματόσχοινο στο κρεβάτι του υπνοδωματίου του όπου κοιμόταν, στο σπίτι του στον Αλμυρό Βόλου από τον εραστή της γυναίκας τους Νικόλαο Κωτούλα.

Εικόνα
H Μαρία Τέντα ερωτεύτηκε παράφορα τον αγρότη Νικόλαο Κωτούλα.

Το «σατανικό ζευγάρι» όπως χαρακτηρίστηκε από τις εφημερίδες της εποχής, εξαφάνισε το πτώμα του έμπορου δερμάτων, ρίχνοντάς το σε ένα πηγάδι το οποίο στη συνέχεια σφράγισαν με τσιμέντο. Ενώ το αυτοκίνητο του θύματος το άφησαν στο λιμάνι του Βόλου για να φανεί ότι ο Τέντας είχε φύγει για ταξίδι.

Η Μαρία Τέντα μια ομολογουμένως όμορφη γυναίκα που γοήτευε είχε κάνει τον κατά 15 χρόνια μεγαλύτερό της Αχιλλέα να την ερωτευτεί και να την παντρευτεί λίγο αφού εκείνη είχε κλείσει τα 16 της χρόνια. Το γεγονός ότι εκείνος ήταν εύπορος ήταν ένα σημαντικό κίνητρο για την Μαρία, η οποία χάρισε στον έμπορο δερμάτων δυο παιδιά.

Εικόνα
O Αχιλλέας Τέντας δολοφονήθηκε από τον εραστή της γυναίκας του.

Μετά από χρόνια γάμου η Μαρία Τέντα ερωτεύτηκε παράφορα τον αγρότη Νικόλαο Κωτούλα, τον οποίο περνούσε μερικά χρόνια. Για δυο χρόνια η 44χρονη Μαρία και ο 32χρονος Νίκος απολάμβαναν τον παράνομο δεσμό τους. Σύμφωνα με δημοσιεύματα της εποχής, η Μαρία έριχνε υπνωτικό στο φαγητό του συζύγου της και όταν εκείνος κοιμόταν, έβαζε στο σπίτι τον αγρότη.

Κάποια ημέρα όμως ο Αχιλλέας ξύπνησε και έπιασε με τα εσώρουχα τον Νίκο. Ακολούθησε μεγάλος καυγάς, ενώ απείλησε με διαζύγιο τη Μαρία. Μάλιστα ο έμπορος ξεκίνησε να παρακολουθεί τις επόμενες ημέρες από εκείνο το περιστατικό τη σύζυγό του. Από την πλευρά του ο Κωτούλας προσπαθούσε να πείσει την Μαρία να πάρει μερικές δεκάδες εκατομμύρια δραχμές από τον κοινό λογαριασμό και να φύγουν από τον Αλμυρό, αλλά εκείνη δεν ενέδιδε σε αυτό.

Το πάθος και των δυο ξεπέρασε τη λογική και το παράνομο ζευγάρι αποφάσισε πως το μόνο εμπόδιο στον έρωτά τους ήταν ο Αχιλλέας Τέντας. Η δολοφονία είχε σχεδιαστεί καιρό πριν.

Ήταν απόγευμα της 8ης Δεκεμβρίου του 2001 όταν ο Τέντας επέστρεψε στο σπίτι του έχοντας καταναλώσει αλκοόλ με τον γαμπρό του. Ζαλισμένος έπεσε για ύπνο. Δεν σηκώθηκε ούτε όταν ο γιος του με την αρραβωνιαστικιά του είχαν πάει για επίσκεψη. Μόλις έφυγαν η συζυγοκτόνος, άνοιξε ένα παράθυρο, από το οποίο μπήκε ο 32χρονος αγρότης. Πρώτα τον ψέκασε με αναισθητικό σπρέι, τον γρονθοκόπησε και στη συνέχεια τον στραγγάλισε με συρματόσχοινο.

Στο χωράφι του 32χρονου εκεί σε ένα πηγάδι έριξαν το πτώμα και από πάνω του τσιμέντο, για να μην βρεθεί ποτέ. Μήνες ολόκληρους τα παιδιά του Τέντα τον αναζητούσαν, όπως προσποιούνταν και η σύζυγός του. Μάλιστα τα παιδιά ανάγκασαν τη μητέρα τους να πάει και στην εκπομπή της Αγγελικής Νικολούλη η οποία στην ιστοσελίδα του Τούνελ αναφέρει σχετικά: «Στην αρχή αρνιόταν πεισματικά να γίνει εκπομπή αναζήτησης».

Εικόνα
Ο Νικόλαος Κωτούλας μερικά χρόνια μετά την αποφυλάκισή του παρασύρθηκε από αυτοκίνητο που οδηγούσε 22χρονος, με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του.

Όταν όμως τα παιδιά της τέσσερις μήνες μετά, είδαν ότι δεν υπάρχουν ίχνη ζωής του πατέρα τους, την πίεσαν να φτάσουν στην εκπομπή που στάθηκε γι’ αυτή και τον εραστή της, μοιραία! Εμφανίστηκε στην κάμερα σαν τελευταία μάρτυρας που είδε τον αγνοούμενο.

Η εκπομπή έδωσε στις Αρχές τα στοιχεία που προέκυψαν για τις ύποπτες κινήσεις του παράνομου ζευγαριού τη νύχτα της δολοφονίας. Μάρτυρας πρόσεξε το μπάζωμα του πηγαδιού μετά την εξαφάνιση και μίλησε στο «Τούνελ». Λίγες ώρες μετά το τέλος της αποκαλυπτικής εκπομπής, οι αστυνομικοί συνέλαβαν το ζευγάρι που, θορυβημένο από την έρευνα, συναντήθηκε χωρίς προφυλάξεις μέσα στη νύχτα. Ομολόγησαν το φρικιαστικό τους έγκλημα μετά από μέρες.



Το ημερολόγιο έγραφε 16 Απριλίου 2002 όταν αποκαλύφθηκε το στυγερό έγκλημα. Και όταν ήρθε η στιγμή της απόδοσης δικαιοσύνης οι πρώην εραστές δεν αντάλλασσαν ούτε ματιά μέσα στην δικαστική αίθουσα.

Όταν στην έδρα πλησίασε να καταθέσει η κόρη της οικογένειας η κατηγορούμενη ξέσπασε σε λυγμούς, αλλά η 28χρονη τότε κόρη του Αχιλλέα Τέντα δεν καταδέχτηκε να κοιτάξει ούτε μια στιγμή τη μητέρα της, που καθόταν στο εδώλιο του Μικτού Ορκωτού Εφετείου Λάρισας.

Στα μάτια της ήταν η «κατηγορούμενη» για τη δολοφονία του πατέρα της, τη μνήμη του οποίου υπερασπιζόταν με την κατάθεσή της. Το δικαστήριο έκρινε ένοχο το πρώην παράνομο ζευγάρι. Και οι δύο καταδικάστηκαν σε ισόβια κάθειρξη, ο Κωτούλας για ανθρωποκτονία από πρόθεση και η Τέντα για συναυτουργία.

Την ίδια ποινή διατήρησε και το δευτεροβάθμιο δικαστήριο, το Δεκέμβριο του 2005. Η υπεράσπιση της Μαρίας Τέντα έκανε αίτηση αναίρεσης της πρωτόδικης απόφασης από τον Άρειο Πάγο η οποία έγινε δεκτή και η υπόθεση επέστρεψε στο Μικτό Ορκωτό Εφετείο Λάρισας. Η κατηγορία μετατράπηκε σε απλή συνέργεια σε ανθρωποκτονία και η Μαρία καταδικάστηκε το Νοέμβριο του 2010 σε κάθειρξη 21 ετών, «σπάζοντας» τα ισόβια.

Ο Νίκος Κωτούλας, αφού εξέτισε μέρος της ποινής του, αποφυλακίσθηκε και ζούσε στην Ευξεινούπολη, ενώ εργαζόταν ως οδηγός νταλίκας που μετέφερε σκραπ στη Χαλυβουργία Ελλάδος στην Β’ ΒΙΠΕ Βόλου. Λίγα χρόνια μετά, ο Νίκος Κωτούλας προσπαθώντας να διασχίσει τον δρόμο μπροστά από τη Χαλυβουργία Ελλάδος στην Β’ ΒΙΠΕ Βόλου, παρασύρθηκε από αυτοκίνητο που οδηγούσε 22χρονος, με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του.
https://primenews.press/egklimata-gynai ... ndres-tous

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Ιουν 2023, 22:31

04/06/2023
Η δολοφονία του γιατρού τη δεκαετία του ‘70 Πρωτόγονη «Δικαιοσύνη» απένειμε ο δράστης με μία σφαίρα για το θάνατο της αδερφής του.

Εικόνα

Η δολοφονία του γιατρού και ο δράστης που αποφάσισε να πάρει το νόμο στα χέρια του.


Μία αθώωση και μία δολοφονία. Ένας δράστης που αποφάσισε να πάρει το νόμο στα χέρια του και ένας νέος επιστήμονας, το θύμα του, που έπεσε νεκρός από τον πυροβολισμό του.

Ο λόγος για το πρωτόγνωρο έγκλημα που είχε σημειωθεί τη δεκαετία του ‘70 στο Αγρίνιο με θύμα έναν 40χρονο γιατρό, πατέρα ενός κοριτσιού! Ένα έγκλημα, που έχει ξεσηκώσει «θύελλα» διαμαρτυριών εκ’ μέρους των ιατρικών συλλόγων της ευρύτερης περιοχής, οι οποίοι με αφορμή τη δολοφονία του συναδέλφους τους εξέφρασαν τη διαμαρτυρία τους για τις ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες που ασκούσαν το λειτούργημά τους.

Το πλέον σοκαριστικό στη συγκεκριμένη υπόθεση, την οποίαν κατέγραψαν σε εκτενή ρεπορτάζ τους οι εφημερίδες της εποχής, είναι ότι 40χρονος γιατρός έπεσε νεκρός ενώ η Δικαιοσύνη λίγα λεπτά νωρίτερα τον είχε απαλλάξει από κάθε ευθύνη που του απέδιδε ο δράστης.

Πιο συγκεκριμένα, ο γιατρός δολοφονήθηκε επειδή ο άνδρας που τον πυροβόλησε εξ’ επαφής έξω από τα δικαστήρια της πόλης, πίστευε ότι δεν τιμωρήθηκε από τη Δικαιοσύνη για το θάνατο της αδερφής του. Έτσι, ο δράστης αποφάσισε να πάρει το νόμο στα χέρια του και αφού περίμενε τον άτυχο άνδρα λίγα μέτρα από τα δικαστήρια της πόλης τον πυροβόλησε με μία σφαίρα σχεδόν εξ’ επαφής.

Το θύμα είχε λίγο νωρίτερα αθωωθεί από το δικαστήριο στο οποίο είχε παραπεμφθεί μετά από μήνυση του δράστη για τον θάνατο της άρρωστης αδελφής του. Η νεαρή γυναίκα έπασχε από κολικό νεφρού και είχε επισκεφθεί τον 40χρονο γιατρό, ο οποίος και της συνέστησε να την μεταφέρουν στο νοσοκομείο του Αγρινίου και εν συνεχεία στην Αθήνα. Τα αδέλφια της κοπέλας, πράγματι τη μετέφεραν νοσοκομείο της Αθήνας, όπου όμως η ασθενής κατέληξε μετά από τέσσερις ημέρες νοσηλείας.

Μετά την θάνατο της άτυχης γυναίκας, η οικογένειά της κατάθεσε μήνυση σε βάρος του γιατρού θεωρώντας τον υπεύθυνο για την κατάληξη της. Έπειτα μάλιστα από εισαγγελική έρευνα ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βάρος του γιατρού για ανθρωποκτονία εξ’ αμελείας Ωστόσο, ενώπιον του δικαστηρίου ο 40χρονος επιστήμονας αθωώθηκε για το αδίκημα αυτό και ενώ μετά το πέρας της διαδικασίας κατευθύνονταν προς το σπίτι του συνοδευόμενος από τον δικηγόρου του, ο δράστης τον πλησίασε και τον πυροβόλησε στην αριστερή ωμοπλάτη προς το μέρος της καρδιάς.

Ο γιατρός έπεσε στην αγκαλιά του συνηγόρου του, ο οποίος και τον μετέφερε αμέσως στο νοσοκομείο. Ήταν όμως ήδη αργά ώστε να τον σώσουν οι συνάδελφοί του, στα χέρια των οποίων άφησε την τελευταία του πνοή.

Αμέσως μετά τη δολοφονία του γιατρού ο δράστης προσπάθησε να διαφύγει όπως είχε γράψει σε ρεπορτάζ της η εφημερίδα «Μακεδονία» χωρίς όμως να τα καταφέρει, καθώς συνελήφθη στο σημείο που διέπραξε το έγκλημα και μεταφέρθηκε στο αστυνομικό τμήμα. Στην απολογία του ο 43χρονος με καταγωγή από χωριό του Βάλτου της Αιτωλοακαρνανίας είπε ότι δεν είχε προμελετήσει το έγκλημα και ότι έφερε μαζί του το περίστροφο «για επαγγελματικούς λόγους»! Δήλωσε ακόμα μετανιωμένος για ότι έκανε και είπε πως έφταιγε η κακιά η ώρα.

Όπως ήταν αναμενόμενο συνελήφθη και παραπέμφθηκε σε δίκη ενώ μετά το έγκλημά του ο Ιατρικός Σύλλογος Αχαΐας είχε εκδώσει ψήφισμα στο οποίο ανέφερε ότι οι γιατροί της ευρύτερης περιοχής κατέρχονται σε απεργία διαμαρτυρόμενοι για την εν ψυχρώ δολοφονία του συναδέλφου τους.

Στο ίδιο ψήφισμα μάλιστα ο άτυχος γιατρός χαρακτηριζόταν ήρωας που έπεσε κατά την άσκηση των καθηκόντων του. Παρόμοιο ψήφισμα είχε εκδώσει και ο Ιατρικός Σύλλογος του Αγρινίου.
https://thestandard.gr/stories/i-dolofo ... ia-tou-70/

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 06 Ιουν 2023, 21:53

.


Τους σκότωνε γιατί τον έλεγαν κοντό..... :p2:


.




.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Ιουν 2023, 21:44

14/06/2023
Μαχαίρωσε μέχρι θανάτου τον παππού και τη γιαγιά του αλλα αθωώθηκε στο δικαστήριο λόγω ψυχικών διαταραχών.

Εικόνα

Τον Σεπτέμβριο του 2018 ένα αποτρόπαιο έγκλημα είχε συγκλονίσει την Ελλάδα, με δυο ηλικιωμένους στην Καβάλα, 89 και 84 ετών, να βρίσκουν τραγικό θάνατο από το χέρι του 24χρονου εγγονού τους.


Τους μαχαίρωσε μέχρι θανάτου και τρεις μέρες μετά η Αστυνομία τον εντόπισε και τον συνέλαβε. Ο δράστης που σήμερα είναι 29 ετών, πρωτόδικα δικάστηκε και καταδικάστηκε από το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Δράμας σε 15 χρόνια, αλλά παρέμεινε στο Ψυχιατρείο της Φυλακής Κορυδαλλού.

Σχεδόν πέντε χρόνια μετά, και όπως αναφέρει το kavalapost.gr, η Ελληνική Δικαιοσύνη αθώωσε τον δράστη και έκανε δεκτό τον ισχυρισμό της υπεράσπισής του «περί απόλυτης ανικανότητας προς καταλογισμό του δράστη ένεκα νοσηρής διαταραχής των πνευματικών του λειτουργιών, ελαυνόμενη από γνήσια ψύχωση».

Την Τρίτη 13 Ιουνίου 2023 το ΜΟΕ Θράκης τον αθώωσε ομόφωνα, «λόγω ακαταλόγιστου», παρά την αντίθετη πρόταση του Εισαγγελέα Εφετών.

Διέταξε ακόμη να οδηγηθεί στο Ψυχιατρείο Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης για να έχει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή και ιατρική φροντίδα, ως ασθενής πάσχων από «γνήσια ενδογενή σχιζοφρενική ψύχωση».

Μετά την απόφαση ο συνήγορος και η οικογένειά του δήλωσαν ότι «επιτέλους η Δικαιοσύνη αντιμετώπισε το νεαρό αυτό άρρωστο ψυχικά παιδί ως ασθενή και όχι ως δράστη, που άνευ ετέρου λόγω της σχιζοφρένειας από την οποία πάσχει από το 2016, δηλαδή δύο χρόνια πριν τη δολοφονία με πλείστες ακούσιες και εκούσιες νοσηλείες στο Ψυχιατρείο Καβάλας, θα έπρεπε ήδη από το πρωτόδικο δικαστήριο που έγινε την 21.06.2019 στη Δράμα να αθωωθεί».
https://www.olympia.gr/1547413/viral/ma ... atarachon/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29193
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νήμα των εγκλημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Ιούλ 2023, 22:03

Ιουνίου 30, 2023
Της έκοψε τις θηλές με τα δόντια του κι ύστερα πήρε ένα κοχύλι κι άρχισε να τη χτυπάει στο κεφάλι...
Το αποτρόπαιο έγκλημα της Αμοργού με θύμα τη 19χρονη Πίτσα που συγκλόνισε την Ελλάδα του ΄61.

Εικόνα

Στις 21 Απριλίου 1961 στο χωριό Λαγκάδα της Αμοργού, η 19χρονη Πίτσα Δ. αρνήθηκε να παραδοθεί στον επίδοξο βιαστή της, τον 24χρονο Ν. Θ. Πάλεψαν και το αποτέλεσμα ήταν η άγρια δολοφονία της μέσα στο σπίτι της. Η γνωριμία δράστη-θύματος Η 19χρονη Πίτσα Δ. Η γενναιότητα της της στοίχισε τη ζωή της Ο πατέρας της νεαρής Πίτσας, Νικ. Δ. ήταν ζωοτρόφος και πρόεδρος της κοινότητας Λαγκάδας στην Αμοργό.


Παρ’ όλη την κακή φήμη του δράστη Ν. Θ., ο πατέρας της άτυχης κοπέλας τον είχε ως εργάτη στα κτήματά του. Ακόμη κι όταν κατάλαβε τον έρωτά του νεαρού για την κόρη του και παρόλο που είχε δείγματα ανάρμοστης συμπεριφοράς, εκείνος τον προστάτευε και τον είχε υπό την επίβλεψή του. Η Πίτσα γνωριζόταν με τον Ν. Θ. και ήταν αρραβωνιασμένη μ’ έναν δικηγόρο που είχε το ίδιο επώνυμο με τον δράστη αν και δεν είχαν καμία συγγένεια. Ωστόσο, αποτέλεσαν μοιραία πρόσωπα για την Πίτσα. Ο Ν. Θ. είχε καταδικαστεί σε 45 μέρες φυλάκιση για κλοπή και 15 μέρες για εξύβριση του μνηστήρα της Πίτσας. Ο πατέρας της εξαγόρασε την ποινή του και συνέχισε να τον έχει ως εργάτη στα κτήματα.

Το στυγερό έγκλημα Το βράδυ της 21ης Απριλίου, η Πίτσα ήταν στο σπίτι μαζί με την 8χρονη αδερφή της Αθανασία. Ο πατέρας τους έλειπε από το χωριό για δουλειές και η μητέρα τους βρισκόταν στην Αθήνα, καθώς η μεγαλύτερη αδερφή τους επρόκειτο να γεννήσει. Τα δύο κορίτσια κοιμόντουσαν όταν άκουσαν έναν δυνατό θόρυβο. Ο Ν.Θ. είχε σκαρφαλώσει στη σκεπή και κατάφερε να μπει από την καμινάδα μέσα στο σπίτι. Η Πίτσα σηκώθηκε τρομαγμένη και κατευθύνθηκε με ένα αναμμένο καντήλι προς τον προθάλαμο. Εκεί, στεκόταν ο Ν.Θ. και την κοίταζε αμίλητος και βλοσυρός. Η κοπέλα του ζήτησε το λόγο και αυτός ρίχτηκε πάνω της.

Η Πίτσα πρόλαβε να τον χτυπήσει με το καντήλι που κρατούσε, όμως όλα σκοτείνιασαν. Τότε, πάλεψε σώμα με σώμα με τον επίδοξο βιαστή της. «Ή θα κάτσεις ή θα σε σκοτώσω» της φώναξε. Η κοπέλα του απάντησε: «Δεν παραδίνομαι, σκότωσέ με». Ο 24χρονος δολοφόνησε άγρια την Πίτσα, επειδή δεν ήθελε να συνευρεθεί ερωτικά μαζί του. Ο δράστης κυριευμένος από πάθος και οργή έκοψε με τα δόντια του τις θηλές της και το δεξί της μάγουλο. Της έσπασε τον καρπό του αριστερού της χεριού και της έβγαλε το αριστερό της μάτι. Στο μεταξύ, η μικρή της αδερφή είχε φύγει για να ειδοποιήσει την θεία της, η οποία κατέφθανε σπίτι. Ο δράστης μόλις άκουσε βήματα, πήρε ένα αιχμηρό κοχύλι και άρχισε να χτυπάει την Πίτσα στο κεφάλι. Ήταν ήδη νεκρή. Μόλις μπήκαν στο σπίτι η θεία του θύματος με τον γιο της, αντίκρισαν την Πίτσα στο πάτωμα μέσα στα αίματα και με τα εσώρουχα της σκισμένα και σκορπισμένα.

Ο Ν.Θ. τους επιτέθηκε με το ίδιο κοχύλι, τραυματίζοντας τον γιο. Έπειτα βγήκε στον δρόμο, όπου συνάντησε ξανά την Αθανασία, την οποία προσπάθησε να πνίξει, αλλά η μικρή σώθηκε, καθώς έβαλε τις φωνές. Τελικά, κατέφυγε στο σπίτι του αδερφού του, Νικήτα. Εκεί κοιμήθηκε στο ντιβάνι μέχρι το πρωί, οπότε τον συνέλαβαν οι χωροφύλακες, ύστερα από καταγγελία του αδερφού του. Η δίκη και η αλλαγή της ποινής Στις 23 Ιουνίου 1961 έγινε η δίκη στο Κακουργιοδικείο της Σάμου. Η απόφαση ήταν η ισόβια κάθειρξη, η οποία είχε θεωρηθεί από τον Τύπο εποχής επιεικής για ένα τόσο αποκρουστικό και άγριο έγκλημα. Μάλιστα, επέκριναν τους ενόρκους και φέρονταν κατά του θεσμού των ορκωτών δικαστών.

Ο εισαγγελέας Πρωτόδικων Σάμου άσκησε αναίρεση λίγους μήνες μετά, ενώπιον του Αρείου Πάγου. Υποστήριξε πως το συγκεκριμένο έγκλημα και ο τρόπος που διαπράχθηκε επιβάλλουν στον κατηγορούμενο την ποινή του θανάτου και όχι την ισόβια κάθειρξη. Η αναθεώρηση της δίκης δηλαδή, αφορούσε στην ποινή και όχι στην ετυμηγορία των ενόρκων. Στις 18 Νοεμβρίου 1961 ο Άρειος Πάγος δέχτηκε την εισαγγελική πρόταση για αναθεώρηση της ποινής με τη δικαιολογία ότι η ισόβια κάθειρξη δεν ήταν «επαρκώς αιτιολογημένη». Ο εισαγγελέας αγόρευσε επί μιάμιση ώρα και λαμβάνοντας υπόψη την σκληρότητα του εγκλήματος και την προσωπικότητα του κατηγορούμενου, τον έκρινε επικίνδυνο για τη δημόσια ασφάλεια. Ένα χρόνο μετά το έγκλημα, στις 4 Φεβρουαρίου 1962, ο δράστης καταδικάστηκε σε θάνατο. Της Δέσποινας Τζάνη, πτυχιούχου του τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ....
https://www.stoxos.gr/2023/06/19-61.html

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών