Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Οκτ 2023, 19:45

.
Εικόνα

Βλέπετε εδώ για να μαθαίνετε.
Το πήρα στο gmail μου και φαινομενικά το έστειλε η ΕΤΕ.
Όμως το email του αποστολέα <noreply@melitaltd.com> δεν είναι nbg.gr.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23472
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 25 Οκτ 2023, 20:06

οι γυφτοι μπηκαν στη νεα εποχη ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 25 Οκτ 2023, 20:06

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:31
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:28
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:26


Ναι ,τώρα είναι πολύ πιο εύκολο.αλλα ο άλλος να σε εξαπατήσει να του δώσεις τα λεφτά σου στο χέρι. Εδώ με ένα στιγμιαίο λάθος ενός παππού, οι άλλοι παρακάμπτουν όλες τις δικλείδες ασφαλείας.Υπαρχει πρόβλημα, εφόσον θέλεις πλήρη ψηφιοποίηση. Αλλιώς να αφήνεις και τις ανάλογες δομές εκτός τεχνολογίας για σωστή εξυπηρέτηση.
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς έκαναν συναλλαγές εφόσον χρειάζεται έγκριση μέσω sms
Ένας γράφει από κάτω
Κάνουν και κινητό κλονο και πηγαίνουν εκεί τα μηνύματα που έρχονται από την τράπεζα
@@ κάνουν. Απλά λένε στο θύμα «Γιαγιά θα σου σταλεί (ή ακόμη καλύτερα «θα σου στείλουμε») μήνυμα στο κινητό για να εγκρίνεις την διαδικασία. Να πατήσεις την έγκριση»
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Οκτ 2023, 20:50

Οι γύφτοι είναι οι αυτοφοράκηδες. Οι εγκληματίες είναι κάτι αγλούμπες και πατσηδες...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32779
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Οκτ 2023, 12:07

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:16
Και όλο αυτό ήταν τόσο εύκολο, που το έστησαν κάτι γύφτοι στο Ζεφύρι, με αποτέλεσμα να έχουν ως λεία 6 εκατομμύρια ευρώ. Το συμπέρασμα είναι πως η ασφάλεια των ελληνικών τραπεζών είναι για γέλια, και γι αυτό πηγαίνουμε πληρώνουμε τα πάντα σε ουρές σα να είμαστε το 1994 και περιμένουμε πότε θα είναι επιτέλους ασφαλή τα χρήματα μας.
Το modus operandi

Ως προς τον τρόπο δράσης (modus operandi) της εγκληματικής οργάνωσης, προέκυψαν τα ακόλουθα:

Μέλη της οργάνωσης προσέγγιζαν τα θύματα μέσω τηλεφώνου και παρίσταναν είτε τους ενδιαφερόμενους για την παροχή υπηρεσιών είτε τους υποψήφιους αγοραστές προϊόντων που εντόπιζαν σε διαδικτυακές αγγελίες, είτε τους υπαλλήλους εταιρειών ή δημόσιων υπηρεσιών (ΔΕΔΔΗΕ, Εφορίας, Υπάλληλοι Δήμων, Λογιστές κ.λπ.), αναφορικά με επιστροφή χρηματικού ποσού ή χορήγηση επιδομάτων όπως «market pass», «fuel pass», «power pass» κ.τ.λ..

Στη συνέχεια, μέσω απατηλών υπερσυνδέσμων (phishing links) που ανακατεύθυναν σε απατηλούς ιστότοπους, οι οποίοι προσομοίαζαν σε μεγάλο βαθμό με τους αντίστοιχους των τραπεζικών ιδρυμάτων, κατάφερναν να υποκλέψουν τα διαπιστευτήρια εισόδου (username & password) και να αποκτήσουν παράνομη πρόσβαση στους λογαριασμούς ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking) των θυμάτων.

Ακολούθως, οι δράστες παρέκαμπταν με διαφορετικές κατά περίπτωση μεθόδους την τελευταία δικλείδα ασφαλείας (ασφάλεια ταυτότητας δύο παραγόντων) των τραπεζικών λογαριασμών των θυμάτων και προέβαιναν σε μεταφορά του συνόλου του διαθέσιμου χρηματικού ποσού, σε τραπεζικούς λογαριασμούς στρατολογημένων ατόμων (money mules – μουλαριών).

Στην τελική φάση της απάτης, μέλη της οργάνωσης προέβαιναν σε ανάληψη των αφαιρεθέντων χρηματικών ποσών από διάφορα ΑΤΜ ανά την επικράτεια, τα οποία παραδίδονταν ιεραρχικά στα ηγετικά μέλη της οργάνωσης.

Σε περιπτώσεις όπου δεν ήταν εφικτή η μεταφορά των χρημάτων σε τραπεζικούς λογαριασμούς «μουλαριών», τα μέλη της οργάνωσης, είτε ενεργοποιούσαν τις χρεωστικές κάρτες των θυμάτων, σε άυλη μορφή, στα ψηφιακά πορτοφόλια (e-wallets) επιχειρησιακών κινητών τηλεφώνων της οργάνωσης, είτε εξέδιδαν νέες κάρτες, με χρήση των οποίων στη συνέχεια προέβαιναν σε αγορές μέσω ανέπαφων συναλλαγών, από καταστήματα πώλησης κυρίως προϊόντων τεχνολογίας, τα οποία ακολούθως άλλα μέλη της οργάνωσης μεταπωλούσαν.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... ullipseis/
ε, ναι. το e banking δεν ειναι για ηλιθιους.

συγκεκριμμενα, αυτη τη δουλεια την εκαναν οι γυφτοι πολυ πριν υπαρξει ebanking, μη σου πω και πολυ πριν υπαρξουν τραπεζες, με πολυ μεγαλυτερη επιτυχια μαλιστα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32779
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Οκτ 2023, 12:10

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:22
ξέρετε ότι είμαι εναντίον της ολοκληρωτικής ψηφιοποίησης της ζωής μας, αλλά στη προκειμένη δε φταίει το web banking
θύματα και επιτήδειοι θα υπάρχουν πάντα
Ναι ,τώρα είναι πολύ πιο εύκολο.αλλα ο άλλος να σε εξαπατήσει να του δώσεις τα λεφτά σου στο χέρι. Εδώ με ένα στιγμιαίο λάθος ενός παππού, οι άλλοι παρακάμπτουν όλες τις δικλείδες ασφαλείας.Υπαρχει πρόβλημα, εφόσον θέλεις πλήρη ψηφιοποίηση. Αλλιώς να αφήνεις και τις ανάλογες δομές εκτός τεχνολογίας για σωστή εξυπηρέτηση.

οχι, ειναι πολυ πιο δυσκολο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32779
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Οκτ 2023, 12:13

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:50

Εννοείται δεν υπήρχαν τέτοιου είδους, και άιντε να σου τρώγανε κάνα φράγκο. Εδώ σηκώνουν ολόκληρους λογαριασμούς, χωρίς η τράπεζα να προσφέρει κάποια προστασία όσων αφορά το ποσό.
εννοειται οτι υπηρχαν.

οχι μονο λεφτα, ολοκληρα ακινητα καταφερναν τους γεροξεκουτηδες να τους γραψουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5214
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 26 Οκτ 2023, 12:21

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:31
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:28
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:26


Ναι ,τώρα είναι πολύ πιο εύκολο.αλλα ο άλλος να σε εξαπατήσει να του δώσεις τα λεφτά σου στο χέρι. Εδώ με ένα στιγμιαίο λάθος ενός παππού, οι άλλοι παρακάμπτουν όλες τις δικλείδες ασφαλείας.Υπαρχει πρόβλημα, εφόσον θέλεις πλήρη ψηφιοποίηση. Αλλιώς να αφήνεις και τις ανάλογες δομές εκτός τεχνολογίας για σωστή εξυπηρέτηση.
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς έκαναν συναλλαγές εφόσον χρειάζεται έγκριση μέσω sms
Ένας γράφει από κάτω
Κάνουν και κινητό κλονο και πηγαίνουν εκεί τα μηνύματα που έρχονται από την τράπεζα
Ούτε καν, αυτό είναι για στοχευμένες επιθέσεις. Το πιο πιθανό είναι:

"Θα σας έρθει ένα SMS με έναν εξαψήφιο αριθμό, μπορείτε να μου τον δώσετε;"
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17027
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 30 Οκτ 2023, 19:45

Σενέκας έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:26
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:23
Υπάρχουν και άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, με προβλήματα, κλπ, εσύ ως τράπεζα πρέπει να έχεις σοβαρές δικλείδες ασφαλείας, όχι Μπάτε σκύλοι αλεστε.
τι δικλείδα μπορείς να βάλεις απέναντι σε κάποιον που δίνει τα στοιχεία του στο τηλέφωνο? Τι διαφορά θα είχε αν έπαιρναν τηλέφωνο και έλεγαν βάλε τα λεφτά σε ένα φάκελο και ταχυδρόμησέ τα;
Κανα-δυό φορές που πήρα την τράπεζα μισθοδοσίας και μίας πιστωτικής για ώρα ανάγκης, μου ζήτησαν από το τηλέφωνο ΑΦΜ, ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, διεύθυνση και τηλέφωνο. Ας πούμε ότι η δική τους σύνδεση είναι ασφαλής, η δική μου είναι; Πώς το ξέρω ότι δεν ακούει κάποιος;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έκοψα την πιστωτική κι όταν με ρώτησαν "γιατί;" δεν κάθισα να εξηγήσω και να με πρήξουν όχιμηνανησυχείτε. Τους είπα "γιατί ΕΤΣΙ!"
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17027
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 30 Οκτ 2023, 19:46

GoBzi έγραψε:
26 Οκτ 2023, 12:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:31
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:28


αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς έκαναν συναλλαγές εφόσον χρειάζεται έγκριση μέσω sms
Ένας γράφει από κάτω
Κάνουν και κινητό κλονο και πηγαίνουν εκεί τα μηνύματα που έρχονται από την τράπεζα
Ούτε καν, αυτό είναι για στοχευμένες επιθέσεις. Το πιο πιθανό είναι:

"Θα σας έρθει ένα SMS με έναν εξαψήφιο αριθμό, μπορείτε να μου τον δώσετε;"
Αυτό σου το λέει και η τράπεζα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5214
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 30 Οκτ 2023, 19:52

Juno έγραψε:
30 Οκτ 2023, 19:46
GoBzi έγραψε:
26 Οκτ 2023, 12:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:31

Ένας γράφει από κάτω
Ούτε καν, αυτό είναι για στοχευμένες επιθέσεις. Το πιο πιθανό είναι:

"Θα σας έρθει ένα SMS με έναν εξαψήφιο αριθμό, μπορείτε να μου τον δώσετε;"
Αυτό σου το λέει και η τράπεζα.
Σου στέλνουν SMS και σου το ζητάνε τηλεφωνικός; Σε τι αποσκοπεί αυτό;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17027
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 30 Οκτ 2023, 21:22

GoBzi έγραψε:
30 Οκτ 2023, 19:52
Juno έγραψε:
30 Οκτ 2023, 19:46
GoBzi έγραψε:
26 Οκτ 2023, 12:21


Ούτε καν, αυτό είναι για στοχευμένες επιθέσεις. Το πιο πιθανό είναι:

"Θα σας έρθει ένα SMS με έναν εξαψήφιο αριθμό, μπορείτε να μου τον δώσετε;"
Αυτό σου το λέει και η τράπεζα.
Σου στέλνουν SMS και σου το ζητάνε τηλεφωνικός; Σε τι αποσκοπεί αυτό;
Να επιβεβαιώσει ότι έλαβα το μήνυμα. Αλλά έχεις δίκιο, δεν ήταν SMS. Ήταν στο mail μου.
Και πάλι όμως, της απάντησα, μόνον επειδή ξέρω ποια ήταν και από τότε που την εντόπισα, κλείνω πάντα ραντεβού σε αυτήν γιατί όλοι οι άλλοι είναι καθυστερημένα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 30 Οκτ 2023, 23:16

Όποιος ξύνεται στην γκλίτσα του τσοπάνη αυτά παθαίνει.
Μόλις πριν μια ώρα μου ήρθε μήνυμα από ΕΛΤΑ για να "παραλάβω το πακέτο μου".
Αστειότητες.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών