Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 25 Οκτ 2023, 17:16

Και όλο αυτό ήταν τόσο εύκολο, που το έστησαν κάτι γύφτοι στο Ζεφύρι, με αποτέλεσμα να έχουν ως λεία 6 εκατομμύρια ευρώ. Το συμπέρασμα είναι πως η ασφάλεια των ελληνικών τραπεζών είναι για γέλια, και γι αυτό πηγαίνουμε πληρώνουμε τα πάντα σε ουρές σα να είμαστε το 1994 και περιμένουμε πότε θα είναι επιτέλους ασφαλή τα χρήματα μας.
Το modus operandi

Ως προς τον τρόπο δράσης (modus operandi) της εγκληματικής οργάνωσης, προέκυψαν τα ακόλουθα:

Μέλη της οργάνωσης προσέγγιζαν τα θύματα μέσω τηλεφώνου και παρίσταναν είτε τους ενδιαφερόμενους για την παροχή υπηρεσιών είτε τους υποψήφιους αγοραστές προϊόντων που εντόπιζαν σε διαδικτυακές αγγελίες, είτε τους υπαλλήλους εταιρειών ή δημόσιων υπηρεσιών (ΔΕΔΔΗΕ, Εφορίας, Υπάλληλοι Δήμων, Λογιστές κ.λπ.), αναφορικά με επιστροφή χρηματικού ποσού ή χορήγηση επιδομάτων όπως «market pass», «fuel pass», «power pass» κ.τ.λ..

Στη συνέχεια, μέσω απατηλών υπερσυνδέσμων (phishing links) που ανακατεύθυναν σε απατηλούς ιστότοπους, οι οποίοι προσομοίαζαν σε μεγάλο βαθμό με τους αντίστοιχους των τραπεζικών ιδρυμάτων, κατάφερναν να υποκλέψουν τα διαπιστευτήρια εισόδου (username & password) και να αποκτήσουν παράνομη πρόσβαση στους λογαριασμούς ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking) των θυμάτων.

Ακολούθως, οι δράστες παρέκαμπταν με διαφορετικές κατά περίπτωση μεθόδους την τελευταία δικλείδα ασφαλείας (ασφάλεια ταυτότητας δύο παραγόντων) των τραπεζικών λογαριασμών των θυμάτων και προέβαιναν σε μεταφορά του συνόλου του διαθέσιμου χρηματικού ποσού, σε τραπεζικούς λογαριασμούς στρατολογημένων ατόμων (money mules – μουλαριών).

Στην τελική φάση της απάτης, μέλη της οργάνωσης προέβαιναν σε ανάληψη των αφαιρεθέντων χρηματικών ποσών από διάφορα ΑΤΜ ανά την επικράτεια, τα οποία παραδίδονταν ιεραρχικά στα ηγετικά μέλη της οργάνωσης.

Σε περιπτώσεις όπου δεν ήταν εφικτή η μεταφορά των χρημάτων σε τραπεζικούς λογαριασμούς «μουλαριών», τα μέλη της οργάνωσης, είτε ενεργοποιούσαν τις χρεωστικές κάρτες των θυμάτων, σε άυλη μορφή, στα ψηφιακά πορτοφόλια (e-wallets) επιχειρησιακών κινητών τηλεφώνων της οργάνωσης, είτε εξέδιδαν νέες κάρτες, με χρήση των οποίων στη συνέχεια προέβαιναν σε αγορές μέσω ανέπαφων συναλλαγών, από καταστήματα πώλησης κυρίως προϊόντων τεχνολογίας, τα οποία ακολούθως άλλα μέλη της οργάνωσης μεταπωλούσαν.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... ullipseis/

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3295
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 25 Οκτ 2023, 17:21

Ε εντάξει, αμα είσαι μαλάκας, σε κλέβουν, σιγά το πρόβλημα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 25 Οκτ 2023, 17:22

ξέρετε ότι είμαι εναντίον της ολοκληρωτικής ψηφιοποίησης της ζωής μας, αλλά στη προκειμένη δε φταίει το web banking
θύματα και επιτήδειοι θα υπάρχουν πάντα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15074
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Οκτ 2023, 17:22

νέα τεχνολογία είναι η τηλεφωνική απάτη;
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 25 Οκτ 2023, 17:23

Υπάρχουν και άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, με προβλήματα, κλπ, εσύ ως τράπεζα πρέπει να έχεις σοβαρές δικλείδες ασφαλείας, όχι Μπάτε σκύλοι αλεστε.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27055
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Οκτ 2023, 17:25

klg έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:21
Ε εντάξει, αμα είσαι μαλάκας, σε κλέβουν, σιγά το πρόβλημα.
Η παροιμία λέει οτι τα μεταξωτά βρακιά θέλουν πιδέξιους κώλους.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15074
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Οκτ 2023, 17:26

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:23
Υπάρχουν και άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, με προβλήματα, κλπ, εσύ ως τράπεζα πρέπει να έχεις σοβαρές δικλείδες ασφαλείας, όχι Μπάτε σκύλοι αλεστε.
τι δικλείδα μπορείς να βάλεις απέναντι σε κάποιον που δίνει τα στοιχεία του στο τηλέφωνο? Τι διαφορά θα είχε αν έπαιρναν τηλέφωνο και έλεγαν βάλε τα λεφτά σε ένα φάκελο και ταχυδρόμησέ τα;
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 25 Οκτ 2023, 17:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:22
ξέρετε ότι είμαι εναντίον της ολοκληρωτικής ψηφιοποίησης της ζωής μας, αλλά στη προκειμένη δε φταίει το web banking
θύματα και επιτήδειοι θα υπάρχουν πάντα
Ναι ,τώρα είναι πολύ πιο εύκολο.αλλα ο άλλος να σε εξαπατήσει να του δώσεις τα λεφτά σου στο χέρι. Εδώ με ένα στιγμιαίο λάθος ενός παππού, οι άλλοι παρακάμπτουν όλες τις δικλείδες ασφαλείας.Υπαρχει πρόβλημα, εφόσον θέλεις πλήρη ψηφιοποίηση. Αλλιώς να αφήνεις και τις ανάλογες δομές εκτός τεχνολογίας για σωστή εξυπηρέτηση.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 25 Οκτ 2023, 17:27

Σενέκας έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:26
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:23
Υπάρχουν και άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, με προβλήματα, κλπ, εσύ ως τράπεζα πρέπει να έχεις σοβαρές δικλείδες ασφαλείας, όχι Μπάτε σκύλοι αλεστε.
τι δικλείδα μπορείς να βάλεις απέναντι σε κάποιον που δίνει τα στοιχεία του στο τηλέφωνο? Τι διαφορά θα είχε αν έπαιρναν τηλέφωνο και έλεγαν βάλε τα λεφτά σε ένα φάκελο και ταχυδρόμησέ τα;
το κάνουν κι αυτό Ινδοί απατεώνες
οι Ινδοί είναι πολύ μπροστά σε αυτά
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3295
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 25 Οκτ 2023, 17:27

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:23
Υπάρχουν και άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, με προβλήματα, κλπ, εσύ ως τράπεζα πρέπει να έχεις σοβαρές δικλείδες ασφαλείας, όχι Μπάτε σκύλοι αλεστε.
Ε ναι ρε μαν, οκ. μια χαρά δικλείδες έχει η τράπεζα. Εδώ μιλάμε για το ισοδύναμο του πέταξε ο παππούς μου δύο χιλιάρικα από το μπαλκόνι σε κάτι τύπους που της είπαν ότι τράκαρε η μάνα μου (που είχε όντως γίνει). Δεν μπορείς να τους σώσεις όλους από όλα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 25 Οκτ 2023, 17:28

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:22
ξέρετε ότι είμαι εναντίον της ολοκληρωτικής ψηφιοποίησης της ζωής μας, αλλά στη προκειμένη δε φταίει το web banking
θύματα και επιτήδειοι θα υπάρχουν πάντα
Ναι ,τώρα είναι πολύ πιο εύκολο.αλλα ο άλλος να σε εξαπατήσει να του δώσεις τα λεφτά σου στο χέρι. Εδώ με ένα στιγμιαίο λάθος ενός παππού, οι άλλοι παρακάμπτουν όλες τις δικλείδες ασφαλείας.Υπαρχει πρόβλημα, εφόσον θέλεις πλήρη ψηφιοποίηση. Αλλιώς να αφήνεις και τις ανάλογες δομές εκτός τεχνολογίας για σωστή εξυπηρέτηση.
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς έκαναν συναλλαγές εφόσον χρειάζεται έγκριση μέσω sms
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 25 Οκτ 2023, 17:29

Σενέκας έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:26
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:23
Υπάρχουν και άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, με προβλήματα, κλπ, εσύ ως τράπεζα πρέπει να έχεις σοβαρές δικλείδες ασφαλείας, όχι Μπάτε σκύλοι αλεστε.
τι δικλείδα μπορείς να βάλεις απέναντι σε κάποιον που δίνει τα στοιχεία του στο τηλέφωνο? Τι διαφορά θα είχε αν έπαιρναν τηλέφωνο και έλεγαν βάλε τα λεφτά σε ένα φάκελο και ταχυδρόμησέ τα;
Έχει γιατί δεν τους δίνεις εσύ τα λεφτά στο χέρι, οι γύφτοι παρακαμψαν και την δεύτερη δικλείδα ασφαλείας. Άρα υπάρχει πρόβλημα, άρα η ολική ψηφιοποίηση δεν είναι εφικτή .

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Οκτ 2023, 17:30

Είχα ένα μήνυμα πρόσφατα από την Κωτσόβολος υποτίθεται, όπου παίζεις κάτι σαν διαδικτυακό ξυστό και αν αποκαλύψεις το δώρο (iphone) το κερδίζεις. Μετά σε κατευθύνει να καταχωρήσεις κάρτα, δεν προχώρησα βέβαια.
Διάβασα από την Κωτσόβολος ότι πρόκειται για απάτη και η εταιρεία δεν έχει καμία σχέση.
Έμοιαζε όμως πάρα πολύ η ιστοσελίδα με την πραγματική. Οι ασφαλείς ιστοσελίδες έχουν ένα λουκετάκι στην διεύθυνση.
Μπορούν να το αντιγράψουν και αυτό;
Τα ψηφία του pin το sms πως τα παρακάμπτουν;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 25 Οκτ 2023, 17:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 25 Οκτ 2023, 17:31

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:28
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
25 Οκτ 2023, 17:22
ξέρετε ότι είμαι εναντίον της ολοκληρωτικής ψηφιοποίησης της ζωής μας, αλλά στη προκειμένη δε φταίει το web banking
θύματα και επιτήδειοι θα υπάρχουν πάντα
Ναι ,τώρα είναι πολύ πιο εύκολο.αλλα ο άλλος να σε εξαπατήσει να του δώσεις τα λεφτά σου στο χέρι. Εδώ με ένα στιγμιαίο λάθος ενός παππού, οι άλλοι παρακάμπτουν όλες τις δικλείδες ασφαλείας.Υπαρχει πρόβλημα, εφόσον θέλεις πλήρη ψηφιοποίηση. Αλλιώς να αφήνεις και τις ανάλογες δομές εκτός τεχνολογίας για σωστή εξυπηρέτηση.
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς έκαναν συναλλαγές εφόσον χρειάζεται έγκριση μέσω sms
Ένας γράφει από κάτω
Κάνουν και κινητό κλονο και πηγαίνουν εκεί τα μηνύματα που έρχονται από την τράπεζα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ε-banking μου θέλατε και τεχνολογίες, κλαφτε τώρα τα λεφτά σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Οκτ 2023, 17:33

Ε, αν κάποιοι θεωρούν ότι είναι πιο δύσκολο να πείσεις κάποιους αφελείς που χρησιμοποιούν ταμειακές συναλλαγές να σου δώσουν το βιβλιάριο ή να σηκώσουν αυτοί από το λογαριαμό τους ρευστό για να το δώσουν σε όποιον να 'ναι από κάποιους επίσης αφελείς που δίνουν τα ίδια στοιχεία (κωδικούς κλπ) για e-banking, τί να πω;

Ότι όσοι θεωρούν πιο ασφαλείς τις ταμειακές συναλλαγές είναι επίσης αφελείς και βλάκες;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών