Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιαν 2024, 12:55

Πλέριος έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:36
στο δημοτικο, αυτονα που μας καρφωνε στο καθηγητη οταν πιναμε φουντα τον λεγαμε Hellegenes
Βλέπω ότι η φιλοσοφία σου με βολεύει. Σε προσλαμβάνω να δουλεύεις αμισθί αφού δεν πιστεύεις στην αμοιβή για εργασία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 10 Ιαν 2024, 13:00

hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:54
Sid Vicious έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:31
hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:27


Δεν θα προλάβαινε και αν θεωρούσαμε ότι είναι επικίνδυνος για κάτι τέτοιο θα το παίζαμε αλλιώς.
Για τρείς μπαταρίες; Του λες χάρισμα σου και δεν ξαναπατάς απλά εδώ
Αν είναι επικίνδυνος τού λες "δεν ξαναπατάς εδώ";
Δεν είπα αυτό. Εννοώ δεν θα χρειαζόταν τέτοια κλιμάκωση για τρεις μπαταρίες. Το βίντεο πάντως δεν χρειαζόταν να το ανεβάσεις εδώ, μπορούσες απλά να εξιστορήσεις.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 10 Ιαν 2024, 13:06

hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:55
Πλέριος έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:36
στο δημοτικο, αυτονα που μας καρφωνε στο καθηγητη οταν πιναμε φουντα τον λεγαμε Hellegenes
Βλέπω ότι η φιλοσοφία σου με βολεύει. Σε προσλαμβάνω να δουλεύεις αμισθί αφού δεν πιστεύεις στην αμοιβή για εργασία.
ανετα
απλα απο την πρωτη μερα θα εχεις παραισθησεις και συναισθησια

μωρακι μο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιαν 2024, 13:09

Sid Vicious έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:11
Καλύτερα σβήσε το βίντεο από το νήμα, μπορούσες απλά να εξιστορήσεις το συμβάν
Έχω και άλλο σχετικά πρόσφατο περιστατικό (28/04/23), στο οποίο δεν θέλω να φαίνεται το πρόσωπο γιατί πρόκειται για πελάτη (και για την ακρίβεια γυναίκα). Θα προσθέσω εικόνες αλλά με σβησμένο το κεφάλι τελείως.


Μπαίνει στο μαγαζί για να ψωνίσει. Ζητάει τυρί. Ο υπάλληλος είναι πίσω από το ψυγείο και δεν βλέπει όλες τις κινήσεις της.

Εικόνα



Πιάνει έναν ατμιστή (είναι γεύσεις χωρίς νικοτίνη) και τον αφήνει στον πάγκο (9 ευρώ).


Εικόνα

Εικόνα




Αφού κοιτάει ότι ο υπάλληλος δεν βλέπει προς το μέρος της, τον βάζει στην τσέπη.


Εικόνα


Πληρώνει για τα υπόλοιπα πράγματα που πήρε (μαζί με το τυρί) και φεύγει. Μόνο το τυρί που πήρε έκανε 16 ευρώ. Το αντιληφθήκαμε μετά ότι συνέβη αυτό και είδαμε τις κάμερες γιατί διαπιστώσαμε ότι έλειπε η συγκεκριμένη γεύση. Δεν πίστευα στα μάτια μου γιατί μιλάμε για καλή πελάτισσα.

Τέλος πάντων, έρχεται την επόμενη ή την μεθεπόμενη μέρα και μου λέει "πήρε ο άντρας μου ένα απ' αυτά και δεν δουλεύει, να το φέρω πίσω;" Ρωτάω ποια γεύση και μου δείχνει την συγκεκριμένη. Από μέσα μου λέω "δεν είναι δυνατόν να έχει τόσο θράσος". Της λέω "ναι, φέρ' το". Σκόπευα όταν έρθει να της δείξω το βίντεο αλλά τελικά έλειπα όταν συνέβη. Ήταν η υπάλληλός μου και της λέει το και το, έχετε πάρει ένα τέτοιο και το βάλατε στην τσέπη σας. Αυτή ατάραχη λέει "ε, βάλ' το και αυτό στον λογαριασμό", πληρώνει και φεύγει. Έκτοτε δεν έχει έρθει ξανά η ίδια, όμως έρχονται συνέχεια τα παιδιά της (που φαίνονται πολύ καλά παιδιά) και συνεχίζει να ψωνίζει το ίδιο και περισσότερο.

Επίσης Ελληνίδα.

Ατμιστή ακόμα πιο πρόσφατα έκλεψε κι άλλος καλός πελάτης μου, πάλι το καταλάβαμε με τον ίδιο τρόπο, του το είπαμε, κτλ. Το πλήρωσε, είπε ότι έκανε μαλακία και συνεχίζει να είναι καλός πελάτης και ακόμη καλύτερος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιαν 2024, 13:11

Sid Vicious έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:00
hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:54
Sid Vicious έγραψε:
10 Ιαν 2024, 12:31

Για τρείς μπαταρίες; Του λες χάρισμα σου και δεν ξαναπατάς απλά εδώ
Αν είναι επικίνδυνος τού λες "δεν ξαναπατάς εδώ";
Δεν είπα αυτό. Εννοώ δεν θα χρειαζόταν τέτοια κλιμάκωση για τρεις μπαταρίες. Το βίντεο πάντως δεν χρειαζόταν να το ανεβάσεις εδώ, μπορούσες απλά να εξιστορήσεις.
Σιγά την κλιμάκωση. Όπως είπα το βίντεο θα διαγραφεί αυτόματα αύριο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5037
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 10 Ιαν 2024, 13:14

σκανδαλιζεις τους πελατες με το να εχεις τα προιοντα φορα παρτιδα στα ραφια χωρις φαινομενικο ελεγχο

ετσι οπως το πας θα τους κανεις ολους κλεφτες και θα τους χασεις απο πελατες! :)

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 10 Ιαν 2024, 13:19

Χθες ένας με παρήγγειλε τρια πιτα γυρο, του λεω σε 45 λεπτά με μια ώρα, με λέει με δουλευεις ρε φιλε, του λεω ακυρο να φυγεις δεν με αρεσει να μιλανε ετσι
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 10 Ιαν 2024, 13:20

τι ωραια χρονια ρε φιλε


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24770
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Ιαν 2024, 13:22

vantono έγραψε:
10 Ιαν 2024, 10:10
GoBzi έγραψε:
09 Ιαν 2024, 23:24
Τελικά τι τις ήθελε τόσες μπαταρίες;
Φουσκωτή κούκλα ίσως. :102:
Γιατί θέλουν μπαταρίες οι φουσκωτές κούκλες;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24770
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Ιαν 2024, 13:22

Sid Vicious έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:19
Χθες ένας με παρήγγειλε τρια πιτα γυρο, του λεω σε 45 λεπτά με μια ώρα, με λέει με δουλευεις ρε φιλε, του λεω ακυρο να φυγεις δεν με αρεσει να μιλανε ετσι
:smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 10 Ιαν 2024, 13:25

hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:09
έχετε πάρει ένα τέτοιο και το βάλατε στην τσέπη σας. Αυτή ατάραχη λέει "ε, βάλ' το και αυτό στον λογαριασμό", πληρώνει και φεύγει. Έκτοτε δεν έχει έρθει ξανά η ίδια, όμως έρχονται συνέχεια τα παιδιά της (που φαίνονται πολύ καλά παιδιά) και συνεχίζει να ψωνίζει το ίδιο και περισσότερο.

Ατμιστή ακόμα πιο πρόσφατα έκλεψε κι άλλος καλός πελάτης μου, πάλι το καταλάβαμε με τον ίδιο τρόπο, του το είπαμε, κτλ. Το πλήρωσε, είπε ότι έκανε μαλακία και συνεχίζει να είναι καλός πελάτης και ακόμη καλύτερος.
Στις πόσες κλεψιές παίρνουν πόδι; Τρεις-τέσσερις; Πρέπει πρώτα να φτάσουν ένα συγκεκριμένο ποσό;
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 10 Ιαν 2024, 13:37

Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:22
Sid Vicious έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:19
Χθες ένας με παρήγγειλε τρια πιτα γυρο, του λεω σε 45 λεπτά με μια ώρα, με λέει με δουλευεις ρε φιλε, του λεω ακυρο να φυγεις δεν με αρεσει να μιλανε ετσι
:smt005::smt005:
Ασε παλαβά πράγματα, την Δευτέρα με είπε ένας "ρε μάστορα", έδωσα δεύτερη ευκαιρία αλλά προειδοποίησα αν με ξαναπεί έτσι να φύγει
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιαν 2024, 13:39

omg kai 3 lol έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:14
σκανδαλιζεις τους πελατες με το να εχεις τα προιοντα φορα παρτιδα στα ραφια χωρις φαινομενικο ελεγχο

ετσι οπως το πας θα τους κανεις ολους κλεφτες και θα τους χασεις απο πελατες! :)
Το αστείο είναι ότι δεν τους χάνω από πελάτες. Φαινομενικά δεν έχω έλεγχο, στην πράξη έχω πολύ καλό επίπεδο ελέγχου. Πάντα είναι δύο εργαζόμενοι στο κατάστημα, οι κάμερες είναι ανοιχτές σε οθόνη μπροστά στην ταμειακή ώστε να μην χρειάζεται να είσαι πίσω από τον πελάτη ακόμη κι αν τον θεωρείς ύποπτο και σε γενικές γραμμές καταλαβαίνουμε αν κάτι λείπει, ιδιαίτερα αν είναι αξίας, γιατί τα ράφια τα γεμίζουμε διαρκώς.
Null έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:25
hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:09
έχετε πάρει ένα τέτοιο και το βάλατε στην τσέπη σας. Αυτή ατάραχη λέει "ε, βάλ' το και αυτό στον λογαριασμό", πληρώνει και φεύγει. Έκτοτε δεν έχει έρθει ξανά η ίδια, όμως έρχονται συνέχεια τα παιδιά της (που φαίνονται πολύ καλά παιδιά) και συνεχίζει να ψωνίζει το ίδιο και περισσότερο.

Ατμιστή ακόμα πιο πρόσφατα έκλεψε κι άλλος καλός πελάτης μου, πάλι το καταλάβαμε με τον ίδιο τρόπο, του το είπαμε, κτλ. Το πλήρωσε, είπε ότι έκανε μαλακία και συνεχίζει να είναι καλός πελάτης και ακόμη καλύτερος.
Στις πόσες κλεψιές παίρνουν πόδι; Τρεις-τέσσερις; Πρέπει πρώτα να φτάσουν ένα συγκεκριμένο ποσό;
Δεν παίζει να ξανακλέψει πελάτης αφού του λες ότι ξέρεις πως έκλεψε. Ή δεν θα ξανάρθει ή αν συνεχίσει να έρχεται δεν πρόκειται να ξανακλέψει. Σ' αυτήν την περίπτωση απλώς το συγχωρώ. Κανονικός και όχι περιστασιακός πελάτης θα κλέψει μόνο αν έχει τάσεις κλεπτομανίας ή είναι ανήλικος. Του το λες με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο και όταν δεν έχει άλλο κόσμο μπροστά, ώστε να νιώσει τύψεις αλλά όχι θυμό απέναντί σου. Οι τύψεις μπορούν να σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 10 Ιαν 2024, 13:40

Ενα μεγαλο ποσοστο απο το shoplifting θα μπορουσε να εχει λυθει αν επιτρεπονταν να κανεις ρομπα τον κλεφτη. Και σιγα τις προσωπικότητες που θα θιχτουν σε μια τελική.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 10 Ιαν 2024, 13:53

hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:39
Δεν παίζει να ξανακλέψει πελάτης αφού του λες ότι ξέρεις πως έκλεψε. Ή δεν θα ξανάρθει ή αν συνεχίσει να έρχεται δεν πρόκειται να ξανακλέψει.
Σίγουρα, σίγουρα
hellegennes έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:39
Του το λες με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο και όταν δεν έχει άλλο κόσμο μπροστά, ώστε να νιώσει τύψεις αλλά όχι θυμό απέναντί σου. Οι τύψεις μπορούν να σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο.
:smt005:
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών