Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 14:29

Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:17
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 13:29
Θα μπορούσε βέβαια, όπως είπα, να μου κάνει μήνυση για δυσφήμιση γιατί γι' αυτό αρκεί να πει ότι αναγνωρίζει ο ίδιος τον εαυτό του στο βίντεο. Αλλά, ξανά όπως είπα, θα μπορούσα μετά εγώ να του κάνω μήνυση για κλοπή γιατί η ομολογία του θα ήταν το μόνο αποδεικτικό στοιχείο.
αυτό ακούγεται σαν τον ορισμό του slapp lawsuit, το οποίο βέβαια δεν είναι παράνομο στην Ελλάδα, αλλά μάλλον θα έπρεπε
Καμμία σχέση. Εδώ μιλάμε για μήνυση που ανοίγει την δυνατότητα στον άλλον διάδικο να κάνει αντιμήνυση γιατί η αρχική μήνυση είναι η μόνη απόδειξη για το περιεχόμενο της αντιμήνυσης.

Με λίγα λόγια, η αντιμήνυση δεν είναι απειλή στον μηνυτή, θα ερχόταν έτσι κι αλλιώς αν στεκόταν από μόνη της, αλλά στέκεται μόνο αν κατατεθεί η αρχική μήνυση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Ιαν 2024, 14:33

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:29
Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:17
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 13:29
Θα μπορούσε βέβαια, όπως είπα, να μου κάνει μήνυση για δυσφήμιση γιατί γι' αυτό αρκεί να πει ότι αναγνωρίζει ο ίδιος τον εαυτό του στο βίντεο. Αλλά, ξανά όπως είπα, θα μπορούσα μετά εγώ να του κάνω μήνυση για κλοπή γιατί η ομολογία του θα ήταν το μόνο αποδεικτικό στοιχείο.
αυτό ακούγεται σαν τον ορισμό του slapp lawsuit, το οποίο βέβαια δεν είναι παράνομο στην Ελλάδα, αλλά μάλλον θα έπρεπε
Καμμία σχέση. Εδώ μιλάμε για μήνυση που ανοίγει την δυνατότητα στον άλλον διάδικο να κάνει αντιμήνυση γιατί η αρχική μήνυση είναι η μόνη απόδειξη για το περιεχόμενο της αντιμήνυσης.

Με λίγα λόγια, η αντιμήνυση δεν είναι απειλή στον μηνυτή, θα ερχόταν έτσι κι αλλιώς αν στεκόταν από μόνη της, αλλά στέκεται μόνο αν κατατεθεί η αρχική μήνυση.
Έχεις το βίντεο και τις καταθέσεις, αλλά εκτός αυτού, το προϊόν στο πλήρωσε, και τον άφησες να πιστέψει ότι η διαφορά σας λύθηκε. Αν γυρίσεις πίσω το ρολόι και αποφασίσεις να του κάνεις μήνυση επειδή σου κάνει μήνυση για μια εντελώς διαφορετική διαφορά, η μήνυσή σου έχει εμφανώς εκδικητικό χαρακτήρα, δεν μπορεί να αποσκοπεί πουθενά αλλού
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 14:43

Σενέκας έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:33
Έχεις το βίντεο και τις καταθέσεις, αλλά εκτός αυτού, το προϊόν στο πλήρωσε, και τον άφησες να πιστέψει ότι η διαφορά σας λύθηκε. Αν γυρίσεις πίσω το ρολόι και αποφασίσεις να του κάνεις μήνυση επειδή σου κάνει μήνυση για μια εντελώς διαφορετική διαφορά, η μήνυσή σου έχει εμφανώς εκδικητικό χαρακτήρα, δεν μπορεί να αποσκοπεί πουθενά αλλού
Το βίντεο δεν έχει αποδεικτική ισχύ σε δικαστήριο, το έχω πει ξανά και ξανά. Δεν το δέχεται καν το δικαστήριο προς κατάθεση. Οι καταθέσεις μετράνε και δεν μετράνε. Είναι στην ευχέρεια του δικαστηρίου αν θα τις λάβει υπόψη γιατί δεν είναι ανεξάρτητοι μάρτυρες, είναι υπάλληλοι του καταστήματος. Επίσης δεν υπάρχει μαρτυρία του περιστατικού, υπάρχει μαρτυρία της ομολογίας του μόνο.

Μπορώ να κάνω μήνυση για κλοπή ακόμη κι αν έχω αποζημιωθεί για την κλοπή. Η αποζημίωση είναι το αστικό σκέλος, η κλοπή όμως είναι ποινικό αδίκημα και δεν μπορείς να δεχτείς ότι έχει εκδικητικό χαρακτήρα γιατί δεν έχω την δυνατότητα να καταθέσω μήνυση για κλοπή χωρίς αποδείξεις. Έχει σωφρονιστικό χαρακτήρα. Δηλαδή η κατάθεση μήνυσης από την δική μου πλευρά δεν είναι για να αποζημιωθώ, είναι για να σωφρονιστεί ο δράστης. Αυτήν την δυνατότητα την αποκτώ μόνο αν το παραδεχτεί ο ίδιος.

Αν του έκανα μήνυση για διαφορά που έχει λυθεί και έχει καθαρά αστικό χαρακτήρα, δεν θα έφτανε ποτέ σε δίκη, θα πήγαινε στα σκουπίδια η μήνυση. Για παράδειγμα καθυστερημένο δάνειο που τελικά το πληρώθηκα. Δεν μπορώ κατόπιν να κάνω μήνυση για καθυστέρηση οφειλής ακόμη κι αν είχαμε υπογράψει συμβόλαιο με χρηματική ρήτρα, γιατί η αποδοχή της πληρώμης από μέρους μου είναι απόδειξη αποδοχής της ολοκλήρωσης του συμβολαίου. Σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν εκδικητική μήνυση αν την κατέθετα σαν απάντηση σε δική του μήνυση για κάτι άλλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1596
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 11 Ιαν 2024, 14:51


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 14:53

Πλέριος έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:18
παραμενεις ρουφιανος
Αν τον ήξερες τον τύπο θα του έλεγες ότι έχω ανεβάσει βίντεο όπου φαίνεται να κλέβει;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1596
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 11 Ιαν 2024, 14:56

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:53
Πλέριος έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:18
παραμενεις ρουφιανος
Αν τον ήξερες τον τύπο θα του έλεγες ότι έχω ανεβάσει βίντεο όπου φαίνεται να κλέβει;
αν τον ηξερα θα τον σαπιζα χωρις να βγαλω βιντεο και χωρις να το ανεβασω στον ιντερνε

αυτο για δισκους, αν με εκλεβε μπαταριες θα το περνουσα μπαι

:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Ιαν 2024, 14:59

Δεν είναι ρουφιανιά πάντως
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Ιαν 2024, 15:00

Πλέριος έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:56

αν τον ηξερα θα τον σαπιζα
ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑ :smt005:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 15:26

Πλέριος έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:56
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:53
Πλέριος έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:18
παραμενεις ρουφιανος
Αν τον ήξερες τον τύπο θα του έλεγες ότι έχω ανεβάσει βίντεο όπου φαίνεται να κλέβει;
αν τον ηξερα θα τον σαπιζα χωρις να βγαλω βιντεο και χωρις να το ανεβασω στον ιντερνε

αυτο για δισκους, αν με εκλεβε μπαταριες θα το περνουσα μπαι

:goodpost:
Εγώ φίλε είμαι κατά της βίας. Άλλο σε ρώτησα όμως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών