Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2024, 22:27

Προχθές, τύπος με γαλάζιο μπουφάν έρχεται και κλέβει 3 μπαταρίες Toshiba τύπου C. Εξυπηρετούσα κάποιον σε άλλην πλευρά και δεν πρόλαβα να δω τι έκανε, όμως υποψιάστηκα ότι μπορεί να έκλεψε κάτι και είδα τις κάμερες:




Σήμερα ξαναήρθε. Έχω ειδοποιήσει τα παιδιά και τους έχω δείξει το βίντεο. Έλειπα όταν επέστρεψε αλλά ήταν οι άλλοι τρεις στο μαγαζί ταυτόχρονα.

Πάει να πάρει μπαταρίες και λέει "δεν έχει άλλες τέτοιες;". Του λένε "Όχι. Και ξέρεις γιατί δεν έχει; Γιατί τις έκλεψες εσύ προχθές." Μένει κόκαλο ο τύπος. Του λένε υπάρχει βίντεο και το έχουμε δώσει στην αστυνομία. Σηκώνεται όρθιος και λέει "αν τα πληρώσω;"

Τελικά τα πλήρωσε όλα, πήρε μια ακόμη μπαταρία και μετά ρώτησε αν θα φέρουμε κι άλλες και αν θα έχει πρόβλημα με την αστυνομία.

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Ιαν 2024, 22:43

Γιαυτό πήρε ακόμη μια μπαταρία; Για να μην καλέσεις την αστυνομία; :lol:

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 09 Ιαν 2024, 22:44

Φαίνονται τα πρόσωπα αρκετών ατόμων. Μήπως είναι παράνομο αυτό;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 09 Ιαν 2024, 22:45

Είσαι τυχερός που πέσατε σε ηλίθιο κλεπτομανή προϊόντων χαμηλής αξίας. Μπορώ να σου πω πολλές διαφορετικές εκδοχές το πώς μπορεί να εξελιχθεί η ίδια περίπτωση.

Το από φόβο βγάζει μαχαίρι και ξαπλώνει κάποιον για πέντε μπαταρίες, έως να το αρνηθεί και να σας πάει στα δικαστήρια και να δικαιωθεί...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2024, 22:48

Εμπεδοκλής έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:45
Είσαι τυχερός που πέσατε σε ηλίθιο κλεπτομανή προϊόντων χαμηλής αξίας.
Το νήμα έχει τίτλο "πώς πιάνεις έναν κλέφτη", όχι "πώς συλλαμβάνεις έναν ληστή". Ξέρεις την διαφορά κλοπής και ληστείας, έτσι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2024, 22:50

Bazoomba έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:44
Φαίνονται τα πρόσωπα αρκετών ατόμων. Μήπως είναι παράνομο αυτό;
Είναι παράνομο επειδή είναι CCTV αλλά μόνο αν έχουν αντίρρηση τα πρόσωπα. Η κάμερα είναι τοποθετημένη σε γωνία που να μην φαίνονται χαρακτηριστικά σε capture αλλά φυσικά στο αρχικό βίντεο μπορείς να ζουμάρεις αν χρειαστεί τέτοιο πρόαγμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 09 Ιαν 2024, 22:52

Δηλαδη παιζει να τον πληρωσεις απο πανω αν παρει χαμπαρι το βιντεο.Ο Γιαννοπουλος θα εχει ηδη ξεκινησει τις διαδικασιες για τον εντοπισμο του.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Ιαν 2024, 23:08

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:27
Προχθές, τύπος με γαλάζιο μπουφάν έρχεται και κλέβει 3 μπαταρίες Toshiba τύπου C. Εξυπηρετούσα κάποιον σε άλλην πλευρά και δεν πρόλαβα να δω τι έκανε, όμως υποψιάστηκα ότι μπορεί να έκλεψε κάτι και είδα τις κάμερες:




Σήμερα ξαναήρθε. Έχω ειδοποιήσει τα παιδιά και τους έχω δείξει το βίντεο. Έλειπα όταν επέστρεψε αλλά ήταν οι άλλοι τρεις στο μαγαζί ταυτόχρονα.

Πάει να πάρει μπαταρίες και λέει "δεν έχει άλλες τέτοιες;". Του λένε "Όχι. Και ξέρεις γιατί δεν έχει; Γιατί τις έκλεψες εσύ προχθές." Μένει κόκαλο ο τύπος. Του λένε υπάρχει βίντεο και το έχουμε δώσει στην αστυνομία. Σηκώνεται όρθιος και λέει "αν τα πληρώσω;"

Τελικά τα πλήρωσε όλα, πήρε μια ακόμη μπαταρία και μετά ρώτησε αν θα φέρουμε κι άλλες και αν θα έχει πρόβλημα με την αστυνομία.

Εσύ που βόσκαγες κι άφηκες το ταμείο solo;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 09 Ιαν 2024, 23:21

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:50
Bazoomba έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:44
Φαίνονται τα πρόσωπα αρκετών ατόμων. Μήπως είναι παράνομο αυτό;
Είναι παράνομο επειδή είναι CCTV αλλά μόνο αν έχουν αντίρρηση τα πρόσωπα. Η κάμερα είναι τοποθετημένη σε γωνία που να μην φαίνονται χαρακτηριστικά σε capture αλλά φυσικά στο αρχικό βίντεο μπορείς να ζουμάρεις αν χρειαστεί τέτοιο πρόαγμα.
Συγγνωμη κιολας αλλα αν θυμαμαι καλα υπαρχει νομος του 1997 που υποχρεωνει εσενα και οποιονδηποτε αλλο να εχει
στο χωρο του ταμπελιτσες που αναγραφουν οτι ο χωρος βιντεοσκοπειται απο καμερες CCTV ετσι δεν ειναι;

Μια χαρα του την εφερες παντως.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5205
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 09 Ιαν 2024, 23:24

Τελικά τι τις ήθελε τόσες μπαταρίες;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2024, 23:33

plouf έγραψε:
09 Ιαν 2024, 23:21
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:50
Bazoomba έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:44
Φαίνονται τα πρόσωπα αρκετών ατόμων. Μήπως είναι παράνομο αυτό;
Είναι παράνομο επειδή είναι CCTV αλλά μόνο αν έχουν αντίρρηση τα πρόσωπα. Η κάμερα είναι τοποθετημένη σε γωνία που να μην φαίνονται χαρακτηριστικά σε capture αλλά φυσικά στο αρχικό βίντεο μπορείς να ζουμάρεις αν χρειαστεί τέτοιο πρόαγμα.
Συγγνωμη κιολας αλλα αν θυμαμαι καλα υπαρχει νομος του 1997 που υποχρεωνει εσενα και οποιονδηποτε αλλο να εχει
στο χωρο του ταμπελιτσες που αναγραφουν οτι ο χωρος βιντεοσκοπειται απο καμερες CCTV ετσι δεν ειναι;

Μια χαρα του την εφερες παντως.
Φυσικά. Έχω τρεις ταμπέλες σε τρία διαφορετικά εμφανή σημεία του καταστήματος, μία στην είσοδο, μία κοντά στο ταμείο και μία στο βάθος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2024, 23:34

taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2024, 23:08
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:27
Προχθές, τύπος με γαλάζιο μπουφάν έρχεται και κλέβει 3 μπαταρίες Toshiba τύπου C. Εξυπηρετούσα κάποιον σε άλλην πλευρά και δεν πρόλαβα να δω τι έκανε, όμως υποψιάστηκα ότι μπορεί να έκλεψε κάτι και είδα τις κάμερες:
Εσύ που βόσκαγες κι άφηκες το ταμείο solo;
Το έγραψα ήδη. Δες το κόκκινο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιαν 2024, 23:35

Είναι παράνομο στην Ελλάδα να δείχνεις σε βίντεο φάτσα ανθρώπου που σε κλέβει;;;
Α χα χα χα χα...
Εδώ Αγγλία σε βγάζουν φατσα καρτα στις ειδήσεις αμα λάχει, έστω στις τοπικές αν πρόκειται για μικροκλοπή.

Ακου απαγορεύεται!
Γιατι, για να προστατευτεί η ευπαθής ομάδα των κλεφτρονίων;
Τι πράγμα είναι αυτό πάλι; Ρε δεν έχετε το θεό σας, τόχετε καταλάβει;

Ποιανού λαμπρή ιδέα ήταν αυτή;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Ιαν 2024, 23:36

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:48
Εμπεδοκλής έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:45
Είσαι τυχερός που πέσατε σε ηλίθιο κλεπτομανή προϊόντων χαμηλής αξίας.
Το νήμα έχει τίτλο "πώς πιάνεις έναν κλέφτη", όχι "πώς συλλαμβάνεις έναν ληστή". Ξέρεις την διαφορά κλοπής και ληστείας, έτσι;
Αν έβγαζε μαχαίρι (δικοπο, 4+ inches) θα ορμουσατε πανω του σαν αφιονισμενοι Απάτσι, κραυγάζοντας πολεμικές ιαχές ή όχι;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Πώς πιάνεις έναν κλέφτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 09 Ιαν 2024, 23:36

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 23:33
plouf έγραψε:
09 Ιαν 2024, 23:21
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 22:50


Είναι παράνομο επειδή είναι CCTV αλλά μόνο αν έχουν αντίρρηση τα πρόσωπα. Η κάμερα είναι τοποθετημένη σε γωνία που να μην φαίνονται χαρακτηριστικά σε capture αλλά φυσικά στο αρχικό βίντεο μπορείς να ζουμάρεις αν χρειαστεί τέτοιο πρόαγμα.
Συγγνωμη κιολας αλλα αν θυμαμαι καλα υπαρχει νομος του 1997 που υποχρεωνει εσενα και οποιονδηποτε αλλο να εχει
στο χωρο του ταμπελιτσες που αναγραφουν οτι ο χωρος βιντεοσκοπειται απο καμερες CCTV ετσι δεν ειναι;

Μια χαρα του την εφερες παντως.
Φυσικά. Έχω τρεις ταμπέλες σε τρία διαφορετικά εμφανή σημεία του καταστήματος, μία στην είσοδο, μία κοντά στο ταμείο και μία στο βάθος.
Το ξερω το εχω δει και στο ψιλικατζιδικο που παω για τσιγαρα και σε μονοκατοικιες που περναω απ' εξω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών