Λύκος

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Δεκ 2019, 10:00

Kiki mat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:57
Νon4me έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:37


1. ( απο τις ρυθμισεις μπαινουν ελλ υποτιτλοι )
2. Μη γραφετε αρλουμπες .
Πολύ ωραίο ,συμπαθω τον λύκο του πάρκου αυτού . Αλλά να εξοικοιόνουν άγρια ζώα με τον άνθρωπο και μετά να τα αμολανε ελεύθερα ... βλέπουν φράχτη και φέρνουν στο νου τους τροφή . Η αιχμαλωσία σε μεγάλα πάρκα είναι τελείως διαφορετική από την αιχμαλωσία που γίνεται στην Ελλαδα . Σε αυτήν την έκταση που περιγραφει το βίντεο προφανώς δεν παιζουν παιδάκια . Έχουν αποθρασυνθει τα ζώα τελείως . Το ένστικτο τους πρέπει να τους λέει φοβάμαι τον άνθρωπο. Όχι ο άνθρωπος με ταίζει . Δεν παύει να ναι άγρια ζώα . Που θα φτάσουμε . Να τον πάρω στο σπίτι τον λύκο . Πόσο φιλοζωη είμαι;
Βασικά τύπισσα, τον έχεις πάρει ήδη σπίτι σου εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Δεκ 2019, 10:01

Gherschaagk έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:29
Εγώ λέω να εξαφανίσουμε πουστόζωα και αρκούδες και να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια.
συμφωνώ, έχω και διευθυνσεις:

για τα πρώτα:

Ηρακλείου 145, Νέα Ιωνία - Περισσός, 14231, ΑΤΤΙΚΗΣ

και για τα δεύτερα:

Πλατεία Ελευθερίας 1, Αθήνα, 10553, ΑΤΤΙΚΗΣ

:003:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Δεκ 2019, 10:03

Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:01
Gherschaagk έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:29
Εγώ λέω να εξαφανίσουμε πουστόζωα και αρκούδες και να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια.
συμφωνώ, έχω και διευθυνσεις:

για τα πρώτα:

Ηρακλείου 145, Νέα Ιωνία - Περισσός, 14231, ΑΤΤΙΚΗΣ

και για τα δεύτερα:

Πλατεία Ελευθερίας 1, Αθήνα, 10553, ΑΤΤΙΚΗΣ

:003:
Έλεος κάπου!!

Μην τρολλάρεις σε τόσο σοβαρό νήμα ρε συ!
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 17 Δεκ 2019, 10:04

Feindflug έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:00
Kiki mat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:57
Νon4me έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:37


1. ( απο τις ρυθμισεις μπαινουν ελλ υποτιτλοι )
2. Μη γραφετε αρλουμπες .
Πολύ ωραίο ,συμπαθω τον λύκο του πάρκου αυτού . Αλλά να εξοικοιόνουν άγρια ζώα με τον άνθρωπο και μετά να τα αμολανε ελεύθερα ... βλέπουν φράχτη και φέρνουν στο νου τους τροφή . Η αιχμαλωσία σε μεγάλα πάρκα είναι τελείως διαφορετική από την αιχμαλωσία που γίνεται στην Ελλαδα . Σε αυτήν την έκταση που περιγραφει το βίντεο προφανώς δεν παιζουν παιδάκια . Έχουν αποθρασυνθει τα ζώα τελείως . Το ένστικτο τους πρέπει να τους λέει φοβάμαι τον άνθρωπο. Όχι ο άνθρωπος με ταίζει . Δεν παύει να ναι άγρια ζώα . Που θα φτάσουμε . Να τον πάρω στο σπίτι τον λύκο . Πόσο φιλοζωη είμαι;
Βασικά τύπισσα, τον έχεις πάρει ήδη σπίτι σου εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια.
Πόσο χρονών είμαι η ρουφιανα;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Δεκ 2019, 10:07

Kiki mat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:04
Feindflug έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:00
Kiki mat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:57

Πολύ ωραίο ,συμπαθω τον λύκο του πάρκου αυτού . Αλλά να εξοικοιόνουν άγρια ζώα με τον άνθρωπο και μετά να τα αμολανε ελεύθερα ... βλέπουν φράχτη και φέρνουν στο νου τους τροφή . Η αιχμαλωσία σε μεγάλα πάρκα είναι τελείως διαφορετική από την αιχμαλωσία που γίνεται στην Ελλαδα . Σε αυτήν την έκταση που περιγραφει το βίντεο προφανώς δεν παιζουν παιδάκια . Έχουν αποθρασυνθει τα ζώα τελείως . Το ένστικτο τους πρέπει να τους λέει φοβάμαι τον άνθρωπο. Όχι ο άνθρωπος με ταίζει . Δεν παύει να ναι άγρια ζώα . Που θα φτάσουμε . Να τον πάρω στο σπίτι τον λύκο . Πόσο φιλοζωη είμαι;
Βασικά τύπισσα, τον έχεις πάρει ήδη σπίτι σου εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια.
Πόσο χρονών είμαι η ρουφιανα;
Είσαι η Μαμ Ραινα, η παντοτινή;

:g094:

Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 17 Δεκ 2019, 10:11

Feindflug έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:07
Kiki mat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:04
Feindflug έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:00

Βασικά τύπισσα, τον έχεις πάρει ήδη σπίτι σου εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια.
Πόσο χρονών είμαι η ρουφιανα;
Είσαι η Μαμ Ραινα, η παντοτινή;

:g094:

Εικόνα
Eνα καλό γαλάζιο μ**νι .
Ή Μαμ Ραινα η παντοτινή

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Δεκ 2019, 10:38

Gherschaagk έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:03
Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:01
Gherschaagk έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:29
Εγώ λέω να εξαφανίσουμε πουστόζωα και αρκούδες και να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια.
συμφωνώ, έχω και διευθυνσεις:

για τα πρώτα:

Ηρακλείου 145, Νέα Ιωνία - Περισσός, 14231, ΑΤΤΙΚΗΣ

και για τα δεύτερα:

Πλατεία Ελευθερίας 1, Αθήνα, 10553, ΑΤΤΙΚΗΣ

:003:
Έλεος κάπου!!

Μην τρολλάρεις σε τόσο σοβαρό νήμα ρε συ!
καλά.

ΓΟΥΦ!

:003:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 17 Δεκ 2019, 11:05

Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:38
Gherschaagk έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:03
Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:01


συμφωνώ, έχω και διευθυνσεις:

για τα πρώτα:

Ηρακλείου 145, Νέα Ιωνία - Περισσός, 14231, ΑΤΤΙΚΗΣ

και για τα δεύτερα:

Πλατεία Ελευθερίας 1, Αθήνα, 10553, ΑΤΤΙΚΗΣ

:003:
Έλεος κάπου!!

Μην τρολλάρεις σε τόσο σοβαρό νήμα ρε συ!
καλά.

ΓΟΥΦ!

:003:
.ΑΟΥΟΥ ΦΩΝΑΞΕ Ο ΛΥΚΟΣ. ΑΝΤΙΛΑΛΛΗΣΕ Ο ΗΧΟΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΆ. ΑΧ Ο ΤΟΠΟΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ . ΦΩΝΑΞΕ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Δεκ 2019, 11:11

το φαγε ο λυκος το θέμα....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Δεκ 2019, 11:13

aLiCat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:10
Μα έχω την εντύπωση οτι λύκος κσι σκύλος είναι "ξαδέρφια".

Εικόνα
Εικόνα
:lol:

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 17 Δεκ 2019, 11:18

vantono έγραψε:
17 Δεκ 2019, 11:13
aLiCat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:10
Μα έχω την εντύπωση οτι λύκος κσι σκύλος είναι "ξαδέρφια".

Εικόνα
[img]https://i.postimg.cc/MHfG4Jpg/7982 ... .jpg[/img]
:lol:
O σκύλος εξημερώθηκε ,όχι ο λύκος. Στην Αφρικη ακόμα υπάρχουν αγέλες άγριων σκυλιών .

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 17 Δεκ 2019, 11:23

.Ένα φρικτό περιστατικό συνέβη στον ζωολογικό κήπο της Πενσυλβάνια, όταν 11 αφρικάνικα σκυλιά κατασπάραξαν το αγοράκι που γλίστρησε από τα χέρια της μάνας του και έπεσε κατά λάθος στο κλουβί τους. Το ένα από τα σκυλιά πυροβολήθηκε και τα άλλα βρίσκονται σε καραντίνα. Πού οφείλεται όμως αυτή η πρωτοφανής επιθετικότητα; Οι επιστήμονες εξηγούν:

Το National Geographic με αφορμή αυτό το φρικτό περιστατικό, ήρθε σε επαφή με την εμπειρογνώμονα των αφρικάνικων σκυλιών Ροζι Γουντρογ και την ερευνήτρια στο Ινστιτούτο Ζωολογίας, του Λονδίνου Κιμ Μακ Κρίπι για να εξηγήσουν τη συμπεριφορά των ζώων.

Η Μακ Κρίπι εξηγεί ότι τα αφρικάνικα σκυλιά ζουν σε αγέλες όπως και οι λύκοι, που αποτελούνται από την «οικογένεια» μπαμπάς, μαμά, μεγαλύτερα αδέλφια, τα οποία ενίοτε εκτελούν και χρέη baby-sitter όταν οι γονείς βγαίνουν για κυνήγι. Σε συμπεριφορά μοιάζουν πολύ με τις ανθρώπινες οικογένειες, ενώ έχουν γενικά πολύ φιλική και υποτακτική συμπεριφορά. Δεν γυμνώνουν τους κυνόδοντες όπως και τα άλλα σκυλιά και δεν παίρνουν εύκολα επιθετική στάση.
Το γεγονός αυτό εγείρει ερωτηματικά σχετικά με το γιατί τα σκυλιά αυτά επιτέθηκαν στο αγοράκι και η Μακ Κρίπι υποστηρίζει ότι η τραγωδία αυτή ήταν ένα πρωτοφανές περιστατικό, αφού κανείς μέχρι σήμερα δεν έχει δεχθεί επίθεση από αφρικάνικα σκυλιά, ακόμα κι όταν βρίσκεται στη ζούγκλα της Κένυας.

«Προσωπικά» συμπληρώνει η Μακ Κρίπι, «έχω περπατήσει δίπλα στα αφρικάνικα ​​σκυλιά πολλές φορές και ποτέ δεν αισθάνθηκα ούτε μία φορά απειλή.»

Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να επισημανθεί είναι ότι τα άγρια ​​σκυλιά είναι εξαιρετικά τολμηρά και περίεργα. Για παράδειγμα, αν κάτι ασυνήθιστο πέσει στην αντίληψή τους, όχι μόνο δεν θα σκορπίσουν τρομαγμένα, αλλά θα περιμένουν όλη την αγέλη να έρθει να το ερευνήσουν μαζί.

Έτσι, εξηγεί η ερευνήτρια υποθέτουμε ότι η αντίδραση των άγριων σκύλων στην περίπτωση του παιδιού που έπεσε στο κλουβί τους ήταν: «Τι ακριβώς έπεσε σε περίφραξη μας; Ας πάμε και να δούμε! Δεν είναι τρομακτικό, αλλά κινείται, γι' αυτό ας το δαγκώσουμε.» Ωστόσο επισημαίνει ότι το γεγονός ότι αυτά τα σκυλιά βρίσκονταν σε αιχμαλωσία μπορεί να άλλαξε τη συμπεριφορά τους αρκετά, καθιστώντας τα πιο επικίνδυνα από τα αφρικάνικα σκυλιά της ζούγκλας.

Παρ 'όλα αυτά, υποστηρίζουν οι ειδικοί, είναι αμφίβολο ότι τα σκυλιά ήθελα να σκοτώσουν το παιδί για να το φάνε, αφού μία αγέλη 11 αφρικάνικων σκύλων έχει τη δύναμη να διαμελίσει και να καταναλώσει έναν άνθρωπο μέσα σε λίγα μόλις λεπτά. Αν τα σκυλιά αυτά σκόπευαν να φάνε το παιδί, θα του είχαν κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά από την πρώτη στιγμή που έπεσε μέσα στο κλουβί, οπότε είναι πολύ πιθανό το παιδί να υπέκυψε στις «διερευνητικές» δαγκωνιές σε μία προσπάθεια «άμυνας» της αγέλης στο καινούριο άγνωστο (και δυνητικά επικίνδυνο) πλάσμα που έπεσε μέσα στη φωλιά τους.


Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/75297/%C ... E%B5%CF%82

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 17 Δεκ 2019, 11:38

.Σε τραγωδία παραλίγο να εξελιχθεί η εκδρομή μίας οικογένειας λόγω της επίθεσης ενός λύκου, με τον πατέρα να παλεύει μαζί του για 2-3 λεπτά.

Μόνο ως ήρωα μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς τον Ματ Ρισπόλι, ο οποίος παραλίγο να χάσει την ζωή του, στην προσπάθεια που έκανε να προστατεύσει την γυναίκα και τα δύο του παιδιά.



Οι τέσσερίς τους λοιπόν, είχα πάει πριν από λίγες ημέρες για κάμπινγκ στο Banff National Park, στην Αλμπέρτα του Καναδά.

Μόνο που σε κάποια φάση, εμφανίστηκε ένας λύκος στην σκηνή τους και άρχισε να τους εξαπολύει επίθεση.

Τότε χωρίς να το σκεφτεί καθόλου μπήκε μπροστά από την οικογένειά του και άρχισε να παλεύει με τον λύκο για μερικά λεπτά, τα οποία όμως φαίνονται σαν ώρες, σε τέτοιες περιστάσεις.

Μάλιστα, όπως περιγράφει η γυναίκα του στο ποστάρισμα που έκανε στο Facebook, σερ κάποια φάση ο Ματ έριξε κάτω τον λύκο, κρατώντας του με τα χέρια, ανοιχτό το στόμα.

Σε κάποια φάση, οι ρόλοι άλλαξαν, ο λύκος άρχισε να κυριαρχεί και ξεκίνησε να τραβάει το σώμα του άνδρα μακριά από το σημείο.

Τότε ήταν που εμφανίστηκε ένας άλλος άνδρας που και αυτός έκανε κάμπινγκ λίγο πιο πέρα και άκουσε τις φωνές.

Έβαλε όλη του την δύναμη και έριξε μία κλωτσιά στον λύκο, αναγκάζοντάς τον να απελευθερώσει το θύμα. Κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους δύο, να αρχίσουν να του πετάνε πέτρες μέχρι να απομακρυνθεί τελείως.

Η εικόνα του Ματ ήταν τρομακτική, καθώς το μισό του σώμα είχε καλυφθεί με αίματα, όμως αφού έλαβε τις απαραίτητες ιατρικές βοήθειες, πλέον είναι καλά στην υγεία του.

GAZETTA.GR
Category: Περιβαλλον
Tags: επιθεση λύκου σε άνθρωπο
SHARE Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
ABOUT THE AUTHOR
Εικόνα admin
admin

RELATED POSTS

Λύκος δάγκωσε άτομο κατά τη διαδικασία απελευθέρωσης στη Βρυτζάχα


Ιατροδικαστής: Λύκοι και τσακάλια κατασπάραξαν την 62χρονη στη Ροδόπη


Επίθεση λύκου σε κτηνοτρόφο στη Νέα Σάντα

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 17 Δεκ 2019, 12:29

Kiki mat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:57
Νon4me έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:37


1. ( απο τις ρυθμισεις μπαινουν ελλ υποτιτλοι )
2. Μη γραφετε αρλουμπες .
Πολύ ωραίο ,συμπαθω τον λύκο του πάρκου αυτού . Αλλά να εξοικοιόνουν άγρια ζώα με τον άνθρωπο και μετά να τα αμολανε ελεύθερα ... βλέπουν φράχτη και φέρνουν στο νου τους τροφή . Η αιχμαλωσία σε μεγάλα πάρκα είναι τελείως διαφορετική από την αιχμαλωσία που γίνεται στην Ελλαδα . Σε αυτήν την έκταση που περιγραφει το βίντεο προφανώς δεν παιζουν παιδάκια . Έχουν αποθρασυνθει τα ζώα τελείως . Το ένστικτο τους πρέπει να τους λέει φοβάμαι τον άνθρωπο. Όχι ο άνθρωπος με ταίζει . Δεν παύει να ναι άγρια ζώα . Που θα φτάσουμε . Να τον πάρω στο σπίτι τον λύκο . Πόσο φιλοζωη είμαι;

Κανεις δε λεει να παρεις σπιτι σου λύκους η να τους ταιζεις και λοιπες ακροτητες , απλα το ντοκυμαντερ δειχνει ποσο σημαντικός ειναι για το οικοσύστημα , δε χρειαζεται να πιανουμε το ενα ακρο για να μας βγει η θεση . Ενταξει σκοτωσαν ενα ζωο που αγαπούσες ( τα συλληπητηρια μου ) αλλα αυτο δε παει να πει πως πρεπει να εξαφανιστουν απο προσωπου γης και λοιπες γενικευσεις .

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 17 Δεκ 2019, 12:36

Κανένας δεν μίλησε για γενική εξόντωση των λύκων. Αν επιτέθηκαν σε κοπάδι ζώων τότε πρέπει να εξοντωθούν σε εκείνο το μέρος συγκεκριμένα κι όχι σε κάποια άλλη ήπειρο. Βέβαια από τη στιγμή που οι λύκοι συνεχώς μετακινούνται, είναι αυτονόητο ότι πρέπει να εξοντωθεί ο πληθυσμός ενός ολόκληρου γεωγραφικού διαμερίσματος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών