ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Δεκ 2019, 09:25

kameron έγραψε:
16 Δεκ 2019, 23:38
Bokolis έγραψε:
16 Δεκ 2019, 23:32
EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Δεκ 2019, 23:31
Δηλαδη αν την αυξήσεις και την αυξήσει αντίστοιχα η Κωνσταντινούπολη μονο τι θα κανεις; θα την ξανααυξησεις; δε βγαίνει ρε φιλαρακι, εχει πολυ μεγαλύτερο πληθυσμό η Τουρκία, και μεγαλύτερο αεπ
Και το Ισραήλ έχει το πληθυσμό μας αλλά το τρέμουν όλοι.
Για να τα λέμε όλα, το Ισραήλ έκανε το όνομά του μέχρι τη δεκαετία του 70 κερδίζοντας Άραβες που εκείνη την εποχή ήταν εντελώς κατσαπλιάδες.
Σήμερα, τα βρίσκουν σκούρα και με τους Χεσμπολάδες. Οι δε Τούρκοι σίγουρα δεν τους τρέμουν, μάλλον εμάς υπολογίζουν συγκριτικά πιο πολύ από όλους τους γείτονές τους.

Με εξαίρεση τα πυρηνικά βεβαίως, από σκοπιάς συμβατικών δυνάμεων, οι Γιοβραίοι δεν είναι πλέον κάτι το ιδιαίτερο.
Μην γράφεις τέτοια πράγματα, σοβαρός άνθρωπος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 17 Δεκ 2019, 09:43

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:17
Ας επαναλάβω για άλλη μια φορά (μια που βλέπω να τίθεται κι εδώ), ότι είναι αντισυνταγματική η μη στράτευση των γυναικών
Ναι, το σύνταγμα πρέπει να αλλάξει.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Δεκ 2019, 13:19

ειπε κανεις οτι σε περιπτωση εμπλοκης του ισραηλ με την τουρκια το πιθανοτερο ειναι να ερθει ολη η us force σε βοηθεια των ισραηλινων?
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.


Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9756
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Δεκ 2019, 20:32

Μεγάλο λάθος της νδ να μην αυξήσει τη θητεία. Όχι μόνο αυτό. Θα πρέπει να υπηρετούν και οι γυναίκες.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 17 Δεκ 2019, 20:38

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Δεκ 2019, 20:32
Μεγάλο λάθος της νδ να μην αυξήσει τη θητεία.

Η κοινωνία είναι έτοιμη γι αυτό. Αν έγινε για ψήφους είναι λάθος.
Αν έγινε γιατί οι επιτελείς θεώρησαν ότι δε χρειάζεται (αμφιβάλω) ή για να μην αναβαθμιστεί απότομα η "θερμοκρασία", είναι λογικό.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 17 Δεκ 2019, 20:39

Kauldron έγραψε:
16 Δεκ 2019, 23:29
Την ίδια στιγμή που οι πολυπληθείς γείτονές μας έχουν μεγαλύτερη θητεία από 'μας, εμείς αντί τουλάχιστον να έχουμε 18μηνη θητεία προκειμένου να επανδρώνονται στοιχειωδώς οι μονάδες, διατηρούμε τη μειωμένη θητεία την οποία μας έφερε η ΝΔ, κατόπιν πιέσεων, βέβαια των μονίμων θαμώνων της Μυκόνου ΔΑΠιτών τους.
Παναγιωτόπουλος στον ΑΝΤ1: Θα υπερασπιστούμε μέχρι κεραίας τα κυριαρχικά μας δικαιώματα! - Οχι σε αύξηση της στρατιωτικής θητείας - ΒΙΝΤΕΟ
https://www.real.gr/politiki/arthro/pan ... eo-594999/
Άμα θέλουν να την κοπανήσουν από τη χώρα και όσοι νέοι έχουν απομείνει ας την αυξήσουν

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9756
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Δεκ 2019, 20:39

Δεν ξέρω αν σας είπα τότε που ήμουν καφετζής στο στρατό είχαμε μια οπίνα γυναικάρα που απαιτούσε να την χαιρετάμε όταν περνούσε. Πάντα μου ζητούσε να της ξανακάνω το νες επειδή την πρώτη φορά δεν τον πετύχαινα. Μια φορά μου είπε να περάσω στο γραφείο της και να κλείσω την πόρτα. Αμάν Πορφύριε σκέφτηκα και το μυαλό μου πήγε στις ηδονές του σώματος. Η αφέντρα με κοίταξε άγρια. Αυτός είναι ο καφές που μου έφτιαξες;
Ναι. Λέω εγώ. Πιες. Μου λέει. Πίνω λίγο. Πως είναι; Με ρωτάει. Κρύος. Λέω εγώ.
Τρέχα τώρα κάτω και φτιάξε μου έναν ζεστό.

Νομίζω κάποιοι είναι κατασκευασμένοι για να υπηρετούν γυναικάρες. Οπότε τις χρειαζόμαστε στο στρατό.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9756
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Δεκ 2019, 20:50

Belisarius έγραψε:
17 Δεκ 2019, 20:38
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Δεκ 2019, 20:32
Μεγάλο λάθος της νδ να μην αυξήσει τη θητεία.

Η κοινωνία είναι έτοιμη γι αυτό. Αν έγινε για ψήφους είναι λάθος.
Αν έγινε γιατί οι επιτελείς θεώρησαν ότι δε χρειάζεται (αμφιβάλω) ή για να μην αναβαθμιστεί απότομα η "θερμοκρασία", είναι λογικό.
Δεν θα έπρεπε να σκέφτονται το πολιτικό κόστος. Η αναβάθμιση της θερμοκρασίας δεν μπορεί να είναι πάντα έργο της μιας πλευράς. Κάπως πρέπει να αντισταθμιστεί η επιθετικότητα.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7949
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Δεκ 2019, 21:03

zoltan έγραψε:
17 Δεκ 2019, 00:14
Το Ισραήλ δαπανά ας πούμε περί τα 5 δις το χρόνο για εξοπλισμούς, η Τουρκία περί τα 3 δις ενώ το Ιράν είναι άγνωστη ποσότητα, σημαντικά μικρότερη όμως της Τουρκίας.
Σε δολάρια ΗΠΑ.

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7949
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Δεκ 2019, 21:16

Η αμυντική θωράκιση της χώρας έπρεπε να ήταν προτεραιότητα. Ο Γεώργιος Παπαδόπουλος παρέδωσε ισχυρή οικονομία κι ένα στρατό ανώτερο από αυτόν της Τουρκίας. Δυστυχώς οι πολιτικοί που ακολούθησαν κατέστρεψαν τη χώρα.

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7949
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Δεκ 2019, 21:31

Αντί να θωρακίζουμε την άμυνα της χώρας, οι πολιτικοί πετάνε τα λεφτά του ελληνικού λαού στους λαθρομετανάστες που μας στέλνουν οι Τούρκοι και στις ΜΚΟ. Με το παρακάτω έγγραφο ο Χρυσοχοϊδης ζητάει από τον Άδωνι Γεωργιάδη να εγκρίνει το ποσό των 4.239.520€ για ΜΚΟ που απασχολείται με λαθρομετανάστες. Αυτά μόνο για μια περίπτωση. Φανταστείτε πόσα έχουν δώσει όλα αυτά τα χρόνια και πόσα πρόκειται να δώσουν ακόμα.

Εικόνα

Αν γίνει κάτι και αποδειχθεί ότι ο στρατός δεν ήταν έτοιμος απέναντι στην απειλή της Τουρκίας επειδή τα λεφτά μας τα πετάγαμε στις ΜΚΟ, τότε ο ελληνικός λαός θα ζητήσει ευθύνες και οι υπαίτιοι δε θα μπορούν να κρυφτούν γιατί έχουν βάλει τις υπογραφές τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 17 Δεκ 2019, 21:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Δεκ 2019, 21:41

Γάταρος έγραψε:
17 Δεκ 2019, 21:16
Η αμυντική θωράκιση της χώρας έπρεπε να ήταν προτεραιότητα. Ο Γεώργιος Παπαδόπουλος παρέδωσε ισχυρή οικονομία κι ένα στρατό ανώτερο από αυτόν της Τουρκίας. Δυστυχώς οι πολιτικοί που ακολούθησαν κατέστρεψαν τη χώρα.

Εικόνα
Η επιστράτευση και η εποποιία του καλοκαιριού του 74 είναι η καλύτερη απόδειξη για το παραπάνω :003:

Όπως και τα κιβώτια με πέτρες που άνοιγαν οι επιστρατοι περιμένοντας να βρουν τα όπλα που αγόραζε το καθεστώς
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49090
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Δεκ 2019, 21:46

Highlander έγραψε:
17 Δεκ 2019, 20:39
Kauldron έγραψε:
16 Δεκ 2019, 23:29
Την ίδια στιγμή που οι πολυπληθείς γείτονές μας έχουν μεγαλύτερη θητεία από 'μας, εμείς αντί τουλάχιστον να έχουμε 18μηνη θητεία προκειμένου να επανδρώνονται στοιχειωδώς οι μονάδες, διατηρούμε τη μειωμένη θητεία την οποία μας έφερε η ΝΔ, κατόπιν πιέσεων, βέβαια των μονίμων θαμώνων της Μυκόνου ΔΑΠιτών τους.
Παναγιωτόπουλος στον ΑΝΤ1: Θα υπερασπιστούμε μέχρι κεραίας τα κυριαρχικά μας δικαιώματα! - Οχι σε αύξηση της στρατιωτικής θητείας - ΒΙΝΤΕΟ
https://www.real.gr/politiki/arthro/pan ... eo-594999/
Άμα θέλουν να την κοπανήσουν από τη χώρα και όσοι νέοι έχουν απομείνει ας την αυξήσουν
Όταν ήταν 9 μήνες την κοπάνησαν πολλοί. Όταν ήταν 18 μήνες πολύ λίγοι.
Επομένως πάλι νεοζιά είπες.
Μόνο οι δαίοι και οι ζαίοι πετάνε τέτοια.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7949
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: ΝΔ: Οχι σε αύξηση της θητείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Δεκ 2019, 21:47

Beria έγραψε:
17 Δεκ 2019, 21:41
Η επιστράτευση και η εποποιία του καλοκαιριού του 74 είναι η καλύτερη απόδειξη για το παραπάνω :003:

Όπως και τα κιβώτια με πέτρες που άνοιγαν οι επιστρατοι περιμένοντας να βρουν τα όπλα που αγόραζε το καθεστώς
Δεν ξέρω τι κάνανε και πού ψάχνανε το 1974, εγώ έγραψα για τον Γεώργιο Παπαδόπουλο ο οποίος δεν κυβερνούσε την Ελλάδα ήδη από το 1973, έχοντας όμως αφήσει, όπως προείπα, μια ισχυρή οικονομία κι ένα στρατό ανώτερο από αυτόν της Τουρκίας.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών