Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Uppercut

Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 20 Δεκ 2019, 02:49

Ναι, ξέρω Χριστούγεννα έρχονται, όχι Πάσχα. Τώρα μου ήρθε όμως.



Εδώ έχουμε τον ίδιο τον Αρχιεπίσκοπο Γεράσων που έχει διατελέσει Έξαρχος του Παναγίου Τάφου, Πατριαρχικός Επίτροπος εν Βηθλεέμ, τα πάντα όλα, να λέει ότι είναι μύθος κι ότι το ανάβουν κανονικά. Όταν τα λένε οι Αρμένιοι ή οι Καθολικοί, ζηλεύουν την ελληνορθοδοξία μας. Εδώ τα λέει ο ίδιος ο Αγιοταφίτης. Από κάτω τον βρίζουν, δεν είναι κανονικός παπάς λέει ένας. Εντούτοις, βίντεο με δήθεν μαρτυρίες για το θαύμα έχουν εκατοντάδες χιλιάδες βιουζ και συνεχίζονται οι μύθοι περί ακαϊας, κάτι που οιοσδήποτε απ' όσους το λένε μπορεί να διαπιστώσει ότι δεν ισχύει, δοκιμάζοντας να κρατήσει το κερί σταθερά στη μούρη του, χωρίς να το βολτάρει γύρω γύρω όπως χορεύουν με τη φωτιά οι ιθαγενείς του Ειρηνικού.

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 20 Δεκ 2019, 03:07

Ναι,εγω.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2019, 03:11

Uppercut έγραψε:
20 Δεκ 2019, 02:49
Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;
Από τώρα, ρε μαλάκα; Κάτσε να ξεκινήσει ο Ιησούς της Ναζαρέτ, πρώτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Uppercut

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 20 Δεκ 2019, 03:18

Drexler έγραψε:
20 Δεκ 2019, 03:07
Ναι,εγω.
Άρα ψευδής η παραδοχή του Αγιοταφίτη Αρχιεπισκόπου; Γιατί δεν τον έχουν διώξει ακόμα;

Πιστεύεις και στην ακαϊα;

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 20 Δεκ 2019, 03:21

Uppercut έγραψε:
20 Δεκ 2019, 03:18


Πιστεύεις και στην ακαϊα;
Οχι απο τοτε που ειδα αυτο.

Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 20 Δεκ 2019, 03:50

Drexler έγραψε:
20 Δεκ 2019, 03:07
Ναι,εγω.
εδω εισαι :003:

"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2019, 04:21

Εγώ ακόμη μέχρι την ηλικία που θεωρούσα τον εαυτό μου χριστιανό (περίπου μέχρι τα 13), θεωρούσα το Άγιο Φως προσβολή στο όνομα του Θεού. Ότι ο θεός συντονίζεται κάθε φορά με το ανθρώπινο ημερολόγιο και υπακούει στους παπάδες που του ζητάνε να ανάψει ένα καντήλι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Uppercut

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 20 Δεκ 2019, 05:08

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2019, 04:21
Εγώ ακόμη μέχρι την ηλικία που θεωρούσα τον εαυτό μου χριστιανό (περίπου μέχρι τα 13), θεωρούσα το Άγιο Φως προσβολή στο όνομα του Θεού. Ότι ο θεός συντονίζεται κάθε φορά με το ανθρώπινο ημερολόγιο και υπακούει στους παπάδες που του ζητάνε να ανάψει ένα καντήλι.
Το ότι το παίρνει μόνο ο ελληνορθόδοξος ήταν το μεγαλύτερο ρεντ φλαγκ για μένα εξαρχής.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 20 Δεκ 2019, 06:06

εγω δεν εχω καταλαβει αν οι πατριαρχες ιεροσολυμων αλεξανδρειας ειναι ελληνες και από που λαμβάνουν μισθούς, από ελληνικό δημόσιο; αφου δεν ειναι κανονικοί ορθόδοξοι σαν και της Κωνσταντινούπολης. Πιο πολύ θα ήθελα να μαθω για το αν ειμαστε ως κράτος τόσο χουβαρντάδες και τα μισθολόγια είναι στανταρντ
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 20 Δεκ 2019, 08:31

Ταχυδακτυλουργικά ως προαπαιτούμενο πίστης, ένα σημάδι παρακμής.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 20 Δεκ 2019, 08:35

Uppercut έγραψε:
20 Δεκ 2019, 05:08
Το ότι το παίρνει μόνο ο ελληνορθόδοξος ήταν το μεγαλύτερο ρεντ φλαγκ για μένα εξαρχής.
χαχα για μένα ακριβώς αυτό ήταν το φλαγκ ότι πρέπει να διατηρηθεί
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Δεκ 2019, 08:40

Η αφή του φωτός δεν πρέπει να είναι ούτε στο τοπ τεν των παράλογων πραγμάτων που καλείσαι να δεχτείς αναντίρρητα με το καλημέρα για να θεωρείσαι χριστιανός, οπότε δεν είναι δα και τόσο παράξενο ότι έχει κρατήσει.

Έχει και την πολιτιστική ενίσχυση που μαζευόμαστε κάθε χρόνο για 10 λεπτά όλοι μαζί έξω από την εκκλησία με κεριά και βραστά αυγά, είναι πιασάρικη φάση...

Αυτές τις μέρες πιθανόν πιο πολλοί να είναι χριστιανοί που ξέρουν να σου απαριθμήσουν τις αποδείξεις για την ακαΐα, τα σάπια βίντεο με τις αστραπές μέσα στον τάφο και ότι μόνο ο ορθόδοξος παπάς ξέρει το σωστό ξόρκι, παρά αυτοί που ξέρουν τι λέει το Πιστεύω.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 20 Δεκ 2019, 19:29

Uppercut έγραψε:
20 Δεκ 2019, 02:49
Ναι, ξέρω Χριστούγεννα έρχονται, όχι Πάσχα. Τώρα μου ήρθε όμως.



Εδώ έχουμε τον ίδιο τον Αρχιεπίσκοπο Γεράσων που έχει διατελέσει Έξαρχος του Παναγίου Τάφου, Πατριαρχικός Επίτροπος εν Βηθλεέμ, τα πάντα όλα, να λέει ότι είναι μύθος κι ότι το ανάβουν κανονικά. Όταν τα λένε οι Αρμένιοι ή οι Καθολικοί, ζηλεύουν την ελληνορθοδοξία μας. Εδώ τα λέει ο ίδιος ο Αγιοταφίτης. Από κάτω τον βρίζουν, δεν είναι κανονικός παπάς λέει ένας. Εντούτοις, βίντεο με δήθεν μαρτυρίες για το θαύμα έχουν εκατοντάδες χιλιάδες βιουζ και συνεχίζονται οι μύθοι περί ακαϊας, κάτι που οιοσδήποτε απ' όσους το λένε μπορεί να διαπιστώσει ότι δεν ισχύει, δοκιμάζοντας να κρατήσει το κερί σταθερά στη μούρη του, χωρίς να το βολτάρει γύρω γύρω όπως χορεύουν με τη φωτιά οι ιθαγενείς του Ειρηνικού.
Πάλι ψέματα, πάλι λάσπη σε βάρος του χριστιανισμού και του ελληνισμού από τους γνωστούς αγνώστους!! Εμείς είμαστε οι βλάκες οι Έλληνες που πιστεύουμε στα θαύματα και δεν είμαστε εμείς η ψυχή του χριστιανισμού. Βολικό 2 σε 1 αποδόμηση χρόνος 0 των δύο πραγμάτων που σας ενοχλούν πολύ. Αλλά τάχα δε νοιάζεστε και μετά τέζα ο άλλος. Λαζάκης;; Γιατί ο Λαζάκης;;

Κι άμα εσείς φτιάχνετε ψευτομαρτυρίες οι οποίες καθιστούν όλους σας και αυτούς που τα αναπαράγετε και αυτούς φυσικά που τα εκφράζουν και τα προμοτάρουν ΕΚΤΟΣ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ τέρμα. Ανεξάρτητα του ποιος παίζει το θεατράκι της δήθεν διεύθυνσης. Πρώτα απ όλα για το ημερολόγιο δεν έχει ανοίξει μύτη καλά δεν τα λέω; Άμα σας αρέσει η αυθαιρεσία να βγάζετε και δηλώσεις να τη διαφημίζετε κιόλας. Μόνο που όλοι οι πιστοί ξέρουμε την αλήθεια γιατί είμαστε πραγματικοί πιστοί και εσείς δεν είστε τίποτα.. Τιποτα κυριολεκτικά . Είναι αυτό κατανοητό καταρχάς; Γιατί ο κύριος εκεί πέρα που βγάζεις δεν βλέπω να είναι τίποτα στην πραγματικότητα αφού λέει τέτοια πράγματα. Άμα κάποιος τον παρουσιάζει όπως να ναι δε με ενδιαφέρει αλλά εγώ επειδή δεν είμαι περαστικός ξέρω τι μου γίνεται. Α και ποσώς με ενδιαφέρει για την ιεραρχία κωνπολης που ξέρουμε σε ποιον υπάγεται και σε ποιον κάνει μόκο. Εγώ θα σου πω και πολλοί άλλοι Αν ήθελα ρε παιδιά να ασπαστώ το ισλάμ να ξεφτιλίζω τον χριστιανισμό και να βωμολοχώ για αυτόν θα το έκανα αλλά δεν το κάνω και νομίζετε ότι είμαστε εύκολο θύμα.

ΑΚΑΙΑ: φυσικά έχω ανεβάσει πάμπολλα αυθεντικά ντοκουμέντα στο ιντερνετ και στο φόρουμ αυτό στο θέμα που μιλούσαμε για την ακαια με ανθρώπους που κάνουν το πείραμα και ΔΕΝ καίγονται, είναι φως θεού δεν καίει και αυτό κάποιους ενοχλεί. Ούτε τα μάτια σας δε θέλετε ναπιστέψετε,;;

Α και πολλά πραγματάκια των διάφορων μεταφερόμενων έχουν ξεμπροστιάσει ορισμένα αξιόλογα άτομα από την οοδε! Και άλλοι φυσικά όποιος θέλει την αλήθεια την ψάχνει και τη βρίσκει!!

Είναι ΑΓΙΟ ΦΩΣ. ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ.
Εικόνα
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Uppercut

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 20 Δεκ 2019, 22:38

nikos_hellas έγραψε:
20 Δεκ 2019, 19:29
Uppercut έγραψε:
20 Δεκ 2019, 02:49
Ναι, ξέρω Χριστούγεννα έρχονται, όχι Πάσχα. Τώρα μου ήρθε όμως.



Εδώ έχουμε τον ίδιο τον Αρχιεπίσκοπο Γεράσων που έχει διατελέσει Έξαρχος του Παναγίου Τάφου, Πατριαρχικός Επίτροπος εν Βηθλεέμ, τα πάντα όλα, να λέει ότι είναι μύθος κι ότι το ανάβουν κανονικά. Όταν τα λένε οι Αρμένιοι ή οι Καθολικοί, ζηλεύουν την ελληνορθοδοξία μας. Εδώ τα λέει ο ίδιος ο Αγιοταφίτης. Από κάτω τον βρίζουν, δεν είναι κανονικός παπάς λέει ένας. Εντούτοις, βίντεο με δήθεν μαρτυρίες για το θαύμα έχουν εκατοντάδες χιλιάδες βιουζ και συνεχίζονται οι μύθοι περί ακαϊας, κάτι που οιοσδήποτε απ' όσους το λένε μπορεί να διαπιστώσει ότι δεν ισχύει, δοκιμάζοντας να κρατήσει το κερί σταθερά στη μούρη του, χωρίς να το βολτάρει γύρω γύρω όπως χορεύουν με τη φωτιά οι ιθαγενείς του Ειρηνικού.
Πάλι ψέματα, πάλι λάσπη σε βάρος του χριστιανισμού και του ελληνισμού από τους γνωστούς αγνώστους!! Εμείς είμαστε οι βλάκες οι Έλληνες που πιστεύουμε στα θαύματα και δεν είμαστε εμείς η ψυχή του χριστιανισμού. Βολικό 2 σε 1 αποδόμηση χρόνος 0 των δύο πραγμάτων που σας ενοχλούν πολύ. Αλλά τάχα δε νοιάζεστε και μετά τέζα ο άλλος. Λαζάκης;; Γιατί ο Λαζάκης;;

Κι άμα εσείς φτιάχνετε ψευτομαρτυρίες οι οποίες καθιστούν όλους σας και αυτούς που τα αναπαράγετε και αυτούς φυσικά που τα εκφράζουν και τα προμοτάρουν ΕΚΤΟΣ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ τέρμα. Ανεξάρτητα του ποιος παίζει το θεατράκι της δήθεν διεύθυνσης. Πρώτα απ όλα για το ημερολόγιο δεν έχει ανοίξει μύτη καλά δεν τα λέω; Άμα σας αρέσει η αυθαιρεσία να βγάζετε και δηλώσεις να τη διαφημίζετε κιόλας. Μόνο που όλοι οι πιστοί ξέρουμε την αλήθεια γιατί είμαστε πραγματικοί πιστοί και εσείς δεν είστε τίποτα.. Τιποτα κυριολεκτικά . Είναι αυτό κατανοητό καταρχάς; Γιατί ο κύριος εκεί πέρα που βγάζεις δεν βλέπω να είναι τίποτα στην πραγματικότητα αφού λέει τέτοια πράγματα. Άμα κάποιος τον παρουσιάζει όπως να ναι δε με ενδιαφέρει αλλά εγώ επειδή δεν είμαι περαστικός ξέρω τι μου γίνεται. Α και ποσώς με ενδιαφέρει για την ιεραρχία κωνπολης που ξέρουμε σε ποιον υπάγεται και σε ποιον κάνει μόκο. Εγώ θα σου πω και πολλοί άλλοι Αν ήθελα ρε παιδιά να ασπαστώ το ισλάμ να ξεφτιλίζω τον χριστιανισμό και να βωμολοχώ για αυτόν θα το έκανα αλλά δεν το κάνω και νομίζετε ότι είμαστε εύκολο θύμα.

ΑΚΑΙΑ: φυσικά έχω ανεβάσει πάμπολλα αυθεντικά ντοκουμέντα στο ιντερνετ και στο φόρουμ αυτό στο θέμα που μιλούσαμε για την ακαια με ανθρώπους που κάνουν το πείραμα και ΔΕΝ καίγονται, είναι φως θεού δεν καίει και αυτό κάποιους ενοχλεί. Ούτε τα μάτια σας δε θέλετε ναπιστέψετε,;;

Α και πολλά πραγματάκια των διάφορων μεταφερόμενων έχουν ξεμπροστιάσει ορισμένα αξιόλογα άτομα από την οοδε! Και άλλοι φυσικά όποιος θέλει την αλήθεια την ψάχνει και τη βρίσκει!!

Είναι ΑΓΙΟ ΦΩΣ. ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ.
Εικόνα
Ωραίο παραλήρημα. Επί της ουσίας πάντως, αυτοί που "παίζουν τα θεατράκι της δήθεν διεύθυνσης" είναι κι οι ίδιοι που σου πουλάνε το θαύμα. Διάλεξε και πάρε λοιπόν. Το θαύμα γίνεται υποτίθεται με τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων. Ο Αρχιεπίσκοπος που μιλά ανήκει ακριβώς εκεί, στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων. https://jerusalem-patriarchate.info/blo ... 9%CE%BB-4/

Πες μας λοιπόν, αφού ψεύδεται, γιατί δεν τον έχουν διώξει από το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων που σου πουλάει και το θαύμα και τον έχουν με τιμές στον ιστότοπο τους;

Και ναι, θέλω πολύ να δω ένα πείραμα με κάποιον να το κρατάει 2 λεπτά στη μούρη του. Αφού δεν καίει....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 20 Δεκ 2019, 22:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Yπάρχει ακόμα κάποιος που πιστεύει στο θαύμα του Αγίου Φωτός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 20 Δεκ 2019, 22:40

Εγώ
Όλα τα θαύματα έχουν την αλήθεια τους
Από τη στιγμή που το ξέρει η θρησκεία μας γιατί να αμφισβητούμε;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών