Συμπλήρωση λαδιών

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Δεκ 2019, 10:37

320000 και δε συμπληρώνω σχεδόν ποτε.
C4 VTS loeb ρε μονια!!!!

Πέρα από την πλάκα δες αυτό που σου είπε ο πσιπσινος
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12597
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 22 Δεκ 2019, 10:42

Πιο παχύρευστο λάδι μπορεί να μειώνει το κάψιμο λαδιού που λένε , αλλά υπάρχει ελλειπής λίπανση , αν ο κατασκευαστής λέει 10w40 και βάλεις 70 , θα αρχίσουν να αρπάζουν τα πιστόνια.

Και επ ευκαιρίας , αν βγαίνει και καπνός άσπρος , τότε κυριολεκτικά καίει λάδια .
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3784
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 22 Δεκ 2019, 12:45

Awesomatic έγραψε:
22 Δεκ 2019, 09:12
lonelyrider έγραψε:
21 Δεκ 2019, 23:09
Τα φώτα σας οι ειδικοί του Πχώρουμ στα αυτοκίνητα.
Έχω fiat punto του 2000 με 280.000 χιλιόμετρα. Καίει λάδια σα τρελό. 1 λίτρο στα 1000 χιλιόμετρα τουλάχιστο. Κυκλοφορούν λέει κάτι πρόσθετα που τα βάζεις στον κινητήρα και σταματάνε ή περιορίζουν το κάψιμο λαδιού.
Αξίζει το κόπο να δοκιμάσω ή θα κάψω κανα κινητήρα και μετα κάηκα δεν έχω φράγκα για άλλο αμάξι. 10-40 λάδια παίρνει.
Επίσης παίζει ρόλο στο κάψιμο λαδιού που είμαι ελαφρώς νευρικός οδηγός και 1η 2α τις πάω πολλές στροφές?
1 λίτρο στα 1000 είσαι καλά, εμένα καίει χειρότερα :lol:

Είδα μεγάλη διαφορά με ένα γερμανικό λάδι (15-40) αλλά έτσι κι αλλιώς συμπληρώνω κάπου ένα λίτρο κάθε 300 χιλιόμετρα. Έχει σημασία αν είσαι συνέχεια σταμάτα-ξεκίνα, εκεί βλέπω και εγώ τη μεγαλύτερη διαφορά, σε συνθήκες εθνικής δεν καίει σχεδόν τίποτα.

Για ένα διάστημα έβαζα πιο παχύ λάδι (20-50) αλλά είδα τόσο μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση που σταμάτησα και προτιμώ να συμπληρώνω.
Όταν λες με παχύ κατανάλωνε πιο πολύ τι εννοείς? Έκαιγε περισσότερο λάδι? Γιατί ένας φίλος πιο πάνω ισχυρίζεται ότι το χοντρό λάδι καίγεται λιγότερο.
Επίσης τι γνώμη έχεις για τα πρόσθετα που λένε στο κινητήρα για να μη καίει λάδι? Είναι ασφαλή?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33115
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Δεκ 2019, 12:49

lonelyrider έγραψε:
21 Δεκ 2019, 23:09
Τα φώτα σας οι ειδικοί του Πχώρουμ στα αυτοκίνητα.
Έχω fiat punto του 2000 με 280.000 χιλιόμετρα. Καίει λάδια σα τρελό. 1 λίτρο στα 1000 χιλιόμετρα τουλάχιστο. Κυκλοφορούν λέει κάτι πρόσθετα που τα βάζεις στον κινητήρα και σταματάνε ή περιορίζουν το κάψιμο λαδιού.
Αξίζει το κόπο να δοκιμάσω ή θα κάψω κανα κινητήρα και μετα κάηκα δεν έχω φράγκα για άλλο αμάξι. 10-40 λάδια παίρνει.
Επίσης παίζει ρόλο στο κάψιμο λαδιού που είμαι ελαφρώς νευρικός οδηγός και 1η 2α τις πάω πολλές στροφές?
τα ματζουνια δε θα κανουν τιποτα.ουτε καλο ουτε κακο.

τα ιταλικα καινε λαδι, ακομη και καινουρια. δεν παιζει σημαντικο ρολο ο τροπος που οδηγεις.

αν εβαζες λιγο πιο "χοντρο" λαδι, 20-50 πχ, θα εκαιγε λιγοτερο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3784
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 22 Δεκ 2019, 12:51

enterprise-psi έγραψε:
22 Δεκ 2019, 08:19
Φλάντζες τυπε , άλλαξε μάστορα που σου είπε ότι δεν έχει τίποτα ενώ πίνει λάδι με το μπουρι της σόμπας , και άλλαξε φλατζες κεφαλής πριν πάρεις μπιελες και πιστόνια στο χέρι.
:smt005:
Με το μπουρί λεέι!

Αλλαγή φλάτζες είναι το γνωστό ρεκτιφιέ?
Αν ναι μου ζήτησε 400 ευρώ!
Τόσα του λείπαν?
:smt005:
Επίσης καίει χρόνια λάδι. Εκτιμώ ότι θα είχα πάρει ήδη τα πιστόνια στο χέρι. Όχι βέβαια ότι αποκλείεται να συμβεί κάτι τέτοιο στο μέλλον.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Δεκ 2019, 12:56

lonelyrider έγραψε:
22 Δεκ 2019, 12:51
enterprise-psi έγραψε:
22 Δεκ 2019, 08:19
Φλάντζες τυπε , άλλαξε μάστορα που σου είπε ότι δεν έχει τίποτα ενώ πίνει λάδι με το μπουρι της σόμπας , και άλλαξε φλατζες κεφαλής πριν πάρεις μπιελες και πιστόνια στο χέρι.
:smt005:
Με το μπουρί λεέι!

Αλλαγή φλάτζες είναι το γνωστό ρεκτιφιέ?
Αν ναι μου ζήτησε 400 ευρώ!
Τόσα του λείπαν?

:smt005:
Επίσης καίει χρόνια λάδι. Εκτιμώ ότι θα είχα πάρει ήδη τα πιστόνια στο χέρι. Όχι βέβαια ότι αποκλείεται να συμβεί κάτι τέτοιο στο μέλλον.
Tόσο πάει , πριν χρόνια σε παλιό Κορόλα μοντέλο 1990 - μια ωραία πρωία έβγαλε άσπρο καπνό σαν καμινάδα απ' την εξάτμιση -καμένη φλάντζα κεφαλής + ρεκτιφιέ = 300 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Δεκ 2019, 13:07

lonelyrider έγραψε:
22 Δεκ 2019, 12:45
Όταν λες με παχύ κατανάλωνε πιο πολύ τι εννοείς? Έκαιγε περισσότερο λάδι? Γιατί ένας φίλος πιο πάνω ισχυρίζεται ότι το χοντρό λάδι καίγεται λιγότερο.
Επίσης τι γνώμη έχεις για τα πρόσθετα που λένε στο κινητήρα για να μη καίει λάδι? Είναι ασφαλή?
Όχι, στο καύσιμο είδα τη διαφορά. Με έβγαζε κάπου 40 χιλιόμετρα λιγότερα (με γέμισμα σταθερά στα 30€ και βενζίνη στο 1.51-1.52) και το καταλάβαινα. Βέβαια δεν έβαζα και το καλύτερο 20-50 αλλά αν είναι να πληρώνω παραπάνω και να έχω απώλειες από το καύσιμο καλύτερα να συμπληρώνω πιο συχνά λάδι. Μάλιστα ήταν ακόμα χειρότερα όταν έκανα μετακινήσεις μέσα στην πόλη.

Τα πρόσθετα πιστεύω θα κάνουν δουλειά γιατί το γερμανικό λάδι που έβαζα που υποτίθεται είχε μέσα είχε μεγάλη διαφορά στο ποσό έκαιγε, σίγουρα το μισό και λιγότερο. Δεν θυμάμαι ποιο ήταν αλλά το έπαιρνα από πρατήριο ΑΡΓΩ και έλεγε made in Germany με μεγάλα γράμματα.

Για να είμαι ειλικρινής δεν με πειράζει πόσο καίει ούτε αν στο μέλλον κάνει ζημιά στον κινητήρα γιατί πλέον δεν το μετακινώ τόσο συχνά (είναι αδύνατο να βρεις πάρκινγκ στην περιοχή πια) και μου αρκεί να κρατήσει μερικά ακόμα χρόνια μέχρι να μετακομίσω. Για τις μετακινήσεις μέσα στην πόλη και τη δουλειά έχω αποφασίσει να πάρω ηλεκτρικό σκούτερ γιατί είδα από φίλο πόσο τεράστια άνεση είναι και δεν θέλω μπω στην διαδικασία να βγάλω δίπλωμα για μηχανάκι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Awesomatic την 22 Δεκ 2019, 13:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 22 Δεκ 2019, 13:08

lonelyrider έγραψε:
22 Δεκ 2019, 12:45
Awesomatic έγραψε:
22 Δεκ 2019, 09:12
lonelyrider έγραψε:
21 Δεκ 2019, 23:09
Τα φώτα σας οι ειδικοί του Πχώρουμ στα αυτοκίνητα.
Έχω fiat punto του 2000 με 280.000 χιλιόμετρα. Καίει λάδια σα τρελό. 1 λίτρο στα 1000 χιλιόμετρα τουλάχιστο. Κυκλοφορούν λέει κάτι πρόσθετα που τα βάζεις στον κινητήρα και σταματάνε ή περιορίζουν το κάψιμο λαδιού.
Αξίζει το κόπο να δοκιμάσω ή θα κάψω κανα κινητήρα και μετα κάηκα δεν έχω φράγκα για άλλο αμάξι. 10-40 λάδια παίρνει.
Επίσης παίζει ρόλο στο κάψιμο λαδιού που είμαι ελαφρώς νευρικός οδηγός και 1η 2α τις πάω πολλές στροφές?
1 λίτρο στα 1000 είσαι καλά, εμένα καίει χειρότερα :lol:

Είδα μεγάλη διαφορά με ένα γερμανικό λάδι (15-40) αλλά έτσι κι αλλιώς συμπληρώνω κάπου ένα λίτρο κάθε 300 χιλιόμετρα. Έχει σημασία αν είσαι συνέχεια σταμάτα-ξεκίνα, εκεί βλέπω και εγώ τη μεγαλύτερη διαφορά, σε συνθήκες εθνικής δεν καίει σχεδόν τίποτα.

Για ένα διάστημα έβαζα πιο παχύ λάδι (20-50) αλλά είδα τόσο μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση που σταμάτησα και προτιμώ να συμπληρώνω.
Όταν λες με παχύ κατανάλωνε πιο πολύ τι εννοείς? Έκαιγε περισσότερο λάδι? Γιατί ένας φίλος πιο πάνω ισχυρίζεται ότι το χοντρό λάδι καίγεται λιγότερο.
Επίσης τι γνώμη έχεις για τα πρόσθετα που λένε στο κινητήρα για να μη καίει λάδι? Είναι ασφαλή?
Πιο πολύ καύσιμο.
https://www.mototriti.gr/motoaccessorie ... 119925.asp

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12597
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 22 Δεκ 2019, 13:24

lonelyrider έγραψε:
22 Δεκ 2019, 12:51
enterprise-psi έγραψε:
22 Δεκ 2019, 08:19
Φλάντζες τυπε , άλλαξε μάστορα που σου είπε ότι δεν έχει τίποτα ενώ πίνει λάδι με το μπουρι της σόμπας , και άλλαξε φλατζες κεφαλής πριν πάρεις μπιελες και πιστόνια στο χέρι.
:smt005:
Με το μπουρί λεέι!

Αλλαγή φλάτζες είναι το γνωστό ρεκτιφιέ?
Αν ναι μου ζήτησε 400 ευρώ!
Τόσα του λείπαν?
:smt005:
Επίσης καίει χρόνια λάδι. Εκτιμώ ότι θα είχα πάρει ήδη τα πιστόνια στο χέρι. Όχι βέβαια ότι αποκλείεται να συμβεί κάτι τέτοιο στο μέλλον.
Ψάξε και αλλού , τα ανταλλακτικά δεν πρέπει να είναι πάνω από 100 ευρώ πχ https://www.car.gr/parts/view/14442408- ... sa-ypsilon

Πόσο να πάρει εργατικά; Μπορεί να μην θέλει ρεκτιφιε . Μπορεί να έχουν χτυπήσει οι έδρες στις βαλβίδες ή/και τα ελατήρια τους , ίσως γι'αυτό πινει εδώ και καιρό λάδια.
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33115
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Δεκ 2019, 14:06

enterprise-psi έγραψε:
22 Δεκ 2019, 13:24


Ψάξε και αλλού , τα ανταλλακτικά δεν πρέπει να είναι πάνω από 100 ευρώ πχ https://www.car.gr/parts/view/14442408- ... sa-ypsilon

Πόσο να πάρει εργατικά; Μπορεί να μην θέλει ρεκτιφιε . Μπορεί να έχουν χτυπήσει οι έδρες στις βαλβίδες ή/και τα ελατήρια τους , ίσως γι'αυτό πινει εδώ και καιρό λάδια.
εχεις χαλασει εσυ. ειπαμε, πινει λαδια επειδη ειναι ιταλικο. :102:

αλλα πραγματι, δυσκολο να εχει φτασει να θελει ρεκτιφιε. ενας απο τους πιο κοινους λογους που καινε (τα ιταλικα, ειπαμε) λαδια, ειναι τσιμουχακια βαλβιδων.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Νοέμ 2021, 15:11

Καλά το λάδι σε αμάξι εικοσαετίας και βάλε ( όπελ άστρα '99),συμπληρώνω λίγο ,300-400ml, κάθε μήνα λόγω χιλιομέτρων ( 3.000 και βάλε).
Το μαμημένο το παραφλού γιατί εξαντλήθηκε στο παγούρι ξαφνικά; 1 lt συμπλήρωσα και ευτυχώς που το είδα :o
Δε μου το είχε κάνει άλλη φορά, θερμοκρασίες κανονικές ,ανεμιστήρας ψυγείου δουλεύει. :smt017
Επίσης δεν έχει διαρροή το ψυγείο κρύο , δε στάζει.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Νοέμ 2021, 15:25

Παρακολούθησε το.
Ο κινητήρας δουλεύει κανονικά;
Πολλά μπορεί να είναι.
Από φλαντζα (δυσκολο αν δεν ρεταρει και δεν παρατήρησες κάτι σαν μαγιονεζα στα λάδια) έως τρύπιο παγούρι ή κολάρο.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25564
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Νοέμ 2021, 15:28

gassim έγραψε:
26 Μάιος 2018, 12:24
Σταμάτησα χτες για βενζίνη και ο βενζινάς προθυμοποιήθηκε να μου ελέγξει και τα λάδια.
Μέσα δεν υπήρχε τίποτα. Οταν λέμε τίποτα, τίποτα.
Πήρα ενα μπουκάλι και το έριξα σιγα σιγα ελέγχοντας ταυτόχρονα την στάθμη. Τελικά το άδειασα όλο και στην ταινία μέτρησης εξακολουθεί να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα. Στο μεταξύ δεν εχει ανάψει κανένα λαμπάκι και η θερμοκρασία είναι μια χαρά. Τι μπορεί να συμβαίνει; Ναι ρίξω κι άλλο λάδι;
Βαλτου λαδια, προγραμματισε ενα σερβις και ελεγχο. Και καλου κακου αρχισε να βαζεις στο προγραμμα την αγορα αλλου αυροκινητου

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Νοέμ 2021, 15:29

Υδράργυρος έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 15:28
gassim έγραψε:
26 Μάιος 2018, 12:24
Σταμάτησα χτες για βενζίνη και ο βενζινάς προθυμοποιήθηκε να μου ελέγξει και τα λάδια.
Μέσα δεν υπήρχε τίποτα. Οταν λέμε τίποτα, τίποτα.
Πήρα ενα μπουκάλι και το έριξα σιγα σιγα ελέγχοντας ταυτόχρονα την στάθμη. Τελικά το άδειασα όλο και στην ταινία μέτρησης εξακολουθεί να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα. Στο μεταξύ δεν εχει ανάψει κανένα λαμπάκι και η θερμοκρασία είναι μια χαρά. Τι μπορεί να συμβαίνει; Ναι ρίξω κι άλλο λάδι;
Βαλτου λαδια, προγραμματισε ενα σερβις και ελεγχο. Και καλου κακου αρχισε να βαζεις στο προγραμμα την αγορα αλλου αυροκινητου
Ημερομηνία του ποστ είδες;

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25564
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Συμπλήρωση λαδιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Νοέμ 2021, 15:30

Στύγιος έγραψε:
21 Νοέμ 2021, 15:11
Καλά το λάδι σε αμάξι εικοσαετίας και βάλε ( όπελ άστρα '99),συμπληρώνω λίγο ,300-400ml, κάθε μήνα λόγω χιλιομέτρων ( 3.000 και βάλε).
Το μαμημένο το παραφλού γιατί εξαντλήθηκε στο παγούρι ξαφνικά; 1 lt συμπλήρωσα και ευτυχώς που το είδα :o
Δε μου το είχε κάνει άλλη φορά, θερμοκρασίες κανονικές ,ανεμιστήρας ψυγείου δουλεύει. :smt017
Επίσης δεν έχει διαρροή το ψυγείο κρύο , δε στάζει.
Αυτο δε σημαινει οτι στο ψυγειο δεν ειναι βουλωμενα ολα. Τα αυτοκινητα αρχιζουν να χαλανε απο το ψυγειο. Κανονικα στα 10 χρονια θα επρεπε να αλλαζεις υποχρεωτικα ψυγειο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών