Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17221
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Δεκ 2019, 10:52

Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 10:46
Άρα δε μπορείς να με διαψεύσεις, γιατί παπαγάλιζες μπούρδες.
Ειλικρινά η αντίδραση πεντάχρονου "φεύγεις, άρα έχω δίκιο", δεν με αγγίζει καθόλου.

Καλή προσπάθεια να με κρατήσεις μέχρι το απόγευμα, αλλά άνοιξαν τα μαγαζιά και πρέπει να φύγω.
Εσύ κάτσε εδώ να συζητήσεις με όποιον δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει, αν αυτά που ξέρουμε για τον Μεσαίωνα ήταν ψέματα και μετά να διερευνήσεις αν η γη είναι όντως στρογγυλή και αν κινείται γύρω από τον ήλιο ή όχι. Πράγματα γνωστά από τη αρχαιότητα και μην αποδεκτά στον Μεσαίωνα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Uppercut

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 22 Δεκ 2019, 10:54

Juno έγραψε:
22 Δεκ 2019, 10:52
Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 10:46
Άρα δε μπορείς να με διαψεύσεις, γιατί παπαγάλιζες μπούρδες.
Ειλικρινά η αντίδραση πεντάχρονου "φεύγεις, άρα έχω δίκιο" δεν με αγγίζει καθόλου.

Καλή προσπάθεια να με κρατήσεις μέχρι το απόγευμα, αλλά άνοιξαν τα μαγαζιά και πρέπει να φύγω.
Εσύ κάτσε εδώ να συζητήσεις με όποιον δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει, αν αυτά που ξέρουμε για τον Μεσαίωνα ήταν ψέματα και μετά να διερευνήσεις αν η γη είναι όντως στρογγυλή και αν κινείται γύρω από τον ήλιο ή όχι. Πράγματα γνωστά από τη αρχαιότητα και μην αποδεκτά στον Μεσαίωνα.
Θα το λέω όσο και να αλλάζεις θέμα. Έφερες ένα σύνολο ιστορικών μύθων και σε διέψευσα. Η άποψη σου για τον Μεσαίωνα γενικά μου είναι αδιάφορη. Btw, και το μπόλντεντ μύθος είναι.

https://en.wikipedia.org/wiki/Myth_of_the_flat_Earth

Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17221
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Δεκ 2019, 11:13

Βρε attention whore level: Μπαρουφάκης, βλέπεις ότι σε αγνοώ και κάνεις edit στο σχόλιό σου για να προσθέσεις το τελευταίο "Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;" για να με κάνεις να απαντήσω;

Πριν δέκα λεπτά δεν ήταν εκεί. Επειδή ήταν το τελευταίο σχόλιο και μπορείς να παίζεις μαζί του μέχρι να σχολιάσει άλλος, θα κάνεις προσθήκες μέχρι να θυμώσω;

Ξέθαψες σχόλιο από τις 17 Σεπτεμβρίου και θέλεις να το πας μονομαχία μέχρι τέλους;
Είπαμε, έχεις δίκιο όλα ήταν τέλεια στον Μεσαίωνα, για όλα φταίει ο καταραμένος Διαφωτισμός, άντε τώρα να βγεις να παίξεις, να σε δει ο ήλος να γνωρίσεις καμία γυναίκα. Και εγώ έχω να βγω για ψώνια.

Σχολίασα για να σου κόψω τη φόρα για άλλο edit, από εδώ και πέρα θα φαίνεται. :wink
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Uppercut

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 22 Δεκ 2019, 11:16

Juno έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:13
Βρε attention whore level: Μπαρουφάκης, βλέπεις ότι σε αγνοώ και κάνεις edit στο σχόλιό σου για να προσθέσεις το τελευταίο "Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;" για να με κάνεις να απαντήσω;

Πριν δέκα λεπτά δεν ήταν εκεί. Επειδή ήταν το τελευταίο σχόλιο και μπορείς να παίζεις μαζί του μέχρι να σχολιάσει άλλος, θα κάνεις προσθήκες μέχρι να θυμώσω;

Ξέθαψες σχόλιο από τις 17 Σεπτεμβρίου και θέλεις να το πας μονομαχία μέχρι τέλους;
Είπαμε, έχεις δίκιο όλα ήταν τέλεια στον Μεσαίωνα, για όλα φταίει ο καταραμένος Διαφωτισμός, άντε τώρα να βγεις να παίξεις, να σε δει ο ήλος να γνωρίσεις καμία γυναίκα. Χειμερινό Ηλιοστάσιο σήμερα.

Σχολίασα για να σου κόψω τη φόρα για άλλο edit, από εδώ και πέρα θα φαίνεται. :wink
Το μόνο που άλλαξα στο έντιτ ήταν το "μου" που το είχα γράψει "που". Όχι ότι έχει την παραμικρή σημασία, αυτό που λέω ισχύει. Άρα, όσο και να παραληρείς, το νόημα παραμένει το ίδιο. Έφερες μία σειρά ιστορικών μύθων και τους κατέρριψα. Ήταν που ήσουν πολυάσχολος, έπρεπε να φύγεις, δεν σε αγγίζει, αλλά εδώ είσαι για να παραληρείς. Το μόνο που δεν κάνεις είναι να αντικρούεις την κατάρριψη των μύθων.

User_601

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 22 Δεκ 2019, 11:32

Η σκεψη μου ειναι οτι η πολυ θρησκεια βλαφτει σοβαρα την υγεια.

Η δευτερη σκεψη μου ειναι οτι μαλλον μπερδευεις την αναγεννηση και την πρωιμη αναγεννηση με τον κατεξοχην και βαθυ μεσαιωνα.Μαλλον,αλλιως υπαρχει προβλημα σοβαρο.
Εκτος των αλλων ειναι δεδομενο οτι καποια πραγματα θα ξεκιναγαν και εκεινη την εποχη,καθως ακομα και στις χειροτερες εποχες παντα και εξελισσεται,το ζητουμενο ειναι ο ρυθμος και κυριως τα ποσα αρνητικα.Τα οποια στον μεσαιωνα μαντεψε;Ηταν πααααααρα πολλα.
Τι σταυροφοριες,τι καψιμο στην πυρα,τι φεουδαρχικο συστημα τι μεχρι και ζωα πηγαιναν στην ιερα εξεταση ,τι σκοταδισμος,τι δεισιδαιμονιες,ακομα και η τεχνη ,μαλλον αυτο ειναι και ενδεικτικο,η τεχνη σιωπα εκεινη την περιοδο.Το μονο που αναπτυσσεται ειναι τα βιτρω και ανωνυμη μεσαιωνικη μουσικη,επισης τεχνη σε φορητα αντικειμενα..διακοσμητικη δηλαδη οχι υψηλη τεχνη.Ηρθε η αναγεννηση η οποια ειχε δειξει καποια σημαδια απο τα μεσα του 14 αιωνα,με τον Τζιοτο στη ζωγραφικη και αλλους,για να γινει ακριβως αυτο που λεει η λεξη.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.Στον πολιτισμο,στις τεχνες,στα γραμματα,στις επιστημες κλπ.Οποτε ειτε μπερδευεις την αναγεννηση με τον υστερο μεσαιωνα ειτε εχεις θεμα λεμε.

Ξεχασα βεβαια οτι οι θρησκοληπτοι αρεσκονται στον μεσαιωνα,καθως η εκκλησια ειχε ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ.Μαλλον ξεχασα το σημαντικοτερο.Αυτη ειναι η τριτη σκεψη μου και μαλλον η καλυτερη.Διοτι αν προσεξετε οι θρησκετικοι κυκλοι ειναι αυτοι που αρεσκονται στο μεσαιωνα.Πολυ περιεργο! :smt005:
Πεστο ξεκαθαρα χρυσο μου και μην σκοτωνεσαι λεγοντας βλακειες.
Πες: Αγαπω μεσαιωνα διοτι η εκκλησια ηταν το παν τοτε και ειχε την απολυτη εξουσια.
:wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 22 Δεκ 2019, 14:32, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 22 Δεκ 2019, 11:52

οταν μιλαμε για μεσαιωνα μην ξεχναμε το βυζαντιο, το οποιο δεν βιωσε τον σκοταδισμο της υπολοιπης ευρωπης.
μετα την καταστροφη του αρχιζει η αναγεννηση, αρα πρεπει να μιλαμε για μεσαιωνα στην ευρωπη και μεσαιωνα στο βυζαντιο που ειναι εντελως διαφορετικος

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Δεκ 2019, 12:09

Εσθήρ έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:32
Η σκεψη μου ειναι οτι η πολυ θρησκεια βλαφτει σοβαρα την υγεια.

Η δευτερη σκεψη μου ειναι οτι μαλλον μπερδευεις την αναγεννηση και την πρωιμη αναγεννηση με τον κατεξοχην και βαθυ μεσαιωνα.Μαλλον,αλλιως υπαρχει προβλημα σοβαρο.
Εκτος των αλλων ειναι δεδομενο οτι καποια πραγματα θα ξεκιναγαν και εκεινη την εποχη,καθως ακομα και στις χειροτερες εποχες παντα και εξελισσεται,το ζητουμενο ειναι ο ρυθμος και κυριως τα ποσα αρνητικα.Τα οποια στον μεσαιωνα μαντεψε;Ηταν πααααααρα πολλα.
Τι σταυροφοριες,τι καψιμο στην πυρα,τι φεουδαρχικο συστημα τι μεχρι και ζωα πηγαιναν στην ιερα εξεταση ,το σκοταδισμος,τι δεισιδαιμονιες,ακομα και η τεχνη ,μαλλον αυτο ειναι και ενδεικτικο.η τεχνη σιωπα εκεινη την περιοδο.Το μονο που αναπτυσσεται ειναι τα βιτρω και ανωνυμη μεσαιωνικη μουσικη,επισης τεχνη σε φορητα αντικειμενα..διακοσμητικη δηλαδη οχι υψηλη τεχνη.Ηρθε η αναγεννηση τα οποια ειχε δειξει καποια σημαδια απο τα μεσα του 14 αιωνα,με τον Τζιοτο στη ζωγραφικη και αλλους,για να γινει ακριβως αυτο που λεει η λεξη.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.Στον πολιτισμο,στις τεχνες,στα γραμματα,στις επιστημες κλπ.Οποτε ειτε μπερδευεις την αναγεννηση με τον υστερο μεσαιωνα ειτε εχεις θεμα λεμε.

Ξεχασα βεβαια οτι οι θρησκοληπτοι αρεσκονται στον μεσαιωνα,καθως η εκλησια ειχε ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ.Μαλλον ξεχασα το σημαντικοτερο.Αυτη ειναι η τριτη σκεψη μου και μαλλον η καλυτερη.Διοτι αν προσεξετε οι θρησκετικοι κυκλοι ειναι αυτοι που αρεσκονται στο μεσαιωνα.Πολυ περιεργο! :smt005:
Πεστο ξεκαθαρα χρυσο μου και μην σκοτωνεσαι λεγοντας βλακειες.
Πες: Αγαπω μεσαιωνα διοτι η εκκλησια ηταν το παν τοτε και ειχε την απολυτη εξουσια.
:wave:
πολυ σωστα. :bravo:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 22 Δεκ 2019, 15:45

Ο Μεσαίωνας δεν ήταν ούτε σκοτεινή, ούτε φωτεινή εποχή. Ήταν κάτι το ενδιάμεσο.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 22 Δεκ 2019, 16:05

bolek έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:52
οταν μιλαμε για μεσαιωνα μην ξεχναμε το βυζαντιο, το οποιο δεν βιωσε τον σκοταδισμο της υπολοιπης ευρωπης.
μετα την καταστροφη του αρχιζει η αναγεννηση, αρα πρεπει να μιλαμε για μεσαιωνα στην ευρωπη και μεσαιωνα στο βυζαντιο που ειναι εντελως διαφορετικος
:smt023 Οι Δυτικοί δεν ασχολούνταν ιδιαίτερα με τις τέχνες. Είδαν πρώτη φορά αγάλματα από τους Ρωμαίους. Φταίει ο Χριστιανισμός που αυτοί δεν συνέχισαν την παράδοση στην τέχνη των Ελλήνων και των Ρωμαίων; Οι παπάδες τους έμαθαν να γράφουν και να καταγράφουν την ιστορία τους. Ο κυριότερος παράγοντας για την στασιμότητα αυτής της περιόδου ήταν το φεουδαρχικό σύστημα.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 22 Δεκ 2019, 16:20

Οι μάγισσες θα καίγονται πάντα στην πυρά στα απολυταρχικά καθεστώτα. Αυτό δεν αλλάζει. Είναι στο dna του συστήματος.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17221
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Δεκ 2019, 20:18

Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16
Juno έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:13
Βρε attention whore level: Μπαρουφάκης, βλέπεις ότι σε αγνοώ και κάνεις edit στο σχόλιό σου για να προσθέσεις το τελευταίο "Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;" για να με κάνεις να απαντήσω;

Πριν δέκα λεπτά δεν ήταν εκεί. Επειδή ήταν το τελευταίο σχόλιο και μπορείς να παίζεις μαζί του μέχρι να σχολιάσει άλλος, θα κάνεις προσθήκες μέχρι να θυμώσω;

Ξέθαψες σχόλιο από τις 17 Σεπτεμβρίου και θέλεις να το πας μονομαχία μέχρι τέλους;
Είπαμε, έχεις δίκιο όλα ήταν τέλεια στον Μεσαίωνα, για όλα φταίει ο καταραμένος Διαφωτισμός, άντε τώρα να βγεις να παίξεις, να σε δει ο ήλος να γνωρίσεις καμία γυναίκα. Χειμερινό Ηλιοστάσιο σήμερα.

Σχολίασα για να σου κόψω τη φόρα για άλλο edit, από εδώ και πέρα θα φαίνεται. :wink
Το μόνο που άλλαξα στο έντιτ ήταν το "μου" που το είχα γράψει "που". Όχι ότι έχει την παραμικρή σημασία, αυτό που λέω ισχύει.
Αφού το λέει ο Uppercut, είναι νόμος. Όποιος λέει το αντίθετο, είναι στραβός και δεν το είδε.


Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16
Άρα, όσο και να παραληρείς, το νόημα παραμένει το ίδιο. Έφερες μία σειρά ιστορικών μύθων και τους κατέρριψα.
Με δύο links από wikipedia! :str8jack:
Πες μου ότι πίνεις και βιοδυναμικό τσάι και φοράς νανογιλέκο και συμπληρώθηκε το παζλ.
Τα έχουμε ξαναπεί η wikipedia είναι μια γελοιότητα, αλλά είναι πολύ βολική όσον αφορά πληροφορίες αδιαμφισβήτητες πχ ημερομηνίες, ιστορικά γεγονότα που είναι ξεκάθαρα και αποδεκτά από όλους κλπ. Όταν πάμε σε αμφιλεγόμενα θέματα, άστο.

Ορίστε πάρε τρία links από wikipedia που υποστηρίζουν το αντίθετο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_chair

https://en.wikipedia.org/wiki/Rat_torture


https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_ripper


και ένα ακόμα
http://www.medievality.com/coffin-torture.html


Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16
Ήταν που ήσουν πολυάσχολος, έπρεπε να φύγεις, δεν σε αγγίζει, αλλά εδώ είσαι για να παραληρείς. Το μόνο που δεν κάνεις είναι να αντικρούεις την κατάρριψη των μύθων. κατάρριψη από wikipedia :smt005::smt005::smt005:
fixed!

Τι λες βρε κοπέλα μου; (Μόνον εσύ θα μου αλλάζεις φύλο;)
Επειδή είχες τα νεύρα σου και ήθελες να τσακωθείς να ξεδώσεις, έπρεπε να μείνω μέσα; :fp:

Για να το δούμε από την αρχή: σε ένα νήμα όπου οι περισσότεροι κράζουν τον μεσαίωνα, επέλεξες δικό μου σχόλιο (και κανενός άλλου) που έγινε τον Σεπτέμβριο και για να είναι σίγουρο πως δεν θα το αγνοήσω ξεκινάς με προσβολή "ό,τι μαλακία γράψουμε γίνεται πιστευτή". Οι υπόλοιποι εδώ μέσα δεν έκαναν το ίδιο;
Και ενώ εγώ δεν έχω όρεξη να ανοίξω συζήτηση και σου λέω, ναι έχεις δίκιο, πετάς ένα "Άρα δε μπορείς να με διαψεύσεις, γιατί παπαγάλιζες μπούρδες" για να προκαλέσεις την απάντησή μου.
Και όταν λέω πως θα φύγω συνεχίζεις τις προσβολές λέγοντας "Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;" και κάτι για παραλήρημα. Πόσο απεγνωσμένα ήθελες να τσακωθείς με κάποιον σήμερα κακομοίρη μου; :e040::c040::a040::c020:

Διαβάζω βιβλία, αλλά όχι για τον Μεσαίωνα γιατί το θεωρώ το απίστευτο χάσιμο χρόνου. Άποψή μου, δεν με ενδιαφέρει. Διαβάζω άλλα.
Wikipedia, όχι δεν πηγαίνω για αμφιλεγόμενα θέματα, μπαίνω για μια στιγμή όταν βαριέμαι να ψάξω κανονικά και θέλω να δείξω κάτι αποδεκτό από όλους. Η Wikipedia είναι δική σου εγκυκλοπαίδεια.












Βρε θα μου πεις τι σε έπιασε και πήγες σε σχόλιο του Σεπτεμβρίου και επιπλέον ήσουν επιθετικός και προσπαθούσες να εκμαιεύσεις απάντηση οπωσδήποτε; Αυτό δείχνει παθογένεια, να το ξέρεις.
Μήπως είσαι φίλος με τους Ex_Banned+Avengers; Αυτοί συνηθίζουν τις επιθέσεις χωρίς λόγο.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Uppercut

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 22 Δεκ 2019, 23:19

Juno έγραψε:
22 Δεκ 2019, 20:18
Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16
Juno έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:13
Βρε attention whore level: Μπαρουφάκης, βλέπεις ότι σε αγνοώ και κάνεις edit στο σχόλιό σου για να προσθέσεις το τελευταίο "Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;" για να με κάνεις να απαντήσω;

Πριν δέκα λεπτά δεν ήταν εκεί. Επειδή ήταν το τελευταίο σχόλιο και μπορείς να παίζεις μαζί του μέχρι να σχολιάσει άλλος, θα κάνεις προσθήκες μέχρι να θυμώσω;

Ξέθαψες σχόλιο από τις 17 Σεπτεμβρίου και θέλεις να το πας μονομαχία μέχρι τέλους;
Είπαμε, έχεις δίκιο όλα ήταν τέλεια στον Μεσαίωνα, για όλα φταίει ο καταραμένος Διαφωτισμός, άντε τώρα να βγεις να παίξεις, να σε δει ο ήλος να γνωρίσεις καμία γυναίκα. Χειμερινό Ηλιοστάσιο σήμερα.

Σχολίασα για να σου κόψω τη φόρα για άλλο edit, από εδώ και πέρα θα φαίνεται. :wink
Το μόνο που άλλαξα στο έντιτ ήταν το "μου" που το είχα γράψει "που". Όχι ότι έχει την παραμικρή σημασία, αυτό που λέω ισχύει.
Αφού το λέει ο Uppercut, είναι νόμος. Όποιος λέει το αντίθετο, είναι στραβός και δεν το είδε.


Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16
Άρα, όσο και να παραληρείς, το νόημα παραμένει το ίδιο. Έφερες μία σειρά ιστορικών μύθων και τους κατέρριψα.
Με δύο links από wikipedia! :str8jack:
Πες μου ότι πίνεις και βιοδυναμικό τσάι και φοράς νανογιλέκο και συμπληρώθηκε το παζλ.
Τα έχουμε ξαναπεί η wikipedia είναι μια γελοιότητα, αλλά είναι πολύ βολική όσον αφορά πληροφορίες αδιαμφισβήτητες πχ ημερομηνίες, ιστορικά γεγονότα που είναι ξεκάθαρα και αποδεκτά από όλους κλπ. Όταν πάμε σε αμφιλεγόμενα θέματα, άστο.

Ορίστε πάρε τρία links από wikipedia που υποστηρίζουν το αντίθετο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_chair

https://en.wikipedia.org/wiki/Rat_torture


https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_ripper


και ένα ακόμα
http://www.medievality.com/coffin-torture.html


Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16
Ήταν που ήσουν πολυάσχολος, έπρεπε να φύγεις, δεν σε αγγίζει, αλλά εδώ είσαι για να παραληρείς. Το μόνο που δεν κάνεις είναι να αντικρούεις την κατάρριψη των μύθων. κατάρριψη από wikipedia :smt005::smt005::smt005:
fixed!

Τι λες βρε κοπέλα μου; (Μόνον εσύ θα μου αλλάζεις φύλο;)
Επειδή είχες τα νεύρα σου και ήθελες να τσακωθείς να ξεδώσεις, έπρεπε να μείνω μέσα; :fp:

Για να το δούμε από την αρχή: σε ένα νήμα όπου οι περισσότεροι κράζουν τον μεσαίωνα, επέλεξες δικό μου σχόλιο (και κανενός άλλου) που έγινε τον Σεπτέμβριο και για να είναι σίγουρο πως δεν θα το αγνοήσω ξεκινάς με προσβολή "ό,τι μαλακία γράψουμε γίνεται πιστευτή". Οι υπόλοιποι εδώ μέσα δεν έκαναν το ίδιο;
Και ενώ εγώ δεν έχω όρεξη να ανοίξω συζήτηση και σου λέω, ναι έχεις δίκιο, πετάς ένα "Άρα δε μπορείς να με διαψεύσεις, γιατί παπαγάλιζες μπούρδες" για να προκαλέσεις την απάντησή μου.
Και όταν λέω πως θα φύγω συνεχίζεις τις προσβολές λέγοντας "Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;" και κάτι για παραλήρημα. Πόσο απεγνωσμένα ήθελες να τσακωθείς με κάποιον σήμερα κακομοίρη μου; :e040::c040::a040::c020:

Διαβάζω βιβλία, αλλά όχι για τον Μεσαίωνα γιατί το θεωρώ το απίστευτο χάσιμο χρόνου. Άποψή μου, δεν με ενδιαφέρει. Διαβάζω άλλα.
Wikipedia, όχι δεν πηγαίνω για αμφιλεγόμενα θέματα, μπαίνω για μια στιγμή όταν βαριέμαι να ψάξω κανονικά και θέλω να δείξω κάτι αποδεκτό από όλους. Η Wikipedia είναι δική σου εγκυκλοπαίδεια.












Βρε θα μου πεις τι σε έπιασε και πήγες σε σχόλιο του Σεπτεμβρίου και επιπλέον ήσουν επιθετικός και προσπαθούσες να εκμαιεύσεις απάντηση οπωσδήποτε; Αυτό δείχνει παθογένεια, να το ξέρεις.
Μήπως είσαι φίλος με τους Ex_Banned+Avengers; Αυτοί συνηθίζουν τις επιθέσεις χωρίς λόγο.
Ωραίο παραλήρημα. Όλα αυτά επειδή σου επεσήμανα ότι έφερες ένα compilation ιστορικών μύθων όπως το iron maiden, το pear of anguish ή η επίπεδη Γη. Ακόμα κι αυτά τα τρία που έφερες τώρα, το ένα είναι θρύλος και για τα άλλα δεν υπάρχει κάποια απόδειξη πέρα από σάιτς που το ισχυρίζονται χωρίς παραπομπή σε ιστορικές πηγές.

Ένα μάτσο λέξεις αντί να πεις απλά ότι έφερες κάτι που δεν ήταν έγκυρο.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14133
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Δεκ 2019, 23:41

Εσθήρ έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:32
τι καψιμο στην πυρα
Εεε, χμμμμ, το μεγαλύτερο μέρος των δικών των μαγισσών συνέβη ΜΕΤΑ την Αναγέννηση και όχι κατά τον Μεσαίωνα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Witch_tri ... th_century
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Uppercut

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 22 Δεκ 2019, 23:44

Leporello έγραψε:
22 Δεκ 2019, 23:41
Εσθήρ έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:32
τι καψιμο στην πυρα
Εεε, χμμμμ, το μεγαλύτερο μέρος των δικών των μαγισσών συνέβη ΜΕΤΑ την Αναγέννηση και όχι κατά τον Μεσαίωνα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Witch_tri ... th_century
Eδώ γράφουν ότι δεν υπήρχε τέχνη. Mιλάμε ο καθένας εδώ έχει πάρει την αμάθεια του και την επιδεικνύει με καμάρι.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43368
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Δεκ 2019, 23:54

Ψαχτε να βρείτε πως ο κόσμος επί Ρώμης είχε έπιπλα, είχε ύδρευση, είχε σκεπές από κεραμίδια και όχι ψάθα. Ακόμα και στις απομακρυσμενες επαρχίες. Μάλιστα έχουν βρεθεί σωροι από ελαττωματικά κεραμίδια, τα πετούσαν επειδή δεν πέρασαν το ISO προδιαγραφών. Ψαχτε τι έγιναν μετά όλα αυτά.

Οι μεσαιωνικοί στρατοί με το λιωμένο ατσάλι της Ρώμης πολεμούσαν, είχαν ξεχάσει να φτιάχνουν δικό τους.

Ψαχτε τι έγιναν τα νομίσματα, τα δάνεια, η μισθωτη εργασία.

Μη συγκρίνετε το Μεσαίωνα με σήμερα, με τη Ρώμη να τον συγκρίνετε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών