Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12487
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 26 Δεκ 2019, 15:38

Nandros έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:30
Στραβομάρα στο μπλε κείμενο! Οι χλαπάτσες είναι όλες δικές σου! :smt077:
το θεμα μας δεν ειναι η μειωση της φορολογιας αλλα η αυξηση των κατωτερων εισφορων

οταν λοιπον φερνεις λινκ σε απαντηση αυτου που ειπε ο πιθηκας οτι αυξηθηκαν οι κατωτατες εισφορες που λεει ακριβως αυτο το πραγμα
το να μπολνταρεις σαν απαντηση "ναι αλλα θα μειωθει η φορολογηση" ειναι τσαμικο πρωτο μεγεθους
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 26 Δεκ 2019, 15:38

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:34
Με αυτές τις συντάξεις όμως που όλοι λοιδορείτε ζουν ολόκληρες οικογένειες. Έπειτα, το πρόσθετο χρήμα καλύπτει άμεσες ανάγκες οπότε μπαίνει απευθείας στην αγορά και κινείται η οικονομία. Εύγε στον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη. ΩΣ ΑΙΔΩ με τον κοινωνικό αυτοματισμό ζαίων και ανελιτών που υπέγραφαν τα μνημόνια δύο-δύο και υποθήκευσαν το μέλλον των παιδιών μας για εκατό χρόνια
Αύξηση στην σύνταξη μου να πάρω , και ευπρόσδεκτος οποίος και αν μου τα δώσει

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 26 Δεκ 2019, 15:44

Δημοκράτης έγραψε:
26 Δεκ 2019, 13:57
Highlander έγραψε:
25 Δεκ 2019, 12:20
Μου φαίνεται ύποπτη αυτή η ξαφνική κοινωνική γενναιοδωρία της ΝΔ. Με βάση το γεγονός ότι οι συνταξιούχοι αποτελούν την ομάδα που μάλλον καθορίζει το εκλογικό αποτέλεσμα, μου φαίνεται ότι ο Μητσοτάκης σχεδιάζει εκλογές μέσα στο 2020 επειδή βλέπει διάφορες τρικυμίες και θέλει ει δυνατόν να αυξήσει το ποσοστό του για να μπορεί να εφαρμόσει μετά απερίσπαστος τη νεοφιλελεύθερη πολιτική του.
Πάντως είμαι επίσης της άποψης, ότι περισσότερο επείγουσα στην παρούσα φάση ήταν η στήριξη κάποιων άλλων κοινωνικών ομάδων και όχι αύξηση των συντάξεων, αν και γενικά είμαι ιδιαίτερα υπέρ των ηλικιωμένων και απεχθάνομαι τον ρατσισμό που έχει αναπτυχθεί σε βάρος τους στα χρόνια της κρίσης.
Κατά τα άλλα νούμερο με έλεγες ότι δεν περιμένετε εκλογες
:lol:
Εσύ ισχυριζοσουν ότι λέμε πως θα πέσει η κυβερνηση. Εγώ λέω οτι είναι πιθανό να κάνει τρικ ο Μητσοτάκης και να προκαλέσει εκλογές για να αυξησει τις έδρες του τώρα που είναι στα πάνω του.
Ούτε αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις; :p2:

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 26 Δεκ 2019, 16:00

Nandros έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:30
alekhine έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:19
Nandros έγραψε:
25 Δεκ 2019, 22:36

Ξεστραβώσου!
https://www.capital.gr/tag/asfalistikes-eisfores
.
ενα απο τα link που εφερες

https://www.capital.gr/oikonomia/339381 ... ggelmation
Κατά τ’ άλλα οι σχεδιαζόμενες, για το 2020, κατώτατες εισφορές θα είναι υψηλότερες σε σχέση με τις εκείνες που ισχύουν φέτος.

Φέτος, σε μηνιαία βάση, οι κατώτατες εισφορές κύριας ασφάλισης –υγείας για τους επαγγελματίες ανέρχονται σε 185 ευρώ (26,9% Χ 650 ευρώ +10 ευρώ οι κρατήσεις υπέρ του ΟΑΕΔ). Συνεπώς μεταξύ 2019 -2020, ανά μήνα, θα προκύψει μία διαφορά 35 ευρώ/μήνα ή κατά 20%.

Η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη για όσους επαγγελματίες δηλώνουν πάνω από 650 ευρώ/μήνα ή πάνω από 7800 ευρώ /έτος.

Και αυτό γιατί για αυτήν την κατηγορία αυταπασχολούμενων οι εισφορές ανέρχονται σε 20,2% λόγω της μείωσης των εισφορών κύριας ασφάλισης από το 20% που ισχύει από την 1η/1/2019, για όσους δηλώνουν πάνω από 650 ευρώ/μήνα -78000 ευρώ/έτος στο 13,3%.

Οι εισφορές τις οποίες πληρώνουν όσοι δηλώνουν 7800 ευρώ έως 13.000 ευρώ με βάση υφιστάμενα δεδομένα (ν. Κατρούγκαλου) ανέρχονται μεταξύ 142 /μήνα ευρώ και 218 ευρώ /μήνα.

Συνεπώς οι ομάδες αυτών των επαγγελματιών θα δουν, από το 2020, αύξηση στις καταβλητέες εισφορές, που θα αγγίζει ακόμα και περίπου τα 80 ευρώ ή το 35% περίπου.
Ωστόσο, κύκλοι του Υπ. Εργασίας επισημαίνουν πως λόγω της επικείμενης από το 2020 μείωση του φορολογικού συντελεστή από το 22% στο 9%, από το νέο ασφαλιστικό σύστημα –σε συνδυασμό με το νέο φορολογικό – "κερδισμένοι θα είναι όλοι".

Ωστόσο, πιο κερδισμένοι, από το νέο ασφαλιστικό, θα είναι όσοι δηλώνουν πάνω από 13.000 ευρώ ετησίως.
:sal9::sal9::sal9::sal9::sal9::sal9:
Στραβομάρα στο μπλε κείμενο! Οι χλαπάτσες είναι όλες δικές σου! :smt077:
Σου λενε οτι αυξανονται οι εισφορες κι εσυ απαντας οτι μειωνονται οι...φοροι. Καποτε πρεπει να μαθεις να μην πηδας απο το ενα θεμα στο αλλο.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 26 Δεκ 2019, 16:12

Northern Spirit έγραψε:
26 Δεκ 2019, 16:00
Nandros έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:30
alekhine έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:19


ενα απο τα link που εφερες

https://www.capital.gr/oikonomia/339381 ... ggelmation


:sal9::sal9::sal9::sal9::sal9::sal9:
Στραβομάρα στο μπλε κείμενο! Οι χλαπάτσες είναι όλες δικές σου! :smt077:
Σου λενε οτι αυξανονται οι εισφορες κι εσυ απαντας οτι μειωνονται οι...φοροι. Καποτε πρεπει να μαθεις να μην πηδας απο το ενα θεμα στο αλλο.
Το νήμα ονομάζεται: "Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!", το ξεκίνησες εσύ και εσύ το πρωτογάμησες με το "παραλληλες αυξησεις ασφαλιστικων εισφορων"
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 26 Δεκ 2019, 16:39

Nandros έγραψε:
26 Δεκ 2019, 16:12
Northern Spirit έγραψε:
26 Δεκ 2019, 16:00
Nandros έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:30

Στραβομάρα στο μπλε κείμενο! Οι χλαπάτσες είναι όλες δικές σου! :smt077:
Σου λενε οτι αυξανονται οι εισφορες κι εσυ απαντας οτι μειωνονται οι...φοροι. Καποτε πρεπει να μαθεις να μην πηδας απο το ενα θεμα στο αλλο.
Το νήμα ονομάζεται: "Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!", το ξεκίνησες εσύ και εσύ το πρωτογάμησες με το "παραλληλες αυξησεις ασφαλιστικων εισφορων"
.
εγω σχολιασα την συνδεση που κανει η κυβερνηση την οποια επαναλαμβανεις και εσυ: οτι ναι σας αυξανουμε τις εισφορες αλλα σας μειωνουμε αλλου την φορολογηση..

Αυτη η αποψη για μενα ειναι εντελως λαθος. Το ασφαλιστικο ειναι η αιτια που χρεοποπησαμε και φαγαμε στο κεφαλι μνημονια και λιτοτητα...Οι ελληνικες συνταξιοδοτικες δαπανες ειναι οι υψηλοτερες στην ΕΕ και στον ΟΟΣΑ ενω σε αλλους τομεις: Υγεια, ανεργια ειμαστε στον πατο.


ΟΟΣΑ: Η Ελλάδα πρώτη σε δημόσιες δαπάνες για συντάξεις , τελευταία στις δαπάνες υγείας
https://www.protothema.gr/economy/artic ... -i-ellada/

Εδω πινακας κατανομης των κοινωνικων δαπανων. Η Ελλαδα στην κορυφη σε δαπανες προς ηλικιωμενους και στον πατο στην στηριξη ανεργων, οικογενειων, υγειας και παιδειας. Μιλαμε για αισχρη κατασταση. ΚΑι βγαινει η ΝΔ και περικοπτει μαζικα κονδυλια κοινωνικης προστασιας αδυνατων, ανεργων και τα χωνει παλι στα γεροντια..

Εγω δεν ανηκω σε κανενα κομμα και εχω μηδενικη ανοχη σε λεχριτες. Το Ελληνικο συστημα εοιναι κπινωνικα ρατσιστικο, γκετοποιει τους φτωχους και τους ανμεργους προς οφελος των κομματοσκυλων, των γονων και της βολεμμενης γενειας του πολυτεχνειου..

Αυτο το συστημα πρεπει να κατεδαφιστει γιατι αν δεν συμβει η Ελλαδα θα τελειωσει..Τοπυρτκικη επαρχια να ητανε, τετοιες αδικιες και κοινωνικος ρατσισμος δεν θα υπηρχε.

Εικόνα
https://www.economistas.gr/oikonomia/10 ... es-dapanes

Αποκαλυπτήρια από Eurostat για τις δημόσιες δαπάνες
Πραγματικά αποκαλυπτικά είναι τα στοιχεία της Ευρωπαϊκής Στατιστικής Υπηρεσίες για το τι δαπανά το ελληνικό Κράτος σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κράτη- μέλη, δηλαδή για το πού ακριβώς πάνε οι φόροι που πληρώνουμε κάθε χρόνο.


Η πρώτη εικόνα είναι ότι οι δαπάνες της Γενικής κυβέρνησης, δηλαδή οι πληρωμές του στενού και ευρύτερου δημόσιου τομέα στην Ελλάδα, ανέρχονται στο 47,3% του ΑΕΠ, της χώρας, δηλαδή έστω οριακά πάνω από το μέσο όρο της Ευρωζώνης, αλλά αν αναλογιστεί κανείς την αποτελεσματικότητα κάποιων δημόσιων υπηρεσιών, η σύγκριση είναι μάλλον άνιση.

ADVERTISING

Δεύτερο στοιχείο που φέρνει έναν κόμπο στο λαιμό είναι οι δαπάνες για τις δημόσιες υπηρεσίες, που ενισχύει την πρώτη αίσθηση δυσφορίας, καθώς ανέρχονται στο 8,3% του ΑΕΠ και είναι οι υψηλότερες σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η ανάλυση ανά κατηγορία είναι εξίσου διαφωτιστική. Κατ’ αρχάς για την άμυνα, παρά τα μνημόνια, οι σχετικές δαπάνες ανέρχονται στο 2,5% του ΑΕΠ και μπορούν να συγκριθούν μόνο με το 2% της Κύπρου. Κι αν για τις αμυντικές δαπάνες θα μπορούσε κανείς- υπό προϋποθέσεις- να δεχθεί τη σχετική ανελαστικότητα τους, για τις δαπάνες δημόσιας τάξης, που ανέρχονται στο 2,1% του ΑΕΠ, τι να πει κανείς; Ότι πιάνουν… τόπο;

Για τις δαπάνες Υγείας, Παιδείας και Πρόνοιας, τα στοιχεία της Eurostat δίνουν αναμφίβολα πολλή τροφή για συζήτηση και περισυλλογή. Κατ’ αρχάς, οι δαπάνες Υγείας ως ποσοστό του ΑΕΠ διαμορφώνονται στο 5,2% του ΑΕΠ, δηλαδή περίπου 2 μονάδες κάτω από το μέσο όρο της Ευρωζώνης κι αυτό από μόνο του αρκεί για να εξηγήσει πολλά από την καθημερινότητα που βιώνουν οι πολίτες. Ως ποσοστό, δε, του συνόλου των δαπανών, ανέρχονται στο 11,1%, με την «ψαλίδα» από την υπόλοιπη Ευρωζώνη να ανοίγει 4 ολόκληρες ποσοστιαίες μονάδες.

Ανάλογη κατήφεια προκαλούν και οι συγκρίσεις για τις δαπάνες Παιδείας, που ως ποσοστό του ΑΕΠ περιορίζονται σε 3,9%, ενώ στο σύνολο των δημόσιων δαπανών, μόλις που καλύπτουν το 8,2%, με μόνη… παρηγοριά ότι οι Ιταλοί βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση.

Τα πραγματικά αποκαλυπτήρια αφορούν στο πώς ακριβώς κατανέμονται οι δαπάνες Πρόνοιας, οι αποκαλούμενες Κοινωνικές Δαπάνες, καθώς ενισχύουν την αίσθηση της μεγάλης ανισότητας μεταξύ παλιάς και νέας γενιάς. Το σύνολο αυτών των δαπανών καλύπτει το 19,4% του ΑΕΠ, που δεν είναι από τα μεγαλύτερα στην Ευρώπη, ενώ ανάλογο είναι το συμπέρασμα εάν γίνει η σύγκριση σε σχέση με το σύνολο των δαπανών, όπου στην Ελλάδα καλύπτουν το 41%. Οι διαφορές εμφανίζονται στην κατανομή αυτών των δαπανών.

Για την κάλυψη των ηλικιωμένων, δηλαδή κατά βάση για συντάξεις, οι δαπάνες στην Ελλάδα ανέρχονται στο 13,8% του ΑΕΠ, που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη, με μόνο… ανταγωνισμό από τη Φινλανδία, που έχει την ίδια ακριβώς «επίδοση». Ωστόσο, η Ελλάδα ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια, όταν γίνει η αναγωγή σε σχέση με το σύνολο των δημόσιων δαπανών, όπου στην Ελλάδα αυτές καλύπτουν το 29,1%, δηλαδή 7 ολόκληρες ποσοστιαίες μονάδες πάνω από το μέσο όρο της Ευρώπης.

Στον αντίποδα και μάλλον αναπόφευκτα, οι δαπάνες για τη στήριξη της οικογένειας και των ανέργων, κινούνται με πολύ χαμηλότερους ρυθμούς, αποκαλύπτοντας έτσι το περιβόητο «χάσμα» των γενεών. Συγκεκριμένα, οι δαπάνες για την οικογένεια αντιστοιχούν μόλις στο 0,6% του ΑΕΠ, που είναι το χαμηλότερο ποσοστό σε όλη την Ευρώπη, ενώ στο σύνολο των δημόσιων δαπανών μόλις που καλύπτουν το 1,4%, όταν ακόμα και οι Βαλκάνιοι γείτονες μας έχουν αφιερώσει υπερδιπλάσιες δαπάνες.

Όσον αφορά, δε, στις δαπάνες για τους ανέργους, αντιστοιχούν στο 0,5% του ΑΕΠ και καλύπτουν μόλις το 1% των δημόσιων δαπανών, όταν η Ισπανία, με το δεύτερο υψηλότερο ποσοστό ανεργίας στην Ευρώπη, δίνει το 3,9% των δημόσιων δαπανών της.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 26 Δεκ 2019, 16:53

Northern Spirit έγραψε:
25 Δεκ 2019, 22:14
Δεν ειναι αναπτυξιακα μετρα αυτα. Χρειαζεσαι ειδκο φορολογικο καθεστως για ειδικες κατηγοριες στην βιομηχανια ή την γεωργια, προγραμματα καταρτισης και ενισχυσης ανεργων επενδυσιακα κινητρα για συγκεκριμενους τομεις..

Η απλοποιηση διαδικασιων ειναι η συνηθης ελληνικη μουφα..Ολες οι κυβερνησεις "απλοποιουνε" τις παροχες επενδυσεων αλλα στην πραξη η πολυνομια και οι αντιδρασεις διαφορων κοινωνικων ομαδων, δημων κλπ τις ακυρωνουνε..
Φυσικα και η μειωση των φορων και η απλοπλοιηση των διαδικασιων ειναι αναπτυξιακα μετρα.
Προγραμματα καταρτισης ανεργων υπαρχουν εδω και χρονια.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 26 Δεκ 2019, 17:03

under έγραψε:
26 Δεκ 2019, 16:53
Northern Spirit έγραψε:
25 Δεκ 2019, 22:14
Δεν ειναι αναπτυξιακα μετρα αυτα. Χρειαζεσαι ειδκο φορολογικο καθεστως για ειδικες κατηγοριες στην βιομηχανια ή την γεωργια, προγραμματα καταρτισης και ενισχυσης ανεργων επενδυσιακα κινητρα για συγκεκριμενους τομεις..

Η απλοποιηση διαδικασιων ειναι η συνηθης ελληνικη μουφα..Ολες οι κυβερνησεις "απλοποιουνε" τις παροχες επενδυσεων αλλα στην πραξη η πολυνομια και οι αντιδρασεις διαφορων κοινωνικων ομαδων, δημων κλπ τις ακυρωνουνε..
Φυσικα και η μειωση των φορων και η απλοπλοιηση των διαδικασιων ειναι αναπτυξιακα μετρα.
Προγραμματα καταρτισης ανεργων υπαρχουν εδω και χρονια.
1% του ΑΕΠ για στηριξη συνταξιουχων με την ανεργια στο 17% και 29% του ΑΕΠ για στηριξη ηλικιωμενων. Και δινετε και αλλα στους συνταξιουχους ενω για τους ανεργους "υπαρχουνε προγραμματα καταρτισης εδω και χρονια".. :roll:
Εντωμεταξυ επιδομα ανεργιας παιρνεις ενα χρονο το πολυ (κατα μεσο ορο) και αλλο εναν χρονο οι μακροχρονια ανεργοι...Αυτο λεγεται προγραμμα..στηριξης ανεργων.

Για το δημογραφικο τι κανετε; Στηριξη οικογενειων; Υγεια;

Μπα, προερχει να παρει αυξημενη συνταξη ο παπους, και να διορισουμε στο δημοσιο..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Northern Spirit την 26 Δεκ 2019, 17:15, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24704
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 26 Δεκ 2019, 17:09

Highlander έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:44
Δημοκράτης έγραψε:
26 Δεκ 2019, 13:57
Highlander έγραψε:
25 Δεκ 2019, 12:20
Μου φαίνεται ύποπτη αυτή η ξαφνική κοινωνική γενναιοδωρία της ΝΔ. Με βάση το γεγονός ότι οι συνταξιούχοι αποτελούν την ομάδα που μάλλον καθορίζει το εκλογικό αποτέλεσμα, μου φαίνεται ότι ο Μητσοτάκης σχεδιάζει εκλογές μέσα στο 2020 επειδή βλέπει διάφορες τρικυμίες και θέλει ει δυνατόν να αυξήσει το ποσοστό του για να μπορεί να εφαρμόσει μετά απερίσπαστος τη νεοφιλελεύθερη πολιτική του.
Πάντως είμαι επίσης της άποψης, ότι περισσότερο επείγουσα στην παρούσα φάση ήταν η στήριξη κάποιων άλλων κοινωνικών ομάδων και όχι αύξηση των συντάξεων, αν και γενικά είμαι ιδιαίτερα υπέρ των ηλικιωμένων και απεχθάνομαι τον ρατσισμό που έχει αναπτυχθεί σε βάρος τους στα χρόνια της κρίσης.
Κατά τα άλλα νούμερο με έλεγες ότι δεν περιμένετε εκλογες
:lol:
Εσύ ισχυριζοσουν ότι λέμε πως θα πέσει η κυβερνηση. Εγώ λέω οτι είναι πιθανό να κάνει τρικ ο Μητσοτάκης και να προκαλέσει εκλογές για να αυξησει τις έδρες του τώρα που είναι στα πάνω του.
Ούτε αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις; :p2:
ναι ρε ζαίε, που να τα πιάσω τα αριστερά νοήματα :lol::lol::lol:
βγάζεις και γλώσσα απατεώνα

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 26 Δεκ 2019, 17:36

Northern Spirit έγραψε:
26 Δεκ 2019, 17:03
1% του ΑΕΠ για στηριξη συνταξιουχων με την ανεργια στο 17% και 29% του ΑΕΠ για στηριξη ηλικιωμενων. Και δινετε και αλλα στους συνταξιουχους ενω για τους ανεργους "υπαρχουνε προγραμματα καταρτισης εδω και χρονια".. :roll:
Εντωμεταξυ επιδομα ανεργιας παιρνεις ενα χρονο το πολυ (κατα μεσο ορο) και αλλο εναν χρονο οι μακροχρονια ανεργοι...Αυτο λεγεται προγραμμα..στηριξης ανεργων.

Για το δημογραφικο τι κανετε; Στηριξη οικογενειων; Υγεια;

Μπα, προερχει να παρει αυξημενη συνταξη ο παπους, και να διορισουμε στο δημοσιο..
Φιλε εχεις καει.Λες μια μαλακια.Σου απαντανε.Και επειδη δεν ξερεις τι αλλο να πεις ζητας να σου λυσουμε το δημογραφικο μεσα σε εξι μηνες.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 26 Δεκ 2019, 19:33

Δημοκράτης έγραψε:
26 Δεκ 2019, 17:09
Highlander έγραψε:
26 Δεκ 2019, 15:44
Δημοκράτης έγραψε:
26 Δεκ 2019, 13:57

Κατά τα άλλα νούμερο με έλεγες ότι δεν περιμένετε εκλογες
:lol:
Εσύ ισχυριζοσουν ότι λέμε πως θα πέσει η κυβερνηση. Εγώ λέω οτι είναι πιθανό να κάνει τρικ ο Μητσοτάκης και να προκαλέσει εκλογές για να αυξησει τις έδρες του τώρα που είναι στα πάνω του.
Ούτε αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις; :p2:
ναι ρε ζαίε, που να τα πιάσω τα αριστερά νοήματα :lol::lol::lol:
βγάζεις και γλώσσα απατεώνα
Μπράβο, πάλι μλκια πέταξες, πάλι με την ουρά στα σκέλια φεύγεις. :lol:

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 27 Δεκ 2019, 09:04

Ισως το ειδατε, ισως οχι... Ειπα να το φερω εδω απο τα Σχολια Επισκεπτων.

brb και tyt reloaded έγραψε:
25 Δεκ 2019, 00:45
Μπήκα για να δω την δημοσίευση μου για το Band Aid για να μην τα ξαναγράφω.
Είδα αυτό το νήμα και αυτή την δημοσίευση και δεν μπόρεσα να αντισταθώ να μην το σχολιάσω.
Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!
Παράθεση
Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » Χθες, 22:10

Δεν θέλω να βάλω σε ένα τσουβάλι όλους τους συνταξιούχους γιατί υπήρξαν άνθρωποι που δούλεψαν πολύ και δικαίως παίρνουν την σύνταξή τους, η οποία σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να είναι φιλοδώρημα, αλλά δυστυχώς τους καπέλωσαν και αυτούς οι διάφοροι άλλοι "συνταξιούχοι".
Αυτή την στιγμή είμαι και εγώ νέα γυναίκα και αντί να βρίσκομαι κάπου να διασκεδάζω με γνωστούς και φίλους, τα αδέρφια μου, τα ανιψάκια μου, αφού δεν έχω δική μου οικογένεια, γράφω σε ένα forum. Υποθέτω ότι πολλές, συνομήλικες ή μια και δύο δεκαετίες μεγαλύτερες, θα ξεκοκαλίζουν το δικό μου μερίδιο αυτή την στιγμή.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους, να σας πάνε όλα καλά και θα τους βάλουμε στην θέση τους. Αν όχι για εμάς, για την γενιά των παιδιών μας
Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!
Η διεθνής πρακτική για τις υφέσεις (ειδικά για ύφεση σαν τη δικιά μας) δείχνει ότι ξεπερνιούνται με αυξήσεις των δημοσίων δαπανών δηλαδή ΚΑΙ με αυξήσεις στις συντάξεις ΚΑΙ με προσλήψεις στο δημόσιο. Για κάθε δημόσιο υπάλληλο δουλεύουν δύο υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα σύμφωνα με τον δημοσιονομικό συντελεστή 1 (ευρώ δημόσιας δαπάνης) παράγει 2.3 ευρώ ανάπτυξη.

Είστε σίγουροι ότι δεν θέλετε αυξήσεις στις συντάξεις και στις προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων;
Αν πει κανείς ''πού θα βρεθούν τα λεφτά'' η απάντηση είναι στο πρωτογενές πλεόνασμα. Με τα 6.3 δις ευρώ μπορέι να προσληφθούν 400 χιλιάδες στο δημόσιο που θα παίρνουν 15 χιλιάδες ευρώ μικτά τον χρόνο (900 ευρώ επί 14 και 2400 ασφαλιστικές εισφορές) και με την μόχλευση θα προσληφθούν άλλες 800 χιλιάδες στον ιδιωτικό τομέα.
Μηδενισμός της επίσημης ανεργίας.

Το νήμα δείχνει ότι δεν υπάρχει ελπίδα ...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 27 Δεκ 2019, 09:52

Custom_F έγραψε:
27 Δεκ 2019, 09:04
Ισως το ειδατε, ισως οχι... Ειπα να το φερω εδω απο τα Σχολια Επισκεπτων.
Δεν δουλεύουν αυτές οι Κευνσιανές πρακτικές στην Ελλάδα. Για να βγεις από την κρίση μέσω αυτής της οδού θα πρέπει να μπορείς να τυπώσεις χρήμα. Ετσι θα πληρώσεις το βήμα ένα, δηλαδή την αύξηση του κράτους, με λεφτά από το πουθενά και είτε θα περιμένεις τον πληθωρισμό που θα δημιουργήσει το τύπωμα να τον αποροφήσει η ανάπτυξη της αγοράς ή θα ελπίζεις ότι ο πληθωρισμός θα είναι μικρός και διαχειρίσιμος.

Στην Ελλάδα εντός ΕΕ τύπωμα χρημάτων δεν υφίσταται. Άρα για να αυξήσεις το δημόσιο θα πρέπει να φορολογήσεις τον ιδιωτικό. Οπότε μιλάμε για τρύπα στο νερό. Στην καλύτερη τα χρήματα απλώς θα κάνουν κύκλο και δεν θα υπάρξει καμία ανάπτυξη, στην χειρότερη μέρος τους θα φύγει μέσω κατανάλωσης στο εξωτερικό και ο ιδιωτικός θα συρικνωθεί και άλλο.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 27 Δεκ 2019, 12:13

under έγραψε:
26 Δεκ 2019, 17:36
Northern Spirit έγραψε:
26 Δεκ 2019, 17:03
1% του ΑΕΠ για στηριξη συνταξιουχων με την ανεργια στο 17% και 29% του ΑΕΠ για στηριξη ηλικιωμενων. Και δινετε και αλλα στους συνταξιουχους ενω για τους ανεργους "υπαρχουνε προγραμματα καταρτισης εδω και χρονια".. :roll:
Εντωμεταξυ επιδομα ανεργιας παιρνεις ενα χρονο το πολυ (κατα μεσο ορο) και αλλο εναν χρονο οι μακροχρονια ανεργοι...Αυτο λεγεται προγραμμα..στηριξης ανεργων.

Για το δημογραφικο τι κανετε; Στηριξη οικογενειων; Υγεια;

Μπα, προερχει να παρει αυξημενη συνταξη ο παπους, και να διορισουμε στο δημοσιο..
Φιλε εχεις καει.Λες μια μαλακια.Σου απαντανε.Και επειδη δεν ξερεις τι αλλο να πεις ζητας να σου λυσουμε το δημογραφικο μεσα σε εξι μηνες.
Το θεμα ειναι οτι δεν απαντας. Για τους ανεργους παραπεμπεις στα προγραμματα καταστρισης τογ ΣΥΡΙΖΑ. Και δεν ειπε κανεις να λυσεις δημογραφικο και ανεργια σε 6 μηνες. Αλλα με 17% ανεργια, αυτη θα επρεπε να ειναι στην κορυφη των προτεραιοτητων και να υπαρχει καποια επεξεργασμενη εστω πολιτικη.

Ο Τραμπ στις ΗΠΑ εξελεγηκε το 2016 με σημαια την καταπολεμηση της ανεργιας οταν αυτη ητανε στο 4.8% οχι στο 17%.
Για να συνοψιζουμε προγραμμα για το θεμα δεν εχετε..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Northern Spirit την 27 Δεκ 2019, 12:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 27 Δεκ 2019, 12:23

Custom_F έγραψε:
27 Δεκ 2019, 09:04
Ισως το ειδατε, ισως οχι... Ειπα να το φερω εδω απο τα Σχολια Επισκεπτων.

brb και tyt reloaded έγραψε:
25 Δεκ 2019, 00:45
Μπήκα για να δω την δημοσίευση μου για το Band Aid για να μην τα ξαναγράφω.
Είδα αυτό το νήμα και αυτή την δημοσίευση και δεν μπόρεσα να αντισταθώ να μην το σχολιάσω.
Re: Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!
Παράθεση
Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » Χθες, 22:10

Δεν θέλω να βάλω σε ένα τσουβάλι όλους τους συνταξιούχους γιατί υπήρξαν άνθρωποι που δούλεψαν πολύ και δικαίως παίρνουν την σύνταξή τους, η οποία σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να είναι φιλοδώρημα, αλλά δυστυχώς τους καπέλωσαν και αυτούς οι διάφοροι άλλοι "συνταξιούχοι".
Αυτή την στιγμή είμαι και εγώ νέα γυναίκα και αντί να βρίσκομαι κάπου να διασκεδάζω με γνωστούς και φίλους, τα αδέρφια μου, τα ανιψάκια μου, αφού δεν έχω δική μου οικογένεια, γράφω σε ένα forum. Υποθέτω ότι πολλές, συνομήλικες ή μια και δύο δεκαετίες μεγαλύτερες, θα ξεκοκαλίζουν το δικό μου μερίδιο αυτή την στιγμή.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους, να σας πάνε όλα καλά και θα τους βάλουμε στην θέση τους. Αν όχι για εμάς, για την γενιά των παιδιών μας
Αυξησεις σε 350.000 συνταξιουχους για...αναπτυξη!
Η διεθνής πρακτική για τις υφέσεις (ειδικά για ύφεση σαν τη δικιά μας) δείχνει ότι ξεπερνιούνται με αυξήσεις των δημοσίων δαπανών δηλαδή ΚΑΙ με αυξήσεις στις συντάξεις ΚΑΙ με προσλήψεις στο δημόσιο. Για κάθε δημόσιο υπάλληλο δουλεύουν δύο υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα σύμφωνα με τον δημοσιονομικό συντελεστή 1 (ευρώ δημόσιας δαπάνης) παράγει 2.3 ευρώ ανάπτυξη.

Είστε σίγουροι ότι δεν θέλετε αυξήσεις στις συντάξεις και στις προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων;
Αν πει κανείς ''πού θα βρεθούν τα λεφτά'' η απάντηση είναι στο πρωτογενές πλεόνασμα. Με τα 6.3 δις ευρώ μπορέι να προσληφθούν 400 χιλιάδες στο δημόσιο που θα παίρνουν 15 χιλιάδες ευρώ μικτά τον χρόνο (900 ευρώ επί 14 και 2400 ασφαλιστικές εισφορές) και με την μόχλευση θα προσληφθούν άλλες 800 χιλιάδες στον ιδιωτικό τομέα.
Μηδενισμός της επίσημης ανεργίας.

Το νήμα δείχνει ότι δεν υπάρχει ελπίδα ...
Σε ποια χωρα ακριβως με υψηλη ανεργια την καταπολεμουνε με αυξησεις συνταξεων; Στις ΗΠΑ ας πουμε στιο rust belt η στη Βρετανια στο Βορρα που εχει υψηλη ανεργια με προγραμματα για τους...συνταξιουχους καταπολεμουνε την ανεργια;
Οχι βεβαια...Με κινητρα για επενδυσεις εταιριων στις συγκεκριμενες περιοχες, με επιδοτησεις προσληψεων, με φοροαπαλλαγες σχετιζομενες με προσληψεις και αλλα συναφη μετρα απαντουνε.
Καταπολεμηση ανεργιας με αυξησεις σε αυνταξιουχους μονο αστην Ελλαδα υπαρχει.

Για προσληψεις στο δημοσιο, ναι αυτες χρησιμοποιουνται σαι καποιες χωρες για καταπολεμηση ανεργιας. Στις ΗΠΑ πχ συνεβηκε απο Ομπαμα στα πρωτα χρονια μετα την κριση. ΟΜΩΣ εκει οι διαδικασιες πρωτον ειναι αξιοκρατικες και δευτερον δεν ειναι μονιμες δηλαδη εσαει μεχρι να βγει ο αλλος στη συνταξη. Γι'αυτο πχ και η Αμερικανικη κυβερνηση οταν ανεκαμψε η οικονομια μειωσε προσληψεις στο δημοσιο και εκανε και απολυσεις.

Στην Ελλαδα τιποτε απο αυτα δεν συμβαινει.. Οι προσληψεις ειναι ημετερων κομματικων και συγγενων και ειναι μονιμες δηλαδη μεχρι την συνταξη.
Και συγκεκριμενα κινητρα οπως ειπα για καταπολεμιση ανεργιας δεν υπαρχουνε.

Η στατιστικες τους ΟΟΣα και της γιουροστατ ειναι σαφεις: ολα τα λεφτα στους συνταξιουχους. Παρολοπ ππου εξαιτιας των συνταξεων χρεοκοπησαμε.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών