ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 30 Δεκ 2019, 19:10


Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 30 Δεκ 2019, 20:00

Στρακαστρουκας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 18:29
panos291 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 12:27
Σε κάποιους άρεσε, σε άλλους όχι (εμένα καθόλου).
Είτε λοιπον δεν έχω καταλάβει το μεγαλείο των τραγουδιών του, ή ως συνήθως πρόκειται για τυπική περίπτωση θανάτου κάποιου διάσημου που ξεκινάνε οι γνωστές υπερβολές και τα δακρυβρεκτα άρθρα και ποστς για να μαζέψουν πολλά βιους και λαικς.
Αυτό πάντως με την κηδεία δημόσια δαπάνη δεν το καταλαβαίνω με τίποτα και μάλλον το έχουμε παραξεφτιλισει.
Αν δεν σου αρεσει αυτο



η αυτο



τοτε δεν εχεις ιδεα απο μουσικη
Η Ρόζα μου αρέσει, το πρώτο όχι. Και αυτά που τραγουδάει κάποια Δημητριάδη, ούτε πεθαμένος δεν κάθομαι να τα ακούσω.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 30 Δεκ 2019, 20:13

panos291 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 20:00
Στρακαστρουκας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 18:29
panos291 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 12:27
Σε κάποιους άρεσε, σε άλλους όχι (εμένα καθόλου).
Είτε λοιπον δεν έχω καταλάβει το μεγαλείο των τραγουδιών του, ή ως συνήθως πρόκειται για τυπική περίπτωση θανάτου κάποιου διάσημου που ξεκινάνε οι γνωστές υπερβολές και τα δακρυβρεκτα άρθρα και ποστς για να μαζέψουν πολλά βιους και λαικς.
Αυτό πάντως με την κηδεία δημόσια δαπάνη δεν το καταλαβαίνω με τίποτα και μάλλον το έχουμε παραξεφτιλισει.
Αν δεν σου αρεσει αυτο



η αυτο



τοτε δεν εχεις ιδεα απο μουσικη
Η Ρόζα μου αρέσει, το πρώτο όχι. Και αυτά που τραγουδάει κάποια Δημητριάδη, ούτε πεθαμένος δεν κάθομαι να τα ακούσω.
αυτό;



αυτά της Δημητριάδη που λες ο Μικρούτσικος περισσότερο τα ενορχήστρωσε (από Κουρτ Βάιλ και Χανς Άισλερ) παρά τα συνέθεσε ο ίδιος.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 30 Δεκ 2019, 20:17

Bipsco έγραψε:
30 Δεκ 2019, 13:46
To μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει ένας καλλιτέχνης είναι να στρατευθεί με μια πολιτική ιδεολογία.
Την καλύτερη απάντηση σ`αυτό την είχε δώσει ο Μπιθικώτσης σε συνέντευξή του (δυστυχώς δεν υπάρχει ή δεν μπορώ να την βρω).
"Ποιά η γνώμη σας για τη στρατευμένη τέχνη";
"Συμφωνώ.Να τραγουδάνε κι οι φαντάροι,γιατί να μην τραγουδάνε;"
Όσο για τον Μικρούτσικο,ούτε ελαφριά ούτε βαριά χώματα ούτε μνημόσυνα.
Τα τραγούδια του τα ξέρουν (και τα αγαπάνε) και τ`ανήψια μου που είναι 9-12 χρονών και αυτή είναι η μεγαλύτερη παρακαταθήκη που άφησε.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 30 Δεκ 2019, 20:36

Το τι αρέσει ή δεν αρέσει σε μένα, δεν έχει καμία σημασία.
Αυτό το κομμάτι του ποστ μου σχολιάστε: “ως συνήθως πρόκειται για τυπική περίπτωση θανάτου κάποιου διάσημου που ξεκινάνε οι γνωστές υπερβολές και τα δακρυβρεκτα άρθρα και ποστς για να μαζέψουν πολλά βιους και λαικς.
Αυτό πάντως με την κηδεία δημόσια δαπάνη δεν το καταλαβαίνω με τίποτα και μάλλον το έχουμε παραξεφτιλισει."

Να σημειώσω ότι η οικογένεια του πραγματικά μεγάλου Μητροπανου, είχε αρνηθεί να γίνει η κηδεία του με δημόσια δαπάνη.


Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10990
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 30 Δεκ 2019, 20:48

panos291 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 20:36
Το τι αρέσει ή δεν αρέσει σε μένα, δεν έχει καμία σημασία.
Αυτό το κομμάτι του ποστ μου σχολιάστε: “ως συνήθως πρόκειται για τυπική περίπτωση θανάτου κάποιου διάσημου που ξεκινάνε οι γνωστές υπερβολές και τα δακρυβρεκτα άρθρα και ποστς για να μαζέψουν πολλά βιους και λαικς.
Αυτό πάντως με την κηδεία δημόσια δαπάνη δεν το καταλαβαίνω με τίποτα και μάλλον το έχουμε παραξεφτιλισει."

Να σημειώσω ότι η οικογένεια του πραγματικά μεγάλου Μητροπανου, είχε αρνηθεί να γίνει η κηδεία του με δημόσια δαπάνη.
Δημοσια δαπανη φανταζομαι δεν ειναι μονο να πληρωσει το κοστος το κρατος. Ειναι να μπορει να παει οποιος θελει εκει περα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."


Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 30 Δεκ 2019, 21:32

Bipsco έγραψε:
30 Δεκ 2019, 13:46
To μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει ένας καλλιτέχνης είναι να στρατευθεί με μια πολιτική ιδεολογία.
Άλλοι στρατεύονται σε ιδεολογίες, άλλοι στην καψούρα. Δεν έχει σημασία, ό,τι εμπνέει τον καθένα για να βγάλει τον καλύτερο εαυτό του.

Εξάλλου, καλλιτέχνες του βεληνεκούς του Μικρούτσικου απέδειξαν ότι μπορούν να διοχετεύσουν αυτό το ταλέντο τους σε ό,τι κι αν καταπιαστούν.

Χρειάζεται να φέρω παραδείγματα; Δε νομιζω.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 30 Δεκ 2019, 22:20

waldorf έγραψε:
30 Δεκ 2019, 20:17
Bipsco έγραψε:
30 Δεκ 2019, 13:46
To μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει ένας καλλιτέχνης είναι να στρατευθεί με μια πολιτική ιδεολογία.
Την καλύτερη απάντηση σ`αυτό την είχε δώσει ο Μπιθικώτσης σε συνέντευξή του (δυστυχώς δεν υπάρχει ή δεν μπορώ να την βρω).
"Ποιά η γνώμη σας για τη στρατευμένη τέχνη";
"Συμφωνώ.Να τραγουδάνε κι οι φαντάροι,γιατί να μην τραγουδάνε;"
Όσο για τον Μικρούτσικο,ούτε ελαφριά ούτε βαριά χώματα ούτε μνημόσυνα.
Τα τραγούδια του τα ξέρουν (και τα αγαπάνε) και τ`ανήψια μου που είναι 9-12 χρονών και αυτή είναι η μεγαλύτερη παρακαταθήκη που άφησε.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 30 Δεκ 2019, 22:26

vatraxos έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:32
Bipsco έγραψε:
30 Δεκ 2019, 13:46
To μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει ένας καλλιτέχνης είναι να στρατευθεί με μια πολιτική ιδεολογία.
Άλλοι στρατεύονται σε ιδεολογίες, άλλοι στην καψούρα. Δεν έχει σημασία, ό,τι εμπνέει τον καθένα για να βγάλει τον καλύτερο εαυτό του.

Εξάλλου, καλλιτέχνες του βεληνεκούς του Μικρούτσικου απέδειξαν ότι μπορούν να διοχετεύσουν αυτό το ταλέντο τους σε ό,τι κι αν καταπιαστούν.

Χρειάζεται να φέρω παραδείγματα; Δε νομιζω.
Δεν είναι το ίδιο. Ένας στρατευμένος μπορεί να κάνει προπαγάνδα για την εξουσία.

ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Δεκ 2019, 07:15

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό » 30 Δεκ 2019, 22:34

Ο Μικρούτσικος έκανε περιουσία από την μελοποίηση στίχων όντως εμπνευσμένων ποιητών και στιχουργών. Δεν ήταν διόλου ένας καλλιτέχνης του μεγέθους του Άσιμου λ.χ. Δεν ήταν auteur. Ήταν υλιστής και της καλοπέρασης, των πούρων, της μάσας κλπ.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Δεκ 2019, 22:44

panos291 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 20:00
Στρακαστρουκας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 18:29
panos291 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 12:27
Σε κάποιους άρεσε, σε άλλους όχι (εμένα καθόλου).
Είτε λοιπον δεν έχω καταλάβει το μεγαλείο των τραγουδιών του, ή ως συνήθως πρόκειται για τυπική περίπτωση θανάτου κάποιου διάσημου που ξεκινάνε οι γνωστές υπερβολές και τα δακρυβρεκτα άρθρα και ποστς για να μαζέψουν πολλά βιους και λαικς.
Αυτό πάντως με την κηδεία δημόσια δαπάνη δεν το καταλαβαίνω με τίποτα και μάλλον το έχουμε παραξεφτιλισει.
Αν δεν σου αρεσει αυτο



η αυτο



τοτε δεν εχεις ιδεα απο μουσικη
Η Ρόζα μου αρέσει, το πρώτο όχι. Και αυτά που τραγουδάει κάποια Δημητριάδη, ούτε πεθαμένος δεν κάθομαι να τα ακούσω.
Αυτό που αναφερεις ως "πρώτο", λες και ταχατες δεν ξέρεις τον τίτλο του, είναι οι 7 νάνοι στο ss cyrenia, ένα κομμάτι που μπορεί να σιγοτραγουδησει ολόκληρη η ελλαδα.

Ουσιαστικά είναι ένα storytelling τραγούδι που περιγράφει τη βύθιση ενός πλοίου και το το θάνατο όσων επέβαιναν σε αυτο.

Βαθιά αισθαντικό κομμάτι που συνδέθηκε όσο κανένα άλλο με τη φωνή του μικρουτσικου.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 30 Δεκ 2019, 22:52

Haters πάντα θα υπαρχουν ακόμα και σε τόσο κρισιμες στιγμές

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ [RIP]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 30 Δεκ 2019, 23:00

panos291 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 20:00
Στρακαστρουκας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 18:29
panos291 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 12:27
Σε κάποιους άρεσε, σε άλλους όχι (εμένα καθόλου).
Είτε λοιπον δεν έχω καταλάβει το μεγαλείο των τραγουδιών του, ή ως συνήθως πρόκειται για τυπική περίπτωση θανάτου κάποιου διάσημου που ξεκινάνε οι γνωστές υπερβολές και τα δακρυβρεκτα άρθρα και ποστς για να μαζέψουν πολλά βιους και λαικς.
Αυτό πάντως με την κηδεία δημόσια δαπάνη δεν το καταλαβαίνω με τίποτα και μάλλον το έχουμε παραξεφτιλισει.
Αν δεν σου αρεσει αυτο



η αυτο



τοτε δεν εχεις ιδεα απο μουσικη
Η Ρόζα μου αρέσει, το πρώτο όχι. Και αυτά που τραγουδάει κάποια Δημητριάδη, ούτε πεθαμένος δεν κάθομαι να τα ακούσω.
.

Αν εννοείς καί το ....Σας έχω Σιχαθεί.... ... :102:

Θά μπορούσες νά εκφράσεις τί δέν σου αρέσει ;;; .... :102: ...γιά νά καταλάβουμε....

Καί η προσφορά του ( καί η δημόσια δαπάνη πού λές πού τήν υπολογίζω πολύ χοντρά

σέ 1 δέκατο τού 1 ενός λεπτού τού €υρώ στόν καθένα ) θά άξιζε καί μόνο τό Σταυρό τού Νότου νά μάς είχε αφήσει.....

Οταν η προσφορά τού κάθε τυχαίου χλιμμίτζουρα είναι νά μάς αφήνει τά σκουπίδια του τά σκατά του καί τόν

σταρχιδισμό του.... :102:

Φρονείν....

Σα νά έχω ποστάρει μέσα στό πόστ τού αλλου...δε ξερω ακόμα πώς το κάνω αυτό.... :p2:
.
Τώρα μάλλον τό κατάλαβα....είχα σβήσει τήν τελευταία αγκύλη....

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ την 30 Δεκ 2019, 23:09, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών