Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Ιαν 2020, 21:35

Βλήμα έγραψε:
07 Ιαν 2020, 21:25
Επειδή ο hellegennes είχε δίκιο και για να σε πάρουν στα σοβαρά σου ζητούν της Παναγιάς τα μάτια, ο παλιός, καλός και δοκιμασμένος τρόπος:
Βγαίνετε κατά τις 11 μια μεγάλη παρέα*, βρίσκετε ένα άδειο από πελάτες μαγαζί, πάτε να καθίσετε (κάποιοι έχουν κάτσει ήδη) και, σαν να το θεωρείτε αυτονόητο, σα να διεκπερεώνετε μια τυπικότητα για την οποία νοιώθετε και λίγες τύψεις, που αμφισβητείτε την γαματοσύνη του ιδιοκτήτη, λέτε: -Μπορούμε να καπνίσουμε, έτσι;
-Ε... έλεγχοι το' να, τ' άλλο
-Θα προσέχουμε.
Ακόμα κι αν δεν σας αφήσει να καπνίσετε θα εκνευριστεί τόσο πολύ που θα ρίξει την κυβέρνηση μόνος του.

*αν δεν έχει κόσμο στις δώδεκα ελπίζει ήδη ότι θα κλείσει σε λίγο.
Τι βλάκας που είμαι! Ξέχασα να αναφέρω ότι αν δεν σας αφήσει να καπνίσετε φεύγετε. Όλοι.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 07 Ιαν 2020, 21:48

Βλήμα έγραψε:
07 Ιαν 2020, 21:35
Βλήμα έγραψε:
07 Ιαν 2020, 21:25
Επειδή ο hellegennes είχε δίκιο και για να σε πάρουν στα σοβαρά σου ζητούν της Παναγιάς τα μάτια, ο παλιός, καλός και δοκιμασμένος τρόπος:
Βγαίνετε κατά τις 11 μια μεγάλη παρέα*, βρίσκετε ένα άδειο από πελάτες μαγαζί, πάτε να καθίσετε (κάποιοι έχουν κάτσει ήδη) και, σαν να το θεωρείτε αυτονόητο, σα να διεκπερεώνετε μια τυπικότητα για την οποία νοιώθετε και λίγες τύψεις, που αμφισβητείτε την γαματοσύνη του ιδιοκτήτη, λέτε: -Μπορούμε να καπνίσουμε, έτσι;
-Ε... έλεγχοι το' να, τ' άλλο
-Θα προσέχουμε.
Ακόμα κι αν δεν σας αφήσει να καπνίσετε θα εκνευριστεί τόσο πολύ που θα ρίξει την κυβέρνηση μόνος του.

*αν δεν έχει κόσμο στις δώδεκα ελπίζει ήδη ότι θα κλείσει σε λίγο.
Τι βλάκας που είμαι! Ξέχασα να αναφέρω ότι αν δεν σας αφήσει να καπνίσετε φεύγετε. Όλοι.

Είσαι τόσο μαμημένο βλήμα που κοουτάρεις τα ποστ σου. ΗΜΑΡΤΟΝ.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Ιαν 2020, 21:58

Στύγιος έγραψε:
07 Ιαν 2020, 21:48
Είσαι τόσο μαμημένο βλήμα που κοουτάρεις τα ποστ σου. ΗΜΑΡΤΟΝ.
Προς τι η μήνις;
SpoilerShow
Στα ίσια τώρα, δε διδάσκεις παιδάκια, ε; Μας τρολάρεις τόσο καιρό; Πες το μου ρε Στύγιο, να χαρείς ό,τι αγαπάς, ώστε να κοιμηθώ ήσυχος.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 07 Ιαν 2020, 21:59

οπως εχει ξαναγραφτει, σε πολλες κανονικες χωρες επιτρεπεται το καπνισμα σε μικρους χωρους, οπου δεν σερβιρεται φαγητο και με την εισοδο να επιτρεπεται μονο σε ενηλικες. Τσεχια, Γερμανια σε αρκετα κρατιδια, Δανια, Πορτογαλια(οκ, εκει δεν ειμαι σιγουρος το ποσο νομιμο ηταν :lol: ) μια χαρα συνοδευευες το ποτο με ενα τσιγαρο σε συγκεκριμενα μπαρ.
Καπνιζω σχεδον μονο αν παω καπου διακοπες λιγα τσιγαρα με το ποτο καποιες φορες, οποτε και χαιρομαι που μπορουσα να καθισω μεσα σε ενα μαγαζι και να κανουμε 2 3 τσιγαρα ο καθενας με την παρεα.
Ελλαδα ομως ξερουμε ολοι οτι αυτο το πραγμα δεν μπορουμε να το σεβαστουμε και ειναι συνεπως ανεφαρμοστο, οποτε η καθολικη απαγορευση ειναι μονοδρομος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2020, 22:04

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 20:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 11:29
Τη φάση του να αρχίσουν να μπαίνουν περιορισμοί και στο ποτό, πως τη βλέπετε;

Εννοώ το να υπάρχει συσχετισμός της περιεκτικότητας αλκοόλ που έχει το κάθε ποτό με τα ποτήρια (γραμμάρια)* που δικαιούται κάθε πελάτης.


*Το διευκρινίζω για να μην αρχίσουν εξυπνάδες τύπου "θέλω τσίπουρο σε ένα μεγάλο ποτήρι μπύρας". :)
Oταν πίνεις αλκοόλ σε κλειστό χώρο δεν μεταφέρεται μαγικά ένα ποσοστό του στο αίμα των διπλανών. Δεν επηρεάζει την δική μου υγεία αν ο διπλανός πιει 1 ή 5 ποτήρια ουίσκι. Εντελώς άστοχη σύγκριση
Οκ, ας κάνουμε τότε μια στατιστική για τους θανάτους ή σοβαρή επιβάρυνση της υγείας από το παθητικό κάπνισμα με τους θανάτους και αναπηρίες που έχουν προκληθεί λόγω αλκοόλ και ίσως βρούμε την άκρη.

Για τα σχετικά με τις μυρωδιές και γενικότερα θέματα "αισθητικής" ανέφερα και το αντίστοιχο παράδειγμα με τα τσικνίσματα γενικώς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2020, 22:09

Βλήμα έγραψε:
07 Ιαν 2020, 21:35
Βλήμα έγραψε:
07 Ιαν 2020, 21:25
Επειδή ο hellegennes είχε δίκιο και για να σε πάρουν στα σοβαρά σου ζητούν της Παναγιάς τα μάτια, ο παλιός, καλός και δοκιμασμένος τρόπος:
Βγαίνετε κατά τις 11 μια μεγάλη παρέα*, βρίσκετε ένα άδειο από πελάτες μαγαζί, πάτε να καθίσετε (κάποιοι έχουν κάτσει ήδη) και, σαν να το θεωρείτε αυτονόητο, σα να διεκπερεώνετε μια τυπικότητα για την οποία νοιώθετε και λίγες τύψεις, που αμφισβητείτε την γαματοσύνη του ιδιοκτήτη, λέτε: -Μπορούμε να καπνίσουμε, έτσι;
-Ε... έλεγχοι το' να, τ' άλλο
-Θα προσέχουμε.
Ακόμα κι αν δεν σας αφήσει να καπνίσετε θα εκνευριστεί τόσο πολύ που θα ρίξει την κυβέρνηση μόνος του.

*αν δεν έχει κόσμο στις δώδεκα ελπίζει ήδη ότι θα κλείσει σε λίγο.
Τι βλάκας που είμαι! Ξέχασα να αναφέρω ότι αν δεν σας αφήσει να καπνίσετε φεύγετε. Όλοι.
Σε μαγαζί που είναι άδειο στις 11 δεν μπαίνεις. Κανών. :lol:

Καλύτερα να καπνίσεις στο πεζοδρόμιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Ιαν 2020, 22:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 22:09
Σε μαγαζί που είναι άδειο στις 11 δεν μπαίνεις. Κανών. :lol:

Καλύτερα να καπνίσεις στο πεζοδρόμιο.
Αυτά ίσως στην Αθήνα. Στην Μυτιλήνη τις Τετάρτες και τις Πέμπτες τα περισσότερα μαγαζιά ψάχνουν πελάτη με το κλεφτοφάναρο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιαν 2020, 06:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 22:04
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 20:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2020, 11:29
Τη φάση του να αρχίσουν να μπαίνουν περιορισμοί και στο ποτό, πως τη βλέπετε;

Εννοώ το να υπάρχει συσχετισμός της περιεκτικότητας αλκοόλ που έχει το κάθε ποτό με τα ποτήρια (γραμμάρια)* που δικαιούται κάθε πελάτης.


*Το διευκρινίζω για να μην αρχίσουν εξυπνάδες τύπου "θέλω τσίπουρο σε ένα μεγάλο ποτήρι μπύρας". :)
Oταν πίνεις αλκοόλ σε κλειστό χώρο δεν μεταφέρεται μαγικά ένα ποσοστό του στο αίμα των διπλανών. Δεν επηρεάζει την δική μου υγεία αν ο διπλανός πιει 1 ή 5 ποτήρια ουίσκι. Εντελώς άστοχη σύγκριση
Οκ, ας κάνουμε τότε μια στατιστική για τους θανάτους ή σοβαρή επιβάρυνση της υγείας από το παθητικό κάπνισμα με τους θανάτους και αναπηρίες που έχουν προκληθεί λόγω αλκοόλ και ίσως βρούμε την άκρη.

Για τα σχετικά με τις μυρωδιές και γενικότερα θέματα "αισθητικής" ανέφερα και το αντίστοιχο παράδειγμα με τα τσικνίσματα γενικώς.
Δεν υπάρχουν παράπλευροι θάνατοι που σχετίζονται με το αλκοόλ, όπου δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία (όριο για οδήγηση).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιαν 2020, 09:12

Βλήμα έγραψε:
07 Ιαν 2020, 19:33
'Γω θέλω να απαγορευτούν τα ροζ πουκάμισα στους άνδρες.

Δεν πιστεύω ότι είναι το ίδιο με το κάπνισμα, αντιλαμβάνομαι την ακυρότητα της ανάρτησής μου, αλλά πάντα ήθελα να το εκφράσω αυτό.
στηριζω.

επισης να εκτελουνται χωρις δικη οσοι κανουν τετοια δωρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Ιαν 2020, 12:38

Εχω και μου αρεσουν πολυ τα ροζ πουκαμισα και μπλουζακια. Ειδικα οταν μυριζουν τσιγαριλα και τσικνιλα....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23371
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Ιαν 2020, 19:26

«Πρωταθλήτρια» στην τήρηση του αντικαπνιστικού νόμου η Θεσσαλονίκη
Τι δείχνουν οι έλεγχοι της δημοτικής αστυνομίας.

Πάνω από το 90% των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος, καφέ και εστίασης, εφαρμόζουν τον αντικαπνιστικό νόμο στον δήμο Θεσσαλονίκης, σύμφωνα με στοιχεία από τους ελέγχους που διενήργησε η δημοτική αστυνομία.
Τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι ο νομός Θεσσαλονίκης καταλαμβάνει την πρώτη θέση σε ολόκληρη τη χώρα, όσον αφορά στην τήρηση του αντικαπνιστικού νόμου.

«Τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο του 2019 διενεργήσαμε 592 ελέγχους για την εφαρμογή του νόμου στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος της πόλης, ενώ το ίδιο διάστημα το 2018 οι έλεγχοι ήταν μηδενικοί. Από τους ελέγχους βεβαιώσαμε 46 παραβάσεις. Θέλω να συγχαρώ πολίτες και καταστηματάρχες καθώς το ποσοστό συμμόρφωσης στον δήμο Θεσσαλονίκης ξεπερνά το 90%», δήλωσε ο εντεταλμένος δημοτικός σύμβουλος του κεντρικού δήμου, αρμόδιος για θέματα δημοτικής αστυνομίας, Δημήτρης Δαγκλής, μιλώντας στον "Πρακτορείο 104,9 Fm".
Πρόσθεσε παράλληλα ότι «από τα πανελλαδικά στοιχεία που υπάρχουν στη διάθεση των υπηρεσιών η Θεσσαλονίκη είναι πρώτη στην τήρηση του αντικαπνιστικού νόμου σε όλη την Ελλάδα. Έχουμε και μια θετική πρωτιά».

https://www.insider.gr/epiheiriseis/128 ... VEkkienXb0
Εύγε στην πολυαγαπημένη μας μπουγατσούπολη, και πολλούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιαν 2020, 22:43

Και να σημειωθεί ότι οι παραβάσεις που βεβαίωσαν δεν ήταν για άτομα που κάπνιζαν αλλά για ελλιπή σήμανση του καταστήματος ή επειδή είδαν τασάκια σε εσωτερικό χώρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Ιαν 2020, 22:50

μετά τις 12-1 σε αρκετά μαγαζιά της Θεσσαλονίκης βγαίνουν τα τασάκια. Εμένα μου έτυχε σε τρία .

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιαν 2020, 22:51

Nostalgia έγραψε:
08 Ιαν 2020, 12:38
Εχω και μου αρεσουν πολυ τα ροζ πουκαμισα και μπλουζακια. Ειδικα οταν μυριζουν τσιγαριλα και τσικνιλα....
Τσ τσ... λαϊκάντζα. :lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Ιαν 2020, 11:44

hellegennes έγραψε:
08 Ιαν 2020, 22:43
Και να σημειωθεί ότι οι παραβάσεις που βεβαίωσαν δεν ήταν για άτομα που κάπνιζαν αλλά για ελλιπή σήμανση του καταστήματος ή επειδή είδαν τασάκια σε εσωτερικό χώρο.
Άποψή μου είναι ότι οι καταστηματάρχες που δέχονται πρόστιμα θα πρέπει να καταγγέλουν τους παραβάτες που τα προκάλεσαν για υπονόμευση του καταστήματος/ασφάλειας/υγείας, οικονομική ζημία και πιθανά διαφεύγοντα κέρδη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών