Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 09 Ιαν 2020, 23:23

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Ιαν 2020, 23:32

Αν υπάρχει ευθύνη και αμέλεια της εργοδοσίας να πληρώσει ό,τι ορίζει ο νόμος. Αλλά να διαβάζουμε κάτι σαν το παρακάτω είναι ντροπή.

Την εργοδοσία των s/m ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που στο βωμό της ανάπτυξης και του κέρδους θυσιάζει την υγεία και τη σωματική ακεραιότητα των εργαζομένων.

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που έβαλαν μέσο για να δουλέψουν εκεί. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχει επιδεινωθεί η κατάσταση μετά την απορρόφηση των καταστημάτων του Μαρινόπουλου αλλά λίγο τσίπα ρε, που θα βγάλετε και τον Σκλαβενίτη κάτεργο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2020, 23:38

Εργατικά ατυχήματα συμβαίνουν. Λέγονται ατυχήματα γιατί δεν συμβαίνουν επίτηδες. Το να συμβεί ένα ατύχημα τον χρόνο σε προσωπικό χιλιάδων ατόμων είναι αστεία συζήτηση.

Αυτοί που καταγγέλλουν την εργοδοσία του Σκλαβενίτη, γιατί δεν πάνε να δουλέψουν κάπου αλλού;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 09 Ιαν 2020, 23:43

[quote=hellegennes post_id=1037147 time=1578605903 user_id=140
Αυτοί που καταγγέλλουν την εργοδοσία του Σκλαβενίτη, γιατί δεν πάνε να δουλέψουν κάπου αλλού;
[/quote]

εντάξει, αυτό δεν είναι επιχείρημα.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Ιαν 2020, 23:43

ST48410 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:32
Αν υπάρχει ευθύνη και αμέλεια της εργοδοσίας να πληρώσει ό,τι ορίζει ο νόμος. Αλλά να διαβάζουμε κάτι σαν το παρακάτω είναι ντροπή.

Την εργοδοσία των s/m ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που στο βωμό της ανάπτυξης και του κέρδους θυσιάζει την υγεία και τη σωματική ακεραιότητα των εργαζομένων.

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που έβαλαν μέσο για να δουλέψουν εκεί. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχει επιδεινωθεί η κατάσταση μετά την απορρόφηση των καταστημάτων του Μαρινόπουλου αλλά λίγο τσίπα ρε, που θα βγάλετε και τον Σκλαβενίτη κάτεργο.
Πρέπει.

Αλλά δεν συνεχίζω. Σέβομαι την πιθανή βαρεμάρα σου και δεν με νιώθω και αρκετά εύπεπτο άμα γράψω τη σκέψη μου. (Εκτός αν γουστάρεις και όποτε γουστάρεις.)

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Ιαν 2020, 23:45

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:38
Αυτοί που καταγγέλλουν την εργοδοσία του Σκλαβενίτη, γιατί δεν πάνε να δουλέψουν κάπου αλλού;
Αστειεύεσαι. Οκ πριν 15+ χρόνια μπορεί να ξίνιζε σε κάποιον να γεμίζει ράφια. Θα προτιμούσε ας πούμε μία θέση γραφείου. Αλλά τώρα είναι οι καλύτεροι του χωριού αν μιλάμε για εργαζόμενους χωρίς εξειδίκευση. Μέσα στην κρίση δεν έφαγαν τις μειώσεις μισθών, δεν δούλεψαν Κυριακές όπως οι συνάδελφοί τους στα άλλα SM της περιοχής και από τότε που πήραν και τα μαγαζιά του Μαρινόπουλου πύκνωσε το δίκτυο και δουλεύουν σε πιο χαλαρούς ρυθμούς αφού μοιράζεται ο κόσμος. Άντε να δείτε πόσο υποστελεχωμένα είναι τα Lidl που ψάχνεις υπάλληλο να ρωτήσεις κάτι και δεν βρίσκεις. Οι λίγοι υπάλληλοι εκεί τραβάνε μόνοι το ζόρι για ένα ολόκληρο κατάστημα.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 09 Ιαν 2020, 23:46

ΚΚΕ το κόμμα που επί 70 χρόνια λέει μόνο μαλακιές ακάθεκτο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Ιαν 2020, 23:47

Χαοτικός έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:43
ST48410 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:32
Αν υπάρχει ευθύνη και αμέλεια της εργοδοσίας να πληρώσει ό,τι ορίζει ο νόμος. Αλλά να διαβάζουμε κάτι σαν το παρακάτω είναι ντροπή.

Την εργοδοσία των s/m ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που στο βωμό της ανάπτυξης και του κέρδους θυσιάζει την υγεία και τη σωματική ακεραιότητα των εργαζομένων.

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που έβαλαν μέσο για να δουλέψουν εκεί. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχει επιδεινωθεί η κατάσταση μετά την απορρόφηση των καταστημάτων του Μαρινόπουλου αλλά λίγο τσίπα ρε, που θα βγάλετε και τον Σκλαβενίτη κάτεργο.
Πρέπει.

Αλλά δεν συνεχίζω. Σέβομαι την πιθανή βαρεμάρα σου και δεν με νιώθω και αρκετά εύπεπτο άμα γράψω τη σκέψη μου. (Εκτός αν γουστάρεις και όποτε γουστάρεις.)

Δεν κατάλαβα. Που κολλάει το πρέπει; Να τιμωρηθούν αν ευθύνονται; Εννοείται. Σε κάτι άλλο; Πες.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Ιαν 2020, 23:53

ST48410 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:47
Χαοτικός έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:43
ST48410 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:32
Αν υπάρχει ευθύνη και αμέλεια της εργοδοσίας να πληρώσει ό,τι ορίζει ο νόμος. Αλλά να διαβάζουμε κάτι σαν το παρακάτω είναι ντροπή.

Την εργοδοσία των s/m ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που στο βωμό της ανάπτυξης και του κέρδους θυσιάζει την υγεία και τη σωματική ακεραιότητα των εργαζομένων.

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που έβαλαν μέσο για να δουλέψουν εκεί. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχει επιδεινωθεί η κατάσταση μετά την απορρόφηση των καταστημάτων του Μαρινόπουλου αλλά λίγο τσίπα ρε, που θα βγάλετε και τον Σκλαβενίτη κάτεργο.
Πρέπει.

Αλλά δεν συνεχίζω. Σέβομαι την πιθανή βαρεμάρα σου και δεν με νιώθω και αρκετά εύπεπτο άμα γράψω τη σκέψη μου. (Εκτός αν γουστάρεις και όποτε γουστάρεις.)

Δεν κατάλαβα. Που κολλάει το πρέπει; Να τιμωρηθούν αν ευθύνονται; Εννοείται. Σε κάτι άλλο; Πες.
Σε αυτό που σχολίασες λέω, που κατέκρινες.

" αλλά λίγο τσίπα ρε, που θα βγάλετε και τον Σκλαβενίτη κάτεργο "

Και λέω πρέπει.
Δεν λέω για αποζημιώσεις και αν φταίει κλπ κλπ. Λέω ότι η στάση αυτή που κατακρίνεις, (να καταγγέλουν έτσι) (και χωρίς τσίπα όπως σωστά λες. Ναι σωστά το λες) Πρέπει να υπάρχει

Ξέρω, κουφό μεν, αλλά... το πιστεύω
:102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2020, 23:53

ST48410 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:45
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:38
Αυτοί που καταγγέλλουν την εργοδοσία του Σκλαβενίτη, γιατί δεν πάνε να δουλέψουν κάπου αλλού;
Αστειεύεσαι. Οκ πριν 15+ χρόνια μπορεί να ξίνιζε σε κάποιον να γεμίζει ράφια. Θα προτιμούσε ας πούμε μία θέση γραφείου. Αλλά τώρα είναι οι καλύτεροι του χωριού αν μιλάμε για εργαζόμενους χωρίς εξειδίκευση. Μέσα στην κρίση δεν έφαγαν τις μειώσεις μισθών, δεν δούλεψαν Κυριακές όπως οι συνάδελφοί τους στα άλλα SM της περιοχής και από τότε που πήραν και τα μαγαζιά του Μαρινόπουλου πύκνωσε το δίκτυο και δουλεύουν σε πιο χαλαρούς ρυθμούς αφού μοιράζεται ο κόσμος. Άντε να δείτε πόσο υποστελεχωμένα είναι τα Lidl που ψάχνεις υπάλληλο να ρωτήσεις κάτι και δεν βρίσκεις. Οι λίγοι υπάλληλοι εκεί τραβάνε μόνοι το ζόρι για ένα ολόκληρο κατάστημα.
Προς αυτούς ήταν το ερώτημα. Εννοείται ότι μιλάμε για κοπρόσκυλα συνδικαλιστές που δεν έχουν λόγο να αλλάξουν εργασία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Ιαν 2020, 23:57

Σας πονάει το ΚΚΕ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Χαϊνης
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 15:20
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαϊνης » 09 Ιαν 2020, 23:59

Σε 12.000 εργαζόμενους έγιναν δυο ατυχήματα σε δυο χρόνια "στα κάτεργα του Σκλαβενίτη".

Μπούμπη έχετε πάθει ομαδική μαλάκυνση εκεί.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Ιαν 2020, 23:59

Χαοτικός έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:53
Σε αυτό που σχολίασες λέω, που κατέκρινες.

" αλλά λίγο τσίπα ρε, που θα βγάλετε και τον Σκλαβενίτη κάτεργο "

Και λέω πρέπει.
Δεν λέω για αποζημιώσεις και αν φταίει κλπ κλπ. Λέω ότι η στάση αυτή που κατακρίνεις, (να καταγγέλουν έτσι) (και χωρίς τσίπα όπως σωστά λες. Ναι σωστά το λες) Πρέπει να υπάρχει

Ξέρω, κουφό μεν, αλλά... το πιστεύω
:102:
Είμαι της άποψης πως οι υπερβολές κάνουν κάποιον να χάνει το δίκιο του. Ωστόσο επειδή δεν έχω πείρα από συνδικαλισμό, μπορώ να δεχτώ ότι σε θέματα τακτικής διεκδικήσεων μπορεί να ισχύει και κάτι τέτοιο. Δεν μου ταιριάζει, με βρίσκει αντίθετο για την ακρίβεια και όπως είδες έχασαν με το καλημέρα την δική μου συμπαράσταση.

Στο θέμα. Για να είμαστε ρεαλιστές πρέπει να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης. Δηλαδή το αν οι συνθήκες εργασίας τους είναι καλές ή όχι δεν μπορεί να δικαιώνεται από αυτό που έχουν στην φαντασία τους αλλά από αυτό που ισχύει σε ανάλογες εργασίες στον πραγματικό κόσμο, και δη στην Ελλάδα. Και πάντα με βάση το τι προβλέπει η νομοθεσία. Τώρα αν υπάρχουν κανόνες ασφαλείας στην ΕΕ που είναι ανώτεροι δεν διαφωνώ να τους φέρουμε και εδώ και ας μου κοστίσει κάτι παραπάνω το καλάθι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυτός δεν είναι ο καλός εργοδότης σας ρε ..α;- Nεο Eργατικό ατύχημα σε «Σκλαβενίτη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιαν 2020, 00:02

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 23:53
Προς αυτούς ήταν το ερώτημα.
Το κατάλαβα. Απλά αυτό το θέμα είναι κάπως κόκκινο πανί για μένα και φάνηκε να απάντησα λίγο πιο αρπαγμένα από το συνηθισμένο μου. :oops:
Όταν διάβασα την ανακοίνωση του σωματείου μου ήρθε στο μυαλό το "κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών