Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 13 Ιαν 2020, 17:22

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2020, 17:13

Πράγματι. Μαρινόπουλος.
Μα και μεγάλες επιχειρήσεις μπορούν να χρεοκοπησουν-μη μπορώντας να ακολουθήσουν τις ανταγωνίστριές τους. Επίσης είναι απόδειξη ότι υπήρχαν (και υπάρχουν) πολλές αλυσίδες σούπερ μάρκετ για το μέγεθος της χώρας. Πρέπει να προχωρήσει κι άλλο η συγκεντροποίηση του κλάδου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2020, 17:26

Maspoli έγραψε:
13 Ιαν 2020, 17:22
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2020, 17:13

Πράγματι. Μαρινόπουλος.
Μα και μεγάλες επιχειρήσεις μπορούν να χρεοκοπησουν-μη μπορώντας να ακολουθήσουν τις ανταγωνίστριές τους. Επίσης είναι απόδειξη ότι υπήρχαν (και υπάρχουν) πολλές αλυσίδες σούπερ μάρκετ για το μέγεθος της χώρας. Πρέπει να προχωρήσει κι άλλο η συγκεντροποίηση του κλάδου.
Ο Μαρινόπουλος δεν χρεοκόπησε, έριξε φέσι σε ολόκληρη την αγορά και στο κράτος και όλοι πληρώνουμε την οικονομία κλίμακάς του. Ήταν μεγάλη η κλίμακα της πούτσας, είναι η αλήθεια.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς συμβιβάζεται η ιδέα της συγκεντροποίησης που παρουσιάζεις με την ιδέα της μεγαλύτερης προσβασιμότητας του κόσμου στην αγορά.

Τελικά είσαι υπέρ του να μπορούμε να έχουμε περισσότερη ελευθερία να ψωνίζουμε ή λιγότερη; Είσαι υπέρ του να ψωνίζουμε φθηνότερα ή ακριβότερα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24720
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 13 Ιαν 2020, 17:28

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2020, 17:18
Δημοκράτης έγραψε:
13 Ιαν 2020, 17:04
Ηη πηγή μου ψιλικατζη είναι τα επίσημα στατιστικά του κράτους που δημοσιςυονται κατά καιρούς. Αυτή είναι η δουλειά μου, ανάλυση δεδομενων
Ναι, να μας την δείξεις θέλω, ψήστη μπιφτεκιών*. Εγώ λέω ότι είναι 70% γιατί μ' αρέσει σαν αριθμός. Θα μας δώσεις την πηγή ή θα συνεχίσεις απροκάλυπτα να λες ψέματα;



* αν δουλεύεις και καθόλου, γιατί εδώ μέσα είσαι όλη μέρα.
Εσυ μπορείς να λες ότι θες και για αυτό εισια ψιλικατζηςς
Εγώ πάλι λέω τα στοιχεία που ξέρω και επαναλαμβάνω ψιλικατζη αν δεν με πιστεύεις στα τέτοιαα μου

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2020, 17:35

Κι εγώ μπορώ να κάνω αναφορά στα ποστ που παρουσιάζεις ψευδή στοιχεία. Σου δίνω 1 λεπτό να βάλεις πηγή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 13 Ιαν 2020, 17:59

Feindflug έγραψε:
13 Ιαν 2020, 17:05
Βασικά, το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν τύποι που πηγαίνουν καθημερινές στα Τζάμπο. Το να πηγαίνουν και τις Κυριακές, είναι το κερασάκι στην τούρτα και ολίγον τι, αναμενόμενο.
Όταν θέλεις κάτι μιας χρήσης που δεν σε πειράζει να χαλάσει και να το πετάξεις, βολεύει να πάρεις με 50 ή 99 λεπτά.
Αν θέλεις κάτι από μέτρια και πάνω ποιότητα πολύ δύσκολα θα το βρεις στα Jumbo. Πουλάνε σκουπίδια, απλά καμία φορά χρειάζονται και τα φθηνά σκουπίδια.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 13 Ιαν 2020, 18:13

Awesomatic έγραψε:
13 Ιαν 2020, 17:59
Feindflug έγραψε:
13 Ιαν 2020, 17:05
Βασικά, το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν τύποι που πηγαίνουν καθημερινές στα Τζάμπο. Το να πηγαίνουν και τις Κυριακές, είναι το κερασάκι στην τούρτα και ολίγον τι, αναμενόμενο.
Όταν θέλεις κάτι μιας χρήσης που δεν σε πειράζει να χαλάσει και να το πετάξεις, βολεύει να πάρεις με 50 ή 99 λεπτά.
Αν θέλεις κάτι από μέτρια και πάνω ποιότητα πολύ δύσκολα θα το βρεις στα Jumbo. Πουλάνε σκουπίδια, απλά καμία φορά χρειάζονται και τα φθηνά σκουπίδια.
Δεν διαφωνώ, δικέ μου, απλά θα προτιμήσω κάποιο άλλο κατάστημα για την αγορά τέτοιων προϊόντων.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 13 Ιαν 2020, 18:49

Maspoli έγραψε:
13 Ιαν 2020, 10:47
OANNHSEA έγραψε:
12 Ιαν 2020, 18:50
ΥΓ
Το ΠΑΜΕ, που θα είναι όταν θα αρχίσουν τα jumbo να εφαρμόζουν το εν λόγω σύστημα;
Θα κλάνει μέντες και θα σφυρίζει αδιάφορα γιατί ξέρει τη δύναμη του ιδιοκτήτη των jumbo;;;
Καλέ, με έχουν στα 4 και μου βάζουν το αγγούρι στον κώλο.

Δεν έχω σκοπό να ξεβολευτώ, καλά είμαι στα 4, πού είναι όμως το ΠΑΜΕ να με σώσει;
Ποιός να σε σώσει;;; :003:
Οι καραγκιόζηδες του ΠΑΜΕ;;; :smt005:

Για αυτό το έγραψα: οι καραγκιόζηδες του ΠΑΜΕ θα πάνε για την παράσταση τους έξω από κάνα Jumbo ή χέζονται μόνο με την ιδέα ότι θα τους κάνει ντα ο ιδιοκτήτης τους;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 13 Ιαν 2020, 19:25

foscilis έγραψε:
13 Ιαν 2020, 09:33
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
13 Ιαν 2020, 08:34
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Ιαν 2020, 16:10
Το Jumbo έχει βάλει παιδότοπους,εστιατόρια και
κινηματογράφους μέσα
:smt017
εννοεί μάλλον το Smart Park.

Ρε συ Τρολελέ αυτό είναι εμπορικό κέντρο που έχει βάλει και Jumbo όχι Jumbo που έχει βάλει όλα τα άλλα :)
Μea culpa, δεν έχω ασχοληθεί με την εταιρεία γενικά ούτε και με ενδιαφέρει από τη στιγμή που
δεν είμαι γονιός κιόλας. Κάποια στιγμή είχα ανακατευτεί επαγγελματικά με τη δημιουργία ενός Jumbo
σε πόλη της επαρχίας , που λέγονταν τότε ότι θα είναι πολυκατάστημα με τη πλήρη έννοια του όρου.
Αυτό το μοντέλο έλεγαν οι πηγές μου θα εφαρμόζοταν και σε άλλα καταστήματα. Για αυτό μου έμεινε και η εικόνα.
Τέλος πάντων, δεν είναι το θέμα μου τα Jumbo. To ερώτημά μου είναι το εξής. Αν το Jumbo αποφασίσει να βάλει και
άλλες χρήσεις μέσα στο χώρο του, σε ποιό κλάδο πρέπει να συμπεριληφθεί μετά?

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Ιαν 2020, 15:56

Τα χελιδόνια της χαμογελαστής άνοιξης τιτιβίζουν υπέροχα!


https://www.ethnos.gr/oikonomia/82615_j ... s-kyriakes
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Γιάννης

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Ιαν 2020, 16:29

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 09:09
Γιάννης έγραψε:
13 Ιαν 2020, 01:09
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Ιαν 2020, 15:24
Διότι ως γνωστόν όσοι δουλεύουν σε σούπερ μάρκετ το είχαν όνειρο ζωής!
Κακά τα ψέμματα, οι περισσότεροι που δουλεύουν σε σούπερ μάρκετ είναι αυτοί που σε κρίσιμη ηλικία τα έξυναν αντί να στρώσουν τον κώλο τους να αποκτήσουν προσόντα και εφόδια για κάτι καλύτερο, και το όνειρο ζωής που είχαν τότε ήταν να συνεχίσουν να τα ξύνουν δια βίου.

Ναι, ας πληρώνονται δίκαια για τα δεδουλευμένα τους, αλλά δεν θα κάτσω να τους λυπηθώ κιόλας επειδή δουλεύουν Κυριακή. Πόσο μάλλον όταν εγώ αν χρειαστεί να δουλέψω ΣΚ το κάνω απλήρωτα.
Όχι!

Σήμερα, ο βασικότερος λόγος για να εργαστεί κάποιος στο σουπερμάρκετ, δεν είναι η έλλειψη προσόντων. Είναι η έλλειψη εναλλακτικών!

Εντωμεταξύ, όλοι όσοι επιτίθεστε στους εργαζόμενους των σούπερ μάρκετ δεν μας έχετε πει τι τρομερά προσόντα έχετε, που αξίζουν να πληρώνονται πολύ παραπάνω.
Εγώ ειδικά, ας υποθέσουμε, τίποτα. Μπορείς να θεωρήσεις ότι με το ζόρι έχω βγάλει γυμνάσιο, αν αυτό βοηθάει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2020, 16:45

Γιάννης έγραψε:
14 Ιαν 2020, 16:29
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 09:09
Γιάννης έγραψε:
13 Ιαν 2020, 01:09


Κακά τα ψέμματα, οι περισσότεροι που δουλεύουν σε σούπερ μάρκετ είναι αυτοί που σε κρίσιμη ηλικία τα έξυναν αντί να στρώσουν τον κώλο τους να αποκτήσουν προσόντα και εφόδια για κάτι καλύτερο, και το όνειρο ζωής που είχαν τότε ήταν να συνεχίσουν να τα ξύνουν δια βίου.

Ναι, ας πληρώνονται δίκαια για τα δεδουλευμένα τους, αλλά δεν θα κάτσω να τους λυπηθώ κιόλας επειδή δουλεύουν Κυριακή. Πόσο μάλλον όταν εγώ αν χρειαστεί να δουλέψω ΣΚ το κάνω απλήρωτα.
Όχι!

Σήμερα, ο βασικότερος λόγος για να εργαστεί κάποιος στο σουπερμάρκετ, δεν είναι η έλλειψη προσόντων. Είναι η έλλειψη εναλλακτικών!

Εντωμεταξύ, όλοι όσοι επιτίθεστε στους εργαζόμενους των σούπερ μάρκετ δεν μας έχετε πει τι τρομερά προσόντα έχετε, που αξίζουν να πληρώνονται πολύ παραπάνω.
Εγώ ειδικά, ας υποθέσουμε, τίποτα. Μπορείς να θεωρήσεις ότι με το ζόρι έχω βγάλει γυμνάσιο, αν αυτό βοηθάει.
Θέλεις να πεις ότι στην κρίσιμη ηλικία τα έξυνες αντί να στρώσεις τον κώλο σου να αποκτήσεις προσόντα και το όνειρο ζωής σου είναι να συνεχίσεις να τα ξύνεις διά βίου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ορέστης 35

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Ιαν 2020, 16:48

Otto Weininger έγραψε:
13 Ιαν 2020, 00:32
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2020, 00:19
Otto Weininger έγραψε:
12 Ιαν 2020, 14:51


Ακριβώς επειδή έχουν εφημερίες, διανυκτερεύσεις κλπ σε Κυριακές, γιορτές και αργίες.
Πόσες κάνεις τον χρόνο;
Αλλάζει κάθε χρόνο ανάλογα με τον αριθμο φαρμακείων του κάθε συλλόγου, αλλα ειναι περιπου μια το μημα.Αλλά αν το φαρμακείο είναι συστεγασμενο, τότε ο αριθμός αυτός πολλαπλασιάζεται επί τον αριθμό αδειών που έχει πάνω του.
Αν πχ πρέπει να κάνω 10 διανυκτερεύσεις τον χρόνο, αν είμαστε 2 φαρμακοποιοί συστεγασμενοι αυτομάτως γίνονται 20 και ας είναι το ίδιο φαρμακείο. Και ούτω καθεξής.

Πέραν των διανυκτερεύσεων είναι και οι εφημερίες 8-20:00 και 8-23.
Αλλά αυτές των 8-20 Μόνο Κυριακή θα τις πάρεις χαμπάρι αφού πλέον όλες τις άλλες μέρες τα φαρμακεία είναι 7-21 συνεχές.
Εδω στη γειτονια παιρνουν για βοηθους κατι αλβανεζες αγραμματες.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 14 Ιαν 2020, 16:51

enterprise-psi έγραψε:
13 Ιαν 2020, 11:57
Maspoli έγραψε:
13 Ιαν 2020, 11:49

θα του κάνεις και κουμάντο στο πόσο χρόνο έχει ή στο πώς τον διαχειρίζεται; Το θέμα μας είναι το πόσ χρόνο έχει ο συμφορουμίτης μας;

Ο Dwarven Blacksmith περιγράφει ένα πρόβλημά του. Αν ένας επιχειρηματίας δει ότι μπορεί και επιθυμεί να προσφέρει υπηρεσίες σε αυτόν τον συνάνθρωπό μας, εσύ γιατί θες να του το απαγορεύσεις;
Γιατί με συκοφαντείς συνέχεια; Που ακριβώς έκανα κουμάντο στον χρόνο του; τρεις απλές ερωτήσεις έθεσα. Που απαίτησα έλεγχο του χρόνου του νάνου , και πως πρόλαβα και απαγόρευσα σε επιχειρηματίες να προσφέρουν υπηρεσίες;

Πρόσεχε σε παρακαλώ τι γράφεις.



+1
Πολύ σπαστικός αυτός ο Maspoli,πέταξε μια μαλακία ο Νάνος και αυτός την πίστεψε και την υπερασπίζεται μέχρι θανάτου :hammer:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ήρθε η πίτσα στα Jumbo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2020, 16:55

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιαν 2020, 15:56
Τα χελιδόνια της χαμογελαστής άνοιξης τιτιβίζουν υπέροχα!


https://www.ethnos.gr/oikonomia/82615_j ... s-kyriakes
Η ηθική του Βακάκη. Που διδάσκει στα παιδιά του να τρέχουν στον δρόμο κάνοντας επίδειξη του νεοπλουτισμού τους και μετά γράφοντάς τα στα παπάρια του να πηγαίνει την άλλη μέρα για δουλειά, σαν να μην συνέβη τίποτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών