Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2020, 23:53

Για όσους δεν γούσταραν την αφίσα μου, παίζει και σε παραλλαγή.

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 13 Ιαν 2020, 23:54

Beria έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:49
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:13
Ὄχι ἀγαπητή μου, δὲν γουστάρω τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Δύσης, ἴσα-ἴσα συλλογίζομαι πῶς θὰ μποροῦσε νἀ αποτραπεῖ. Δὲν μπορῶ ὅμως νὰ μὴν ἀναγνωρίσω ὅτι οἱ παραδοσιαρχικὲς κοινωνίες, συμπεριλαμβανομένων τῶν μουσουλμανικών, εἶναι πιὸ εὔρωστες δημογραφικὰ καὶ οὐσιαστικά ὑγιέστερες, πρᾶγμα ποὺ ἀποβαίνει ὑπέρ τους μακροπρόθεσμα. Δὲν γίνεται νὰ τὰ θὲς δικά σου, μονά-ζυγά. Γιὰ αὐτὸ σοῦ ἔγραψα καὶ νωρίτερα, εἶναι θέμα ὀπτικῆς.
Να ένα από τα μεγάλα παράδοξα του καιρού!
Η ευρωπαϊκή συντηρητική σκέψη σε όλες της τις μορφές (παραδοσιακοί δεξιοί, νεοcon, ακροδεξιοί, νεοΦα) αναγνωρίζουν στο Ισλάμ τον Μεγάλο Εχθρό την ίδια στιγμή που ο αντινεωτερικός, πατριαρχικός, παραδοσιαρχικός χαρακτήρας του έχει όλα τα χαρακτηριστικά που πρεσβεύουν και τους γοητεύουν.

Το Ισλάμ του 21ου κάνει φωναχτά όλα όσα θα ήθελαν να πουν οι ίδιοι και δεν τολμούν
η Δύση μέχρι πριν 3-4 10ετίες είχε μια χαρά υγιείς κοινωνίες που έκανε παιδιά, άκμαζαν κτλ οι αρχές της οικογένειας δεν συναντάται μόνο στο Ισλάμ και το ότι κάποιος είναι οπαδός του ότι πρέπει στην δύση να ξαναγίνουμε υπεύθυνοι δεν πάει να πει ότι ξαφνικά γινόμαστε οπαδοί του να δέρνουμε τις γυναίκες, να τους απαγορεύουμε να οδηγούν, να πετάμε πούστηδες από τα μπαλκόνια κτλ΄

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Ιαν 2020, 23:59

blackpaint έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:28
panos291 έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:24
blackpaint έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:22


Φυσικα. Δεν ειναι δικαιοδοσια σου ν αποφασισεις η να προτεινεις τι θα κανουν με τα σωματα τους. Αν μια εγγυος γυναικα δεν θελει να γινει μητερα, τελειωσε, η γνωμη κανενος αλλου δεν μετραει.
Του πατέρα η γνώμη γιατί να μην μετράει?
Γιατι για να επιβιωσει το εμβρυο, ειναι απαραιτητο το σωμα της μητερας , οχι του πατερα. Και τον τελευταιο λογο θα πρεπε να τον εχει η κατοχος του σωματος μεσα στο οποιο θα λαβει χωρα η εγκυμοσυνη.
Εκει καταληγει η συζητηση: στο κατα ποσο οι γυναικες ειναι κυριαρχες στα σωματα τους.
Δηλαδή αν εγώ είμαι ο πατέρας και το θέλω, αυτή μπορεί να αποφασίσει να σκοτώσει το παιδί μου χωρίς να μου δώσει λογαριασμό.
Από την άλλη αν το θέλει αυτή και δεν το θέλω εγώ, μπορεί να αποφασίσει να το κρατήσει και να με βάλει να πληρώνω, πάλι χωρίς να μου δώσει λογαριασμό.
Ωραία λογική.

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3678
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 14 Ιαν 2020, 00:01

Χαοτικός έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:53
metaxoskolikas έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:44
Χαοτικός έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:34


:smt023:smt058




Να μη σκας τότε. Αυτάσ θα ξηγηθούν αυτό που δεν μπόρεσες εσύ (η εποχή σου). Και τα δικά μου το ίδιο.

Βέβαια αν μεγαλώσουν με δεξιά κουλτούρα και στσξ ζωής μην περιμένεις προκοπή. Τα ίδια σκατά θα κάνουνε. Που μου έλεγε συμφοιτήτρια ότι δεν θα θηλάσει όταν κάνει μωρό... "Εγώ έχω ωραίο στήθος γιατί να χαλάσει;".
Αν μεγαλώσουν τα παιδιά έτσι paul25 @ Άντε Γ@*%σου!!!! τότε θα δεις προκοπή.
Έχεις να αντιπαραθέσεις καλύτερη κουλτούρα γεννητικότητας;
ήδη μεγάλα είναι κι έχω κι εγγονάκι. άλλο πάντως η ασυδοσία που δεν επιτρέπει να προκόψεις κι άλλο η θέληση για δημιουργία οικογένειας. έχει διαφορά μεγάλη.
ο
Έλα ρε που έγινε το παιδί και ο αριθμός παιδιών λάιφ στάιλ. Όλοι σταματούν στα δεύο γιατί αυτό κάνουν οι περισσότεροι.
Βάλε και την κουλτούρα του παρτακισμού, να θέλουμε περισσότερο προσωπικό χρόνο. Φάε προσωπικό χρόνο τώρα και ότι παρήγαγε αυτός.


Όταν ήμουν παιδάκι πάντως θυμάμαι στη γεωγραφία του σχολείου, Ελλάδα 9.000.000 Τουρκία 35.000.000
Είπες κάτι;
μα δε λέω, συμφωνώ σε αυτό... αυτό όμως δεν έχει σχέση με την ασυδοσία που προτείνεις. άφθονη σεξουαλική ασυδοσία έχουμε σήμερα κι όμως ο αριθμός των οικογενειών που δημιουργούνται και ο αριθμός των παιδιών που γεννιούνται έχουν μηδενιστεί λόγω κουλτούρας αμβλώσεων, λαιφ σταιλ όπως είπες κλπ.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Ιαν 2020, 00:05

metaxoskolikas έγραψε:
14 Ιαν 2020, 00:01
Χαοτικός έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:53
metaxoskolikas έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:44


ήδη μεγάλα είναι κι έχω κι εγγονάκι. άλλο πάντως η ασυδοσία που δεν επιτρέπει να προκόψεις κι άλλο η θέληση για δημιουργία οικογένειας. έχει διαφορά μεγάλη.
ο
Έλα ρε που έγινε το παιδί και ο αριθμός παιδιών λάιφ στάιλ. Όλοι σταματούν στα δεύο γιατί αυτό κάνουν οι περισσότεροι.
Βάλε και την κουλτούρα του παρτακισμού, να θέλουμε περισσότερο προσωπικό χρόνο. Φάε προσωπικό χρόνο τώρα και ότι παρήγαγε αυτός.


Όταν ήμουν παιδάκι πάντως θυμάμαι στη γεωγραφία του σχολείου, Ελλάδα 9.000.000 Τουρκία 35.000.000
Είπες κάτι;
μα δε λέω, συμφωνώ σε αυτό... αυτό όμως δεν έχει σχέση με την ασυδοσία που προτείνεις. άφθονη σεξουαλική ασυδοσία έχουμε σήμερα κι όμως ο αριθμός των οικογενειών και ο αριθμός των παιδιών που γεννιούνται μηδενίζονται λόγω κουλτούρας αμβλώσεων, λαιφ σταιλ όπως είπες κλπ.
Δεν είναι ασυδοσία. Είναι απενοχοποιημένο σεξ. Όχι για λόγους μεταφυσικούς και συναοισθηματικούς και τελετουργίες και άγιος ο Θεός. Να μάθουν τα κορίτσια ότι με το γαμήσι γκαστρώνεσαι καινα το έχουν στον προσανατολισμό τους. όχι να κάνουν σεξ για να ξεπληρώνουν συναισθήματα.

Είναι μεγάλη κουβέντα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 14 Ιαν 2020, 00:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:53
Για όσους δεν γούσταραν την αφίσα μου, παίζει και σε παραλλαγή.

Εικόνα
Σε τι ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού νομίζεις απευθύνεται αυτή η "αφίσα"; Διότι αυτοί που πέφτουν στις πρώτες 2 κατηγορίες στην συντριπτική τους πλειονότητα θα βλέπουν την έκτρωση όπως οι αντίστοιχες γυναίκες, έυκολη διαφυγή από τις συνέπειες των πράξεών τους

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 14 Ιαν 2020, 00:08

Δημοκράτης έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:46
[qu
ποια ακριβώς είναι τα προηγμένα κράτη της Δύσης που θεωρούν την βεφοκτονία ως πλημέλημα; :lol:
Η Γαλλια καταρχας, που ηδη απο τα τελη του 19ου αιωνα, οταν ηταν ακομα κακουργημα τιμωρητεο με θανατικη ποινη, αθωωνε τις βρεφοκτονες. Αλλα και στο αγγλικο δικαιο, οπου η ταση απο το δευτερο μισο του 20ου αιωνα ειναι να αθωωνονται οι βρεφοκτονες.

Άβαταρ μέλους
Αἰακίδης Αἰχμητὴς
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 10 Δεκ 2019, 22:27
Phorum.gr user: Aspetos
Επικοινωνία:

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αἰακίδης Αἰχμητὴς » 14 Ιαν 2020, 00:08

Beria έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:49
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:13
Ὄχι ἀγαπητή μου, δὲν γουστάρω τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Δύσης, ἴσα-ἴσα συλλογίζομαι πῶς θὰ μποροῦσε νἀ αποτραπεῖ. Δὲν μπορῶ ὅμως νὰ μὴν ἀναγνωρίσω ὅτι οἱ παραδοσιαρχικὲς κοινωνίες, συμπεριλαμβανομένων τῶν μουσουλμανικών, εἶναι πιὸ εὔρωστες δημογραφικὰ καὶ οὐσιαστικά ὑγιέστερες, πρᾶγμα ποὺ ἀποβαίνει ὑπέρ τους μακροπρόθεσμα. Δὲν γίνεται νὰ τὰ θὲς δικά σου, μονά-ζυγά. Γιὰ αὐτὸ σοῦ ἔγραψα καὶ νωρίτερα, εἶναι θέμα ὀπτικῆς.
Να ένα από τα μεγάλα παράδοξα του καιρού!
Η ευρωπαϊκή συντηρητική σκέψη σε όλες της τις μορφές (παραδοσιακοί δεξιοί, νεοcon, ακροδεξιοί, νεοΦα) αναγνωρίζουν στο Ισλάμ τον Μεγάλο Εχθρό την ίδια στιγμή που ο αντινεωτερικός, πατριαρχικός, παραδοσιαρχικός χαρακτήρας του έχει όλα τα χαρακτηριστικά που πρεσβεύουν και τους γοητεύουν.

Το Ισλάμ του 21ου κάνει φωναχτά όλα όσα θα ήθελαν να πουν οι ίδιοι και δεν τολμούν
Ἐνῶ ἐσὺ π.χ. θεωρεῖς ὅτι ἀπειλὴ γιὰ τὴν εὐδαιμονία καὶ τὴν ἐλευθερία συνιστᾶ ἡ ὀργανωμένη δράση καὶ ὕπαρξη ἀκροδεκθιῶν ὁμοεθνῶν σου; Ἢ ὅτι θὰ ἔπρεπε νὰ ἐπιβάλλεις καὶ στὶς παραδοσιαρχικὲς κοινωνίες γάμους πούστηδων καὶ ἐδραίωση νεκροφιλικῶν τάσεων;

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 14 Ιαν 2020, 00:10

panos291 έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:59
blackpaint έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:28
panos291 έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:24

Του πατέρα η γνώμη γιατί να μην μετράει?
Γιατι για να επιβιωσει το εμβρυο, ειναι απαραιτητο το σωμα της μητερας , οχι του πατερα. Και τον τελευταιο λογο θα πρεπε να τον εχει η κατοχος του σωματος μεσα στο οποιο θα λαβει χωρα η εγκυμοσυνη.
Εκει καταληγει η συζητηση: στο κατα ποσο οι γυναικες ειναι κυριαρχες στα σωματα τους.
Δηλαδή αν εγώ είμαι ο πατέρας και το θέλω, αυτή μπορεί να αποφασίσει να σκοτώσει το παιδί μου χωρίς να μου δώσει λογαριασμό.
Από την άλλη αν το θέλει αυτή και δεν το θέλω εγώ, μπορεί να αποφασίσει να το κρατήσει και να με βάλει να πληρώνω, πάλι χωρίς να μου δώσει λογαριασμό.
Ωραία λογική.
να το παρεις στην μητρα σου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 14 Ιαν 2020, 00:12

blackpaint έγραψε:
14 Ιαν 2020, 00:10
panos291 έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:59
blackpaint έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:28

Γιατι για να επιβιωσει το εμβρυο, ειναι απαραιτητο το σωμα της μητερας , οχι του πατερα. Και τον τελευταιο λογο θα πρεπε να τον εχει η κατοχος του σωματος μεσα στο οποιο θα λαβει χωρα η εγκυμοσυνη.
Εκει καταληγει η συζητηση: στο κατα ποσο οι γυναικες ειναι κυριαρχες στα σωματα τους.
Δηλαδή αν εγώ είμαι ο πατέρας και το θέλω, αυτή μπορεί να αποφασίσει να σκοτώσει το παιδί μου χωρίς να μου δώσει λογαριασμό.
Από την άλλη αν το θέλει αυτή και δεν το θέλω εγώ, μπορεί να αποφασίσει να το κρατήσει και να με βάλει να πληρώνω, πάλι χωρίς να μου δώσει λογαριασμό.
Ωραία λογική.
να το παρεις στην μητρα σου.
Tοτε διορθώνουμε το 2. Να το κρατήσει στην δικιά της αλλά να αφήσει την τσέπη μου ήσυχη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2020, 00:13

Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 22:57
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
13 Ιαν 2020, 22:48

Ἀπὸ τὴ σκοπιὰ τῆς ΓΑΛΗΣ θὲς νὰ πεῖς. Μὴν σκᾶς πάντως, οἱ φιλελεύθεροι ποὺ κάνουν κουμάντο ἐδῶ καὶ ανὰ τὴ Δύση ἀντιτίθενται στὴν πολυτεκνία καὶ τὴν οἰκογένεια, φροντίζοντας παράλληλα γιὰ τὴν ἐγκατάσταση στὶς χῶρες τους ἐξωευρωπαϊκῶν πληθυσμῶν, ποὺ δὲν συμμερίζονται τὴ νεκροφιλία καὶ τὰ παραπλήσια βίτσια τους. :D
Άρα γουστάρεις τη μουσουλμανοποίηση της δύσης.

Το κωμικοτραγικό στην περίπτωση της "δύσης"* είναι ότι ήδη βρίσκεται στο δίλημμα "μουσουλμανοποίηση ή βλακοποίηση".

Και αυτό ακριβώς είναι σήμερα η σύγκρουση των πολιτισμών.
Από τη μία οι μουσουλμάνοι και από την άλλη οι πολιτικώς ορθοί με μουσουλμανικό σκεπτικό. :lol:


* Τα εισαγωγικά σημαίνουν ότι ο όρος παίζει στο φαντασιακό πολιτισμικό πεδίο και χρησιμοποιείται πλέον ως αμιγώς γεωγραφικός προσδιορισμός. :lol:
Ὄχι ἀγαπητή μου, δὲν γουστάρω τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Δύσης, ἴσα-ἴσα συλλογίζομαι πῶς θὰ μποροῦσε νἀ αποτραπεῖ. Δὲν μπορῶ ὅμως νὰ μὴν ἀναγνωρίσω ὅτι οἱ παραδοσιαρχικὲς κοινωνίες, συμπεριλαμβανομένων τῶν μουσουλμανικών, εἶναι πιὸ εὔρωστες δημογραφικὰ καὶ οὐσιαστικά ὑγιέστερες, πρᾶγμα ποὺ ἀποβαίνει ὑπέρ τους μακροπρόθεσμα. Δὲν γίνεται νὰ τὰ θὲς δικά σου, μονά-ζυγά. Γιὰ αὐτὸ σοῦ ἔγραψα καὶ νωρίτερα, εἶναι θέμα ὀπτικῆς.
Αγαπητέ μου, σαφώς και δεν τίθεται θέμα μονών-ζυγών γιατί στην πρόταση σου διακρίνω μια έντονη θα έλεγα τάση διαχείρισης του δημογραφικού μέσω της διαχείρισης των γυναικών. Η οποία είναι επίσης διακριτή και σε άλλους ευαισθητοποιημένους για το φλέγον αυτό θέμα. Οπότε σαφώς και πρόκειται για μονά-μονά ή ζυγά-ζυγά δηλαδή καρπούζι+μαχαίρι ή μαχαίρι+καρπούζι στα χέρια των ανδρών. Πράγμα που εκτός από παράλογο βρίσκω και εξόχως κωμικό. Αν έχεις απορίες για το παράλογον, μπορώ να στις λύσω. Το χιούμορ δεν παίζει στο πεδίο της κοινής λογικής.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 14 Ιαν 2020, 00:15

Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
14 Ιαν 2020, 00:08
Beria έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:49
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:13
Ὄχι ἀγαπητή μου, δὲν γουστάρω τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Δύσης, ἴσα-ἴσα συλλογίζομαι πῶς θὰ μποροῦσε νἀ αποτραπεῖ. Δὲν μπορῶ ὅμως νὰ μὴν ἀναγνωρίσω ὅτι οἱ παραδοσιαρχικὲς κοινωνίες, συμπεριλαμβανομένων τῶν μουσουλμανικών, εἶναι πιὸ εὔρωστες δημογραφικὰ καὶ οὐσιαστικά ὑγιέστερες, πρᾶγμα ποὺ ἀποβαίνει ὑπέρ τους μακροπρόθεσμα. Δὲν γίνεται νὰ τὰ θὲς δικά σου, μονά-ζυγά. Γιὰ αὐτὸ σοῦ ἔγραψα καὶ νωρίτερα, εἶναι θέμα ὀπτικῆς.
Να ένα από τα μεγάλα παράδοξα του καιρού!
Η ευρωπαϊκή συντηρητική σκέψη σε όλες της τις μορφές (παραδοσιακοί δεξιοί, νεοcon, ακροδεξιοί, νεοΦα) αναγνωρίζουν στο Ισλάμ τον Μεγάλο Εχθρό την ίδια στιγμή που ο αντινεωτερικός, πατριαρχικός, παραδοσιαρχικός χαρακτήρας του έχει όλα τα χαρακτηριστικά που πρεσβεύουν και τους γοητεύουν.

Το Ισλάμ του 21ου κάνει φωναχτά όλα όσα θα ήθελαν να πουν οι ίδιοι και δεν τολμούν
Ἐνῶ ἐσὺ π.χ. θεωρεῖς ὅτι ἀπειλὴ γιὰ τὴν εὐδαιμονία καὶ τὴν ἐλευθερία συνιστᾶ ἡ ὀργανωμένη δράση καὶ ὕπαρξη ἀκροδεκθιῶν ὁμοεθνῶν σου; Ἢ ὅτι θὰ ἔπρεπε νὰ ἐπιβάλλεις καὶ στὶς παραδοσιαρχικὲς κοινωνίες γάμους πούστηδων καὶ ἐδραίωση νεκροφιλικῶν τάσεων;
Δεν απαντάς στο ερώτημα μου
Αντιθέτως κάνεις δυο ερωτήσεις, που η πρώτη είναι εντελώς άσχετη με το θέμα και η δεύτερη εντελώς ανόητη
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2020, 00:22

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
14 Ιαν 2020, 00:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:53
Για όσους δεν γούσταραν την αφίσα μου, παίζει και σε παραλλαγή.

Εικόνα
Σε τι ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού νομίζεις απευθύνεται αυτή η "αφίσα"; Διότι αυτοί που πέφτουν στις πρώτες 2 κατηγορίες στην συντριπτική τους πλειονότητα θα βλέπουν την έκτρωση όπως οι αντίστοιχες γυναίκες, έυκολη διαφυγή από τις συνέπειες των πράξεών τους
Δεν έχω ιδέα για το ακριβές ποσοστό του ανδρικού πληθυσμού, που αντιπροσωπεύει η αφίσα.
Κατά τη γνώμη μου όμως, πρέπει να παίζει πολύ κοντά στο ποσοστό των γυναικών που κάνουν εκτρώσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Ιαν 2020, 00:23

blackpaint έγραψε:
14 Ιαν 2020, 00:08
Δημοκράτης έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:46
[qu
ποια ακριβώς είναι τα προηγμένα κράτη της Δύσης που θεωρούν την βεφοκτονία ως πλημέλημα; :lol:
Η Γαλλια καταρχας, που ηδη απο τα τελη του 19ου αιωνα, οταν ηταν ακομα κακουργημα τιμωρητεο με θανατικη ποινη, αθωωνε τις βρεφοκτονες. Αλλα και στο αγγλικο δικαιο, οπου η ταση απο το δευτερο μισο του 20ου αιωνα ειναι να αθωωνονται οι βρεφοκτονες.
α μιλάμε για πολύ προηγμένες κοινωνίες :lol::lol:

Άβαταρ μέλους
Αἰακίδης Αἰχμητὴς
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 10 Δεκ 2019, 22:27
Phorum.gr user: Aspetos
Επικοινωνία:

Re: Mε εντολη Καραμανλη κατεβηκε η αφισα για τις αμβλωσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αἰακίδης Αἰχμητὴς » 14 Ιαν 2020, 00:25

Beria έγραψε:
14 Ιαν 2020, 00:15
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
14 Ιαν 2020, 00:08
Beria έγραψε:
13 Ιαν 2020, 23:49


Να ένα από τα μεγάλα παράδοξα του καιρού!
Η ευρωπαϊκή συντηρητική σκέψη σε όλες της τις μορφές (παραδοσιακοί δεξιοί, νεοcon, ακροδεξιοί, νεοΦα) αναγνωρίζουν στο Ισλάμ τον Μεγάλο Εχθρό την ίδια στιγμή που ο αντινεωτερικός, πατριαρχικός, παραδοσιαρχικός χαρακτήρας του έχει όλα τα χαρακτηριστικά που πρεσβεύουν και τους γοητεύουν.

Το Ισλάμ του 21ου κάνει φωναχτά όλα όσα θα ήθελαν να πουν οι ίδιοι και δεν τολμούν
Ἐνῶ ἐσὺ π.χ. θεωρεῖς ὅτι ἀπειλὴ γιὰ τὴν εὐδαιμονία καὶ τὴν ἐλευθερία συνιστᾶ ἡ ὀργανωμένη δράση καὶ ὕπαρξη ἀκροδεκθιῶν ὁμοεθνῶν σου; Ἢ ὅτι θὰ ἔπρεπε νὰ ἐπιβάλλεις καὶ στὶς παραδοσιαρχικὲς κοινωνίες γάμους πούστηδων καὶ ἐδραίωση νεκροφιλικῶν τάσεων;
Δεν απαντάς στο ερώτημα μου
Αντιθέτως κάνεις δυο ερωτήσεις, που η πρώτη είναι εντελώς άσχετη με το θέμα και η δεύτερη εντελώς ανόητη
Δὲν ἀπηύθυνες κανένα ἐρώτημα. Εἶπες νὰ μοιραστεἶς κάτι αμπελοφιλοσοφίες μὲ τὸ κοινό. Ὡς πρὸς τὸ περιγραφικὸ κομμάτι τῆς διαπίστωσης ὅτι οἱ μουσουλμανικὲς καὶ ἄλλες παραδοσιαρχικές κοινωνίες, εἶναι πιὸ εὔρωστες καὶ υγιέστερες ἀπὸ τὶς δυτικές, συμφωνεῖς;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών