Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιαν 2020, 18:07

hellegennes έγραψε:
16 Ιαν 2020, 17:56
Αλήθεια όμως, πέρα από οικονομικούς λόγους, γιατί θα ήθελες να μεταναστεύσεις από μια χώρα με άφθονη φυσική ομορφιά και μεγάλες εναλλαγές σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, με πολύ ήπιο κλίμα, καλό φαγητό, σχεδόν 0 φυσικούς κινδύνους και εξαιρετικά χαμηλή εγκληματικότητα;
Εδώ είναι το ζουμί. Μπορεί να έχεις ταλαιπωρηθεί επαγγελματικά στην Ελλάδα ή να μην έχεις προοπτική να ασκήσεις το αντικείμενό σου και να δουλεύεις σε άσχετο τομέα.
Η Ελλάδα είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες χώρες του κόσμου αν έχεις κάποια χρήματα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2020, 18:08

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:05
Νταξ οκ ο καιρός άλλο θέμα. Επίσης κι εγώ έχω αποφασίσει να μείνω εδώ οπότε δε χρειάζομαι πολύ πεισιμο. Απλά δεν καταλαβαίνω και επιμένω είναι τι κάνετε τις άλλες 29 μέρες του μήνα που γίνεται μόνο Ελλάδα.
Ζούμε χωρίς φόβο δολοφονίας.

Επίσης αυτά που είπα. Αν θέλω πετάγομαι βουνό ή θάλασσα ή δάσος ή αρχαία και μουσεία χωρίς να κάνω ολόκληρο ταξίδι. Βγαίνω για καφέ με ήλιο, φορώντας το πολύ ένα ελαφρύ μπουφάν τον χειμώνα, τρώω έξω, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιαν 2020, 18:10

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 08:38
Εγώ δεν θα ήθελα να μεταναστεύσω. Θα προτιμούσα να μείνω στην ελλάδα αλλά κάπου ορεινά. Περτούλι ή Πάπιγκο. Ένα σπίτι με μεγάλο τζάμι στο σαλόνι και φοβερή θέα. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων θερμαινόμενη. Σάουνα. Home Cinema μικρό 20 επί 15 χωρητικότητας 15 ατόμων. Ένα στουντιάκι πλήρως εξοπλισμένο, play room. Ακόμα ένα στούντιο. Ένα τζάκι μήκους 4-5 μέτρα μαρμάρινο ή ξυλόγλυπτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος με αυτά και χωρίς να αλλάξω χώρα. Αν είχα αυτά θα ήμουν ευτυχισμένος κι εδώ γιατί η ελλάδα είναι το σπίτι μου.
+1. Πισίνα, σάουνα και τζάκι τα χαρίζω. Προτιμώ το μπάνιο στη θάλασσα. Επίσης λίγο έξω από την Αθήνα θα με βόλευε καλύτερα νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιαν 2020, 18:14

hellegennes έγραψε:
16 Ιαν 2020, 17:58
Αν νομίζεις ότι δεν μπορούν να σπάσουν τα νεύρα σου με ανάλογο τρόπο σε άλλες χώρες, ξανασκέψου το. Οκέι, υπάρχουν λιγότερες μπουμεριές στην κεντρική Ευρώπη λόγω καλύτερης μακρόχρονης οργανωτικής δομής. Δηλαδή λιγότερες μαλακίες στον δρόμο και στο δημόσιο. Αλλά μια χαρά θα σπάσουν τα νεύρα σου στο Σούπερ Μάρκετ, σε τράπεζες, στα ταχυδρομεία και γενικά σχεδόν σε ό,τι άλλο μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα.
Υπάρχει μεγαλύτερος βαθμός νομιμότητας, αν νομίζεις ότι η Ελλάδα δεν έχει εγκληματικότητα, βρισκόμαστε πολύ χαμηλά στον δείκτη διαφθοράς. Η διαφθορά και η ανομία που συμβαίνει στα υψηλά ή μεσαία στρώματα είναι εγκληματικότητα και μάλιστα δεν υπάρχει μόνο οικονομικό έγκλημα αλλά και ποινικό. Μην νομίζεις ότι δεν γίνεται να φτάσει και σε εσένα ή σε εμένα. Σε εμένα έχει φτάσει και μάλιστα πριν γεννηθώ (στην οικογένεια).
Από την εμπειρία μου δεν θα έλεγα ότι σε μια βορειοευρωπαική χώρα σου σπάνε τα νεύρα, τόσο πολύ τουλάχιστον.
Μετά υπάρχει και ο κόσμος. Έχει γίνει πολύ πονηρός. Αν ζήσεις αρκετά το βλέπεις στο μάτι, ενώ ο αμέτοχος κόσμος έχει άλλο μάτι, καθαρό.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Ιαν 2020, 18:22

Συγγνώμη, αλλά όταν στην Ελλάδα κάνει ζέστη εγώ δεν την παλεύω, και μου αρέσει το κρύο. Θεωρώ τη Γερμανία φοβερή σε φυσικές ομορφιές, την Ιταλία στον Βορρά ακόμα καλύτερη, με τις Άλπεις κοντά, τις λίμνες, και πολλά άλλα. Λατρεύω να κάνω διακοπές 3 βδομάδες με τις παραλίες, αλλά για μόνιμη κατοικία δεν επιλέγω την Ελλάδα ως πρώτη, και με μισθό 10,000 τον μήνα ακόμη. Αν μου πεις ποιό είναι το ιδανικό μέρος ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΟΝΟ, θα σου πω βορειοανατολική Ιταλία, κοντά σε σύνορα με Αυστρία. Μονάχα στην εξοχή έχει πολλά τσιμπούρια, αλλά και στην Ελλάδα έχει.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 16 Ιαν 2020, 18:25

ΗΠΑ αν και είναι πολύ δύσκολο αν θες να είσαι μόνιμα με προοπτική να ξεκινήσεις κανονική ζωή.
Κάτω χώρες
Γερμανία
Νορβηγία
Ελβετία αν υπήρχε *πολύ* καλή δουλειά

Για κανονική ζωή όμως, με προοπτική να μείνεις μόνιμα να δημιουργήσεις οικογένεια κλπ. Προφανώς αν έχεις τα εκατομμύρια του Σκρούτζ περνάς καλά και στην Ελλάδα και στην Ουγκάντα.

Συν ένα για τον Καβαλιέρε, και εγώ αντιπαθώ σφόδρα τη ζέστη της Ελλάδας, δεν παλεύεται. Γεννήθηκα σε λάθος χώρα.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 16 Ιαν 2020, 18:28

Cavaliere έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:22
Συγγνώμη, αλλά όταν στην Ελλάδα κάνει ζέστη εγώ δεν την παλεύω, και μου αρέσει το κρύο. Θεωρώ τη Γερμανία φοβερή σε φυσικές ομορφιές, την Ιταλία στον Βορρά ακόμα καλύτερη, με τις Άλπεις κοντά, τις λίμνες, και πολλά άλλα. Λατρεύω να κάνω διακοπές 3 βδομάδες με τις παραλίες, αλλά για μόνιμη κατοικία δεν επιλέγω την Ελλάδα ως πρώτη, και με μισθό 10,000 τον μήνα ακόμη. Αν μου πεις ποιό είναι το ιδανικό μέρος ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΟΝΟ, θα σου πω βορειοανατολική Ιταλία, κοντά σε σύνορα με Αυστρία. Μονάχα στην εξοχή έχει πολλά τσιμπούρια, αλλά και στην Ελλάδα έχει.
Υπαρχουν μερη στην ελλαδα που δεν σκας απο ζεστη. Επισης,υφισταμεθα παντοτε η επιλογη του μπανιου στη θαλασσα.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Ιαν 2020, 18:31

Awesomatic έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:25
ΗΠΑ αν και είναι πολύ δύσκολο αν θες να είσαι μόνιμα με προοπτική να ξεκινήσεις κανονική ζωή.
Κάτω χώρες
Γερμανία
Νορβηγία
Ελβετία αν υπήρχε *πολύ* καλή δουλειά

Για κανονική ζωή όμως, με προοπτική να μείνεις μόνιμα να δημιουργήσεις οικογένεια κλπ. Προφανώς αν έχεις τα εκατομμύρια του Σκρούτζ περνάς καλά και στην Ελλάδα και στην Ουγκάντα.

Συν ένα για τον Καβαλιέρε, και εγώ αντιπαθώ σφόδρα τη ζέστη της Ελλάδας, δεν παλεύεται. Γεννήθηκα σε λάθος χώρα.
Κοίτα, πας σε κανένα Πήλιο, κανένα νησί, κάνεις διακοπές, λιμανάκια, ουζάκια, χαλάρωση, λες, μαλάκα, ωραία χώρα. Αλλά προφανώς δεν είσαι 12 μήνες σε λιμανάκι των Κυκλάδων να τρως χταπόδια. Όταν λέμε, Να ζεις κάπου, λέμε, να ζεις, να διασκεδάζεις, εργάζεσαι, τρέφεις οικογένεια, κινείσαι, νοσηλεύεσαι, γερνάς, όχι μόνο διακοπές Αυγούστου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2020, 18:33

Cavaliere έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:22
Συγγνώμη, αλλά όταν στην Ελλάδα κάνει ζέστη εγώ δεν την παλεύω, και μου αρέσει το κρύο. Θεωρώ τη Γερμανία φοβερή σε φυσικές ομορφιές, την Ιταλία στον Βορρά ακόμα καλύτερη, με τις Άλπεις κοντά, τις λίμνες, και πολλά άλλα. Λατρεύω να κάνω διακοπές 3 βδομάδες με τις παραλίες, αλλά για μόνιμη κατοικία δεν επιλέγω την Ελλάδα ως πρώτη, και με μισθό 10,000 τον μήνα ακόμη. Αν μου πεις ποιό είναι το ιδανικό μέρος ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΟΝΟ, θα σου πω βορειοανατολική Ιταλία, κοντά σε σύνορα με Αυστρία. Μονάχα στην εξοχή έχει πολλά τσιμπούρια, αλλά και στην Ελλάδα έχει.
Πού ρε συ έχει φυσικές ομορφιές η Γερμανία;
Antares έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:14
Υπάρχει μεγαλύτερος βαθμός νομιμότητας, αν νομίζεις ότι η Ελλάδα δεν έχει εγκληματικότητα, βρισκόμαστε πολύ χαμηλά στον δείκτη διαφθοράς. Η διαφθορά και η ανομία που συμβαίνει στα υψηλά ή μεσαία στρώματα είναι εγκληματικότητα και μάλιστα δεν υπάρχει μόνο οικονομικό έγκλημα αλλά και ποινικό. Μην νομίζεις ότι δεν γίνεται να φτάσει και σε εσένα ή σε εμένα. Σε εμένα έχει φτάσει και μάλιστα πριν γεννηθώ (στην οικογένεια).
Από την εμπειρία μου δεν θα έλεγα ότι σε μια βορειοευρωπαική χώρα σου σπάνε τα νεύρα, τόσο πολύ τουλάχιστον.
Μετά υπάρχει και ο κόσμος. Έχει γίνει πολύ πονηρός. Αν ζήσεις αρκετά το βλέπεις στο μάτι, ενώ ο αμέτοχος κόσμος έχει άλλο μάτι, καθαρό.
Έχει την χαμηλότερη εγκληματικότητα στην Ευρώπη. Αρκεί. Επίσης ο ψεκασμός στην Ευρώπη είναι διάχυτος. Εξ ου και Μπρέξιτ. Δηλαδή, οκέι, ο μέσος Έλληνας είναι γραφικός, αλλά όχι ψεκασμένος σε τέτοιον βαθμό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Ιαν 2020, 18:34

Pedro έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:28
Υπαρχουν μερη στην ελλαδα που δεν σκας απο ζεστη. Επισης,υφισταμεθα παντοτε η επιλογη του μπανιου στη θαλασσα.
Ντάξει, με το ζόρι πρέπει να μου αρέσει η Ελλάδα πιο πολύ από άλλα μέρη; Υπέροχη είναι, όχι για μένα, όχι για κατοικία, επαναλαμβάνω, για 2 βδομάδες διακοπές, ναι. Έχω πιο όμορφα πράγματα στο μυαλό μου, ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
:lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Ιαν 2020, 18:36

hellegennes πήγαινε σε άλλο μώλο, έφυγαν οι κέφαλοι.
:wave:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιαν 2020, 18:41

Pedro έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:28
Υπαρχουν μερη στην ελλαδα που δεν σκας απο ζεστη. Επισης,υφισταμεθα παντοτε η επιλογη του μπανιου στη θαλασσα.
Στα Γιάννενα που έμεινα αρκετά, ωραία ήταν. Καιρός σχεδόν βορειοευρωπαικός αλλά με μεγαλύτερο καλοκαίρι, σε μια ώρα βρίσκεσαι στην παραλία από την μία πλευρά και σε μία ώρα σε πανύψηλα βουνά και ωραία χωριά από την άλλη. Το κλιματιστικό το χρησιμοποιούσαν περισσότερο για θέρμανση, σπάνια να υπάρξει καύσωνας. Αλλά φτάνουν και εκεί τα τσιμπούρια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2020, 18:43

Cavaliere έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:36
hellegennes πήγαινε σε άλλο μώλο, έφυγαν οι κέφαλοι.
:wave:
Συγγνώμη, αλλά μου λες για φυσικές ομορφιές στην πιο φλατ, άνοστη χώρα της Ευρώπης.

Ίσως να είχες κάποια βάση πριν από το 1000 μ.Χ., όπου υπήρχαν δάση. Κάτι είναι και τα δάση, αν και μονότονα από μόνα τους. Αλλά μετά άρχισαν οι βελανιδοφάγοι να τα αποψιλώνουν για να βόσκουν τα γελάδια τους και τώρα δεν υπάρχουν καθόλου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 16 Ιαν 2020, 18:48

A0ANACIVC έγραψε:
16 Ιαν 2020, 16:15
Κάπου που να μην διωκόμεθα οι ορθόδοξοι όπως στην κατεχόμενη Ελλάδα της τελευταίας δεκαετίας.
Τι πινεις ρε φιλε;
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 16 Ιαν 2020, 18:51

Antares έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:41
σε μια ώρα βρίσκεσαι στην παραλία από την μία πλευρά και σε μία ώρα σε πανύψηλα βουνά και ωραία χωριά από την άλλη
Με το αυτοκίνητο.

Άλλος ένας τομέας που η Ελλάδα έχει πρόβλημα, οι μεταφορές, αν και αντικειμενικά δεν βοήθησε η γεωγραφία.

Νεότερος χρησιμοποιούσα συχνά ΚΤΕΛ και τα έχει σιχαθεί η ψυχή μου μέχρι τα βαθύτερα βάθη της. Ακόμα και σήμερα σχεδόν πουθενά δεν έχεις ουσιαστική εναλλακτική.

Θυμάμαι να έχω κάνει ολόκληρο ταξίδι στο εξωτερικό πέρυσι που ΟΛΑ τα έκανα από το κινητό και κινήθηκα μόνο με ΜΜΜ. Η διαφορά στην άνεση, την ευκολία και την... καθαριότητα ήταν χαώδης.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών