Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 16 Ιαν 2020, 18:56

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιαν 2020, 17:54
Στη Βόρεια Μακεδονία. :)
Η Θεσσαλονικη ειναι στην κεντρικη Μακεδονια.
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιαν 2020, 19:02

Awesomatic έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:51
Antares έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:41
σε μια ώρα βρίσκεσαι στην παραλία από την μία πλευρά και σε μία ώρα σε πανύψηλα βουνά και ωραία χωριά από την άλλη
Με το αυτοκίνητο.

Άλλος ένας τομέας που η Ελλάδα έχει πρόβλημα, οι μεταφορές, αν και αντικειμενικά δεν βοήθησε η γεωγραφία.

Νεότερος χρησιμοποιούσα συχνά ΚΤΕΛ και τα έχει σιχαθεί η ψυχή μου μέχρι τα βαθύτερα βάθη της. Ακόμα και σήμερα σχεδόν πουθενά δεν έχεις ουσιαστική εναλλακτική.

Θυμάμαι να έχω κάνει ολόκληρο ταξίδι στο εξωτερικό πέρυσι που ΟΛΑ τα έκανα από το κινητό και κινήθηκα μόνο με ΜΜΜ. Η διαφορά στην άνεση, την ευκολία και την... καθαριότητα ήταν χαώδης.
Εμένα μου λες; Προς την πλευρά της θάλασσας βέβαια στον νομό Ιωαννίνων κατασκευάστηκε η Εγνατία και διευκόλυνε πολύ την μετακίνηση. Όταν πήγα εκεί ήλπιζα στην φυσιολογική άνοδο του μισθού μου (αυτή που υπέγραψα) για να αποκτήσω και αυτοκίνητο. Αλλά ήρθε το μνημόνιο. Βέβαια πάντα αηδία και εμετός με έπιανε με την δουλειά που έχω (δημόσια επιχείρηση), όταν πρωτομπήκα με έπιασε ναυτία.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 16 Ιαν 2020, 19:16

Antares έγραψε:
16 Ιαν 2020, 19:02
Βέβαια πάντα αηδία και εμετός με έπιανε με την δουλειά που έχω (δημόσια επιχείρηση), όταν πρωτομπήκα με έπιασε ναυτία.
Έχω δουλέψει 3 μήνες σε δημόσια (περιφερειακή) υπηρεσία σαν εξωτερικός συνεργάτης. Λίγο καιρό αφού ξεκίνησα έληξε η σύμβαση της καθαριότητας. Για δύο μήνες έπρεπε όλοι να αδειάζουν τα σκουπίδια τους και θεωρητικά να καθαρίζουν στοιχειωδώς την τουαλέτα αφού πάνε. Φυσικά τίποτα από αυτά δεν γινόταν. Δεν ξέρω πως δεν κόλλησα τίποτα εκεί μέσα... :e040:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43909
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Ιαν 2020, 19:17

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:03
σαν ξινισμενες θειτσες κανετε ορισμενοι :lol:
Έθνι εσύ θα έφευγες από το γιολαντικό γουπατο;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11944
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 16 Ιαν 2020, 19:20

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιαν 2020, 19:17
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:03
σαν ξινισμενες θειτσες κανετε ορισμενοι :lol:
Έθνι εσύ θα έφευγες από το γιολαντικό γουπατο;
Και που να πάει; Ο έθνι θα ήταν χαρούμενος κάπου που θα του έδιναν δουλειά, σπίτι και γυναίκα χωρίς να χρειαστεί να προσπαθήσει. Υπάρχει τέτοιο μέρος πέρα από τα όνειρα του;

Άσε τώρα, που να τρέχει, είναι εύκολη η αντιπολίτευση.
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

GoBack έγραψε:
30 Μάιος 2024, 00:31
Tι αμαρτιες πληρωνω ρε πουστη
FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιαν 2020, 19:23

Awesomatic έγραψε:
16 Ιαν 2020, 19:16
Antares έγραψε:
16 Ιαν 2020, 19:02
Βέβαια πάντα αηδία και εμετός με έπιανε με την δουλειά που έχω (δημόσια επιχείρηση), όταν πρωτομπήκα με έπιασε ναυτία.
Έχω δουλέψει 3 μήνες σε δημόσια (περιφερειακή) υπηρεσία σαν εξωτερικός συνεργάτης. Λίγο καιρό αφού ξεκίνησα έληξε η σύμβαση της καθαριότητας. Για δύο μήνες έπρεπε όλοι να αδειάζουν τα σκουπίδια τους και θεωρητικά να καθαρίζουν στοιχειωδώς την τουαλέτα αφού πάνε. Φυσικά τίποτα από αυτά δεν γινόταν. Δεν ξέρω πως δεν κόλλησα τίποτα εκεί μέσα... :e040:
Που να είσαι μέσα και χρόνια. Ανεξάρτητα από την εργασία που κάνεις. Αν "κάθεσαι" σε δουλειά γραφείου είναι χειρότερα. Καλύτερα να καθαρίζεις δύο ώρες και άντε γεια.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 16 Ιαν 2020, 19:45

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιαν 2020, 19:17
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:03
σαν ξινισμενες θειτσες κανετε ορισμενοι :lol:
Έθνι εσύ θα έφευγες από το γιολαντικό γουπατο;
ψαχνομαι για citizenship στην ΒΚ αλλα απο οτι φαινεται το χορηγουν μονο σε εξεχουσες προσωπικοτητες που εχουν αποδειξει σε διεθνες επιπεδο οτι αποτελουν πρεσβευτες της

οποτε βρισκομαι σε αυτη την διαδικασια αναβαθμισης της προσωπικοτητας μου σε αυτο τα επιπεδα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Ιαν 2020, 20:05

ST48410 έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:10
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιαν 2020, 08:38
Εγώ δεν θα ήθελα να μεταναστεύσω. Θα προτιμούσα να μείνω στην ελλάδα αλλά κάπου ορεινά. Περτούλι ή Πάπιγκο. Ένα σπίτι με μεγάλο τζάμι στο σαλόνι και φοβερή θέα. Πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων θερμαινόμενη. Σάουνα. Home Cinema μικρό 20 επί 15 χωρητικότητας 15 ατόμων. Ένα στουντιάκι πλήρως εξοπλισμένο, play room. Ακόμα ένα στούντιο. Ένα τζάκι μήκους 4-5 μέτρα μαρμάρινο ή ξυλόγλυπτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος με αυτά και χωρίς να αλλάξω χώρα. Αν είχα αυτά θα ήμουν ευτυχισμένος κι εδώ γιατί η ελλάδα είναι το σπίτι μου.
+1. Πισίνα, σάουνα και τζάκι τα χαρίζω. Προτιμώ το μπάνιο στη θάλασσα. Επίσης λίγο έξω από την Αθήνα θα με βόλευε καλύτερα νομίζω.
Με τίποτα θάλασσα. Ειδικά τα καλοκαίρια στην ελλάδα είναι θανατηφόρα. Βουνό. Τρέξιμο σε μονοπάτια. Σκηνές, φύση, φωτιά, κιθάρα, χασίς. Μετά πίσω στο στούντιο για ηχογράφηση.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 16 Ιαν 2020, 20:14

Ερμής έγραψε:
16 Ιαν 2020, 16:39
Σε καμία πλην Ελλάδας.
:wave:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 16 Ιαν 2020, 20:16

Cavaliere έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:22
αλλά για μόνιμη κατοικία δεν επιλέγω την Ελλάδα ως πρώτη, και με μισθό 10,000 τον μήνα ακόμη
:smt005:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13394
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 16 Ιαν 2020, 20:21

Συγγνώμη παιδιά αλλά λέτε παπαριές οι πιο πολλοί.
Αν ποτέ τύχει να πάτε να ζήσετε(όχι βόλτα μερικές μέρες) Βόρεια Ευρώπη, που δε σας το έυχομαι θα καταλάβετε γιατί οι Ευρωπαίοι μόλις έχουν χρόνο και χρήμα ΦΕΥΓΟΥΝ από τις χώρες τους.

Υ.Γ. Έχω ζήσει 3 χρόνια Βελγιο, 1 Γερμανία και 6 μήνες Αγγλία.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13394
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 16 Ιαν 2020, 20:23

hellegennes έγραψε:
16 Ιαν 2020, 17:58
Antares έγραψε:
16 Ιαν 2020, 17:54
hellegennes έγραψε:
16 Ιαν 2020, 17:39
Ναι κι εγώ αναρωτιέμαι που διαβάζω κάτι για Βέλγιο και παπαριές. Δηλαδή, σοβαρά, τώρα;
Γιατί χειρότερα είναι να ζεις μέσα στην βαρέμαρα από το να σου σπάνε τα νεύρα κάθε μέρα; Τουλάχιστον η βαρεμάρα προέρχεται από μια καλή οργάνωση και μπορείς να την σπάσεις με κάτι δημιουργικό. Τι να την κάνει την Ελλάδα κανείς αν δεν έχει ένα ικανό εισόδημα, λίγη περιουσία; Αν και πολλές φορές το σπάσιμο νεύρων που λαμβάνει χώρα διώχνει και ανθρώπους σε καλύτερη κατάσταση.
Αν νομίζεις ότι δεν μπορούν να σπάσουν τα νεύρα σου με ανάλογο τρόπο σε άλλες χώρες, ξανασκέψου το. Οκέι, υπάρχουν λιγότερες μπουμεριές στην κεντρική Ευρώπη λόγω καλύτερης μακρόχρονης οργανωτικής δομής. Δηλαδή λιγότερες μαλακίες στον δρόμο και στο δημόσιο. Αλλά μια χαρά θα σπάσουν τα νεύρα σου στο Σούπερ Μάρκετ, σε τράπεζες, στα ταχυδρομεία και γενικά σχεδόν σε ό,τι άλλο μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα.
Βέλγιο εγγυημένα θα σπάσουν τα νεύρα σου μόνο και μόνο από την κίνηση. Μποτιλιάρισμα μέσα και σε χωριά είναι μόνιμο φαινόμενο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41211
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2020, 20:25

Lugozzi έγραψε:
16 Ιαν 2020, 20:16
Cavaliere έγραψε:
16 Ιαν 2020, 18:22
αλλά για μόνιμη κατοικία δεν επιλέγω την Ελλάδα ως πρώτη, και με μισθό 10,000 τον μήνα ακόμη
:smt005:
Ε, τα έχει τα δίκια του. Δεν θα άλλαζε με τίποτα την απίστευτη γερμανική φυσική ομορφιά με την αδιάφορη Ελλαδίτσα:


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

User_601

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 16 Ιαν 2020, 20:30

Καταρχην Σουηδια,δεν το συζητω για παρα πολλους λογους που κατα καιρους εχω πει.
Επισης Καναδα.Περιπου για τους ιδιους λογους,συν το φοβερο τοπιο.
Α,τωρα που το σκεφτομαι και το Λουξεμβουργο δεν θα μου κακοπεφτε.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7570
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Χώρα στην οποία θα μεταναστεύατε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 16 Ιαν 2020, 20:31

Lugozzi έγραψε:
16 Ιαν 2020, 20:14
Ερμής έγραψε:
16 Ιαν 2020, 16:39
Σε καμία πλην Ελλάδας.
:wave:
το ερώτημα για να έχει νόημα πρέπει να τεθεί κάπως διαφορετικά.

'Έστω οτι δεν έχετε κανένα περιουσιακό στοιχείο και κανένα γνωστό στην Ελλάδα. Ξεκινάτε δηλαδή από το απόλυτο μηδέν. Η απάντηση σας θα ήταν η ίδια; Μόνο όταν τίθεται έτσι το ερώτημα έχει νόημα η σύγκριση μεταξύ Ελλάδας και άλλων χωρών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών