Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40846
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2020, 09:31

Εσύ φαντάζεσαι ότι είναι

-Συναίνεσες, Χ;
-Όχι
-Ψέματα, συναίνεσε.
-Ένοχος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2020, 09:32

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:28
Naida έγραψε:
17 Ιαν 2020, 22:17
Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 19:24


Αυτό λέω κι εγώ.
Τα δύο παραδείγματα που ανέφερα παραπάνω θα τα λέμε βιασμό, επειδή έτσι αποφάσισε η κοπελιά εκ των υστέρων και μετά από πολλή σκέψη...
Όχι σου λέει είναι βιασμός γιατί δεν υπήρξε συναίνεση.
Απλά και καθαρά.
Ίσως δεν είναι τόσο ξεκάθαρο ότι απουσία συναίνεσης=βιασμός.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 09:34

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:31
Εσύ φαντάζεσαι ότι είναι

-Συναίνεσες, Χ;
-Όχι
-Ψέματα, συναίνεσε.
-Ένοχος.
Καθόλου.
Η διαδικασία θα είναι επίπονη και θα περιλαμβάνει πολλές ερωτήσεις, μπερδεμένες στην ιστορία προκειμένου να βρει αντιφάσεις, παραλείψεις κλπ.
Το πρώτο λάθος που κάνετε κάποιοι είναι ότι νομίζετε ότι δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, παρά μόνο απατεώνισσες που θέλουν να σας φάνε το αυτοκίνητο με δήθεν βιασμούς.
Το δεύτερο λάθος που κάνετε κάποιοι είναι ότι νομίζετε ότι μπορεί να υπάρξει άρθρο του ΠΚ που να είναι εκ φύσεως μη εφαρμόσιμο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 18 Ιαν 2020, 09:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 09:38

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:32
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:28
Naida έγραψε:
17 Ιαν 2020, 22:17


Όχι σου λέει είναι βιασμός γιατί δεν υπήρξε συναίνεση.
Απλά και καθαρά.
Ίσως δεν είναι τόσο ξεκάθαρο ότι απουσία συναίνεσης=βιασμός.
Άρθρο 336 ΒΙΑΣΜΟΣ
Παράγραφος 4
Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παραγράφου 1, επιχειρεί γενετήσια πράξη χωρίς τη συναίνεση του παθόντος, τιμωρείται με κάθειρξη έως δέκα έτη.

https://www.kodiko.gr/nomologia/documen ... -4619-2019
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 18 Ιαν 2020, 09:48, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 09:41

Για όσους άντρες νομίζουν ότι είναι ασφαλείς και ο βιασμός αφορά γυναίκες:
https://www.alfavita.gr/kosmos/308651_a ... 136-andres

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40846
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2020, 09:55

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:34
hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:31
Εσύ φαντάζεσαι ότι είναι

-Συναίνεσες, Χ;
-Όχι
-Ψέματα, συναίνεσε.
-Ένοχος.
Καθόλου.
Η διαδικασία θα είναι επίπονη και θα περιλαμβάνει πολλές ερωτήσεις, μπερδεμένες στην ιστορία προκειμένου να βρει αντιφάσεις, παραλείψεις κλπ.
Το λάθος που κάνετε κάποιοι είναι ότι νομίζετε ότι μπορεί να υπάρξει άρθρο του ΠΚ που να είναι εκ φύσεως μη εφαρμόσιμο.
Πολλά άρθρα είναι πρακτικά μη εφαρμόσιμα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα μας είναι ότι ισχυρίζεσαι κάτι που δεν ισχύει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 09:56

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:55
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:34
hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:31
Εσύ φαντάζεσαι ότι είναι

-Συναίνεσες, Χ;
-Όχι
-Ψέματα, συναίνεσε.
-Ένοχος.
Καθόλου.
Η διαδικασία θα είναι επίπονη και θα περιλαμβάνει πολλές ερωτήσεις, μπερδεμένες στην ιστορία προκειμένου να βρει αντιφάσεις, παραλείψεις κλπ.
Το λάθος που κάνετε κάποιοι είναι ότι νομίζετε ότι μπορεί να υπάρξει άρθρο του ΠΚ που να είναι εκ φύσεως μη εφαρμόσιμο.
Πολλά άρθρα είναι πρακτικά μη εφαρμόσιμα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα μας είναι ότι ισχυρίζεσαι κάτι που δεν ισχύει.
Ποιο άρθρο του ΠΚ είναι "πρακτικά μη εφαρμόσιμο" στα δικαστήρια; :smt017

Διάλεξε
https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofor ... -4619-2019

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32934
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Ιαν 2020, 10:12

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:27

Σκέψου το καί λογικά:
Υπάρχει περίπτωση να συνευρέθηκες με κοπέλα που δεν ήθελε τη συνεύρεση και να μην τη βίασες;
φυσικα και υπαρχει. καταρχην οι πουτανες, επισημες και ανεπισημες. τα λεφτα θελουν, οχι το σεξ.

υστερα καθε ειδους ζαβη, που δεν κανει σεξ επειδη γουσταρει, αλλα για χιλιους αλλους αλλοκοτους λογους, π.χ για να ζηλεψει ο πρωην.

υστερα μια αλλη μεγαλη μεριδα ζαβων, που πραγματικα δεν ξερουν ουτε οι ιδιες αν θελουν η οχι, και μπορει την τελικη αποφαση να την παρουν μερικα χρονια μετα απο το σεξ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 18 Ιαν 2020, 10:19

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:30
stargazer έγραψε:
18 Ιαν 2020, 01:17
stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 17:23


Και υποθέτεις ότι θα τον ρωτήσει έτσι, για να κουτσομπολέψει την υπόθεση; :smt017
Το πράγμα είναι απλό: όταν το θύμα υποστηρίξει ότι δεν συναίνεσε, ότι πάγωσε ή ότι έδινε δείγματα δυσφορίας, ο θύτης θα πρέπει να αντικρούσει τον ισχυρισμό του θύματος. Εκ των πραγμάτων θα πρέπει να αποδείξει τη δική του πλευρά, δηλαδή να τεκμηριώσει τη συναίνεση, όπως εκείνος την αντιλήφθηκε.
Η διαδικασία θα προσπαθήσει να κατανοήσει το βαθμό στον οποίο ο ένας προσπαθούσε να δείξει τη δυσφορία του, κι ο άλλος εισέπραττε συναίνεση.

Μην μπερδεύετε το τεκμήριο της αθωότητας με την υποχρέωση να αντικρούσει τον ισχυρισμό του κατηγόρου που τον βάζει σε θέση υπόλογου δεδομένου ότι τα αντικειμενικά κριτήρια της συναίνεσης είναι περιορισμένα κι όλα στηρίζονται στην περιγραφή της κατάστασης από τα δύο μέρη.
Μάλιστα...

Και αφού είναι μόνο οι δυο τους, πόσο δύσκολο είναι να αντικρούσει τον ισχυρισμό της άλλης;

Αφού δεν υπάρχουν ούτε μάρτυρες ούτε ιατροδικαστικά ευρήματα

Πρέπει να είναι εντελώς ηλίθιος δηλαδή για να μην τα καταφέρει.
Φαντάζεσαι δηλαδή ότι η ανακριτική και ακροαματική διαδικασία είναι
- Συμφωνείς κε Χ ότι δεν συναίνεσε;
- Όχι.
- Αθώος.
Oχι καμία σχέση

Φαντάζομαι κάτι σαν
- Πως εξασφάλισες την συναίνεση;
- Μου είπε να την πηδήξω κύριε πρόεδρε
- Του είπατε να σας πηδήξει κυρία μου;
- Όχι βέβαια
- Αφού μου το είπε κύριε πρόεδρε
- Όχι δεν του το είπα
- Μου το είπε
- Δεν το είπα
- Μου το είπε
- Δεν το είπα
- Μου το είπε
- Δεν το είπα

Κτλ κτλ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Ιαν 2020, 10:23

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:34
hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:31
Εσύ φαντάζεσαι ότι είναι

-Συναίνεσες, Χ;
-Όχι
-Ψέματα, συναίνεσε.
-Ένοχος.
Καθόλου.
Η διαδικασία θα είναι επίπονη και θα περιλαμβάνει πολλές ερωτήσεις, μπερδεμένες στην ιστορία προκειμένου να βρει αντιφάσεις, παραλείψεις κλπ.
Το πρώτο λάθος που κάνετε κάποιοι είναι ότι νομίζετε ότι δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, παρά μόνο απατεώνισσες που θέλουν να σας φάνε το αυτοκίνητο με δήθεν βιασμούς.
Το δεύτερο λάθος που κάνετε κάποιοι είναι ότι νομίζετε ότι μπορεί να υπάρξει άρθρο του ΠΚ που να είναι εκ φύσεως μη εφαρμόσιμο.
Κατά την γνώμη μου το πρόβλημα δεν είναι ο ΠΚ, ούτε αν κάποια άρθρα στην πράξη εφαρμόζονται ή όχι. Το πρόβλημα είναι ότι όταν 2 άνθρωποι βρίσκονται μόνοι τους μπορεί να συμβούν πολλά που τα βλέπει και τα ερμηνεύει διαφορετικά ο καθένας. Η που θα τα παρουσιάσει διαφορετικά στο δικαστήριο αν φτάσουν τα πράγματα εκεί. Και καθώς δεν υπάρχουν παντού κάμερες και πειστήρια για να είναι ξεκάθαρο το τι έγινε μπορεί να φτάσεις στο σημείο που είναι ο λόγος του ενός έναντι του λόγου του άλλου.

Προφανώς και υπάρχουν βιαστές και άνθρωποι που ξεπερνούν τα όρια υποκρινόμενοι ότι δεν κατάλαβαν ή ψευδόμενοι ότι η γυναίκα συναινεί. Δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε ως προς αυτό. Το να φτάνουμε όμως στο άλλο άκρο και να αποδεχόμαστε αβασάνιστα την μαρτυρία όποιας κοπέλας θεωρεί ότι βιάστηκε δεν είναι λύση. Δες το ξεκάθαρα στην ιστορία της εναρκτήριας ανάρτησης. Αν δεν ήταν η μόδα με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης μπορεί το όλο θέμα (αν υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να μην είναι τρολιά) να είχε κλείσει στην επίσκεψη στην ψυχολόγο της. Τώρα παίρνει δυσανάλογες διαστάσεις και επηρεάζει το τρόπο σκέψης ανώριμων ανθρώπων. Και πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο άσχημα μπορεί να αισθάνεται μια γυναίκα που έχει υποστεί βιασμό όταν εξισώνεται η δραματική εμπειρία της με τις ανοησίες της κάθε κοπελίτσας.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 18 Ιαν 2020, 10:34

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:34
Το πρώτο λάθος που κάνετε κάποιοι είναι ότι νομίζετε ότι δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, παρά μόνο απατεώνισσες που θέλουν να σας φάνε το αυτοκίνητο με δήθεν βιασμούς.
Όχι ακριβώς.
Απλά, ως μη βιαστές, θέλουμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα βρεθούμε κατηγορούμενοι για βιασμό. Κι αν γίνει αυτό να μην μας επηρεάσει πολύ.

Το δίλημμα είναι πιο σύνθετο από "πολλοί ή λίγοι βιασμοί". Αν ήταν έτσι απλό, τότε όλοι θα υπογράφαμε. Το πλήρες δίλημμα είναι "Ελάχιστοι βιασμοί και πολλοί αθώοι καταδικασμένοι για βιασμό ή κανείς αθώος καταδικασμένος για βιασμό αλλά ταυτόχρονα πολλοί ενεργοί βιαστές στον δρόμο;"
Μη με παρεξηγάς, αλλά όταν είναι να διαλέξω από ποια ομάδα θα διαλέξουμε τις παράπλευρες απώλειες, το μόνο που απαντώ είναι "όχι απ' τη δικιά μου πάντως".
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιαν 2020, 10:39

Ο stav επιχειρεί ακροβατισμούς με τη λέξη συναίνεση, θέτοντας ως δεδομένο ότι αν η χ δηλώσει ότι δεν υπήρχε συναίνεση, ακόμα και αν ο τόπος, ο χρόνος και τα γεγονότα που προηγήθηκαν της πράξης συντελούν στο ότι υπήρχαν εύλογοι λόγοι να θεωρήσει ο κατηγορούμενος ότι υπήρχε, για το δικαστήριο το θέμα ε-τε-λεί-ω-σε και η πράξη θεωρείται βιασμός.

Απλά και λογικά. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Ιαν 2020, 10:41

Βλήμα έγραψε:
18 Ιαν 2020, 10:34
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:34
Το πρώτο λάθος που κάνετε κάποιοι είναι ότι νομίζετε ότι δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, παρά μόνο απατεώνισσες που θέλουν να σας φάνε το αυτοκίνητο με δήθεν βιασμούς.
Όχι ακριβώς.
Απλά, ως μη βιαστές, θέλουμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα βρεθούμε κατηγορούμενοι για βιασμό. Κι αν γίνει αυτό να μην μας επηρεάσει πολύ.

Το δίλημμα είναι πιο σύνθετο από πολλοί ή λίγοι βιασμοί. Αν ήταν έτσι απλό, τότε όλοι θα υπογράφαμε. Το πλήρες δίλημμα είναι "Ελάχιστοι βιασμοί και πολλοί αθώοι καταδικασμένοι για βιασμό ή κανείς αθώος καταδικασμένος για βιασμό αλλά ταυτόχρονα πολλοί ενεργοί βιαστές στον δρόμο;"
Μη με παρεξηγάς, αλλά όταν είναι να διαλέξω από ποια ομάδα θα διαλέξουμε τις παράπλευρες απώλειες, το μόνο που απαντώ είναι "όχι απ' τη δικιά μου πάντως".
Δεν πιστεύω ότι τίθενται τέτοια διλήμματα. Μια συγκροτημένη κοινωνία, αν μπορεί να διαλέξει μια κατεύθυνση και να πάει τα πράγματα προς τα εκεί, οφείλει να κάνει τους πολίτες της κατά το δυνατό ώριμους και υπεύθυνους αλλά ταυτόχρονα και να διευκολύνει τα θύματα βιασμού να καταγγέλλουν και να προστατεύονται.
Και αν κλοτσάω κάπως σε αυτό το νήμα είναι γιατί η κουλτούρα της απίθανης καταγγελίας δείχνει να υποθάλπει και να ενισχύει ανώριμες συμπεριφορές.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14182
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 18 Ιαν 2020, 10:52

Όταν αποδειχτεί πέρα από κάθε αμφιβολία ψεύτικη καταγγελία βιασμού, κανονικά η τύπισσα πρέπει να πηγαίνει φυλακή για όσα χρόνια θα πήγαινε ο άλλος αν την είχε βιάσει πραγματικα.
Το θέμα με τους ψευτοβιασμους έχει καταστρέψει κόσμο.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Ιαν 2020, 10:54

Και με τους κανονικούς βιασμούς, πάλι κόσμος καταστράφηκε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών