Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2020, 17:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιαν 2020, 16:49
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 16:38
stargazer έγραψε:
18 Ιαν 2020, 16:27


Μπορείς να τα εξηγήσεις αυτά;

Θα βοηθήσεις να δούμε τις γυναίκες που ντύνονται προκλητικά με άλλο μάτι.

Τι της αρέσει; ποια είναι η εικόνα;
Η σέξι εικόνα της στον καθρέφτη. Εσύ δεν έχεις σημεία πάνω σου που γουστάρεις;-
Με αυτήν την έννοια, μια γυναίκα θα πρέπει να ντύνεται και να βάφεται με τον ίδιο ακριβώς προκλητικό τρόπο, είτε είναι μόνη μέσα στο σπίτι είτε έξω από το σπίτι. Γιατί το να γουστάρει τον εαυτό της μόνον όταν βγαίνει, είναι λίγο χλωμό.
Δεν νομίζω να μην ντυνόμαστε προκλητικά μέσα στο σπίτι. Εκτός κι αν το μια μπλούζα μόνο με τα μισά σημεία μας έξω δεν είναι προκλητικό :lol:
Αλλά εκτός αυτού δεν είπα ότι δεν μας ενδιαφέρει το τι εκπέμπουμε στους άλλους. Είπα ότι μας αρέσει η εικόνα μας πρώτα και μας γουστάρουμε και μετά τι προκαλούμε στους άλλους.
stargazer έγραψε:
18 Ιαν 2020, 16:57
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 16:38
stargazer έγραψε:
18 Ιαν 2020, 16:27


Μπορείς να τα εξηγήσεις αυτά;

Θα βοηθήσεις να δούμε τις γυναίκες που ντύνονται προκλητικά με άλλο μάτι.

Τι της αρέσει; ποια είναι η εικόνα;
Η σέξι εικόνα της στον καθρέφτη. Εσύ δεν έχεις σημεία πάνω σου που γουστάρεις;

Να σου πω δεν το έχω σκεφτεί έτσι, ότι το γουστάρω, απλά σκέφτομαι ότι το έχω. Και πάλι όμως και να το γουστάρω εγώ, γιατί να θέλω να το δείχνω και στους άλλους;


Λες δηλαδή ότι είναι ναρκισσιστικό ;
Αν μας αρέσει κάτι πάνω μας και το τονίζουμε είναι ναρκισσιστικό; :o
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Ιαν 2020, 17:13

georgebi έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:08
https://www.andro.gr/apopsi/sexual-harassment/ Χιονάτη και Ωραία Κοιμωμένη: Ιδού τα πιο διάσημα θύματα σεξουαλικής παρενόχλησης Η πιο αστεία, κυριολεκτικά γελοία, είδηση της νέας χρονιάς φιλοξενήθηκε στον Independent, και είμαι βέβαιος ότι οι γνωστοί για το φλέγμα τους Βρετανοί ακόμα γελάνε. Η Kazue Muta, φεμινίστρια ακαδημαϊκός και καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο της Οσάκα υποστήριξε ότι οι πρίγκιπες από τα παραμύθια της Χιονάτης και της Ωραίας Κοιμωμένης, εκτελούν «ψυχαναγκαστικές σεξουαλικές πράξεις σε μία αναίσθητη σύντροφο». «Αν σκεφτείτε λογικά η “Χιονάτη” και η “Ωραία Κοιμωμένη” περιγράφουν τη σεξουαλική επίθεση σε έναν άνθρωπο που δεν έχει συνείδηση. Ίσως νομίζετε ότι καταστρέφω τη φαντασία σας, αλλά αυτές οι ιστορίες προωθούν τη σεξουαλική βία και θα ήθελα όλοι να το γνωρίζουν», υποστήριξε η Muta. Φυσικά ακολούθησε ο κακός χαμός, με εκατοντάδες χρήστες στο twitter να την βρίζουν και άλλους τόσους να την υποστηρίζουν.
Κάθε χρόνο, τουλάχιστον δυο φορές ασχολούνται τα ΜΜΕ των ΗΠΑ με το πόσο "σεξιστικά" είναι τα παραμύθια.

Η αποθέωση είναι ο παρακάτω τίτλος

Five reasons to stop reading your children fairytales now

https://www.independent.co.uk/life-styl ... 67641.html

"Πέντε λόγοι για να σταματήσετε να διαβάζετε παραμύθια στα παιδιά σας, ΤΩΡΑ" :catwhip: ΤΩΡΑ! :catwhip: ΤΩΡΑ! :catwhip:
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Ιαν 2020, 17:25

georgebi έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:08
https://www.andro.gr/apopsi/sexual-harassment/ Χιονάτη και Ωραία Κοιμωμένη: Ιδού τα πιο διάσημα θύματα σεξουαλικής παρενόχλησης Η πιο αστεία, κυριολεκτικά γελοία, είδηση της νέας χρονιάς φιλοξενήθηκε στον Independent, και είμαι βέβαιος ότι οι γνωστοί για το φλέγμα τους Βρετανοί ακόμα γελάνε. Η Kazue Muta, φεμινίστρια ακαδημαϊκός και καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο της Οσάκα υποστήριξε ότι οι πρίγκιπες από τα παραμύθια της Χιονάτης και της Ωραίας Κοιμωμένης, εκτελούν «ψυχαναγκαστικές σεξουαλικές πράξεις σε μία αναίσθητη σύντροφο». «Αν σκεφτείτε λογικά η “Χιονάτη” και η “Ωραία Κοιμωμένη” περιγράφουν τη σεξουαλική επίθεση σε έναν άνθρωπο που δεν έχει συνείδηση. Ίσως νομίζετε ότι καταστρέφω τη φαντασία σας, αλλά αυτές οι ιστορίες προωθούν τη σεξουαλική βία και θα ήθελα όλοι να το γνωρίζουν», υποστήριξε η Muta. Φυσικά ακολούθησε ο κακός χαμός, με εκατοντάδες χρήστες στο twitter να την βρίζουν και άλλους τόσους να την υποστηρίζουν.
και ο μπομπ ο σφουγγαράκης είναι τρύπιος.
δεν ήθελα να σας το χαλάσω αλλά...
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3805
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 18 Ιαν 2020, 17:39

Ένα νήμα που ξεκινάει με μια ιστοριούλα κατά 99% τραβηγμένη από τ αυτιά μην πω ψεύτικη, έφτασε να χει 138 σελίδες.
Παραπχόρουμ καταστάσεις.
:102::102::102:
Βόηθα Παναγιά.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Ιαν 2020, 17:44

lonelyrider έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:39
Ένα νήμα που ξεκινάει με μια ιστοριούλα κατά 99% τραβηγμένη από τ αυτιά μην πω ψεύτικη, έφτασε να χει 138 σελίδες.
Παραπχόρουμ καταστάσεις.
:102::102::102:
Βόηθα Παναγιά.
η Παναγία μόνη της δε φτάνει.
και μιά που το ανέφερες, ο αρχάγγελος είχε πάρει συναίνεση για τον κρίνο;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2020, 17:47

lonelyrider έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:39
Ένα νήμα που ξεκινάει με μια ιστοριούλα κατά 99% τραβηγμένη από τ αυτιά μην πω ψεύτικη, έφτασε να χει 138 σελίδες.
Παραπχόρουμ καταστάσεις.
:102::102::102:
Βόηθα Παναγιά.
Εμ βέβαια γυναίκα επικαλείστε να σας σώσει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Ιαν 2020, 17:53

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:47
lonelyrider έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:39
Ένα νήμα που ξεκινάει με μια ιστοριούλα κατά 99% τραβηγμένη από τ αυτιά μην πω ψεύτικη, έφτασε να χει 138 σελίδες.
Παραπχόρουμ καταστάσεις.
:102::102::102:
Βόηθα Παναγιά.
Εμ βέβαια γυναίκα επικαλείστε να σας σώσει.
πέστα ρε ναδάη, δε φτάνει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 17:58

stargazer έγραψε:
18 Ιαν 2020, 11:20
Εγώ συμφωνώ για το ότι πρέπει να σταματάει ο ένας όταν ο άλλος δεν συναινεί. Όχι απλά συμφωνώ, μου φαίνεται κοινή λογική

Στο τι είναι συναίνεση και πως πρέπει να εκφράζεται είναι το θέμα μας και εκεί υιοθετώ το άρθρο του νόμου που παρέθεσε η Γαλή
Η αντίθετη βούληση ενός προσώπου συνιστά μία κατάσταση του εσωτερικού κόσμου και, όπως όλες οι καταστάσεις του εσωτερικού κόσμου, δεν είναι δυνατόν να γίνει αντιληπτή, εάν δεν εξωτερικευτεί. Έτσι, η αντίθετη βούληση απαιτείται να έχει εξωτερικευτεί, και επιπλέον, όπως γίνεται δεκτό στη νομολογία, να έχει καταστεί εμφανής στο δράστη.

Με ποιον τρόπο, όμως, μπορεί να εξωτερικευτεί η αντίθετη βούληση ενός προσώπου σε ορισμένη πράξη, παράλειψη ή ανοχή;
Η αντίθετη βούληση θα πρέπει να συνάγεται από την εν γένει στάση του θύματος και μπορεί να εκφραστεί με δύο συνολικά τρόπους: είτε με μυϊκές ενέργειες (αντίσταση), είτε λεκτικά, π.χ. προσπάθεια αποτροπής, παρακλήσεις προς τον δράστη, φωνές, κλήση σε βοήθεια.

Προβληματική εμφανίζεται, ωστόσο, η περίπτωση στην οποία εκφέρονται αντιφατικά μηνύματα ή συνάγεται αναποφασιστικότητα από πλευράς του θύματος. Σε αυτή την περίπτωση δεν στοιχειοθετείται το έγκλημα του βιασμού, καθώς η αντίθετη βούληση του θύματος, ακόμη και αν υπάρχει ως εσωτερική κατάσταση, ωστόσο, δεν έχει καταστεί εμφανής στο δράστη. Στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγουμε και όταν το θύμα είχε τη δυνατότητα να αποκρούσει (π.χ. απωθώντας τον δράστη με ένα απλό σπρώξιμο) ή να αποφύγει (π.χ. βάζοντάς το στα πόδια) την επίθεση. Τότε εύλογα ο δράστης θεωρεί ότι το θύμα συναινεί ή τουλάχιστον δεν αντιστέκεται.
...Που με την σαφήνεια και νηφαλιότητα του, κάνει ξεκάθαρο γιατί οι νόμοι βγαίνουν από νομοθέτες και όχι από τυχαία μέλη φόρουμ ή υστερικές μαλακισμένες.
Το σκεπτικό σου είναι παντελώς εσφαλμένο ακριβώς επειδή το ιστορικό των βιασμών δείχνει ότι ένα 70% των θυμάτων "παγώνει" κατά τη διάρκεια του βιασμού.
Γι' αυτό κι ο νομοθέτης βάζει στη μέση τη λέξη "συναίνεση". Πρέπει να "ζητήσεις την άδεια" του άλλου για μία τέτοια πράξη, με όποιο πρόσφορο μέσο διατίθεται στη σχέση σας, κι εξασφαλίζει ότι δεν υπερβαίνεις τη βούληση του άλλου.

Συναίνεση δεν είναι η μη αντίδραση. Μη αντίδραση μπορεί να είναι τα πάντα. Αν πχ. δε μου μιλήσεις καθόλου την ώρα που σε κλέβω δεν σημαίνει ότι αποδέχεσαι την κλοπή σου ως δίκαιη πράξη.
Συναίνεση είναι η θετική (ενεργή) πράξη που εξασφαλίζει ότι υπάρχει άδεια για να προχωρήσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 18 Ιαν 2020, 18:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 18:01

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 11:02
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2020, 10:12
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 09:27

Σκέψου το καί λογικά:
Υπάρχει περίπτωση να συνευρέθηκες με κοπέλα που δεν ήθελε τη συνεύρεση και να μην τη βίασες;
φυσικα και υπαρχει. καταρχην οι πουτανες, επισημες και ανεπισημες. τα λεφτα θελουν, οχι το σεξ.

υστερα καθε ειδους ζαβη, που δεν κανει σεξ επειδη γουσταρει, αλλα για χιλιους αλλους αλλοκοτους λογους, π.χ για να ζηλεψει ο πρωην.

υστερα μια αλλη μεγαλη μεριδα ζαβων, που πραγματικα δεν ξερουν ουτε οι ιδιες αν θελουν η οχι, και μπορει την τελικη αποφαση να την παρουν μερικα χρονια μετα απο το σεξ.
Μα δεν είναι το θέμα αν το μετάνιωσαν μετά από χρόνια αν είχε δοθεί η συναίνεση την δεδομένη στιγμή. Μιλάμε για μη συναίνεση τη δεδομένη στιγμή. Όταν υπάρχει το όχι στη μέση, το δεν θέλω ή οτιδήποτε σε άρνηση και ο άλλος προχωρά σε σεξουαλική πράξη είναι βιασμός. Δεν είναι σαφές αυτό;
Άψογη.
Η συναίνεση θα πρέπει να υπάρχει ανά πάσα στιγμή. Καθένας έχει το δικαίωμα να διακόψει τη δραστηριότητα ανά πάσα στιγμή εφόσον νιώθει ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει ή οτιδήποτε άλλο.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Ιαν 2020, 18:01

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:58

Το σκεπτικό σου είναι παντελώς εσφαλμένο ακριβώς επειδή το ιστορικό των βιασμών δείχνει ότι ένα 70% των θυμάτων "παγώνει" κατά τη διάρκεια του βιασμού.
Γι' αυτό κι ο νομοθέτης βάζει στη μέση τη λέξη "συναίνεση". Πρέπει να "ζητήσεις την άδεια" του άλλου για μία τέτοια πράξη, με όποιο πρόσφορο μέσο διατίθεται στη σχέση σας, κι εξασφαλίζει ότι δεν υπερβαίνεις τη βούληση του άλλου.

Συναίνεση δεν είναι η μη αντίδραση. Μη αντίδραση μπορεί να είναι τα πάντα. Συναίνεση είναι θετική πράξη που εξασφαλίζει ότι υπάρχει άδεια για να προχωρήσεις.
Ξέρεις, σε κάποιες δυτικοευρωπαικές χώρες, υπογράφουν πλέον και συμφωνητικό πριν το σεξ.

Έχω την αίσθηση ότι αυτά τα κρατιστικά, σου αρέσουν.
Ζούμε σε μία οικονομία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 18:04

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2020, 11:29
ST48410 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 10:41
Βλήμα έγραψε:
18 Ιαν 2020, 10:34


Όχι ακριβώς.
Απλά, ως μη βιαστές, θέλουμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα βρεθούμε κατηγορούμενοι για βιασμό. Κι αν γίνει αυτό να μην μας επηρεάσει πολύ.

Το δίλημμα είναι πιο σύνθετο από πολλοί ή λίγοι βιασμοί. Αν ήταν έτσι απλό, τότε όλοι θα υπογράφαμε. Το πλήρες δίλημμα είναι "Ελάχιστοι βιασμοί και πολλοί αθώοι καταδικασμένοι για βιασμό ή κανείς αθώος καταδικασμένος για βιασμό αλλά ταυτόχρονα πολλοί ενεργοί βιαστές στον δρόμο;"
Μη με παρεξηγάς, αλλά όταν είναι να διαλέξω από ποια ομάδα θα διαλέξουμε τις παράπλευρες απώλειες, το μόνο που απαντώ είναι "όχι απ' τη δικιά μου πάντως".
Δεν πιστεύω ότι τίθενται τέτοια διλήμματα. Μια συγκροτημένη κοινωνία, αν μπορεί να διαλέξει μια κατεύθυνση και να πάει τα πράγματα προς τα εκεί, οφείλει να κάνει τους πολίτες της κατά το δυνατό ώριμους και υπεύθυνους αλλά ταυτόχρονα και να διευκολύνει τα θύματα βιασμού να καταγγέλλουν και να προστατεύονται.
Και αν κλοτσάω κάπως σε αυτό το νήμα είναι γιατί η κουλτούρα της απίθανης καταγγελίας δείχνει να υποθάλπει και να ενισχύει ανώριμες συμπεριφορές.
Πώς δεν τίθενται; Είναι ένας από τους ακρογωνιαίους λίθους της δικαιοσύνης: καλύτερα 10 ένοχοι έξω παρά 1 αθώος μέσα. Αυτή είναι και η έννοια της απαλλαγής λόγω αμφιβολιών και της καταδίκης μετά από απόδειξη πέραν πάσης λογικής αμφιβολίας.
:fp:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2020, 18:05

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 18:01
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 11:02
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2020, 10:12


φυσικα και υπαρχει. καταρχην οι πουτανες, επισημες και ανεπισημες. τα λεφτα θελουν, οχι το σεξ.

υστερα καθε ειδους ζαβη, που δεν κανει σεξ επειδη γουσταρει, αλλα για χιλιους αλλους αλλοκοτους λογους, π.χ για να ζηλεψει ο πρωην.

υστερα μια αλλη μεγαλη μεριδα ζαβων, που πραγματικα δεν ξερουν ουτε οι ιδιες αν θελουν η οχι, και μπορει την τελικη αποφαση να την παρουν μερικα χρονια μετα απο το σεξ.
Μα δεν είναι το θέμα αν το μετάνιωσαν μετά από χρόνια αν είχε δοθεί η συναίνεση την δεδομένη στιγμή. Μιλάμε για μη συναίνεση τη δεδομένη στιγμή. Όταν υπάρχει το όχι στη μέση, το δεν θέλω ή οτιδήποτε σε άρνηση και ο άλλος προχωρά σε σεξουαλική πράξη είναι βιασμός. Δεν είναι σαφές αυτό;
Άψογη.
Η συναίνεση θα πρέπει να υπάρχει ανά πάσα στιγμή. Καθένας έχει το δικαίωμα να διακόψει τη δραστηριότητα ανά πάσα στιγμή εφόσον νιώθει ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει ή οτιδήποτε άλλο.
Εσύ είσαι πιο άψογος όπως τους ρουμπώνεις :klino:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 18:07

Airman68 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 13:31
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 13:13
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 13:08


Τι μήνυμα που εκπέμπει μια προκλητικά ντυμένη γυναίκα στον κόσμο που την βλέπει είναι ..ψάχνομαι για άντρα και είμαι εύκολη
Δεν συζητάμε το εάν είναι σωστό η λάθος σαν σήμα αλλά το πώς εκλαμβάνεται αυτό όχι μόνο από τον ελληνικό ανδρικό πληθυσμό αλλά παγκοσμίως
Κάθε λαός σε κάθε εποχή έχει τον δικό του τρόπο ερωτικής επικοινωνίας και ερωτικων μηνυμάτων και σήματα που εκπέμπει μέσω αυτών.

Αν έρθει πχ μια προκλητικά ντυμένη γυνσικα στο μπαράκι που κάθομαι καί με αγκαλιάζει ..το μήνυμα που θα πάρω δεν είναι ότι το κάνει για κοινωνικούς και μόνο λόγους
Αυτό εκπέμπει στο μυαλό του ΑΙΝΕΙΑΝ, Χέλη, Γαλή και λοιπούς.
Τότε μπορείς να εξηγήσεις την ύπαρξη του προκλητικού ντυσίματος (είτε από άντρες είτε από γυναίκες);
Και μη μου πεις τα γνωστά υποκριτικά "'αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου" ή "με βολεύει σαν ντύσιμο".
Το προκλητικό ντύσιμο έχει σαν μοναδικό σκοπό την εκπομπή μηνύματος ότι ψάχνω για ερωτικό σύντροφο (δεν συμφωνώ με το "είμαι εύκολη").
Ακόμη κι έτσι να είναι, δεν ψάχνει για όποιον νά 'ναι και δεν δεν παραχωρεί το ελεύθερο σε όποιον να' ναι.
Αν ο επίδοξος βιαστής κατάλαβε ότι είναι ο εκλεκτός της, αυτό ανάγεται στη σφαίρα της φαντασίας του. Θα μπορούσε ευγενικά να ρωτήσει ή και να προσπαθήσει να κατανοήσει τις δικές της προτιμήσεις, για να δει αν είναι μέσα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 18 Ιαν 2020, 18:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 18:09

Alien666 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 18:01
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:58

Το σκεπτικό σου είναι παντελώς εσφαλμένο ακριβώς επειδή το ιστορικό των βιασμών δείχνει ότι ένα 70% των θυμάτων "παγώνει" κατά τη διάρκεια του βιασμού.
Γι' αυτό κι ο νομοθέτης βάζει στη μέση τη λέξη "συναίνεση". Πρέπει να "ζητήσεις την άδεια" του άλλου για μία τέτοια πράξη, με όποιο πρόσφορο μέσο διατίθεται στη σχέση σας, κι εξασφαλίζει ότι δεν υπερβαίνεις τη βούληση του άλλου.

Συναίνεση δεν είναι η μη αντίδραση. Μη αντίδραση μπορεί να είναι τα πάντα. Συναίνεση είναι θετική πράξη που εξασφαλίζει ότι υπάρχει άδεια για να προχωρήσεις.
Ξέρεις, σε κάποιες δυτικοευρωπαικές χώρες, υπογράφουν πλέον και συμφωνητικό πριν το σεξ.
Αν στο συμφωνητικό αναγράφονται και οι όροι διακοπής της πράξης ή άρσης της συμφωνίας ανά πάσα στιγμή, τότε ναι.
Αν όχι, τότε το συμφωνητικό δεν αίρει την περίπτωση βιασμού και δεν παίζει κανέναν ρόλο, αφού στην πραγματικότητα υποχρεώνει (αναγκασμός εξαιτίας πρότερης γραπτής συμφωνίας) τον άλλο σε συνουσία ανεξαρτήτως της συναίνεσής του την συγκεκριμένη στιγμή.
Έχω την αίσθηση ότι αυτά τα κρατιστικά, σου αρέσουν.
Απλά αντιλαμβάνομαι (προσπαθώ να συμπονέσω) τί περνούν διάφοροι συνάνθρωποί μας που βιάζονται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 18 Ιαν 2020, 18:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιαν 2020, 18:11

lonelyrider έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:39
Ένα νήμα που ξεκινάει με μια ιστοριούλα κατά 99% τραβηγμένη από τ αυτιά μην πω ψεύτικη, έφτασε να χει 138 σελίδες.
"Από τα απλά και τα καθημερινά εμπνέεται ο καλλιτέχνης" (Τ. Πανούσης)

Ακόμα κι αν η ιστοριούλα είναι ευτελέστατη, η συζήτηση που αναπτύσσεται είναι σημαντική.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών