Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 03:34

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:45
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 16:38
Η σέξι εικόνα της στον καθρέφτη. Εσύ δεν έχεις σημεία πάνω σου που γουστάρεις;
Ναι, αλλά δεν τα επιδεικνύω ποτέ δημόσια.
Αυτό δεν έχει να κάνει αν εσύ επιλέγεις να μην τα επιδεικνύεις. Άλλος θέλει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 03:45

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 01:07
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:54
Το πώς θα αποκαλέσει καθένας το ντύσιμο είναι το πώς αισθάνεται στη θέα του. Αν εσύ "προκαλείσαι", το ονομάζεις προκλητικό. Άλλοι το αποκαλούν "όμορφο", "σέξι", "μοντέρνο" κ.ο.κ.
Το γεγονός ότι αιτιολογείς το βιασμό με βάση μία κοινωνική νόρμα είναι εξαιρετικά λυπηρό.
Λοιπόν, πρέπει κάπου να σταματήσει αυτό το αστείο. Κανείς δεν αιτιολογεί βιασμό. Κανείς δεν λέει «καλώς βιάστηκε ο Χ». Κόψτε την μαλακία, είναι εκνευριστικό.

Κι αν έρθεις να μου πεις «καλά έπαθες και σε έκλεψαν που άφηνες το κλειδί κάτω απ' την πόρτα» θα σε στείλω στο νοσοκομείο επιτόπου.

Άντε, με την ηλιθιότητα. Λέμε τα αυτονόητα και κάνετε σαν μαλακισμένα. Δικαιολογείται μόνο την πρώτη φορά που έχει γίνει η επισήμανση και σας ζητείται να κόψετε τους αχυράνθρωπους. Από εκεί και πέρα καταντά αηδία.

Ή, αν δεν καταλαβαίνετε, να διαβάζετε δυο και τρεις φορές τι γράφουν οι άλλοι ή απλώς μην απαντάτε μόνο για να απαντήσετε.
Βρε εσύ είσαι ο γραφών της ατάκας " αν μια γυναίκα που θα βιαστεί φορούσε προκλητικά ρούχα θα ήταν άξια της μοίρας της" ότι δηλαδή της άξιζε ο βιασμός. Τι δεν αιτιολογεί κανένας τον βιασμό;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19379
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Ιαν 2020, 08:35

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 03:45
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 01:07
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:54
Το πώς θα αποκαλέσει καθένας το ντύσιμο είναι το πώς αισθάνεται στη θέα του. Αν εσύ "προκαλείσαι", το ονομάζεις προκλητικό. Άλλοι το αποκαλούν "όμορφο", "σέξι", "μοντέρνο" κ.ο.κ.
Το γεγονός ότι αιτιολογείς το βιασμό με βάση μία κοινωνική νόρμα είναι εξαιρετικά λυπηρό.
Λοιπόν, πρέπει κάπου να σταματήσει αυτό το αστείο. Κανείς δεν αιτιολογεί βιασμό. Κανείς δεν λέει «καλώς βιάστηκε ο Χ». Κόψτε την μαλακία, είναι εκνευριστικό.

Κι αν έρθεις να μου πεις «καλά έπαθες και σε έκλεψαν που άφηνες το κλειδί κάτω απ' την πόρτα» θα σε στείλω στο νοσοκομείο επιτόπου.

Άντε, με την ηλιθιότητα. Λέμε τα αυτονόητα και κάνετε σαν μαλακισμένα. Δικαιολογείται μόνο την πρώτη φορά που έχει γίνει η επισήμανση και σας ζητείται να κόψετε τους αχυράνθρωπους. Από εκεί και πέρα καταντά αηδία.

Ή, αν δεν καταλαβαίνετε, να διαβάζετε δυο και τρεις φορές τι γράφουν οι άλλοι ή απλώς μην απαντάτε μόνο για να απαντήσετε.
Βρε εσύ είσαι ο γραφών της ατάκας " αν μια γυναίκα που θα βιαστεί φορούσε προκλητικά ρούχα θα ήταν άξια της μοίρας της" ότι δηλαδή της άξιζε ο βιασμός. Τι δεν αιτιολογεί κανένας τον βιασμό;
Άλλο η λέξη αιτιολογω κάτι και άλλο το δικαιολογώ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40866
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2020, 08:56

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 03:32
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:13
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 13:32




Δηλαδή είσαι με τον άλλο παίζει κατάσταση, τρίβεστε ξέρω 'γω και επειδή θα του πεις δεν θέλω να προχωρήσουμε άλλο σημαίνει ότι τον παρενόχλησες σεξουαλικά; στα όρια του βιασμού κιόλας; αυτό μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να σταθεί :lol:
Φυσικά, το βλέπεις σαν ανέκδοτο. Να επαναλάβω πόσο χυδαίο είναι αυτό; Πόσο δείχνει πόσο μονόπλευρη είναι η λογική σου; Πόσο οπισθοδρομική; Πόσο στ' αρχίδια σου;
Βρε επανέλαβε όσο θες κι ότι θες. Η λογική που χρησιμοποιείς δεν στέκει από καμία πλευρά.Να πάει ο άλλος στο δικαστήριο και να πει
--Με παρενόχλησε σεξουαλικά κύριε Πρόεδρε
-Πώς;
-Δεν μου έκατσε κύριε Πρόεδρε

Άμα σου λέω μόνο σαν ανέκδοτο :lol:
Χαίρομαι που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου το δικαίωμα της σεξουαλικής παρενόχλησης. Δείχνει τι μαλακίες λες σε όλο το νήμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40866
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2020, 08:58

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 08:35
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 03:45
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 01:07


Λοιπόν, πρέπει κάπου να σταματήσει αυτό το αστείο. Κανείς δεν αιτιολογεί βιασμό. Κανείς δεν λέει «καλώς βιάστηκε ο Χ». Κόψτε την μαλακία, είναι εκνευριστικό.

Κι αν έρθεις να μου πεις «καλά έπαθες και σε έκλεψαν που άφηνες το κλειδί κάτω απ' την πόρτα» θα σε στείλω στο νοσοκομείο επιτόπου.

Άντε, με την ηλιθιότητα. Λέμε τα αυτονόητα και κάνετε σαν μαλακισμένα. Δικαιολογείται μόνο την πρώτη φορά που έχει γίνει η επισήμανση και σας ζητείται να κόψετε τους αχυράνθρωπους. Από εκεί και πέρα καταντά αηδία.

Ή, αν δεν καταλαβαίνετε, να διαβάζετε δυο και τρεις φορές τι γράφουν οι άλλοι ή απλώς μην απαντάτε μόνο για να απαντήσετε.
Βρε εσύ είσαι ο γραφών της ατάκας " αν μια γυναίκα που θα βιαστεί φορούσε προκλητικά ρούχα θα ήταν άξια της μοίρας της" ότι δηλαδή της άξιζε ο βιασμός. Τι δεν αιτιολογεί κανένας τον βιασμό;
Άλλο η λέξη αιτιολογω κάτι και άλλο το δικαιολογώ
Αυτό είναι το νήμα που παίζουμε με τις λέξεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 09:46

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 08:56
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 03:32
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:13


Φυσικά, το βλέπεις σαν ανέκδοτο. Να επαναλάβω πόσο χυδαίο είναι αυτό; Πόσο δείχνει πόσο μονόπλευρη είναι η λογική σου; Πόσο οπισθοδρομική; Πόσο στ' αρχίδια σου;
Βρε επανέλαβε όσο θες κι ότι θες. Η λογική που χρησιμοποιείς δεν στέκει από καμία πλευρά.Να πάει ο άλλος στο δικαστήριο και να πει
--Με παρενόχλησε σεξουαλικά κύριε Πρόεδρε
-Πώς;
-Δεν μου έκατσε κύριε Πρόεδρε

Άμα σου λέω μόνο σαν ανέκδοτο :lol:
Χαίρομαι που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου το δικαίωμα της σεξουαλικής παρενόχλησης. Δείχνει τι μαλακίες λες σε όλο το νήμα.
Από wiki
Σεξουαλική παρενόχληση είναι οποιαδήποτε ανεπιθύμητη λεκτική, μη λεκτική ή σωματική συμπεριφορά σεξουαλικού χαρακτήρα που αποσκοπεί ή έχει ως αποτέλεσμα την προσβολή της αξιοπρέπειας ενός προσώπου ιδίως με τη δημιουργία εκφοβιστικού, εχθρικού, εξευτελιστικού, ταπεινωτικού ή επιθετικού περιβάλλοντος[1][2] (άρθρο 2, παρ. 1δ του νόμου 3896/2010)[3].
Εγώ λέω μαλακίες;
Το έχεις τεντώσει από τα μαλλιά, το έχεις ξεμαλλιάσει για την ακρίβεια για να βγάλεις δίκιο στον εαυτό σου. Αλλά είσαι παράλογος .
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19379
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Ιαν 2020, 10:10

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 09:46
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 08:56
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 03:32


Βρε επανέλαβε όσο θες κι ότι θες. Η λογική που χρησιμοποιείς δεν στέκει από καμία πλευρά.Να πάει ο άλλος στο δικαστήριο και να πει
--Με παρενόχλησε σεξουαλικά κύριε Πρόεδρε
-Πώς;
-Δεν μου έκατσε κύριε Πρόεδρε

Άμα σου λέω μόνο σαν ανέκδοτο :lol:
Χαίρομαι που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου το δικαίωμα της σεξουαλικής παρενόχλησης. Δείχνει τι μαλακίες λες σε όλο το νήμα.
Από wiki
Σεξουαλική παρενόχληση είναι οποιαδήποτε ανεπιθύμητη λεκτική, μη λεκτική ή σωματική συμπεριφορά σεξουαλικού χαρακτήρα που αποσκοπεί ή έχει ως αποτέλεσμα την προσβολή της αξιοπρέπειας ενός προσώπου ιδίως με τη δημιουργία εκφοβιστικού, εχθρικού, εξευτελιστικού, ταπεινωτικού ή επιθετικού περιβάλλοντος[1][2] (άρθρο 2, παρ. 1δ του νόμου 3896/2010)[3].
Εγώ λέω μαλακίες;
Το έχεις τεντώσει από τα μαλλιά, το έχεις ξεμαλλιάσει για την ακρίβεια για να βγάλεις δίκιο στον εαυτό σου. Αλλά είσαι παράλογος .
Ότι δηλαδή κάνουν και κάποιες άλλες για τον ορισμό της λέξης βιασμός

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 10:16

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:10
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 09:46
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 08:56


Χαίρομαι που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου το δικαίωμα της σεξουαλικής παρενόχλησης. Δείχνει τι μαλακίες λες σε όλο το νήμα.
Από wiki
Σεξουαλική παρενόχληση είναι οποιαδήποτε ανεπιθύμητη λεκτική, μη λεκτική ή σωματική συμπεριφορά σεξουαλικού χαρακτήρα που αποσκοπεί ή έχει ως αποτέλεσμα την προσβολή της αξιοπρέπειας ενός προσώπου ιδίως με τη δημιουργία εκφοβιστικού, εχθρικού, εξευτελιστικού, ταπεινωτικού ή επιθετικού περιβάλλοντος[1][2] (άρθρο 2, παρ. 1δ του νόμου 3896/2010)[3].
Εγώ λέω μαλακίες;
Το έχεις τεντώσει από τα μαλλιά, το έχεις ξεμαλλιάσει για την ακρίβεια για να βγάλεις δίκιο στον εαυτό σου. Αλλά είσαι παράλογος .
Ότι δηλαδή κάνουν και κάποιες άλλες για τον ορισμό της λέξης βιασμός
Τα πράγματα είναι απλά και λιτά.
Όταν δεν υπάρχει συναίνεση είναι βιασμός. Όσο και να χτυπιέστε,όσο και να το γυροφερνετε δεν αλλάζει η πραγματικότητα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70734
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2020, 10:34

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 18:01
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 11:02
Μα δεν είναι το θέμα αν το μετάνιωσαν μετά από χρόνια αν είχε δοθεί η συναίνεση την δεδομένη στιγμή. Μιλάμε για μη συναίνεση τη δεδομένη στιγμή. Όταν υπάρχει το όχι στη μέση, το δεν θέλω ή οτιδήποτε σε άρνηση και ο άλλος προχωρά σε σεξουαλική πράξη είναι βιασμός. Δεν είναι σαφές αυτό;
Άψογη.
Η συναίνεση θα πρέπει να υπάρχει ανά πάσα στιγμή. Καθένας έχει το δικαίωμα να διακόψει τη δραστηριότητα ανά πάσα στιγμή εφόσον νιώθει ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει ή οτιδήποτε άλλο.
Ok, πηγαίνετε να πείτε στο δικαστήριο "ναι, εγώ προχώρησα σε περιπτύξεις με τον κατηγορούμενο μέχρι τη χ στιγμή γιατί θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα την έκφραση της σεξουαλικότητας μου και την αυτοδιάθεση του σώματος μου αλλά την ψ στιγμή διαπίστωσα ότι ο κατηγορούμενος είχε υπερβάλλουσες πατριαρχικές τάσεις, πράγμα που θεωρώ καταχρηστική υπέρβαση εκ μέρους του" και απλώς περιμένετε την ετυμηγορία για το αν είναι ή δεν είναι βιασμός.

Γιατί από μπλαμπλά στα φόρα άλλο τίποτα.
Gavalas for President! :grfl:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19379
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Ιαν 2020, 10:34

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:16
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:10
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 09:46


Από wiki


Εγώ λέω μαλακίες;
Το έχεις τεντώσει από τα μαλλιά, το έχεις ξεμαλλιάσει για την ακρίβεια για να βγάλεις δίκιο στον εαυτό σου. Αλλά είσαι παράλογος .
Ότι δηλαδή κάνουν και κάποιες άλλες για τον ορισμό της λέξης βιασμός
Τα πράγματα είναι απλά και λιτά.
Όταν δεν υπάρχει συναίνεση είναι βιασμός. Όσο και να χτυπιέστε,όσο και να το γυροφερνετε δεν αλλάζει η πραγματικότητα.
Τα πράγματα στη ανθρώπινη ψυχολογία και συμπεριφορά ποτέ δεν είναι απλά και λιτά :D

Ένα παράδειγμα σε αυτό που ανέφερες
Σαν γυναίκα ..με ωθεις με την συμπεριφορά σου να σου την πέσω για να με απορρίψεις η με καταγγέλεις μετά

Σαν παντρεμένη γυναίκα ..ωθεις τον άνδρα σου να σε δειρει ώστε μετά κλαίγοντας εκμεταλευομενη τις ενοχές του να του ζητήσεις γούνα και χρυσαφικά σαν δώρα για να εξιλεωθεί

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70734
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2020, 10:45

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:16
Τα πράγματα είναι απλά και λιτά.
Όταν δεν υπάρχει συναίνεση είναι βιασμός. Όσο και να χτυπιέστε,όσο και να το γυροφερνετε δεν αλλάζει η πραγματικότητα.
Το λάθος είναι ότι χρησιμοποιείτε τη "μη συναίνεση" ως κάτι δομικό για την απόφαση, ανεξαρτήτως τη στιγμή που εκφέρεται (αν εκφέρεται).

Αυτό είναι μια αφελέστατη προσέγγιση. Στους βιασμούς είναι σαφής η απουσία συναίνεσης από την αρχή. Αν υπάρχουν στοιχεία, που δείχνουν διάθεση από τη γυναίκα να προχωρήσει στα περαιτέρω, ό,τι προκύψει 99% δεν είναι βιασμός αλλά κάποιο άλλο αδίκημα. Ή απλώς ψευδής καταγγελία

Επαναλαμβάνω ότι το θέμα δεν είναι τι πιστεύει ο καθένας αλλά το τι μπορεί να τεκμηριωθεί δικαστικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 10:48

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:34
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:16
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:10


Ότι δηλαδή κάνουν και κάποιες άλλες για τον ορισμό της λέξης βιασμός
Τα πράγματα είναι απλά και λιτά.
Όταν δεν υπάρχει συναίνεση είναι βιασμός. Όσο και να χτυπιέστε,όσο και να το γυροφερνετε δεν αλλάζει η πραγματικότητα.
Τα πράγματα στη ανθρώπινη ψυχολογία και συμπεριφορά ποτέ δεν είναι απλά και λιτά :D

Ένα παράδειγμα σε αυτό που ανέφερες
Σαν γυναίκα ..με ωθεις με την συμπεριφορά σου να σου την πέσω για να με απορρίψεις η με καταγγέλεις μετά

Σαν παντρεμένη γυναίκα ..ωθεις τον άνδρα σου να σε δειρει ώστε μετά κλαίγοντας εκμεταλευομενη τις ενοχές του να του ζητήσεις γούνα και χρυσαφικά σαν δώρα για να εξιλεωθεί
Με ποια συμπεριφορά μου;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70734
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2020, 10:58

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:34
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:16
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:10


Ότι δηλαδή κάνουν και κάποιες άλλες για τον ορισμό της λέξης βιασμός
Τα πράγματα είναι απλά και λιτά.
Όταν δεν υπάρχει συναίνεση είναι βιασμός. Όσο και να χτυπιέστε,όσο και να το γυροφερνετε δεν αλλάζει η πραγματικότητα.
Τα πράγματα στη ανθρώπινη ψυχολογία και συμπεριφορά ποτέ δεν είναι απλά και λιτά :D

Ένα παράδειγμα σε αυτό που ανέφερες
Σαν γυναίκα ..με ωθεις με την συμπεριφορά σου να σου την πέσω για να με απορρίψεις η με καταγγέλεις μετά

Σαν παντρεμένη γυναίκα ..ωθεις τον άνδρα σου να σε δειρει ώστε μετά κλαίγοντας εκμεταλευομενη τις ενοχές του να του ζητήσεις γούνα και χρυσαφικά σαν δώρα για να εξιλεωθεί
Αινειάν, αυτό είναι τελείως λάθος προσέγγιση γιατί όντως υπάρχουν αρκετοί ηλίθιοι που θεωρούν ως δικαίωμα τους τόσο το ξύλο όσο και τον βιασμό, για λόγους που οι ίδιοι βρίσκουν θεμιτούς.

Δεν σκέφτονται ούτε αντιδρούν όλοι οι άντρες και όλες οι γυναίκες με τον ίδιο τρόπο. Και ακριβώς αυτό είναι το λάθος των "φεμινιστριών". Επιρρίπτουν τις ευθύνες για το οτιδήποτε στους άντρες, χωρίς να αναλάβουν την παραμικρή ευθύνη για ό,τι αφορά στις αντιδράσεις των γυναικών. Ακριβώς το αντίθετο, από αυτό που κάνουν οι ηλίθιοι άντρες.
Gavalas for President! :grfl:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 11:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:34
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 18:01
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 11:02
Μα δεν είναι το θέμα αν το μετάνιωσαν μετά από χρόνια αν είχε δοθεί η συναίνεση την δεδομένη στιγμή. Μιλάμε για μη συναίνεση τη δεδομένη στιγμή. Όταν υπάρχει το όχι στη μέση, το δεν θέλω ή οτιδήποτε σε άρνηση και ο άλλος προχωρά σε σεξουαλική πράξη είναι βιασμός. Δεν είναι σαφές αυτό;
Άψογη.
Η συναίνεση θα πρέπει να υπάρχει ανά πάσα στιγμή. Καθένας έχει το δικαίωμα να διακόψει τη δραστηριότητα ανά πάσα στιγμή εφόσον νιώθει ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει ή οτιδήποτε άλλο.
Ok, πηγαίνετε να πείτε στο δικαστήριο "ναι, εγώ προχώρησα σε περιπτύξεις με τον κατηγορούμενο μέχρι τη χ στιγμή γιατί θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα την έκφραση της σεξουαλικότητας μου και την αυτοδιάθεση του σώματος μου αλλά την ψ στιγμή διαπίστωσα ότι ο κατηγορούμενος είχε υπερβάλλουσες πατριαρχικές τάσεις, πράγμα που θεωρώ καταχρηστική υπέρβαση εκ μέρους του" και απλώς περιμένετε την ετυμηγορία για το αν είναι ή δεν είναι βιασμός.

Γιατί από μπλαμπλά στα φόρα άλλο τίποτα.
Έχεις κολλήσει στο παλαιό νομοθετικό πλαίσιο που έπρεπε να σε ...σφάξουν για να θεωρηθεί βιασμός.
Ξεκόλλησε. Άλλαξε ο νόμος. Προσάρμοσε τη σκέψη σου. Εν τέλει υπέρ σου είναι.

Edit:
Και φυσικά απορώ: αν κάποιος προχωρά σε συνεύρεση μαζί σου τη στιγμή που εσύ για κάποιο λόγο δεν επιθυμείς να συμμετάσχεις ή και να συνεχίσεις, για οποιονδήποτε λόγο, δεν το θεωρείς βιασμό, δηλαδή αναγκαστική συνεύρεση;
Γράφεις, γράφεις, γράφεις, και τίποτα δεν γράφεις εν τέλει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 19 Ιαν 2020, 11:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70734
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2020, 11:01

stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2020, 10:34
stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 18:01

Άψογη.
Η συναίνεση θα πρέπει να υπάρχει ανά πάσα στιγμή. Καθένας έχει το δικαίωμα να διακόψει τη δραστηριότητα ανά πάσα στιγμή εφόσον νιώθει ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει ή οτιδήποτε άλλο.
Ok, πηγαίνετε να πείτε στο δικαστήριο "ναι, εγώ προχώρησα σε περιπτύξεις με τον κατηγορούμενο μέχρι τη χ στιγμή γιατί θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα την έκφραση της σεξουαλικότητας μου και την αυτοδιάθεση του σώματος μου αλλά την ψ στιγμή διαπίστωσα ότι ο κατηγορούμενος είχε υπερβάλλουσες πατριαρχικές τάσεις, πράγμα που θεωρώ καταχρηστική υπέρβαση εκ μέρους του" και απλώς περιμένετε την ετυμηγορία για το αν είναι ή δεν είναι βιασμός.

Γιατί από μπλαμπλά στα φόρα άλλο τίποτα.
Έχεις κολλήσει στο παλαιό νομοθετικό πλαίσιο που έπρεπε να σε ...σφάξουν για να θεωρηθεί βιασμός.
Ξεκόλλησε. Άλλαξε ο νόμος. Προσάρμοσε τη σκέψη σου. Εν τέλει υπέρ σου είναι.
Άσε μας ρε σταβ.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών